Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 zena ma mlcat?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Judasov syndrom Téma Next Topic: Je to tento pripad?
Strana: z 13

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  17:09:28  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
"Ak uznáme, že vývoj ľudstva i vo vyznaní viery speje k nejakému bodu, prečo nemožno vykladanie písma vnímať, ako ďalší rozvoj."

- Do kostolov mohla zena vstupovat od sameho zaciatku. V tom nie je problem. Ale odvolavat sa na vyvoj ludstva, v tom problem je. Toto je presne to satanske co sa robi dnes, ta liberalizacia, ked homosexualny vztah sa povysuje na uroven najvyssieho vztahu muz-zena. Presne tieto argumenty co uvadzas sa pouzivaju na obhajobu vsetkych ohavnosti, ako je uz ta homosexualita, potraty, volny sex, extremna emancipacia...

- Nie. Co bola pravda pred 1000 rokmi, bude pravdou aj o dalsich 1000!
Cirkev nesmie podliehat modnym trendom tohto sveta! Cirkev musi zachovat svoje povodne ucenie neporusene. Nesmie sa nechat ovplyvnit svetom! Inak nebude Bozia, ale iba svetska. Toto stale vycitaju katolikom, ze sa nechcu prosposobit svetu, ze svet uz davno kraca inym smerom. A kedy nekracal? Krestania vzdy isli proti prudu a musia ist aj nadalej. Nesmu sa nechat strhnut svetovymi prudmi.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  17:24:08  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Pierre, nemyslím, že by som sa protivila Bohu, práve naopak, teraz a dnes ho rešpektujem, ale často si kladiem otázku, či je to naozaj ešte Jeho vôľa

- Ak to nebude jeho vola, neboj, da nam vediet. Myslis ze je to pre neho problem zjavit sa a dat nove pokyny? Nikdy to problem nebol. Tak nespekuluj ako sa vykrutit z jeho slov, z jeho pokynov, ze uz to mozno nie je jeho vola. Takto by som sa mohol vykrutit z kazdeho Bozieho zakona a povedat: A mozno Boh uz na dodrziavani tohto zakona ani netrva... Nie, co nam dal Jezis a jeho apostoli, to plati az dokial znova nepride!


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  17:46:44  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ále jaj, tá mužská logika, ak by žena nechcela, tiež by muž nič nemohol - resp. by nemal. Ona musí byť rovnako na tom začiatku a musí byť v tom aj jej vôľa, viď. Panna Mária!
Kľudne môžem poučovať aj starších mužov, sama som staršia a na dôvažok, ak muž nevie a ja hej, tak prečo nie. Pohlavie nestačí. Mladý muž poučujúci starších ľudí nie je komický?, pre mňa áno, ak nemá čo povedať a to sa často deje! Česť výnimkám!
Nie, ženské pokušenie nie je silnejšie od diablovho, a preto jej muž ťažšie odoláva, ale muž zabúda, že žena je silná a múdra osobnosť, pristupuje k nej neopatrne a často naivne, až pohŕdavo a čuduje sa potom, že sa popáli, lebo nepočíta so silou jej ducha!
Správne, aby mu pomáhala, ako rovnocenný partner, nie ako podriadená služobnica. Pokiaľ muž spolupracuje so ženou, môže kladne využiť jej potenciál, ak ale si ju podrobí, dostane len to, čo si vynúti, aj to nedobrovoľne! A to ho nenaplní!
Tie učiteľky Cirkvi veru nepoučovali len malé deti a mládež, ako sv. Katarína Sienská, či sv.Terézia Avillská, alebo by ich Cirkev vyhlásila za učiteľky Cirkvi, keby sa zaoberali len deťmi? Nehovorím, že kázali z kancľa - o tom neviem, ale písali knihy, ak sa nemýlim, a v nich sa vyjadrovali a vysvetľovali, teda oslovili určite širšie publikum, a to čo písali, bolo dobré, asi preto učiteľky. A myslím, že bolo toho i viac.
Aha, Ty si písal ďalej - tak prepáč, všetko som neprečítala

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  17:47:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal juja
Ale keď už sa držíte tohoto príbehu, z raja neboli prarodičia vyhnaní po Evinom zlyhaní, ale až po Adamovom! Eva podľahla diablovi, ale komu Adam?, kto je teda slabšejší?


Juja, nebudem vela pisat, Pierre to zhrnul dostatocne. Chcem sa len opytat, ublizil Ti niekedy nejaky muz, ze si sa dala na drahu feministky, bojujucej proti vsetkemu, co sa co i len podoba na rozdielne ulohy muza a zeny? Neviem si totiz predstavit, ze by naplnena a vyrovnana zena vyrabala taketo prispevky ako Ty.
Takto nejako vznikaju herezy a ako Pierre napisal, je tu jasne vidiet rukopis a logiku sveta, ale my nemame byt z tohoto sveta.

A na zaver na odlahcenie len mala ukazka logiky (vid Tvoja citacia). Jasne ze je slabsejsia zena, preto si ju vybral diabol, vedel, ze u Adama by nemal sancu uspiet. Co takto?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  17:55:04  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ééj, Maťo, ech, už som to kdesi spomínala, zdá sa mi, že toto nie je po prvý krát, čo sa na túto tému bavíme na fóre. Vtedy mi Patrik poslal túto web stranu: htt://www.kbs.sk/print.php?cid=1117279258 . Áno, skutočne mám veľmi zlú skúsenosť a nedarí sa mi to všetko odpustiť, je mi to síce ľúto, ale ja som sa do slova a do písmena musela naučiť bojovať aj proti mužskej drzosti a surovosti, žiaľ presne takto vysvetľovanej a toto ma určite poznačilo.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  18:02:35  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Nuž diabol využil ženu - teda slabšejšia. Presne toto som musela popriet silou svalov, umu i jazyka. Neklamem a nevymýšľam. Musela som sa fakt vedieť biť, aby som po siedmych rokoch prekonala a prebila šikanu. Nehovorím o inom násilí, ktorému som už vtedy nevládla odolať silou svalov, ale umom, rečou a ľsťou! ale nie nekorektným správaním. Preto tvrdím, že som musela byť silnejšou, aby som sa dnes napriek všetkému dokázala normálne s normálnymi, milými a slušnými mužmi rozprávať, smiať, žartovať a akceptovať ich. ale keď príde presne na tému nadradenosti, mne sa všetko vyvalí, a začnem sa pudovo brániť! A to preto, lebo som sa naučila, že keď chcem žiť so cťou, musím vyhrať za každú cenu i za cenu paradoxne smrti pri porážke sily, nie cti.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  18:03:08  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal juja
musela naučiť bojovať aj proti mužskej drzosti a surovosti, žiaľ presne takto vysvetľovanej a toto ma určite poznačilo.


Mam dve otazky:
1. Nerozumiem vo vete spojeniu "presne takto vysvetlovanej", co bolo presne takto vysvetlovane?
2. Musela, ci si si to zvolila ako alternativu k niecomu co si chcela ale z nejakeho dovodu nedosiahla a nasla si si vynnika v muzoch?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  18:14:33  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
1. nie vždy sa jedalo o veriacich mužov, argument som silnejší a preto ťa zbijem, lebo ...
V inom prípade išlo o veriaceho, ktorý snahu o niečo, korunoval vysvetľovaním, že je mi nadradený a má právo žiadať - ale toto je presne to, čo som nechcela písať - lebo ste niekde uverejnili moju fotografiu a nepíšeme v uzavretom fóre! Ďalej ani nebudem pokračovať, pretože sa to netýka len mňa, tí ľudia ešte žijú.
2. nebola žiadna alternatíva, buď ano, alebo nie. Ja som volila nie s následkami.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  19:19:33  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
ak by žena nechcela, tiež by muž nič nemohol - resp. by nemal. Ona musí byť rovnako na tom začiatku a musí byť v tom aj jej vôľa, viď. Panna Mária!

- No nemal by, moze si to vynutit, ak chce, ale nemal by. Iste, muz i zena su na zaciatku. Muz ale zaseje, tak ako hospodar zasjeva do zeme. Tak ako Boh velkym zazrakom zasial do panny Marie. Je to teda zasa prave muz co je ako Boh. Ale aby si niekto nemyslel, nemam nic proti zenam, kludne by som uznal rovnost muza a zeny a nemusel toto pisat, keby si Ty predtym nevyvysovala zeny nad muzov.


Kľudne môžem poučovať aj starších mužov, sama som staršia a na dôvažok, ak muž nevie a ja hej, tak prečo nie

- Mozes v sukromi, no nie verejne. Lebo nevyzera to dobre

- Z muza vyzaruje urcita prirodzena autorita, zo zeny nie, lutujem. Moc dobre sa pamatam na moje skolske roky. Muz ucitel nemusel nikdy kricat, i tak mali sme pred nim respekt, hoci nemuseli sme sa bat z jeho strany ziadneho nasilia ani nicoho podobneho, ale proste ta autorita bola v nom, hoci bol uplny pohodak. To nemala ziadna ucitelka ktoru som v zivote videl, ani ziadna zena. Ucitelky si vacsinou len vynucovali autoritu krikom, no mohli kricat kolko chceli, vzdy vyzerali len smiesne, na toho muza skutocne ziadna nemala ani nahodou. Darmo, Boh naozaj stvoril zenu na ine veci. A taky knaz musi byt i autoritou, a preto zena sa na toto, zial, nehodi.

- A neviem presne preco z muzov ta autorita vyzaruje a zo zien nie. Mozno je to len ten tvrdsi chlapsky vzhlad plus mohutnejsi hlas a mam pocit ze je tam este nieco co neviem definovat. Ale ak sa toto pokusi napodobit zena, strati svoju zenskost a vyzera hnusne. Kdezto muzovi chlapsky vzhlad i mohutny hlas krasne pristane.

Pokiaľ muž spolupracuje so ženou, môže kladne využiť jej potenciál, ak ale si ju podrobí, dostane len to, čo si vynúti, aj to nedobrovoľne! A to ho nenaplní!

- Iste, ale preco by sa zena nemohla celkom dobrovolne trosku podrobit muzovi z lasky k nemu a Bohu? Ako som uz raz napisal, ak by to bolo naopak, pre mna by to nebol problem. Staci k tomu len trochu pokornejsie srdce, ktore asi tebe chyba.

- A tie knihy? To ano, to je myslim dobra cesta pre zenu. Takto by si ucit skutocne mohla.



 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  19:49:36  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Nie, ženské pokušenie nie je silnejšie od diablovho

No neviem. By si sa mozno divila, keby si sa na chvilu stala muzom...
Ale podme na to racionalnejsie. Co mi moze ponuknut diabol? Peniaze? Slavu? Kaslem mu na to. A co mi moze ponuknut zena? Svoju oddanu lasku i samu seba. A to uz je podla mna nieco. Lasku mi diabol ponuknut nemoze, lebo ziadnu nema. A iste uznas ze pre lasku sa uz oplati zit. A nie jeden muz pre lasku k zene i polozil zivot.

Hmm, na tom, ze kde čert nemoze, posle zenu, asi nieco bude

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  20:02:38  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Nuž, neviem s akými osobnosťami ako učiteľky si sa stretol, ja som nikdy kričať nemusela, ani na základ. škole, ani na gympli, či konzerve - podstatou autority, nie je autoritárne, ale charizmatické vystupovanie, na úrovni, s úctou k tým, ktorí ma majú počúvať, dôsledné dodržiavanie dohôd, korektnosť pri hodnotení, vypočutie si kritických pripomienok, kvalitné vedomosti a schopnosti ich aj tak podať, aby boli pochopiteľné. A tiež si vedieť priznať chybu, ak sa jej učiteľ dopustí. A ešte je veľmi dôležitý zmysel pre humor a schopnosť so študentami diskutovať o ich problémoch - prosto zaujímať sa o nich. Ja som nikdy kričať fakt nemusela, žiakov a študentov som si získala cez lásku ku učiteľovi! Toto bolo mojím mottom, že ak žiak, študent učiteľa miluje a si ho váži, je ho možné "pretiahnuť" cez akékoľvek "utrpenie" školského života v zmysle učenia sa a skúšania.
Ale ho, gavaliéra - no dobre, uznávam, že pre vás chalanov je žena asi naozaj veľkým pokušením, a v skutku, ak je pozitívnym, myslím ak ide o fajn devu, tak to stojí za to!! Takú si ani diabol nevyberá - si myslím. Ale aj my, ak narazíme na toho pravého a správneho, máme čo robiť - takže ide o vzájomnú príťažlivosť a pokušenie - doprajem každému len to pekné pokušenie, spôsobujúce radosť a naplnenie raz navždy - ale pozor - na tom treba tiež popracovať potom v manželstve, lebo sa tento vťah môže aj stratiť v prázdne, ak sa nekultivuje.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  20:24:03  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
"Boh naozaj stvoril zenu na ine veci" - vidíš to, ale určite mi povieš, že to tak nemyslíš, lebo Boh nestvoril ženu "na iné veci" - už ten spôsob je mi nepríjemný - vnímaš to, Pierre?
"trochu sa podriadiť"?? - pre mňa trochu sa podriadiť, znamená prehru!
a mimochodom, nevytýka sa ženám, že nemajú chrbtovú kosť? a pritom sa majú trochu podriadiť? pre niekoho to trochu znamená - vyspať sa s ním! a keď nie dobrovoľne, tak trochu nasilu! trochu! Viem, že nie toto máš na mysli, ale... nič sa nedá robiť trochu - trochu milovať, trochu klamať, trochu zabíjať - ide to? a to viem, že svet nie je čierno-biely.
ako vieš, že z lásky som sa v živote nikdy nepodriadila? a aj som veľa obetovala, ale o tom tiež nemôžem takto verejne, hm tak veru
No ďakujem Ti aspoň za dovolenie písať knihy!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  21:16:26  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal juja
Ja som nikdy kričať fakt nemusela, žiakov a študentov som si získala cez lásku ku učiteľovi! Toto bolo mojím mottom, že ak žiak, študent učiteľa miluje a si ho váži

Neodpustim si rypnutie, tykalo sa to aj muzov?

quote:
"trochu sa podriadiť"?? - pre mňa trochu sa podriadiť, znamená prehru!


Prehru s kym, alebo cim? So svojim predsavzatim, ze sa v zivote muzovi nepodriadis? Na jednej strane pises, ze si sa z lasky podriadila o obetovala a potom toto. Vies co vlastne chces?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  21:20:40  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
"Boh naozaj stvoril zenu na ine veci" - vidíš to, ale určite mi povieš, že to tak nemyslíš, lebo Boh nestvoril ženu "na iné veci" - už ten spôsob je mi nepríjemný - vnímaš to, Pierre?

- Nie si nejako az moc precitlivela na zensku otazku? Nesmies vsetko brat tak citlivo. O muzoch sa hovoria kadejake obludnosti, a myslis za sa muzi na toto urazaju? Kazdy muz sa na to pozera z vrchu, z velkeho nadhladu a casto i s usmevom, takymto:


"trochu sa podriadiť"?? - pre mňa trochu sa podriadiť, znamená prehru!

- To znamena ze si moc pysna. Cim to je princezna?

a mimochodom, nevytýka sa ženám, že nemajú chrbtovú kosť?

- Zalezi v akych suvislostiach. Rozhodne by som nikdy nevycital zene ze je podriadena svojmu muzovi.

ako vieš, že z lásky som sa v živote nikdy nepodriadila? a aj som veľa obetovala, ale o tom tiež nemôžem takto verejne, hm tak veru

- To neviem. Ak si tak spravila, tak super, OK.


No ďakujem Ti aspoň za dovolenie písať knihy

- Niet za co . A mozes aj ucit na skole mladych ludi a vela inych veci robit. Ale az budu zeny v RKC knazkami, asi prejdem do inej prastarej katolickej cirkvi, kde si este ctia ucenie Jezisa a jeho apostolov.



 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  21:24:53  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Priatelia a ženy (Juja), odbáčate od témy...

Poveril Boh ženy, aby kázali Slovo Božie?

Mení sa niečo na Jeho príkazoch od čias vydania do dnes? Ak áno, tak prečo? Dôvody!

Nemýl si Juja kázanie Slova Božieho na VEREJNOSTI s vysvetlovaním Písma v súvislosti s výchovou, ktorá je v PRVOM rade zverená žene, matke!

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  21:36:38  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Pierre
Ale az budu zeny v RKC knazkami, asi prejdem do inej prastarej katolickej cirkvi, kde si este ctia ucenie Jezisa a jeho apostolov.


Ak by sa tak stalo, tak idem s Tebou. Ale nastastie to nehrozi, JPII to povedal jasne, takze RKC nadalej ostava v spolocenstve vernych

Uryvok z apostolskeho listu Ordinatio Sacerdotalis.
Pre juju:

3. Ostatne, to, že preblahoslavená Panna Mária, Matka Božia a Matka Cirkvi nedostala úrad vlastný apoštolom ani kňazskú službu, jasne ukazuje, že nepripustenie žien ku kňazskej vysviacke nemôže znamenať ich menšiu dôstojnosť ani diskrimináciu voči nim, lež verné zachovanie zámeru, ktorý treba pripísať múdrosti Pána vesmíru.
Prítomnosť a zástoj ženy v živote a poslaní Cirkvi, i keď nie sú spojené so služobným kňazstvom, sú absolútne potrebné a nenahraditeľné. Ako jasne vysvetľuje deklarácia Inter insigniores, "svätá Matka Cirkev si praje, aby si kresťanské ženy plne uvedomili veľkosť svojho poslania: ich zástoj je dnes veľmi dôležitý jednak preto, aby sa spoločnosť obnovila a stala ľudskejšou, a jednak preto, aby veriaci znovu objavili pravú tvár Cirkvi."10 Nový Zákon a celé dejiny Cirkvi v hojnej miere dosvedčujú prítomnosť žien v Cirkvi, pravých Kristových učeníčok a svedkýň v rodine, v občianskom zamestnaní, ako aj v úplnom zasvätení sa službe Bohu a evanjeliu. "Cirkev, brániac dôstojnosť ženy a jej povolania, vyjadrila úctu a vďačnosť voči tým, ktoré - verné evanjeliu - sa v každej epoche zúčastňovali na apoštolskom poslaní celého Božieho ľudu. Sú to postavy svätých mučeníc, panien a matiek rodín, ktoré odvážne vydávali svedectvo o svojej viere a výchovou svojich detí v duchu evanjelia odovzdávali vieru a tradíciu Cirkvi."11
Ostatne, aj hierarchická štruktúra Cirkvi je podstatne zameraná na svätosť veriacich. Preto deklarácia Inter insigniores pripomína, "že jedinný vyšší dar milosti, o ktorý sa možno a treba usilovať, je láska (porov. 1Kor 12 a 13). Väčšími v nebeskom kráľovstve nie sú služobníci, ale svätci."12

Pre ostatnych:

4. Hoci náuku o udeľovaní kňazskej vysviacky výlučne mužom zachováva trvalá a všeobecná Tradícia Cirkvi a dôrazne ju predkladá Učiteľský úrad vo svojich najnovších dokumentoch, predsa sa v našich časoch na rôznych miestach pokladá za diskutabilnú, alebo sa rozhodnutiu Cirkvi nepripustiť ženy k vysviacke pripisuje iba disciplinárna záväznosť.
A preto, aby sa odstránila akákoľvek pochybnosť v takej veľmi dôležitej veci, týkajúcej sa samej božskej konštitúcie Cirkvi, mocou svojho úradu "posilňovať bratov" (porov. Lk 22,32) vyhlasujem, že Cirkev nijako nemá moc udeľovať kňazskú vysviacku ženám a že toto rozhodnutie majú s definitívnou platnosťou prijať všetci veriaci Cirkvi.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:10:03  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov

Maťo - ano týkalo sa to aj mužov - teda chlapcov a mládencov - hlas musí tu byť však jasný, dôrazný, zrozumiteľný - skoro ako povel -že, ale nie je - lenže chlapci potrebujú pocítiť aj dôraznosť - nie všetci, preto psychopéd - špeciálny pedagóg má oproti bežnému hádam výhodu v tom, že má lepšiu vybavenosť čo do vedomostí z psychológie a psychiatrie, ktoré môže zúročiť i v bežnom živote - Dôležité je asertívne správanie - ale keď si ťa chalani, alebo študenti obľúbia, ctia - zaberajú a poslúchajú.
Viem, čo chcem - ale opäť nemôžem sa rozkecať, veď som povedala - nemôžem prezradiť, netýka sa to len mňa. Napriek zlým skúsenostiam som sa obetovala, aby som opäť zistila, že to nie je jednoduché - lenže v tomto prípade som sa naozaj obetovala aj kvôli Bohu a v tomto prípade, v tomto jednom jedinom rešpektujem oboch a som doráňaná, napriek tomu mi obaja stoja za to, ale nevyhrala som, žiaľ. Možno neskôr to pripustím.
ale no, Pierre - iste nadhľad je dobrá vlastnosť - beriem, ano aj tá precitlivelosť v tom hrá svoju úlohu - nečudo, nuž priveľmi to v minulosti bolelo, potom človeku fakt chýba nadhľad, odstup - ale nemyslím, že by som bola práve pyšnou princeznou, to by hádam aj Aleško mohol eventuelne i potvrdiť, ak teda bude súhlasiť; ale ide o nadhľad
Pali, však som nepovedala, že mi nejde o kňažské povolanie? Veď som napísala, že sa nie práve oň usilujem. Hm, ale ja som vyučovala aj dospelých (teda nie Sv.písmo), ženy i mužov a pre mňa teda toto nepredstavoval problém. Preto som tvrdila, že vzdelaná žena z Teolog. fakulty, ako odborník, môže vysvetľovať - tak som to myslela, ale mne sa to nestotožňuje hneď s kázaním, pretože toto vnímam ako skutočnosť, ktorá sa deje napr. v kostole, alebo inde, kňazom.
Ale zrejme vy mi chcete naznačiť, že akékoľvek vysvetľovanie, vykladanie sa rovná kázaniu, hlásaniu? a že teda, ako píšeš, Pali, Boh práve týmto ženu nepoveril. Hm, ech, toto musím ešte akosi prechrúmať, nemôžem len tak hneď cúvnuť, veď som tak dlho vytrvala, no nie. Berte ma s láskou a nadhľadom! No a dajte mi ešte chvíľu, prosím!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:15:59  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
No ale Maťo, toto sa dá čítať a prijať. Tu nikde nestojí, že má žena mlčať! Len teda nie kňažské povolanie, kvôli zámeru Božiemu. S týmto môžem súhlasiť. Dokonca sa nespomína ani podriadenosť - to je ono. Nenašla som ju v tomto texte. Hej? Dobre vidím?

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:27:06  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
juja: No konecne aspon uz uznavas, ze nemozes byt knazom . A o podriadenosti tento dokument nic nehovori, lebo sa tyka vyhradne knazskej sluzby v cirkvi, nicoho ineho.

Takze fajne, nemusim z RKC nikam utakat. Vsetko je dobre

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:29:16  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Pierre,to Ti ale bol napínák, však!!
Ale však som niekoľkokrát napísala, že sa neuchádzam o kňažské povolanie, len teda ticho byť ja celkom neviem, a uznáte, že to súvisí i s mojim povolaním, lebo to je tiež povolanie, ta ne? a vieš, Pierre, čo sa mi ešte veľmo páči, čo mi vtedy poslal Patrik, tam hore som uvádzala tú webodú stránku, hneď prvá strana "Znamenie času" - no to som Ti ja úplne uchvátenáááá - to sa mi ľúbi. No ale však ma chápete, chlapci, že mi na zástoji ženy, ale len v dobrom, veľmo záleží

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:41:08  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
No a dajte mi ešte chvíľu, prosím!

Ja ti ju davam. Pekne si to pomalicky prechrumkaj. Za tieto vyjadrenia ta milujem . A chapem ze to moze byt dost velke susto, takto naraz.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  22:48:42  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal juja
Dokonca sa nespomína ani podriadenosť - to je ono. Nenašla som ju v tomto texte. Hej? Dobre vidím?


To bude tym, ze predmetom listu je iny aspekt Nijako ju to vsak nevylucuje

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  23:03:02  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Maťo, ja už tuším radšej pôdem do Spichova, bo mi teraz ešte príjemná chvíľa v hrudi srdiečko hreje, tak, aby mi tak niečo nepuklo, ag mydlová bublina a som zase v keli. Ani Pierre by už takú naťahuvačku, ag žuvačku, psychicky neuniesou, a ušou by Ti ta hed!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  23:06:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A ja som si chcel este rypnut. Aha co som nasiel k Tvojmu vykladu
quote:
Pôvodne poslal juja
Ale keď už sa držíte tohoto príbehu, z raja neboli prarodičia vyhnaní po Evinom zlyhaní, ale až po Adamovom! Eva podľahla diablovi, ale komu Adam?, kto je teda slabšejší?


2Tim 2,14

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  23:12:49  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
ale ňo
Ale mne Ti schodí takô na myseľ, čo ag to iba apoštol Pavol tak, ľaľa Ti ho, popísau, ale čo ostatní apoštoli - aj oni sa takto na naše konto vyjadrovali? Lebo svojim spôsobom vieme aký "extrémista" bol ap.Pavol - najprv všetkých Ježišovi verných ponaháňal, ako veľmi horlivý a verný Žid (to teraz nie je nadávkou) a potom naraz, teda pod vplyvom pôsobenia i DS po strate zraku atď. sa stal veľmi horlivým kresťanom. A i on sa napr. musel zmierovať so skutočnosťou, že nie len Židia, ale i iní majú právo byť pokrstení, ako kresťania. Ňo, čo Ty na to, Maťo?

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 13 Previous Topic: Judasov syndrom Téma Next Topic: Je to tento pripad?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06