Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Katechizmový protestantizmus.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Tridentská omša Téma Next Topic: Gordický uzol
Strana: z 6

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:03:00  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
A budete mlet stale to iste dokola Az na to , ze potom nepoznate cirkevne pravo
Kazdy laik ma totiz od Boha aj Cirkvi pravo na to , aby mu bola podavana Katolicka pravda
A po druhe

Pretoze kazdy katolik ma pravo , ak to povazuje za nutne obratit sa priamo na papeza
A po tretie
Ak papez z akychkolvek dovodov mlci , to este neznemena , za nauka nie je bludna
Musel by totiz vyniest sudny vyrok , ze dana hlasana nauka bludna nie je
Vas problem je v tom , ze vidite laikov v Cirkvi ako nemysliacu masu , ktora nema ziadne prava , len drzat usta a krok
To vsak vo vasom ponimani nie je Katolicka Cirkev , ale nieco ine
Ako potom vysvetlite , ze koncily zvolavali aj panovnici , ktori boli laikami ?
Aky vyznam ma vobec diskutovat s clovekom , ktory na jednej strane sa snazi o akysi nacrt neproblemu a na druhej strane degraduje a upiera laikom prava , ktore im z Bozieho aj Cirkevneho prava pravom prinalezia ?
Ale vase nazory ohladom laikov su samozrejme v uplnom sulade s ucenim o ulohe laikov v Cirkvi
Tym povazujem diskusiu s vami za ukoncenu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:07:55  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:

Kazdy laik ma totiz od Boha aj Cirkvi pravo na to , aby mu bola podavana Katolicka pravda

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  10:03:00



Spochybňuje to vari niekto?

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:09:03  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:

Hlasate totalne hluposti
Pretoze kazdy katolik ma pravo , ak to povazuje za nutne obratit sa priamo na papeza

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  10:03:00



Vylúčil som niekde túto možnosť?Kde?

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:11:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:

Ak papez z akychkolvek dovodov mlci , to este neznemena , za nauka nie je bludna
Musel by totiz vyniest sudny vyrok , ze dana hlasana nauka bludna nie je

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  10:03:00



Buďte konkrétny.O akej náuke hovoríte?A mlčí teraz pápež?

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:12:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Este jeden dokaz

j keby 10000 laikov toto tvrdilo,je mi to málo.Mňa zaujíma to,čo hovorí pápež a kolégium biskupov v spojení s pápežom a nie laici,ktorí nemajú právo vyučovať.

A co laici , ktori su katechetmi ? Ti maju teda ake pravo vyucovat ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:14:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

Ak papez z akychkolvek dovodov mlci , to este neznemena , za nauka nie je bludna
Musel by totiz vyniest sudny vyrok , ze dana hlasana nauka bludna nie je

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  10:03:00



Buďte konkrétny.O akej náuke hovoríte?A mlčí teraz pápež?

Pôvodne zaslal Zachariáš - 18 január 2012 :  10:11:46


O kazdej bez vynimky Ano mlci Napriklad pripad biskupa Roberte Zolticha

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  10:16:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Este jeden dokaz

j keby 10000 laikov toto tvrdilo,je mi to málo.Mňa zaujíma to,čo hovorí pápež a kolégium biskupov v spojení s pápežom a nie laici,ktorí nemajú právo vyučovať.

A co laici , ktori su katechetmi ? Ti maju teda ake pravo vyucovat ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  10:12:09



Katechéti dostávajú nejakú katedru?To hádam nie.Nepleťte si vyučovanie v školách s učiteľským úradom spojeným pevne s miestnou katedrou,prislúchajúcou kanonicky ustanovenému biskupovi,ktorý je pevne spojený s katedrou sv.Petra.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:02:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Tak maju alebo nemaju laici pravo vyucovat ? Napisete blbost a este tu blvost aj obhajujete Kde tam pisete o katedre ?
Kedy maju a kedy nemaju pravo podla vas laici vyucovat ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:07:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Tak maju alebo nemaju laici pravo vyucovat ? Napisete blbost a este tu blvost aj obhajujete Kde tam pisete o katedre ?
Kedy maju a kedy nemaju pravo podla vas laici vyucovat ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  15:02:24



Už som Vám odpovedal,nemôžem za to že nečítate,alebo nebodaj čo je horšie,nerozumiete napísanému.

Ak ste nepochopil,skúsim inak-ak laik učí deti náboženstvo,učí ho sám od seba?Učivo,ktoré prednáša si sám napísal?

Už chápete?

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:10:44  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Nie nechapem Ak niekto cituje stary katechizmus , tak si ho sam napisal ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:17:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Nie nechapem Ak niekto cituje stary katechizmus , tak si ho sam napisal ?

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  15:10:44



Ak niekto -laik- cituje starý katechizmus a porovnáva ho z novým a tvrdí,že zásadne učí niečo odlišné a vyzýva ostatných laikov aby verili jeho výkladu a to bez súhlasu biskupa,tak na seba berie učiteľský úrad,ktorý mu nepatrí.Vyššie som takého nazval vlkom a lupičom,čo sa trepe do Božej ohrady iba aby trhal a rozháňal božie stádo.

Ak katechéta so schválením miestneho biskupa vyučuje deti náboženstvo v škole s materiálov schválených biskupom,tak iba podáva náuku ktoré učiteľské magistérium v osobe biskupa predkladá veriacim.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:20:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Tak moze , alebo nemoze ten laik vyucovat podla stareho katechizmu

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:24:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Tak moze , alebo nemoze ten laik vyucovat podla stareho katechizmu

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  15:20:25



Môže.Nový katechizmus ako ho poznáme nie je určený na výuku detí ale pre biskupov a kňazov,pričom staré katechizmy ostávajú v platnosti.
Už to v iných témach o katechizmoch bolo viackrát spomenuté.

problém na ktorý v tejto téme poukazujem je v tom,keď si niekto na základe jeho osobného úsidku pri porovnaní nového a starého katechizmu robí nárok na to aby tvrdil,že učenie v novom katechizme je pokazené,či podobne.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:28:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Tak ked moze , tak v tom novom musi byt presne take iste ucenie ako v tom starom

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:33:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Tak ked moze , tak v tom novom musi byt presne take iste ucenie ako v tom starom

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  15:28:28



Nemusí.Sú určité pravidlá,ktoré sa z rozhodnutia pápeža meniť môžu.Ten kto vyučuje katechizmus,musí byť poslušný biskupovi a ak niektoré veci Cirkev z povolenie pápeža zmenila,tak to musí rešpektovať aj miestny biskup a katechéta "jakbysmet".

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:43:55  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Tak ked moze , tak v tom novom musi byt presne take iste ucenie ako v tom starom

Amerika, kedze v KKC v uvode je napisane, ze je to len orientacny text , tak to je upozornenie, ze sa nejedna o katechizmovu ucebnicu. V ucebnici ma byt podrobne vsetko rozobrane ako je to v starsich katechizmoch.KKC nie je ucebnicovy katechizmus,je to orientacny text preto su tam niektore veci spomenute nie vycerpavajuco ale len orientacne a preto je uplne od veci porovnavat ucebnicovy text s orientacnym .V KKC nie je ziadny blud,je tam tiez prave katolicke ucenie, len znovu opakujem, niektore veci su tam spomenute iba orientacne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  15:51:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Amerika, kedze v KKC v uvode je napisane, ze je to len orientacny text

Tak co nas mlatite po hlave , ked ho neuznavame za dobry , ked je len orientacny
Ved svedcite stale proti sebe
A mimochodom pravda to celkom nie je Lebo ked aj orientacny text uvadza pravdy , ktore su cirkvou schvalene ako dogmaticke tak su zavazne aj keby slo o orientacny text

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zachariáš

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:01:31  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Zachariáš  Pridať Zachariáš do zoznamu priateľov
citácia:
Amerika, kedze v KKC v uvode je napisane, ze je to len orientacny text

Tak co nas mlatite po hlave , ked ho neuznavame za dobry , ked je len orientacny
Ved svedcite stale proti sebe
A mimochodom pravda to celkom nie je Lebo ked aj orientacny text uvadza pravdy , ktore su cirkvou schvalene ako dogmaticke tak su zavazne aj keby slo o orientacny text

Pôvodne zaslal amerika1 - 18 január 2012 :  15:51:48



Ale ten katechizmus je dobrý.Problém majú iba ak katechizmový protestanti.Viď prvý príspevok k tejto téme.

Prichádzajte k Nemu,k živému kameňu,ktori ľudia síce zavrhli,ale pred Bohom je vyvolený a vzácny,a dajte sa vbudovať aj vy ako živé kamene do duchovného domu,do svätého kňazstva,aby ste prinášali duchovné obety,príjemné Bohu skrze Ježiša Krista.
1.Pt 2,4-5

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1345  ~  Člen od: 30 november 2009  ~  Posledná návšteva: 26 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:05:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ale ked je len orientacny , tak aku ma zavaznost pre katolika ? Ak je to len orientacny text , tak si pokojne mozem mysliet , ze dobry nie je A co ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:14:43  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
citácia:
Ale ked je len orientacny , tak aku ma zavaznost pre katolika ? Ak je to len orientacny text , tak si pokojne mozem mysliet , ze dobry nie je A co ?


amerika,KKC ma zavaznost u katolika a to 100 tnu, lebo obsahuje katolicke ucenie. Vy s nim nie ste spokojny preto, lebo to nie je ucebnicovy katechizmus,pise veci orientacne. Vy ste si mysleli, ze KKC ma ambiciu byt ucebnicovy. Ak by sa KKC takto deklaroval, tak by to naozaj nebolo v poriadku, kedze niektore veci spomina orientacne. Teraz, ked viete, ze je to len orientacny text, tak budte pokojny. Nebojte sa, ked sa niekto oboznamuje s ucenim katolickej cirkvi, pouziva sa ucebnicovy katechizmus, lebo adept je ziak, cize kedze sa uci , potrebuje ucebnicu.A samozrejme, sa moze pouzit aj orientacny KKC, ale vzdy sa pouzije aj ucebnicovy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:25:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ako moze byt pre katolika nico zavazne , co popisuje len orientacne ?
Cirkev jednoznacne a neomylne stanovuje , co je pre katolika zavazne a je jedno , kde je to uverejnene
Predsa tu nikto neporovnaval a netvrdil , ze ta a ta dogma pre katolika neplati

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:32:22  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
radar, čo to pre vás znamená, že je je orientačný? V kuse sa tu tým slovom oháňate - keď v tom katechizme niečo nie je, tak to je preto, že je len orientačný. Ale potom zase aj keď je orientačný, tak je podľa vás záväzný. Tak presne napíšte, čo chápete pod slovom orientačný, aby tu nedochádzalo k nedorozumeniam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:37:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
To nie je tak tazke vysvetlit Ludovo sa tomu hovori kto chce psa bit palicu si najde
Ked niekto poukaze na to , ze v starom nieco je a v novom to chyba , tak je to preto , lebo je len orientacny a neobsahuje vsetko
Ak niekto poukaze , ze v novom nieco je , co stary neobsahuje , tak je zavazny
Prast ako uhod , ale po lebeni s tym katechizmom je mozne smarit kazdeho

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  16:53:23  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
No práve preto by radar mala vysvetliť, čo to presne podľa nej znamená, že je orientačný.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Robel

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  19:48:50  Zobraziť profil  Pridať Robel do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:



To, či je nesúlad medzi "novým a starým" (t.j. medzi prípadným bludom a pravdou), môže a mal by rozoznať a vo svedomí rozhodnúť každý vzdelaný katolík.
Pôvodne zaslal Robel - 17 január 2012 : 21:00:47

Nestačím sa diviť...
Načo potom jestvuje pastiersky úrad?? Neraz teológovia, kňazi ba dokonca biskupi upadli do bludov a vy to posúdenie čo je a čo nie je blud chcete prenechať laikom?

Pôvodne zaslal rudy - 17 január 2012 :  22:18:55


Heretický je ten názor, ktorý buď priamo protirečí neomylnej náuke, alebo je ako taký Cirkvou odsúdený. Ak upierate katolíckemu laikovi možnosť rozoznať, či akýkoľvek názor spĺňa podmienku heretickosti, tak okrem toho, že mu nedovoľujete používať rozum, ktorým porozumel definícii herézy a vôbec musel ho upotrebiť pri prijatí pravdivosti katolíckeho náboženstva a pochopení katolíckej náuky,

- očakávate, že Magistérium bude vynášať rozsudky o všemožných heretických tézach kdekým propagovaných?
- ako vysvetlíte, že Cirkev slovami pápeža Alexandra VII. verí v schopnosť laikov dokonca rozpoznať heretika, a nielen herézu, ešte pred jeho odsúdením príslušnou autoritou?
- budete sa diviť aj sv. Alfonzovi Ligurskému, ktorý vo svojej Morálnej teológii učí podobne?
- odsúdite Nestóriove ovečky, ktoré v kázňach svojho biskupa rozpoznali blud a označili ho za heretika?
- čo poviete na niektorých svätcov, ktorí pápeža podozrievali z herézy a hrozili mu odmietnutím poslušnosti?
- ako vysvetlíte vieru sv. Pavla v schopnosti Galaťanov rozoznať tvrdošijnú herézu od nevinného omylu?

citácia:
To akože keď sa mi znepáči nejaké učenie KC , tak jednoducho vyhlásim že KC už nie je totožná s KC?


Nie je to otázka znepáčenia. Ak nejaká autorita učí v priamom rozpore s učením KC, prestáva byť katolíckou autoritou. Nemožno povedať, že KC už nie je totožná s KC, ale že jednotliví jej členovia nimi prestávajú byť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 968  ~  Člen od: 11 august 2011  ~  Posledná návšteva: 30 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 6 Previous Topic: Tridentská omša Téma Next Topic: Gordický uzol  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06