Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Spasa a skutky
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Exkomunikacia a upieranie spasy Téma Next Topic: Prijimanie pod obojim sposobom  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2006 :  21:50:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cirkev jednoznačne zavrhla názor, že spásu si môžeme zaslúžiť. Človek je spasený jedine Božou milosťou, ktorá je úplne nezávislá na skutkoch. Cirkev učí, že od začiatku až do konca je to Božia milosť, ktorá nás ospravedlňuje, posväcuje a prináša spásu. Tak ako vysvetľuje aj Pavol v liste Filipanom 2,13: „Veď to Boh pôsobí vo vás, že aj chcete, aj konáte, čo sa jemu páči.“
Všimnime si, že Pavol predpokladá, že veriaci kresťan nie len chce byť spravodlivý, ale tak aj aktívne koná. Toto je tá druhá časť rovnice ospravedlnenia a túto časť si protestanti buď nevšimli, alebo ju ignorujú.
Jakub 2,17 nám pripomína, že „tak aj viera: ak nemá skutky, je sama v sebe mŕtva“. Vo verši 24 ďalej hovorí „vidíte, že človek je ospravedlnený zo skutkov, a nie iba z viery“ a vo verši 26 opakuje „lebo ako telo bez ducha je mŕtve, tak je mŕtva aj viera bez skutkov“.
Inými slovami, ten typ viery, ktorý pozostáva iba zo zoznamu tvrdení, ktorým treba veriť na ospravedlnenie nestačí. Autentická, spásna viera sa vždy prejavuje v dobrých skutkoch. A sú to tieto dobré skutky, ktoré ak sa stanú zvykom, nás chránia od zlých skutkov, teda hriechov. Ak upadneme do ťažkého hriechu, strácame svoju spásu. Dobré skutky nám pomáhajú zdržať sa hriechu, môžeme povedať, že nám pomáhajú zotrvať v stave milosti a týmto spôsobom prispievajú k našej spáse. Základné ospravedlnenie ale stále prichádza z viery, nie zo skutkov.
Dobré skutky samy o sebe nestačia. Tridentský koncil učí, že na základe skutkov nemôže byť nikto ospravedlnený pred Bohom a nezáleží na tom, aké úžasné skutky by to boli. Katolíci, ktorí si myslia, že si môžu zaslúžiť nebo za to, že sa pomodlia určitý počet ružencov, alebo sa zúčastnia určitého počtu omší sa mýlia. Rovnako ako tí, čo si myslia, že im patrí nebo, ak sa zapoja do veľkého množstva dobročinných akcií. To čo nás ospravedlňuje v Božích očiach je viera. Ak máme pravú vieru, dobré skutky budú nasledovať prirodzene a budú túto vieru chrániť.
Takže ďaleko od tvrdenia že „skutky ospravedlňujú“ (to by bol mimochodom pelagianizmus, ktorý bol zavrhnutý na koncile v Kartágu roku 418 n.l.), Cirkev hlása pravé biblické učenie o ospravedlnení. Vyhýba sa dvom bludným extrémom. Skutky samotné nestačia a rovnako nestačí iba viera v zoznam tvrdení.

Karl Keating, Comu skutocne veria katolici

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Exkomunikacia a upieranie spasy Téma Next Topic: Prijimanie pod obojim sposobom  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06