Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Teológia tela
 Moralne znamena stratit spontannost
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Dosledok prveho hriechu Téma   

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 január 2007 :  20:08:06  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Už sme si dostatočne objasnili, že keď chceme pochopiť pravdu a význam sexu, musíme úplne zmeniť náš prístup k veci a pozrieť sa na počiatočný Boží plán, na neusporiadanosť našej žiadostivosti v dôsledku prvotného hriechu a na vykúpenie našej sexuality v Kristovi. Ak budú manželia spontánne nasledovať svoju nezriadenú žiadostivosť, ich vzájomná láska bude zatienená sebectvom. Nevyhnutne začnú jeden druhého využívať.
Učenie Cirkvi je tak, ako to aj má byť, proti tomuto typu spontánnosti. Kristus nás však súčasne volá k inému, omnoho plnšiemu druhu spontánnosti, a to spontánnosti, ktorá pochádza z cieleného úsilia cvičiť sa v pravde lásky. Neustálym prijímaním nášho vykúpenia v Kristovi sa mení aj najvnútornejší charakter našich sexuálnych túžob.
Čím viac zažívame túto premenu, tým viac v nás rastie túžba úprimne sa darovať - a to s intenzitou omnoho čistejšou a vznešenejšou, akú môže vytvoriť číra žiadostivosť. Takúto vášeň by mali páry nasledovať - s radosťou a dokonalou odovzdanosťou. Tým sa spontánne odovzdávajú požiadavkám lásky.
Raz som počul nasledujúci podobenstvo: Neškolený človek môže "spontánne" udrieť na klávesu klavíra a získať uspokojenie, že vylúdil nejaký zvuk. Nakoniec však pôjde len o nič nehovoriaci zvuk. Na druhej strane, keď sa bude s klaviatúrou "spontánne" hrať koncertný pianista, vylúdi krásne tóny, ktoré dokážu pozdvihnúť dušu až k nebesiam. Ako ale všetci vieme, za touto krásou hudby je celoživotná sebadisciplína a tréning, celoživotné cielené úsilie o zdokonaľovanie svojich schopností.
Snaha o spontánne "vytvorenie nádhernej hudby" cez sexuálnu jednotu nie je o nič menej náročná. Stať sa "profesionálnym milencom" si vyžaduje celoživotné úsilie a zahŕňa aj mnoho zo "štvrtého kolesa". Ale radosť, ktorú potom sex prináša je taká veľkolepá, že sa s ňou ten "nič nehovoriaci zvuk", ktorý vylúdilo vzájomné využívanie orgazmov, nedá vôbec porovnať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Dosledok prveho hriechu Téma   
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06