Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katechizmus
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Bude nebo skutocne prekypovat vecnou blazenostou? Téma Next Topic: Maria, matka Bozia
Strana: z 4

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  19:20:25  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
GMK neviem ako sa to presne praktizovalo. O tom ale nie je tato diskusia. Ide o to, ze pavelba s kludom vyhlasi zneuzitie cohosi ako doktrinalne ucenie Cirkvi, ale pritom nema ani paru o podstate toho, co vlastne su odpustky. Ale snazi sa vtipne poukazovat na upravy vierouky v katechizme, ktore samozrejme nevie dolozit.

Skusim popatrat v nejakej literature, ako to presne bolo, koho to napadlo predavat a ako to prebiehalo.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

alg1

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  21:59:13  Zobraziť profil  Pridať alg1 do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

GMK neviem ako sa to presne praktizovalo. O tom ale nie je tato diskusia. Ide o to, ze pavelba s kludom vyhlasi zneuzitie cohosi ako doktrinalne ucenie Cirkvi, ale pritom nema ani paru o podstate toho, co vlastne su odpustky. Ale snazi sa vtipne poukazovat na upravy vierouky v katechizme, ktore samozrejme nevie dolozit.

Skusim popatrat v nejakej literature, ako to presne bolo, koho to napadlo predavat a ako to prebiehalo.


Takze na jednej strane hned vyhlasis ze PavelBa nema ani paru a nakoniec sam sa priznas, ze si to musis pozriet v literature. Nereagujes predpojate, ked nie si schopny kvalifikovane posudit jeho prispevok, a hned tvrdis ze on nema ani paru?

 Počet príspevkov: 281  ~  Člen od: 14 september 2005  ~  Posledná návšteva: 19 november 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

alg1

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  22:00:37  Zobraziť profil  Pridať alg1 do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

Dobre, toto berem. Skôr som myslela na "nové" od Kristovho nanebovstúpenia do jeho príchodu. To čo Kristus už raz učinil nové, tu na zemi už nemôže byť novelizovanejšie. Iste v nebi to už bude inak.


A co Mohamed z Islamom? Alebo relacia Islam - Krestanstvo je principialne odlisna ako relacia Krestanstvo - Judaizmus?

 Počet príspevkov: 281  ~  Člen od: 14 september 2005  ~  Posledná návšteva: 19 november 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  22:32:39  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
GMK neviem ako sa to presne praktizovalo. O tom ale nie je tato diskusia.
Tak to uved inde.

Ide o to, ze pavelba s kludom vyhlasi zneuzitie cohosi ako doktrinalne ucenie Cirkvi, ale pritom nema ani paru o podstate toho, co vlastne su odpustky. Ale snazi sa vtipne poukazovat na upravy vierouky v katechizme, ktore samozrejme nevie dolozit.
To je o inom a uz nikto ho neberie vazne, hadam len on sam.

Skusim popatrat v nejakej literature, ako to presne bolo, koho to napadlo predavat a ako to prebiehalo.
Daj sem aj zdroje a aj vysledky.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  22:39:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Skusim popatrat v nejakej literature, ako to presne bolo, koho to napadlo predavat a ako to prebiehalo.
Daj sem aj zdroje a aj vysledky.


Dufam, ze sa niecoho lucidnejsieho dopatram, momentalne som dost odrezany od svojich byvalych zdrojov. Mozno amerika1 by vedel cosi dohodit.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  22:39:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alg1
Takze na jednej strane hned vyhlasis ze PavelBa nema ani paru a nakoniec sam sa priznas, ze si to musis pozriet v literature. Nereagujes predpojate, ked nie si schopny kvalifikovane posudit jeho prispevok, a hned tvrdis ze on nema ani paru?


WARNING!!! PORO presence detected. Select desired procedure:
[x] DESINSECT
[x] IGNORE script
> execute

loading IGNORANCE toolkit ...
loading procedure Ignore(PORO) ...
loading procedure AssholeSafe ...
> run Ignore(PORO)

script Ignore(PORO) initiating ...
status Ignore(PORO): up and running.

> run AssholeSafe
PORO presence detected and isolated
loading procedure AssholeSafe in high memory ...
putting PORO to AssholeSafe ...
stattus AssholeSafe: up and running. Contains one infected object (PORO).

alarm info and log has been sent to admin.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  22:42:34  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Toto bolo dobre Len neviem ci staci procedura, ci by sa to nemalo integrovat do kernelu

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tothjuraj

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  07:39:13  Zobraziť profil  Pridať tothjuraj do zoznamu priateľov
včera som pozrel žiadostivým okom na susedu
pavel od teba by som necakal, ze si budes robit srandu z hriechu.
vies co je hriech a ze ma dopad na celu spolocnost, ludstvo, lebo je to proti Bozim zakonom a laske. ty si ublizil sebe, tej zene, tvojej zene a urazil si Boha - aj ked to nemusel nik vediet a citit. aj u nas to mas zadarmo - musis to vsak uprimne olutovat a vyznat. bude ti odpusteny trest - nepojdes do basy (pekla) ale to co tvoj cin sposobil sa neda len tak vymazat, co sa stalo, uz sa neodstane. a na to sluzia odpustky. trest za hriech sa odpusta, ale Boh je spravodlivy.
a co sa tyka ceny - bola to chyba, to uzna kazdy. ale ak si myslis, ze niekto doniesol X dukatov a bolo mu odpustene, tak sa mylis - vzdy bolo je a bude potrebne vyznat a olutovat. a dnes sa "plati" modlitbami a EUCHARISTIOU a jej prijimanim - ale tebe nejde do hlavy ako niekto moze prijat vdakyvzdanie - ani mne, ale TAJOMSTVO JE O TOM. a EUCHARISTIA je TAJOMSTVO!!! nikdy ju uplne nepochopis, mozes ju prijat, alebo odmietnut.
no ale to uz su ine temy ako katechizmus

 Počet príspevkov: 151  ~  Člen od: 24 jún 2004  ~  Posledná návšteva: 25 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  07:40:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Cit: Spravne - islo o doplnkovy zdroj financovania rozsiahlych projektov a administrativnej organizacie.

Nuž až také jednoduché to nie je, i keď zdroje cirkev potrebovala.

K sformovaniu tejto zvláštnej vierouky prispeli nezávisle na sebe tri rôzne úchylky - odchýlky.
1. Pri formovaní cirkevnej hierarchie, sa musel upraviť spôsob aktu pokánia. V piatom storočí už udelovali rozhrešenie kňazi. Oni zároveň predpisovali i spôsob zadosťučinenia, ktorým sa mohol kajúcnik zmieriť s Bohom, alebo nahradiť škody spôsobené svojím hriechom. Podstata úmyslu zadosťučinenia bola správna, ale skutky nápravy boli ukladané podľa jednotlivca,a nie vždy správnou mierou. A tak bohatí a vplyvní kajúcnici zvykli s kňazom vyjednávať, aby skrátili "obdobie zadosťučinenia" alebo, aby zintenzívnili skutky zadosťučinenia, ponúkali modlitby a peňažné dary.Takýto spôsob výmeny skutkov, orientovaný na peniaze sa stal praktickým ekvivalentom pre "ohodnotenie" jednotlivých prehrešení. Tu vznikla prvá základňa pre odpustky a ako vidieť už v 7 storočí bola hojne zaužívaná a zneužívaná kňazmi pre ich obohacovanie sa, a tak zasiahli nadriadení a táto kompetencia prešla na biskupov, neskôr na papeža.

2. Druhá úchylka - odchýlka sa datuje na začiatok križiackych výprav. Súčasťou vierouky islámu bola účasť na svätej vojne zárukou, ktorá zaisťovala šáhidom (ekvivalent martýra) priamy vstup do Alahovho raja. Toto chýbalo vo vierouke kresťanstva. V tých dobách už platilo kňažské rozhrešenie, ako podmienka vstupu do večnosti, teda bez rozhrešenia im hrozil očistec.
Preto sa začali predávať odpustky, ktoré mali doriešiť problém vstupu do raja, obídením očistca. Bolo treba upraviť i teológicku podstatu zmyslu odpustkov. Jednoducho povedané, odpustky zaručovali vojakovi odpustenie všetkých pozemských i posmrtných hriechov, pričom začali pôsobiť až po smrti majiteľa.
Existovala i možnosť, aby odpustky kúpil pre vojaka v poli niekto iný, dokonca i v prípade kedy už zahynul. /paralela s odpustkami pre duše zomrelých v očistci/.

3. Táto vznikla teóriou o pokladnici zásluh, ktorú rozpracoval Alexander Haleský. Táto teória hovorí, že svätci svojím svätým životom tu na zemi vytvárali množstvo dobrých skutkov. Toto množstvo bolo "väčšie" ako oni sami potrebovali k svojej spáse, preto sa ukládali v akomsi depozite, z ktorého bolo možné podľa potreby čerpať. Zvláštne je, že ani vtedy ani dnes nevie nikto presne povedať koľko skutkov stačilo na spásu a koľko je ich už nadbytočných. Hrozil tu ďalší problém, že pri tak nákladných výpravách, s takým počtom vojakov a predajom týchto skutkov z depozitu, sa nedostávalo potrebného počtu svätých, preto sa teória zásluh pozmenila - rozšírením o zásluhy Kristove. Tie sú nekonečné, takže sa mohlo veselo predávať ďalej.

Páni toto sú historicky doložiteľné fakty, nie moje predstavy!
Z uvedených troch úchyliek, odchyliek sa sformovala doktrína, ktorá si napokon získala podporu medzi laickou veriacou verejnosťou v čase hlboko pred Luterom!
Dôvodom podpory bola jednoduchá "neistota"! Tá sa nedala a dodnes nedá odstrániť, pretože kritériá pre pobyt v očistci sú dodnes nejasné a očistec tak ostáva trvalou hrozbou pre všetkých laikov. Tak prichádza k tomu, že laici "vo vlastnom záujme" odpustky kupovať chceli a dodnes kupujú rôznou formou.

Reformátori exaktne teologicky zdôvodnili, prečo sú odpustky neprijateľné, a tak odpustkový "boom", začal upadať. KC musela reagovať a urobila tak na Tridentskom koncile. Žial nevzdala sa tohoto učenia, odmietla ho riešiť, nezdôvodnila ho ale namiesto toho zvolila taktiku zastrašovania.

Citujem: "Kto povie, že po prijatí ospravedlnenia z Milosti sa odpúšťa vina a večný trest každému kajúcemu sa hriešnikovi tak, že neostáva žiaden zvyšok časného trestu, ktorý by mal byť splatený buď v tomto čase alebo v budúcnosti v očitci - teda skôr ako by zaujal prístup do kráľovstva nebeského: NECH JE PREKLIATY."

13. januára 1547, kán.30 pod názvom "O ospravedlnení".

Zdroje Biblick Slovník,; Dialog o Ekumenii; Svítaní spásy světa, E. Sauer; Dejiny papežov.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  08:59:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
včera som pozrel žiadostivým okom na susedu
K tomu som sa radsej nevyjadroval, lebo by som sa nastral az do nepricetnosti, ako je mozn, ze clovek, ktory mi je priatelom a vyhlasuje sa za krestana to berie takto lahkovazne a nezodpovedne a znizi sa k takejto argumentacii len aby si zarypol do RKC.

Ale budiz - videl som a zazil som uz vela.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  09:16:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Pri formovaní cirkevnej hierarchie, sa musel upraviť spôsob aktu pokánia. V piatom storočí už udelovali rozhrešenie kňazi. Oni zároveň predpisovali i spôsob zadosťučinenia, ktorým sa mohol kajúcnik zmieriť s Bohom, alebo nahradiť škody spôsobené svojím hriechom. Podstata úmyslu zadosťučinenia bola správna
akze nakoniec je formovanie cirkevnej hioerarchie a organizacie spravny? Co sa tu od teba nedozviem.

ale skutky nápravy boli ukladané podľa jednotlivca,a nie vždy správnou mierou.
Samozrejme, ze individualne, ako inak? A len pred chvikou si kritizoval pausalne vymedzenie... Vies vobec, co vlastne chces?

A tak bohatí a vplyvní kajúcnici zvykli s kňazom vyjednávať, aby skrátili "obdobie zadosťučinenia" alebo, aby zintenzívnili skutky zadosťučinenia, ponúkali modlitby a peňažné dary.Takýto spôsob výmeny skutkov, orientovaný na peniaze sa stal praktickým ekvivalentom pre "ohodnotenie" jednotlivých prehrešení.
Ja to chapem ako prijatie aj hmotnej zodpovednosti. Tak ako som vyvodil duchovne dosledky, tak vyvodzujem aj hmotne. Ja to prijimam a ostatne vidim, ze je to tak dobre a spravne.

Tu vznikla prvá základňa pre odpustky a ako vidieť už v 7 storočí bola hojne zaužívaná a zneužívaná kňazmi pre ich obohacovanie sa, a tak zasiahli nadriadení a táto kompetencia prešla na biskupov, neskôr na papeža.
Takze v jednej vete konstatujes nasledovne veci:
1. Odpustky boli zneuzivane (a nie, ze by boi zle princiialne)
2. Cirkevni otcovia proti zneuzivaniu organizacne zakrocili.

PavelBA, zda sa mi, ze je to s tebou aniz voza ani na voz.

Súčasťou vierouky islámu bola účasť na svätej vojne zárukou, ktorá zaisťovala šáhidom (ekvivalent martýra) priamy vstup do Alahovho raja. Toto chýbalo vo vierouke kresťanstva.
Zaujimavy pohlad na vec a niksy ma nenapadol. Cize kriziack vypravy su krstanskym dzihadom?

Preto sa začali predávať odpustky, ktoré mali doriešiť problém vstupu do raja, obídením očistca. Bolo treba upraviť i teológicku podstatu zmyslu odpustkov. Jednoducho povedané, odpustky zaručovali vojakovi odpustenie všetkých pozemských i posmrtných hriechov, pričom začali pôsobiť až po smrti majiteľa.
Poprosim Mata, aby potvrdil.

Páni toto sú historicky doložiteľné fakty, nie moje predstavy!
Tak ich, prosim, historicky doloz!

Z uvedených troch úchyliek, odchyliek sa sformovala doktrína, ktorá si napokon získala podporu medzi laickou veriacou verejnosťou v čase hlboko pred Luterom!
No, do tretice vsetko dobre - treti vyskyt teminu "uchylka" ma posobit dehonestujuco a urazajuco, avsak svedci akurat o tvojej chorobnej posadnutosti zhodit RKC za kazu cenu.

Co sa tyka formovania doktrin, iste, ze tu bola pred Luterom, v podobe Husa, Wicleffa a inych. Aj tusim Tomas Akvinsky bol kritikom niektorych praktik, ako i tusim Jan Nepmucky (prosim potvrdit, ci poopravit). K danmu mam vsak hyned niekolko poznamok:
• laicka verejnost je masa, dav a ta sa riadi casto inymi pravidlami, ako je pravda a racionalita. Vidno to dobre napr. na nature Slovakov, ako nadavaju na ladu a reformy popijajuc vecer v senku. Ak by vsak mali prispiet konstruktivne a odborne a nedajboze i prakticky, obavam sa, ze by sme skoncili velmi zle a radsej budem mat tuto vladu.
• Luter bol duchovne nevyrovnany clovek a to si priznajme, ale nviem ako si o vyrieil s Bohom. Kazdopadne sa na jeho chrbte zviezla cela klika na cele s Melanchtonom, ktora rozputala reformaciu. Sam som ECAV a myslim, e mnohe z veci, co sa stali boli potrebne atd, ale som uz daleko od nekitickeho prijimania pozitivnosti na to nase a nekritickeho odmietania vsetkeho ich.

Dôvodom podpory bola jednoduchá "neistota"!
Hej. Istota je jedine v Kristu, to je hadam jediny pevny bod, ktory mame k dispozicii a od ktoreho sa mozme odpichnut.

Tá sa nedala a dodnes nedá odstrániť, pretože kritériá pre pobyt v očistci sú dodnes nejasné a očistec tak ostáva trvalou hrozbou pre všetkých laikov. Tak prichádza k tomu, že laici "vo vlastnom záujme" odpustky kupovať chceli a dodnes kupujú rôznou formou.
To sa az divim, ko prebujnele su chapadla chobotnice...

"Kto povie, že po prijatí ospravedlnenia z Milosti sa odpúšťa vina a večný trest každému kajúcemu sa hriešnikovi tak, že neostáva žiaden zvyšok časného trestu, ktorý by mal byť splatený buď v tomto čase alebo v budúcnosti v očitci - teda skôr ako by zaujal prístup do kráľovstva nebeského: NECH JE PREKLIATY."
Mozno som nainy, ale zase mi to vyznieva ako volanie po prijati zodpovednosti...

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  09:34:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

quote:
Pôvodne poslal Aniko

Dokonané je.


Ot: Co je dokonane?
Od: Spasenie je dokonane.

Ot: Co nie je dokonane?
Od: Zatial nase zivoty.
Ako ich prezit?

Iste. Ale dobrejší spôsob, ako ich prežiť, máš daný pred 2000 rokmi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  09:35:49  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal alg1

A co Mohamed z Islamom? Alebo relacia Islam - Krestanstvo je principialne odlisna ako relacia Krestanstvo - Judaizmus?


Nuž keď uvidíš v Biblii úryvky z Koránu, tak potom sa budeme baviť o vzťahu..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  10:05:03  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Ale dobrejší spôsob, ako ich prežiť, máš daný pred 2000 rokmi.
Ktoremu imperatorovi mam odvadzat svoje dane? Britskej kralovnej?

A co s otroctvom? Komu mam byt otrokom, alebo kto ma byt otrokom mne?

Mam pit vino miesto vody aj dnes?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  10:24:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Ktoremu imperatorovi mam odvadzat svoje dane? Britskej kralovnej?
Nuž, pozri si obraz na bankovke...
A co s otroctvom? Komu mam byt otrokom, alebo kto ma byt otrokom mne?
A nemôže byť pán-sluha = nadriadený-podriadený v práci? Nie je to len zámena výrazov?
Mam pit vino miesto vody aj dnes?
A to je kde napísané – „namiesto“. Ale iste, že môžeš, len nesmieš byť opilcom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  11:01:58  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

quote:
Pôvodne poslal alg1

A co Mohamed z Islamom? Alebo relacia Islam - Krestanstvo je principialne odlisna ako relacia Krestanstvo - Judaizmus?


Nuž keď uvidíš v Biblii úryvky z Koránu, tak potom sa budeme baviť o vzťahu..



je otazka ci urvyvky biblie z koranu alebo v korane uryvky z biblie.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  11:15:37  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
GMk, keď nechápeš, čo a o čom som vlastne písal, nemá cenu reagovať.
Už len spojenie džihádu a "kresťanských" križiackych výprav by Ti malo niečo povedať.
Kristus hovoril o tom, že máme neznabohov vraždiť? Nie však? A čo robili tzv. "kresťania", ktorí mali dokonca na prilbiciach kríž?

/Mal som však na mysli, podľa autora, ktorého som citoval, rozdiel vo vierouke, že človek pôjde do neba, ak zahynie vo svätej vojne /Islám/ a kresťanov, ktorí prídu iba do očistca... tak sa vymysleli odpustky a všetci boli spokojní. Vojak si kúpil vstupenku do neba a cirkev mala prašule na ďalšie zbrane, výstroj a výzbroj na zorganizovanie ďalšieho ťaženia...../

Ale škoda reči. Vôbec neviem, načo Ti vlastne aj odpovedám.Howg.

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  11:34:14  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
pavel. mnoho veci v cirkvi bolo myslenych dobre, to si aj sam uznal. dobre vsak vies, ze cirkev vravela o mucenictve a navyse, nie to co robim mi zarucuje spasu, ale s akym umyslom to robim. cize cirkev nesla robit vojnu, lebo nemala nic na praci. Ale ked ja idem do takej vojny so zapalom krestana, je to nieco ine ked idem ako zoldnier si "kupovat spasu".
co sa tyka odpustkov - aj tu ide o samotneho cloveka. nie o cirkev a to si prosim rozlis. ak cirkev ponukne moznost nahrady skody ako dobry skutok vo forme penazneho poplatku, nemusi to znamenat korupciu cirkvi. aj ked na druhej strane moze dojst k zneuzitiu. a taky sme ludia i dnes - nepovieme sak si kupim odpustky, ale povedia sak sa vyspovedam. potom s tebou suhlasim ale potom to je o pristupe toho ktoreho cloveka a nie celej cirkvi. Vies v RKC su aj opravdivi veriaci, nielen taki, ktorych sa snazis len ty vidiet.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  12:09:24  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Vidim ze odpustky pavlovi nedaju spavat a ze patra po "historickych faktoch". Spleita piate cez deviate, miesa klince s hruskami. Som teraz unaveny po narocnej noci, tak len strucne, ze ucenie o odpustkoch tu bolo davno pred prvou kriziackou vypravou, takze som zvedavy, ako chce pavelba historicky dolozit svoje predchadzajuce tvrdenia. Pre tych co hovoria anglicky pomerne vycerpavajuci clanok (Aj ohladom zneuzivania a ako na to reagovala Cirkev) najdete tu: http://www.newadvent.org/cathen/07783a.htm pre ostatnych skusim prelozit aspon podstatne casti, ked sa trochu vyspim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  12:19:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Pre nás neznarečov po slovensky:
http://www.globalserve.net/~mbc24/Q%20051-100/076_odpustky.htm

Odpustky - Ich "predávanie", biblicky základ, právo Cirkvi udelovat ich...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  12:51:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Ktoremu imperatorovi mam odvadzat svoje dane? Britskej kralovnej?Nuž, pozri si obraz na bankovke...
Na 20-korunovej bankovke je Pribyna, lenze ten je uz po smrti.
Na 50-korunovej bankovke je Cyril a Metod, lenze ti su uz po smrti.
Na 100-korunovej bankovke je Madonna s dietatom, lenze to je len socha.
Na 200-korunovej bankovke je Anton Bernolak, lenze ten je uz po smrti.
Na 500-korunovej bankovke je Ludovit Stur, lenze ten je uz po smrti.
Na 1000-korunovej bankovke je Andrej Hlinka, lenze ten je uz po smrti.
Na 5000-korunovej bankovke je Milan R. Stefanik, lenze ten je uz po smrti.

Znaci to, ze ked dostavam prijem v bankovkach, nemam komu odvadzat dane?
A co ked to dostanem v minciach? A v bezhotovostnom styku?

Jezis tusim neriesil bezhotovostne transakcie a vyplacanie divident akcionarom. Co si teraz pocat?

A co s otroctvom? Komu mam byt otrokom, alebo kto ma byt otrokom mne?
A nemôže byť pán-sluha = nadriadený-podriadený v práci? Nie je to len zámena výrazov?

Je to zamena vyrazov, lenze to je nejake prapodivne novatorstvo. A preco len v praci? Ved otroctvo bolo aj o osobnej slobode a podriadenosti.

A co v pripade zivnostnikov a slobodnych umelcov? Co si teraz pocneme? Ako to upravime?

Mam pit vino miesto vody aj dnes?
A to je kde napísané – „namiesto“. Ale iste, že môžeš, len nesmieš byť opilcom.

V Jezisovych casoch sa pilo vino zo zdravotnych dovodov - zdroje vody boli neiste. Mame aj teraz pit vino, ajked je kvalitna vodovodna siet? Preco to novelizovat?

A co taky versik z Biblie, ze smutiacemu podajte napoj opojny? A kde sa v Biblii pise, ze nemas byt opilcom?

Ale mam problem - neviem, ako sa mam postavit k pouzivaniu Internetu. Co mi radi Jezis? Odkial to vies?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  12:54:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
GMk, keď nechápeš, čo a o čom som vlastne písal, nemá cenu reagovať.
A kvoli komu tu pises? Kvoli sebe, aby si uvolnoval vnutorny tlak, ci kvoli citatelom?

Už len spojenie džihádu a "kresťanských" križiackych výprav by Ti malo niečo povedať.
Napoveda. Tvrdis teda, ze krestanstvo ma svoj dzihad? A krestania boli k nemu vyzyvany?

Kristus hovoril o tom, že máme neznabohov vraždiť?
Jahve v SZ to ale hovoril.

Ale škoda reči. Vôbec neviem, načo Ti vlastne aj odpovedám.Howg.
Samozrejme, lebo si sa dostal do uzkych ako kolkokrat pred tym a to zaujmes poziciu mrtveho chrobaka az do doby, kym budes moct znovu vytrcat rohy.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  12:57:20  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Mnoho veci v cirkvi bolo myslenych dobre, to si aj sam uznal.
Ako vsak mohlo byt dobre myslene navadzanie k vojnovym vypravam???

Ale pokial viem, tie vzdy organizovali vladcovia, ktori sa az nasledne snazili vypravam dat krestanski sat. Mylim sa?

dobre vsak vies, ze cirkev vravela o mucenictve a navyse, nie to co robim mi zarucuje spasu, ale s akym umyslom to robim. cize cirkev nesla robit vojnu, lebo nemala nic na praci.
A preco ju isla robit?

Ale ked ja idem do takej vojny so zapalom krestana, je to nieco ine ked idem ako zoldnier si "kupovat spasu".
Vysvetli mi, ako mozes ist do vojny (expanzivnej) so zapalom krestana? Dzihad?

ak cirkev ponukne moznost nahrady skody ako dobry skutok vo forme penazneho poplatku, nemusi to znamenat korupciu cirkvi.
Ako mozes nahradit skodu zaplatenim poplatku tretej strane?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tothjuraj

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  13:47:33  Zobraziť profil  Pridať tothjuraj do zoznamu priateľov
pre PavlaBA:
odpustky zaručovali vojakovi odpustenie všetkých pozemských i posmrtných hriechov

pavol, citaj co napises. posmrtný hriechto mas odkial? urcite nie z knihy, ktora ma nihil obstat a ktoru tu hojne citujes

tvoja argumentacia vsak nema zmysel, lebo tu cituje tu anathemu o odpustani viny a večneho trestu, ale stale tvrdis, ze odpustkami sa odpustaju hriechy.

očistec tak ostáva trvalou hrozbou pre všetkých laikov
dalšia blbosť, lebo odpustky moze ziskat, pripadne ich aj potrebovat pri ocistovani v ocistci tak laik ako aj knaz, biskup alebo papez, nie len LAIK

ja len tolko na doplnenie a vysvetlenie

 Počet príspevkov: 151  ~  Člen od: 24 jún 2004  ~  Posledná návšteva: 25 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 08 november 2005 :  13:51:42  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vies preco sa viedli kriziacke vypravy? neviem ci by ich Pan Jezis schvaloval. ale predpokladam, ze islo aj o to ako pozastavit expanziu moslimov.

to neviem, mozne riesenie je to, ze hriechom urazam predovsetkym Boha, cize vlastne ja davam poplatok na podporu niecoho, co ho bude chvalit. pri hriechu je poskodeny Boh totizto.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Bude nebo skutocne prekypovat vecnou blazenostou? Téma Next Topic: Maria, matka Bozia  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06