Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Skuste mi pomôcť
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: ako oficiálne vystúpiť z KC Téma Next Topic: Krizova cesta  

zuzik-78

Stav: offline

 Odoslaný - 25 august 2011 :  17:16:00  Zobraziť profil  Pridať zuzik-78 do zoznamu priateľov
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, že či je to neplatná spoveď, keď som povedala, že som robila nečisté veci ( ja som tým myslela sama) a kňaz to pochopil ako pohlavný styk. Vopred ďakujem za odpovede.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2  ~  Člen od: 25 august 2011  ~  Posledná návšteva: 27 august 2011 Upozorniť moderátora 

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 28 august 2011 :  11:19:18  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
citácia:
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, že ....keď som povedala, že.... a kňaz to pochopil ako ....

Pôvodne zaslal zuzik-78 - 25 august 2011 :  17:16:00















======================================================









======================================================











Spovedali ste sa ZLE.
Musite:

a.) ist k spovedi opat a to bez zbytocneho odkladu
b.) tuto zlu spoved opakovat, spomenut konkretne preco opakujete a co opakujete
c.) vyznat vsetky nove tazke hriechy, ak odvtedy nastali (ak nenastali, netreba vyznavat ani lahke hriechy), vratane svatokradezneho prijimania, ak odvtedy bolo

d.) teraz moze nastat teoretizovanie, ci vobec a nakolko vobec islo o konanie pripocitatelne, vedome a dobrovolne, a pod. alibisticke vytacky. V kazdom pade aj nevedomost ci neuvedomenie si takejto tazkej materie, ak by aj nezakladalo dovod k svatokradeznemu prijimaniu, samotna nevedomost v takejto vaznej veci (ako sa spovedat) je tazko hriesna, a spoluzodpovednost za tento stav ma aj ten, kto takto nezorientovanu osobu pripustil k sviatostnemu zivotu vobec.



P.S.

ako viete, ako Vas spovednik pochopil?
Vsak tym padom cela vec mohla a mala byt rieseny a vyriesena prave vtedy, .
Myslim, ze cele toto je iba vymysleny pripad, ale ako kazuistika na poucenie z katechizmovej latky, dajme tomu ze okej.





 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 09 september 2011 :  15:28:22  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, že či je to neplatná spoveď, keď som povedala, že som robila nečisté veci ( ja som tým myslela sama) a kňaz to pochopil ako pohlavný styk. Vopred ďakujem za odpovede.

Pôvodne zaslal zuzik-78 - 25 august 2011 :  17:16:00



Neboj sa spoved je platná! Treba vyznať hriech, olutovať a vykonať uložené zadosťučinenie. Ak si mala dojem z knazovej reči že zle pochopil mohla si ho upozorniť, ale nie je to nutné pre platnosť spovede. Spovedáš sa predsa Bohu a On ti aj odpúšťa, kňaz je len prostredník. Boh vidí do srdca kňaz nie. A konečne Boh nie je žandár ktorý striehne na naše previnenia aby nás potrestal, ale láskavý a milujúci otec ktorý nás chce priviesť do domu (podobenstvo o márnotratnom synovi) Problém by bol keby si hriech zatajila, alebo vedome ho povedala tak aby si skutočnosť skreslila.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 09 september 2011 :  18:20:06  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Vy ste iny frajer, na dialku zdiagnostikovat platnu spoved, napriek evidencii ze dotycna sa spovedala zle.
Vasa teza "Spovedáš sa predsa Bohu a On ti aj odpúšťa, kňaz je len prostredník." je mozno rovno uz hereticka, kedze sa tvari akoby spovedny ukon nebol ukonom plnej sudcovskej moci knaza - a nahrava nekatolickym nazorom o nepotrebnosti knazov spovednikov, kedze defacto ajtak odpusta iba Boh. A dalsie dosledky by sa nasli, ale to nateraz uz kaslat na to, lebo ine treba zdoraznit:

Dotycnej je ajtak vsetko jedno, ma tu z tohto iba fajnu zabavku, ak vobec sem este chodi.

Vas postoj je vsak prenadhernym prispevkom k stanoviskam, ake radim v PM niektorym pytajucim sa - preco bacha na sucasnu spovednu prax, preco maju sakramensky davat doraz na vyber dobreho spovednika a preco sa nespoliehat na duchovne vedenie a rady, ze by snad spovednik vedel dobre posudit, co ma a co nema kajuca dusa robit. Nova doba prinasa novu teologiu pretavenu do novych postojov aj v otazke spovedi a tu je potom v hre viac, nez iba pripadna nezavinena neplatnost spovede.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 04 september 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 10 september 2011 :  18:19:21  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
Vy ste iny frajer, na dialku zdiagnostikovat platnu spoved, napriek evidencii ze dotycna sa spovedala zle.
Vasa teza "Spovedáš sa predsa Bohu a On ti aj odpúšťa, kňaz je len prostredník." je mozno rovno uz hereticka, kedze sa tvari akoby spovedny ukon nebol ukonom plnej sudcovskej moci knaza - a nahrava nekatolickym nazorom o nepotrebnosti knazov spovednikov, kedze defacto ajtak odpusta iba Boh. A dalsie dosledky by sa nasli, ale to nateraz uz kaslat na to, lebo ine treba zdoraznit:

Dotycnej je ajtak vsetko jedno, ma tu z tohto iba fajnu zabavku, ak vobec sem este chodi.

Vas postoj je vsak prenadhernym prispevkom k stanoviskam, ake radim v PM niektorym pytajucim sa - preco bacha na sucasnu spovednu prax, preco maju sakramensky davat doraz na vyber dobreho spovednika a preco sa nespoliehat na duchovne vedenie a rady, ze by snad spovednik vedel dobre posudit, co ma a co nema kajuca dusa robit. Nova doba prinasa novu teologiu pretavenu do novych postojov aj v otazke spovedi a tu je potom v hre viac, nez iba pripadna nezavinena neplatnost spovede.



Pôvodne zaslal Rarach - 09 september 2011 :  18:20:06



Samozrejme že som farjer, alebo ani nie? Ved diagnistikovať spoved je možné podľa toho čo dotyčná napísala a nato nemusí byť človek frajer stačí poznať učenie cirkvi o sviaositach. V prípade spovede je pre platnú spoved potrebné: vyznať hriech, vzbudiť si dokonalú lútosť, vzbudiť si rozhodnutie viac nehrešiť a vykonať uložené zadosťučinenie. Alebo ty si určil ešte nejaké iné podmienky? Ak máš iné cituj ale KKC a nie tvoje zatuchnuté stariny

Ty sa asi nemôžeš pamätať že už pred VKII nás učili sv. spved začívanať: spovedám sa Pánu Bohu a vám otče duchovný. Teda na prom mieste je Boh. Teda aká heréza z mojej strany. skôr z tvojej ked knazovi vkladáš do rúk moc ktorá patri Bohu.

Ak ty niekomu dávaš rady ohladom duchovného životas si to ty ten pred ktorým ich varuješ. To čo tu prezentuješ sú len zlepence citátov c čias pred VKII a teda nemusia byť v súlade s postojmi a učením RKC podaným v dokumentoch VKII a KKC.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 12 september 2011 :  21:19:33  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
a teraz téme-- zuzik - viete, ja som sa raz spovedala u staručkého knaza, čo bol nahluchlý, tak som všetky svoje hriechy vyznala pred polkou kostola - musela som kričať a stále som si nebola istá, či ma ten kňaz počul..
.... a tak som sa vybrala na spoveď o 3 týždne.. a aj som svoj predchádzajúci zážitok povedala spovedníkovi - povedal mi, že hriechy odpúšťa samozrejme Boh, nie spovedník- ten je iba prostredníkom.. Hlavne, že som mala úmysel vyznať ich, úprimnne olutovať a viac ich nepáchať.. - resp. že som tak urobila









 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Peterxxx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2011 :  23:16:45  Zobraziť profil  Pridať Peterxxx do zoznamu priateľov
citácia:
povedal mi, že hriechy odpúšťa samozrejme Boh, nie spovedník- ten je iba prostredníkom
Pôvodne zaslal mortinia - 12 september 2011 :  21:19:33




Mne sa zdá, že ja som sa učil na náboženstve niečo iného...

A pozerám katechizmus a tam to je ako som sa učil:

• 350. Čo je sviatosť pokánia?
Sviatosť pokánia je sviatosť, v ktorej kňaz namiesto Boha
odpúšťa hriechy, spáchané po krste.


Všimnite si, nepíše sa že Boh odpúšta prostredníctvom kňaza, ale že priamo kňaz odpušťa hriechy. A tiež:


• 351. Kedy ustanovil Ježiš Kristus sviatosť pokánia?
Sviatosť pokánia ustanovil Ježiš Kristus v deň svojho
vzkriesenia, keď povedal apoštolom: „Prijmite Ducha Svä-
tého; ktorým (ľuďom) odpustíte hriechy, odpúšťajú sa im,
ktorým zadržíte, zadržia sa im" (Jn 20, 22—23).

Moc odpúšťať a zadržiavať hriechy prešla z apoštolov na bis-
kupov; biskupi ju dávajú kňazom.



Aj z katechizmu mi teda vyplýva, že od čias Krista, priamu moc odpúštať majú už ľudia - biskupi, kňazi. Spovedník nie je len nejaký sprostredkovateľ odpustenia (niečo ako ja nič, ja to len preposielam Bohu a Boh odpúšťa), ale už odpúšťa (dáva rozhrešenie) priamo on, ten spovedník z moci, ktorú má. Má moc odpúšťať. Priamo on.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 64  ~  Člen od: 19 september 2011  ~  Posledná návšteva: 15 august 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Peterxxx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2011 :  23:39:19  Zobraziť profil  Pridať Peterxxx do zoznamu priateľov
citácia:
Ahojte! Chcela by som sa spýtať, že či je to neplatná spoveď, keď som povedala, že som robila nečisté veci ( ja som tým myslela sama) a kňaz to pochopil ako pohlavný styk. Vopred ďakujem za odpovede.

Pôvodne zaslal zuzik-78 - 25 august 2011 :  17:16:00



Ak sa takto niekto pýta, je jasné, že má vo svedomí pochybnosti. Ak má niekto vo svedomí pochybnosti, je vždy lepšie si spoveď zopakovať.

Ako vidíme, na internete dostanete protirečiace odpovede (A vôbec ísť s takým problémom o radu na internet, kde nikto nie je kompetentný a cirkvou poverený aby tu seriózne odpovedal, práve naopak, sú tu všeliakí ľudia a všeličo natárajú... no...). Plus ako vidíme, chaoz v tom majú aj kňazi. Preto ak niekto cíti závan vo svedomí, nejakú neistotu, určte je lepšie zopakovať. Istota je istota. Nie?



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 64  ~  Člen od: 19 september 2011  ~  Posledná návšteva: 15 august 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Peterxxx

Stav: offline

 Odoslaný - 24 september 2011 :  00:32:57  Zobraziť profil  Pridať Peterxxx do zoznamu priateľov
citácia:

nás učili sv. spved začívanať: spovedám sa Pánu Bohu a vám otče duchovný.
Pôvodne zaslal misionar3 - 10 september 2011 :  18:19:21



Ale z toho nevyplýva, že azda odpúšťa Boh a nie kňaz. Hriechy síce vyznávame obom, Bohu i kňazovi, ale odpustenie dáva kňaz. (viz. aj vyššie katechizmus a je to už dokonca pokoncilový katechizmus)


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 64  ~  Člen od: 19 september 2011  ~  Posledná návšteva: 15 august 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 25 september 2011 :  15:36:28  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

nás učili sv. spved začívanať: spovedám sa Pánu Bohu a vám otče duchovný.
Pôvodne zaslal misionar3 - 10 september 2011 :  18:19:21



Ale z toho nevyplýva, že azda odpúšťa Boh a nie kňaz. Hriechy síce vyznávame obom, Bohu i kňazovi, ale odpustenie dáva kňaz. (viz. aj vyššie katechizmus a je to už dokonca pokoncilový katechizmus)



Pôvodne zaslal Peterxxx - 24 september 2011 :  00:32:57



knaz dáva rozhrešenie, ale odpúšťa Boh. (alebo kňaž v mene Ježiš Krista, t.j. ako jeho zástupca alebo splnomocnenec, al nikdy nie ak sám za seba )

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 26 september 2011 :  08:04:10  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:

nás učili sv. spved začívanať: spovedám sa Pánu Bohu a vám otče duchovný.
Pôvodne zaslal misionar3 - 10 september 2011 :  18:19:21



Ale z toho nevyplýva, že azda odpúšťa Boh a nie kňaz. Hriechy síce vyznávame obom, Bohu i kňazovi, ale odpustenie dáva kňaz. (viz. aj vyššie katechizmus a je to už dokonca pokoncilový katechizmus)



Pôvodne zaslal Peterxxx - 24 september 2011 :  00:32:57



knaz dáva rozhrešenie, ale odpúšťa Boh. (alebo kňaž v mene Ježiš Krista, t.j. ako jeho zástupca alebo splnomocnenec, al nikdy nie ak sám za seba )

Pôvodne zaslal misionar3 - 25 september 2011 :  15:36:28

nerozumiem vam, ved rozhresenie je akt odpustenia.
Nebojte sa povedat ze knaz odpusta hriechy. Ved to nijako nevylucuje ze je knaz, biskup iba prostrednikom nasho Pana.

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 26 september 2011 :  08:26:44  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
aj pocuvate co hovori knaz pri rozhreseni?

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Peterxxx

Stav: offline

 Odoslaný - 26 september 2011 :  10:33:07  Zobraziť profil  Pridať Peterxxx do zoznamu priateľov
misionar3: Skúste si ten vyššie uvedený text z katechizmu (červený) ešte raz, a radšej aj viac krát, prečítať. Myslím, že dosť jasne je tam napísané: Kňaz ... odpúšťa hriechy...

On - kňaz odpúšťa.


Odhadujem, že to rozširili protestanti, že vraj teké niečo iba Boh môže a nikto iný, keďže tí ich pseudokňazi takú moc skutočne nemajú.



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 64  ~  Člen od: 19 september 2011  ~  Posledná návšteva: 15 august 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 26 september 2011 :  13:53:13  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
boziemilosrdenstvo.sk/vianney/o_rozhreseni.html

toto ma zaujalo.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 27 september 2011 :  14:13:49  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
aj pocuvate co hovori knaz pri rozhreseni?

Pôvodne zaslal Ales - 26 september 2011 :  08:26:44



samozrejme: "a ja ťa rozhrešujem v mene Ježiša Krista." a potom "Pán ti odpustil chod v pokoji."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misionar3

Stav: offline

 Odoslaný - 27 september 2011 :  14:15:08  Zobraziť profil  Pridať misionar3 do zoznamu priateľov
citácia:
misionar3: Skúste si ten vyššie uvedený text z katechizmu (červený) ešte raz, a radšej aj viac krát, prečítať. Myslím, že dosť jasne je tam napísané: Kňaz ... odpúšťa hriechy...

On - kňaz odpúšťa.


Pôvodne zaslal Peterxxx - 26 september 2011 :  10:33:07





tvoje červené písmo je jasná manipulácia, tie podstatné slová si vypustil: "v mene Ježiša Krista"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 106  ~  Člen od: 12 jún 2011  ~  Posledná návšteva: 27 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 27 september 2011 :  15:39:48  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
povedal mi, že hriechy odpúšťa samozrejme Boh, nie spovedník- ten je iba prostredníkom
Pôvodne zaslal mortinia - 12 september 2011 :  21:19:33




Mne sa zdá, že ja som sa učil na náboženstve niečo iného...

A pozerám katechizmus a tam to je ako som sa učil:

• 350. Čo je sviatosť pokánia?
Sviatosť pokánia je sviatosť, v ktorej kňaz namiesto Boha
odpúšťa hriechy, spáchané po krste.


Všimnite si, nepíše sa že Boh odpúšta prostredníctvom kňaza, ale že priamo kňaz odpušťa hriechy. A tiež:


• 351. Kedy ustanovil Ježiš Kristus sviatosť pokánia?
Sviatosť pokánia ustanovil Ježiš Kristus v deň svojho
vzkriesenia, keď povedal apoštolom: „Prijmite Ducha Svä-
tého; ktorým (ľuďom) odpustíte hriechy, odpúšťajú sa im,
ktorým zadržíte, zadržia sa im" (Jn 20, 22—23).

Moc odpúšťať a zadržiavať hriechy prešla z apoštolov na bis-
kupov; biskupi ju dávajú kňazom.



Aj z katechizmu mi teda vyplýva, že od čias Krista, priamu moc odpúštať majú už ľudia - biskupi, kňazi. Spovedník nie je len nejaký sprostredkovateľ odpustenia (niečo ako ja nič, ja to len preposielam Bohu a Boh odpúšťa), ale už odpúšťa (dáva rozhrešenie) priamo on, ten spovedník z moci, ktorú má. Má moc odpúšťať. Priamo on.



Pôvodne zaslal Peterxxx - 23 september 2011 :  23:16:45




Ako myslíte Peter.. Ja mám zato, že, že kňaz má schopnosť rozlíšiť, či za vyznaný hriech môže dať rozhrešenie alebo nie. Má na to dostatočné vzdelanie, kompetenciu a vysoký stupeň svedomia. Má proste pečať a tým aj určitý dar od Boha.. Samozrejme netreba zabúdať, že kňaz je tiež len človek, ako ja, ako vy, ako každý..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 27 september 2011 :  16:24:56  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
misionar najdem komplet absoluciu a potom sa budeme baviť dalej

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: ako oficiálne vystúpiť z KC Téma Next Topic: Krizova cesta  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06