Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Teológia tela
 Čo robiť so sexuálnymi túžbami?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Jedine  Téma Next Topic: Krestan a neplodnost  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 04 jún 2008 :  22:41:35  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Čo mám robiť so všetkými svojimi sexuálnymi túžbami a vášňami, ak nemôžem mať pohlavný styk a nesmiem masturbovať? Niekedy mám pocit, že idem vybuchnúť.

Teraz nadišiel čas vysvetliť si rozdiel medzi potlačením sexuálnych túžob a ich vykúpením. Väčšina ľudí, snažiacich sa o čistotu, sa chybne snaží ignorovať svoje sexuálne túžby, alebo ich odsúva do úzadia. Túžby však znova prichádzajú a mnohokrát sú ešte silnejšie ako predtým.

Sexuálne túžby a vášne sú nesmierne mocné. Ich potláčaním nič nevyriešime. Keď chceme žiť v ozajstnej slobode a svoju sexualitu využívať v službe autentickej lásky, musíme prežiť jej vykúpenie. Naše sexuálne túžby musia byť premenené Kristom, aby sme ich mohli prežívať podľa Božieho pôvodného plánu (pozri kapitolu jedna).

Kvôli rozkolu medzi telom a dušou, ktorý je spôsobený dedičným hriechom, sme všetci zdedili neusporiadané sexuálne túžby. Je ťažké, ba niekedy priam až nemožné, ich kontrolovať. Musíme sa teda pýtať: Mám kontrolu nad svojimi sexuálnymi túžbami, alebo skôr kontrolujú oni mňa? Ak nad nimi nemáme kontrolu, nie sme slobodní.
Musíme sa tiež pýtať: Odkiaľ pochádzajú tieto túžby: Slúžia autentickej láske, alebo sú iba vyjadrením túžby po sebauspokojení?

Keď sa sexuálne túžby, vášne a pokušenia objavia, a môžme si byť istí, že sa objavia, namiesto snahy ich ignorovať alebo potlačiť, im musíme dovoliť vyjsť na povrch. Nie tak, že sa im budeme oddávať, ale tak, že ich vložíme do rúk Krista, nášho Vykupiteľa. Môžeš sa napríklad pomodliť túto jednoduchú modlitbu:

Pane, Ježišu Kriste, dávam ti všetky svoje sexuálne túžby. Prosím Ťa, premeň všetko, čo je pokrivené hriechom, aby som mohol v tejto oblasti zakúsiť slobodu, a aby som mohol prežívať sexuálnu túžbu podľa tvojich zámerov. Amen.


Čím viac budeme pozývať Krista do oblasti našich sexuálnych túžob a vášní a čím viac Mu dovolíme, aby ich očistil, tým väčšiu kontrolu budeme nad nimi mať. Svoju sexualitu budeme potom prežívať ako túžbu dávať sa podľa vzoru Krista a nie ako túžbu po sebauspokojení. O tom je vykúpenie.

Nie je to však ľahké. Môžete si byť istí, že sa tu bude odohrávať ťažký duchovný boj (pozri Ef 6, 12). Ak chceme dovoliť Kristovi, aby nás očistil, musíme zomrieť našim vášňam. Musíme byť spolu s Kristom ukrižovaní, aby sme s Ním mohli byť vzkriesení k novému životu (pozri Rim 6) - k životu, v ktorom budeme stále viac a viac milovať, ako miluje On, a v tom je podstata našej sexuality.

V skutočnosti, nech nás naša padnutá sexuálna túžba akokoľvek silno vedie k sebeckým pôžitkom na úkor druhých, Boh chce omnoho silnejšie, aby nás naša vykúpená sexualita viedla k slobode milovania druhých tak, ako Kristus miluje nás. Sexuálna túžba nás má viesť k naplneniu Evanjelia. Preto Ján Pavol II. hovorí o sexuálnej túžbe ako o "dýchaní, ktorým sa celá naša bytosť zdokonaľuje a zveľaďuje zvnútra."

Skutočná láska a sloboda sú možné. Nedosiahneme ich však za deň, ani za dva. Parafrázujúc Jána Pavla II., Kristus nás predsa volá úporne a vytrvalo poznávať pravý význam našej sexuality. Volá nás poznávať vnútorné pohnútky nášho srdca, aby sme vedeli rozlišovať, čo je na jednej strane sexuálnou príťažlivosťou podľa Božieho zámeru a čo je na druhej strane iba prejavom žiadostivosti.

Hoci si tieto rôzne pohnútky srdca môžeme veľmi ľahko pomýliť, Kristus nás povoláva vedieť ich rozlišovať. To je opäť náročné, ale ako Ján Pavol II. dodal: "Táto úloha je splniteľná a je naozaj hodná Človeka."

Čo teda máme robiť so všetkými našimi sexuálnymi túžbami a vášňami? Máme ich dať Kristovi a dovoliť mu vykonať na nás zázrak vykúpenia. Jediné, o čo môžme prísť, je náš pohľad na sexualitu. V Božom pláne je omnoho úžasnejšia, ako si to my, padlé ľudské bytosti vieme vôbec predstaviť.

Ďalšia dôležitá vec, ktorú si musíme zapamätať: Toto vykúpenie nie je iba pre tých, ktorí nemajú "oficiálne povolenie" prejavovať svoje sexuálne túžby. Je pre každého, vrátane zosobášených párov. Manželstvo v žiadnom prípade nedáva manželom povolenie používať druhého iba na "uvoľnenie" svojich pokrivených sexuálnych žiadostivosti. Aj manželia musia prežiť vykúpenie ich sexuality, aby ich milovanie bolo naozaj milovaním a nie iba prejavom žiadostivosti.

Christopher West, Radostna zvest o manzelstve a sexe

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

zach

Stav: offline

 Odoslaný - 04 január 2009 :  20:51:32  Zobraziť profil  Pridať zach do zoznamu priateľov
Sexuálna túžba nie je hriech? Hriech je až masturbácia?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 01 august 2008  ~  Posledná návšteva: 04 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 07 január 2009 :  17:17:44  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Sexuálna túžba nie je hriech? Hriech je až masturbácia?

Pôvodne zaslal zach - 04 január 2009 :  20:51:32v clanku je hore je odpoved : Musíme sa teda pýtať: Mám kontrolu nad svojimi sexuálnymi túžbami, alebo skôr kontrolujú oni mňa? Ak nad nimi nemáme kontrolu, nie sme slobodní.
Musíme sa tiež pýtať: Odkiaľ pochádzajú tieto túžby: Slúžia autentickej láske, alebo sú iba vyjadrením túžby po sebauspokojení? Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Jedine  Téma Next Topic: Krestan a neplodnost  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06