Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Učenie KC pre tých, ktorých to zaujíma
 Eucharistia - skutocne telo a krv a Krista
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Prijimanie pod obojim sposobom Téma Next Topic: Existuje biblický podklad pre inštitút pápeža?  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 23 júl 2006 :  21:36:46  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Cely pribeh zacina na brehu Galilejskeho mora, ale my sa pozrieme az na verse 30 a dalej Jn 6,30-67
Versom 30 zacina rozhovor, ktory sa odohral v synagoge v Kafarnaume. Zida sa ho pytali, ake znamenia moze urobit a ako vyzvu uvadzali, ze "Naši otcovia na púšti jedli mannu". Moze to Jezis prekonat? Povedal im, ze pravy chlieb prichadza z neba od Otca. Povedali, "daj nam tento chlieb". Jezis odpovedal "Ja som chlieb života.". Zacinal hovorit explicitne a Zidia zacinali somrat, ale stale ho chapali tak, ze hovori v metaforach. Jezis potom zopakoval to, co povedal pred tym a opat to zhrnul: "Ja som živý chlieb, ktorý zostúpil z neba. Kto bude jesť z tohoto chleba, bude žiť naveky. A chlieb, ktorý ja dám, je moje telo za život sveta." Zida sa nedovercivo spytali "Ako nám tento môže dať jesť svoje telo?!"

Hugh Pope vo svojom komentari k tejto kapitole poznamenava, ze "nakoniec Ho pochopili doslovne a ostali zarazeni; ale pretoze Ho pochopili spravne, opakuje svoje slova s vynimocnym dorazom, az tak, ze az teraz pridava slova o piti Jeho krvi": Kto je moje telo a pije moju krv, má večný život a ja ho vzkriesim v posledný deň. Lebo moje telo je pravý pokrm a moja krv je pravý nápoj. Kto je moje telo a pije moju krv, ostáva vo mne a ja v ňom. Ako mňa poslal živý Otec a ja žijem z Otca, aj ten, čo mňa je, bude žiť zo mňa."
Nepokusil sa nejako zmakcit to co povedal, nepokusil sa napravit "nepochopenie", pretoze tam ziadne nepochopenie nenastalo. Jeho posluchaci ho pochopilio celkom spravne. Nikto si uz viac nemyslel, ze hovori v metaforach. Ak by si to mysleli, preco by ich neopravil? V inych situaciach, ak doslo k zmatkom, Kristus vysvetlil co tym myslel. V tejto situacii, kde by kazde nepochopenie malo katastrofalne nasledky, sa o taketo vyjasnenie nesnazil. Namiesto toho zopakoval to co uz raz povedal.

Bolo tam vela z jeho ucenikov, ktori ked poculi, co povedal hovorili "Tvrdá je to reč! Kto to môže počúvať?!". Toto boli jeho ucenici, ludia, ktori si uz zvykli na jeho pozoruhodne sposoby. Upzornil ich, aby nemysleli telesne, ale duchovne "Duch oživuje, telo nič neosoží. Slová, ktoré som vám povedal, sú Duch a život". Ale vedel, ze niektori neveria, vratane toho, ktory ho zradi (je to tu, v odmietnuti Eucharistie, ked Judas odpadol). Po tomto "ho mnohí z jeho učeníkov opustili a viac s ním nechodili."

Toto je jediny zaznam, ktory mame o Kristovych nasledovnikoch, ktori ho opustili z dovodu ucenia. Ak by ho iba nepochopili, ak by z hluposti vzali jeho metaforu doslovne, preco by ich nezavolal spat a neuviedol veci na spravnu mieru? Rovnako Zidia, ktori sa na neho pozerali nedovercivo, ako aj Jeho ucenici, ktori akceptovali vsetko az po tento bod, by ostali, ak by im vysvetlil, ze tym nemyslel nic viac ako symbol.

Ale on tychto prvych protestujucich neopravil. Dvanastkrat povedal, ze je chlebom, ktory prichadza z nebies; styrikrat povedal ze by mali "jest moje telo a pit moju krv". Jan 6 bol prislubom toho, co bude ustanovene pri Poslednej Veceri - a bol to prislub, ktory nemohol byt explicitnejsi. Alebo ho tak aspon vidia katolici.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Prijimanie pod obojim sposobom Téma Next Topic: Existuje biblický podklad pre inštitút pápeža?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06