Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 zena ma mlcat?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Judasov syndrom Téma Next Topic: Je to tento pripad?
Strana: z 13

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  12:35:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
quote:
Možno by tam do tej bane išla žena, ak tam chce ísť nech tam ide
a vies ako by to dopadlo? Kvoli svojej fyzickej stavbe by podala min o 30% mensi pracovny vykon, co by sa odrazilo na jej plate a emancipovane sufrazetky by potom vyrukovali na svet s tvrdenim, ze zeny su v spolocnoti utlacane, porusuju sa ich prava a v rovnakom zamestnani dostavaju o 30% nizsiu mzdu

quote:
Myslim Lajos, ze si trafil klinec po hlavicke: rovnost neznamena rovnakost a rovnostarstvo.
vyjadrenia Lajosa vzdy pomenovavju problemy pravym menom

quote:
Z tohoto nevyplýva, že nemôžu byť farárkami a vykadať písma, ak hovoria správne,môžu byť také dobré farárki, ako sú muži farárami. Zatiaľ Ahojte
Ale vypliva. Pri vyhnai z raja sa nieco o rodeni deti hovori. Nikdy nejde posjit rodinu a karieru, vzdy trpi jedno alebo druhe, z reality viem, ze bud trpi rodina takejto fararky, alebo zbor v ktorom posobi. Takze aj tu plati, robit mozem vsetko, ale nie vsetko mi prospeje a ako krestan sa musim pytat, ci to prospeje aj spolocenstvu v ktorom sa nachadzam (to ze zanedbam svoje deti, asi neprospeje). A to uz nehovorim, ze Pismo hovori o tomto probleme jasne.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  12:37:34  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Assined, je jasne napisane, ze Zena nema vykladat Pisma. Bud Bohu veris, alebo nie. Tak ako v Pisme nenajdes podporu pre demokraciu, tak tam nenajdes podporu pre to, aby zena vykladala Pismo.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  12:40:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos
Možno by tam do tej bane išla žena, ak tam chce ísť nech tam idea vies ako by to dopadlo? Kvoli svojej fyzickej stavbe by podala min o 30% mensi pracovny vykon, co by sa odrazilo na jej plate a emancipovane sufrazetky by potom vyrukovali na svet s tvrdenim, ze zeny su v spolocnoti utlacane, porusuju sa ich prava a v rovnakom zamestnani dostavaju o 30% nizsiu mzdu

Ale keby aj podavala rovnaky vykon - zamestnavatel ma tiez nejake predstavy o tom, kto pre neho bude robit, praca nie je len miesto pre sebarealizaciu zamestnancov.

A ked ma predstavu, ze do bane zny nevpusti, aj ked by boli hned schopne, tak je to jeho pravo. Preco by sme ho mali nutit akceptovat nieco, co nechce?

quote:
Myslim Lajos, ze si trafil klinec po hlavicke: rovnost neznamena rovnakost a rovnostarstvo.
vyjadrenia Lajosa vzdy pomenovavju problemy pravym menom

Aj v tomto sa Lajos podoba GMKovi a prisadol si k ciernej vrane fora.

quote:
Pri vyhnai z raja sa nieco o rodeni deti hovori. Nikdy nejde posjit rodinu a karieru, vzdy trpi jedno alebo druhe, z reality viem, ze bud trpi rodina takejto fararky, alebo zbor v ktorom posobi.

A preco sa to netyka muza? Ved aj jeho sa to tyka rovnako ako zenty a ostatne, aj zena moze zit v celibate, potom tato tvoja namietka odpada.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  12:48:17  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Asined
Má predsa v tomto povolaní rovnaké schopnosti a danosti ako muž farár. alebo nemá?
Myslím a opakujem sa, že rovnako dobrá faráka môže byť ako farár. aj ked farar a fararka sú iní.

Ja zasa opakujem, ze si to myslis Ty, ale Boh to z nejakeho dovodu, ktory nam nemusi byt tak uplne jasny urcil inak.
Podobne ako zakazal smilnit, aj ked vela ludi na tom nevidi nic zle, ba priam naopak, povazuju to za velmi dobre, prejav slobody. Suhlasis s tym? Ak nie preco, ak ano preco?

Pre GMK mam pripomienku, ze Boh nie je zamestnavatel a "nezamestnava" knazov kvoli svojmu osobnemu zisku. Ako sme uz v inej teme rozoberali, nie je nic, co by Boh od nas mohol ziskat, absolutne nic.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  12:51:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Boh stanovil urcity model rodiny, v ktorom ma zena aj muz svoje presne miesto. Aby ho kazdy zastaval tak ako ma, boli mu vlozene urcite danosti. Nic menej, nic viac. Takze ak pominieme uplne okolie (zamestnanie a pod.), tak uloha muza v rodine je jedinecna, tak isto ako zeny. Ako partneri su si rovni, to vsak neznamena, ze su urceni aby vykonavali tu istu funkciu a tato "inakost" sa prejavuje aj v spolocenskom zivote mimo rodinu.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  13:11:55  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Asined,
charakter muža a ženy sú zo svojej prirodzenosti každý iný. To je jedna zo základných vecí zjavená v Božom Slove. Muž bol stvorený z prachu zeme, mohli by sme povedať "zemák" v zmysle zemský. Bolo mu dané vládnuť, spravovať, zem, rajskú záhradu. Stvorenie ženy, naproti tomu, vzišlo z potreby pomoci mužovi, ktorá by mu bola rovná. (Gen 2:20). Žena bola stvorená už z živého - adamovej kosti, a rebro je kosť najbližšie k srdcu. (Srdce má v Biblii viac významov, okrem iného aj "duch človeka"). Môžeme povedať, že žena je teda viac citlivá na duchovné veci. Najchytrejšie zviera v raji - had sa obrátil so svojimi zvodmi na prvú ženu. Prečo nie na muža? Okrem toho, tam môžeme vidieť, že časť muža je v žene, ale aj určitá závislosť ženy od muža. (...a tvoja túžba sa ponesie k tvojmu mužovi, a on bude panovať nad tebou. Gen 3:16) Úplnosť človeka je v jedote muža a ženy (Gen 2:24). Tu by sa dalo hovoriť tiež o otázke celibátu, ale nechcem odbočovať.

Asined, prosím, nedaj sa strhnúť feministickými myšlienkami o rovnosti žien a mužov. Nepriniesli nikdy nič dobré.

Žena má svoje nezastupiteľné miesto, a bez žien by to nebolo ono. :-)
Nezdieľam horlivosť niektorých popieračov ženskej duchovnej služby. Často to boli ženy, ktoré Boh použil vo svojom pláne spasenia. Napr. Ester, Ruth, Debora, Mária, v biblických dobách. V modernej dobe to boli Božie ženy, ako Marie Etherová, Kathryn Kuhlmanová a iné, ktoré Boh mocne používal.

Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  15:10:22  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja uz len dodam, ze duchovna sluzba a posvatne knazstvo nie su totozne pojmy.
To len aby nedoslo k nedorozumeniu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Asined

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  15:10:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Asined  Pridať Asined do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

quote:
Pôvodne poslal Asined
Má predsa v tomto povolaní rovnaké schopnosti a danosti ako muž farár. alebo nemá?
Prečo to už nechcete pochopiť, že môže byť dobrý farár a dobrá farárka.


Podla toho co nam zjavil Boh, tak nema, inak by to nebolo tak jednoznacne napisane v Biblii. Alebo to vobec nie je v schopnostiach, ale v niecom, co je jasne Bohu ale nie nam.
Preco nechces pochopit, ze to tak urcil Boh a nie ja? Preco nedokazes prijat rozdielnost muza a zeny? A opakujem, nehovorim o rozdielnost v zmysle ze jeden je viac ako druhy. Dokazes pochopit, ze zena nie je stavana na tvrdu robotu, lebo to vidis, ale nedokazes verit Bohu, ked Ti hovori, ze existuju aj ine odlisnosti, nie len fyzicke, lebo to momentalne nevidis... Ani peklo nevidis a (dufam) ze veris ze exituje, lebo Ti o nom hovori Boh.


Ja si nemyslím, že si to myslí boh, že žena nesiem vykladať písma, to si myslíte vy maťo a další.Keď majú žena a muž rovnaké schopnosti na povolanie kazateľa, majú rovnaké danosti, tak prečo ženy nemôžu byť v tých vieciach ako muži. Tak prečo hovoríš, že niečo je jasné Bohu a nie nám? Prečo by to tak malo byť, že by žena nemala hovoriť v zbore, a muž môže?Prečo?Čo je jasné Bohu a nie nám? Prečo by nemala vysvetľovať na verejnosti písmo?každé preto, má lebo.Ty mi povieš, že to hovorí písmo.Aké odlišnosti nevidím?
Okrem toho, ženy vraj museli chodiť zahalené, a teraz nemusia.a tiež sa už nedodržiavajú tie predpisy, čo sú tam v biblii spomínané.
Maťo ja prímam rozdielnosť muža a ženy, ale neprímam rozdielnosť v tom, žeby mu nemohli rovnako slúžiť v povolaní farára.
Ale vy máte svoju pravdu. Na jednej strane, hovoríte o rovnoprávnosti mužov a žien, na druhej strane, ju popierate.Nezhodneme sa Maťo v tom,že ty si myslíš že nemá žena také schopnosti,a ja si myslím, že môže mať schopnosti kázať.

 Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 03 november 2005  ~  Posledná návšteva: 22 september 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  15:17:29  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Asined
Prečo by to tak malo byť, že by žena nemala hovoriť v zbore, a muž môže?Prečo?Čo je jasné Bohu a nie nám? Prečo by nemala vysvetľovať na verejnosti písmo?


Preco?
Veris Biblii?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Asined

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  15:21:11  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Asined  Pridať Asined do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos

Boh stanovil urcity model rodiny, v ktorom ma zena aj muz svoje presne miesto. Aby ho kazdy zastaval tak ako ma, boli mu vlozene urcite danosti. Nic menej, nic viac. Takze ak pominieme uplne okolie (zamestnanie a pod.), tak uloha muza v rodine je jedinecna, tak isto ako zeny. Ako partneri su si rovni, to vsak neznamena, ze su urceni aby vykonavali tu istu funkciu a tato "inakost" sa prejavuje aj v spolocenskom zivote mimo rodinu.


No počkaj,takže v poriadku, je keď mám farár ženu a deti, ale keď má farárka muža a deti, tak to už nezvlada? V prípade ak zostane slobodná? Takze muz moze zastavat urcite funkcie a zena nie; uz v tom je diskriminacia. Aka inakost sa prejavuje mimo rodinu, co mas na mysli.
ano zena a muz maju svoje nezastupitnene miesto v rodine s tym suhlasim

 Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 03 november 2005  ~  Posledná návšteva: 22 september 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  15:40:26  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Ano. Zasadny rozdiel je totiz v principialnom pristupe muza a zeny a aj jeho postavenia v rodine. Otazka taka ako od Mata. Veris Biblii, teda Bohu?

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  17:32:27  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Vzhľadom na to, že každý človek je inou a jedinečnou osobnosťou, tak aj v rôznych povolaniach sa ľudia budú rôzne prejavovať a ešte na dôvažok rôzne i vo vzťahu ku svojmu pohlaviu, pretože hormóny ich na to rozdielne predestinujú.
Ale IQ sa nedrží až tak pohlaví. Teda schopnosť študovať žena má rovnako ako muž a aj keď prístup ku vzdelávaniu a učeniu sa, bude rozdielny, nie je natoľko neúspešný, aby nezvládli štúdium, ak majú dostatočnú kapacitu IQ.
Neoháňajte sa stále chlapci, že tým rodením sme predestinované len na jednu funkciu, rodiť a čušať! To teda nie, kamaráti!! Opakujem, pokiaľ niekto na to má, aby mohol študovať aj na Teologickej fakulte a zvládne ju a spraví všetky skúšky, tak môže vykladať Sväté písmo, pretože sa tomu rozumie, ako statik statike, že ano. A nepreukázalo sa, že by sme nemali neschopáčky - naopak sú ženy, ktoré vyštudovali teológiu dokonca na Krakovskej univerzite a prednášajú! A aj rodili. Myslím si, že sám prístup Ježiša ku ženám je prevratný, dokonca je to Mária Magdaléna, ktorej sa zjavil ako prvej po zmŕtvychvstaní.
A ak by sme mali teda hovoriť o nadradenosti, tak potom nás žien, chlapci moji zlatí, lebo my vás na tento svet privádzame, máte polovicu z našich chromozómov a nadôvažok vás i my svojim telom živíme, takže prečo potom spoločnosť túto, tak významnú funkciu naozaj dôsledne nerešpektuje a nepostaví ženu na naozaj vysokú funkciu, nielen matky, ale aj hlavy, koniec koncov sú aj významné panovníčky, ktoré dokázali múdro vládnuť. Ale v skutočnosti, sme len zaháňané do kúta a tam v mnohých predstavách aj máme zostať. Nečudujem sa teda, že vzniklo také zo začiatku dôležité hnutie feminizmu, vďaka ktorému okrem iného môžeme zopár desaťročí otvorene študovať na univerzitách s uznaným diplomom a titulom, ako aj voliť.
Máte pech, tento vývoj je už nezvratný! Otázne je len ako ho príjmete, zatiaľ sa vám to nedarí, pretože to by od vás predpokladalo, viac sa venovať deťom, prestať rozdeľovať domáce práce na mužské a ženské, z čoho si radi prisvojujete len 0,01% a "zvyšok" radi prenecháte nám (česť výnimkám), lebo je jednoduchšie povedať, že toto a toto má žena a toto už vôbec nesmie, ako napr. dovoliť si vykladať Písmo, ako by ste to vy s Ním mali jednoduchšie!
Arpád, na Judith si zabudol a tú vieš ako Boh použil. Ja som minimálne rovnaká - bojovníčka !

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  17:44:16  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Juja, nehnevaj sa na mna, ale Tvoj prispevok znie ako uvodny prejav na zjazde feministiek.

Preco to tlacis do roviny nadradenych a podradenych, resp. plnohodnotnych a menejcennych? Nevsimla si si, ze prave tento aspekt vsetci diskutujuci zdoraznuju, ze sa nebavime o tom, kto je inteligentnejsi, alebo menej inteligentny, kto je hodnotnejsi ci menej hodnotny, uzitocnejsi ci menej uzitocny, ale o tom, ze Boh vo svojej nekonecnej mudrosti stvoril muza a zenu ROZDIELNYCH a kazdemu dal iste specificke danosti a urcil iste ulohy. A knazsku sluzbu, ci sa Ti to paci alebo nie, urcil pre muzov. A isto to nesuvisi so schopnostou vystudovat teologiu, ani s pridelenymi domacimi pracami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  17:51:50  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Pod vykladaním Písma chápete len a len kňažské povolanie? Ja nie. Ja som tiež na začiatku napísala, že dobre, súhlasím, že Ježiš je mužom, tak čo sa dá robiť, ale s výkladom Písma ja nemám ako žena problém, myslím s právom ho vykladať hocikde, pokiaľ Mu rozumiem a ak som ho študovala a ... tak ho môžem vykladať. Nevedela som, že tu platí vykladať = kňažské povolanie. Vykladať znamená aj vyučovať a katechétky by potom nemohli vyučovať náboženstvo a v ňom obsiahnuté i Sv.P.
Prečo sa prejavujem ako na zjazde feministiek? Nuž mám tú skúsenosť, že diskusia o predurčenosti muža na kňažstvo vždy skĺzla na jeho nadradenosť a i v histórii je nemálo dôkazov o tom. Veď koniec-koncov ešte stále máme patriarchát, nie? No a i my reagujeme už na toto citlivo, podobne ako i vy!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  17:52:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal juja

Vzhľadom na to, že každý človek je inou a jedinečnou osobnosťou, tak aj v rôznych povolaniach sa ľudia budú rôzne prejavovať a ešte na dôvažok rôzne i vo vzťahu ku svojmu pohlaviu, pretože hormóny ich na to rozdielne predestinujú.
Ale IQ sa nedrží až tak pohlaví. Teda schopnosť študovať žena má rovnako ako muž a aj keď prístup ku vzdelávaniu a učeniu sa, bude rozdielny, nie je natoľko neúspešný, aby nezvládli štúdium, ak majú dostatočnú kapacitu IQ.
Neoháňajte sa stále chlapci, že tým rodením sme predestinované len na jednu funkciu, rodiť a čušať! To teda nie, kamaráti!! Opakujem, pokiaľ niekto na to má, aby mohol študovať aj na Teologickej fakulte a zvládne ju a spraví všetky skúšky, tak môže vykladať Sväté písmo, pretože sa tomu rozumie, ako statik statike, že ano. A nepreukázalo sa, že by sme nemali neschopáčky - naopak sú ženy, ktoré vyštudovali teológiu dokonca na Krakovskej univerzite a prednášajú! A aj rodili. Myslím si, že sám prístup Ježiša ku ženám je prevratný, dokonca je to Mária Magdaléna, ktorej sa zjavil ako prvej po zmŕtvychvstaní.
A ak by sme mali teda hovoriť o nadradenosti, tak potom nás žien, chlapci moji zlatí, lebo my vás na tento svet privádzame, máte polovicu z našich chromozómov a nadôvažok vás i my svojim telom živíme, takže prečo potom spoločnosť túto, tak významnú funkciu naozaj dôsledne nerešpektuje a nepostaví ženu na naozaj vysokú funkciu, nielen matky, ale aj hlavy, koniec koncov sú aj významné panovníčky, ktoré dokázali múdro vládnuť. Ale v skutočnosti, sme len zaháňané do kúta a tam v mnohých predstavách aj máme zostať. Nečudujem sa teda, že vzniklo také zo začiatku dôležité hnutie feminizmu, vďaka ktorému okrem iného môžeme zopár desaťročí otvorene študovať na univerzitách s uznaným diplomom a titulom, ako aj voliť.
Máte pech, tento vývoj je už nezvratný! Otázne je len ako ho príjmete, zatiaľ sa vám to nedarí, pretože to by od vás predpokladalo, viac sa venovať deťom, prestať rozdeľovať domáce práce na mužské a ženské, z čoho si radi prisvojujete len 0,01% a "zvyšok" radi prenecháte nám (česť výnimkám), lebo je jednoduchšie povedať, že toto a toto má žena a toto už vôbec nesmie, ako napr. dovoliť si vykladať Písmo, ako by ste to vy s Ním mali jednoduchšie!
Arpád, na Judith si zabudol a tú vieš ako Boh použil. Ja som minimálne rovnaká - bojovníčka !



skutocne dnes zeny robia vselico Len nerodia zase deti Takze nic moc Kolko deti si porodila ty bojovnicka ?

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  17:55:35  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Amerika, si milý, ale vidíšto hodnota ženy sa nemá merať len podľa odrodených detí! Keď sa hovorí o významných mysliteľoch, matematikoch atď. nevšimla som si, že by im niekto zratúval koľko detí počali, napr. taký Einstein - to som sa o ňom dozvedela na Spektre!

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  18:24:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
Zabúdate na dve veci.

1. Tým je práca Ducha Svätého pri uvádzaní do pravdy.

2. Zodpovednosť, ktorú človek má prisúdenú Bohom vo svojej službe.

K Bodu 1.
Duch Svätý udeluje každému podľa toho, ako On chce! Ide o dary, medzi ktoré sa i výklad Slova Božieho počíta! Ak by mal udelovať to isté ženám i mužom, nebolo by v Biblii upozornenie, že žena nemá kázať, vysvetlovať Písmo! V rámci toho, že Boh je i Duch Svätý, teda platí, že nemôže ísť proti Slovu seba samého! Ak teda raz povedal, že ženy majú mlčať, potom sa im v tomto smere nedostáva od Ducha Svätého to, čo sa dostáva mužom. To som nevymyslel ja, to hovorí Písmo! Naopak, dostáva sa im (ženám) inej milosti a iných povinností a požehnania v nich, čoby služobníčok!

K Bodu 2.
Každé poverenie Bohom k nejakej službe, starosti o hrivny, nesie zo sebou i mieru zodpovednosti, za ktorú bude každý jedinec posudzovaný a v prípade veriaceho-spaseného bude i za svoje spravovanie darov odmenený. Ak sa niekto stavia do pozície toho, kto si nárokuje dar, ktorý nebol určený jemu samotnému, rovná sa to nerešpektovaniu Boha, a Jeho právd v Písmach. K tomu bude patriť i zodpovednosť za takéto jednanie! (Nezabudni, kto hreší proti DS...)
Povstalo veľa falošných prorokov. Nie sú to len služobníci kniežaťa tohoto sveta, sú to i tí, ktorí sa z vlastnej vôle, z vlastnej pýchy rozhodli vyrovnať sa mužom a postavili sa do role kazateliek čím ignorujú Slovo Božie. Pre skutočne veriaceho človeka nebude mať ich slovo nikdy takú váhu, ako slovo muža, zakladajúce sa na biblických princípoch a s použitím overovania si toho, o čom a čo hovorí!
Nech to vyzerá akokoľvek pekne, keď žena stojí na kancli, či pred spoločenstvom, nie je to biblické a tým pádom nie v súlade s poriadkom Boha!
S tým nikto nič nenarobí.... ak máš s tým problém, nemáš ho s ľuďmi ale s Bohom! Treba to v POKORE vyznať Bohu, On Ti svoju odpoveď zjaví!

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 16 jún 2006 :  19:07:23  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
No je to pekné, Pali,: "Duch Svätý udeľuje každému podľa toho, ako On chce! Ide o dary, medzi ktoré sa i výklad Slova Božieho počíta!" Súhlasím, a práve preto si myslím, že i DS vie prečo, komu a na čo dal rozum. Neusilujem sa o kňažské povolanie, ale vysvetľovať, vykladať, vyučovať Slovo Božie, ak mu rozumiem a robím tak v intenciách Cirkvi, si nárokujem, o to skôr, ak mám k tomu i papier patričnej fakulty (toto mám na mysli teoreticky, ja ešte nič nemám) a samotná RKC povoľuje štúdium na teolog. fakulte, aj ECAV a neviem ako ostatné,... koniec-koncov sú aj ženy učiteľky Cirkvi, napr. sv. Terézia z Avilly... len tu sa, Pali, asi nezhodneme, lebo Ty máš alebo nemáš žiadnu príslušnosť k nejakej Cirkvi - teda neber to v zlom, nechcem Ťa uraziť, len prosto tu ide o iný pohľad... a samozrejme, že každý má zodpovednosť za svoje slovo, ktoré vyslovil v zmysle výkladu.
Prosto stále zabúdame, že Ježiš Kristus dal všetkému ďalšiu dimenziu, že aj žena môže - ony ho počúvali, boli aj medzi učeníkmi, Asined tam spomína zbory, mne sú známe ako diakonky, tak čo? A nakoniec tých falošných prorokov bolo neúrekom práve z radov vašich, keď už to tak teda vypichujeme!
Nenárokujem si dar, ktorý by mi nebol prisúdený pretože tento dar, ak oň ktokoľvek prosí v pokore, mu je prisúdený, ale podľa zváženia prisudzovateľa. A On nám dokonca dáva sedem darov, o ktoré môžme i prosiť: dar múdrosti, dar rozumu, dar rady, dar sily, dar umenia, dar zbožnosti, dar bázne Božej - teda z pohľadu učenia RKC a nevšimla som si, že by tam bola podmienka mužského rodu. Vo vzťahu k nim sa hovorí o človeku ako takom. Ešte raz zdôrazňujem, nenárokujem si kňažské povolanie, ale ak mi bol daný dar múdrosti, tak mám dokonca povinnosť, ako laický kňaz (a z tohoto RKC ženy nevylučuje, pretože v ňom nezdôrazňuje tenktorý rod, aspoň som sa s tým nestretla), hlásať Sv. Písmo svojim životom i správnym výkladom, ktorému sa mám celý život učiť a i študovať, keď tie možnosti sú a cítim sa k tomu povolaná - hovorím všeobecne, nie len o sebe.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  08:47:46  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
pre pavla:

suhlasim s tym, co si mi napisal na prvej strane

ale na tvoju otazku odpovedam, ze ak je zena dostatocne vzdelana v pismach moze vysvetlovat v zbore alebo doma avsak nema tu nijake miesto pycha a ma to robit v pokore...ona vlastne touto sluzbou ma pomahat muzovi, muzom, ako su napr. u nas katechetky
a hlavnu starost o vyklad pisiem maju mat muzi, tak ako je zverena muzom v KC

a tymto odpovedam aj deniske, ze nie som za to, aby zena bola rovna muzom v tejto sluzbe, ale ma im byt na pomoci, ak ma na to schopnosti
aj pan jezis si vybral apostolov a nie aj apostolky, asi vedel preco...muz ma na to danosti, ale ako pavol napisal v prispevku, zeny maju zas ine danosti a ani ich pan jezis nevynechaval z hry

a este aj pre teba deniska a aj pre juju:
sranda, lebo o mojom umysle studia teologie vie len zopar ludi a vy ste to tu spomenuli, bez toho aby ste to vedeli :) zatial to vsak velmi ruzovo nevidim, ale ak pan boh da, budem vzdelanejsia v tejto oblasti :)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  11:03:50  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
A ak by sme mali teda hovoriť o nadradenosti, tak potom nás žien, chlapci moji zlatí, lebo my vás na tento svet privádzame, máte polovicu z našich chromozómov a nadôvažok vás i my svojim telom živíme, takže prečo potom spoločnosť túto, tak významnú funkciu naozaj dôsledne nerešpektuje a nepostaví ženu na naozaj vysokú funkciu, nielen matky, ale aj hlavy


- Tak to uz je sila . Moja mila, preco je ti take tazke zmierit sa s tym co Boh rozhodol? Zeby zasa ten stary had pokusal? Ze netreba respektovat Boziu volu? Ved preco nejest aj z toho pekneho stomu, ze? Co je na tom zleho ked si ochutnam aj z toho ovocia... Tak nejako mozno rozmyslala Eva a takto rozmyslas aj Ty.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  14:03:23  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Pierre, nemyslím, že by som sa protivila Bohu, práve naopak, teraz a dnes ho rešpektujem, ale často si kladiem otázku, či je to naozaj ešte Jeho vôľa a pokiaľ je to Jeho vôľa, či len po to kňažstvo, alebo i ďalej, snáď až do ďalších extrémov - veď sa často stretávam s pomerne dehonestujúcimi názormi práve zo strany mužov - aj keď nehovorím, že tu na fóre a už vonkoncom nie v RKC. Lebo už môže byť i dávno nastavšia tá situácia, že je to už skôr iba vaša vôľa, než Jeho.
Nepokúša ma ani Eva, ju dávno nahradila Mária, tak ako Adama Ježiš. Ale keď už sa držíte tohoto príbehu, z raja neboli prarodičia vyhnaní po Evinom zlyhaní, ale až po Adamovom! Eva podľahla diablovi, ale komu Adam?, kto je teda slabšejší? Ako chce Adam odolávať pokušeniam diabla, keď nevie odolať obyčajnej výzve, či prosbe Evy, aby si odhryzol z jablka - ak je teda nemiestna, hm? Okrem toho strom poznania nebol tou pravou príčinou, ale túžba vyrovnať sa Bohu. Po poznaní túži celé ľudstvo cakum-pak, tak muži i ženy. Ale práve tým tvorením a privádzaním nového života na svet je žena vlastne bližšia k Bohu. Vám dal silu telesnú, aby ste nám v tom pomáhali a neočakávali, že ešte i vám budeme podriadené a slúžiť, ako to tu niekde uvádza tuším Arpád - nič v zlom, ale... A neberte to prosím tak, že sa hnevám, vôbec nie, ani Asined a ani Janka, ale skúste sa vcítiť do úlohy nás, trúfnem si povedať inteligentných a vysokoškolsky vzdelaných žien, ako sa asi cítime - nemyslím to ako provokáciu, ale ako poukazovanie na vašu schopnosť empatie - ak je, a ja v to verím, tak by ste to mali vedieť pochopiť.
Ale zaujímavé, už som to tu niekde konštatovala, že samotná RKC je v uznaní žien za učitelky Cirkvi ďalej - teda, keď je jedna, či dve, môže ich byť viac - za urč. podmienok.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  14:04:00  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Juja
Cit: že Ježiš Kristus dal všetkému ďalšiu dimenziu, že aj žena môže

môže... ale nie vykladať Písmo na verejnosti! Samotný Pavol hovorí v dobe, kedy už bol Pán na nebeskom tróne:

1 Korintským 14:34 Vaše ženy nech mlčia v sboroch, lebo sa im nedovoľuje hovoriť, ale podriaďovať sa, jako i zákon hovorí.
35  A jestli sa chcú niečo naučiť, nech sa doma pýtajú svojich vlastných mužov, lebo je mrzká vec žene hovoriť v sbore.
36  Alebo či od vás vyšlo slovo Božie? Alebo či len k vám samým prišlo?

Na záver sa teda pýta i Teba: Od Teba pochádza slovo Božie? Ty si určila pravidlá a či Boh?

Verím tomu, že Duch Svätý môže všetko. Nie však to, čo by nabúralo Božie vyhlásenia. Na jednej strane nemáš problém priznať, že DS udeľuje podľa toho ako sa On rozhodne, a na druhej strane odmietaš priznať, že ako osoba trojjediného Boha nemôže ísť proti svojmu deklarovanému slovu, proti daným podmienkam a pravidlám! Nechápem!!!????

PS Nikto netvrdí, žeby sa ženy nemohli vzdelávať v Písmach... Môžu, môžu do konca o nich polemizovať, zavádzať debaty, vysvetlovať ALE NIE V ZBOROCH, SPOLOČENSTVÁCH!

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  14:09:52  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Pali a kde teda - keď sa na mňa obráti študent a povie mi: "Pani profesorka, nerozumiem tej trojjedinnosti božej, môžete mi v tom pomôcť?" Keď budem vedieť, prečo mu nemôžem vysvetliť?
Alebo to jednoducho nechápem, vedomosti môžem mať, diskutovať, ba až polemizovať môžem, ale vysvetľovať, teda "vykladať" nie? nie v zboroch, či v spoločenstvách. Veď je to absurdné!
Veď nejdem tvoriť kázeň pre omšu! Hoci už som bola nie raz požiadaná súkromne, aby som dala inšpiráciu! Tak som dala. Samoška, že kňaz si ju dotvoril sám.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  14:28:47  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Áno, trojjediný Boh v nijakej svojej jedinnosti nepôjde sám proti sebe a deklarovaným princípom, ale môže ich zmeniť. Vieme, čo bolo napísané na prvých tabuliach, ktoré Mojžiš priniesol a vidiac, čo národ stvára, rozbil ich? Teda nie, nevieme, aké to boli princípy a čoho konkrétne sa držali, to vedel iba Mojžiš a on sa v tom smere nevyjadril - teda neviem o tom. Teda mohli byť podobné, tým druhým, alebo úplne iné. A pred nimi vlastne neboli takto spísané žiadne princípy. Teda Boh na základe rozvíjajúceho sa chápania a konania ľudí, možno mení, alebo rozvíja aj svoje princípy, ale ich nepodráža a nejde proti nim.
Ak uznáme, že vývoj ľudstva i vo vyznaní viery speje k nejakému bodu, prečo nemožno vykladanie písma vnímať, ako ďalší rozvoj. Veď kedysi, žena nemohla ani do synagógy vstúpiť a teraz sme i v kostoloch. Jednoducho nás z toho duchovného nie je možné vyradiť, alebo ponechať v jednej nemennej rovine, keď niečo pozitívneho pre to robíme a asi sa posúvame, teda vyvíjame ďalej.
A opäť pridávam, nemám záujem provokovať, prosto sa zamýšľam nad tým, čo sa Janka pýtala.
Sorry, Jani, nevšimla som si, že si pred Pierrom písala - no vycítili sme to a držím Ti palčeky.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 17 jún 2006 :  16:40:50  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Ale keď už sa držíte tohoto príbehu, z raja neboli prarodičia vyhnaní po Evinom zlyhaní, ale až po Adamovom!
Eva podľahla diablovi, ale komu Adam?, kto je teda slabšejší? Ako chce Adam odolávať pokušeniam diabla, keď nevie odolať obyčajnej výzve, či prosbe Evy, aby si odhryzol z jablka - ak je teda nemiestna, hm?


- Zasa ta zenska logika co?

- Ved prave ze ono sa mi zda ze muzom sa casto lahsie odolava pokuseniu diabla nez pokuseniu zeny. Zenske pokusenie je silnejsie.

Ale práve tým tvorením a privádzaním nového života na svet je žena vlastne bližšia k Bohu.

- Ale jaj. Keby muz nechcel, nic by sa v zene nevytvorilo. On musi byt na zaciatku, musi to byt z jeho vole. Tymto je rovnako blizko Bohu i muz. Podobne ako Boh dava zivot a nechava ho dalej rozvijat, tak rovnako kona aj muz. Boh neporodil Jezisa, nechal to na zenu, ale bol na zaciatku, podobne ako je na zaciatku muz, akurat ze Boh bol duchovne, muz byva telesne. A z tohto uhla pohladu je teda blizsie k Bohu skor muz. Muz je vzdy na zaciatku tak ako Boh.

Vám dal silu telesnú, aby ste nám v tom pomáhali a neočakávali, že ešte i vám budeme podriadené a slúžiť

- Pis co chces. Ale biblia hovori jasne, ze zena bola stvorena pre muza, aby ona pomahala jemu .


ale skúste sa vcítiť do úlohy nás, trúfnem si povedať inteligentných a vysokoškolsky vzdelaných žien, ako sa asi cítime - nemyslím to ako provokáciu, ale ako poukazovanie na vašu schopnosť empatie - ak je, a ja v to verím, tak by ste to mali vedieť pochopiť.

- Ja som schopny podriadit sa zene, nie je to pre mna az take nepredstavitelne. A ak by mi to este i Boh kazal, spravil by som to ochotne. Nemal by som s tym ziaden prblem. Tak preco Ty s tym problem mas? Chce to len trochu pokorne srdce, nemat v sebe ziadnu namyslenost ani pychu.


že samotná RKC je v uznaní žien za učitelky Cirkvi ďalej - teda, keď je jedna, či dve, môže ich byť viac - za urč. podmienok.


- Ano. Mozes vyucovat deti, alebo mladych ludi na skole. Ale aby si poucala este aj starsich ludi, to sa nepatri. Nemozes byt knazom. Predstava ako pouca mlada zena starych muzov je komicka, je to teda trapas. To sa skutocne nepatri.



 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 13 Previous Topic: Judasov syndrom Téma Next Topic: Je to tento pripad?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06