Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Teológia tela
 Dosledok prveho hriechu
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Prečo potrebujú manželské páry cnosť čistoty, Téma Next Topic: Moralne znamena stratit spontannost  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 01 november 2007 :  19:49:50  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
(uryvok)
Komplementarita pohlaví sa stáva rozdelením

Telo je, podľa Jána Pavla II., zjavením osoby. To znamená, že Boh stvoril muža a ženu odlišne (citovo, duševne, duchovne ako aj fyzicky), aby sme sa navzájom dopĺňali a aby nás tieto rozdiely spojili životodarným spôsobom. Kvôli hriechu však často zažívame, že tieto rozdiely sú príčinou napätia, sporov a rozdelenia. Naše dejiny hovoria o zmätku, ktorý dedičný hriech priniesol do vzťahu medzi mužom a ženou.

Eva bola pôvodne daná Adamovi ako ozajstné požehnanie a Boží dar. Ale po hriechu ju obviňoval za všetky jeho problémy. Dokonca vytýkal Bohu: „Žena, ktorú si mi Ty dal na pomoc, tá mi dala zo stromu.“ (pozri Gn 3, 12). Je to jej chyba. Ako často aj dnes muži ženám zazlievajú a obviňujú ich za svoje vlastné problémy?

Navyše, v našich dejinách ženy veľmi trpeli kvôli nadvláde mužov. „Hoci budeš po mužovi túžiť, on bude vládnuť nad tebou“ (Gn 3, 16). To nebolo Božím zámerom. Je to výsledkom hriechu. Ale niektorí muži odmietajú čeliť svojej hriešnosti a snažia sa použiť rôzne verše z Písma na ospravedlnenie svojej nadradenosti (pozri napr. kapitolu tri, otázku 16).

Ale uvedomme si, že táto cesta je obojsmerná. Aj hriešna „túžba ženy po mužovi“ bola pre mužov zdrojom neistoty. Kým muži ženám často dominujú a zneužívajú ich pre svoje fyzické uspokojenie, ženy často používajú svoje „ženské lákadlá“, aby manipulovali s mužmi – možno skôr pre citové uspokojenie. Všetci dobre vieme, že muži používajú lásku, aby získali sex a ženy používajú sex, aby získali lásku.

Je dôležité si uvedomiť, že aj keď máme tendenciu považovať mužské zvrhlosti za ohavnejšie ako ženské, obe sú svojim spôsobom pokrivením pravej sexuálnej lásky. Obaja sa nesprávajú k druhému ako k osobe stvorenej pre seba samého, ale ako k veci určenej na uspokojenie vlastných potrieb. Uspokojenie na úkor druhého – podobne ako nafta v motore pre bezolovnatý benzín – stále spôsobuje vážne problémy.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora 
  Previous Topic: Prečo potrebujú manželské páry cnosť čistoty, Téma Next Topic: Moralne znamena stratit spontannost  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06