Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Jakub vs. sv.Pavol
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mojnazro12 a umelé oplodnenie Téma Next Topic: Čoho je schopný
Strana: z 4

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  12:27:14  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
A teraz čo... Máš aj citát o univerzálnosti spasenia a som zvedavý, čo sa ďalej dočítaš v knižke a čo nám tu odprezentuješ...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  12:41:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

A teraz čo... Máš aj citát o univerzálnosti spasenia a som zvedavý, čo sa ďalej dočítaš v knižke a čo nám tu odprezentuješ...



Heheh, to je knižka o Egypte, nie o kresťanstve a ani o gnostikoch. O gnostikoch som sa dočítala inde. Napriek tomu, podľa mňa nie sú uvedené citáty jednoznačné, preto nevidím dôvod prečo by gnostici, ktorí žili podľa učenia Ježišovho, museli veriť tomu, že vykúpil všetok ľud + neuviedli ste citát Ježišov, v ktorom by písal niečo proti reinkarnácií. + Nevidím dôvod, aby zbožní katari, ako ich nazval dajaký pápežský svätec, mali byť cirkvou vyvraždení. Veď ich náboženstvo a spôsob života bol oveľa podobnejší Ježišovmu, než mali v tom čase katolíci.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:02:53  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Morphee

Cit: v ktorom by písal niečo proti reinkarnácií.

Vyplýva to zo Slova Božieho.

Židom 9:27  A jako je uložené ľuďom raz zomrieť, a potom súd

Medzi súdom a úmrtím nie je nič, čo by naznačovalo reinkarnáciu...

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:07:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Veru, v Písme sa nehovorí nič o možnosti nápravy v nasledovnom živote...
Ale jasne sa hovorí o tom, že po smrti bude súd: oddelia sa capi od oviec... jedni pôjdu do nebeského kráľovstva a druhí do večného zatratenia...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:21:31  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Veritas

Cit: Veru, v Písme sa nehovorí nič o možnosti nápravy v nasledovnom živote...

Nedá mi aby som nedodal: ani nič o možnosti nápravy po smrti človeka....

Jedine Boh, Jedine Viera, Jedine Písmo, Jedine Pravda.
<°)))))><(

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:23:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba

To: Morphee

Cit: v ktorom by písal niečo proti reinkarnácií.

Vyplýva to zo Slova Božieho.

Židom 9:27 A jako je uložené ľuďom raz zomrieť, a potom súd

Medzi súdom a úmrtím nie je nič, čo by naznačovalo reinkarnáciu...



Opäť, to nepovedal Ježiš. A aj tak, neznamená to, že Ježiš bol proti reinkarnácii. Gnostici napriek tomu dodržiavali učenie Ježišove. Jeho učenie sa netýkalo len jeho smrti, ako si myslí Maťo a toho, čo sa údajne dialo po nej (Jakub o zmŕtvychvstaní vôbec nepíše, kým Pavol ho má plné ústa). Ježiš učil hlavne o láske k blížnemu a rozvracal niektoré "dogmy" svojho náboženstva.

Ale Ježiš povedal - podľa historicky najdôveryhodnejšieho zo všetkých evanjelií - toto:

Mk 9,40

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:31:17  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
1. zaujíma ma, na základe čoho sa určuje najdôverihodnejšie evanjelium
2. odporúčam viac prečítať niečo o gnostikoch:
Budovali gnostici jednotu s celu katolíckou cirkvou, zachovávali (alebo snažili sa zachovávať) čisté učenie všeobecnej (katolíckej) cirkvi...? Aké mali učenie...? Blo v súlade s Magistériuom...? Gnostici mali ešte oveľa viac bludov ohľadom Krista... Ale to by chcelo viacej štúdia o nich...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mavi

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:34:44  Zobraziť profil  Pridať mavi do zoznamu priateľov
Fíha a rovno 2x ...niekto je asi už dosť napálený...

Pán je môj pastier, nič mi nechýba.

 Počet príspevkov: 57  ~  Člen od: 08 júl 2005  ~  Posledná návšteva: 13 júl 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:47:36  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

1. zaujíma ma, na základe čoho sa určuje najdôverihodnejšie evanjelium
2. odporúčam viac prečítať niečo o gnostikoch:
Budovali gnostici jednotu s celu katolíckou cirkvou, zachovávali (alebo snažili sa zachovávať) čisté učenie všeobecnej (katolíckej) cirkvi...? Aké mali učenie...? Blo v súlade s Magistériuom...? Gnostici mali ešte oveľa viac bludov ohľadom Krista... Ale to by chcelo viacej štúdia o nich...


V roku 1209 po Kristovi bolo povolaných do zbrane tridsať tisíc rytierov zo severnej Európy a poslali ich do Languedoku v južnom Francúzsku (Albigenziánska výprava), aby zlikvidovali Katarských gnostikov. Iba v mestečku Beziers bolo údajne zabitých okolo 15 tisíc mužov, žien a detí. Mnohí z nich zomreli vo svojich svätyniach, pri modlitbe. Keď sa veliteľ rytierov opýtal pápežovho vyslanca ako má rozlíšiť gnostikov od pravých veriacich, dostal odpoveď: "Pozabíjaj všetkých, Boh už rozozná, ktorí sú tí jeho!"
Prečo taká nesmierna brutalita v potlačení mierumilovných, nikomu neubližujúcich ľudí, aj keď sa ich viera mierne odlišovala od tej oficiálnej? Na súdoch, ktoré nasledovali, ich obviňovali zo všetkého možného, ale obžaloby boli vykonštruované. Katari žili veľmi jednoduchým, striedmym životom a navzájom si pomáhali. Tí, ktorí žili v manželstvách, sa väčšinou až na smrteľnej posteli definitívne zriekali materiálneho sveta. Gnostici a prví kresťania všeobecne verili v reinkarnáciu (opakovaný život na Zemi) tak, ako o tom učili všetky ostatné duchovné koncepty dávnoveku a uznávali rovnaké šance mužov a žien, pokiaľ išlo o spásu.

Keď pápež vyslal svojho zástupcu sv. Bernarda kázať po katarskom kraji proti kacírstvu, ten odchádzal späť ako vymenený: "Žiadna kázeň nie je kresťanskejšia ako tie ich!", povedal. Katari odmietali uveriť, že by Ježiš svojou smrťou automaticky vykúpil všetkých ostatných, pretože záchrana duše je individuálna vec a každý musí ideálny stav duše, premenu svojho bytia dosiahnuť sám. Verili, že Ježiš sa stal Kristom vlastným pričinením. Svedčí o tom fakt, že podobne ako mnoho iných svätcov, snažil sa dosiahnuť osvietenie odmietnutím materiálnych pokušení, pohodlného života a 40 dní strávil osamote na púšti, v pôste a v odriekaní, aby sa odtiaľ vrátil ako víťaz. A ostatným takto ukázal cestu, ktorú hodno nasledovať. Vždy predsa zdôrazňoval, že aj oni majú v sebe potenciál dosiahnuť to isté.

Táto katarská gnostická viera, tento duchovný model, ktorý sa len mierne odlišoval od oficiálneho, by možno natoľko ani neprekážala. Bolo tu však čosi, čo cirkevným hodnostárom prekážalo oveľa viac...
Katari odmietali chodiť do oficiálnych kostolov, odmietali kostolom platiť a neuznávali cirkevnú hierarchiu. Verili, že cirkev ovláda Rex Mundi - Pán materiálneho sveta. Kritizovali spôsob života kňazov a biskupov, ktorí sa spreneverili svojmu duchovnému poslaniu. Zneužívali svoje postavenie na osobné obohacovanie sa, prahli po moci nad masami a nesvedomito zdierali chudobných. Predávali za peniaze to, za čo nik na svete nikdy platiť nesmie: "božie milosrdenstvo". To bol hlavný dôvod, prečo cirkev zasiahla tak tvrdo.

Judeo-kresťanský duchovný koncept

Jak

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:53:20  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ok. A skús si nájsť aj zdroje z druhej stránky "problému", resp. ak chceš byť nestranná, (ako často deklaruješ), pozri sa na gnostikov aj z pohľadu nie protináboženského (protikatolíckeho)

Áno, to, čo si citovala z Písma je pravda a cirkev to robila a robí - v čase, keď nikto nejavil záujem o siroty a vdovy, ona sa ich ujímala a starala sa o ne... Ale to na PROP.Sk asi nepíšu, že?

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:53:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

1. zaujíma ma, na základe čoho sa určuje najdôverihodnejšie evanjelium



1. Pretože je najstaršie.
2. Pretože obsahuje najmenej autorových úvah (porovnaj s Evanjeliom podľa Jána) a zameriava sa viac na opis.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  13:57:41  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Ok. A skús si nájsť aj zdroje z druhej stránky "problému", resp. ak chceš byť nestranná, (ako často deklaruješ), pozri sa na gnostikov aj z pohľadu nie protináboženského (protikatolíckeho)



Napriek tomu, že ty považuješ za správne, aby si božie odpustky kupovali veriaci peniazmi a nie svojim životom podľa Ježišovho učenia, ja to za správne nepovažujem. A rovnako ani nepovažujem za správne, aby boli katari, ktorí žili viac podľa Ježišovho učenia, než Inocent III. v mene Ježišovom zavraždení.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:02:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Morphee, kde som napísal, že súhlasím so simóniou? Kde to hovorí alebo dokonca koná Cirkev?
A potom: kto to povedal o tom Markovom evanjeliu...? Katolícka cirkev verí, že celé sv. Písmo je Bohom inšpirované.

Zdá sa mi, že máš viac tvrdení, ako solídnych vedomostí a faktov o Cirkvi...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:16:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Morphee, kde som napísal, že súhlasím so simóniou? Kde to hovorí alebo dokonca koná Cirkev?
A potom: kto to povedal o tom Markovom evanjeliu...? Katolícka cirkev verí, že celé sv. Písmo je Bohom inšpirované.

Zdá sa mi, že máš viac tvrdení, ako solídnych vedomostí a faktov o Cirkvi...



Písal si, že gnostici "mali ešte oveľa viac bludov ohľadom Krista", v skutočnosti hlásala cirkev tieto bludy. Gnostici boli proti plateniu odpustkov a zhŕňaní majetku, čo cirkev praktizovala bez výčitiek svedomia. Usudzujem, že keď si napísal: "Budovali gnostici jednotu s celu katolíckou cirkvou, zachovávali (alebo snažili sa zachovávať) čisté učenie všeobecnej (katolíckej) cirkvi...?" stotožňuješ sa s postupm cirkvi v týchto otázkach, ktoré sú evidentne v rozpore s učením Ježišovým, avšak nie v rozpore s učením cirkvi.

Čo sa týka evanjelií, viem, že cirkev "verí" všetky. Ja však neverím všetky. Neverím ani jedno. Ale dľa vyššie spomenutého považujem Markove evanjelium za najdôveryhodnejšie.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:17:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Z internetu, hovorí J. Ch. Korec:

Rád by som povedal ešte niečo o samotnej inkvizícii. Prečítal som o nej tiež hodne kníh, dokumentov a hodnotení. Inkvizícia vznikla v zápase s herézami, ktoré sa dotýkali života Cirkvi i života verejného, národov a štátov vôbec.

Herézy narobili v stredoveku Európe mnoho starostí. Niektoré neprekročili svojím pôsobením cirkevné prostredie. Tak okolo roku 1050 vystúpil v Tours vo Francúzsku vzdelaný Berengár. Vyvolal nepokoje, no jeho vplyv bol ohraničený. Zomrel zmierený s Cirkvou priam ako vzor pokánia.

Celkom ináč si počínali niektorí zaťatí heretici. Predkladali neraz divoké náuky, správali sa nenábožensky a chceli meniť celú spoločnosť násilným spôsobom. Panteista Amaury okolo roku 1200 dal vo Francúzsku do pohybu hnutie, ktoré odmietlo každú autoritu, a všetky mravné zákony. Tým, ktorí poznali jeho náuku, bolo všetko dovolené, až po spoločenstvo žien mimo manželstva. Časť jeho prívržencov prekročila Rýn a Švajčiarsko. Z nich sa vyvinuli „cynici“ Paríža, „adamiti“ v Rakúsku, „nudisti“ v Česku, ba i tzv. „luciferiáni“ v Magdeburgu.

Katari boli nielen protikresťanskí, ale i protisociálni. Šírili zvláštny druh anarchizmu. Pokladali Cirkev za „synagógu satanovu“. Odmietali všetky mravné zásady, celý kresťanský život a kresťanské inštitúcie. Protisociálna bola táto sekta tým, že smerovala k úplnemu zničeniu občianskej európskej spoločnosti. „Všetko pod Slnkom a na čo svieti Mesiac je zlo a zmätok“ – písal Limozus Neger, jeden z ich predstaviteľov. Odmietali štát, podľa nich tiež „dielo satanovo“, odmietli akékoľvek občianske záväzky a povinnosti, či už daní, či obrany národa a krajiny. Štát na nich hľadel ako na ohrozenie celého spoločenského života.

Cirkev bola nútená odmietať názory heretikov, ktorí chceli v jej mene hlásať bludy. Americký historik E. C. Lea, ktorý nebol nijako naklonený Cirkvi, napísal o Kataroch, že ak by boli získali masy pre svoju sektu, Európa by sa bola vrátila do čias úplného barbarstva. Tu nešlo už len o boj proti Cirkvi. Išlo o boj proti civilizovanému spoločenstvu vôbec. Iný historik, protestant, sa vyslovil ešte vážnejšie. „Pápežstvo nestálo, ako si niektorí myslia, na strane reakcie či obskurantizmu ani vtedy, keď bojovalo proti takému jedu, akým boli katari 12. storočia. V zápase s touto herézou plnila Cirkev svoje veľké poslanie záchrany - táto sekta by bola zruinovala nielen Cirkev, ale aj európsku civilizáciu a s ňou možno i nás všetkých.“

Keďže mnohí heretici boli spoločensky nebezpeční, v najvážnejších prípadoch ich odovzdával inkvizičný súd do rúk svetskej moci. Podľa zachovaných záznamov inkvizičné súdy neboli bez kontroly. Keď sa zistila nespravodlivosť, sudcovia boli okamžite odvolaní, ba aj postavení pred súd.

Nie všetci obvinení boli inkvizíciou odsúdení. Z 930 rozsudkov, ktoré vyniesol Bernard Gui po roku 1300, bolo 130 oslobodzujúcich, 132 tzv. kánonických, čiže duchovných trestov, 152 pokání púťou, 307 prípadov väzenia na určitý čas a 42 prípadov bolo odovzdaných svetskej moci.

Tvrdosť voči bludárom, nech už bola akokoľvek odôvodňovaná, možno len opravdivo ľutovať. Veci ľudského presvedčenia nemožno nikdy riešiť násilím. Iná vec je, keď sa heretici dopúšťali násilia a ohrozovali verejný poriadok a životy. Na to platia prísne predpisy dodnes.

Ku inkvizícii by som mal ešte jednu poznámku. Španielska inkvizícia bola najvykričanejšia. Tá sa však po roku 1400 oddelila od Cirkvi a stala sa štátnou inštitúciou.

Pokiaľ ide o previnenia inkvizície, Cirkev dnes nemieni nič zatajovať a obhajovať. V Jubilejnom roku 2000 pápež Ján Pavol II. verejne v Bazilike sv. Petra ľutoval v mene Cirkvi všetky tieto previnenia a prosil o odpustenie. Roku 2004 vyšla v Ríme 800-stranová kniha historikov o inkvizícii. (Kto ju čítal? Alebo nám stačí pre objektivitui PROP.Sk? Pozn. Veritas) Štúdie v nej publikovala komisia odborníkov, medzi ktorými boli nielen katolíci, ale i protestanti, ba i nekresťania. V knihe je mnoho historických údajov. Celkove obraz o inkvizícii nevyznieva podľa tejto knihy ani zďaleka celkom čierno.

Aj dnes sa má spoločnosť na pozore, keď ide o niektoré sekty. Vyvíjajú násilie, zmocňujú sa vedomia labilnejších ľudí, ohrozujú mravnú výchovu mládeže, vedú až ku kolektívnym samovraždám. Rada Európy roku 1999 odporúčala nevyhnutnosť mať o takýchto spoločenstvách spoľahlivé informácie. Zastavujú sa im účty v bankách, tajná polícia (CIA) im monitoruje elektronickú poštu, sú predmetom najmä tajných služieb. Aj u nás na Slovensku.

Takže krátky exkurz a pohľad aj z druhej strany... A hovoril človek, ktorý má asi niečo naštudované... (A nie z googla...)

P.S.
Samozrejme, je mi ľúto a chápem aj ospravedlnenie sa JP II., za to, že mnoho ľudí krvavo pomrelo.
A ďakujem Bohu, že ľudstvo už odvtedy "scivilizovatelo" a krvavé útoky voči iným ľuďom sa v tejto forme už nekonajú... (Alebo sa mýlim...)

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:33:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Dobre, tak tu máme dva pohľady. Ja naďalej zotrvávam v názore, že gnostici, menovite Katari, nasledovali učenie Ježiša a cirkev (predstavovaná pápežom Inocentom III.) toto učenie nenasledovala. Ak by sa jednalo o tak bezbožných ľudí, ako uvádza Korec, ako si vysvetľuješ výrok sv. Bernarda? A ak teda cirkev bola podľa Korca tak zbožná, ako si vysvetľuješ výrok pápeža ohľadom zabíjania gnostikov?

+ Nezdajú sa ti tieto križiacke výpravy v rozpore s Ježišovým prikázaním "Miluj blížneho svojho"?
+ Nezdajú sa ti tieto križiacke výpravy v rozpore s Jahveho prikázaním "Nezabiješ"?

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:39:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Zdajú. A je mi to ľúto, že vždy trpia tí najmenej vinní a najslabší...

Ale ja neviem, ako inak by sa to dalo riešiť, keď vodcovia Katarov boli takí, akí boli... (Inak vieme, že sa všetko najskôr chcelo urovnať mierovou cestou... Ale zlyhalo to v zaťatosti...)
Ono aj tí krvilační križiaci sa mohli viacej krotiť. Určite nebolo v záujme pápeža (ani nikoho) bezhlavo a krvilačne zabíjať... Ale vo vojne bojujú vojaci... Sú to ľudia... A ľudia zlyhávajú...

Som smutný a trápi ma to, že človek dokáže zneužiť dôveru... A to sa stávalo a bude stávať... Takí sme... :/

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:44:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Zdajú. A je mi to ľúto, že vždy trpia tí najmenej vinní a najslabší...

Ale ja neviem, ako inak by sa to dalo riešiť, keď vodcovia Katarov boli takí, akí boli...
Ono aj tí krvilační križiaci sa mohli viacej krotiť. Určite nebolo v záujme pápeža (ani nikoho) bezhlavo a krvilačne zabíjať... Ale vo vojne bojujú vojaci... Sú to ľudia... A ľudia zlyhávajú...

Som smutný a trápi ma to, že človek dokáže zneužiť dôveru... A to sa stávalo a bude stávať... Takí sme... :/



Dál se háže kamením - J. Nohavica

Ve městě jménem Jeruzalém
v hlavním městě římské kolonie
na sklonku Velikonoc
Pilát si ruce myje

Otrhaný Ježíš stojí opodál
dav se mu směje zblízka
jak je to dál?
dál se háže kamením a píská

Kříže se nemění
jen příjmení a jména
když letí kamení
jde kolem huby pěna
potom se omluvíme
pomníky postavíme
a hlavy ozdobíme

Břevnovským klášterem jde dým
knihy se pálí
ve jménu kalicha
oltáře rozsekali

Dobrý muž schovaný za portál
křičí To ďábel spískal!
jak je to dál?
dál se háže kamením a píská

Kříže se nemění ...

Kostel v Arles se kácí
dle žabí perspektivy
bláznivá kráso
Vincent je jurodivý

Profesor akademie předvádí lineál
Zde jak radno viděti je ryska
jak je to dál?
dál se háže kamením a píská

Kříže se nemění ...

Malý muž s kytarou na pódiu
otvírá vrátka
pravda je v proscéniu
krutá a bez pozlátka

A lidé opouštějí sál
zaujmout stanoviska
jak je to dál?
dál se háže kamením a píská

Kříže se nemění ...

Ve městě jménem - ale to je vlastně jedno
na skonku přítomnosti a historie
miliarda Pilátů
zase si ruce myje


Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 04 august 2005 :  14:53:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
quote:
A ďakujem Bohu, že ľudstvo už odvtedy "scivilizovatelo" a krvavé útoky voči iným ľuďom sa v tejto forme už nekonajú... (Alebo sa mýlim...)

Sme rovnakí aj teraz ako tí v minulosti...
A Boh nás aj tak ešte nezatratil... Aj preto ho milujem a chcem Mu slúžiť - najlešie a najsprávnejšie, ako len budem vedieť...
A viem, že mu budú "slúžiť" aj iní, ktorí, však, budú mať iné ciele... mamonu...

Verím však, že už len kvôli 10 spravodlivým nezahubí celý svet... Prosba za Sodomu a Gomoru...

Apropó Cirkev ľutovala zbytočné krviprelievanie i keď už odpočiatku s ním nesúhlasila... Tak čo ešte chcete...? Čo sa dá ešte iné urobiť...? Asi to, však, budú neveriaci, ktorí nechú odpúšťať... Veriaci sa o to aspoň snažia...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  08:00:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Morphee

Dobre, tak tu máme dva pohľady. Ja naďalej zotrvávam v názore, že gnostici, menovite Katari, nasledovali učenie Ježiša

Niečo z dejín o kataroch - a čo sa mi nezdá nasledovaním učenia Pána Ježiša.
- učili dualizmus, t.j. že sú dvaja bohovia, dvaja synovia boží - Satan a Kristu.
- stvorenie je dielom zlého boha
- nejedli mäso /okrem rýb o ktorých sa verilo, že sa nerozmnožujú pohlavne/, ani mlieko, vajcia alebo syr, nakoľko sú produktom naväčšieho hriechu - pohlavnej reprodukcie /z tohoto vyplývalo aj ich odmietnutie manželstva/
- boli rozdelení na triedy - 1:"dokonalí" /prijali "krst Duchom" - po ktorom sa nesmel spáchať žiadny hriech - často potom z toho vyplývala dobrovolná smrť hladom - aby sa vyhlo hriechu/ a 2: "veriacich" - ktorí krst Duchom neprijali

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  08:32:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Aniko

- stvorenie je dielom zlého boha


Za zlého označovali starozákonného boha, lebo SZ je plný važdenia a krvavých obiet, konaných v jeho mene v rozpore s učením Ježiša, ktorý vystupoval proti niektorým zásadám starozákonného boha (napr. zrušenie soboty). Podľa nich bol svet zlým a hriešnym, čo bolo v rozpore s ich poznaním dobrého Boha, o akom hovoril Ježiš. Preto odmietali predstavu, že by dokonalý a dobrý Boh stvoril nedokonalý a zlý svet. Ich delenie bohov pochádzalo ešte zo staroegyptského hermetizmu. Najskôr sa stvoril dobrý a dokonalý Boh, ten stvoril ďalších bohov, ktorí potom stvorili tento svet.

quote:
Pôvodne poslal Aniko

- boli rozdelení na triedy


Opäť pozostatok z egyptského hermetizmu, ktorý učil, že k Bohu môže mať každý človek iný vzťah podľa svojich schopností poznania. Hermetizmus pozná 4 stupne poznania:
1. Viera v božstvá
2. Mechanistický názor
3. Transpersonálny názor
4. Transcendentálne poznanie

quote:
Pôvodne poslal Aniko

- často potom z toho vyplývala dobrovolná smrť hladom - aby sa vyhlo hriechu


Za vzor im slúžil Ježišov 40 denný pôst na púšti. Ich snahou bolo odpútať sa od telesných pôžitkov, lebo iba tak podľa nich bolo možné spoznať Boha. To bolo v tom čase bežné, viď prorok Ján.

Napriek tomu, ja nevidím v týchto veciach zásadný rozpor s Ježišovým učením.


Mk 9,38-40

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  08:36:35  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
No ja tu vidim dostr zasadnu odchylku. SZ Boh nie je zly, je to ten isty ako ten, ku ktoremu sa modlil Jezis a nazyval ho Otcom. Je to ten isty Boh, SZ aj NZ. Takze je tu jeden dost zasadny rozdiel s Kristovym ucenim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  08:51:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Lajos

SZ Boh nie je zly, je to ten isty ako ten, ku ktoremu sa modlil Jezis a nazyval ho Otcom.



Starozákonný boh je najhorší, akého poznám.

+ Pre Aniko:

Mk 5, 6-7: Keď v diaľke zbadal Ježiša, pribehol, poklonil sa mu a skríkol veľkým hlasom: "Čo ťa do mňa, Ježiš, syn najvyššieho Boha?! Zaprisahám ťa na Boha, nemuč ma!"

Všimnúť si treba spojenie "syn najvyššieho Boha". Nehovorí "syn jediného Boha". Spojenie slov "najvyšší Boh" nevylučuje existenciu nižších bohov.

+ Pre Aniko 2:


Mk 9,43-48


Sa teda nečuduj, že radšej volili smrť hladom.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  10:00:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Morphee, nepoznám hermetizmus - čiže môj pohľad je z kresťanského hľadiska /no možno niekto druhý veriaci môže mať iný pohľad/.

Za zlého označovali starozákonného boha, lebo SZ je plný važdenia a krvavých obiet, konaných v jeho mene v rozpore s učením Ježiša,
ktorý vystupoval proti niektorým zásadám starozákonného boha (napr. zrušenie soboty).

Kristus nevystupoval proti Hospodinovi /budem tak nazývať Boha SZ/ - ani čo sa týka soboty /v obrane učeníkov, ktorý jedli zrno, ich práveže obhajuje SZ - Dávidom/. Máš pravdu v tom, že v SZ bol istým spôsobom nedokonalý. No už v SZ Boh zasľúbil dokonalosť, čiže Krista. SZ bol akousi predprípravou na NZ. Napr. obete boli vykonávané ako predobraz Kristovej obety.

Podľa nich bol svet zlým a hriešnym, čo bolo v rozpore s ich poznaním dobrého Boha, o akom hovoril Ježiš. Preto odmietali predstavu, že by dokonalý a dobrý Boh stvoril nedokonalý a zlý svet.
Lenže Boh nestvoril zlý a hriešny svet..! Čo stvoril bolo DOBRĚ. Hriech prišiel až potom. A to už Boh musel riešiť...

Ich delenie bohov pochádzalo ešte zo staroegyptského hermetizmu. Najskôr sa stvoril dobrý a dokonalý Boh, ten stvoril ďalších bohov, ktorí potom stvorili tento svet.
..sa stvoril..?!

Opäť pozostatok z egyptského hermetizmu, ktorý učil, že k Bohu môže mať každý človek iný vzťah podľa svojich schopností poznania. Hermetizmus pozná 4 stupne poznania:
Kresťanstvo pozná iba - buď si Kristov, alebo nie si

Za vzor im slúžil Ježišov 40 denný pôst na púšti. Ich snahou bolo odpútať sa od telesných pôžitkov, lebo iba tak podľa nich bolo možné spoznať Boha. To bolo v tom čase bežné, viď prorok Ján.
Iste, že pôst má svoje miesto v kresťanstve, ale žeby iba tak bolo možné spoznať Boha je hlúposť. Boh nám dal Sv.Ducha, aby sme ho mohli poznať. A určite nebolo správne vyhladovať sa až k smrti.

Mk 9,38-40
Mk 12,24... a tiež známe "nie každý, kto mi hovorí Pane, Pane, vojde...."

Starozákonný boh je najhorší, akého poznám.
Mal, podľa Teba, Hospodin, nechať vyhladiť národ, ktorý mal ukazovať Jeho zvrchovanú moc, na ktorom ukazoval svoju milosť?

Všimnúť si treba spojenie "syn najvyššieho Boha". Nehovorí "syn jediného Boha". Spojenie slov "najvyšší Boh" nevylučuje existenciu nižších bohov.
Stále neviem, kto by tí nižší bohovia mali byť /prosím, podľa Biblie/. "Kto videl mňa, videl Otca"
Morphee - ale ak prijímaš iba ev. Mareka, tak sa ťažko môžme o niečom rozprávať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 05 august 2005 :  11:54:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Ad evanjeliá. Ja "prijímam" aj nekanonizované. Ale v otázke Ježišovho života považujem za najdôveryhodnejšie zo všetkých kanonizovaných práve Markovo. Evanjelium dľa Jána považujem za najmenej dôveryhodné, bo tam sa viac píše o Jánovi, než o Ježišovi.

Ad "sa stvoril":

Kniha o poznaní Bezbrehej žiary

Vznikol som ako Stvoriteľ a som teda stvoriteľom všetkého, čo vzniklo. (...) Spojil som sa teda so svojou severnou rukou a objal svoj tieň akoby svoju partnerku. Semeno som vylial do svojich úst a opäť som ho vypustil v podobe Šua a Tefnuta. Tak som z jedného bpha učinil troch. (...) Potom Šu a Tefnut vytvorili Geba a Nut. Geb a Nut potom vytvorili Osirida, Slepého Hora, Seta, Eset a Nebetchet behom jediného pôrodu, jedného po druhom. Títo potom stvorili všetkú rozmanitosť na tejto zemi prostredníctvom bytostí, ktoré vytvorili.

Inak je to staroegyptský hermetický text. V tom čase nebola predstava mnohých bohov podriadených Stvoriteľovi (v Egypte sa volal Ré, Bezbrehá žiara) ničím zvláštnym. Bezbrehá žiara je teda boh Ré. Šu bol symbolom ohňa. Tefnut symbolom vody.

Je to jasné, nie?

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 4 Previous Topic: Mojnazro12 a umelé oplodnenie Téma Next Topic: Čoho je schopný  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06