Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Darwinova cesta
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: politicka korektnost Téma Next Topic: Svata Bakhita
Strana: z 15

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 13 marec 2010 :  11:29:21  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
http://res.claritatis.cz/zpravy/z-domova/charles-darwin-i-zrozen-legendy-o-genilnm-vdci/3676?PHPSESSID=ea395ad36ec1aaa9172ba8c873e7b7c3


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora 

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 13 marec 2010 :  16:15:36  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
No ja som posledne videl tento film, celkom ma prekvapil

http://zahranicni.ihned.cz/c1-38310430-film-o-darwinovi-v-usa-nepobezi-evolucni-teorie-stale-budi-velke-vasne

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 13 marec 2010 :  16:55:23  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Celkom prirodzene verím v dlhú darwinovskú cestu, a že človek sa vyvinul zo zvieraťa. Hádam sa taký systém zdá niekomu málo dôstojný?


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  13:25:20  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Celkom prirodzene verím v dlhú darwinovskú cestu, a že človek sa vyvinul zo zvieraťa. Hádam sa taký systém zdá niekomu málo dôstojný?



Pôvodne zaslal Dušan - 13 marec 2010 :  16:55:23


Neviem co to ma spolocne s dostojnostou. Pokail vieme, ze sme boli stvoreni Bohom, nemozeme sucasne tvrdit, ze sme sa vyvinuli zo zvierata.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  13:54:34  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Maťo, pokúsil som sa predstaviť si spôsob akým sme boli stvorení, a toto sa mi javí reálnejšie, než že Stvoriteľ nás len tak priamo uplácol z blata ktoré premenil na živý organizmus. Sme prach zeme, neboli sme stvorení z ničoho, ale z hliny. Možno v istom okamihu vývoja získal tvor dušu a vedomie seba samého, a tým sa stáva človekom. I keď týmto vyvstáva problém výkladu pôvodnej rajskej nevinnosti a nesmrteľnosti - išlo o nesmrteľnosť duchovnú (a tým aj telesnú)?
Čo o tomto súdiš ty?


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  14:22:32  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
nehovoriac uz o tom, ze Boh musel mat nesmiernu zalubu v chrobakoch , kolko druhov zatial uvadzaju encyklopedie? 350 0000 ? a to uz nehovorim o virusoch !


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  14:39:50  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Ako veriaci si choroby a smrť vysvetľujem poškodením dovtedy bezchybnej prírody človekom, ktorý je jej súčasťou.
To vraví aj Písmo:

„Preto, že si počúval hlas svojej ženy a jedol si zo stromu, o ktorom som ti prikázal: »Nesmieš z neho jesť!«,
nech je prekliata zem pre teba;
s námahou sa z nej budeš živiť
po všetky dni svojho života.
18 Tŕnie a bodľačie ti bude rodiť
a ty budeš jesť poľné byliny.
19 V pote svojej tváre budeš jesť svoj chlieb,
kým sa nevrátiš do zeme,
z ktorej si bol vzatý,
lebo prach si a na prach sa obrátiš!“


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  15:50:46  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
toto mi prosim vysvetli,

kde tu akoze clovek poskodil prirodu ?, ze si odtrhol zo stromu? Ako tym poskodil prirodu? Ja ze porusil Bozi prikaz. Ako poskodi prirodu ze si odtrnem ovocie zo stromu?

To ze smrt a choroby su dosledkom porusenia prikazu by som chapal.

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  16:58:29  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Ja nemám teologické vzdelanie, tak len ako laik uvažujem že tie veci v Genesis sú písané v obrazoch. Rajom mohla byť vlastná bezstarostná existencia prvých ľudí, stromy sú ich možnosti - medzi nimi možnosť porušiť niečo. Čítal som raz, že najprv žena pošvrnila svoju prvotnú pohlavnú čistotu a potom naviedla k tomu aj muža. Ten strom "na jedenie chutný, na pohľad krásny a na poznanie vábivý", vraj bola sexualita.
Keď urobili čo je zlé, hriech zranil bezchybnosť prírody a nastal v nej chaos. Potom musel prísť Niekto, kto zlomí zlo a kliatbu, ako je o tom v Izaiášovi (Iz. 25/6-12):

6 Pán zástupov pripravil
na tomto vrchu všetkým národom
hostinu hojnú, hostinu s vínom,
hojnosť vyberanú, víno najjemnejšie.
7 A zničí na tomto vrchu
závoj, rozvinutý nad celým ľudstvom,
a prikrývku, čo zakrýva všetky národy.
8 Zničí smrť navždy
a Pán, Jahve, zotrie
slzu z každej tváre
a hanbu svojho ľudu
odstráni z celej zeme,
lebo Pán hovoril.
9 A v ten deň povedia: „Hľa, toto je náš Boh,
v neho sme dúfali, že nás spasí!
On je Pán, v neho sme dúfali,
jasajme a radujme sa z jeho spásy!
10 Lebo Pánova ruka spočinie na tomto vrchu.“
Potom bude Moab zmlátený na mieste,
ako je zmlátená slama v hnojnici.
11 A ak si v nej roztiahne ruky,
ako rozťahuje plavec pri plávaní,
zrazí jeho pýchu aj obratnosť jeho rúk.
12 Zrúti tvoje vysoké opevnené múry,
zvalí, strhne k zemi, do prachu.

Mimochodom, zdá sa mi že v tomto verši je naznačený aj spôsob, akým Boh porazí smrť - keď na kríži roztiahne ruky ako plavec. I keď nevedno do akej miery je presný preklad pôvodiny.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  17:53:51  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Dušan, 2Pt 1,20 - "Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad."

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  18:20:52  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ja sa s evoluciov uplne nestotoznujem, podla mna to stoji na tom ze druhy sa zvykli prisposobovat zmenenym zivotnim podmienkam no aby to zaslo tak daleko ze by sa clovek vyvinul s primitivnych zivocichov zijucich vo vode?
to je silna kava

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  19:06:38  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
a to ze sme boli uplacany z blata sa nezda byt trochu silna kava ? , ci uz aj vatikan nepriznava evoluciu, aj ked riadenu Bohom, ci sa uz neuvazuje aj o tom, ze by sa ospravedlnil Darwinovi ?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  19:31:22  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
uplacany z blata to si prilis zjednodusil, re rozdiel ked povieme ze cloveka stvoril boh svojou nekonecnou mocou a rozdiel ked povieme ze takmer nahodou sme sa vyvinuli s morskych plazov

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  19:36:01  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
7 Vtedy Pan, Boh, utvoril z hliny zeme cloveka a vdychol do jeho nozdier dych zivota. Tak sa stal clovek zivou bytostou.

prepokladam, ze i strochou vody. blata, aby mu to drzalo

19 Ked Pan, Boh utvoril z hliny vsetku polnu zver a vsetko nebeske vtactvo, priviedol ho k Adamovi, aby videl, ako by ho nazval, lebo ako ho nazve, take bude jeho meno.

9 Len rozpomen sa, ze si ma urobil z hliny, a chces ma zasa na prach obratit?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  19:59:36  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Už sme tu hovorili o tom, že prvé knihy biblie sú hlavne obrazné. Nie historické. Podstatné odtiaľ je, že existencia všetkého živého aj neživého a existencia človeka nieje náhodná, ale Boh to všetko stvoril. Ako to prebehlo je v podstate úplne irelevantné.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  20:08:43  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov


Ako obrazne??? co to hovoris? preco iba prve knihy? kto o tom rozhodol? kedy? takze slovo bozie je len obraznym predstavenim? co desatoro?

takze ked Jezis hovori ?

Lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane. 19 Kto by teda zrušil čo aj len jedno z týchto najmenších prikázaní, a tak učil ľudí, bude pomenovaný najmenším v kráľovstve nebeskom; ale kto by konal a učil (podľa nich), bude pomenovaný veľkým v kráľovstve nebeskom.

takze to tiez myslel len tak obrazne ????

takze sme mohli byt aj z opic?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  21:44:25  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Nenapísal som tam oficiálny Cirkevný výklad oných statí, lebo ho ani nepoznám. Dovolil som si len hypotetizovať.
Nazaj mám podozrenie že ako materiál na konštrukciu človeka nebolo použité blato, ale telo zvieraťa, zrejme opice, ku ktorej máme geneticky najbližšie.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  22:42:40  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
Cely komplexny zivot na Zemi sa vyvinul z jednoduchsich zivotnych foriem v priebehu miliárd rokov. Toto je skutočnost ktora uz viac nie je predmetom inteligentnej debaty. Ak niekto pochybuje, ze sa ludske bytosti vyvinuli zo skorsich druhov, môze rovnako pochybovat o tom, ze slnko je hviezda. A teraz si predstavme aku hanbu moze dotycny utrzit, keby jeho nabozenska viera spocivala na predpoklade ze slnko vobec nie je hviezdou.

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  22:44:30  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Aj Ježiš rád rozprával v podobenstvách, tak neviem, čo je na tom čudné.

Inak, podľa toho, čo sa preložilo z hlinených tabuliek, vznik sveta bol židmi prebraný asi od Sumerov. Nápadná je aj podobnosť príbehu o potope.

Tretia vec, ak berieme chronológiu stvorenia človeka Bohom, tak stvorenie Adama, zodpovedá stvoreniu duše. Len duch je obrazom Boha, ktorého stvoril na šiesty deň. Adam bol stvorený z hliny, do ktorej bol vdýchnutý dych života, stal živou dušou.
Podľa všetkého telo dostali až keď ich vyhnali z raja.

Gn3,21 Pán Boh, urobil Adamovi a jeho žene kožený odev a obliekol ich.

Ak berieme v úvahu, že v Edene sa zvieratá ešte nezabíjali, tak ta koža bola asi ich vlastná.
Ak to zhrnieme, človek je zložený z Ducha, Duše a Tela, to je asi ta evolúcia v Biblii.

Takže je pochybné hľadať alebo vyvracať evolúciu, o ktorej reč v Biblii nie je. Mimochodom Cirkev Dárwinovu evolúciu teóriu ( vývoja hmotného tela ) uznala za pápeža Ján Pavla II.


PS:
Gréci dušu označovali aj ako Ariadne, čo znamená pavúk, lebo si spriada svoje telo od narodenia ako pavúk pavučinu. To len ma tak napadlo s témou evolúcia.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  23:22:28  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:


Ako obrazne??? co to hovoris? preco iba prve knihy? kto o tom rozhodol? kedy? takze slovo bozie je len obraznym predstavenim? co desatoro?

takze ked Jezis hovori ?

Lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane. 19 Kto by teda zrušil čo aj len jedno z týchto najmenších prikázaní, a tak učil ľudí, bude pomenovaný najmenším v kráľovstve nebeskom; ale kto by konal a učil (podľa nich), bude pomenovaný veľkým v kráľovstve nebeskom.

takze to tiez myslel len tak obrazne ????

takze sme mohli byt aj z opic?

Pôvodne zaslal saxsax - 14 marec 2010 :  20:08:43



Ja sa strašne nerád opakujem. Myslím, že som to o genezis posielal Volsungovi. Vám sa to asi vyhlo. Takže Vám to znovu posielam. http://dkc.kbs.sk/dkc.php?frames=1&in=Gn
Treba si hore prečítať hlavne "2.1. Predhistória" a "2.3. Historickosť Genezy". Je to katolícky výklad, ktorý nieje súkromný. A prosím aby ste si to ozaj prečítali, lebo potom sa Vám zdá, že trepem neoverené somariny a robíte si z toho potom závery, že ani desatoro neplatí...

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  23:25:13  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
Nenapísal som tam oficiálny Cirkevný výklad oných statí, lebo ho ani nepoznám. Dovolil som si len hypotetizovať.
Nazaj mám podozrenie že ako materiál na konštrukciu človeka nebolo použité blato, ale telo zvieraťa, zrejme opice, ku ktorej máme geneticky najbližšie.

Pôvodne zaslal Dušan - 14 marec 2010 :  21:44:25



Zákaz súkromného výkladu hovorí jednoznačne. Zisti si, aký je Cirkevný výklad a svoj neprezentuj ako pravdu a neuvažuj o ňom ako o pravde. Ale ako som písal z Cirkevného výkladu, kľudne sme sa mohli vyvinúť z opice, kľudne sme mohli byť vymodelovaný z hliny... nič z toho neodporuje biblii.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 14 marec 2010 :  23:33:28  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


Ako obrazne??? co to hovoris? preco iba prve knihy? kto o tom rozhodol? kedy? takze slovo bozie je len obraznym predstavenim? co desatoro?

takze ked Jezis hovori ?

Lebo veru vám hovorím: Dokiaľ sa nebo a zem nepominú, nepominie sa ani jediné písmenko, ani jediná čiaročka zo zákona, kým sa všetko nestane. 19 Kto by teda zrušil čo aj len jedno z týchto najmenších prikázaní, a tak učil ľudí, bude pomenovaný najmenším v kráľovstve nebeskom; ale kto by konal a učil (podľa nich), bude pomenovaný veľkým v kráľovstve nebeskom.

takze to tiez myslel len tak obrazne ????

takze sme mohli byt aj z opic?

Pôvodne zaslal saxsax - 14 marec 2010 :  20:08:43



Ja sa strašne nerád opakujem. Myslím, že som to o genezis posielal Volsungovi. Vám sa to asi vyhlo. Takže Vám to znovu posielam. http://dkc.kbs.sk/dkc.php?frames=1&in=Gn
Treba si hore prečítať hlavne "2.1. Predhistória" a "2.3. Historickosť Genezy". Je to katolícky výklad, ktorý nieje súkromný. A prosím aby ste si to ozaj prečítali, lebo potom sa Vám zdá, že trepem neoverené somariny a robíte si z toho potom závery, že ani desatoro neplatí...

Pôvodne zaslal Azuritko - 14 marec 2010 :  23:22:28



idem na to, ved som sa pytal, tak si precitam

a pozor na vase zavery, pretoze ja som zas naopak presvedceny, ze vy viete vzdy co si ja myslim a ake robim zavery, ze vy trepete a podobne

teraz ste napisali somarinu, tak to nie je

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2010 :  00:10:25  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
fajn, celkom zaujmave poznamky pod ciarou, ci nad ciarou

salmunsky skomponovane, ale ak to zjednodusime a budeme suhlasit ze su to len obrazne knihy, ok, takze povod stvorenia su len bachorky, ale preco potom sme zatazeny akymsi dedicnym hriechom?, ked to vychadza z obraznej knihy? kedze nejde tu teda o historické, ale o eminentne náboženské dielo. Rozprávanie o prahistórii neslobodno chápať ani ako prírodovedecký výklad, ani ako historický opis pôvodu vesmíru a ľudstva


a samozrejme, beriem to tak, ze tu ide len o vyklad z pohladu RKC

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2010 :  04:02:29  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Azuritko, čiže moja predstava - že pravdepodobne sme sa postupne vyvinuli s ostatným svetom a neboli sme stvorení priamo - neodporuje Cirkevnej dogme o stvorení, keďže tieto otázky sa nedotýkajú predmetu našej viery a sú vyhradené prírodovedcom.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2010 :  13:41:01  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
fajn, celkom zaujmave poznamky pod ciarou, ci nad ciarou

salmunsky skomponovane, ale ak to zjednodusime a budeme suhlasit ze su to len obrazne knihy, ok, takze povod stvorenia su len bachorky, ale preco potom sme zatazeny akymsi dedicnym hriechom?, ked to vychadza z obraznej knihy? kedze nejde tu teda o historické, ale o eminentne náboženské dielo. Rozprávanie o prahistórii neslobodno chápať ani ako prírodovedecký výklad, ani ako historický opis pôvodu vesmíru a ľudstva


a samozrejme, beriem to tak, ze tu ide len o vyklad z pohladu RKC


Pôvodne zaslal saxsax - 15 marec 2010 :  00:10:25



Vás asi naozaj veľmi baví podpichovať saxsax Fakt neviem či to robíte úmyselne, alebo nedočítate vetu dokonca, alebo to nechcete vidieť... No tá veta čo ju tu citujete aj pokračuje "ale ako prejav viery o podstate sveta a človeka a o ich vzťahu k Bohu." --- čo je aj odpoveďou na Vaše otázky.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 15 marec 2010 :  13:47:44  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
ved som napisal, salamunsky napisane!, naco su tie poznamky? je to obrazna kniha alebo nie, ideme sa drzat toho alebo nie?

tak bud to plati alebo nie, ze sme uplacany z hliny, netreba brat doslova ide o obraz, ze v tom istom obraze je dedicny hriech, to zrazu plati

stale tendencia prisposobovat si slovo Bozie ako nam vyhovuje

to radsej tieto poznamky nebudem vobec akceptovat, pretoze v inych bibliach nepoznam taketo zvraty hore dolu ako potrebujeme, vsak ?

Stale plati, ze ludia si po starocia vyberali z biblie tie svoje ceresnicky, aby odovodnili akykolvek svoj impulz, ci uz moralny alebo iny.


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 15 Previous Topic: politicka korektnost Téma Next Topic: Svata Bakhita  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06