Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Katechizmus
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Bude nebo skutocne prekypovat vecnou blazenostou? Téma Next Topic: Maria, matka Bozia
Strana: z 4

Miško

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  14:33:25  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Miško  Pridať Miško do zoznamu priateľov
Čo si myslíte o Katechizme katolíckej cirkvi?Ako horliví katolíci schvaľujete jeho výklad alebo máte niečo proti nemu? Ja ho schvaľujem a myslím si, že je to naozaj výklad katolíckej viery a nepokladám ho za hlúposť.

Obiedientia et pax.
Poslušnosť a pokoj.
Ján XXIII.

 Počet príspevkov: 236  ~  Člen od: 04 november 2005  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2009 Upozorniť moderátora 

Syseľ

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  14:41:47  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Syseľ  Pridať Syseľ do zoznamu priateľov
Misko, pocuvaj, je to vyklad katolickej vieri, ale je aj krestanskej?

 Počet príspevkov: 230  ~  Člen od: 19 september 2005  ~  Posledná návšteva: 07 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  15:11:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ja KKC beriem ako hlavný vysvetľujúci dokument, ktorý hovorí a zosumarizováva všetky zdroje poznania pravdy (sv. Písmo, Tradíciu) do jedného celku, ktorý objasňuje katolícku vierouku.

Katechizmus nepíšu žiadny laici ale o KKC sa stará kongregácia Pre náuku viery, konkrítne jej odnož "Medzidikasteriálna komisia pre Katechizmus Katolíckej cirkvi".

Každý katolík, ktorý už pozná Pána Boha, dôveruje Bohu a vie, že jedine v Bohu je spása a vykúpenie a jediná istota, si bude čítať aj katechizmus, aby vedel, ako (akými spôsobmi) možno Bohu vzdávať vďaky, chvály, ako Bohu ukázať, že si ho ctíme.

KKC je akoby červená nič, ktorá sa prelína medzi sv. Písmom, Tradíciou, a je nám vodiacou čiarou - linkou - v našej viere - aby sme zachovávali pravú vieru, bez bludov a rôznych ľudských interpretácií...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Syseľ

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  15:14:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Syseľ  Pridať Syseľ do zoznamu priateľov
Z Tvojho prispevku, veritas, sa mi zda, ze KKC je nejaky navod na pouzitie katolickej vieri. Alebo sa mylim?

 Počet príspevkov: 230  ~  Člen od: 19 september 2005  ~  Posledná návšteva: 07 marec 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  15:20:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Toto som napísal:
quote:
Ja KKC beriem ako hlavný vysvetľujúci dokument, ktorý hovorí a zosumarizováva všetky zdroje poznania pravdy (sv. Písmo, Tradíciu) do jedného celku, ktorý objasňuje katolícku vierouku.

Teda ten, kto už v Boha uverí, má možnosť objasniť si resp. je mu vysvetlené, prečo sa konajú mnohé obrady, mnohé (zatiaľ naoko) nepochopiteľné veci, ktoré sa veriacemu človeku môžu zdať zbytočné...

Ale po prečítaní KKC zistí, že vôbec tieto veci nie sú zbytočné ale sú jedinou cestou ako vzdať úctu Bohu - nášmu Stvoriteľovi...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  15:30:26  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Tým som chcel naznačiť, že stať sa veriacim katolíkom na základe prečítania si KKC je NEMOŽNÉ!
Jediné, čo sa môže stať je, že dotyčný sa bude dobre baviť a smať a v lepšom prípade nebude pozerať na Cirkev ako na "blbečkov", čo veria v rozprávky...

Ale veriacemu už formulácie v KKC budú o niečo bližšie a bude mať snahu im pochopiť a porozumieť. A potom objaví bohatstvá viery, liturgie, obradov a všetkého, čo k našej pravej katolíckej viere patrí...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 04 november 2005 :  18:43:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Katechizmus katolíckej Cirkvi, ktory prisiel na svet v roku 1994 je obrovskym darom pre Cirkev, veriacich a ludstvo. Sväty Otec Ján Pavol II. v jeho úvode píse, ze katechizmus je urceny "kardinálom, patriarchom, arcibiskupom, biskupom, knazom, diakonom a vsetkému Boziemu ludu". Laickí veriaci sú menovaní na poslednom mieste, lebo nie vsetko v katechizme je lahko zrozumitelné pre vsetkych veriacich. Katechizmus má slúzit predovsetkym hierarchii, aby ho ona dalej "lámala" na mensie zrozumitelnejsie kúsky pre lud Bozí. Hoci mnohé miesta sú lahko zrozumitelné pre kazdého, predsa nie vsetko je lahko zrozumitelné.
http://www.globalserve.net/~mbc24/KATECH/Katechizmus.xx/000%20katechizmus.htm

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2005 :  20:53:48  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Miško

Čo si myslíte o Katechizme katolíckej cirkvi?Ako horliví katolíci schvaľujete jeho výklad alebo máte niečo proti nemu? Ja ho schvaľujem a myslím si, že je to naozaj výklad katolíckej viery a nepokladám ho za hlúposť.


Michal,
my, katolici nemame co schvalovat ci neschvalovat. Ako citas v uvode, je to vyklad vierouky "v kocke" ....
Mozme sa k nej(nauke - RKC) prihlasit, alebo sa od nej distancovat.
Mozeme o nom polemizovat, ci nesuhlasit ... je to prd platne ,,,

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 06 november 2005 :  11:15:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Katechizmus katolíckej Cirkvi, ktory prisiel na svet v roku 1994

Ako keby Katolicka Cirkev predtym Katechizmus nemala Pre mna je najzavaznejsi ten nazov Novy Katechizmus Stale tie nazvy
Nova omsa
Novy Katechizmus
Nova Evanjelizacia
Nova Cirkev ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 06 november 2005 :  18:22:22  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Ja mám katechizmus z r.1999 SsvV, Trnava.
Volá sa Katechizmus Katolíckej Cirkvi.
Názov "Nový" tam absentuje.
Hm, asi opäť niečomu nerozumiem, však?

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  11:23:58  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ako obvykle.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  13:56:14  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal amerika1

Katechizmus katolíckej Cirkvi, ktory prisiel na svet v roku 1994

Ako keby Katolicka Cirkev predtym Katechizmus nemala Pre mna je najzavaznejsi ten nazov Novy Katechizmus Stale tie nazvy
Nova omsa
Novy Katechizmus
Nova Evanjelizacia
Nova Cirkev ?

Amerika1, mne tiež stoja vlasy dupkom, keď počujem v duchovnej sfére výraz "nový". Ako keby nebol Pán Ježiš /a zároveň Sv.Duch/ ten istý čo pred 2000 rokmi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  14:46:42  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Aha, už viem. Aniko oni musia mať "nový" katechizmus.

/Je to niečo ako novelizovaný. Proste, starý už nepostačuje, dnešnej dobe, ľudia už nie sú takí zadubení ako napr. pred dvestorokmi, kedy bol kňaz takmer nedotknuteľný zástupca Boha na zemi pre veriacich laikov, tak ak napr. bolo vyhlásené "nepoškvrnené počatie Panny Márie", ľudia sa ani neodvážili pýtať, či to má byť nepoškvrnené počatie tela matky alebo tela Krista v tele matky./

/Alebo odpustky v spojitosti s ich platením v dnešnom katechizme nenájdeš. Cirkev sa síce stavia do role sprostredkovateľa , kto odpustky od Boha vymôže, viď §1478, no v minulosti to bolo za peniažky, a dnes... novelizovaný KKC priamo peniažky nevyžaduje. Zaoberá sa tým na inom mieste KKC §2043, ktorý je už súladnejší s Pímom.

Hovorí o tom i Kánon Kat. Práva § 222
Kán. 222 - § 1. Veriaci majú povinnosť prispievať na potreby Cirkvi, aby mala to, čo je potrebné na božský kult, na diela apoštolátu a dobročinnej lásky, ako aj na slušné materiálne zabezpečenie služobníkov.

Kán. 1261 - § 1. Veriaci majú právo odovzdávať časné majetky v prospech Cirkvi.
§ 2. Diecézny biskup je povinný pripomínať veriacim povinnosť, o ktorej sa hovorí v kán. 222, § 1,
a vhodným spôsobom na nej nástojiť.

Takže, ono to už nie je jasne v KKC, ale zaobalene v KKP. Teraz už len zistiť, aký je to ten vhodný spôsob nástojenia na veriacich aby prispievali na potreby cirkvi a na slušné materiálne zabezpečenie služobníkov./

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  14:52:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Je ozne, aby bol niekto schopny takto nehorazne trepat?
UKAZ MI PAVEL JEDEN STARY KATECHIZMUS, V KTOROM JE NAPISANE, ZE ZA ODPUSTKY MAS PLATIT.
Ak mi ho neukazes, ocakavam, ze tento posledny prispevok odvolas a ospravedlis sa. Ak mi ho ukazes, ospravedlnim sa ja Tebe.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  15:21:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Amerika1, mne tiež stoja vlasy dupkom, keď počujem v duchovnej sfére výraz "nový". Ako keby nebol Pán Ježiš /a zároveň Sv.Duch/ ten istý čo pred 2000 rokmi.
A co takto: NOVA zmluva?
• Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: "Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi, ktorá sa vylieva za vás. Luk22:20

Alebo ine nove veci v oblasti duchovnej:
• Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás. Jan 13:34
• Kto je teda v Kristovi, je novým stvorením. Staré sa pominulo a nastalo nové. Kor.5:17, por. Gal.6:15
• Podľa jeho prísľubu očakávame nové nebo a novú zem, na ktorých prebýva spravodlivosť. 2Petrov 3:13
• Hovorím vám: Odteraz už nebudem piť z tohoto plodu viniča až do dňa, keď ho budem piť s vami nový v kráľovstve svojho Otca. Mt 26:29, por. s Mk 14:25
• Videl som nové nebo a novú zem, lebo prvé nebo a prvá zem sa pominuli a ani mora už niet. A videl som, ako z neba od Boha zostupuje sväté mesto, nový Jeruzalem, vystrojené ako nevesta, ozdobená pre svojho ženícha. Zj. 21:1-2

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  15:40:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Je to niečo ako novelizovaný. Proste, starý už nepostačuje, dnešnej dobe, ľudia už nie sú takí zadubení ako napr. pred dvestorokmi, kedy bol kňaz takmer nedotknuteľný zástupca Boha na zemi pre veriacich laikov, tak ak napr. bolo vyhlásené "nepoškvrnené počatie Panny Márie", ľudia sa ani neodvážili pýtať, či to má byť nepoškvrnené počatie tela matky alebo tela Krista v tele matky.
Nieco ako takato novela:
Podobne po večeri vzal kalich a hovoril: "Tento kalich je nová zmluva v mojej krvi, ktorá sa vylieva za vás. Luk 22:20

so vsetkymi suvisiacimi otazkami? Aj zidia vidia krestanov ako modernistickych novatorov s Bohom nesuladnych.

Alebo odpustky v spojitosti s ich platením v dnešnom katechizme nenájdeš.
V nejakom starsom ich snad najdes? Uvedies mi rok a verziu dokumentu, v ktorom to tak je? Ukazes mi postupnost zmien v KKC?

Hovorí o tom i Kánon Kat. Práva § 222
Kán. 222 - § 1. Veriaci majú povinnosť prispievať na potreby Cirkvi, aby mala to, čo je potrebné na božský kult, na diela apoštolátu a dobročinnej lásky, ako aj na slušné materiálne zabezpečenie služobníkov.

Nie je to prikazanie Boha,ostatne?

Teraz už len zistiť, aký je to ten vhodný spôsob nástojenia na veriacich aby prispievali na potreby cirkvi a na slušné materiálne zabezpečenie služobníkov.
Tyka sa ta to? Spadas pod tuto jurisdikciu? Naco to riesis?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  15:43:08  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Dobre, toto berem. Skôr som myslela na "nové" od Kristovho nanebovstúpenia do jeho príchodu. To čo Kristus už raz učinil nové, tu na zemi už nemôže byť novelizovanejšie. Iste v nebi to už bude inak.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  15:47:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

Dobre, toto berem. Skôr som myslela na "nové" od Kristovho nanebovstúpenia do jeho príchodu. To čo Kristus už raz učinil nové, tu na zemi už nemôže byť novelizovanejšie. Iste v nebi to už bude inak.


Ale ved som ti ukazal, ze bola tu daka Bozia zmluva - Stary zakon a ta novelizovana bola, aj ked zidia to neuznavaju. Nevidim dovod, preco by nemohla byt aplikovana minimalne v operativnej urovni tiez nejaka aktulny a situaciou podmieneny pristup.

Ty mi ten dovod das?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  16:00:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Dokonané je.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  16:07:50  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
V Katechizme Ti to skutočne neukážem. Ukážem Ti to ale v dejinách:

Pozri si ustanovenie Tridentského koncilu z 13. januára 1547, kán.30 pod názvom "O ospravedlnení".

S tzv. "odpustkami" začal už pápež Gelasius II v r. 1119, no s oficiálnym "predajom odpustkov", ktoré ustanovil pápež Bonifác IX. sa začalo v r. 1390.

Neskôr 1517 papež LevX. vo svojej bule vyhlásil v celom kresťanskom svete, že kresťania, ktorí činia za svoje hriechy pokánie musia dať i almužnu a tým dosiahnú plnomocné odpustky.
V Nemecku týmto úkolom poveril biskupa Albrechta Brandenburgského, ktorý zasa poveril inkvizítora Jána Tetzela, dominikánského mnícha.
Aby ste mali predstavu, čo sa dalo za peniaze ospravedlniť tu je Tetzelov cenník:
Mnohoženstvo 6 dukátov
Vražda 8 dukátov
Svätokrádež 9 dukátov
Krivá prísaha 9 dukátov.

Práve toto naštartovalo proces reformácie.
Odvtedy boli odpustky bežnou súčasťou života a hoci pomaly ich význam zanikal v protiklade so šírením Božieho Slova, neboli nikdy zrušené. (Aspoň som dôkaz o ich zrušení nenašiel).
Odpustky fičali ešte za papeža Benedikta XIII. keď Citujem: v r. 1725 vyhlásil za svätého Jana Nepomuckého a do litánií zaradil meno sv. Jozefa a modlitbu "Anjel Pána", ktorá sa odriekala pri večernom zvonení, spojil s odpustkami.

Zdroj Dejiny Papežov, kniha má nihil obstat i imprimatur; Civilizácia a protestantská reformácia J.W.Robbins 1994.

PS A Ty Mato máš nejaký starší katechizmus? Môžeš mi naopak Ty ukázať, kde ste odpustky zrušili? Na akom koncile?

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  16:34:41  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

V Katechizme Ti to skutočne neukážem.
....
PS A Ty Mato máš nejaký starší katechizmus? Môžeš mi naopak Ty ukázať, kde ste odpustky zrušili? Na akom koncile?


ad 1) Takze z prehladom KLAMES, ze cirkev novelizovala katechizmus aby vymazala peniaze za odpustky.
ad 2) zasa nevies o com rozpravas. Odpustky nikto nezrusil, prave tento tyzden si ich mohol ziskat.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  16:45:23  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
mato mohol ale pre duse v ocistci, ale to radsej nespominaj, lebo vyrafne na teba z bibliou. a budete sa zase tocit dokola. to musi on pochopit ze netreba bibliu len listovat, ale si z nej aj citat.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  16:49:45  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Cit: ad 1) Takze z prehladom KLAMES, ze cirkev novelizovala katechizmus aby vymazala peniaze za odpustky.

Neklamem. Vy ste uviedli názov "nový" katechizmus, ja nie. Príspevok 06 Nov 2005 : 11:15:09. Kde je nový, predpokladám, že bol i starý.
Ďalej odpustky som neuviedol ako dôkaz,prečo by mohol byť KKC novelizovaný, iba ako náhodný príklad.
Ale trafil som do čierneho. Ako keby som šliapol mačke na chvôst. Hihihihihi.

Cit: ad 2) zasa nevies o com rozpravas. Odpustky nikto nezrusil, prave tento tyzden si ich mohol ziskat.

Heéééj? A čo stáli tentoraz? Napr. včera som pozrel žiadostivým okom na susedu. Koľko by ma to vyšlo u Vás?
Bohu stačí keď to vyznám a oľutujem....

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  19:01:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ved hovorim, klames a nevies o com rozpravas. Skoda.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  19:06:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

Dokonané je.


Ot: Co je dokonane?
Od: Spasenie je dokonane.

Ot: Co nie je dokonane?
Od: Zatial nase zivoty.
Ako ich prezit?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2005 :  19:14:44  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
V Katechizme Ti to skutočne neukážem.
Tak o com si to tocil?

S tzv. "odpustkami" začal už pápež Gelasius II v r. 1119, no s oficiálnym "predajom odpustkov", ktoré ustanovil pápež Bonifác IX. sa začalo v r. 1390.
Spravne - islo o doplnkovy zdroj financovania rozsiahlych projektov a administrativnej organizacie.

Spytam sa este Mata - akym sposobom sa praktizovalo platenie? Muselo sa platit, alebo islo o ulozenie hmotnej zodpovednosti: 20 zdravasov a 3 dukaty, ktora bola dobrovolna? A az nasledne zneuzivana a kym?

Práve toto naštartovalo proces reformácie.
Proces reformacie nastartoval Luter. Sam som evanjelik, ale povedzme si narovinu - Luter bol dost nevyrovnany a aktivitu aj tak prevzali jeho spolupracovnici.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Bude nebo skutocne prekypovat vecnou blazenostou? Téma Next Topic: Maria, matka Bozia  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06