Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Chatrč
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: PC Biblická hra. Téma Next Topic: Krížova cesta
Strana: z 3

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  23:45:59  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:

Teraz som si všimla, že Azuritko napísal : ktoré nieje katolícke

Čiže keď viem, že je to nekatolícke dielo.

Ja si asi musím kúpiť okuliare.


Pôvodne zaslal lila - 18 február 2010 :  21:58:59



Neva, podľa mňa to bola dobrá pripomienka o odporučení a kníhkupectvách. Hlavne hľadajúci nemusí postrehnúť čo je katolícke, čo iné. Ako si myslím, že by malo byť jasne označené (ak nieje) čo je katolícke, a čo je neomylné. Lebo aj to, že to je katolícke nemusí zaručiť 100% pravdivosť ak to nieje zahrnuté do neomylnosti. Ale vidíš napr. na tebe lila je vidno, že keď si úprimne hľadala, Boh ti dal spoznať, že čo bolo nevhodné z toho čo si čítala

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Evelinka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 február 2010 :  08:40:49  Zobraziť profil  Pridať Evelinka do zoznamu priateľov
Zdravím vás všetkých, veľa ste tu popísali, kým som tu nebola. Niekto sa pýtal, či som nezmenila názor po prečítaní kritického článku, ktorý som tu uviedla. No, kniha sa mi stále páči, ale práve preto som založila túto diskusiu, lebo som chcela spoznať aj úskalia tej knihy. Samozrejme, že nesúhlasím so všetkým, čo sa v knihe píše, len som si nebola istá, ako to autor myslel. Toto som však napísala hneď v prvom svojom príspevku. V podstate by bolo asi veľmi zvláštne, keby nejaký protestantský autor vykreslil Boha z pohľadu katolíckej dogmatiky. Napriek tomu všetkému, sú v knihe myšlienky, ktoré mňa osobne obohatili, napríklad, že Boh nechce len to, aby sme ho dali len na prvé miesto, ale chce, aby sme mu dali úplne všetko, celý svoj život. Viem si predstaviť, že by som túto knižku niekomu aj odporučila čítať, ale samozrejme s tým, že by som upozornila na bludné miesta. Prajem nám všetkým pokojné a plodné prežitie týchto pár týždňov, ktoré by mali byť vyhradené na zmenu života k lepšiemu.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 425  ~  Člen od: 30 júl 2009  ~  Posledná návšteva: 29 október 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Matea

Stav: offline

 Odoslaný - 26 október 2010 :  21:42:10  Zobraziť profil  Pridať Matea do zoznamu priateľov
ja som tu knihu tiez citala a zhodnotila by som to asi tak, ze autor
prostrednictvom relativne komercneho pribehu : unos a usmrtenie malych dievcatiek lienkovym vrahom ( kriminalka CSI) predstavuje citatelom boha, jeho trojjedinu osbobu..resp.jeho vlastne chapanie trojjedineho boha.
Napriek rozsiahlym a zrozumitelne formulovanym myslienkam mi tam chyba nieco, co skoro vzdy nachadzam v obycajnych kaznach od knazov typu: Maros Kuffa, Elas Vella, Vojtech Kodet, Pavel Havlat, Julius Chalupa , Sestra Veronika Barátová...atd ...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 65  ~  Člen od: 26 apríl 2008  ~  Posledná návšteva: 09 november 2010 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  18:59:47  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Zorientovany clovek vie, co moze z pera pastora ocakavat.

Kolky ze to luxus, stracat cas takymito brakmi!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  19:59:14  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Keďže sa predáva aj v našich katolíckych predajniach a chvália ju aj niektorí kňazi, musel som si ju tiež kúpiť.
Je to jeden z mnohých pokusov človeka odhaliť nepochopiteľné tajomstvo utrpenia a Boha.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  20:28:40  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Ze ide o jeden z mnohych pokusov o tamto, co pisete, kludne moze byt pravdou.
V podstate niet herezy, ktora by kdesi v zarodku nebola tiez iba takym akymsi pokusom o svojstojne uchopenie niektorych Bozich mysterii viery.

ze ide o vychvalovanie aj od knazov a predavane aj cez siete katolickych predajni, nie je ani najmensou zarukou kvality ci bezpecnosti.
V sucasnosti v katolickej predajni na jednej polici najdete diela katolicke aj nekatolicke, ba i vyslovene protikatolicke.

No a do tretice, to, podla coho sa da stanovit kvalita a pripustnost diela pre katolika, ktory berie dar svojej viery vazne, existuje bez ohladu na Vami spomenute dva faktory. Uz to len poznat a aplikovat. Napoveda: ake normy na pripustnost brali do uvahy cenzori, ked stanovovali svoje Imprimatur ci Nihil obstat? Tadialto vedie cesta.
Chatrc ako literarny utvar budiz, ale ako moralne i vieroucne neskaleny zdroj nezmyslov ba az otravy, kriteriam prijatelnosti pre zodpovednu katolicku dusu, nevyhovuje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  20:34:55  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Cenzúrou cez riaditeľa SSV kniha prešla, i keď zďaleka nejde o katolícke dielo z Ducha.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  22:55:19  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Pan riaditel SSV pustil aj onakvejsie "skvosty", ked uz.
Napriklad aj take Nabozne vylevy skatovali, a to sa chvalia ako vydali uzasne dielo (ktore nim v predoslych strnastich vydaniach naozaj aj bolo).
V principe nie je osoba riaditela SSV kriteriom pre prijatelnost, aj keby vydal iba same dobre veci.
Odkial sa dnesny moderny katolik moze dozvediet, ake normy musi predlozit svedomiu, aby jeho citanie bolo dovolene a teda bezhriesne?
Toto sa pytam uplne nerecnicky, kedze uz davno som v situacii, ze pristup ku neobmedzenym zdrojom z oblasti kat. vierouky a mravouky mam zabezpeceny.

Druha cast vasej vety znie zaujimavo - noze to rozvedte.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 27 október 2010 :  23:38:52  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Rarach, myslíš laicky posúdiť tú knihu? Zajtra počas dňa to sem napíšem, ale šetrne.
Požehnanú noc+


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2010 :  07:29:39  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
kniha, ktora sa stala bestsellerom, bez umyslu knizneho vydania. William Paul Young ju napisal pre svojich sest deti, aby lepsie pochopili svojho otca a Boha....

a prave tato kniha aj presla sitom v hlasovani v projekte o moju naj knihu, ktory na Slovensku prebieha a je v rebricku desiatich knih z ktorych sa ma vybrat ta naj

Alchymista
Autor: Paulo Coelho

Anna zo Zeleného domu
Autor: Lucy Maud Montgomeryová


Da Vinciho kód
Autor: Dan Brown


Hlava XXII
Autor: Joseph Heller


Chatrč
Autor: William Paul Young


Ja, Malkáč
Autor: Ľubo Dobrovoda

Jana Eyrová
Autor: Charlotte Brontëová

Malý princ
Autor: Antoine de Saint-Exupéry


Slovenské rozprávky
Autor: Pavol Dobšinský

Súmrak
Autor: Stephenie Meyerová

az ako tak na dve knihy, cudny rebricek



„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2010 :  08:08:25  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Keďže sa predáva aj v našich katolíckych predajniach a chvália ju aj niektorí kňazi, musel som si ju tiež kúpiť.
Je to jeden z mnohých pokusov človeka odhaliť nepochopiteľné tajomstvo utrpenia a Boha.



Pôvodne zaslal Dušan - 27 október 2010 :  19:59:14



nezabudni na to, ze Vatikan odporuca (... uz aj ) Simpsonovcov

co bude nasledovat?


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2010 :  20:33:13  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
O tej knihe Chatrč sa tu môžem objektívnejšie vysloviť až keď ju prečítam celú, ešte zostáva vyše polovica.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2010 :  20:48:24  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
O tej knihe Chatrč sa tu môžem objektívnejšie vysloviť až keď ju prečítam celú, ešte zostáva vyše polovica.



Pôvodne zaslal Dušan - 28 október 2010 :  20:33:13



Tu polovica, tam cela (Socci),...hm, zacinam rozumiet, preco mate postoje ake mate, tu i v roznych temach.

Vam totiz na citanie kivalitnej a inak potrebnej a prospesnej literatury nezostava cas, a ak aj niekedy k nej prijdete, budete uz zavadnou cetbou ovplyvneny natolko, zte ani dobra kniha Vam uz nic neprinesie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 28 október 2010 :  21:08:13  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Už vlastne nečítavam knihy, tá doba je za mnou. Ponajviac ešte tak nejaký článok, ako práve listujem v novom Rozmere. Neviem teda čo by mi ešte mohlo poškodiť.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 29 október 2010 :  03:00:33  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Nestrácajte čas s Chatrčou

http://www.postoy.sk/chatrc

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 29 október 2010 :  19:16:49  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Tú recenziu, aj rôzne iné, poznám. Ale chcel som túto knihu zo zvedavosti okúsiť vlastným duchom a sám si utvoriť o nej úsudok. Začala ma však nudiť, tak som ju na neurčito odložil.
Teologicky neprijateľné, nekatolícke dielo.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2010 :  16:36:02  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
Dusan, mne sa velmi pacila kniha Rady skuseneho diabla od C.S.Lewisa. Verim, ze zanecha v tebe iny dojem ako Chatrc...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 07 november 2010 :  17:02:47  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Lucia ďakujem, no kedysi dávnejšie som čítal aj tú.
Mrzí ma že Chatrč som tu zhodnotil takto sucho, akoby si Youngovo spisovateľské umenie nezaslúžilo nijaké uznanie. Síce by som ju nikomu nepodal ako prostriedok evanjelizácie, no po ostatnej stránke má niečo do seba.

Teraz už vlastne nečítam knihy, len výnimočne som si minule kúpil Tajomstvá JP2, a dnes nadránom som ju začal čítať. Zatiaľ o nej neviem povedať nič, dojem sa urobí až nakoniec.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Majjco

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  14:28:40  Zobraziť profil  Pridať Majjco do zoznamu priateľov
Akurát som dočítal chatrč a podľa môjho názoru jedna z najkrajších kníh o intímnom vzťahu s Bohom aké som kedy čítal, nemám žiadne výraznejšie výhrady, o to viac ma prekvapila pomerne búrlivá a treba podotknúť aj dosť negatívna diskusia na tomto fóre.
Podľa môjho názoru je jej najväčšou výhodou práve najkritizovanejšia jednoduchosť. Je obrazom vzťahu jednoduchého človeka Macka a jeho cesty k odpusteniu, ktoré je absolútnym základom učenia, to bol (aspoň pre mňa) hlavný odkaz. Nie všetky pasáže knihy sa mi pozdávali a nie so všetkým napísaným súhlasím, to však nie je dôvod na to aby som ju automaticky označil za protikresťanskú a rúcajúcu všetky dogmy i učenie Svätej Cirkvi. Treba si uvedomiť že hlavný hrdina knihy je jednoduchý človek a s napísaním knihy mu pomáhali mnohí, takže ak sa tam prešmyklo niekoľko nespránych myšlienok, treba ich azda najskôr odpustiť a pri dobrej vôle na ne ostatných upozorniť. S láskou, lebo ako sa v knihe píše vynútená láska nie je láska...

Skôr nás všetkých a najmä kresťanov má prinavrátiť ku koreňom kresťanstva, a tou má byť láska k blížnemu. Koniec-koncov sám Ježiš najdôležitejšie prikázanie: Miluj blížneho svojho, ako seba samého. Toto prikázanie jednou vetou vystihuje celé desatoro, dodávať netreba nič.

Akí sme my kresťanie v skutočnosti?
Nuž poviem to takto, niekto si prečíta knihu a úprimne si od diskutujúcich vypýta názor. Jeden okamžite zaútočí, že načo číta nekatolícku literatúru a zrušiť index zakázaných kníh bola chyba, čím z diskutujúcej nepriamo urobí hlupaňu, ktorá síce študovala teológiu, ale asi nedostatočne, druhý diskutujúci okamžite vyhlási že tá kniha nestojí za nič, hoci práve ten diskutujúci sa možno v súkromnom živote dožaduje uznania jeho práce, tretí ju nedočíta a povie že je plytká, pritom Boh nám umožňuje dokončiť všetko. Nevieme akceptovať a dokonca ani vypočuť názor iných, ihed potrebuje vystreliť dávku "našich výlučne pravdivých argumentov"

Na druhej strane ma nesmierne potešili odporúčania na dobré knihy od diskutujúcich a sľubujem, že si niektoré určite prečítam, najmä od pána Raracha by som prijal ponuku na kvalitných katolíckych autorov. ďakujem

P.S. Ako som sa sem dostal? Nuž pred dvoma rokmi som na vianoce dostal knihu od mojej sestry chatrč a odložil som ju na policu, aby som si ju zobral na minulotýždňovú lyžovačku. Kniha zaujala, zhltol som ju rýchlo. Následne som do vyhľadávača zadal názov chatrč a vyskočil link na katolícke fórum :) Zrejme až taká zlá tá kniha nebude....

P.S.2 prečo si na tomto fóre musím voliť avatara? Čo to vlastne je?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 18 január 2012  ~  Posledná návšteva: 17 február 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 18 január 2012 :  14:35:50  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
musis volit avatar? to asi nie, je to ta sranda pod nasimi nickami, tie obrazky ...

staci google predsa :

AVATAR -

Avatára (zriedkavo avatar) je v hinduistickej filozofii inkarnácia vyššej bytosti (déva) alebo najvyššej bytosti (boh) na Zemi.

Sanskritské slovo avatara- doslova znamená zostúpenie (avatarati) a myslí sa ním zvyčajne vedomý zostup do nižších sfér existencie. V hinduizme sa používa najčastejšie na označenie inkarnácií bohov Višnu alebo Ganéšu. Termín avatar používajú aj stúpenci iných (dharmických) náboženstiev na označenie pozemských inkarnácií iných božstiev, napríklad Ježiša.



Tak túto definíciu najdete vo wikipedii.A čo je vlastne avatar pre Vás? Je to vlastne vyjadrenie Vášej osobnosti, nálady, zamerania alebo pocitov grafickou formou na malom formáte.Velkosť avatarov môže byť rôzna od najznámejšej 100x100 bodova až po obrovské 160x320 atď.

Načo sa používa?
Každý máte obľúbené stránky, fóra, blogy, kde môžte avatar využiť. Stačí len pozrieť vo vlastných nastaveniach.

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: PC Biblická hra. Téma Next Topic: Krížova cesta  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06