Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Pápež František
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Přesvědčování nevěřících Téma Next Topic: Co po synode?
Strana: z 21

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2014 :  01:45:44  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Otázka na znalcov: Je možné byť v konkláve aj nekánonicky (resp. neplatne) zvolený?

Pôvodne zaslal Koki - 05 január 2014 :  19:30:50


Áno, taká možnosť existuje a nie je len jedna. Ale to by bolo na dlho. (Napríklad ak sa skupina kardinálov dopredu dohodne koho zvolia.)

K téme. Myslím, že by bolo lepšie, založiť samostatnú tému o pápežstve a proroctvách o konci sveta, a túto nechať len pre menovaného. Lebo potom sa môže stať, že keď niekto uvedie nejaké aj pravé proroctvo, tak to smeruje proti súčasnému pápežovi, čo nemusí byť vôbec pravda. Konkrétne pápež František urobil niektoré kroky, činy, ktoré ma provokujú k jeho odmietnutiu, no neurobím to, lebo každý sme iný a možno jeho prežívanie viery je Bohu milé a pre Cirkev prospešné. Vnímam jasné kmity v živote Cirkvi a teraz sme len v prekmite opačnom stredoveku. Vtedy prísnosť a dôstojnosť takmer bez lásky, dnes akoby láska bez obety. Ani jedno, ani druhé nebolo a nie je zdravé. No ľudská hriešnosť a prirodzenosť nám dáva záruku, že okolo Božej vôle budeme oscilovať asi až do konca časov. Treba sa na to pozrieť tak, že niečo je treba robiť a niečo len nezanedbávať.

A teraz všeobecnejšie k pápežstvu.

Mne osobne, ak by som si mohol dovoliť súkromný výklad, by proroctvo sv. Františka sedelo na časy nedávno minulé okolo rokov 1958-1959. No ja nemám autoritu a moje súkromné výklady nechcem nikomu príliš zjavovať. Sú tu reči (aj fotografie a pod.) o dvojníkovi Pavla VI, sú tu reči o nekanonickom zvolení Jána XXIII. Hovorí a píše sa všeličo. Dokonca aj Transformeri vraj pristáli na odvrátenej strane mesiaca či dokonca žijú medzi nami. Nuž, treba byť proste opatrní a dávať si pozor na to, aby sa človek pre množstvo konšpirovania neprestal modliť a neunikol mu život pravej a činorodej viery. To je asi celé. Ak mi bude pápež, alebo aj anjel z neba hovoriť niečo proti môjmu svedomiu, pravdepodobne nepochodí. Základom je naštudovať si učenie Cirkvi a používať zdravý rozum podoprený úprimnou modlitbou.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

MartinP

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2014 :  08:54:46  Zobraziť profil  Pridať MartinP do zoznamu priateľov
Dakujem za jednu vaznu odpoved.

A oddelit temu by bolo iste vhodne...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 641  ~  Člen od: 15 január 2008  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2014 :  17:57:33  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mx, vďaka ti za úvahu, viem si predstaviť že početnejšia skupina kardinálov pochybnej duchovnosti by si tam pretlačila svojho "koňa" ktorý má potom skaziť vierouku, lenže tu sa spolieham na Boha že niečo takéto by nikdy nedopustil, ako je aj napísané.
Tento pápež mi je - na rozdiel od predošlých dvoch ktorých som zažil - dosť vzdialený, niekedy je to až nepríjemný pocit cudzoty. Snáď preto že je až z Ameriky. Ale to je môj problém, naozaj nechcem v sebe živiť dajaké pochybnosti a nedôverovať Bohu. Takých už bolo v dejinách dosť. Povedz, hádam by sa on nepostaral a nesplnil čo nám prisľúbil? Takže s nejakými predpoveďami opatrne...
Súkromne verím že tento pápež je pravdepodobne posledným a že sa šťastne dožijeme Konca. Čo všetko tomu bude predchádzať, to neviem.

P.S.: Na svoje svedomie sa veľmi nedrž, nie je neomylné.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 09 január 2014 :  11:05:04  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Koki, začnem od konca.

Svedomie:
Je jediným materiálom, ktorý sa bude pri súde používať. Ale samozrejme je tu povinnosť formovať si svedomie. Stačí pozrieť morálku a zistíš podrobnosti. V jednoduchosti, Boh ma bude súdiť podľa môjho svedomia.

Pápež - nekanonicky zvolený
Otázkou je, ako je to z platnosťou nekanonicky zvoleného pápeža, keďže aj kanonicky zvolený môže odmietnuť voľbu. Nie som v tomto doma, ale myslím, že do momentu korunovácie alebo niečoho takého nie je pápežom (de jure/de facto?). Chcelo by to expertízu alebo dokument magistéria. Ani biskupom sa nestáva niekto menovaním, ale vysviackou. Asi takto by som to vnímal.

Pápež - neomylný
Treba si dať pozor, že pápež nie je neomylný vo všetkom a vždy. Práve naopak. Dokonca sa podľa mňa môže z Božieho dopustenia stať, že príjme nie práve najlepšie rozhodnutie v právnej oblasti. (O tom, že v kázni môže povedať aj viaceto ) To ale nezmenšuje našu zodpovednosť v prípade neuposlúchnutia. A zase sa dostávame k tomu slávnemu svedomiu. Ak mi aj pápež prikáže napríklad zabiť niekoho a je to proti môjmu svedomiu, nesmiem to spraviť. Najskôr si to musím vyriešiť vo svedomí a až potom konať/nekonať (príklad - som kat a mám niekomu odsúdenému sťať hlavu).
Alebo iný príklad - mám pochybnosti vo viere a duchovné vedenie mi povie, že to nemám riešiť. Môžem poslúchnuť? Mám poslúchnuť? Podľa mňa nemôžem poslúchnuť, lebo mi káže hriech - dobrovoľné zotrvávanie v pochybnostiach môže byť až ťažkým hriechom, ak sú pochybnosti vážne.

Tu si treba uvedomiť, že v dejinách boli aj protipápeži a ani svätci žijúci v tej dobe neboli vždy na správnej strane. To, že mi niečie chovanie nevyhovuje, alebo mi je nesympatický, nie je pre to, čo hovorí a robí podstatné. A keď som ešte zaviazaný poslušnosťou, tak to musí byť irelevantné.

Dožijeme konca
Každý sa dožijeme konca . Ale s akým koncom, to už je iná otázka.
S tými prisľúbeniami opatrne. Aj Židia neverili, že by Boh nesplnil prisľúbenia a že ich chrám nemôže byť zborený a nestalo sa tak len raz v dejinách, že ich prekvapil. Lebo naše cesty nie sú Jeho cestami. Takže naše predstavy o tom, čo znamená "brány pekelné ju nepremôžu" sa nemusia zhodovať s Božím zámerom. Treba si zistiť oficiálny výklad tohto textu. Možno budeme prekvapení.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2014 :  01:23:35  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Verím že oficiálny výklad nie je taký prekrútený, že síce aj keď "ju nepremôžu", Vatikán stratí vieru, pápež bude hlavou bludárov a ostatní sa budú klátiť v pochybnostiach o Bohu. Nebuď maloverný, synu; pápež dostal kľúče od nebeského královstva a úlohu pásť Bohu ovečky. On jediný je garantom pravej viery, tak o čom ešte polemizovať? Keď som uveril, našiel som jedno obdivuhodné mládežnícke spoločenstvo bohaté na povolania, a tam som sa nestretol s nikým kto by kecal na pápeža alebo na bratov a pokladal sa pritom za katolíka, ani s nikým kto by schvaľoval aborty a homosexuálne vzťahy, a nazýval sám seba kresťanom. Tieto neresti poznám iba z internetu a divím sa skade sa takíto podivní veriaci vynorili. Chcú len dobro, alebo sú to pokušitelia a rozbíjači? Keď budú naďalej podkopávať moju čistú vieru, tak sa pohorším a v jeden deň sa zrieknem tohoto anonymného sveta podobne ako kedysi televízie. To čo som dostal nie je naivita, ale viera Božích dietok ktorú si nedám špiniť.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2014 :  07:14:19  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Dokonca sa podľa mňa môže z Božieho dopustenia stať, že príjme nie práve najlepšie rozhodnutie v právnej oblasti.

Pôvodne zaslal Mx - 09 január 2014 :  11:05:04


Az na to, ze taketo rozhodnutie kludne moze splnat naroky a kriteria neomylneho vyhlasenia - vedome zavezuje celu Cirkev a moze to byt aj otazka vierouky.
Aj tu na fore je k tomu dosial nevyvratena studia...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2014 :  12:34:05  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Maťo, myslím, že som jasne napísal, že v právnej oblasti. Ale povedzme si, že ono ani v tej vierouke to nie je až také jednoduché. Je len málo vecí, ktoré sme povinný veriť. Je veľa vecí, ktoré nie sú striktne definované a mnohé sú definované v zmysle ľavý, či pravý mantinel.

Veď obaja zhruba poznáme pravidlá neomylnosti. Pápež je aj zvrchovaný vládca v Cirkvi. A myslím si, že aj v dejinách boli také prípady, keď pápež napríklad zakázal niečo, čo neskôr povolil, alebo aj opačne.

A ak myslíme tú istú štúdiu, tak je silne manipulatívna a myslím si, že vychádza z nesprávnych predpokladov, ale nemal som čas sa v tom vŕtať a dokazovať to.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2014 :  13:04:59  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Asi myslime tu istu studiu - len zatial nikto tie nespravne predpoklady neukazal, kazdy o nich iba hovori a to ma znepokojuje.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 10 január 2014 :  14:23:41  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Maťo, keď to takto podávate, začína sa to pre mňa javiť ako výzva. Ja som totiž ochotný venovať špekulovaniu čas iba v prípade, že to má nejaký zmyslel. Riešiť niečo, čo nemá vplyv na spásu mňa ani iných jednoducho nechcem (lebo ani po vyvrátení daných tvrdení, by sa nič na postoji odporcu, ak to tak môžeme nazvať, nezmenilo).

Takže, ak by tu bol človek, ktorého pochybnosti vo viere stoja a padajú na danej téze, tak by som odložil iné veci, menej podstatné než spása jeho duše a vrhol by som sa na zhromažďovanie dôkazov, že jurisdikcia nie je sama o sebe dokonalá a ani neomylná. Druhý vážny problém je v tom, že kto posúdi, že zmeny v cirkevnom práve a napr. v liturgii boli zmeny k lepšiemu alebo k horšiemu?

A pokiaľ ide o tézu, že trident bola dokonalá forma obety. Nuž s touto interpretáciou nesúhlasím. Už vtedy boli iné ríty a pápež a ani koncil ich určite nechceli znevažovať. Chceli povedať, že sv. omša je dokonalou obetou a nič iné ju nemôže nahradiť. A podstatné prvky sv. omše predsa poznáme. Sú splnené ako v TOM, tak aj v NOM. Jediné o čom sa dá pochybovať je úmysel kňaza, ale o tom sa dalo pochybovať ako vtedy tak aj dnes. A sú dôkazy o tom, že je to tak. Vraj už v 17.-18. storočí bolo dosť kňazov, ktorí brali kňazstvo len ako živobytie, nie ako službu Bohu a nakoľko svoju vieru nežili bol veľký predpoklad, že nemali ani správny úmysel premeniť.
A posledná námietka, Cirkev je organizmus, nie organizácia. A tak ako nie je možné telo človeka kompletne popísať matematicky, fyzikálne, chemicky, biologicky a pod. tak ani Cirkev ako taká nie je súborom pravidiel bez Ducha. (Kto sa chytí dlhodobo nejakého pravidla stratí Ducha.)

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mlamanec

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  17:07:56  Zobraziť profil  Pridať mlamanec do zoznamu priateľov
Ono keď otvoríme oči zistíme, že Vatikán už vieru stratil. Značná časť kúrie popiera existenciu diabla, niektorí sú satanisti a aj slobodomurári. Stačí pralúskať internet a knihy. Spomeniem len nový rítus exorcizmu vydaný po IIVK. Absolútne neúčinná zlátanina na upokojenie posadnutého. V samom exorcizme sa ani diabol veľmi nespomína. Keď páter G. Amorth prišiel za tvorcami nového exorcizmu, že je neúčinný, tí ho vysmiali s tým, že diabol predsa neexistuje, je to len výmysel, aby ľudia chodili do kostola. Toto povedal kardinál! Ak mi neveríte, stačí si prečítať jeho knihu. A o strate viery vo Vatikáne hovorili mnohí a mnohí svätci. Spomeniem len napr. Pia X. a sv. Františka z Assisi.

Deus nobiscum, quis contra?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 214  ~  Člen od: 17 február 2013  ~  Posledná návšteva: 18 august 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  17:26:42  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mlamanec, to nemyslíš vážne, skade máš také info? Dôveruješ pokoncilovým pápežom? Dôveruješ Bohu?
Už ste ma tu natoľko zneistili, že sledujem na Rádiu Vatikán slová súčasného pápeža, či sú akceptovateľné.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mlamanec

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  17:30:32  Zobraziť profil  Pridať mlamanec do zoznamu priateľov
Nehovorím o pápežovi, ale o kardináloch. Zdroje už asi nenájdem, články som čítal skôr.

Deus nobiscum, quis contra?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 214  ~  Člen od: 17 február 2013  ~  Posledná návšteva: 18 august 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  17:56:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Mlamanec, to nemyslíš vážne, skade máš také info? Dôveruješ pokoncilovým pápežom? Dôveruješ Bohu?
Už ste ma tu natoľko zneistili, že sledujem na Rádiu Vatikán slová súčasného pápeža, či sú akceptovateľné.

Pôvodne zaslal Koki - 11 január 2014 :  17:26:42



Nenechaj sa zneistit.Riaditelov vesmiru,co chcu riadit aj papezov je uz dost.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  17:59:12  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ktovie koľko z nich je skrytých bludárov a či vôbec sú tam takí. Zdroje nemusia byť seriózne. Zatiaľ sa navonok nič nedeje, Cirkev funguje, ...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  18:14:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
internetove zdroje su viac-menej stoka.skoda casu,ktory moze byt vyuzity na modlitbu,charitu a vobec na to,co je uzitocne a mile Bohu.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  18:28:51  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Viac než súčasný "ľudový" pápež František ma znepokojujú otázky pravosti posolstva Garabandalu alebo od Idy Peerdemanovej z Amsterdamu. Radšej to pustím z hlavy, uvidíme.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  18:37:11  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
Garabandal som uz pustil,Amsterdam si ponechavam.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  18:44:56  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
To sa dá len tak? Končita Gonzalesová ešte žije a vraj pozná ten dátum zázraku...

A čo sľubovaná dogma o spoluvykupiteľstve; ak bude vyhlásená, uveríme?
S týmto teológom, známym Ratzingera, som sa poznal - pokým žil mávali sme u neho doma stretká. On sa jasne vyjadril proti takej dogme...
http://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Vrablec

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  19:26:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
netvrdim nic proti ani za v pripade garabandalu.neriesim ho.neuz
nal ho ani miestny biskup.
amsterdam je miestnym biskupom uznany a aj jeho posolstvo je mi blizsie

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 11 január 2014 :  19:40:19  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Máš pravdu, naozaj je dobre neriešiť to dokým netreba. Aj Ježiš radí aby sme budúce veci prenechali Božej prozreteľnosti.
"34 Preto nebuďte ustarostení o zajtrajšok; zajtrajší deň sa postará sám o seba. Každý deň má dosť svojho trápenia." [Mt.6/34]

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2014 :  09:23:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
V dodrom slova zmysle ti zavidim,koki,ze si mal moznost byt vyucovny takym vzacnym clovekom,akym bol mons.Vrablec.
V pripade titulu - “spoluvykupitelka“ som bo kedysi silne proti.Velmi sa to v mojom vnutri burilo proti faktu,ze vykupitelom moze byt iba Boh.Po jednej navsteve Censtochowej som nieco mimoriadne v tejto svatyni prezil,co ma priviedlo az na kalvariu.Pochopil som,ze to utrpenie presvatej Bohorodicky,ktore ona pod krizom prezila je neoddelitelne od vykupitelskeho utrpenia Panovho.
Urcite poznas pribeh Abrahama,ktory bol tak veriaci,ze posluchol Boha a isiel na vrch Moria,aby obetoval Izaka,svojho syna.Hospodin ho zastavil a dal mu obrovske prisluby.Abraham sa pre svoju vieru stal otcom vsetkych veriacich.
Maria tiez kracala na vrch,na Golgotu.Spolu s Bohom Otcom,bola ona svedkom ukrizovania.Aku velku vieru mala Maria!Co asi ona pocula od Boha?
Pre mna je Spoluvykupitelkou.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

teta

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2014 :  11:21:26  Zobraziť profil  Pridať teta do zoznamu priateľov
citácia:
Vnímam jasné kmity v živote Cirkvi a teraz sme len v prekmite opačnom stredoveku. Vtedy prísnosť a dôstojnosť takmer bez lásky, dnes akoby láska bez obety. Ani jedno, ani druhé nebolo a nie je zdravé. No ľudská hriešnosť a prirodzenosť nám dáva záruku, že okolo Božej vôle budeme oscilovať asi až do konca časov. Treba sa na to pozrieť tak, že niečo je treba robiť a niečo len nezanedbávať.


Pekná myšlienka Mx!
Našla som dnes v Písme sv. túto stať (ide o preklad z inojazyčnej biblie) Jer 4, 9-10: V tých dňoch, .. bude chýbať kráľovi odvaha, bude chýbať aj kniežatám, kňazi stŕpnu a proroci onemejú. A povedia: Ach Pane Bože zviedol (oklamal) si úplne ten ľud a Jeruzalem, keď si hovoril: Budete mať pokoj. A v tom čase máme meč na hrdle.
Láska, ktorú zdôrazňujeme v Cirkvi, je tak potrebná, ale zároveň máme meč už priam na hrdle !

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 60  ~  Člen od: 24 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 28 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2014 :  18:16:10  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Zachariáš,
poznal si ho? Profesor Vrablec bol dobrák, mal doma tisícky kníh, aj nemeckých, a bol v kontakte s kard. Ratzingerom. Oni ten pojem Spoluvykupiteľka akoby nevedeli stráviť. Ináč nielen mons. Vrablec sa v tých prvých rokoch o nás staral, vďačný som aj za našich pánov biskupov, nespočetných kňazov a reholníčky, aj za skúsenejších bratov a sestry v spoločenstvách. Bohu vďaka.
Teraz ale neviem, nechcem predbiehať učiteľský úrad, avšak ako veriaci nie som zásadne proti takej dogme. Budem teda čakať na prípadný verdikt kompetentných a na pomoc zhora, aby sa stala Božia vôľa.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2014 :  20:00:26  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
Nepoznal som prof.Vrableca,iba som o nom pocul od tych,co ho poznali.
Je to pravda,ze na Slovensku mame vela obetavych ludi,co sa venuju formacii ludi,co v neskorsom veku uverili v Krista.Ja tiez medzi takych patrim.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 12 január 2014 :  20:22:01  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Tiež som sa stal kresťanom až v dospelosti, bolo to behom 90-tych rokov. Ja sa nevenujem ničomu, ponajviac občas charite, to ma baví od prvého dňa. Aj príležitostné živé debaty o Bohu mám rád. Ale na náročnejšiu cestu asi nemám.
Chcel by som od teba nejakú inšpiráciu či predstavu, ako možno dnes lepšie slúžiť Bohu v laickom povolaní.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 21 Previous Topic: Přesvědčování nevěřících Téma Next Topic: Co po synode?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06