Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Pre Veritasa
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Dobru noc Téma Next Topic: Tych prekazok je viac
Strana: z 5

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 19 február 2005 :  19:02:00  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
Ahoj Veritas, v teme modlitby som si vsimla, ze nestihas a mas malo casu. Ako pozorujem z tohto fora si velmi aktivny typ, ale nezabudaj, co je Bozia vola, to sa vzdy stiha....
Takze Ti prajem, aby si stihol, to co si Pan praje a pracuj v klude, s Bozou pomocou nic neutecie. Nech Ti Pan zehna...teraz ma napadlo, ci Ti Duch Svaty nechce naznacit, aby si trochu miernil niektore svoje aktivity, lebo Duch Svaty, nielen pohyna a povzbudzuje k cinnosti ale aj hyperaktivnych trochu mierni.....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora 

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  10:15:30  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ďakujem miska!
Skutočne potrebujem trochu poľaviť... Odpovedať na fórum môžem už pomenej, lebo práve programujem jeden projekt (keď som neprogramoval, tak som mohol viacej reagovávať a aj niektoré príspevky písať).

No problém ani nie je tak v zamestnaní - veď v robote treba niečo robiť , skôr som mal na mysli aktivity po pracovnom čase - "furt volačo!"
Zatiaľ stihnem vždy všetko (nemusím veľmi odkladať a presúvať) ale mám toho moc nahusto - z jednej "veci" do druhej...
A to ma trápi, že kalendár mám úplne plný a deptá ma to, že keď sa doňho pozriem, tak nikde nevidím položku "voľno"...
Teda asi by som skutočne mal trošku poľaviť a niektoré veci skutočne vypustiť...

Miska, naozaj Ti dakujem za modlitbu a aj za radu. Niečo vymyslím... A ďakujem všetkým, čo si na mňa pri modlitbe spomenú... Ď!

P.S.
A keď padám od únavy, tak si poviem (zanôtim): "Tí, čo uverili v Pána, dostávajú silu, dostávajú krídla jak orly..."

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  10:39:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
No problém ani nie je tak v zamestnaní - veď v robote treba niečo robiť , skôr som mal na mysli aktivity po pracovnom čase - "furt volačo!"
Vaz si to a nic na tom nemen!

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  10:45:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Vieš, ale nie je veľmi zdravé o 6.30 vstávať, potom robota, potom aktivity a spať okolo 0:00 - 1:45...
Lebo cca do 22:00 sa venujem priatelom a tým, ktorí potrebujú aby som sa im venoval a potom sa treba aj sebe povenovať (napr. nákup, prať, jesť...)
Takže ja v tom vidím trošku nezdravé správanie...
Malú zmenu potrebujem - cítim to dosť jasne...

GMK ale aby som bol úprimný viac sa mi páči takýto "živý" život, ako ten, ktorý som mal kedysi: po škole domov a telka a počítač...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  11:02:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Vieš, ale nie je veľmi zdravé o 6.30 vstávať, potom robota, potom aktivity a spať okolo 0:00 - 1:45...
Este raz: Vaz si to.

Lebo cca do 22:00 sa venujem priatelom a tým, ktorí potrebujú aby som sa im venoval a potom sa treba aj sebe povenovať (napr. nákup, prať, jesť...)
Hej, venuj sa sebe aj inym.

Takže ja v tom vidím trošku nezdravé správanie...
Malú zmenu potrebujem - cítim to dosť jasne...

V com nezdrave a preco?

Nie je to len tvoj egoizmus, co ta chce zmenit?

GMK ale aby som bol úprimný viac sa mi páči takýto "živý" život, ako ten, ktorý som mal kedysi: po škole domov a telka a počítač...
Ved ti hovorim, vaz si to. Aj ja sa k takemuto chcem vratit.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  16:38:39  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
quote:
GMK:Hej, venuj sa sebe aj inym.


Hej, len ja mam ten pocit, alebo sa mylim, ked si myslim, ze veritas sa venuje VIAC INYM, ako sebe? Nie je uz to proti egoizmu, ktory Ty, GMK tak "propagujes"? Ako Je to, GMK, u Teba?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  16:43:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Hej, len ja mam ten pocit, alebo sa mylim, ked si myslim, ze veritas sa venuje VIAC INYM, ako sebe?
Aj ja mam ten pocit. A preto mu hovorim, nech si to vazi.

Nie je uz to proti egoizmu, ktory Ty, GMK tak "propagujes"?
Ja egoizmus nepropagujem.

Ako Je to, GMK, u Teba?
GMK sa nevenuje nikomu. Ani druhym a ani sebe. Preto ho to ubija.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  17:03:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
a co takto, nieco s tym urobit?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  17:05:55  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal mirecnr

a co takto, nieco s tym urobit?


Aj o tom uz GMK rozmysla.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  17:07:34  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Drzim palce. Uprimne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 21 február 2005 :  17:08:04  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal mirecnr

Drzim palce. Uprimne.


Vdaka. Viem.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2005 :  15:39:13  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
Ahoj Veritas,
uplne Ta viem pochopit, clovek sa snazi urobit maximum, co je v jeho silach. Ja si tiez spominam na studensky zivot, kedy som si z pohladu na jedneho knaza povedala - tak toto jen riadny zaberak - rano skoro vstavat, v noci neskoro chodit spat, casu pre seba malo a nocny spanok 4-6-8 hodin, podla situacie...A co myslis Veritas, co sa stalo po skole, povedala som si obcas/ale len na kratku chvilu, ze by som chcela byt aspon ako ten knaz/, lebo uz som zacala mat aj noci poroztrhane, spanok bol podla moznosti, niekedy som si pripadala ako perpetum mobile s vynimkou, ze silu mi naozaj daval Boh, lebo ja som ziadnu zo svojich cinnosti nemohla vypustit.
Ale znovu prisiel cas, kedy mi Boh doprial odpocinku, a tak sa mi to zatial strieda.
Ked je niekedy toho vela, mali by sme sa modlit za to, aby sme za ten den postihali to dolezite, co si Boh zela, niekedy stihame vela a niekedy ledva jednu vec, ved to vsetci dobre pozname. Niekedy je mozno treba "odlozit nabok" aj kamaratov, inokedy nieco ine.
Ale z vlastnej skusenosti viem, ze programatori, ti aj ked maju cas, daruju ho pocitacu.../aj ked v dobrom/.Pytajme sa teda, co od nas Boh pozaduje, aby sme aj my s pokojom a v plnom zdravi zvladali a stihali konat sluzbu./A aby sme neskoncili ako programatori so zapalom spojiviek, vysokym tepom, workoholizmom a stravenym mladim s virtualnym priatelom /
Na druhej strane, ak je toho obcas vela a sami nevieme seba "vyradit" z istych aktivit, Pan Boh to niekedy riesi napr. aj chorobou.
Ja som tak zavzdychala v duchu/bola nedela/ - ach Boze, schopna by som bola prespat aj tyzden..., a v utorok som uz lezala v nemocnici, kde som bola nutena len lezat a cely tyzden!, potom som vzdychala, ze by som aj domov rada isla, lebo sa mi tolko vylihovat uz nechce...no so mnou ani sem- ani tam
Veritas, vsetko dobre Ti prajem, vela sily i Bozieho pozehnania pre vsetko co mas vykonat apostihat, ale zaroven aj toho odpocinku pre regeneraciu fyzickych i duchovnych sil. nech Boh zehna Tvoje skutky, zdravi ta Miska.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 24 február 2005 :  15:54:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ďakujem!

P.S.
Ja o 16:30 "zabúdam" programovať... :)
Dokonca nemám ani vlastný počítač (radšej)

Ale chcem a želám si, trošku poľaviť a telo si chrániť...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2005 :  20:12:25  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
No mala ukazka z programatorskeho zivota:
Nebudem si radsej kupovat pocitac, lebo technika rychlo napreduje, co dnes kupim, uz vcera bolo stare. Napokon som sa rozhodol kupit pocitac, dal som za neho vela penazi, ale uz potrebujem novy, zajtra kupim lepsi...a tak kazdy den treba pocitac skraslovat a zdokonalovat, najmensia chybicka vadi, pocitac musi byt superstar bez chyby...ale nejde o to, neustale sa musi testovat a stale to nie je ono...zozerie vela casu...a tak casto premyslam, ci je to naozaj taka prepotrebna potreba stale nieco menit,alebo ludska vasen, ktora chce stale viac...
V kazdom pripade je pre programatora pocitac ako droga, trosku tym programatorom treba pripominat rebricek hodnot.
To je iba moja skusenost.
Veritas, prajem Ti vela pozehnaneho casu pre nacerpanie novych sil a odpocinok.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 27 február 2005 :  23:54:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Nebudem si radsej kupovat pocitac, lebo technika rychlo napreduje, co dnes kupim, uz vcera bolo stare.
Tak toto pocitacovy manik nepovie. Pocitacovy manik si kupi a nerepta.

V kazdom pripade je pre programatora pocitac ako droga, trosku tym programatorom treba pripominat rebricek hodnot.
Zaluba ako zaluba. Pre teba je drogou navsteva kostola, ci odriekanie mantrickych povedaciek.

A co sa tyka toho hodnotoveho rebricka - kazdy ma nejaky. Len nie kazdy ma taky, ako ty a nie kazdy chce mat taky, ako ty. Preco by mal? Zi s tym.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  08:33:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Súhlas s GMK. Ak niekto pracuje ako programátor musí venovať programovaniu veľa času. To je ako keď niekto pracuje ako farár a musí venovať veľa času modleniu, napr. Je to presne to isté. Farár je farár lebo ho to zrejme baví a programátor je programátor presne z toho istého dôvodu. Farár si kupuje nábožné veci a reštauruje kostol, programátor si vylepšuje svoj počítač. Ale napr. ja mám ten môj už 5 rokov a nesťažujem si, hoci pravda po päťročnici si kúpim nový.

Miska: Ak veríš takým veciam, že tvoja choroba je vôľa Božia, tak potom ver aj tomu, že programovanie programátora a zlepšovanie techniky je tiež Jeho vôľa a "ži s tým".

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  12:01:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
nesuhlasim, Morphee, byt programatorom je praca, ktora Ta bavi, ktorej rozumies, a moze Ti zasahovat aj do volneho casu. Byt knazom je Povolanie... ale tazko to pochopi ten, kto to nezazil. Ale dobry knaz sa nestane len tym, ze si mladenec povie "bavi ma modlit, budem knaz"...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  13:31:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
nesuhlasim, Morphee, byt programatorom je praca, ktora Ta bavi, ktorej rozumies, a moze Ti zasahovat aj do volneho casu.

Ale to iste plati aj o praci knaza.

Byt knazom je Povolanie... ale tazko to pochopi ten, kto to nezazil.
Aj byt programatorom moze byt povolanie, ci dokonca Povolanie, alebo i POVOLANIE.

[/b]Ale dobry knaz sa nestane len tym, ze si mladenec povie "bavi ma modlit, budem knaz"...[/b]
Ani programatorom sa tak nestanes...

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  13:54:27  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
mirecnr: Modlenie som uviedla ako príklad, pretože ma nenapadlo nič iné, čo taký farár môže porábať. Poita je, že robí to, čo ho baví a v tom nie je rozdiel medzi ním a hocikým inými, kto robí niečo, čo ho nejakým spôsobom baví a napĺňa.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  15:07:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Keby to bolo len o bavení...

Aj kňaz má povinnosti. Aj programátor má povinnosti, ktoré musí urobiť.

Kňaztvo nie je vôbec o tom, či niekoho niečo baví. Ale je to aj o službe blížnym. A to niekedy vôbec nemusí baviť, ale dá sa to s radosťou robiť...

Preto prosím, nehovorme o tom, o čom nemáme ako laici úplnú predstavu...

P.S.
Mám na vás otázočku. Čo si myslíte, aká je hlavná úloha kňaza? Tá najhlavnejšia zo všetkých. Tá, kvôli ktorej je kňazom...
No, kto vie

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  15:19:10  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Neviem, podľa mňa je úlohou kňaza presvedčiť čo najviac ľudí o tom, čomu verí on sám a považuje to za pravdu. Pretože aj jeho kedysi iný kňaz presvedčil o svojej viere a tak ďalej... v skutočnosti pochybujem, že kňazi vedia, čo vlastne robia. Veď si napr. porovnajte starokatolíkov a súčastných katolíkov. Je medzi nimi dosť veľa zmien a pritom sa jedná o úplné banality, napr. celibát. A keď už sme pri tom, prvý kresťania nemajú s tými dnašnými takmer nič spoločné. Takže ja to vidím tak, že celé je to presviedčaní niekoho o niečom. Hoci aj to sa dá robiť v dobrom duchu a s dobrým úmyslom.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  15:31:41  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Ďakujem za názor, Morphee.
Važim si ho.

Ešte zatiaľ neprezradím, čo je najhlavnejšou úlohou kňaza, no poviem, že presviedčanie to nie je.
Mňa o mojej vlastnej viere nepresvedčil žiadny kňaz. Sám som sa musel presvedčiť, resp. sám som musel vedieť prijať dar viery, ktorý mi Boh ponúka.
A keď som ho prijal, musel som ho vedieť aj "nepremárniť"...

Dovolím si ešte drobunkú poznámočku:
"banality - napr. celibát"

Banalita z pohľadu človeka, ktorý zatiaľ nechápe, čo celibát je a čo nie je...
Dar z pohľadu úprimne veriaceho človeka, ktorý sa Pánu Bohu túži odovzdať úplne celý, aby mohol plne slúžiť Bohu a ľuďom...

Milá Morphee, máš pravdu, že dnešní kresťania - katolíci sú iný ako prví kresťania. Všetko sa vyvíja - aj poznanie aj svet okolo. Takže nemôžeme byť rovnakí ako pred cca 2000 rokmi...

Ale zároveň nemôžeme tvrdiť, že nemáme "nič spoločné" - veď viera je tá istá - v Ježiša Krista, Božieho Syna, ktorý trpel za naše hriechy...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  15:42:40  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
quote:
máš pravdu, že dnešní kresťania - katolíci sú iný ako prví kresťania. Všetko sa vyvíja - aj poznanie aj svet okolo. Takže nemôžeme byť rovnakí ako pred cca 2000 rokmi...


1.Ani vo viere? Ani v praktikovaní viery, lásky?
2.Čo je iné na pamiatke s pred dvetisíc rokov a dnes, a prečo je to tak?
3.Čo je iné na krste s pred dvoch tisícročí a dnes? A prečo?
4. Čo je iné na úlohe staršieho, veriaceho, teda kňaza dnes a pred 2.000-cimi rokmi? Nejde stále o to isté?
5.Čo sa zmenilo na podmienkach spásy z pohľadu Krista, Boha, v porovnaní 2.000 ročnej preluky?

Ďakujem za odpovede.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  16:09:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Palino, vôbec nemám práve teraz chuť Ti to tu vysvetľovať. A nie prvýkrát. A vonkoncom sa mi nechce reagovať na tendenčne ladené otázky...
Ale povinnosť chrániť si vieru a slušnosť odpovedať na položené otazky mi hovoria, že zareagujem.

Tak po prvé. Vystrihol si jedinú vetu, ktorej si sa "chytil". Dobre, mňa to nevyvedie z "miery"...

Škoda, že si sa najskôr neopýtal, ako som to myslel. Ihneď si začal klásť ďalšie otázky, bez toho, aby si mal "vyjasnený" môj príspevok.
Slovom iný som myslel predovšetkým to, že bola úplne iná doba - iné prostredie, iné štátne usporiadanie.
Nemyslel som, že boli viac/menej nábožní.
Mal som na mysli, že museli viacej trpieť, viacej sa skrývať...

Dnes zažívame slobodu náboženstiev, tak sa aj tak niektorí chovajú. Vtedy kto bol kresťanom, tak ním skutočne bol a aj tak žil. Dneska sú mnohí kresťanmi len preto, že je to v "móde" a je to dobré pre "image"...

A odpovede...?

1. - VIEROU SME ÚPLNE ROVANKÍ AKO KRESŤANIA V PRVÝCH ČASOCH.
Viem to isto aj preto, lebo som pod patronátom a pod vedením kňazov, biskupov a pápežov, ktorí sú nasledovníkmi Kristovími a majú apoštolskú postupnosť.
Vieru, ktorú nám dnes dávajú je rovnaká a nezmenená. Verím v jedného všemohúceho Boha. Verím v Ježiša Krista jeho jediného Syna, nášho Pána.
Teda verím presne v to, v čo verili apoštoli, ktorí v apoštolskom vyznaní svoju vieru vyznávajú.

Praktikovanie viery je úplne identické - za Boha považujeme neviditeľnú všemohúcu bytosť, ktorej sa klaniame, milujeme ju, trpíme kvôli nemu aj ponižovanie a posmešky...
Lásku vyznávame presne tú istú, akú aj apoštol Pavol - trpezlivú, dobrotivú, takú, ktorá nezávidí, nevypína sa, nie je nehanebná...

2. - PAMIATKA - USTANOVENIE EUCHARISTIE - je stále rovnaká
Kristus povedal: "TOTO JE MOJE TELO" a "TOTO JE MOJA KRV"...
Povedal že "JE". Nepovedal, že toto je "akoby", "asi", "temer" alebo toto je "znak" mojej krvi a tela...

Vyslovene povedal "TOTO JE" - teda verím slovám Kristovým, že to, pri vyslovení týchto slov to je Kristovo Telo a Kristova Krv.
Verím Kristovým slovám. Nerobím z neho klamára.

3. - Krst je absolútne ten istý - je to zmytie všetkých hriechov aj dedičného. Právo naň má úplne každý človek, neohraničený vekom ani stavom...
Každý má právo byť Ježišovou mocou očistený od hriechu. Aj dedičného!

4. - kňaz má viesť svoje ovečky do nebeskej vlasti - úplne rovnaká úloha vtedy aj dnes...

5. - podmienky na spásu sú stále rovnaké a nemenné! Nebyť v stave smrteľného hriechu.

Ešte niečo...?

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 28 február 2005 :  23:55:55  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
Aj kňaz má povinnosti. Aj programátor má povinnosti, ktoré musí urobiť.
Obidve su roboty, zamestnania i povolania.

Preto prosím, nehovorme o tom, o čom nemáme ako laici úplnú predstavu...
Ty si s tym zacal.

Mám na vás otázočku. Čo si myslíte, aká je hlavná úloha kňaza? Tá najhlavnejšia zo všetkých. Tá, kvôli ktorej je kňazom...
No, kto vie

Zase si sa samozvane pasoval do ulohy skusajuceho?

Neviem, podľa mňa je úlohou kňaza presvedčiť čo najviac ľudí o tom, čomu verí on sám a považuje to za pravdu.
Maketingova cinnost (niekedy zvana i evanjelizacia) je sice dolezitou sucastou.

Mňa o mojej vlastnej viere nepresvedčil žiadny kňaz. Sám som sa musel presvedčiť, resp. sám som musel vedieť prijať dar viery, ktorý mi Boh ponúka.
Presne ako s tym zarucene spravnym pracim praskom. Aj tu si sa musel rozhodnut sam. Ale tvrdit, ze ta marketingova cinnost neovplyvnila je bud naivne, alebo hlupe. Kazdopadne nepravdive.

Banalita z pohľadu človeka, ktorý zatiaľ nechápe, čo celibát je a čo nie je...
Dar z pohľadu úprimne veriaceho človeka, ktorý sa Pánu Bohu túži odovzdať úplne celý, aby mohol plne slúžiť Bohu a ľuďom...

Skoda len, ze tu musia byt aj taki ludia, co budu sulozit, aby bolo vobec komu sluzit...

Milá Morphee, máš pravdu, že dnešní kresťania - katolíci sú iný ako prví kresťania. Všetko sa vyvíja - aj poznanie aj svet okolo. Takže nemôžeme byť rovnakí ako pred cca 2000 rokmi...
IMHO, zas tak fvela sa nezmenilo. Ne sme vobec odlisni od tych, co tu boli pred 2000, ci 6000 rokmi. To je zaroven odpoved Palinovi na jeho otazky.

Ale zároveň nemôžeme tvrdiť, že nemáme "nič spoločné" - veď viera je tá istá - v Ježiša Krista, Božieho Syna, ktorý trpel za naše hriechy...
Tato viera je ta ista. Ale uz nie viera v Mariu, svatych, RKC, ocistec. Tieto veci sa nabalili dodatocne.

Palino, vôbec nemám práve teraz chuť Ti to tu vysvetľovať. A nie prvýkrát.
Samozrejme, ze nie. Lebo ti nevyhovuju a tykaju sa tvojich srdcovych zalezitosti. A vieme, ze aj Palino je taky isty, len v inych oblastiach.

A vonkoncom sa mi nechce reagovať na tendenčne ladené otázky...
Pricom tendencnost tvojich odpovedi nie je o nic mensia.

Ale povinnosť chrániť si vieru a slušnosť odpovedať na položené otazky mi hovoria, že zareagujem.
Povinnost chranit si vieru je aj dovodom, preco si vymyslas stale nove a nove veci, ktoprymi ju obhajujes. Ignorujuc, ze s stava nekonzistentnou.

Slovom iný som myslel predovšetkým to, že bola úplne iná doba - iné prostredie, iné štátne usporiadanie.
IMHO, zas sa tak vela nezmenilo. Formalne mozno ano, ale obsahovo a teda principialne vobec nic.

Tvoja namietka teda neobstoji.

Viem to isto aj preto, lebo som pod patronátom a pod vedením kňazov, biskupov a pápežov, ktorí sú nasledovníkmi Kristovími a majú apoštolskú postupnosť.
Tomuto sice veris, ale je stale otazne, ci to je ozaj tak.

Verím Kristovým slovám. Nerobím z neho klamára.
V inych pripadoch ti vsak Jeho slova az taky problem nerobia. Vyslovene povedane. Vtedy sa mozu poupravit, ci spravne 'interpretovat'.

Ešte niečo...?
Hej, preco potom, ked sa podmienky spasy nezmenili, prijimat dodatocne vieroucne clanky, ako je Maria, ocistec, RKC a jej neomylnost, papez a poslusnot k nim? Ved uplne staci to, co bolo pred 2000 rokmi. Teda vztah s Kristom. Bez zbytocneho balatu.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 01 marec 2005 :  05:38:23  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
GMK odpovedal v podstate za mňa..., díky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Dobru noc Téma Next Topic: Tych prekazok je viac  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06