Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Apologetické pohľady
 Bacha na neplatné spovede
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Môžu byť ženy učiteľkami cirkvi? Téma Next Topic: Koncelebracia - dobro ci zlo?
Strana: z 3

romanh

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2011 :  12:08:16  Zobraziť profil  Pridať romanh do zoznamu priateľov
Obsah tohto prispevku som vymazal.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 111  ~  Člen od: 25 február 2008  ~  Posledná návšteva: 09 august 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 12 apríl 2011 :  12:48:50  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Apologetika:

"Pomocníkmi biskupov sú kňazi a diakoni
a) Kňazi majú pomáhať biskupom vo vykonávaní úradu učiteľského a kňazského a preto majú len toľko moci, koľko jej im biskup udelí. Ich moc trvá len do tých čias, kým im ju biskup ponechá. povinnosťou kňaza je: slovo božie hlásať (ale len so zvláštnym povolením biskupa), sviatosti vysluhovať okrem birmovania a posvätenia kňazstva (sviatosť pokánia smú vysluhovať len po obdržaní spovednej právomoci od biskupa) a sv. omšu slúžiť."

Čiže sú pomocníkmi vo vykonávaní úradu ale len učiteľského a kňazského, nie pastierskeho. Pastiersky úrad vykonávajú len biskupy a pápež.
Ďalej sviatosť pokánia by podľa tohto mala byť udeľovaná kňazom po dobrom uvážení. Neviem aké kritériá sa na to skutočne používajú, ale malo by to obmedziť neplatný prístup kňaza ku spovedi. A zaručene ak kňaz vykonáva spoveď neplatne a niekto to zažije, asi by mal informovať biskupa ktorý by mal využiť svoju moc k tomu, aby zrušil povolenie na spovede danému kňazovi respektíve ho poučil v jeho zlom konaní.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2011 :  18:59:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Vazeny pan rarach, spoved naozaj platna je, aj ked knaz nemal patricny umysel.Aj ked som z predchadzajucich studii vedela, ze mam 100% pravdu, konzultovala som to znovu s vysvatenymi teologmi,aby som sa uz nie na 100% ale 1000% uistila, ze to , co tvrdim, je pravda. Aj vam odporucam konzultaciu s teologmi. Bez urazky. Takze za tento nazor sa rozhodne ospravedlnovat nebudem. Ospravedlnujem sa za to, ak som vas niecim urazila.Ale ozvat som sa musela, lebo tu ide o spasu dusi.



Tak tych vysvatenych teologov , ktori tvrdia , ze spoved je platna aj ked knaz nemal patricny umysel ,treba zbavit akejkolvek moznosti vyucovat .


Uvedme si jednoduchy priklad

Pokrstit v pripade nebezpecenstva zivota moze kazdy pokrsteny katolik Suhlas ?
A teraz problem intencie

Dvaja chlapci sa kupu v rieke Jeden je pokrsteny a druhy nie Pokrsteny leje vodu na hlavu nepokrsteneho a hoviri Jan ja te krstim v mene Otca i Syna i Ducha Svateho
Pokrstil , alebo nepokrstil
Je spravna materia ? Je spravna forma ?

Druhy priklad Auto zrazi Janka a pokrsteny chlapec vezme vodu a pyta sa zraneneho v nebezpecenstve smrti ci chce byt pokrsteny

Po suhlase mu leje vodu na hlavu a hovori Jan ja ta krstim v mene Otca i Syna i Ducha Svateho

Pochopitelne , nie ?

Ziadna sviatost bez spravneho umyslu vysluhovatela nemoze byt platna
Kto tvrdi opak je heretik , bludar a treba ho z Cirkvi vyobcovat ak bude na svojich bludoch zotrvavat

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2011 :  19:02:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Knaz zastupuje pri sviatosti zmierenia Jezisa.


Knaz rozhresuje vlatnou mocou , ktoru dostal svatenim a jurisdikciou

Preto hovori Ja Ta rozhresujem ...

porovnaj Jn 20,23

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2011 :  20:12:16  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
potom, co sa Mato pytal v inej teme, ako zistim, ze dotycny clovek, knaz ma umysel, ktory ma Cirkev?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 04 máj 2011 :  21:57:02  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ak je forma správna, tak je úmysel splnený? Alebo kňaz môže vykonať všetko správne a pritom vnútorne pociťovať neurobiť to čo má? Lebo to kúpanie sa vo vode a teda nekrstenie v nutnosti nieje správnou formou.
Preto sa pýtam, lebo fakt čo ak ten čo ide na spoveď, je spovedaný správnou formou, ale kňaz má iný vnútorný pocit, a tak nechá spovedajúceho sa v smrteľnom hriechu? Znamená to pre toho človeka, že ak by teraz umrel, má smolu?

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 05 máj 2011 :  10:35:35  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
moja otazka. Je platna spoved u knaza, ktory takmer nerozumie jazyku penitenta a nevie v nom povedat takmer ani celu vetu? Alebo u knaza, ktory sa chyti prvej vety penitenta a hovori a hovori, uplne "od veci", navyse vobec nevypocuje spoved penitenta dokonca?
Rada by som bola, keby sa ozval niekto kompetentny, aby som vedela zase ja usmernit tych, co mali takuto skusenost. Vdaka.
ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Helena7

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2011 :  12:19:24  Zobraziť profil  Pridať Helena7 do zoznamu priateľov
Rarach napísal:
Zachranou by mu bolo, keby ovladal aspon katechizmus, ktory obsahuje nauku o "poistke" prave pre pripad neprijatia platneho rozhresenia.
Avsak co z toho, ked radovy veriaci neovlada ani len ten detsky, v ktorom poistka nie je dosledne rozoberana.



A môžete mi, pekne prosím, tú poistku prezradiť? Ja si z môjho starého detského katechizmu spomínam, čo by ako poistka môhlo slúžiť, len na zopakovanie spovede v prípade mojich pochybností a potom, myslím, je tam odporúčané raz za dlhší čas si spraviť ešte aj generálku. O iných poistkách už neviem, takže mi, prosím Vás, povedzte. Buďte tak dobrý.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 24  ~  Člen od: 24 máj 2011  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2011 :  20:15:53  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
na rozuzlenie cakame viaceri

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 15 august 2011 :  08:32:03  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
A bude vobec?

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Rafael

Stav: offline

 Odoslaný - 15 august 2011 :  09:32:42  Zobraziť profil  Pridať Rafael do zoznamu priateľov
Dozrieva.

I diablova zatva z neplatnych spovedi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3722  ~  Člen od: 18 január 2008  ~  Posledná návšteva: 10 jún 2024 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 15 august 2011 :  12:42:18  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
LICH Kedze mi bolo povedane, ze mam viac prispievat:)) Tak vam pokazim radost a poviem vam, co vsetci dobre viete: poistka je dokonala lutost . Nie je to vec jednoducha, ale nie nemozna:))

"Mlcat je tazsie ako hovorit. Niektori hovoria len preto, lebo sa nenaucili mlcat." sv. Aurelius Augustinus

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  14:51:36  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
Dozrieva.

Pôvodne zaslal Rarach - 15 august 2011 :  09:32:42



A asi v akom časovom horizonte sa dá predpokladať to dozretie? Asi za 2 mesiace? Asi za 2 roky?


(Pre mňa zatiaľ najzaujímavejšie téme tohto fóra.)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  15:13:33  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
V tomto predvianočnom čase sa veľa spoveda, knazi su vytazeni. Ale ako nam napisala znama z USA, tak v ich meste si to ulahcil knaz tak, že minulu nedelu urobil hromandnu spoved. No a ma to vybavene.

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  18:10:24  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:
V tomto predvianočnom čase sa veľa spoveda, knazi su vytazeni. Ale ako nam napisala znama z USA, tak v ich meste si to ulahcil knaz tak, že minulu nedelu urobil hromandnu spoved. No a ma to vybavene.

Pôvodne zaslal jarmok - 20 december 2011 :  15:13:33



A to sú katolíci ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  20:25:48  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
V tomto predvianočnom čase sa veľa spoveda, knazi su vytazeni. Ale ako nam napisala znama z USA, tak v ich meste si to ulahcil knaz tak, že minulu nedelu urobil hromandnu spoved. No a ma to vybavene.

Pôvodne zaslal jarmok - 20 december 2011 :  15:13:33


a ti ludia to zobrali v pohode, ze akoze aj oni to maju vybavene?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

tornero

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  20:29:55  Zobraziť profil  Pridať tornero do zoznamu priateľov
z ameriky ma nic neprekvapi....

Aufer a nobis, quaésumus ,Domine, iniquitátes nostras; ut ad sancta sanctórum puris mereámur méntibus introíre. Amen

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 408  ~  Člen od: 13 október 2009  ~  Posledná návšteva: 15 október 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

jarmok

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  21:39:47  Zobraziť profil  Pridať jarmok do zoznamu priateľov
Ano je to katolicky kostol a urobil to katolicky knaz.
Ona je z toho vedla.

Pokoj a dobro medzi nami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 178  ~  Člen od: 18 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 10 apríl 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucia

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2011 :  21:44:55  Zobraziť profil  Pridať Lucia do zoznamu priateľov
...veriaci v USA si tazku hlavu zo spovede nerobia...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1472  ~  Člen od: 22 december 2009  ~  Posledná návšteva: 14 júl 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

carolus

Stav: offline

 Odoslaný - 22 december 2011 :  04:17:17  Zobraziť profil  Pridať carolus do zoznamu priateľov
citácia:
tak v ich meste si to ulahcil knaz tak, že minulu nedelu urobil hromandnu spoved.

Pôvodne zaslal jarmok - 20 december 2011 :  15:13:33



Také niečo v cirkvi nie je nové, ale robí sa to len ak nastanú výnimočné okolnosti a myslím si, že takú právomoc majú asi len biskupi, bežní kňazi musia zachovávať tie pravidlá, ktoré im biskupi pre právoplatnú spoveď vytvorili. Alebo žeby k tej výnimke bol ten kňaz splnomocnený od biskupa?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 91  ~  Člen od: 16 december 2011  ~  Posledná návšteva: 20 marec 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 28 december 2011 :  13:07:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Dôležitá je úprimná ľútosť pri vyznaní hriechov a dôvera v Božie milosrdenstvo.
Boh mi odpustí moje hriechi či už spoveď bola alebo nebola platná.

Ak sa niekomu niečo nepáči nech podá podnet na prešetrenie danej veci a nešpekuluje čo je a čo nie je platná spoveď.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ela

Stav: offline

 Odoslaný - 28 december 2011 :  13:58:58  Zobraziť profil  Pridať Ela do zoznamu priateľov
pre uplnost chcem uviest jedno vysvetlenie, aby sme sa vyhli pripadnemu pohorseniu nad konanim, ktore bolo (mozno) len zle pochopene (aj ked v pripade USA o tom dost pochybujem). Totiz, pred sviatkami, ako su Vianoce a Velka noc zvyknu si knazi,teda na Slovensku a hlavne na dedinach, vypomahat tak, ze raz ich pride viacero do jednej, inokedy do druhej dediny, knaz to vyhlasi a takmer cela dedina si vtedy vykona spoved. Hovori sa tomu ludovo "hromadna spoved", aj ked ide o klasicku "usnu" spoved jednotlivcov. To len na vysvetlenie.
Co sa tyka hromadnej spovede ako takej v KC, pokial si pamatam, tak napr. ked hrozi neodvratna katastrofa - pad lietadla, potopenie lode a pod., ak je pritomny knaz, tak si kazdy vzbudi lutost a knaz da hromadne rozhresenie. Ci su aj ine situacie ako priame ohrozenie zivota, kde tak moze konat neviem, necham sa poucit. A dufam, ze som to nedoplietla s tymto prikladom - ked ide o zivot.

ela

 Počet príspevkov: 745  ~  Člen od: 13 november 2003  ~  Posledná návšteva: 21 november 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 29 december 2011 :  12:11:04  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Dôležitá je úprimná ľútosť pri vyznaní hriechov a dôvera v Božie milosrdenstvo.
Boh mi odpustí moje hriechi či už spoveď bola alebo nebola platná.

Ak sa niekomu niečo nepáči nech podá podnet na prešetrenie danej veci a nešpekuluje čo je a čo nie je platná spoveď.


Pôvodne zaslal zrno - 28 december 2011 :  13:07:40


Myslim, ze tu mate zjavne trhliny. 1. Naozaj staci splnenie podmienok prvej vety?
2.Naco potom chodit na spoved? 3. A co milosti plynuce zo sviatosti pokania?Pre ne tiez nemusi byt spoved platna?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 29 december 2011 :  21:37:04  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
trochu splietate dve veci.
Bacha na neplatné spovede sa týka nás ako penitentov. Neplatná je spoved ak penitent: nemá lútosť, nechce sa napraviť alebo odčiniť spôsobenú ujmu, úmyslen zatají ťažký hriech.

Zo strany kňaza nám to skutočne neprichodí posudzovať a skúmať. Hriechy odpúšťa Boh (skrze kňaza) ak penitent dodrží všetky podmienky dobrej spovede Boh mu odpustí, t.j. spoved je platná. nezávisí pritom na tom na osobe kňaza, jeho hodnosti, disponovanosti, atd.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

maaajo

Stav: offline

 Odoslaný - 29 december 2011 :  21:55:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: maaajo  Pridať maaajo do zoznamu priateľov
citácia:
Hriechy odpúšťa Boh (skrze kňaza) ak penitent dodrží všetky podmienky dobrej spovede Boh mu odpustí, t.j. spoved je platná. nezávisí pritom na tom na osobe kňaza, jeho hodnosti, disponovanosti, atd.

Pôvodne zaslal mak - 29 december 2011 :  21:37:04


Skutočne? A čo tak správna forma a intencia zo strany kňaza? A čo tak jurisdikcia? Splnenie všetkých povinností zo strany penitenta je nevyhnutnou, ale nie dostatočnou podmienkou platnosti spovede.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 721  ~  Člen od: 25 marec 2011  ~  Posledná návšteva: 30 január 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Môžu byť ženy učiteľkami cirkvi? Téma Next Topic: Koncelebracia - dobro ci zlo?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06