Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Exkomunikacia a upieranie spasy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Omsa - zomiera Kristus znova? Téma Next Topic: Spasa a skutky  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2006 :  22:00:32  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Posiela exkomunikáciou Katolícka Cirkev ľudí do pekla a teda im upiera spásu?

Neposiela. Iba Boh môže niekoho odsúdiť do pekla.Túto moc Cirkev nemá a nikto z katolíkov nikdy netvrdil opak. Úlohou Cirkvi je učením a vysluhovaním sviatostí pomôcť ľudom do neba. Je jasné, že ľudia môžu učenie Cirkvi ignorovať a milosť sviatostí odmietnuť. Ak si zvolia túto cestu a skončia v pekle, je to ich vlastné rozhodnutie.
Exkomunikácia je trest, ktorým Cirkev vylučuje notorického hriešnika, alebo hrubo neposlušného zo spoločenstva verných. Neznamená to však, že by dotyčný prestal byť kresťanom. Cieľom exkomunikácie je upozorniť jednotlivca, že ak sa neobráti a nebude sa kajať, riskuje stratu svojej duše.

Prípady exkomunikácie poznáme aj zo súčasnosti. V roku 1953 niekoľko biskupov v Číne vysvätilo nových biskupov bez súhlasu pápeža Pia XII. Svätiaci biskupi aj tí, ktorých vysvätili boli exkomunikovaní podľa kanonického práva, ktoré hovorí, že cirkevné vysviacky možno vykonávať len so súhlasom pápeža. Títo noví biskupi boli vysvätení pre vládou kontrolovanú odnož Katolíckej Cirkvi - Čínsku Patriotickú Cirkev. Ostatní čínski biskupi ostali verní Rímu a cenou za túto lojalitu Cirkvi bolo väzenie.
V tomto prípade čínskych biskupov neboli dotyční exkomunikovaní kvôli heréze, ale kvôli hrubej neposlušnosti.

V dnešnej dobe sa exkomunikácia používa zriedkavo. Je pravdou, že v istom období bola používaná až príliš často, Tridentský koncil však biskupov upozornil, aby ju používali uváženejšie. Jej cieľom je priviesť spurných späť k praktizovaniu viery a poslušnosti. Ak sa totiž exkomunikácia používa nešetrným spôsobom, stratí svoju účinnosť a môže spôsobiť viac zla, ako osohu.

Pozrime sa teraz na jej dôsledky. Keď svätý Pavol povedal, nech je každý kto hlása iné evanjelium prekliaty (pozn. prekladateľa: v gréckom a latinskom texte Písma je použité slovo anathema, ktoré znamená aj vylúčený, suspendovaný) (Gal 1,8), neodsúdil tohto človeka do pekla. Označil ho za falošného učiteľa. A presne to isté ako Pavol, robí aj Cirkev, keď v svojich oficiálnych dokumentoch sprevádza svoje rozhodnutia výrazom „nech je prekliaty" (anathema sit). Inými slovami tým hovorí, že „každý, kto učí niečo iné je falošným učiteľom". Neodsudzuje tým nikoho do pekla.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Omsa - zomiera Kristus znova? Téma Next Topic: Spasa a skutky  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06