Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 preco?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Svata Bakhita Téma Next Topic: Zmysel života
Strana: z 8

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  23:46:46  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
lenze vies, ateisti neveria v stavitela tak veria v hmotu co sa stavia sama, a vraj veriaci maju blaznive fantazie

Pôvodne zaslal timylee - 17 február 2010 :  23:15:39





a co potom taka inteligentna plastelina ?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  00:02:16  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Nechcem spamovať, ale dobré

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  13:38:01  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Guest635, zdá sa ti že energia (hmota) prúdiaca v priestore nikdy nevznikla?
A skadiaľ je múdrosť?

Máš nejaký dôvod mi nedôverovať, keď ti vravím že som sa aj sám stretol so Vzkrieseným?



Pôvodne zaslal Dušan - 17 február 2010 :  18:03:05



to sa s urcitostou nevie ci vznikla, vie sa iba, ze nikdy nezanikne iba meni svoju formu, veda nema odpoved na otazku co bolo s hmotou pred VT

mudrost je abstraktny pojem a ide o schopnost riesit nejaky nahly problem pomocou "neobvyklych" metod (inymi slovami je to inteligencia) a inteligencia je priamo umerna zlozitosti mozgu, cize povod inteligencie je v zlozitosti mozgu, to je moj nazor

nemusim mat ziaden dovod nedoverovat ti, tak isto ako nemam dovod ti verit...formalne mam "pravo" tvrdit, ze nie je pravda, ze si sa stretol so vzkriesenym (nemusim to dokazovat, pretoze bremeno dokazovania nie je na mne); formalne mas zase ty "pravo" tvrdit, ze si sa so vzkriesenym stretol (dokazovat to sice tiez nemusis - mozes tomu verit, ale aby tvoje tvrdenie nadobudlo platnost - aby to nebola iba viera, ale aj nejaky fakt, tak dokaz by si mal priniest ty, lebo bremeno dokazovania lezi na tebe)

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:09:43  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
priestor a hmota je ten zaklad, ktoreho vlastnosti my opisujeme ako prirodne zakony, sposobili, ze svet je taky aky je

Pôvodne zaslal guest635 - 17 február 2010 :  09:56:22



A čo je základom priestoru a hmoty? Už sme guest viedli tuná polemiku o tomto, a nedočkal som sa doteraz logického opodstatnenia existencie týchto prvých veličín bez toho, aby som to nemohol poprieť ako možnosť.
Máte len tri možnosti guest. Prijať existenciu prvotnej inteligentnej a mocnej príčiny alebo veriť, že raz sa dozvieme ako svet vznikol alebo dať logickú možnosť vzniku všetkého bez zahrnutia prvotnej inteligentnej a mocnej príčiny. Tak si niečo z toho vyberte a uveďte opodstatnenie prečo ste si to vybrali. (prípadne môžte pridať aj inú možnosť, ale nemyslím že iná možnosť existuje)

Pôvodne zaslal Azuritko - 17 február 2010 :  13:27:42



ok odpoviem jasne, aby uz neboli vyhrady, ze as vyhybam odpovediam

1. existencia prvotnej priciny ako boha stvoritela - pre mna nepripada do uvahy z dovodu zbytocnej komplikacie veci (ma s tym docinenia aj occamova britva); teiz potom logicky nasleduje otazka povodu inteligentnej bytosti-stvoritela

2. viera v to, ze raz sa dozvieme preco vznikol vesmir - prijatelne pre mna

3. moznost, ze vesmir nema ziaden zamer a nebol stvoreny - prijatelne pre mna, pretoze nevidim ziaden dovod (ani ziadeu skutocnost, ktora by tomu nasvedcovala), preco by vesmir mal byt stvoreny, pripadne ze by svet mal neajky "ciel"

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:20:07  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
vies ja som sa tym hlbsie zaoberal, nikto netvrdi ze nieco vzniklo s nicoho, vedci mozu svoje tvrdenia zakladat len na zaklade teorii a poznatkov v ramci slnecnej sustavi, pokial ide o stavebne castice tak najzakladnejsie castice vodik a helium vznikli az pocas velkeho tresku, teda tie castice na ktorych sa to poznanie nevihnutne zaklada, dalej ta radiocarbonova skuska /dufam ze sa to tak presne vola/ pred casom bola spochybnena novou skuskou no jej meno uz nepoznam, to by bolo na dlhe hladanie, dalej vek vesmiru bol odhadovany nie podla onej skusky ale podla jeho velkosti pretoze podla teorie velkeho tresku vesmir bol na zaciatku mali ako tenisova lopticka a rozpinal sa velkou rychlostou, a ako odhadujeme velkost vo vesmire? len podla svetla, no svetlo sucasny vedci poznaju iba ako ziarenie, no ak je to pravda, netvrdim ze nieje, je velmi pravdepodobne ze odhad velkosti vesmiru moze byt s velkej casti zly, pretoze nevieme ako sa svetlo sprava v skutocnom vakuu. svetlo /s vedeckeho hladiska/ pozname len v ramci nasej planeti a slnecnej sucasti, objavilo sa niekolko roznych druhov hviezd ktorych takzvane ziarenie identifikovat nedokazeme, a ani nevieme ci nas odhad svetla je spravny kedze sa orientujeme hlavne podla toho ako svet vidime my a teda ani neviem ci pohlad s nasho oka je spravny. neviem ci som to tu uz napisal no veda sa zaklada na teoriach to slovo zdoraznim TEORIA

Pôvodne zaslal timylee - 17 február 2010 :  18:08:46



radiokarbonova skuska nebola spochybnena, RKS je urcena na urcovanie veku specifickych veci a je este dalsich aspon 20 inych radio metod na urcovanie veku urcitych veci plus je dasich 50 sposobov ako urcovat vek inymi metodami ako radiologickymi, ziadne z tychto metod, ak su spravne pouzite nespochybnuju vek vesmiru (vek vesmiru sa neurcuje ziadnou radiologickou metodou)

co sa tyka spravania sa svetla - svetlo sa sprava podla urcitych fyzikalnych zakonitosti a tieto fyzikalne zakonitosti platia v celom vesmire - su univerzalne v ramci urcenych hranicnych medzi a platia bez vynimky, na tejto univerzalnosti je zalozena veda, popretie univerzalnosti zakonitosti je popretie zakladov samotnej vedy; zatial sa nepozorovalo, ze by za rovnakych podmienok nejaky fyzikalny zakon mal inu hodnotu na Zemi a inu hodnotu napr na Slnku

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:34:16  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
Ak ideš postaviť dom, najprv premýšľaš aký by mal byť, potom Ti architekt urobí plán, kúpiš materiál a postavíš dom, alebo začneš stavať, kúpiš materiál a nakoniec zistíš, že je to dom.

V každom pohybe, v každom tvojom čine je najprv myšlienka, prečo by som ti mal potom veriť, že najprv je hmota, keď ja konám vo všetkom opačne.

Pôvodne zaslal spiscom - 17 február 2010 :  22:23:00



toto antropocentricky pohlad na vec, vysvetluje tvoja predstava o stavbe domu aj to, ze sa napr na plazi vplyvom prilivu a odlivu (a fyzikalnych zakonitosti) zoskupia piesok a kamene v urcitom vzdy rovnakom poradi? je to dielo nahody? je to dielo vlastnosti toho piesku a prostredia v ktorom sa nachadza? alebo je to dielo konstruktera, ktory riadi este aj ulozenie piesku na plazi? alebo je to nebodaj dielo nejakej myslienky?

nemusis mi verit, ja to od teba neziadam

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:37:07  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
lenze vies, ateisti neveria v stavitela tak veria v hmotu co sa stavia sama, a vraj veriaci maju blaznive fantazie

Pôvodne zaslal timylee - 17 február 2010 :  23:15:39



no neviem co je blaznivejsia predstava - "hmota, co s stavia sama" alebo nejaky konstrukter, ktory sa z nicoho nic objavil/bol tu vzdy a z nejakeho dovodu zacal v nejakom case tvorit z nicoho?

tu nejde o to, ktora predstava je blazniva, lebo urovnou blaznivosti sa skutocnost neurcuje

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:51:16  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
ok odpoviem jasne, aby uz neboli vyhrady, ze as vyhybam odpovediam

1. existencia prvotnej priciny ako boha stvoritela - pre mna nepripada do uvahy z dovodu zbytocnej komplikacie veci (ma s tym docinenia aj occamova britva); teiz potom logicky nasleduje otazka povodu inteligentnej bytosti-stvoritela

2. viera v to, ze raz sa dozvieme preco vznikol vesmir - prijatelne pre mna

3. moznost, ze vesmir nema ziaden zamer a nebol stvoreny - prijatelne pre mna, pretoze nevidim ziaden dovod (ani ziadeu skutocnost, ktora by tomu nasvedcovala), preco by vesmir mal byt stvoreny, pripadne ze by svet mal neajky "ciel"

Pôvodne zaslal guest635 - 18 február 2010 :  14:09:43



Vďaka za odpovede.
Ak je stvoriteľ schopný stvoriť taký rozsiahly a zložitý vesmír a všetko čo do neho patrí, tak ťažko hovoriť podľa mňa o čase. Podľa mňa stvoriteľ stvoril čas, od ktorého všetko na svete závisí. Preto u neho hľadať pôvod, ak čas stvoril je v podstate nemožné.
Svet teoreticky cieľ mať nemusí, ale iné logické opodstatnenie existencie sveta ako stvoriteľské neexistuje, a ani fantáziou sa k inému nedá dostať. To už proste podľa mňa nebude len otázka času, kedy sa na to príde. Ale to vec, ktorá na základe zákonov opodstatnenie nemá.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:54:25  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
no neviem co je blaznivejsia predstava - "hmota, co s stavia sama" alebo nejaky konstrukter, ktory sa z nicoho nic objavil/bol tu vzdy a z nejakeho dovodu zacal v nejakom case tvorit z nicoho?

tu nejde o to, ktora predstava je blazniva, lebo urovnou blaznivosti sa skutocnost neurcuje

Pôvodne zaslal guest635 - 18 február 2010 :  14:37:07



Podľa toho, čo sa pod hmotou čo sa stavia predstavuje, to nemusí byť blbosť. V podstate to prebiehalo samo - formovanie hviezd, planét, vesmíru. Ono je len problém, prečo od určitej doby? Prečo práve takto? Ako povedať to na náhodný jav je veľké zjednodušenie.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:58:30  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Ak ideš postaviť dom, najprv premýšľaš aký by mal byť, potom Ti architekt urobí plán, kúpiš materiál a postavíš dom, alebo začneš stavať, kúpiš materiál a nakoniec zistíš, že je to dom.

V každom pohybe, v každom tvojom čine je najprv myšlienka, prečo by som ti mal potom veriť, že najprv je hmota, keď ja konám vo všetkom opačne.

Pôvodne zaslal spiscom - 17 február 2010 :  22:23:00



toto antropocentricky pohlad na vec, vysvetluje tvoja predstava o stavbe domu aj to, ze sa napr na plazi vplyvom prilivu a odlivu (a fyzikalnych zakonitosti) zoskupia piesok a kamene v urcitom vzdy rovnakom poradi? je to dielo nahody? je to dielo vlastnosti toho piesku a prostredia v ktorom sa nachadza? alebo je to dielo konstruktera, ktory riadi este aj ulozenie piesku na plazi? alebo je to nebodaj dielo nejakej myslienky?

nemusis mi verit, ja to od teba neziadam

Pôvodne zaslal guest635 - 18 február 2010 :  14:34:16



Viem prečo nemáte ateisti radi analógie, lebo všetky vedú k Bohu.

Aj tvoj príklad potreboval fyzikálny zákon, ale zákony zase vytvára len inteligencia.
Boh nehrá kocky, myslím, že to povedal Einstein

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  19:33:49  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
ak si tu moju odpoved precitas pozorne tak zistis ze vravim ze vedci urcuju vek vesmiru podla jeho rozpinavosti, podla toho aky je velky teraz, co je obrovska hlupost pre kazdeho kto dokaze logicky mysliet, aj keby sa svetlo spravalo uplne vsade rovnako, podla neho dokazu vesmir urcit iba od posledneho odrazoveho bodu alebo svetelneho zdroja viditelneho dostupnymi meracimi pristrojmi, teda hublovim dalekohladom co je zatial najdokonalejsi dalekohlad aky sme vyrobili teda o velkosti vesmiru nevieme takmer s hola nic lebo odraz svetla a aj to ako sa nam odraz javi zavisi od prostredia a to nepozname teda som nemyslel ze svetlo sa sprava ale opticke prostredie,vravis ze nemas rad analogiu a antropocentricky pohlad na vec no cele poznanie o svetle vzdialenostiach case a priestoru vychadzaju s aplikovanej matematiky a astrofyziky na ZEMI a BLIZKOM vesmire teta tak , co sa tyka toho vyvratenia radiokarbonovej skusky tak niekde som to cital no kvoli tebe to este raz najdem a necham ti odkaz , dalej my VERIME v nieco viac ako len to co mozes chytit a menit, ide o to ze vedci stavaju svoje poznanie na niecom co v ziadnom pripade nie je urcitym sposobom nadprirodzene nieco ako magia a pod. a na to nepotrebujes stavebny material,

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  22:09:35  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:

Boh nehrá kocky, myslím, že to povedal Einstein


Pôvodne zaslal spiscom - 18 február 2010 :  14:58:30



zeby tym myslel, ze zakon matematickej pravdepodobnosti nemusi byt nutne posvätny ?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  00:06:34  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Myslím, že to hovoril kvôli kvantovej fyzike. Asi nedokázal priať fakt neurčitosti.

Ale ako hovorí Niels Bohr:
Ten, kto nie je šokovaný kvantovou mechanikou, zlyhal v tom, aby jej porozumel.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  00:15:10  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Fyzikom neostáva nič lepšieho než chodiť s ustaranými tvárami a smutne sa sťažovať, že v pondelok, v stredu a v piatok musia na svetlo hľadieť ako na vlnu, zatiaľ čo v utorok, vo štvrtok a v sobotu ho berú ako častice. A v nedeľu sa proste modlia... (Banesh Hoffmann)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  16:03:37  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
V slobode bádanie nesmú byť žiadne prekážky. Vo vede nie je miesto pre dogmy. Vedec je slobodný a musí byť slobodný, aby zodpovedal akúkoľvek otázku, spochybnil tvrdenia, hľadal dôkazy a opravil akýkoľvek omyl. (Robert Oppenheimer)

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  20:06:44  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Som kresťan a to znamená, že verím, že Ježiš je Boh, tak ako veril Tycho deBrahe, Koperník, Descartes, Newton, Leibnitz, Pascal... ako všetci ostatní významní astronómovia a matematici minulosti. (Augustin Louis Cauchy)

Viera v Boha nebráni slobodnej vede, o to väčšiu mám radosť pri odhaľovaní Božieho kumštu. (spiscom)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  20:10:37  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
Som presvedčený, že vedecké poznanie je jedným z vrcholov ľudského úsilia. Netvrdím, že poznanie nemôže nikdy spôsobiť zlo. Tvrdím však, a to veľmi dôrazne, že poznanie neporovnateľne častejšie prináša úžitok než škodu, a strach z poznania je oveľa škodlivejší. (Bertrand Russell)

to od teba je tiez dobre !

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  20:23:05  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Iba 2 veci sú nekonečné: vesmír a ľudská hlúposť, a tým prvým si nie som tak celkom istý. (A. Einstein)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  20:35:18  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Poviem to tak po tichu, aby sa niekto neurazil, je to divné. že si lepšie rozumiem s ateistami aj keď som hlboko veriaci.

Väčšinou sú to neveriaci darebáci, ale mám ich rád, môžem sa s nimi zhovárať o všetkom, pričom majú často nezaťažený názor. Morálne rozdiel medzi nami nie sú, napriek tomu že neveria.

Možno, že sa mýlim, ale viera nemá možno až taký vplyv na morálne hodnoty. Skôr si myslím, že viera je skôr o povinnosti, asi je to ako v tom podobenstve, keď človek našiel perlu na poli, predal všetko čo mal a kúpil to pole.
Preto si myslím, že viera pre nás bude príťaž ak sme verili , ale nič sme neurobili, aby sme Boha našli. Ateisti sa môžu aspoň vyhovoriť, že oni neverili, že na tom poli je perla. A tak budú asi súdení mimo zákona, zatiaľ čo mi si našu lenivosť pekne odskáčeme.

A možno, že som ešte nevečeral, tak trepem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  20:50:35  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Pre mňa je často problém porozumieť si ešte aj s katolíkmi na fórach. V mojom okolí som spoznal niekoľko Bohu zasvätených ľudí s ktorými nemám tento problém...


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timylee

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  22:10:04  Zobraziť profil  Pridať timylee do zoznamu priateľov
citácia:


A možno, že som ešte nevečeral, tak trepem.


Pôvodne zaslal spiscom - 19 február 2010 :  20:35:18



netrepes, naozaj oni sa maju na co vyhovorit, namiesto nas, lebo aj ked neverili a olutovali to aj pre nich je v nebi miesto, boh neposle dobreho cloveka do pekla podla mna aj ked neuveril, ak neuveril urcite to olutuje a vieme ze nas pan je milosrdny

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 656  ~  Člen od: 21 január 2010  ~  Posledná návšteva: 09 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2010 :  23:26:27  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Boh súdi spravodlivo. Nikto nebude o nič ukrátený ani o nič znevýhodnený. Každý dostane to čo si zaslúži na základe svojich skutkov.
A podľa mňa si každý rozumie s tým, s kým má aspom čosik spoločné. A v tom vôbec nemusí hrať rolu vierovyznanie....

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  10:11:15  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Vďaka za odpovede.
Ak je stvoriteľ schopný stvoriť taký rozsiahly a zložitý vesmír a všetko čo do neho patrí, tak ťažko hovoriť podľa mňa o čase. Podľa mňa stvoriteľ stvoril čas, od ktorého všetko na svete závisí. Preto u neho hľadať pôvod, ak čas stvoril je v podstate nemožné.
Svet teoreticky cieľ mať nemusí, ale iné logické opodstatnenie existencie sveta ako stvoriteľské neexistuje, a ani fantáziou sa k inému nedá dostať. To už proste podľa mňa nebude len otázka času, kedy sa na to príde. Ale to vec, ktorá na základe zákonov opodstatnenie nemá.

Pôvodne zaslal Azuritko - 18 február 2010 :  14:51:16



cas je iba vyjadrenie plynutia udalosti - zmien, je to ludsky opis, cas ako nejaka pevne urcena fyzikalna velicina z roznych uhlov pohladu ani neexistuje

problem s nabozenskou hypotezou je, ze svoritel je pridany do systemu a priori, bez nejakeho zjavneho dovodu, iba preto, ze si to bez neho neviete predastavit, ale to nie je logicky odpodstatneny dovod nutnej existencie stvoritela

to je iba tvoje priane, ze logicky sa nie je mozne dopracovat k inemu zaveru ako ze vesmir ma ciel....a k akemu cielu to vesmir smeruje? k tepelnej smrti? to je ciel tvojho stvoritela?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  10:17:51  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:

Viem prečo nemáte ateisti radi analógie, lebo všetky vedú k Bohu.

Aj tvoj príklad potreboval fyzikálny zákon, ale zákony zase vytvára len inteligencia.
Boh nehrá kocky, myslím, že to povedal Einstein


Pôvodne zaslal spiscom - 18 február 2010 :  14:58:30



neopodstatnene zovseobecnovanie z tvojej strany, a ja konkretne nemam rad nabozenske analogie (podobenstva) lebo vo vela pripadoch ide o analogie krivajuce ak nie na obe, tak na jednu nohu

fyzikalny zakon je nejaky zovseobecneny suhrn pozorovanych fyzikalnych vlastnosti a je vyslovovany ludmi, ale co je hlavne su tie VLASTNOSTI a tie nie su urcovane ludmi

ale aj tak si neodpovedal na moje otazky - ci sa ten piestk usporiadava z nejakym zamerom, alebo nie...pripadne ma snehova vlocka stale tu istu strukturu zamerne alebo je to iba dosledok nejakych vlastnosti materialu z ktreho je tvorena?

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest635

Stav: offline

 Odoslaný - 22 február 2010 :  10:31:07  Zobraziť profil  Pridať guest635 do zoznamu priateľov
citácia:
ak si tu moju odpoved precitas pozorne tak zistis ze vravim ze vedci urcuju vek vesmiru podla jeho rozpinavosti, podla toho aky je velky teraz, co je obrovska hlupost pre kazdeho kto dokaze logicky mysliet, aj keby sa svetlo spravalo uplne vsade rovnako, podla neho dokazu vesmir urcit iba od posledneho odrazoveho bodu alebo svetelneho zdroja viditelneho dostupnymi meracimi pristrojmi, teda hublovim dalekohladom co je zatial najdokonalejsi dalekohlad aky sme vyrobili teda o velkosti vesmiru nevieme takmer s hola nic lebo odraz svetla a aj to ako sa nam odraz javi zavisi od prostredia a to nepozname teda som nemyslel ze svetlo sa sprava ale opticke prostredie,vravis ze nemas rad analogiu a antropocentricky pohlad na vec no cele poznanie o svetle vzdialenostiach case a priestoru vychadzaju s aplikovanej matematiky a astrofyziky na ZEMI a BLIZKOM vesmire teta tak , co sa tyka toho vyvratenia radiokarbonovej skusky tak niekde som to cital no kvoli tebe to este raz najdem a necham ti odkaz , dalej my VERIME v nieco viac ako len to co mozes chytit a menit, ide o to ze vedci stavaju svoje poznanie na niecom co v ziadnom pripade nie je urcitym sposobom nadprirodzene nieco ako magia a pod. a na to nepotrebujes stavebny material,

Pôvodne zaslal timylee - 18 február 2010 :  19:33:49



nie je to uplne pravda co pises, pretoze velkost pozorovaneho vesmiru a vek vesmiru su dve rozdielne veci

1. velkost pozorovaneho vesmiru je priestor v tvare gule, ktorej stred je v pozorovatelovi a svetlo siriace sa od neho vsetkymi smermi vytvara tu gulu, ktorej povrch je hranica pozorovatelneho vesmiru, tato gula vsak v ziadnom pripade nijak nesuvisi so skutocnou velkostou vesmiru ani jeho vekom

2. vek vesmiru je urceny interpolaciou a pozorovanim vlastnosti reliktneho ziarenia

kludne posli link o tom udajnom spochybneni radiologickych metod

vsak si ver v co chces, vedci "veria" iba v to, co sa da skumat

V živote je len jedna posledná minúta...a to je minúta pred smrťou!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 451  ~  Člen od: 16 december 2009  ~  Posledná návšteva: 29 júl 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 8 Previous Topic: Svata Bakhita Téma Next Topic: Zmysel života  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06