Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Kňaz (biskup) v kravate???
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: OMŠA predtým a potom - nájdeš rozdiel ?? Téma Next Topic: Benedikt XVI. o vzkriesení  

cristiano

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2013 :  16:03:56  Zobraziť profil  Pridať cristiano do zoznamu priateľov
Pochválen buď Pán Ježiš Kristus!

Všimol som si, že "pokrokoví" kňazi a dokoca i biskupi na západe úplne opustili odev klerikov (či už sutanu alebo civil s kolárikom) a nosia namiesto toho oblek s kravatou. Jediným znamením toho, že ide o kňazov, je malý krížik na klope saka.

Podľa mňa to nie je správne.

Čo si o tom myslíte?

Uvediem len zopár príkladov z Francúzska:

Biskup diecézy Angoul#234;me Msgr. Dagens

http://www.charentelibre.fr/2013/01/11/mariage-pour-tous-pour-monseigneur-dagens-ce-projet-de-loi-est-un-pretexte-au-nouvel-antichristianisme,1133884.php

Biskup diecézy Rodez Msgr. Fonlupt

http://www.ladepeche.fr/article/2011/06/05/1099126-le-nouvel-eveque-sera-ordonne-cet-apres-midi.html

Biskup diecézy Moulins Msgr. Percerou

http://www.riposte-catholique.fr/perepiscopus/mgr-laurent-percerou-nomme-eveque-de-moulins#.UcWtSfk0wpk

Biskup diecézy Limoges Msgr. Kalist

http://www.lepopulaire.fr/limousin/actualite/2013/02/12/demission-du-pape-une-decision-assez-logique-pour-l-eveque-de-limoges-1441073.html


 Krajina: Mexico  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 22 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 13 január 2020 Upozorniť moderátora 

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 22 jún 2013 :  16:12:23  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
som fanusik tradicneho odevu = reverendy
ale viem pochopit ze na to pozeraju inak

a tiez zalezi od situacie
a aj u nas ked sa napr opravuje kostol tak si knaz da monterky ked pracuje s ostatnymi (aby si reverendu nezaspinil ...)
ale na sv omsi samozrejme by mal mat predpisany liturgicky odev, hlavne ak sluzi pre verejnost

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2013 :  09:39:02  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ja preferujem reverendu, prípadne civil s kolárikom. S kravaťákmi názor nezdieľam. Že kňaz nehrá futbal alebo hokej v reverende, alebo nemuruje v montérkach s kolárikom akceptovať viem.
Kňazský odev síce v niektorých prípadoch môže byť prekážkou evanjelizácie, ale výhody aj dnes podstatne prevyšujú túto drobnú nevýhodu. Odev totiž môže kňaza chrániť, napríklad aj chrániť. Kedysi som dosť cestoval a tak trochu viem o čom hovorím.
A napriek všetkému, je tu aj niečo také, ako príklady tiahnu, alebo asi aj to podstatné, že tým vyjadrujem, že som sa Niekomu zasvätil.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2013 :  19:22:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Don Bosco nemal problem hrat aj futbal v reverende.

Aj dnes existuju seminare, kde seminaristi chodia v reverende aj pracovat na pole... Reverendu si potom prezlecu za cistu...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2013 :  23:39:06  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
chodia v reverende aj pracovat na pole... Reverendu si potom prezlecu za cistu...

I tak še da, i tak še da :-)

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 28 jún 2013 :  09:13:27  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Pracovať v reverende mi pripadá normálne (a aj teplo sa dá riešiť, zoberme si napríklad beduínov, alebo odľahčené a vzdušné reverendy).

Športovanie za čias dona Bosca bolo trochu iné ako dnes. Dnes hrať futbal v reverende by buď znamenalo riskovať zranenie, alebo nehrať vôbec poriadne. Na druhej strane, aj keď nehrá v reverende, dá sa ostať "označený", že som kňaz.

Ono je to podľa mňa tak. Keď sú stanovené pravidlá, nie je kam uhnúť. Keď stanovené nie sú, alebo nie prísne, tak má človek na jednej strane väčšiu voľnosť, no na druhej strane aj väčšiu zodpovednosť za príklad a svedectvo, ktoré vydáva. V tom druhom prípade sú zásluhy väčšie (nemusím, no aj tak podriadim sa).

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2013 :  20:52:01  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
no ved, na knazov su dnes kladene vyssie naroky a musia podavat aj skvele sportove vykony

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: OMŠA predtým a potom - nájdeš rozdiel ?? Téma Next Topic: Benedikt XVI. o vzkriesení  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06