Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 O smiechu = diablovom vetre, ktorý kriví tvár
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Dobra kazen Téma Next Topic: Ako ste prezili post...a ako dalej?
Strana: z 5

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 12 marec 2011 :  00:00:36  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
tak sokrates takto teda ....

no hádam ja budem iný a nebudem s čaganom ohánať.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 12 marec 2011 :  11:09:03  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
...
Smiat sa vie iba clovek, zviera nie.
...
Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  17:04:09



toto samozrejme nie je pravda

mnohe zvierata sa smeju tiez, ale prejav ich je iny, nez u ludi, ale mozgova aktivita, priciny a nasledky takeho spravania su rovnake ako u ludi


Pôvodne zaslal guest636 - 11 marec 2011 :  14:54:11

Guest, áno aj taký psík sa teší, poskakuje a vrtí chvostom, keď vidí človeka čo sa ho ujíma.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 12 marec 2011 :  14:13:33  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Aby som uchranil diskusiu pred rozkladom nasimi nekatolickymi navstevnikmi katolickeho fora, dovolil som si ju presunut do ciastocne chranenej sekcie.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2011 :  23:03:54  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Dnes som bol na pohrebnej omši, a kňaz hovoril o plači. Hovoril v tom zmysle, že aj Ježiš zaplakal nad smrťou Lazara, preto ba je vhodné ak si to dobre pamätám plakať napríklad nad smrťou blížneho, ale nemáme plakať ako pohania beznádejným plačom zo známych dôvodov. A plač silne krivý tvár a je žalostné pozerať sa na plačúceho...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

radar

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  11:04:02  Zobraziť profil  Pridať radar do zoznamu priateľov
Sv. Terezia z Avily v prisnom karmelitanskom klastore cez rekreaciu tancovala so sestrami, urcite nie z vaznou tvarou. Na jednej sestre bolo vidiet, ze ju to pohorsilo a povedala sv. Terezii. ze ona sa ide modlit. A sv. Terezia odpovedala, ze dobre nech ide, oni tu zatial budu s panom Jezisom.
A sv. Terezia z Lissieux, ucitelka cirkvi, pocas rekreacie za velkeho smiechu napodobnovala sestry.
Ak niekto tvrdi, ze smiech pochadza od diabla, naozaj sa myli.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1564  ~  Člen od: 25 november 2007  ~  Posledná návšteva: 14 február 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  12:49:44  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
smiech ako prejav skodradosti urcite pochadza od diabla, no smiech ako prejav radosti urcite nie. smiech je neverbalna komunikacia ktora je zla ked suvisi so zlom a dobra ked suvisi s dobrom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  14:25:21  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ja to zatiaľ vidím v tej rovine, že ak chceme byť dôsledný, musíme s rozhľadom voliť, aký plač a aký smiech použijeme, samozrejme ak sa tomu dá zabrániť. Ale vždy sú chvíle, keď nejde potlačiť ani smiech, ani plač. Čo stále hovorí o prirodzenej ľudskej reakcii. A neviem ako by dokázal človek otupieť tieto prirodzenosti. Jedine že by prešiel obrovským smútkom a obrovskou radosťou a naučil sa tak postupne neplakať aj keď sa mu chce a hlavne nesmiať sa aj keď sa mu chce. Ale dosiahnuť to do takejto dokonalosti je podľa mňa už potláčanie prirodzenosti a je to takmer nemožné. Ale zaručene sa aj tak tento smiech týka hlavne človeka, ktorý už prekonal mnoho ďalších nutných vecí k pripodobňovaniu sa Ježišovi. Nepredpokladám, že je to nutnosťou pre každého katolíka. Ale aj tak stále sa aj v smiechu na plné ústa nachádza krása, pokiaľ vychádza z úprimnej radosti. Veď ak vidím sebe blízkeho človeka šťastného, aj mne to spôsobí radosť. Nieje nič jednoduché správne zhodnotiť takúto ľudskú reakciu. A že by vždy platilo diablov vietor, nijako mi to nedáva logiku.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  15:28:52  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
ja uz chodím týždeň s kamennou tvárou. lebo všímol som si, že ked sa začnem smiat ja ... tak sa ludia smejú mne ako sa smejem, ako tomu čo je smiesne.
Ako nasledovník PJ predsa nebudem sa smiat, ked som nenasiel v Pisme že sa PJ smial.
Ešte že toho vína si môžem dať, len mám obavu či svadba není jedinna príležitosť.
Starosť mi ale robí stolica, čo stýmto? je dovolené chodiť na WC, alebo použiť pisoar?
To som v Písme nikde nenašiel. čo stýmto? azuritko poraď...


takze 40 dní bez smiechu ...
kto sa pridá?

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  16:13:50  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
ja uz chodím týždeň s kamennou tvárou. lebo všímol som si, že ked sa začnem smiat ja ... tak sa ludia smejú mne ako sa smejem, ako tomu čo je smiesne.
Ako nasledovník PJ predsa nebudem sa smiat, ked som nenasiel v Pisme že sa PJ smial.
Ešte že toho vína si môžem dať, len mám obavu či svadba není jedinna príležitosť.
Starosť mi ale robí stolica, čo stýmto? je dovolené chodiť na WC, alebo použiť pisoar?
To som v Písme nikde nenašiel. čo stýmto? azuritko poraď...


takze 40 dní bez smiechu ...
kto sa pridá?

Pôvodne zaslal tornero - 15 marec 2011 :  15:28:52



Skoda, tornero.
Aspon tolko prezradte, ci smolu bude mat ten, kto sa prida, alebo ten, kto sa neprida?
Fabulacia Vam ide, istotne odpisete zaujimavo a k veci- tema je o smiechu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jerome

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  17:14:09  Zobraziť profil  Pridať jerome do zoznamu priateľov
Schuti sa smejem :) Aj spolu s mojim obľúbeným svätcom padre Piom.
www.youtube.com/watch?v=DgfetNJTCvQ&feature=related
Na tých snímkach je sv.Pio niekoľkokrát zachytený ako sa usmieva alebo jemne smeje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 46  ~  Člen od: 11 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2011 :  19:37:08  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Pozrime sa co o smiechu hovori Biblia:

M:17:19
A Sára povedala: Boh mi spôsobil smiech.

M:21:6
20 Hľa, silný Boh nezavrhne bezúhonného ani neuchopí za ruku zlostníkov,
21 zatým však naplní tvoje ústa smiechom a tvoje rty radostným pokrikovaním.


Job:8:21
1 Vtedy boly naše ústa naplnené smiechom a náš jazyk plesaním. Vtedy
2 povedali medzi národami: Veliké veci učinil s nimi Hospodin!
3 Áno, Hospodin učinil s nami veľké veci, a preto sme sa radovali.

Jezis sa mozno nesmial, ale zda sa , ze my mozeme.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kornelius

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  08:29:40  Zobraziť profil  Pridať Kornelius do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Tušim aj ty k nim patríš?
Je humor požehnanie, či prekliatie? Inak ja sa nezvyknem nikomu vysmievať, veď by to bolo proti láske k blížnemu. Lenže mám rád aj srandu a dobré kreslené vtipy.



Pôvodne zaslal Dušan - 09 marec 2011 :  21:29:59




Je Kristus idealom a vzorom krestanov?
Ano.
Smial sa Kristus?
Podla Pisma nikdy.

Takze - krestania by sa smiat nemali, inak Krista nenasleduju ani v tomto.

Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  10:20:48



Pane Rarach, můžete prosím napsat, kde je v Bibli uvedeno, že se Pán Ježíš nikdy nesmál?

Lucia, díky za citáty z Písma :-)

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 24 február 2011  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  19:19:30  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
v zivotopise sv. Gemmy je pekne opisany rozdiel medzi usmevom a hlasnym smiechom, ktory sa naucila ovladat

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kornelius

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  19:41:24  Zobraziť profil  Pridať Kornelius do zoznamu priateľov
No možná by bylo nejlepší nejdřív definovat o jakém druhu smíchu se tady bavíme, aby se předešlo nedorozumněním.

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 24 február 2011  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  19:54:14  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Chcel by som byť svätým, o ktorom si to nikto navôkol nepomyslí. Môžem sa smiať, zapáliť si a vypiť pivo keď na to príde, počúvať house & trance, a žiť pritom až hrdinsky cnostne?


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

perunko

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  20:12:46  Zobraziť profil  Pridať perunko do zoznamu priateľov
citácia:
Chcel by som byť svätým, o ktorom si to nikto navôkol nepomyslí. Môžem sa smiať, zapáliť si a vypiť pivo keď na to príde, počúvať house & trance, a žiť pritom až hrdinsky cnostne?



Pôvodne zaslal Dušan - 16 marec 2011 :  19:54:14



Nielen to, môžeš aj dýchať.
Pýtaš sa na úplne samozrejmé veci.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 159  ~  Člen od: 20 február 2011  ~  Posledná návšteva: 08 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  22:54:37  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
No možná by bylo nejlepší nejdřív definovat o jakém druhu smíchu se tady bavíme, aby se předešlo nedorozumněním.

Pôvodne zaslal Kornelius - 16 marec 2011 :  19:41:24



Neviem ako ostatní, ale Rarach začal (a ja na to reagujem) o smiechu väčšom ako len na úsmeve. Neviem presne hranice, či to znamená vyceriť zuby, alebo intenzita smiechu, alebo nejaká jeho podstata (čo by ale znamenalo, že kľudne môže existovať zlý úsmev a dobrý smiech a podľa mňa to aj platí). Takže to sa rieši. Či sa katolík môže smiať na plné ústa, respektíve až sa za brucho chytá. Ja som k tomu svoje povedal.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2011 :  23:45:05  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
Pozrime sa co o smiechu hovori Biblia:

M:17:19
A Sára povedala: Boh mi spôsobil smiech.

M:21:6
20 Hľa, silný Boh nezavrhne bezúhonného ani neuchopí za ruku zlostníkov,
21 zatým však naplní tvoje ústa smiechom a tvoje rty radostným pokrikovaním.


Job:8:21
1 Vtedy boly naše ústa naplnené smiechom a náš jazyk plesaním. Vtedy
2 povedali medzi národami: Veliké veci učinil s nimi Hospodin!
3 Áno, Hospodin učinil s nami veľké veci, a preto sme sa radovali.

Jezis sa mozno nesmial, ale zda sa , ze my mozeme.



Pôvodne zaslal Lucia - 15 marec 2011 :  19:37:08

amen hovorím Lucia :), ja ešte pridám:
Flp 4,4 4 Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa!

Stojí nadtým zdravý rozum čo tu riešite, zrod tohto článku je podla mňa úplne mimo.
Sú ludia aj dnes ktorí žijú tvrdí asketický život. Ale takí sa nachádzajú v klauzúrach v kláštore. Ak cíti niekto povolanie ísť touto cestou, nech sa páči, treba zbaliť kufre a ideš :)
Normálny človek sa nad takouto hlúposťou nezaoberá.
Každý predsa vie kedy je škodoradostný alebo sa smeje fakt ze od radosti. Myslim že sa zorientuje človek behom sekundy ...

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2011 :  02:17:42  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov



Pane Rarach, můžete prosím napsat, kde je v Bibli uvedeno, že se Pán Ježíš nikdy nesmál?

Lucia, díky za citáty z Písma :-)

Pôvodne zaslal Kornelius - 16 marec 2011 :  08:29:40


Kornelius, nie je za co, rado sa stalo.

Uvidime, ci sme p.Raracha tentokrat preargumentovali,hadam nam nieco k tomu povie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2011 :  21:09:52  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:


Pane Rarach, můžete prosím napsat, kde je v Bibli uvedeno, že se Pán Ježíš nikdy nesmál?

Pôvodne zaslal Kornelius - 16 marec 2011 :  08:29:40



Mozem.
Nikde.
Co z toho chcete vyvodit?
Asi toto:

ak Pismo nespomina, ze by sa Kristus nesmial, tak to neznamena, ze sa Kristus naozaj nikdy nesmial



Cimz zrejme chcete ukazat, ze moje tvrdenie:



citácia:

Smial sa Kristus?
Podla Pisma nikdy.

Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  10:20:48



nemoze jednoznacne referovat na pravdu, kedze analogicky plati:

ak Pismo nespomina, ze by sa Kristus smial, tak to neznamena, ze sa Kristus naozaj nikdy nesmial


Vy proste mojmu tvrdeniu oponujete presne opacnym tvrdenim, z ktorych obe hovoria vlastne to iste:

to, ci sa Kristus smial alebo nesmial, nezavisi vobec od toho, ci to Pismo zachytava alebo nezachytava. A preto nemozem z neexistencie zaznamu Kristovho smiechu v Pisme tvrdit pravdu, ze sa Kristus nesmial, ale ani ze sa smial.

Ine by bolo, keby Pismo uvadzalo, ci sa smial, alebo nesmial. Avsak Pismo nic o tomto neuvadza, tak nemozeme tvrdit, ze sa smial, ani ze sa nesmial.




No pan Kornelius,
pokial ste mi Vasou otazkou chceli naznacit dosledky nepravdivosti mojho tvrdenia (budem vychadzat z toho, ze ano, uhadol som aspon v principe pointu Vasej otazky),
pekne dakujem za lekciu logiky, ktora bola naprosto zbytocna.
Vy ste sa rozhodli, ze moje tvrdenie:

"Pismo nikde nespomina, ze by sa Kristus smial"

vlastne znihilizujete poukazom na negaciu mojho vyroku

"Pismo nikde nespomina, ze by sa Kristus nesmial"

a preto apodikticky nie je mozne tvrdit, ze hociktory (teda aj ten moj povodny) vyrok z tychto dvoch tvrdi pravdu.




Vy ste sa proste rozhodli pouzit na mna tzv. pravidlo Dunsa Scota (dufam ze nie vedome, lebo iba to Vas ospravedlnuje),

podla ktoreho z vyroku a jeho negacie nevyplyva nic, resp. hocico:





a teda ist na moj vyrok cez postavenie protivyroku, nemozete dosiahnut vyvratenie tvrdenia, ze Kristus sa naozaj nesmial.


Pretoze moj vyrok moze byt pravdivy napriek tomu, ze logicky mozete postavit alternativu opacnu (znegovanim mojho vyroku, co ste spravili Vy).
To preto, lebo pravdivost mojho vyroku nie je zalozena na iba logickej uvahe, ktora ako vidime stoji len na DunsScotovi,
ale preto, lebo pravdivost mojho vyroku je zalozena na inych dovodoch, ktore tu pravdivost potvrdzuju.

Aha, co som napisal, neviem preco toto ignorujete:




citácia:


Smiech je o.i. moralna kategoria, pretoze vznika len na zaklade nejakeho dovodu, ktory nikdy nie je moralne indiferentny (bezdovodny smiech je xxx).
Teda, ako moralna kategoria krestanskeho idealu, by sa v Pisme nachadzala, keby sa Krista tykala.
V Pisme sa nenachadzaju veci indiferentne, napriklad svrbenie ci travenie - iste sa tykali aj Krista, hoci spominane nie su.
Podla Pisma sa Kristus nesmial.

Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  12:57:54





Platnost vyroku: "Podla Pisma sa Kristus nikdy nesmial"

teda netvrdim z dovodu, ze opak by bol logicky nezmyselny (kedze ako nam ukazujete, logicky opak je tiez zmysluplny),

ale preto, ze tuto pravdu o Kristovom nesmiati nam Pismo vlastne potvrdzuje, tym, ze nedava seba za normu urcenia pravdivosti, cim nam otvara priestor pre hladanie cez ine zdroje, ktore sa nam zachovali.

To som ja spravil: odvolal som sa na prax protokrestanskej Cirkvi, ktora Krista nejako chapala, a my dnes mozeme rekonstruovat, ako asi. A my dnes vidime, ze autority Cirkvi uz od prvotnych cias priamo (zachovane pisomniny) alebo nepriamo (asketicka prax, monasticizmus,..) o Kristovom smiati ci nesmiati referuje az velmi jednoznacne: negativne.


citácia:

Netvrdi sa, ze sa neusmial, ci neprejavoval inak dobru naladu. Avsak smiech to nebol. Nasledovnici Krista v dokonalosti toto velmi dobre vedeli a preto nie je zname, ze by ste sa docitali nieco pozitivne o smiechu od Ucitelov, starobylych Otcov, pustovnikov, mystikov a pod. Ale o tom, ze sa jedna o diablovu grimasu, to v Tradicii najdete hojne zachytene.
No a ako znamo, Tradicia je interpretatorom Pisma, takze ked ani v nej nenajdeme pozitivny postoj k smiechu ba prave naopak, o moralnom zavazku k dokonalosti krestanov, patri aj nasledovanie Krista v nesmiati.


Pôvodne zaslal Rarach - 10 marec 2011 :  12:57:54





zatial som si tuna nevsimol, ze by dakto z privrzencov Kristovho smiatia, zobral do uvahy, ze cele krestanstvo nam o tom dodnes nic potvrdzujuce nezanechalo, ani v umeni, ani v literature, ani v tradiciach lokalnych ci globalnych. Z tychto zdrojov mam pre toto forum zopar ukazok, ale potrebuje to citatela nezablokovaneho v zakladoch myslenia. uviest sem nejake ukazky z Pisma o smiechu bez akejkolvek kontextualnej zakladne, alebo dva odvecacke deje zo zivota svatic, to je ako skusit trafit terc na streche, koncentrovanym usilim o blsi prd z komorky.

To vsak vasa vina , Kornelius, urcite nie je a Vam naopak dakujem, bolo mi potesenim, cez Vasu otazku vybavit Vas a aj zopar dalsich nepouzivatelov mozgovni.
Vy ked nabuduce budete chciet niekoho dostat a skusite to cez argumentaciu, z ktorej sa vykluje rydzi Duns Scotus, radsej rychlo vsetko stiahnite. Nie kazdy oponent Vas prepusti tak citlivo a bez onalepkovania z diletantizmu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2011 :  21:31:14  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:

Aha, co som napisal, neviem preco toto ignorujete:


Pôvodne zaslal Rarach - 17 marec 2011 :  21:09:52


Ja neignorujem, len sa snazim ziskat nejake priklady zaradenia priciny smiechu do moralnej kategorie. Zatial ste zrejme nemali cas mi na moj prispevok odpovedat.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2011 :  23:24:39  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
v zivotopise sv. Gemmy je pekne opisany rozdiel medzi usmevom a hlasnym smiechom, ktory sa naucila ovladat

Pôvodne zaslal janka - 16 marec 2011 :  19:19:30



citácia:
No možná by bylo nejlepší nejdřív definovat o jakém druhu smíchu se tady bavíme, aby se předešlo nedorozumněním.

Pôvodne zaslal Kornelius - 16 marec 2011 :  19:41:24



citácia:

Neviem ako ostatní, ale Rarach začal (a ja na to reagujem) o smiechu väčšom ako len na úsmeve. Neviem presne hranice, či to znamená vyceriť zuby, alebo intenzita smiechu, alebo nejaká jeho podstata (čo by ale znamenalo, že kľudne môže existovať zlý úsmev a dobrý smiech a podľa mňa to aj platí). Takže to sa rieši. Či sa katolík môže smiať na plné ústa, respektíve až sa za brucho chytá. Ja som k tomu svoje povedal.

Pôvodne zaslal Azuritko - 16 marec 2011 :  22:54:37





Presne tak.
Vsak je to prva podmienka zmysluplnosti: ci sa rozumieme v problematike.

Keby to nebolo take smutne, tak by som sa aj usmieval nad tym, kolki v tejto teme akoby pichnuti sidlom do zadnice skacu a pohorsene sibrinkuju ukazovakmi- akoby samozrejme platilo, ze smiech je nieco natolko dobre a ludske, ze Kristus (suc sam dokonaly v dobre a uplnym clovekom) sa predsa nemohol nesmiat.

No a ked sa k tomu prida perla o smiechu ako neverbalnej komunikacii, mame tu aj nevdojak psychologicky podklad toho, ze smiech k cloveku patri ako jedna z jeho prirodzenosti a Kristus jakozto clovek istotne "komunikoval aj neverbalne".

(Komunikacia predpoklada minimalne dve strany, komunikatori. Z toho by vyplyvalo, ze kto je sam a sa smeje, napriklad zaoberanim sa v myslienkach nicim smiesnym, aspon v tej chvili musi byt v schyze, nechze su dvaja. Alebo radsej dobra rada pre timylee, vieme co chce povedat, ale vyjadril sa jak tatar. Na druhej strane asi jediny on tuna postrehol, ze smiech zavisi od etickosti pricin k smiechu - nieco, co mne nepochopitelne problematizuje Mato.)


Bene docet, qui bene distinguit.
Usmev a smiech, synonyma?
Co je vlastne smiech?
Ake odpovede ste dostali vy, co prskate nad moznostou, ze Kristus sa nesmial?
Aby sme sa nebabrali pozitivistickymi psychologizujucimi definiciami, naznacme, ze problematika smiechu s v katolickej asketike riesi v statiach o vasnach.
Zorientovanemu katolikovi docvakava, aha, ak ide o vasne, tak tam vzdy ide aj o vychovu vasni, a kde je vychova, tam je rec o kultivaci a korekcii.
Teda ze nie je smiech ako smiech.
Azuritko, viete si predstavit Krista, ako sa smeje az sa za brucho chyta?
(Citanie Chatrce to isti)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2011 :  23:28:54  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
je pravda ze som trocha neohrabany, ale budem sa snazit v tomto polepsit

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Kornelius

Stav: offline

 Odoslaný - 18 marec 2011 :  00:28:10  Zobraziť profil  Pridať Kornelius do zoznamu priateľov
Pane Rarach, děkuji Vám za obsáhlou odpověď, ale byla bohužel ... zbytečná, protože jste se ohledně pointy netrefil. Nicméně bylo zajímavé sledovat, jaké myšlenkové pochody a úmysly mi přisuzujete.

V prvé řadě, jsem neměl v úmyslu řešit, co vyplývá nebo nevyplývá z toho, že se Písmo nezmiňuje o tom, jestli se Pán Ježíš smál nebo nesmál, takže asi nemá smysl, abych reagoval na Váš dlouhý příspěvek, který vychází z předpokladu, že jsem to řešit chtěl. Nechtěl, věřte nebo ne.

Můj dotaz se týkal čistě vašeho: "Smial sa Kristus? Podla Pisma nikdy." Čili měl jsem zato, že tvrdíte: (1) "V Písmu je uvedeno, že Kristus se nikdy nesmál." Z vaší odpovědi na můj dotaz nicméně není jasné, co vlastně tvrdíte. Jestli (1) "Podla Pisma sa Kristus nikdy nesmial" nebo (2) "Pismo nikde nespomina, ze by sa Kristus smial", protože tyto dva výroky nejsou ekvivalentní (ve Vaší odpovědi uvádíte obě varianty). Připomínám, že neřeším, co z těch výroků může vyplývat, ale výroky samotné. Původní formulace vašeho výroku se mi ale zdá odpovídat variantě (1) a proto jsem ji uvažoval.

Tudíž ve vaší odpovědi, kde jste na moji otázku: "...kde je v Bibli uvedeno, že se Pán Ježíš nikdy nesmál?" odpověděl: "Nikde." popíráte svoje původní tvrzení (1). Nicméně, pokud jste svoje původní tvrzení myslel ve variantě (2), tak se s vámi samozřejmě nehodlám přít, protože je to tvrzení pravdivé, jenom jste ho zprvu špatně formuloval.

Jinak je úžasné, jak dokážete (domněle) zrekonstruovat myšlenkový pochod tazatele, a na základě Vaší rekonstrukce ho obvinit z diletantizmu (sorry, já vím, Vy mě vlastně neobviňujete, to někdo jiný by mě tak onálepkoval :-) ). No, ale těším se, až se dozvím, z čeho by mě ten někdo jiný onálepkoval tentokrát.

Nu ale měl bych ještě jeden dotaz. Samozřejmě pokud Vám nebude zatěžko odpovídat "nepouzivatelovi mozgovni". Chovám ale naději, že mi odpovíte, protože "nepouzivatelům mozgovni" odpovídáte, zdá se, vlastně rád.

Dotaz je takový. Co si myslíte o smíchu malého dítěte, mimina? Je to taky ďáblův vichr, který křiví tvář? Pokud ano, nemám dalších otázek. Pokud ne, mám ještě jednu. Může se potom podle Vás i dospělý smát jako toto dítě (bez toho ďáblova vichru)?

Už musím spát, ale možná Vás ještě v dohledné době budu obtěžovat příspěvkem k tomuto tématu a k tomu, co jste uvedl v druhé části své odpovědi.

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 28  ~  Člen od: 24 február 2011  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 18 marec 2011 :  02:41:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
ze smiech zavisi od etickosti pricin k smiechu - nieco, co mne nepochopitelne problematizuje Mato.)

Pôvodne zaslal Rarach - 17 marec 2011 :  23:24:39


Hm ,mozno v apriori opozicnom prostredi povazujete aj moju snahu o pochopenie etickosti pricin smiechu za jej problematizaciu. Ja osobne najlepsie chapem na konkretnych pripadoch, preto som Vas o ne poprosil. Za danych okolnosti vsak uz na odpovedi netrvam.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Dobra kazen Téma Next Topic: Ako ste prezili post...a ako dalej?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06