Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Chatrč
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: PC Biblická hra. Téma Next Topic: Krížova cesta
Strana: z 3

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2010 :  14:46:27  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Keď už sme spomenuli mágiu v inom príspevku.

Tak sa pýtam, učil by sa niekto mágiu podľa Heryho Pottera, zdá sa nám to smiešne?

Tak prečo my kresťania polemizujeme nad knihou, ktorého autora ani nepoznáme..
Nepoznáme ani jeho úmysel ani jeho skutky. Prečo tak neuvažujete pri čítaní gréckych báji, tam tiež mali bohovia ľudské vlastnosti a pokecávali si s nimi. Tak čo sme kresťania, či stále skôr pohania?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2010 :  17:13:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
Keď odložíš citové dojatie zaujímavým príbehom nabok, zhodnotíš to čisto teologicky a vtedy dielo neobstojí...



Pôvodne zaslal Dušan - 15 február 2010 :  23:25:58



Uz davno som prestala knihy citat s citovym dojatim, takze moja obhajoba tejto knihy nespociva v citovom zazitku alebo niecom takom..

Mna by len zaujimalo kolki z tych ludi ktori tu tak pisu proti Chatrci ju aj CELU precitali a vnimali komlexne, nie len z kontextu vytrhnute vyroky.. mnohe knihy musime citat komplexne pretoze ked z nich vyberieme len niektore vyroky, zrazu davaju uplne iny zmysel. (Nie je to tak aj so Svatym Pismom?)

A v Harry Potterovi su vraj popisovane aj skutocne magicke ritualy, necitala som, lebo sa proti tomu tusim vyjadrili aj biskupi, no ale okolo Chatrce je akosi ticho, keby to bolo take zle ako pisete, uz davno by sa k tomu vyjadrili, ci?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 16 február 2010 :  18:18:38  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Pri komplexnom ponímaní môže dielo zdanlivo približovať človeka k Bohu. No myslím si, že ak obsahuje výroky, ktorých zmysel je proti katolíckemu učeniu, tak to môže človeka voviesť do omylu.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  03:49:45  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
... milovaní bratia a sestry .... v Božej rodine (Ef 2,19)

Chcel by som sa s Vami podeliť o skúsenosť,ktorá sa týka tejto otázky:
" ... ale okolo Chatrce je akosi ticho, keby to bolo take zle ako pisete, uz davno by sa k tomu vyjadrili, ci?"

Keď sledujem ako reaguje cirkevná vrchnosť voči aktuálnym udalostiam v oblasti filmy-tlač-rozhlas, tak je to veľmi slabé. Zoberte si napr. Konferenciu biskupov Slovenska. Na ich stránke sa ťažko dopátrať o dobrých, ale aj zlých kníh pre našu vieru a morálku. Ale napr. na stránke www.sekty.sk (viď časopis Rozmer, ktorý je odporúčaný KBS), tak tam sa skôr dozvieme, ale aj tam ešte nie je napísané o tejto knihe.

Je otázne, kedy sa vyjadria a preto ja osobne nečakám predovšetkým na ich vyjadrenia, ale hľadám aj inde a skúmam v spolupráci s Duchom Svätým. Čiže sa snažím byť opatrný a zodpovedne pristupovať k tomu, skôr ako to budem niekomu odporúčať. Už len pre tie výroky, ktoré údajný Ježiš povedal o Cirkvi, tak by som neodporúčal čítať pre dobrý príklad, ale len pre poznanie, čo je na tejto knihe zlé (čo nie je nevyhnutné).

Ďakujem, že som sa mohol s vami podeliť o svoje skúsenosti. Boh Vám žehnaj +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  11:44:07  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
Rozputala sa tu dost rozporuplna diskusia okolo knihy Chatrc. Vo svete je vydavanych a aj k nam sa dostava obrovske mnozstvo knih (ze z nich je len malo skutocne kvalitnych diel, to je uz druha vec), problem v tejto konkretnej knihe vidim v tom, ze si ti, co su zodpovedni za to, co sa dostava na pulty predajni krestanskej, zrejme dielo neprecitali, stacilo im ze to napisal krestansky autor, ze je tam "spominany Boh" a tym dostala "zelenu" do krestanskych predajni. (suhlasim s HW 40) Lenze. Tuto knihu dostat napr. v Pantha Rei a vobec sa nejako zvlast nepredava. Ked som tam bola nedavno, bola jej tam pekna "kôpka". Preco? Pretoze sem zavita veriaci clovek malokedy, resp. nikdy, aby si kupil knihu s krestanskou tematikou, lebo vopred vie, co tu moze kupit. Ateista "prelistuje", vidi - Boh, Jezis.... odlozi. Pride ale veriaci do predajne Luc alebo SSV a vidi knihu Chatrc. Kupi, pretoze si mysli, ze ma zaruku cohosi, z coho moze bez obav cerpat pre obohatenie svojho duchovneho zivota. A prijme - a uveri vsetko, co tam najde.. Pri "vedomostiach" casti veriacich, ktorí neovladaju ani zaklady detskeho katechizmu.. co to asi moze sposobit v duchovnej oblasti, ak dej nepochopia (aj, resp. hlavne) ako fikciu.?Akurat zmatok. A na to staci precitat si skutocne len niektore casti knihy.
To je moj nazor. ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  15:39:46  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
William Paul Young je pôvodom Kanaďan a spolu s troma mladšími súrodencami vyrastal v kmeni z doby kamennej v hornatine Novej Guiney (Západná Papua), kde jeho rodičia pôsobili ako misionári. Neskôr sa vrátili do Kanady, kde absolvoval vysokoškolské štúdium náboženstva. S manželkou Kim majú šesť detí a dve vnúčatá. Román Chatrč napísal v spolupráci s Waynom Jacobsenom a Bradom Cummingsom. Predalo sa ho vyše sedem miliónov výtlačkov.



Chatrč, v ktorej sa tragédia konfrontuje s večnosťou – stojí na obálke knihy. V skutočnosti je to zaujímavé čítanie, ktoré konfrontuje našu vnímavosť a schopnosť prijať význam podobenstva: „Väčšina z nás má vlastný žiaľ, zničené sny a zlomené srdcia. Sú to naše jedinečné straty, vlastné chatrče...“, ako aj autorovho venovania „...nám všetkým, čo sa potkýname, veriac, že vládne Láska. Tak postojme, nech žiari.“

V každom prípade som rada, že mi tento príbeh pripomenul starú pravdu: „Ak na niečom záleží, potom záleží na všetkom...“


len dalsia recenzia

nuz zacinam chapat, ze hlavna myslienka knihy : kde je Boh, ked je tu tolko strasnej bolesti ? sa zda asi niekomu nebezpecna, ale prave ta kniha tu odpoved ponuka si myslim,

zas sa zda, ze nebezpecna je iba pre urcitu skupinu ludi

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  18:17:28  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Žiaľ, New Age ponúka iba lacnú ľudskú odpoveď na tajomstvo utrpenia...


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  20:57:51  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Žiaľ, New Age ponúka iba lacnú ľudskú odpoveď na tajomstvo utrpenia...



Pôvodne zaslal Dušan - 17 február 2010 :  18:17:28



nechapem co tu mate stale s New Age ? , nieco mi uslo v tejto debate?, ti co tu knihu napisali su jej sucastou ci ako?

Angelika, Evelinka, ktore sa vyznali s toho, ze sa im ta kniha pacila su teraz vari pomylene, ci uz ziju v omyle ?

nech uz niekto konecne co tu knihu cital a je proti da konecne nejaky konkretny argument, co sa mu tam vidi ako nieco pomylene, prizna mozno ze nebezpecne a preco,

inak toto fakt nema zmysel aby tuto knihu rozoberali ti, co citali len recenzie kohosi, co sa boji, ze tato kniha pomyli celu RKC


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Angelika

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  21:39:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Angelika  Pridať Angelika do zoznamu priateľov
citácia:
nech uz niekto konecne co tu knihu cital a je proti da konecne nejaky konkretny argument, co sa mu tam vidi ako nieco pomylene, prizna mozno ze nebezpecne a preco,

inak toto fakt nema zmysel aby tuto knihu rozoberali ti, co citali len recenzie kohosi, co sa boji, ze tato kniha pomyli celu RKC



Pôvodne zaslal saxsax - 17 február 2010 :  20:57:51



Dakujem saxsax, mas uplnu pravdu.. co sa mna tyka, som presvedcena ze ta kniha mi vela dala a Boh vie aj tak najlepsie, kde je pravda a ci je tato kniha proti NEMU.. ON je PRAVDA sama o sebe,
ON vie, co vsetko som uz v zivote citala a ake zle to boli veci..
keby som sa o Chatrci nedozvedela od katolickeho knaza, ani by som k nej neprisla, niekedy clovek proste vie ze nieco je od Boha, ON chcel aby som si ju precitala..

uz sa k tejto teme nebudem vyjadrovat, len som tu pisala svoj nazor a ten nezmenim.

Boh s vami+

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 207  ~  Člen od: 05 február 2010  ~  Posledná návšteva: 04 január 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  21:52:12  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Je zábavné, ak ateista obhajuje vieru jedného veriaceho pred vierou iného, ak vôbec neverí.
Ale je to aj milé.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  21:59:17  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Vieš Angelika, teba sa nečudujem, lebo vo svojej nevinnosti (aspoň podľa príspevkov), sa nemusíš ničoho báť, pred tebou sa ľady topia, ale kňazovi sa trošku čudujem, on je lodivod a mal by zistiť ktorá kryha môže potopiť loď, alebo zopár ľudí zhodiť cez palubu.


A možno to je len moja paranoja, ešte že nie som lodivod.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  22:44:23  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Je zábavné, ak ateista obhajuje vieru jedného veriaceho pred vierou iného, ak vôbec neverí.
Ale je to aj milé.



Pôvodne zaslal spiscom - 17 február 2010 :  21:52:12



zabavne? bavis sa?

keby ze cudne, zvlastne, hmmm

no ja som skor obhajoval nazor asi, ako vieru, ale nebranim sa ani tomu ,


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  23:18:05  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
citácia:
Angelika, Evelinka, ktore sa vyznali s toho, ze sa im ta kniha pacila su teraz vari pomylene, ci uz ziju v omyle ?

nech uz niekto konecne co tu knihu cital a je proti da konecne nejaky konkretny argument, co sa mu tam vidi ako nieco pomylene, prizna mozno ze nebezpecne a preco,

inak toto fakt nema zmysel aby tuto knihu rozoberali ti, co citali len recenzie kohosi, co sa boji, ze tato kniha pomyli celu RKC

Pôvodne zaslal saxsax - 17 február 2010 :  20:57:51



Knihu som nečítala.
Angelika, Evelinka tým že knihu prečítali isto nie sú pomýlené. Nie sú pomýlené vďaka tomu, že vedia čomu veria. Vzali si z knihy len to čo ich obohatilo. Tým, že majú pravú vieru, sú chránené od zlého. Boh ich oslobodil. Nemusia sa zlého báť.
To čo je v tej knihe nebezpečné tu už bolo napísané. No tým že to nebolo priamo od človeka, ktorý tú knihu čítal to svedectvo o zle neznevažuje. Zlo ostane vždy len zlom aj keby bolo podané treťou osobou.
Nikto sa tu nebojí, že kniha pomýli RKC. Naopak je tu obava, že pomýli ľudí mimo RKC alebo ľudí, ktorí sa začleňujú do RKC ale nežijú tak.

saxsax viem že RKC nepovažuješ za pravú alebo ju možno považuješ za jednu z mnohých cirkví. Tak sa vži do kože veriaceho katolíka, ktorý chce varovať ostatných pred zblúdením. A ber príspevky s rezervou.
PS: Ber to ako radu nie ako že zas útočím na ateistu.

Poviem len toľko za seba. Neodsudila som Evelinku ani Angeliku za to, že tu knihu čítali. Neodsudzujem ich ani za to, že s nej majú dobrý pocit pretože Boh sa postaral o to aby nezblúdili a vzali si z tej knihy len to čo je mu na slávu. Jediné za čo by som ich mohla odsúdiť je keby odišli z RKC lebo Ježiš nezakladá inštitúcie a nedodržiava pravidlá. Lenže to sa nestalo a nie som ani na to oprávnená lebo nie som Boh aby som niekoho súdila.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  23:24:55  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
Ešte mi napadlo.
Viete koľko bludných kníh som prečítala ja? A po akom dlhom čase som vôbec na to prišla? No dôležité je že som nezblúdila a pravdu som našla. Za čo ďakujem Pánu Bohu, že ma viedol.

Ten smajlík na začiatku sa tam asi nehodí.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 17 február 2010 :  23:42:14  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
ok, lila, neboj, ziadny problem, vdaka za tvoj nazor, vyslovila si to co si ja myslim, presne si to vystihla, ak vedia comu veria nemusia sa predsa bat, a ani nikto co sa snazi rozhodovat za nich a urcovat pomaly co maju ci mozu citat!

dobre si to napisala a ja som tiez nemyslel ak si to tak pochopila na teba, ale na ten odkaz a toho "pana" s tou kritikou, ale tiez respektujem jeho pravo na nazor,







„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  00:05:06  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
... milovaní bratia a sestry .... Pokoj s Vami Bolo spomenuté:
nech uz niekto konecne co tu knihu cital a je proti da konecne nejaky konkretny argument, co sa mu tam vidi ako nieco pomylene, prizna mozno ze nebezpecne ...,“

Argumenty nie sú len v teologických omyloch, ktoré kniha predstavuje, ale hlavne v rúhaní sa: rúhanie sa Ježišovi. Pretože fiktívny Ježiš klame ! Písať o Ježišovi v knihe ako klame o Cirkvi, je rúhaním a veľmi závažným hriechom. Veď keby len o nás písali ako klameme, tak by nás to veľmi ohúrilo, lenže v knihe predstavujú Ježiša ako klame a to je pohoršením pre každého človeka.

"Ako som povedal, NEZAKLADAM INŠTITÚCIE; to je práca pre tých, čo sa chcú hrať na Boha. Takže nie náboženstvo ma veľmi nenadchýna," trocha sarkasticky skonštatoval Ježiš, "a nenadchýna ma ani politika či ekonómia." Ježišova tvár viditeľne potemnela. "A prečo by som z nich mal byť nadšený? Je to ľuďmi vytvorená trojica hrôz, ktoré plienia zem a zavádzajú tých, na ktorých mi záleží. (fiktívny Ježiš, Chatrč strana 137)

____
"Kto tu hovoril niečo o tom, byť kresťanom ? Ja nie som KRESŤAN." (fiktívny Ježiš, strana 139)___

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rmvn

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  00:14:39  Zobraziť profil  Pridať rmvn do zoznamu priateľov
Ježiš Kristus podľa Biblii založil Cirkev ako inštitúciu a keďže kresťania sú tajomnými údmi Tela Ježiša Krista (Cirkvi), tak aj Kristus je Kresťanom (veď aj Ježiš sa dal pokrstiť).

V knihe sa snažia poukázať na to, že človek nepotrebuje byť kresťanom, čiže byť pokrstený a žiť podľa toho – aby žil dobre a správne.
Dokonca spochybnujú nevyhnutnosť chrámu (kostolov), kde je prítomný Boh a pre kresťana (pre každé Božie Dieťa) je nevyhnutné sláviť Svätú Omšu v prikázané sviatky.
Učenie New Age chce presvedčiť ľudí, že človek môže žiť dobre a správne v hociakom náboženstve (viere) a veria v reinkarnáciu, čo nemá nič spoločné so vzkriesením Ježiša a ľudského tela.
Ale tak ako sa dal Ježiš pokrstiť a žil podľa svojho Otca, tak naopak New Age (zmiešané náboženstvá Hinduizmu a Budhizmu ) neverí v Boha Otca – Otca Abraháma, Izáka, Mojžiša... a preto sú vo viere ale aj morálke veľmi mylný. Ľudia v tomto hnutí často podliehajú nečistote vo vzťahu: cudzoložstvo, smilstvo a to práve preto, lebo sú liberálny: miešajú vieru božstiev s Kristom a tak aj vo vzťahu k človekovi.
Pozri : http://www.sekty.sk/sk/articles/show/457
Ďakujem, že ste sa rozhodli pre slobodu v Ježišovi Kristovi +

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 361  ~  Člen od: 12 december 2009  ~  Posledná návšteva: 25 október 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  00:25:15  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
citácia:
ok, lila, neboj, ziadny problem, vdaka za tvoj nazor, vyslovila si to co si ja myslim, presne si to vystihla, ak vedia comu veria nemusia sa predsa bat, a ani nikto co sa snazi rozhodovat za nich a urcovat pomaly co maju ci mozu citat!

dobre si to napisala a ja som tiez nemyslel ak si to tak pochopila na teba, ale na ten odkaz a toho "pana" s tou kritikou, ale tiez respektujem jeho pravo na nazor,



Pôvodne zaslal saxsax - 17 február 2010 :  23:42:14



Ak tým sarkazmom myslíš mňa, tak môžeš koľko chceš, lebo mňa si dostal svojim článkom na tomto linku:

http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=2601

PS: Neokopčil si ho niekde ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  00:27:04  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:

"Ako som povedal, NEZAKLADAM INŠTITÚCIE; to je práca pre tých, čo sa chcú hrať na Boha. Takže nie náboženstvo ma veľmi nenadchýna," trocha sarkasticky skonštatoval Ježiš, "a nenadchýna ma ani politika či ekonómia." Ježišova tvár viditeľne potemnela. "A prečo by som z nich mal byť nadšený? Je to ľuďmi vytvorená trojica hrôz, ktoré plienia zem a zavádzajú tých, na ktorých mi záleží. (fiktívny Ježiš, Chatrč strana 137)


Pôvodne zaslal rmvn - 18 február 2010 :  00:05:06



no aspon niekto!, toto by sa tu malo rozoberat , lenze mi to pripada vytrhnute z kontextu

tomu vyberu predchadza napriklad toto :

„Hrozne veľa toho, čo sa robí v mojom mene, nemá so mnou nič spoločné, a často je to, hoci neúmyselne, v priamom rozpore s mojimi zámermi.”

no, niekto by mozno namietal, vsak je to len vyjadrenie toho co hlasal Jezis a ucil, hned na zaciatku sporny vyklad Petra ako skaly na ktorej postavi cirkev , joj kolke len debaty okolo toho vsak?, alebo to : nezakladam institucie moze mysliet predsa vsetky tie cirkvi a sekticky, co vznikaju napriek tomu co zalozil on nie ?, ale k tomuto sa ja veru vyjadrovat nebudem ,

a JA NIE SOM KRESTAN, tam vidim vysvetlenie v tomto :

„Tí, čo ma ľúbia, pochádzajú zo všetkých existujúcich systémov. Sú buddhisti, mormóni, baptisti, moslimovia, demokrati, republikáni a mnohí, čo nehlasujú a nepatria k nijakým náboženským inštitúciám. Mám nasledovníkov, čo boli vrahmi, a mnohých, čo boli predtým upätí. Sú medzi nimi bankári, intelektuáli, Američania, Iračania, Židia a Palestínčania. Nenúţim ich zmeniť na kresťanov, no chcem ich sprevádzať pri ich premene na synov a dcéry môjho Otca, na mojich bratov a sestry, mojich milovaných.”

mne sa toto ako vysvetlenie napriklad paci, ma to logiku preco o sebe tvrdi, preco nemoze byt krestan, kedze je tu pre vsetkych, nie ?

na zaver :

ja len zastavam nazor, ze nikdo by si nemal osobovat pravo druhemu zakazovat co ma napriklad citat a co nie,


to spiscom :

nie teba ! myslem som na ten odkaz recenzie knihy

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  07:41:49  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Áno , dobre si to uviedol , to je demagógia.

V prvom spojil náboženstvo : buddhisti, mormóni, baptisti, moslimovia,
čo by možno väčšina akceptovala, s politikou: demokrati, republikáni
kde morálne zákony sú na 86 mieste.

Rovnako spája povolania: bankári, intelektuáli s národnosťou Američania, Iračania, Židia a Palestínčania.

Napíšme to ako to je: demokrati, republikáni , bankári, intelektuáli
A druha skupiny buddhisti, mormóni, baptisti, moslimovia, Američania, Iračania, Židia a Palestínčania.

Potom ale by tie slová neboli až tak dôveryhodná, lebo každý kresťan vie, že Ježiš povedal: „Ľahšie prejde ťava uchom ihly ako bohatý do neba.“


To je manipulácia na očisťovanie práve tých, ktorým ide hlavne o peniaze a ovládnutie más. Prezliecť sa do kože baránka, to chce kumšt.

Ale ako uvádzam, možno to je len moja paranoja.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  10:55:03  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
nuz zacinam chapat, ze hlavna myslienka knihy : kde je Boh, ked je tu tolko strasnej bolesti ? sa zda asi niekomu nebezpecna, ale prave ta kniha tu odpoved ponuka si myslim,

Pôvodne zaslal saxsax - 17 február 2010 :  15:39:46


Komu sa zda nebezpecna? To je uplne legitimna otazka a Katolicka Cirkev ju ma jasne zodpovedanu.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  11:02:09  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov


ved som spominal kurnik uz na zaciatku, debaty ( a predsa som sa nechal strhnut), ked sa to tu rozbiehalo, ze o tomto nechcem polemizovat, pretoze som si ozaj uvedomoval, ze nie kazdemu musi byt pochuti a zvlast katolikovi,

takze s tym ozaj skoncim, rmvn tiez nedal svoj pohlad, neskoro som to pochopil, akurat skopcil z uz spomenuteho odkazu http://www.postoy.sk/chatrc, a tam v debate su na to rovnako odpovede a nazory, he, tu som narazil i na to vami stale spominane New Age, takze uz viem ze mi to akosi predsa len uslo, fakt je ze som to prvykrat moc pozorne necital

( a propo len tak pre zaujmavost OSN a New Age)


to Mato,

ved o to ide !

narazil som na zopar vytrhnutych myslienok z tej knihy na roznych forach, kde sa toto rozoberalo, inak ja si myslim to iste, aby bolo jasne, preto tvrdim, ze ta kniha nemoze byt alebo nemala by byt niecim co by veriaci katolik nemohol stravit bez toho aby nebodaj upadol do omylu ci dokonca na zaklade nej mal nebodaj odist z RKC

takze ja uz len pripomeniem ten moj zaver

nikdo by si nemal osobovat pravo druhemu zakazovat co ma napriklad citat a co nie,

a to vsjo odomna k tejto teme,

vdaka za odpovede



„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  14:37:51  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Nevidím problém v čítaní akejkoľvek knihy, ak si človek najprv zistí, čo je tam správne, respektíve čo konkrétne je v rozpore s katolíckou vierou. Podľa mňa je to pri diele, ktoré nieje katolícke a hovorí o Bohu či morálke povinnosťou zistiť si to.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  21:54:17  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
citácia:
Podľa mňa je to pri diele, ktoré nieje katolícke a hovorí o Bohu či morálke povinnosťou zistiť si to.

Pôvodne zaslal Azuritko - 18 február 2010 :  14:37:51



Azuritko súhlasím lenže ak ti niekto tú knihu odporučí a je aj on katolík veríš mu a čítaš s pokojom, že je to vporiadku. Alebo tak isto ako napísala Ela. Pride veriaci do predajne Luc alebo SSV a kúpi si knihu s domnením, že je vylúčené aby išlo o nejaký blud.
Poviem môj osobný príklad. Po svojom obrátení a zistení, aké všeliaké bludy som prečítala, keď som bola katolíčka v úvodzovkách, som sa rozhodla kúpiť si poriadnu knihu. Vedela som, že v obyčajnom kníhkupectve mi asi ťažko niekto poradí a ešte sa budú na mňa dívať ako na blázna. Vyhľadala som presne tieto dve kresťanské kníhkupectvá v domnení že tam bludy nebudú. No práve som sa dozvedela, že i tam je treba dávať si pozor.

V podstate si ale naozaj myslím, že ak sa aj stane, že nejaký blud prečítam a som (alebo aj momentálne krátkodobo niesom) v stave milosti Pán Boh nedopustí aby som zblúdila. Je mocnejší ako akékoľvek zlo nech je i v podobe knihy. Ježiš Kristus nás predsa od takýchto problémov oslobodil? Alebo sa mýlim?

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 18 február 2010 :  21:58:59  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
citácia:
Podľa mňa je to pri diele, ktoré nieje katolícke a hovorí o Bohu či morálke povinnosťou zistiť si to.

Pôvodne zaslal Azuritko - 18 február 2010 :  14:37:51



Teraz som si všimla, že Azuritko napísal : ktoré nieje katolícke

Čiže keď viem, že je to nekatolícke dielo.

Ja si asi musím kúpiť okuliare.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: PC Biblická hra. Téma Next Topic: Krížova cesta  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06