Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Ruzenec - mantra?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Aku modlitbu sa radi modlite? Téma Next Topic: Verejne prerokovanie vystavbyMEGAKASINA METROPOLIS  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2010 :  17:08:56  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
citácia:
Opakovanie Svätého ruženca, ktorému sa smejú neverci, keď sa ho babky modlia, aký to ma zmysel opakovanie rovnakých viet dookola, je práve našou mantrou,

Pôvodne zaslal spiscom - 29 január 2010 :  23:36:07


Bohuzial Vas musim upozornit, ze tento Vas nazor sa nezaklada na pravde.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora 

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2010 :  16:47:39  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Každé náboženstvo má svoje mantry, ak vás len toto slovo irituje, tak je to opakovanie posvätných textov zo svätých kníh. Moslimovia dokonca rovnako používajú posvätné náhrdelníky, ktorými si počítajú opakovania.

Môžeme teoretizovať, ale praktická časť je veľmi jednoduchá. Zastaviť splašené kone našich myšlienok.

Koľko krát sa opakuje v Biblii, vy ste chrámom Boha živého. Či Ježiš nepoprevracal stoly obchodníkom, kupliarom peňazomencom , lebo dom môjho Otca je domom modlitby.
Tak ako môžeme načúvať Bohu, keď nás zaťažujú naše myšlienky čo ešte treba kúpiť, čo predať, čo vybaviť , atď.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2010 :  18:57:11  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
takze ruzenec sa mam modlit preto, aby som nemyslela na nic a potom sa mozem zacat modlit?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2010 :  19:50:13  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Nie, ako to opisuje svätá Tereza, postupne sa ego utíši a slova už nie sú potrebné, prechádza modlitba slov do modlitby pokoja, ticha.

Takže pokoj vám.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2010 :  20:18:39  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Vo východných kultúrach sa jednotlivé duchovné centrá označujú kvetmi ako je lotos.
Koľkí z nás vedia, že u nás to je ruža. Je to náhoda, že tak veľkolepá modlitba sa volá ruženec.

Len tak pre zaujímavosť:

Zázrak ruže
Mária Esperaza okrem obdržiavania posolstiev od Panny Márie bola obdarená stigmami aj , mala dar videnia budúcnosti, dar uzdravovania, vznášania sa, bilokácie a veľa ďalších. Z nich najpozoruhodnejší, 16krát pozorovaný a aj nafilmovaný, je náhle vypučanie fyzickej ruže z jej hrudníka. Najprv sa objaví púčik, potom tuhá stonka s listami a tŕňmi; Maria Esperanza hovorila, že to bolelo ako pôrod.

Eucharistické zázraky a stigmy
V jej ústach došlo mnohokrát k eucharistickému zázraku, keď sa Hostia zmenila na fyzickú formu Ježišovho Tela. Bola niekoľkokrát zhora zasypaná ružovými lístkami a okolo nej sa šírila silná vôňa po ružiach, po ovocí a iné. Tieto fenomény sú známe aj zo života P. Pia z Pietrelciny, ktorý sa jej údajne zjavil v deň svojej smrti a postúpil jej „štafetu“ stigmatizovaných (predtým vyhlásil v San Giovanni Rotondo, aby neplakali, že sa bude utešovať dievča z Južnej Ameriky).Stigmy nemala trvalo vo viditeľnej forme, ale len v piatky a obzvlášť silne sa prejavovali na Veľký piatok.



Cirkevné uznanie
Toto všetko sa dialo za častej prítomnosti miestnych hierarchov. Po 10 rokoch skúmania a vyšetrovania Cirkvou biskup Pio Bello Ricardo vyhlásil autentickosť týchto zjavení a 21.novembra 1987 bolo uznané ako autentické výnosom Kongregáciou a pre náuku viery vedenou kard. Ratzingerom . Podnet na schválenie dala biskupská konferencia Venezuely, kde zo 37 biskupov bolo presvedčených o pravostí 35.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2010 :  20:47:50  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
http://www.magnificat.sk/nd/clanky/beat.html
len tento zdroj asi nie je celkom vierohodný, takže neviem...
Ja mávam s takýmito mystickými záležitosťami vždy akosi svoj probl, cítim sa pri nich nie práve vo svojej koži...no ale...

http://www.farnost-strazske.sk/?page_id=31
http://sk.wikibooks.org/wiki/Modlitby:_Ru%C5%BEenec_-_%C4%8Do_je_to%3F
http://www.fara.brezno.szm.com/Hlasnik/R2007/P01Ruzenec.htm
http://www.katnoviny.sk/Kn_2003/42_2003/obnova.htm
http://www.modlitba.sk/htm/modlitby/ksvatym/maria8.htm

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 01 február 2010 :  07:50:37  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
http://sk.wikibooks.org/wiki/Modlitby:_Ru%C5%BEenec_-_%C4%8Do_je_to%3F
http://www.katnoviny.sk/Kn_2003/42_2003/obnova.htm


Tie dva linky asi najlepšie vyjadrujú čo som chcel povedať. Rovnako súhlasím, že nie je potrebné využívať východné techniky, keď v našom náboženstve je to tiež. Neviem ale prečo je tak málo objasňujúcich informácii o praktickej časti nášho náboženstva, že musíme siahať po východnej kultúre, aby sme pochopili naše meditačné cvičenia.

V škole nás učili, že teória bez praxe nič neznamená.
Naozaj stačí jedná nedeľná omša a Otčenáš ráno a večer ?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 01 február 2010 :  22:47:25  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
sv. Augustín, biskup a učiteľ Cirkvi

Ty si bol vnútri a ja vonku a tam som ťa hľadal. Ošklivo som sa vrhal na krásne veci, ktoré si stvoril. Bol si so mnou a ja som nebol s tebou. Držalo ma ďaleko od teba to, čoho by nebolo, keby to nebolo v tebe. ... Dotkol si sa ma a zahorel som túžbou po tvojom pokoji.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2010 :  18:49:34  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
aky je rozdiel medzi meditaciou krestana a meditaciou vychodnych nabozenstiev?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2010 :  21:20:04  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Podľa toho čo sa môžeme dozvedieť z iných náboženstiev rozdiel v samotnej meditácii nie je.

Môžeme ju rozdeliť na tri časti, aj keď prvé dve sa môžu prelínať:

1.Navodenie koncentrácie - opakovanie posvätných modlitieb alebo textov, nemusia byť opakované nahlas, po ktorých nastáva prechod do koncentrácie alebo meditácie.
2.Koncentrácia- niektorí začínajú priamo z tejto časti, ak im nerobí problém odpútať sa od myšlienok až myseľ prestane vytvárať nové. Koncentruje sa na jednotlivé centrá. Východné kultúry sa väčšinou koncentrujú na bod v oblasti brucha alebo na bod v oblasti čela niekedy označovaný aj tretie oko. U kresťanov je to väčšinou srdce. Ako pomôcka sa využíva predstava, ktorú sa snažíme v danom bode udržať- obraz Ježiša alebo Panny Márie, atď.
Najideálnejšie je ale ak by bola len koncentrácia bez obrazotvornosť.

3 Samotná meditácia
Do stavu meditácie sa dostaneme z prvej alebo druhej časti len z Milosti Božej.
Tu už len trpezlivosť a prísľub, klopte a bude vám otvorené.
Ak urobíte jeden krok Bohu, Boh robí tisíc krokov k vám.



PS:
Ak Satan existuje, tak v prvom rade sa bude snažiť zamestnávať myseľ. Náš deň keď prídeme domou okrem povinnosti končí telkou, hudbou, hrami na PC,internet, cheaty atď. Nie som proti technike, rovnako ju využívam, ale čo spôsobuje. Vytvárame si virtuálny svet, v ktorom myseľ je vábená a uväzňovaná novými a novými vzruchmi. Koľko málo času nám ostane na blízkych a nie to ešte na seba.
Svet sa nám zrýchlil pred očami.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2010 :  22:29:47  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Mt6,6
Ale keď sa ty ideš modliť, vojdi do svojej izby, zatvor za sebou dvere a modli sa k svojmu Otcovi, ktorý je v skrytosti. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. 7 Keď sa modlíte, nehovorte veľa ako pohania. Myslia si, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť. 8 Nenapodobňujte ich; veď váš Otec vie, čo potrebujete, prv, ako by ste ho prosili.
9 Vy sa budete modliť takto: Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť
sa tvoje meno, 10 príď tvoje kráľovstvo, buď tvoja vôľa, ako v nebi tak i na zemi. 11 Chlieb náš každodenný daj nám dnes 12 A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom. 13 A neuveď nás do pokušenia, ale zbav nás zlého.


Ef3, 14:
Pavlova modlitba za veriacich - 14 Preto zohýnam kolená pred Otcom, 15 od ktorého má meno každé otcovstvo na nebi i na zemi: 16 nech vám dá podľa bohatstva svojej slávy, aby skrze jeho Ducha mocne zosilnel váš vnútorný človek, 17 aby Kristus skrze vieru prebýval vo vašich srdciach, aby ste zakorenení a upevnení v láske 18 mohli so všetkými svätými pochopiť, aká je to šírka, dĺžka, výška a hĺbka 19 a poznať aj Kristovu lásku, presahujúcu každé poznanie, aby vás naplnila Božia plnosť celá.
20 A tomu, ktorý mocou, čo v nás pôsobí, je schopný okrem tohoto všetkého urobiť oveľa viac, ako prosíme alebo chápeme, 21 tomu sláva v Cirkvi a v Kristovi Ježišovi po všetky pokolenia na veky vekov. Amen.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2010 :  23:39:31  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:


PS:
Ak Satan existuje, tak v prvom rade sa bude snažiť zamestnávať myseľ. Náš deň keď prídeme domou okrem povinnosti končí telkou, hudbou, hrami na PC,internet, cheaty atď. Nie som proti technike, rovnako ju využívam, ale čo spôsobuje. Vytvárame si virtuálny svet, v ktorom myseľ je vábená a uväzňovaná novými a novými vzruchmi. Koľko málo času nám ostane na blízkych a nie to ešte na seba.
Svet sa nám zrýchlil pred očami.

Pôvodne zaslal spiscom - 02 február 2010 :  21:20:04




no vidite a to este papez vyziva knazov aby blogovali na nete

nie je zas vsetko az tak cierne ako sa zda

to sa mi zda uz trochu prehnane, aby sme sa pomaly bali pouzivat, zamestnavat svoj rozum a videli za tym snahu diabla, nie ?

cim podla vas by sme mali zamestnat svoj rozum, aby sme mohli povedat, ze za tym nestoji diabol ?

ako s vyukou na PC v skolach ? preco vyuka nie je diablovo dielo ? ci je ?

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 03 február 2010 :  00:23:25  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
treba si uvedomit ze sice nas ovela viacej zamestnavaju veci ako je net a telka..ale odpadli nam obrovske povinosti ktore boli zivotu dolezite v minulosti... polnohosp[odarske a chovne prace...tkanie latok sitie oblecenia,ect..jedlo aj oblecenie amnohe ine ziskavame za ovela kratsi cas...

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 03 február 2010 :  13:33:22  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Nechcem tému vetviť, lebo nakoniec je o všetkom možnom len nie o začiatočnej pointe. Takže, tento úryvok berte, ako hlúpe odbočenie od témy, zbytočne som dal dôvod na reakciu mimo témy. Mal som ho sformulovať lepšie alebo ho vôbec nepísať.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 03 február 2010 :  14:07:29  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Nechcem tému vetviť, lebo nakoniec je o všetkom možnom len nie o začiatočnej pointe. Takže, tento úryvok berte, ako hlúpe odbočenie od témy, zbytočne som dal dôvod na reakciu mimo témy. Mal som ho sformulovať lepšie alebo ho vôbec nepísať.

Pôvodne zaslal spiscom - 03 február 2010 :  13:33:22



suhlasim

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2010 :  21:22:29  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Len odkaz na Sv. Terezu, ako ona vnímala modlitbu.

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050003

A jeden z jej citátov:

Branou do hradu je modlitba. Je tedy čiré bláznovství, chtít přijít do nebe, aniž bychom předtím šly do sebe.




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 14 február 2010 :  22:27:15  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Spiscom, vďaka za zaujímavé čítanie, no nepochopil som z toho nič. Až tak ďaleko nie som.


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  00:13:51  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Ani ja som nerozume, preto som začal čítať rôzne knihy od mystikou kresťanských až po východných. Dúfam, že nikoho tým neurazím, ale všetci, ktorí opisujú svoje mystické zážitky hovoria podobnou rečou, len v odlišných podobenstvách.

Samozrejme to nie je podpora pre New Age to je skôr Old Age

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  10:19:15  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Ani ja som nerozume, preto som začal čítať rôzne knihy od mystikou kresťanských až po východných. Dúfam, že nikoho tým neurazím, ale všetci, ktorí opisujú svoje mystické zážitky hovoria podobnou rečou, len v odlišných podobenstvách.

Samozrejme to nie je podpora pre New Age to je skôr Old Age


Pôvodne zaslal spiscom - 15 február 2010 :  00:13:51


ale krestania si nevyvolavaju tie zazitky sami a vychodne nabozenstva ano...ci sa mylim?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  14:41:31  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Neviem čo tým myslíš, keby si uviedla príklad, bolo by ľahšie odpovedať..

Ale všetky modlitby, pôsty, kláštorný život atď. boli zamerané na získanie, nenazvem to zážitkov, ale milosti. Dokonca som presvedčený, že týchto sedem milosti, sa dostalo do cirkevných ceremónií v podobe siedmich darov Ducha Svätého.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  18:22:14  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
citácia:
Neviem čo tým myslíš, keby si uviedla príklad, bolo by ľahšie odpovedať..

Ale všetky modlitby, pôsty, kláštorný život atď. boli zamerané na získanie, nenazvem to zážitkov, ale milosti. Dokonca som presvedčený, že týchto sedem milosti, sa dostalo do cirkevných ceremónií v podobe siedmich darov Ducha Svätého.


Pôvodne zaslal spiscom - 15 február 2010 :  14:41:31


takze aj krestania sa modlili len koli zazitkom?...hm neviem ako to inak napisat..

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

spiscom

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  18:57:32  Zobraziť profil  Pridať spiscom do zoznamu priateľov
Na zážitkoch nezáleží, to sa môžeš začať rovno venovať mágii. Preto Cirkev zavrhovala mágiu, lebo pravdepodobne môže človek získať niektoré schopnosti skôr ako na to morálne dospel. Ak povedala Sv. Tereza „není podstatné mnoho přemýšlet, nýbrž mnoho milovat“.

Hnacou silou je láska, každý chce byť milovaný a milovať.
Ak si uvedomíme, čo s nami dokáže urobiť láska, ako nám dokáže prevracať rebríček hodnôt a čo všetko by sme urobili pre milovanú osobu, tak možno lepšie pochopíme mystikov, čo to urobí s nimi ak sa ich dotkla Božia láska. Určite nebudú pre nich dôležité nejaké schopnosti alebo transcendentálne zážitky.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 198  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 16 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Dušan

Stav: offline

 Odoslaný - 15 február 2010 :  19:53:24  Zobraziť profil  Pridať Dušan do zoznamu priateľov
Tiež sa mi vidí, že záujem o mystiku je nepodstatný. Ak ti je niečo (takto) zjavené, uchovaj si to v srdci ako dar.
No vedz, že pred Bohom sme veľkí podľa svojho milosrdenstva a poníženosti...


veriaci

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 982  ~  Člen od: 26 január 2010  ~  Posledná návšteva: 15 máj 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Aku modlitbu sa radi modlite? Téma Next Topic: Verejne prerokovanie vystavbyMEGAKASINA METROPOLIS  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06