Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Pristup k antikoncepcii
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá
Strana: z 9

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2014 :  21:01:39  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Skoda, ze ste sa nevyjadril k mojim otazkam.

citácia:
Janka to co si mi popisala je riadne od veci. Sama nemas vo veciach jasne a nevies aky je vyznam a poslanie sexu v manzelstve.

Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 : 16:21:57



Hlavný vnútorný ciel súlože (finiš operis) je splodenie dieťaťa,
bočný výraz lásky, uvolnenie smyselnosti (remedium concupiscentiae)
a tak podpora zdravia.

Nehovorim ja, ale Mravouka.


citácia:

Pravdepodobne si slobodna, alebo v manzelstve nestastna.

Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 : 16:21:57


Ako len toto moze suvisiet?
Len ludia zo stastneho manzelstva ovladaju tieto veci?
Pri spovedi Vy poucujete knaza, lebo ste stastne zenaty a otec rodiny?


citácia:

Ja poznam len jednu katolicku cirkev. Je to Kristova cirkev na cele s Rimskym biskupom, papezom, dnes Frantiskom.

Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 : 16:21:57


Katolicka Cirkev je len jedna. To je Pravda.
Ake su este dalsie znamky Cirkvi Kristovej?

citácia:

Jej ucenie dane cirkevnymi otcami a koncilmi, vratane II Vatikanskeho je pre katolikov zavazve.


Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 : 16:21:57


Nemiesate hrusky s jablkami?
Miesate.

citácia:

Ak to neuznavas je to tvoja vec, ale nie si katolicka a nemas pravo sa vzjadrovat ku uceniu Katolickej cirkvi.
Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 : 16:21:57


Neuznavam to, co ste napisal o uceni KC.
Viete kto je krestan-katolik?
Ja sa k uceniu KC nevyjadrujem, ja len pisem, co uci, vyjadrujem sa k bludnemu uceniu vasej RKC porovnanim s ucenim skutocnej KC a konam skutok milosrdenstva.

citácia:

Vyprosim si od teba drze poznamky vo formulacii "hnusna veta" ! Intimny styk manzelov je naplnenie sviatosti manzelstva a intimne spojenie manselov navzajom I s Bohom. Ak tomu nerozumies a nezazivas to ta lutujem, ale svoje scestne nazory nevyhlasuj za pravdive. Aj tento tvoj postoj svedci o tom ze nie sikatolicka.

Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 :  16:21:57


Bola to hnusna veta. Urazajuca Pana Boha, Pannu Mariu, vsetkych co si zvolili dokonalu cistotu, vsetkych katolikov!
Viem, ze nemate tento umysel, ale robite to.
Manzelstvo zamienate za manzelske obcovanie.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2014 :  21:23:22  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Janka, zial musim opakovat ze je len jedn Katolicka cirkev a to Kristova na cele s papezom Frantiskom.
Ak neuznavas ucenie cirkvi podane koncilmi nie si katolicka, katolickej viere nerozumies a uz vobec nerozumies sviatostiamvratane manzelstva. Ked to co je v manzelstve posvatne a naplnenim sviatosti tzv. Konzumaciou nazyvas niecik hnusnym tak zial nemas zakladne vedomosti. Odovzdanie sa manzelov navzajom je konzumacia sviatosti manzelstva. Podobne ako vo sv. Prijimani konzumujes telo Panovo podla tvojho heretickeho nazoru je aj tato konzumacia hnusna? Vidis ake scestne su tvoje nazory? Staci ich domysliet do dosledkov. S plnou vaznostou prehlasujem Janka nie je katol icka ajej nazory du scestne, hereticke a bludne. Varujte sa jej! Konzumaciu sviatosti povazuje za hnusnu!!!

A len na vysvetlenie a doplnenie manzelsky sex je posvatny a cisty. Presne tak ho chapu aj katolicki svatci ( Terezie, Frantisek Salesky, Rita, bl. Jan Pavol II a mnohi dalsi) to ty ako nekatolicka nepochopis ale uvdzam pre ostatnych

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2014 :  21:41:30  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka, zial musim opakovat ze je len jedn Katolicka cirkev a to Kristova na cele s papezom Frantiskom.
Ak neuznavas ucenie cirkvi podane koncilmi nie si katolicka, katolickej viere nerozumies a uz vobec nerozumies sviatostiamvratane manzelstva. Ked to co je v manzelstve posvatne a naplnenim sviatosti tzv. Konzumaciou nazyvas niecik hnusnym tak zial nemas zakladne vedomosti. Odovzdanie sa manzelov navzajom je konzumacia sviatosti manzelstva. Podobne ako vo sv. Prijimani konzumujes telo Panovo podla tvojho heretickeho nazoru je aj tato konzumacia hnusna? Vidis ake scestne su tvoje nazory? Staci ich domysliet do dosledkov. S plnou vaznostou prehlasujem Janka nie je katol icka ajej nazory du scestne, hereticke a bludne. Varujte sa jej! Konzumaciu sviatosti povazuje za hnusnu!!!

Pôvodne zaslal mak - 13 február 2014 :  21:23:22


Kto je krestan-katolik?
Hnusne nie je uzivanie si prava manzelov v manzelstve, ale hnusne je ked sa ich obcovanie prirovnava k Najsvatejsej Trojici.
Naproti tomu Cirkev Kristova Sviatost manzelstva ma za velke tajomstvo, svatu vec, pretoze je obrazom spojenia Krista s Cirkvou.
Takze nezamienat si Sviatost manzelstva s obcovanim manzelov.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 13 február 2014 :  22:26:17  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Janka, myslím, že sexovať za účelom plodenia detí a ako jedinej správnej veci nie je v súlade s kat. učením. Na prvom mieste, ešte pred deťmi je láska manželov - odovzdanie sa jeden druhému. Ak počnú, dobre. Ale nie, ako sa to voľakedy vykladalo, že len pre to plodenie je to správne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2014 :  06:32:36  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Toto je prave jedna zo zakernosti modernizmu - nenapdne obratit poradie a dobro manzelov dat pred plodenie a vychovu deti. A vysledok sa uz dostavuje,s taci sa pozriet okolo seba...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2014 :  21:56:08  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Janka, myslím, že sexovať za účelom plodenia detí a ako jedinej správnej veci nie je v súlade s kat. učením. Na prvom mieste, ešte pred deťmi je láska manželov - odovzdanie sa jeden druhému. Ak počnú, dobre. Ale nie, ako sa to voľakedy vykladalo, že len pre to plodenie je to správne.

Pôvodne zaslal slovenka - 13 február 2014 :  22:26:17


Mravouka vsak hovori:

Z uvedenych pravidel obcovani manzelskeho jest patrno, ze ono diti se ma toliko pro splozeni ditek aneb pro uvarovani smilstva, jestli zavazne priciny na odpor nejsou.

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2014 :  15:43:19  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Janka to mas nejaku cudnu mravouku. Daj autora a rok vydania. A preco citujes v cestine to neexsituje slovenska mravouka? A co tak dokumenty II VK. Tie su pre katolika rovnako zavazne. A Teologia tela bl. Jana Pavla II.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2014 :  17:35:38  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
citácia:
Toto je prave jedna zo zakernosti modernizmu - nenapdne obratit poradie a dobro manzelov dat pred plodenie a vychovu deti. A vysledok sa uz dostavuje,s taci sa pozriet okolo seba...
Pôvodne zaslal Mato - 14 február 2014 :  06:32:36

Maťo, ale veď odjakživa sa vyučuje že manželský styk neslúži iba k plodeniu potomkov, ale aj k vzájomnému citovému a sexuálnemu uspokojeniu. Manželia sa teda môžu pohlavne milovať aj mimo úmysel priviesť na svet dieťa, podrobnosti problematiky nám objasňuje cirkevná náuka, stačí vyhľadať.

Trebárs
http://www.kebrle.cz/katdocs.htm

alebo zo stránky KBS
http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2014 :  20:03:09  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Maťo, už dlho ma zaujíma jedna vec: si ženatý, máš deti?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2014 :  23:35:32  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Maťo, ale veď odjakživa sa vyučuje že manželský styk neslúži iba k plodeniu potomkov, ale aj k vzájomnému citovému a sexuálnemu uspokojeniu. Manželia sa teda môžu pohlavne milovať aj mimo úmysel priviesť na svet dieťa, podrobnosti problematiky nám objasňuje cirkevná náuka, stačí vyhľadať.

Pôvodne zaslal Koki - 15 február 2014 :  17:35:38


Koki, a kto tvrdi, ze manzelsky styk sluzi iba na plodenie deti?

Pozrite si vyssie v prispevku od janky 13 február 2014 : 21:01:39 co o tom hovori katolicka mravouka.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  00:26:46  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Maťo, už dlho ma zaujíma jedna vec: si ženatý, máš deti?

Pôvodne zaslal slovenka - 15 február 2014 :  20:03:09


Okrem ukojenia Vasej osobnej zvedavosti, aky suvis ma tato otazka s hladanim odpovede na to, aky je ucel manzelstva.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  01:49:03  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Maťo, ale veď odjakživa sa vyučuje že manželský styk neslúži iba k plodeniu potomkov, ale aj k vzájomnému citovému a sexuálnemu uspokojeniu. Manželia sa teda môžu pohlavne milovať aj mimo úmysel priviesť na svet dieťa, podrobnosti problematiky nám objasňuje cirkevná náuka, stačí vyhľadať.

Pôvodne zaslal Koki - 15 február 2014 :  17:35:38


Koki, a kto tvrdi, ze manzelsky styk sluzi iba na plodenie deti?

Pozrite si vyssie v prispevku od janky 13 február 2014 : 21:01:39 co o tom hovori katolicka mravouka.

Pôvodne zaslal Mato - 15 február 2014 :  23:35:32

Ďakujem Vám, s niečim by sa tam dalo súhlasiť, len jedna vec je tam čudná ("... vyjadrujem sa k bludnemu uceniu vasej RKC porovnanim s ucenim skutocnej KC ..."), ktorá potvrdzuje že Janku zlákala nejaká sekta, predpokladám že tradicionalistického smeru, napríklad priaznivcov A. Dohnala, O. Oravca, alebo podobných. Tak to je smutné, takýmto asi nepomôžeme.

Ale o iné išlo; niekto tam písal že sa ľuďom prevrátili hodnoty, že tu kladú pohlavnú lásku nad plodenie potomstva, ako keby hlavným poslaním manželstva bola partnerská láska, a vedľajším deti. Tak toto som si nevšimol a pokiaľ to z niekoho príspevku tak vyznelo, iste to takto nechcel.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  07:00:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Ale o iné išlo; niekto tam písal že sa ľuďom prevrátili hodnoty, že tu kladú pohlavnú lásku nad plodenie potomstva, ako keby hlavným poslaním manželstva bola partnerská láska, a vedľajším deti. Tak toto som si nevšimol a pokiaľ to z niekoho príspevku tak vyznelo, iste to takto nechcel.

Pôvodne zaslal Koki - 16 február 2014 :  01:49:03


No konecne ste to postrehli, o co islo.

Pokial ste si to v niekoho prispevku nevsimli, tak tu je este raz v plnom zneni

citácia:

Janka, myslím, že sexovať za účelom plodenia detí a ako jedinej správnej veci nie je v súlade s kat. učením. Na prvom mieste, ešte pred deťmi je láska manželov - odovzdanie sa jeden druhému. Ak počnú, dobre. Ale nie, ako sa to voľakedy vykladalo, že len pre to plodenie je to správne.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  13:21:30  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Každý múdry kňaz, dokonca nebohý morálny teológ by vám potvrdil, že nie je nad všetko plodiť deti, ale naopak, súvisí to s láskou. Na tonmto fóre je jasný tradicionalistický a často scestný trend - akoby tu boli starý, frustrovaní ľudia. S tým sývisí aj otázka na teba Maťo - alebno, prepáč na Vás (už to je divné, že vyžaduješ vykanie, na fóracvh sa to jednoducho nerobí). Možno sa mýlim, ale ešte z dávnejších reakcií mám pocit, že si jednak lekár, jedna k pracujúci v zahraničí a asi slobodný. Čo je na tom zlé? No nebolo by nič, ale takýto človek nepochopí starosti a ťažký život katolíkov, ktorí sa boria s manželskou čistotou , obetujú saw ( ako lekári) pre pacientov. Napr. ja som prišla o ambulanciu, keďže som bola opak. tehotná, mám deti, aj som nejaké potratila....,.a niuektoré Vaše reakcie v minulosti boli také - ako od papiera, alebo protestantov, alebo skostnatených tradicionalistov,ktorí sú vlastne na scestí. A pritom ste sa nehanbili úpriznať, že načo by ste pracovali v tejto kfrajine......tak potom aká kresťanská láska, aká obeta?---- Moťžno je to teraz v rýchlosti nesúvisle napísané, ...jednoducho, niečo mi tu nevioní. Na jednej strane sú liberáli, na druhej na tomto fóre ďalší hereticu, pápežskejší jak pápež. Ktorého, mimichodom ani neuznávajú, takže sú už mimo........ A asdi tiež frustrovaní tsarí mládenci a dievky, takže z toho vychádzajúp aj tie odpovede sex. charakteru.......
A ešte jedno, normálny človek nemá čas moderovať nejaké fórum. robí užitočnejšie veci (iné je občas niečo napídsať), čo každý dobrý kňaz potvrdí - vždy sa viac ľudí odradí, ako pritiahne - je to len na sv oje hladkanie ega.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  13:37:54  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
No nic, skoda ze ten moralny teolog je uz zosnuly, takto si Vase tvrdenie nemozeme nijako overit.

Ako protiklad tohoto su tu ponuknute citacie z katolickych ucebnic moralky, ktore si naopak moze precitat a overit kazdy.

Pisete, ze ak by som bol slobodny, tak nepochopim starosti a tazky zivot katolikov, ktori sa boria s manzelskou cistotu, predpokladam, ze Vas spovednik ma z tohoto dovodu tiez zenu a par deti, ved ako inak by Vas mohol pochopit?

Najviac ma vsak zaujal argument, ze normalny clovek nema cas moderovat forum, na ten ste prosim Vas ako prisli? To je akoby som teraz vyhlasil, ze normalny clovek nema cas pravidelne civicit, ci zbierat znamky, ci chodit jazdit na koni, ci... Inymi slovami ak niekto travi svoj volny cas inak ako si vy predstavujete, nie je normalny. No da sa aj tak.

A ohladom tych starych a frustrovanych (teda vo Vasom slovniku slobodnych - chudaci reholnici a knazi) ludi, ktorymi si vysvetlujete preco zastavaju tradicne moralne postoje, tak si pre Vase dobro dovolim tuto neodvodnenu myslienkovu strukturu narusit - vacsina tych ludi, na ktorych narazate maju 40 a menej rokov a ziju v stastnych manzelstvach.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  14:28:49  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
1: Tondra - bola relácia, kde napr, odobril, s čím by ste tu určite nesúhlasili, že ak napr. pri súloži muž "neurobí ženu", môže si aj sama..... raz tu bola taká diskusia

2. Neodpovedali ste na moju otázku - hanbíte sa?

3. samozrejme som nemyslela kňazov a mníšky

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  15:29:14  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mám od neho knihu Morálna teológia, je to tam ako sama vravíš (6. a 9. Božie prikázanie, § 10. Rôzne okolnosti týkajúce sa počestnosti sexuálnej akcie v manželstve, str. 154):
"Keď sa teda manžel po svojom orgazme odtiahol od manžeky, ona si môže dotykmi alebo iným spôsobom priviesť orgazmus. (...) Toto však nemožno povedať o mužovi. Keby sa mu manželka pred jeho orgazmom odtiahla (čo sa málo stáva), ten už nemôže dotykmi dosiahnuť svoj orgazmus."
Alebo iné:
"Niet dôkazu na to, že by manželia museli vykonať sexuálnu akciu až k orgazmu."

Aj to je správne že dieťa má byť ovocím vzťahu.
Idem si v nej ešte trochu polistovať...

"Telesné spojenie nie je vrcholom manželskej lásky. V hierarchii hodnôt vrcholom manželskej lásky sú prvky duchovné: Cit vzájomnej úcty, šetrnosti, priateľstva, uznávania duchovných hodnôt a zhoda v nazeraní na Božie veci. V manželstve Panny Márie so sv. Jozefom sa tieto hodnoty uskutočňovali bez telesného styku."
[citát z: František Tondra - Morálna teológia II; 6. a 9. Božie prikázanie, § 7. Láska a biologická zákonitosť, str. 145]

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  18:03:19  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
... apropo, taktnejšie je nevypytovať sa na súkromný život účastníkov diskusií. Ani ho neposudzovať, občas to tu hraničilo až s urážaním toho kto s niečim nesúhlasil.
Pán nás chráň, aby si Maťo nenašiel čas na kontrolu fóra...

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  22:17:39  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
No nic, skoda ze ten moralny teolog je uz zosnuly, takto si Vase tvrdenie nemozeme nijako overit.

Ako protiklad tohoto su tu ponuknute citacie z katolickych ucebnic moralky, ktore si naopak moze precitat a overit kazdy.

Pisete, ze ak by som bol slobodny, tak nepochopim starosti a tazky zivot katolikov, ktori sa boria s manzelskou cistotu, predpokladam, ze Vas spovednik ma z tohoto dovodu tiez zenu a par deti, ved ako inak by Vas mohol pochopit?

Najviac ma vsak zaujal argument, ze normalny clovek nema cas moderovat forum, na ten ste prosim Vas ako prisli? To je akoby som teraz vyhlasil, ze normalny clovek nema cas pravidelne civicit, ci zbierat znamky, ci chodit jazdit na koni, ci... Inymi slovami ak niekto travi svoj volny cas inak ako si vy predstavujete, nie je normalny. No da sa aj tak.

A ohladom tych starych a frustrovanych (teda vo Vasom slovniku slobodnych - chudaci reholnici a knazi) ludi, ktorymi si vysvetlujete preco zastavaju tradicne moralne postoje, tak si pre Vase dobro dovolim tuto neodvodnenu myslienkovu strukturu narusit - vacsina tych ludi, na ktorych narazate maju 40 a menej rokov a ziju v stastnych manzelstvach.

Pôvodne zaslal Mato - 16 február 2014 :  13:37:54


Prepac Mato, ale citacie tu neboli. To co sem dala janka boli nejake prilepence v cestine a ani na moju vyzvu nedala zdroj a uz vobec neodpovedala preco cituje v cestine. Mimochodom osoba co si hovori Janka nie je katolicka a tak jej vyjadrenia na katolickom fore nemaju nijaku vahu.
Naproti tomu je tu citacia od mons. Prof Tondru. Ktoru dal koki.
Pretoze nie si studovany moralny teolog a vysvateny knaz ak nie si zenaty tak naozaj neruzmies manzelom a ich zapasu o manzelsku cistotu. Manzelstvo je druh rehole ma rovnake sluby: chudoby - manzelia jednotlivo nemaju nic vsteko maju je spolocne, poslusnosti - manzelky posluchajte svojich manzelov a manzelia kilujte svoje manzelky ( inym slovom posluchajte ich), cistoty: manzel a manzelka zachvavanim vernosti a cistim prezivaniu svjho manzelskeho spojenia ziju panenstvo vo dvojici. Manzelstvo je predsa prvotna sviatost ustanevna samym Bohom pri stvoreji sveta. Ked Boh stvoril cloveka na svoj obraz, stvoril manzelov!
Na rozdiel od teba knaz ma aj nadprirodzenu pomoc a ma poradcov a konzultantov z radov katolickych manzelov.
Skostnateni frustrovani su tu mnohi a nie je to veku ani o stave. Mnohi reholnici a knazi a reholnicky ovela plnsi zivota a Bozieho ducha co sa prejavuje v ich radosti a svedectve ktore vydavaju (napriek tomu ze fyzicky su casto v dochodkovom veku). Ako tzv. zorientovani alebo informovani katolici. Napriek tomu tu aj mnohych ani nie 40 tnikov vidno frustraciu, znechutenie, obavy, beznadej. Je to najviac vidno u tych co sa rozisli Katolickou cirkvou teraz to nezvladaju

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2014 :  23:15:41  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Ja by som len na upresnenie:

citácia:
Tondrova dvojdielna Moralna teologia je len vycucom z MT, sluzi ako usmernujuca pomocka (priznava sam Tondra) a zdaleka neobsahuje ani len vsetko podstatne k teme - obycajny katechizmus pre dospelych ma viac poucenia aj vysvetlenia k teme. No neblysla si sa, ze by si ovladala katechak. To poprve.

Po druhe - vravis ze z Tondru vychadzas? Fajn. Z koho vychadza Tondra, vo svojej ucebnici? Hned v uvode na prvej strane to pise on sam: z moralky od prof. Dudasa. A kto je Dudas? No predsa predstavitel starej moralnej teologie, tzv. noldinovskej, a ta o svateni nedele hovori presne to, co ja vyssie a s cim ty zase nesuhlasis.


nemozem sa divat ako nejaky modernisticky "mons" (presnejsie radovy modernisticky knaz), schopny akurat tak urobit vycuc (co znamena to iste ako okyptit a vynechat dolezite veci) dava sa tu za bohvieaku autoritu.
Takze plagiator a vycucavac ako doveryhodny zdroj vobec, ale vobec nie je.
Katolici vedia ze maju pouzivat plnokrvne a nevykuchane zdroje katolickeho ucenia, ci uz Mravouky ci Vierouky, ci Liturgiky atd.

Modernisticka tvorba nestoji ani za fajku mocky.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2014 :  08:51:19  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Tondru považovať za modernistického je bláznovstvo. V jeho radách cez rádio bolo ťažko aj mnohým dobrým katolíkom. Sledovala som tie otázky. Napr žena, ktorá z vážnych dôvodov choroby maternice si nemôže dovoliť otehotnieť....a antikoncepca - často to bolo tvrdé. Zazneli tam otázky žien - veď je to jednoduchšie ísť na sterilizáciu a potom oľutovať ( ako každá) a v pohode chodiť na sv. prijínmanie. Je to tak trošku nespravodlivé. Napriek tomu Tondra zotrvával na svojom stanovisku....chcem sa ho tu len zastať, že ozaj správnejšieho, morálnejšieho teológa by sta ťažko hľadali. Momichodom, čo roboť, ak žena opakovane potratila a je takmer isté, že ak otehotnie znovu, opäť potratí ( už len z oslabenia sliz. mat. po iopak. potratoch) a nemá prAVIDELNý CYKLUS, DKONCA GESTAč. FáZU NIE ROVBAKJO DLHú - JEDNODUCHO BILINGS. MET. - nezrealizov, ako aj iné - má ďalej chodiť ako debil na výškrabu, ohrozaovať svoje zdravie, opakovanie potrácať......? alebo by bol jednoduchší kondóm . čo vy moralisti na to? Tu vidíte konkrétny príklad v manžeôstve a nie teoretizovanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2014 :  16:12:48  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
Tondra modernista je a to bez najmensich pochyb. (len modernista neznamena niekto kto chce byt moderny, presnejsie nie je to rozdiel konzervativec a liberal)

Dufam ze sa tu nenaznacuje ze neexistuju moralne riesitelne, a bezhriesne riesitelne situacie.

(ktovie ako to zvladaju ti precedovia v tych "spovedelniciach"... tam musia padat ine hlody, odchovanci na Tondrovi, o hriechoch ani sajna... skodna ktorej sa treba vyhnut, pretoze rozhresenie nehrozi )

A k tomu slovenka treba mat aj jasno v pojmoch, lebo ja nepoznam katolikov ktori by neuznavali papeza, ale poznam katolikov ktori z tych x ludi co sa na papeza hraju, nikoho za papeza nemaju, co je dost podstatny rozdiel. (napr. ja nemam rotariana bergoglia urcite za papeza, takze nie ze neuznavam papeza, ale neuznavam ze dana osoba je papez... to len aby bolo jasne)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2014 :  20:03:09  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov

Môj zlatý, lenže ty si úplne mimo. Tvoje názory ma vôbec netrápia, lebo sú scestné. Neuznávaš pápeža, rúhaš sa, nechodíč na omše, teda žiješ v hriechu.... Možno sa ti raz otbvoria oči, ak nie, veľmi sa budeš na druhom svete čudovať..... Inak , koho asi ty považuješ za morálnu autoritu, "regulérneho" kňaza, ktorý by bol OK? Je taký vôbec na Slovensku, či dokonca na svete? Alebo k akej sekte patríš.....Si proste mimo, mino...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2014 :  21:53:15  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Miňo, keď ma Boh povolal do tejto Cirkvi a nie k tradijcom, pravoslávnym, Svedkom Jehiovovým, alebo čo je viem kde všade ešte mohol, tak to značí že Boh je práve v tejto. Tebe ako husitovi to nejde do hlavy, však? Mal by si sa viac venovať histórii rozkolov, bludov a zvodov. Aj J. Hus odišiel lebo nemohol uveriť že toto (!) by mohla byť Kristova Cirkev. On "čistý" znenávidel Cirkev, a jeho nasledovníci sa jej mstili ako mohli. Zdá sa že u heretikov je pohŕdanie Božím slovom poznávacím znamením.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mino

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2014 :  22:54:26  Zobraziť profil  Pridať mino do zoznamu priateľov
citácia:

Môj zlatý, lenže ty si úplne mimo. Tvoje názory ma vôbec netrápia, lebo sú scestné. Neuznávaš pápeža, rúhaš sa, nechodíč na omše, teda žiješ v hriechu.... Možno sa ti raz otbvoria oči, ak nie, veľmi sa budeš na druhom svete čudovať..... Inak , koho asi ty považuješ za morálnu autoritu, "regulérneho" kňaza, ktorý by bol OK? Je taký vôbec na Slovensku, či dokonca na svete? Alebo k akej sekte patríš.....Si proste mimo, mino...


Pôvodne zaslal slovenka - 17 február 2014 :  20:03:09



slovenka snazil som sa, ale ako vidim skoda namahy, furt budes vo svojom kruhu.

Ale pokusim sa naposledy- uznavam papeza, t.j ako institut.
Skus si to nejako zrovnat a skus podla toho, ak ti to nepojde, tak si beznadejny pripad.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4422  ~  Člen od: 27 november 2011  ~  Posledná návšteva: 22 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Masturbacia Téma Next Topic: rasovo zmiešané manželstvá  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06