Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Je Boh len jeden?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Vatikán připravuje rozsáhlé opravy v Bibli Téma Next Topic: Morálka
Strana: z 5

Rex

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2005 :  22:06:06  Zobraziť profil  Pridať Rex do zoznamu priateľov
Teraz mi napadla otazka pri citani ineho fora a 13.kapitoly Deuteronomia, ci je Boh naozaj len jeden (ten krestansky)? Ide totiz o to, ze bozie prikazania tak ako aj uvedena kapitola naznacuju, ze aj sam Boh sa vyjadruje, ze ich je viac:

http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/exo/020.html
quote:
Boh hovoril všetky tieto slová:
Ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý som ťa vyviedol z Egypta, z domu otroctva. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa! Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, Boh horliaci, ktorý trestám neprávosť otcov na synoch, do tretieho a štvrtého pokolenia tých, ktorí ma nenávidia, a preukazujem milosť tisícom, ktorí ma milujú a zachovávajú moje prikázania...


a dalej http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/deu/013.html:
quote:
Boh hovoril všetky tieto slová:
Ak by ťa tvoj brat, syn tvojej matky, alebo tvoj syn, alebo tvoja dcéra, alebo žena v tvojom náručí, alebo tvoj priateľ, ktorý ti je ako vlastný život, tajne zvádzali a hovorili: Poďme a slúžme iným bohom! ktorých si nepoznal ani ty ani tvoji otcovia, bohom okolitých národov, tebe blízkych alebo ďalekých, od jedného konca zeme až po druhý koniec zeme, nepovoľuj mu ani ho neposlúchaj, ani tvoje oko nech sa nezľutuje nad ním, nemaj s ním súcit ani ho nekry, ale musíš ho zabiť.


a dalej:

http://www.biblia.sk/sk/1/biblia/sev/2ch/002.html
quote:
Dom, ktorý chcem postaviť, musí byť veľký, lebo i náš Boh je väčší ako všetky božstvá (v anglictine je to: "The house which I build is great: for great is our God above all gods").


a mnoho dalsich...

Z uvedeneho nevyplyva, ze ini bohovia neexistuju, len ze sa im nema sluzit.

 Počet príspevkov: 190  ~  Člen od: 17 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 29 september 2005 Upozorniť moderátora 

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2005 :  22:09:54  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Spravne, Rexo, Boh je len jeden, ale bohov moze byt viacero.

Ale tomu si asi aj tak neporozumel.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rex

Stav: offline

 Odoslaný - 31 júl 2005 :  22:50:14  Zobraziť profil  Pridať Rex do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK

Spravne, Rexo, Boh je len jeden, ale bohov moze byt viacero.

Ale tomu si asi aj tak neporozumel.



Aaaaaaale, budes sa divit, ale porozumel som tomu, co si napisal.

Mozem to teda chapat tak, ze pripustas existenciu viacerych takych nadprirodzenych entit, ale ta jedna (ktoru oznacujes Boh) je niecim vynimocna (teraz nesmerujem k tej vynimocnosti a jej vlastnostiam, len k pripusteniu toho faktu, ze ich je potencialne viac)?

 Počet príspevkov: 190  ~  Člen od: 17 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 29 september 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  07:49:47  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Aaaaaaale, budes sa divit, ale porozumel som tomu, co si napisal.
Inokedy tu zadubenost teda iba hraaaaas?

Mozem to teda chapat tak, ze pripustas existenciu viacerych takych nadprirodzenych entit, ale ta jedna (ktoru oznacujes Boh) je niecim vynimocna (teraz nesmerujem k tej vynimocnosti a jej vlastnostiam, len k pripusteniu toho faktu, ze ich je potencialne viac)?
Neviem, ci sa mam teraz divit a teda, ze si porozumel tomu co som napisal alebo nie.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  08:51:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Bohov bolo veľa. Schéma bola vždy rovnaká: Hlavný boh (najmocnejší, stvoriteľ všetkých ostatných bohov, najpopulárnejší medzi ľudom), bohovia a nižšie božské bytosti (polobohovia), ktoré pomáhali bohom vykonávať ich božské remeslo, alebo mali nadprirodzené schopnosti a stáli v stupnici nad človekom. Praktický príklad: Zeus (hlavný boh), Áres, Hádes, Héra a pod. (bohovia), kyklop (nižšia božská bytosť) alebo Herkules a Prométeus (polobohovia).

Podobné členenie používali európski pohania, ale aj Egypťania, Sumeri alebo Hebrejci. U európskych pohanov bolo badať zvláštny jav - popularitu istého božského kultu, ktorý tých ostatných bohov odsúval do úzadia. Tak napr. Slovania mali veľa bohov, ale najviac uctievaný a najpopulárnejší bol boh Perun (u Germánov Odin). Keď Slovania expadnovali do Európy, musela ich kultúra čeliť vplyvom z vonku. Stalo sa teda, že mnohokrát Perun vystupoval ako jediný slovanský boh. S postupom času, ak by na slovanské územie neprišlo kresťanstvo (tiež známe ako boj kresťanského Boha s Perunom), by mohol nastať taký vývoj, že by ostalo iba jedno božstvo boha Peruna.

A predpokladám, že čosi také sa udialo aj u Hebrejov. Ich najpopulárnejší boh Jahwe nakoniec pohltil ostatné božstvá. Duchovným vodcom to nakoniec muselo enem vyhovovať, lebo takto jednoduchšie mohli strážiť čistotu svojho náboženstva, ktoré muselo čeliť vplyvom mnohých kultúr. V Starom zákone sa ešte nachádzajú zmienky o pohanských časoch Jahweho, okrem spomínaných Rexom aj tieto:

Gn 6, 2: Boží synovia videli, že ľudské dcéry sú pekné, a brali si z nich za ženy, koľko len chceli.

Gn 6, 4: V tom čase boli na zemi obri ba aj neskôr -, a keď Boží synovia obcovali s ľudskými dcérami, ony im rodili obrov. To sú hrdinovia dávnych čias, slávni mužovia.

Nm 13, 34: Ba aj obrov sme tam videli, Enakových synov z rodu obrov. Popri nich sme sa zdali ako kobylky!

Dalo by sa teda zhrnúť:

Hlavný boh: Jahwe
Bohovia: bližšie nešpecifikovaní, iba boží synovia
Nižšie božské bytosti: anjel (posol boží), archanjel (anjel s vodcovským postavením), serafín, cherubín (lietajúca bytosť/prístroj)
Polobohovia: bližšie nešpecifikovaní, iba obri (potomkovia božích synov a ľudských žien)

+ Netreba zabúdať na inšpiráciu Egyptom. Faraon Achnaton zaviedol kult jediného - presnejšie samojediného - boha Atona, čím ako prvý zaviedol pojem monoteismus do praxe.
Aton sa podľa legendy Achnatonovi zjavil vo videní a oznámil mu, že je jeho synom. Hlásal, že iba on je synom samojediného boha Atona a teda nik iný nemôže s týmto bohom hovoriť iba faraon. Aton bol boh nedeliaci ľudí podľa rasy, milujúci každé svoje stvorenie. Podľa Achnatonovho chválospevu bol Aton stvoriteľom všetkého. Na rozdiel od Jahweho, Aton nemal vyvolený národ, iba vyvoleného syna (faraona), ktorého mal radšej ako ostatných. Počas Achnatonovej vlády sa podľa učenia svojho boha snažil faraon zjednodušiť písmo, aby bolo prístupné aj jednoduchým ľuďom. Zamestnával aj ľudí z nižších vrstiev. Miesto boja uzatváral mierové dohody a pod. Jeho boh bol bohom mierumilovným a všetkých ľudí milujúcich.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rex

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  09:10:22  Zobraziť profil  Pridať Rex do zoznamu priateľov
Morphee, mne ide o inu vec: kedze krestanstvo sa nazyva monoteistickym nabozenstvom, vyplyva z toho, ze ini bohovia podla neho neexistuju co vsak az tak silno nekoresponduje s tym, co sa pise v biblii. Ta (aspon v zmienenych citatoch) neodmieta existnciu inych bohov, len prikazuje uctievat toho jedneho. Je teda krestansvto monoteisticke vo vyzname uctievania jedneho boha (z mnohych aj ked mozno podriadenych tomu hlavnemu), alebo vo vyzname viery existencie v jedineho boha?

Ad. Ruzova Baletka (GMK): nuz asi som zadubeny a predsa len som nepochopil co si prvykrat napisal - Tvoje hracky s malymi a velkymi pismenami asi minuli svoj ciel... Skus mi to ozrejmit blizsie (predpokladam, ze budes pisat nieco o falosnych bohoch a pod.)

 Počet príspevkov: 190  ~  Člen od: 17 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 29 september 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  10:15:49  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
GMK chcel asi povedať, že on verí enem v jedného Boha (inak zvaného Jahwe, Ja som), ktorého si vybral z viacerých bohov, lebo Jahwe mal najsamlepšiu predvolebnú kampaň.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  13:33:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Rex

Morphee, mne ide o inu vec: kedze krestanstvo sa nazyva monoteistickym nabozenstvom, vyplyva z toho, ze ini bohovia podla neho neexistuju co vsak az tak silno nekoresponduje s tym, co sa pise v biblii. Ta (aspon v zmienenych citatoch) neodmieta existnciu inych bohov, len prikazuje uctievat toho jedneho. ...



Skor by tu mal zareagovat palino, ja to len volne zacitujem:
"Ja som Pan, Boh tvoj, nebudes mat inych bohov okrem mna, aby si sa im klanal". Preco sa hras so slovickami, co sa pripusta a nepripusta, ked je jasne povedane, o co ide?
A prosim, upustite od vzajomnych osobnych invektiv, nato toto forum nie je postavene. Dakujem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rex

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  13:38:52  Zobraziť profil  Pridať Rex do zoznamu priateľov
Mirec, suhlasim ze invektivy nie su to prave orechove, cim by sa tu malo argumentovat.

Nepochopil som ale vecnu cast Tvojej odpovede. Otazka stoji nasledovne: vyplyva z textu biblie, ze potencialne existuju ine nadprirodzene bytosti (bohovia) okrem toho krestanskeho? Biblia hovori o tom, ze uctievat (adorovat/klanat/...) sa mame len tomu jednemu - o tom ale rec momentalne nie je.

 Počet príspevkov: 190  ~  Člen od: 17 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 29 september 2005 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  13:44:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
"NEBUDES MAT INYCH"... nenazvi ma prosim pstrosom, strkajucim hlavu do piesku, ale nezaujima ma to, ci su alebo nie su ini. Jasne je povedane, ze MOJ Boh je len jeden. Verim mojmu Bohu, verim preto, lebo pre mna urobil to, co urobil, verim, ze je, a ze ma miluje, takeho, aky som...a je mi uplne jedno, ci existuju aj nejaki ini. Nemaju pre mna ziadnu vypovednu hodnotu, nesustredim sa na to, aby som zistoval ich existenciu/alebo ju popieral, na to tu nie som. Uz mi lepsie rozumies?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  13:54:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal mirecnr


Skor by tu mal zareagovat palino, ja to len volne zacitujem:
"Ja som Pan, Boh tvoj, nebudes mat inych bohov okrem mna, aby si sa im klanal". Preco sa hras so slovickami, co sa pripusta a nepripusta, ked je jasne povedane, o co ide?
A prosim, upustite od vzajomnych osobnych invektiv, nato toto forum nie je postavene. Dakujem.



Nuž Mirec, ale otázka nestojí, akých bohov budeš mať ty, ale či je iba jeden Boh.
1. božie prikázanie nehovorí, že Boh je len jeden, ale hovorí iba toľko, že ty nebudeš mať iných bohov, aby si sa im klaňal.
Čiže je to jasné, dľa mňa ešte aj toto prikázanie nepriamo poukazuje na skutočnosť, že v dobách, keď Mojžiš písal tieto riadky, bolo na Zemi mnoho rôznych bohov a aj Mojžišov Jahwe o nich vedel, ALE vyhrážal sa svojmu vyvolenému národu, aby sa im neklaňali, bo on je ich pánom.

Ďalší príklad v Biblii, kde Jahwe bojuje s egyptskými bohmi a tým potvrdzuje ich existenciu, lebo iste uznáte, že ak neexistovali egyptskí bohvia, s ktorými sa pasoval, nemohol existovať ani on, nuž a vy Jahweho existenciu nespochybňujete, automaticky teda musíte veriť aj v existenciu pohanských bohov:

Ex 7, 9-12: "Keď bude faraón od vás žiadať: "Nože, urobte zázrak!", povieš Áronovi: "Vezmi svoju palicu a hoď ju pred faraóna!", a premení sa na hadiu potvoru." Potom Mojžiš a Áron išli k faraónovi a robili tak, ako im prikázal Pán. Áron hodil svoju palicu pred faraóna pred jeho služobníkov a ona sa premenila na hadiu potvoru. Faraón dal však zavolať (svojich) mudrcov a čarodejníkov a oni, egyptskí zaklínači svojimi čarami urobili to isté: Každý z nich hodil svoju palicu a ony sa premenili na hadie potvory. Áronova palica však požrala ich palice.

Ex 7, 20-22: A Mojžiš a Áron urobili tak, ako im prikázal Pán. Zdvihol svoju palicu pred faraónom a jeho služobníkmi, udrel nílsku vodu a všetka nílska voda premenila sa na krv.
Ryby v Níle podochli a Níl zapáchal tak, že Egypťania nemohli piť z Nílu vodu. A krv bola v celej egyptskej krajine.
Ale egyptskí zaklínači svojimi čarami urobili to isté, a tak faraónovo srdce ostalo zatvrdnuté a nepočúvol ich, ako predpovedal Pán.

Ex 8, 1-3: Pán prikázal Mojžišovi aj toto: "Povedz Áronovi: "Vystri ruku so svojou palicou nad rieky, kanále a rybníky a priveď žaby na egyptskú krajinu!"
I vystrel Áron ruku nad egyptské vodstvo a tu povyliezali žaby a pokryli egyptskú krajinu.
Ale aj zaklínači svojimi čarami urobili to isté. Aj oni priviedli žaby na egyptskú krajinu.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  14:24:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
a co ako?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  14:38:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal mirecnr

a co ako?



Biblický Boh (Jahwe, Ja-som) nie je jeden jediný boh, ale je iba jedným z bohov.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  14:39:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
v Tvojich prikladoch zo SZ "bojoval" Boh skrze Arona a Mojzisa proti faraonovym mudrcom a carodejnikom.
Vies, ja tomu vravim, ze "je vela veci medzi nebom a zemou, ktorym neroizumieme", beriem to ako fakt a nemienim si qoli tomu ohryzat prsty, ze nieco neviem. Najma ked mi staci to, co viem a comu verim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  14:52:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal mirecnr

v Tvojich prikladoch zo SZ "bojoval" Boh skrze Arona a Mojzisa proti faraonovym mudrcom a carodejnikom.
Vies, ja tomu vravim, ze "je vela veci medzi nebom a zemou, ktorym neroizumieme", beriem to ako fakt a nemienim si qoli tomu ohryzat prsty, ze nieco neviem. Najma ked mi staci to, co viem a comu verim.



Hoci sú tieto príbehy vymyslené a nikdy sa podľa egyptských presných záznamov neodohrali, skús sa vžiť do postavenia faraona, vyznávajúceho svojich bohov, ktorých pokladal za pravých a najmocnejších. Odrazu k tebe prídu dvaja hebrejskí zaklínači, čarodejníci, čo robia pred tebou rôzne čary, aby ťa presvedčili, že ich Jahwe je pravejší a mocnejší, ako tvoj Amon-Re.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  15:02:09  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ahoj, Morpehee!

Ešte keby ten faraón nevyužíval niekoho ako otrokov... Keby tak títo hebrejskí ľudia neboli utláčaní a mali by slobodu napr. aj vo vierovyznaní, tak nikto by nikam chodiť nemusel...
A teda podľa správ v Biblii a potom ďalším vývojom sa asi jasne ukázalo, kto bol silnejší...
PD!

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  15:19:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Ahoj, Morpehee!

Ešte keby ten faraón nevyužíval niekoho ako otrokov... Keby tak títo hebrejskí ľudia neboli utláčaní a mali by slobodu napr. aj vo vierovyznaní, tak nikto by nikam chodiť nemusel...
A teda podľa správ v Biblii a potom ďalším vývojom sa asi jasne ukázalo, kto bol silnejší...
PD!



Apropó výčitky voči Egypťanom. Iste, boli krutí, ako všetci v tej dobe. Ani Jahwe nebol nijaká výnika. Veď čo úbohí Filištínci, Horejci, Amorejčania, Hetejci, Ferezejci, Kanaánčania, Hevejci a Jebuzejci a pod., ktorých Izraeliti, Jahwem vedení sústavne vyhubovali a drancovali ich majetok?

Podľa Biblie bol silnejší Jahwe. Ale pisateľ bol Mojžiš, Jahweho strojca a teda nemohol byť objektívny. Pravda, o tej historke sa nezachovali nijaké iné svedectvá a to už hádam by si Egypťania pamätali, kedy sa ich posvätný Níl zmenil na krv, nie?

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  15:34:46  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
vies veritas, niekto sa lahsie vzije do pozicie panovnika, ako otroka. Tak ci tak, Morphee, stavias svoje teorie na slovach z Biblie, Boh ve vsak zivy a sucasny. Hoci sa teraz usmievas a myslis si svoje.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  15:42:42  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Ahoj, Morpehee!

Ešte keby ten faraón nevyužíval niekoho ako otrokov...



...zeby len faraoni mali svojich otrokov ?

(Exo 21: 20-21 ) Kto tak udrie svojho otroka, alebo svoju otrokyňu) palicou, že zomrie pod jeho rukou, treba ho prísne potrestať, ak ostane jeden, alebo dva dni na žive, nepodlieha nijakému trestu, lebo oni sú jeho majetkom.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  15:54:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ale nie je otrok ako otrok. Iste si čítal nariadenia celé a vieš, že ihneď medzi prvými nariadeniami je, že otrok môže slúžiť max. 6 rokov a v siedmom roku sa stáva slobodným (ak sa otrok sám od seba nerozhodne zotrvať pri svojich pánoch...)
Myslím, že u faraóna to bolo asi dosť iné... Byť niekoľko storočí pod nadvládou a byť utláčaný... no... nič moc...

Ono vtedy proste bola doba otrokov, tak ako je dnes doba boháčov a mafiánov... A predsa si žijeme šťastne a v pokoji...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  16:11:24  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
...Ešte keby ten faraón nevyužíval niekoho ako otrokov... Keby tak títo hebrejskí ľudia neboli utláčaní a mali by slobodu napr. aj vo vierovyznaní...


....Ono vtedy proste bola doba otrokov...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  16:26:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
..ono čítať celky by bolo lepšie, ako vytrhávať. Platí aj čo sa Biblie týka, aj iných textov:
quote:
Byť niekoľko storočí pod nadvládou a byť utláčaný... no... nič moc...

...ale Milan, viem, že obaja vieme, že treba čítať v celom kontexte a že v tejto uhorkovej sezóne sa my dvaja teraz iba trošku doberáme...

Prajem Ti, ale aj všetkým ostatným, pekný nastávajúci týždeň...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 01 august 2005 :  17:49:54  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
...

...napodobne!


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 02 august 2005 :  08:09:17  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas

Ale nie je otrok ako otrok. Iste si čítal nariadenia celé a vieš, že ihneď medzi prvými nariadeniami je, že otrok môže slúžiť max. 6 rokov a v siedmom roku sa stáva slobodným (ak sa otrok sám od seba nerozhodne zotrvať pri svojich pánoch...)
Myslím, že u faraóna to bolo asi dosť iné... Byť niekoľko storočí pod nadvládou a byť utláčaný... no... nič moc...



Egypťania brali zajatých a spravili z nich otrokov vo svojej krajine. Aj Egypťania mali pravidlá pre vlastníctvo otroka, aj otrok v Egypte mohol nadobudnúť slobodu (napr. pyramídy nestavali otroci, ale nájomní robotníci za riadny plat). Ale dôvod, prečo hebrejci mali málo otrokov, je prostý:

Nm 31, 17: Preto teraz pobite všetkých chlapcov a pozabíjajte aj všetky ženy, ktoré už obcovali s mužom.

Dt 20, 13: A keď ti ho Pán, tvoj Boh, vydá do rúk, pobiješ ostrím meča všetko, čo v ňom bude mužské

Dt 20, 17: lež pobiješ ich ostrím meča: Hetejcov, Ferezejcov, Hevejcov a Jebuzejcov, ako ti prikázal Pán, tvoj Boh,

Joz 10, 30: Aj ju i jej kráľa dal Pán do ruky Izraela. Mečom pobil všetkých ľudí, ktorí v nej boli. Ani jediného v nej nenechal. Aj jej kráľovi urobil tak, ako urobil kráľovi jerišskému.

Joz 10, 35: Dobyli ho v ten deň a pobili mečom. A na všetkých ľuďoch, ktorí v ňom (v ten deň) boli, vykonal kliatbu takisto, ako urobil s Lachišom.

Joz 11, 11: Vykonali kliatbu a mečom pobili všetkých ľudí, ktorí v ňom boli. Nič živé neostalo a Asor vypálil ohňom.

Sdc 20, 48: Izraeliti sa potom vrátili k Benjamínovcom a pobili ich ostrím meča od mužov až po dobytok, vôbec všetko, čo sa našlo v mestách. A všetky mestá, ktoré našli, vypálili ohňom.

A hľa, Veritas, aká to objektivita. Ak kydáš na Egypťanov, tak hovoríš: "Ešte keby ten faraón nevyužíval niekoho ako otrokov... Keby tak títo hebrejskí ľudia neboli utláčaní a mali by slobodu napr. aj vo vierovyznaní, tak nikto by nikam chodiť nemusel..."
A keď ti Milan pripomenie, že aj židia mali otrokov, zrazu hovoríš: "Ono vtedy proste bola doba otrokov, tak ako je dnes doba boháčov a mafiánov... A predsa si žijeme šťastne a v pokoji..."

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 02 august 2005 :  09:21:58  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Morphee, už som to raz písal, tak len v skratke:
Boh je darca života. Aj v Biblii je: "Boh dal, Boh vzal..."

Tých, ktorých tak veľmi obhajuješ Boh potrestal rukami Izraelitov. Tí dostali príkaz, pozabíjať všetkých, ktorí sa priečili Bohu...

Áno, niekto spomínal, že Boh mohol radšej na tých, čo neposlúchajú poslať chorobu, ako ich dať pozabíjať Izraelčanmi... Ale Boh sa rozhodol takto...
Inak som si na 100% istý, že keby to urobil akokoľvek, vždy by si mala proti tomu niečo... Takže som rád, že to urobil práve takto a nie inak (napr. otrávením vody), lebo by Ti bolo ešte ľúto aj živočíchov, čo žijú vo vode...

A dodatky:
1. nevytŕhame vety z kontextu Písma, ani príspevkov - lebo potom to môže spôsobiť nepochopenie (tu sa tak stalo)
2. poprosím dôkaz o tom, aké práva mali otroci. Ak sa dá, konkrétne by som poprosil o právach izraelitov v egyptskom zajatí...
3. Uvažoval som nad tým, prečo asi nie sú záznamy u egypťanov napr. o exode, či o tzv. egyptských ranách... (Ak teda naozaj nie sú! Tu by som chcel poprosiť, kto by mal nejaké vedomosti v tomto smere, nech dá vedieť...)
4. Krááásny deň Ti želám!

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 02 august 2005 :  09:36:33  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
...Morphee mam rad, inteligentne dievca...

...vytrhnutie z kontextu?
...mne sa zda,ze je totiz jedno ci si otrokom 20 rokov alebo max. 6 rokov...ak si i pocas tych 6 rokov bity palicou, pretoze si niekoho majetkom...
...nuz nie je otrok ako otrok ?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Vatikán připravuje rozsáhlé opravy v Bibli Téma Next Topic: Morálka  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06