Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Cirkevné financie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Svetske skolstvo je nepripustne Téma Next Topic: Uctievanie Marie
Strana: z 3

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  17:27:20  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
Dostal som sa do potýčky na SME kôli tvrdeniu, že cirkev žije z daní tých čo o ňu nestoja. Napísal som ,,Pokiaľ viem kostoly sa stavajú zo zbierok.,, Pokiaľ viem tak na stavbu kostolov štát neprispieva, ale istý si nie som. Vie mi niekto povedať ako to je? Opravy pamiatok nerátam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora 

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  18:07:02  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Tiež neviem presne povedať, ale u nás na dedine ak sa niečo robí, napr. sa robila strecha, tak sa požičali peniaze (neviem teraz presne od koho, ale proste z nejakej cirkevnej organizácie, či to bolo biskupstvo v nitre alebo čo už fakt neviem, niekto to možno bude vedieť pomenovať) a tá pôžička sa splácala z milodarov a proste z prebytku čo vznikol vrámci rozpočtu za rok. Proste čo sa týka stavieb, musia sa hľadať sponzori a dari.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Beulina

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  19:19:34  Zobraziť profil  Pridať Beulina do zoznamu priateľov
Tu je zakon, ktory hovori ako sa financuje cirkev

http://www.culture.gov.sk/cirkev-nabozenske-spolocnosti/dokumenty/financovanie_nab_vsr

Stat teda plati duchovnym plat, hodnostny pridavok ako aj zvysenie platu a nahradu cestovnych vydavkov. Stat takisto plati cirkvam naklady spojene s bohosluzbami i cirkevnou administrativou.

Hovori sa tu aj o tom, ze v odovodnenych pripadoch stat poskytuje osobitnu pomoc aj na mimoriadne vecne naklady, neviem, ci do toho moze spadat aj stavba kostolov. Podla tohto zakona to vyzera tak, ze stat zrejme prispieva aj na stavbu kostolov mozno je to posudzovane individualne a urcite len ak to zodpoveda pridelenemu rozpoctu.

Tu je zaujimava tabulka pre porovnanie financovania roznych cirkvi v SR v minulych rokoch:

http://www.culture.gov.sk/cirkev-nabozenske-spolocnosti/dokumenty/financovanie_nab_vsr/financie-zo-r

 Krajina: United Kingdom  ~  Počet príspevkov: 192  ~  Člen od: 09 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 december 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

yyyno

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  21:26:44  Zobraziť profil  Pridať yyyno do zoznamu priateľov
finančné zbierky veriacich tvorili v minulosti významnú položku financií, ktorými jednotlivé cirkevné zbory disponovali. Je známe, že viaceré obce za byvalého režimu si takto z vlastných zbierok postavili svojpomocne kostoly. Po "nežnej" sa slovenský klérus snažil pokresťančiť aj mestá, v ktorých počet miest v kostoloch, k počtu obyvateľov bol katastrofálny. ( z pohľadu kléru) Dnes vzhľadom na obrovský nárast cien pozemkov, stavebných materialov a stav. prác, je aj neinformovanému laikovi zrejme, že zo zbierok veriacich ani zďaleka nie je možné financovanie početných sakrálných stavieb, ktoré rastú na Slovensku ako huby po daždi. Financovanie cirkvi je veľmi nepriehľadné, nepriznávajú dane. (aj v politických stranách, len ich centrály, napriek deklaráciam, vidia do ich kuchýň) To si niekto myslí, že veriaci by dali peniaze aj na také lapsusy, ako napr. postavené základy rozsiahlého objektu. postavenie prvého podlažia a po čase zbúranie stavby a odvezenie stavebnej sute. ktorá po neuváženej stavbe ostala??? (Stavba nad Fončordou v B. Bystrici) Biskup Baléž, sa podľa všetkého ani za takto vyhodené peniaze nemusí nikomu zodpovedať. Aj v televizii bola raz ukázaná veľka cirkevná stavba, ( niekde na severe Slovenska) ktorá bola postavená zbytočne. Meské anonymné obyvateľstvo je oveľa menej motivované k zbierkam pre cirkev ako na dedinách, v ktorých každý každého pozná a " pochválenie darcu z kancľa v meste tiež veľa nezaváži.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 357  ~  Člen od: 30 jún 2007  ~  Posledná návšteva: 06 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 jún 2009 :  16:28:14  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
Asi by sa mohol vyjadriť aj p. biskup Baláž. Zaujímalo, by ma to. Stále neviem, čo si mám o tom myslieť. Môže ho niekto primäť k tomu aby sem zavítal?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 26 jún 2009 :  17:15:44  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
No pozrel som si ten link, ale múdri som z toho neni. Neviem, čo sa myslí pod pojmom patronát štátu nad cirkevnými ustanovizňami.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2009 :  02:15:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citat :

... Je klamstvom tvrdiť, že asignačná daň neodčerpáva peniaze zo štátneho rozpočtu. Či už cirkvi dostávajú peniaze priamo od štátu alebo nepriamo od daňových poplatníkov; štátna pokladňa je v oboch prípadoch ochudobnená, menej peňazí ostane na verejné služby (zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci, súdnictvo, políciu, armádu atď.) pre všetkých, neveriacich i veriacich. Ak niekto určí časť svojich daní pre cirkev potom platí o túto čiastku menej na verejné služby. Asignačný systém je teda skrytou formou verejnej dotácie, pochádzajúcej od všetkých daňových poplatníkov.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2009 :  21:13:48  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
No ale zo št. Rozpočtu sú financované aj mnohé iné aktivity, ktoré neslúžia všetkým. To by nebolo spravodlivé delenie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2009 :  21:40:29  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- urcite ... ale ty si sa pozastavoval nad tym, ci ja prispievam z mojich dani na cirkev... a ja tvrdim ze ano ... nic viac, nic menej


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

HELENA

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2009 :  22:33:40  Zobraziť profil  Pridať HELENA do zoznamu priateľov
U nás sa teras opravoval organ.Pán farár vyhlásil,koľko bude stáť oprava.Ľudia sa poskladali a našli sa aj sponzory.Teras v nedelu vyhlásil,že je to stále málo,že ešte chýba 4280 Euro,tak sa znovu skladáme.Poviem vám,že vôbec mi nie je ľúto tých peňazí,ktorýmy som aj ja prispela.Veď ja to pre oslavu Boha.

HELENA

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 48  ~  Člen od: 10 máj 2009  ~  Posledná návšteva: 27 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 02 júl 2009 :  10:31:10  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- tiez by som prispel, nevidim na tom nic zle... i ked zatial moje pohnutky by boli odlisne ...

- danova politika v tejto oblasti je citliva zalezitost a zacina sa pomaly riesit a vyvyjaju sa tlaky i na cirkev, to znama vec...

- http://www.euractiv.sk/danova-politika/clanok/brusel-varuje-aj-cirkev-musi-platit-dane

- je len paradoxom, ak mi tu chce niekto tvrdit, ze z mojich dani sa neprispieva na cirkev, to moze byt este niekto tak naivny ?


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 02 júl 2009 :  17:57:15  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
- je len paradoxom, ak mi tu chce niekto tvrdit, ze z mojich dani sa neprispieva na cirkev, to moze byt este niekto tak naivny ?

Pôvodne zaslal Milan - 02 júl 2009 :  10:31:10



Tvrdenie proti tvrdeniu. Chcelo by to fakty a presné znenie zákona alebo niečoho čo hovorí o tom že peniaze z daní či štátneho rozpočtu idú alebo nejdú na účely cirkvi.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 02 júl 2009 :  17:58:13  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
- je len paradoxom, ak mi tu chce niekto tvrdit, ze z mojich dani sa neprispieva na cirkev, to moze byt este niekto tak naivny ?

Pôvodne zaslal Milan - 02 júl 2009 :  10:31:10



Tvrdenie proti tvrdeniu. Chcelo by to fakty a presné znenie zákona alebo niečoho čo hovorí o tom že peniaze z daní či štátneho rozpočtu idú alebo nejdú na účely cirkvi.

Pôvodne zaslal Azuritko - 02 júl 2009 :  17:57:15



... ale no...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 02 júl 2009 :  19:10:02  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Tvrdenie proti tvrdeniu. Chcelo by to fakty a presné znenie zákona alebo niečoho čo hovorí o tom že peniaze z daní či štátneho rozpočtu idú alebo nejdú na účely cirkvi.

Pôvodne zaslal Azuritko - 02 júl 2009 :  17:57:15



... ale no...

Pôvodne zaslal Milan - 02 júl 2009 :  17:58:13



Pozri, ja neviem vôbec ako to je, takže mňa nepresvedčí, že povieš aby niekto nebol naivný a podobne. Ja chcem byť reálny, a určite sa to dá reálne definovať, ale nie iba niečím čo si niekto myslí, veď toto je určite jasne definovateľné. Treba len nájsť niekoho kto sa v tom vyzná.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 03 júl 2009 :  00:13:27  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- v com sa tu treba vyznat ? ... priznat si ze cast mojich dani ide na cirkev ? ... o tom to je.. taka je realita, nic s tym nenarobim... no a?

- to je tak tazke napisat nejaky mail na urad vlady a poziadat o info ???

Ak v deväťdesiatych rokoch dostávali zo štátnej pokladnice ročne okolo 400 miliónov korún, tak v roku 2001 to predstavuje takmer 600 miliónov - o 75 miliónov viac ako rok predtým. Centrálna štátna pokladnica nie je ich jediným zdrojom peňazí. Sú to aj rozličné rezorty, z rozpočtu ktorých financujú cirkvi, napríklad kňazov v armáde (ministerstvo obrany), vo väzniciach (vnútro), a cirkevné školy (školstvo). Nik nevie, koľko peňazí dostávajú cirkvi celkovo od regionálnych štátnych správ a samospráv. Napríklad v správe mestskej časti Bratislavy - Ružinova o plnení rozpočtu za prvý polrok 1997 sa uvádzalo, že na dostavbu kostolov v Pošni a na Miletičovej ulici, ako aj zborového domu evanjelickej cirkvi v rámci kapitoly „činnosť' iných organizácií" vyčlenili 5,75 milióna korún. V roku 1998 z čiastky 12 miliónov korún určených na aktivity organizácií dostali cirkvi 9,2 milióna, zatiaľ čo ostatné vládne a mimovládne združenia dotovali týmito sumami: oblasť kultúry a mládeže 325 000 korún, telesná výchova a šport 361 000 korún, sociálne účely 150 000 korún, zdravotníctvo 682 000 korún, školy v prírode 400 000 korún, budovanie útulkov pre zvieratá 320 000 korún, organizácie riadené magistrátom 420 000 korún. Možno predpokladať, že regionálne orgány verejnej správy mimo Bratislavy púšťajú cirkvi do svojich vreciek ešte hlbšie.

Pôsobnosť Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v oblasti cirkví a náboženských spoločností

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky zabezpečuje v súlade s kompetenčným zákonom výkon štátnej správy na úseku cirkví a náboženských spoločností. Rešpektuje ich ako právne subjekty „sui generis“, uznáva ich nezastupiteľné miesto v spoločnosti a spolupracuje s nimi na základe partnerskej spolupráce, pričom nezasahuje do ich vnútorných záležitostí.

V predmetnej oblasti má predovšetkým nasledovné kompetencie:
vypracúva návrhy všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich postavenie a pôsobenie cirkví a náboženských spoločností,
zabezpečuje prípravu návrhu rozpočtu a kompletizovanie návrhov cirkví a náboženských spoločností pre štátny rozpočet,
rozpisuje finančné prostriedky štátneho rozpočtu účelovo určené pre cirkvi, náboženské spoločnosti a charitu a vykonáva dohľad nad ich efektívnym a hospodárnym využitím,
zabezpečuje postup cirkví a náboženských spoločností pri zúčtovaní finančných vzťahov so štátnym rozpočtom,

vypracúva analytické, koncepčné a informačné materiály a odborné stanoviská,
financuje geodetické práce súvisiace s plnením zákona o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločnostiam,
vykonáva registráciu cirkví a náboženských spoločností a eviduje právnické osoby odvodzujúce svoju právnu subjektivitu od registrovaných cirkví,
vytvára predpoklady na usporiadanie majetkovoprávnych vzťahov štátu a cirkví a náboženských spoločností,
spolupracuje s ústrednými orgánmi štátnej správy a partnerskými organizáciami v zahraničí,
kontaktuje sa s registrovanými cirkvami a náboženskými spoločnosťami,
spolupracuje s cirkevnými a náboženskými subjektmi v oblasti vzťahov so Slovákmi žijúcimi v zahraničí.

Cirkevný odbor Vám poskytne informácie na tel. číslach: 02/ 20482 541, 542, 544

Poskytnute prostriedky zo statneho rozpoctu

- dufam, ze tu sa hadam nebudeme hadat o tom, z coho sa okrem ineho tvori statny rozpocet ...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 03 júl 2009 :  09:10:37  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Odhliadnuc od toho prvého článku fajn, to už je presnejšie. Ale kto písal ten prvý článok? Pretože je jednoznačne zaujatý a posledná veta mu dosť uberá na dôveryhodnosti a hlavne presnosti.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 03 júl 2009 :  11:00:26  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
Odhliadnuc od toho prvého článku fajn, to už je presnejšie. Ale kto písal ten prvý článok? Pretože je jednoznačne zaujatý a posledná veta mu dosť uberá na dôveryhodnosti a hlavne presnosti.

Pôvodne zaslal Azuritko - 03 júl 2009 :  09:10:37



- jezisi!... vsak si napis na mestku spravu v Ruzinove ! ...

- pripustam, ze ten prvy clanok moze vyznievat zaujaty, ale nie preto som ho tu dal... je to len jeden z mnohich, ktory si kazdy moze najst na nete...staci google..staci zadat cirkev a dane...financovanie cirkvi... a podobne... rozne vyjadrenia, postrehy, nazory na tuto temu ...

http://blogy.etrend.sk/peter-kremsky/terchovsky-imam-za-moje-dane/93092.html
http://www.izurnal.sk/index.php?Itemid=89&id=1157&option=com_content&task=view

- dane cirkvi a platenie dani na cirkev riesi cela Europa clovece a ty tu na fore mas pochybnosti ?...

- nic nemeni na fakte, ze na cirkev sa skladame vsetci, co tu stale chces rozoberat ? ... to je jasny fakt


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 03 júl 2009 :  12:36:38  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
V značnej miere je to následkom mojej nevedomosti, bo o daniach toho veľa neviem, keďže ešte nepracujem. Učil som sa iba vypočítať čistú mzdu a toť vsjo. Ale tak nemám snahu to vyvracať alebo niečo, veď nečudujem sa ak to je pravda že sa z daní odvádzajú peniaze aj cirkvy. Ale dosiahol som že aspom ty teraz vyznievaš, pre prípadného ďalšieho neznalého ako som ja, dôveryhodnejšie. Už to nieje len zaujaté polorozčúlené tvrdenie, ale aj pár faktov.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 03 júl 2009 :  18:46:51  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Milan a čo s majetkom, ktorý doposiaľ nebol Cirkvi vvrátený a nakladás ním štát ?

Raz som počul vyjdrenie otcov biskupov, ktorí hovorili, že nie je problém s odlukou Cirkvy od štátu, ale potom aj cirkev(a dodávam že legitímne) požaduje úple navrátenie majetkov zabratých komunistami v 48-mom.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 04 júl 2009 :  01:16:23  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- vlcko ja nemienim napadat cirkev a nejake nevyrovnane nehnutelnosti ...

- uz som naznacil, ze toto je citliva tema ... ja len si stojim za tym, ze zatial v tejto republike prispievame na cirkev na 99.9% vsetci ...

- nic viac nic menej

- ja nezakladam po nete diskusne fora ani ziadne blogy o tom ako sa citim poskodeny alebo co ...

- beriem to ako realitu, ktory na Slovensku je... ono by sa dalo vela o tom popisat, hovorit, analyzovat dovody preco tomu tak je a podobne ...

- trochu sa akurat cudujem, ze taketo fakty si nenajdu sami, pretoze ak ma to zaujma, presnorim trebars cely net

- tu este pripadne pre tych co by to ozaj zaujmalo : moze si objednat prislusne prirucky :

Ústav pre vzťahy štátu a cirkví

Model financovania Katolíckej cirkvi na Slovensku
M. Šabo

Publikácia porovnáva štátno-cirkevné vzťahy, cirkevné politiky štátov, konfesijné právo a modely ekonomického zabezpečenia cirkví vo vybraných krajinách. Ponúka pohľad na riešenie problematiky financovania cirkví v krajinách euro-atlantického priestoru. Ťažisková časť práce sa zaoberá vývojom vzťahov štátnej moci a Katolíckej cirkvi v oblasti jej hospodárskeho zabezpečenia na území Slovenska. (2008)
brož., 238 s., cena: 10 € (301,26 Sk)

Štát a cirkvi na Slovensku – Vývoj financovania cirkví
M. Šabo

Historický prehľad vývinu vzťahov medzi Katolíckou cirkvou a štátnou mocou na našom území, s osobitným dôrazom na vývoj financovania Katolíckej cirkvi. Publikácia, ktorú vydali Redemptoristi v spolupráci s Ústavom pre vzťahy štátu a cirkví, je vďaka zrozumiteľnému jazyku a vysvetľujúcemu prístupu výborným študijným materiálom pre odbornú i širokú verejnosť. (2006)
brož., 133 s., cena: 4.32 € (130,14 Sk)

Cisárovo cisárovi
M. Moravčíková – M. Cipár

Kniha prezentuje vzťahy štátu a cirkví z hľadiska ich financovania v Európe, Amerike i na Slovensku, postavenie a finančné zabezpečenie cirkví na Slovensku v historickej retrospektíve i súčasný trend riešenia financovania cirkví v SR. Súčasťou publikácie sú relevantné dokumenty týkajúce sa predmetnej problematiky: zákony, nariadenia, medzinárodné zmluvy a konkordáty. (2001)
2,66 €, cena: 2 € (60,25 Sk)

Modely ekonomického zabezpečenia cirkví a náboženských spoločností

Zborník referátov z rovnomennej medzinárodnej konferencie, ktorú usporiadal ÚVŠC v spolupráci s MK SR 2. a 3. 10. 1997 v Senci za účasti odborníkov z Nemecka, Rakúska, Talianska, Belgicka, Chorvátska, Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska s cieľom poskytnúť prehľad spôsobov financovania cirkví v niektorých krajinách EÚ. Obsahuje 3 jazykové mutácie: slovenskú, anglickú a nemeckú. (1997)
0,33 €, cena: 0.3 € (9,04 Sk)


-


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 04 júl 2009 :  04:54:38  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
- a uz le pre zaujmavost (som na nocnej ... )

http://www.tns-global.sk/docs/TS0737_odluka_cirkvi.pdf


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 04 júl 2009 :  10:42:20  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov

- ja len si stojim za tym, ze zatial v tejto republike prispievame na cirkev na 99.9% vsetci ...

Milan - len doplním - aby sme nezabúdali - že tu ide o financovanie cirkví a náboženských spoločností komplet - všetkých registrovaných v SR. Obyčajne je totiž vďačným objektom len RKC...


Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 04 júl 2009 :  16:11:17  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
Milan:
Napísal si ,,tak kôli tomu presnorím celý net,,. Súhlasím, ale nemám toľko času. A pod ,,presnorím net,, chápem aj toto fórum. Okrem toho na nete je toho kopa a veľa z toho je len balast. Tak sa nerozčuľuj a ak chceš niekomu niečo vysvetliť tak to urob. Ja som sa na to pýtal preto, že sa dosť často stretávam v diskusiách s útočením na danú oblasť a chcem to riešiť, lebo ma to vytáča. všetci by radi, aby som bol odborník na všetko. to je ale trochu neskromná požiadavka. No a na záver ti ďakujem za námahu aj keď som z toho vôbec neni múdrejší.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 04 júl 2009 :  16:18:12  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:

- ja len si stojim za tym, ze zatial v tejto republike prispievame na cirkev na 99.9% vsetci ...

Milan - len doplním - aby sme nezabúdali - že tu ide o financovanie cirkví a náboženských spoločností komplet - všetkých registrovaných v SR. Obyčajne je totiž vďačným objektom len RKC...



Pôvodne zaslal zmurka - 04 júl 2009 :  10:42:20



-

- ja som spominal cirkev ... nie RKC

- pre objektivnost som predlozil i materialy, ktore mozu niekoho zaujmat len ohladom RKC

- ale pri hladani materialov aspon vysvitlo, ze pokial nesiahneme do vlastneho vrecka (financovat si cirkev pripadne sam) tak nas to ani tak neboli... vsak z cudzieho krv netecie ... kdeje to NEPOKRADNES ????


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

camo

Stav: offline

 Odoslaný - 08 júl 2009 :  10:35:07  Zobraziť profil  Pridať camo do zoznamu priateľov
Aj takto vyzerajú debaty na iných fórach a preto sa pýtam na vec. Odpovede sú ale pochybné. Takže čítajte ak chcete:

Na jednom fore sa prekvapeny veriaci pyta :

Dostal som sa do potýčky na SME kôli tvrdeniu, že cirkev žije z daní tých čo o ňu nestoja. Napísal som ,,Pokiaľ viem kostoly sa stavajú zo zbierok.,, Pokiaľ viem tak na stavbu kostolov štát neprispieva, ale istý si nie som. Vie mi niekto povedať ako to je? Opravy pamiatok nerátam.

... to moze byt niekto tak naivny, ze si mysli, ze cirkev zije len zo zbierok a dani neveriacich ????
reagovať
|_RE: cirkev a dane
camo 02.07.2009 15:30
Pozor, tu išlo aj o to, že z daní sú financované aj iné záležitosti v štáte, o ktorých by sa dalo podobne diskutovať. A ešte debata nieje na konci! Potom ja prídem s témou ,,Gelima a populizmus,,.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
plamenista 02.07.2009 15:36
Ja poznám X zbytočných vecí ktoré sú platené aj z daní katolíkov, o ktoré oni nestoja.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
Broli 02.07.2009 15:48
Je velky hnus, ze stat prispieva este dnes na cirkvi - nabozenstva. Nabozenstvo by malo byt oddelene uplne od statu.

Tak isto cirkev neplati dane. To co ma byt? Ani ja nechcem platit...
reagovať
|_RE: cirkev a dane
camo 02.07.2009 15:52
Broli:
A práve o to tu ide. v Cirkvi sú iste veci kt. sú neni dobré, ale VEĽKÝ HNUS to v porovnaní s tým čo robia sekulárne inštitúcie(LesySR)rozhodne neni.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
Nithus 02.07.2009 16:39
Zabezpečenie materálnej existencie je nutné aj pre kresťanských duchovných, zas ich totálne odrezať od prijmu je hlúpsť. Na druhú stranu také majetky (a hlavne pozemky) ktoré vlastní cirkev na SR je ich potreba diskutabilná...
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:42
Vies ake konta ma Vatikan ??...zakrutila by sa ti hlava )))
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:45
Kristus vravel bohacom ,daj vsetko a pod za mnou.Opytajte sa papeza preco je (este v roku 2009) hlad v Afrike a otroctvo po svete ?????
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:47
Ake je OFICIALNE stanovisko VATIKANU ku kapitalizmu ????...vie to niekto ?
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:49
Preco CENTRUM a SIDLO Krestanstva nie je v socialistickej spolocnosti ???
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:53
Ten PRAVY vatikan podla mna sidli v RUSKU.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
camo 04.07.2009 15:24
Moss:
Ak chceš byť dokonalý, choď rozdaj všetko čo máš a choď za ním. A pravý Vatikán je medzi vami. Tam kde sú dvaja, alebo traja zhromaždení v jeho mene.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
Artem 05.07.2009 02:34
Moss: chýbajú ti základné poznatky o učení Katolíckej cirkvi. Prečítaj si aspoň sociálne encykliky a získaš odpovede na svoje komické otázky.
reagovať
|_RE: cirkev a dane
Mike2 05.07.2009 05:41
moss 02.07.2009 18:42
"Vies ake konta ma Vatikan ??...zakrutila by sa ti hlava )))"

To je obyčajný výmysel! Odkiaľ si to zobral?
To by sa nemusela robiť každoročná zbierka určená pre bedárske krajiny!

reagovať
|_RE: cirkev a dane
MO včera 12:15
Rímsko kat. cirkev robí ročne 745874 bohosluž. obradov, ak si to vynásobíš že len 100 SK je príspevok veriacoch na jednu službu je to 745 877 400, pohrebov vykoná 36660 ročne, sobášov okolo 14000-ďalšie milodary. Ročne ide z ministerstva na cirkev 900 miliónov SK, ďalšie idú na platy pričo rímskokat. hodnostárov je 2284 a priemerný plat je 12500 Sk. Ďalšie peniaze majú z prenájme poľnohospodárskej pôdy, ktorú samozrejme neobrábajú ale nechajú si ju obrábať a z prenájmu budov. No a potom sú tu zbierky v kostoloch na opravy, na kúrenie, na výzdobu na výstavbu fár. Ešte je to málo? A všetko je to nepriznané a nezdanené. Podotýkam, že matka na materskej dostane rodičovský príspevok 5000 SK. Nikde som nevidela štatistiku koľko sociálne slabým prispieva cirkev vo svojich farnostiach, ale viem, že pápež si umýva nohy v zlatom lavóre a na biskupstvách sú zlaté kľučky a iné vymoženosti. Nebuďte smiešny, to je iná mafia!
reagovať
|_RE: cirkev a dane
Nithus včera 13:10
http://halbot.haluze.sk/?id=3929
reagovať
|_Broli 02.07.2009 15:48
IvanSk včera 17:43
VYše 80 percent Slovákov je veriacich. Väčšina ovláda menšinu takýto je princíp demokracie, drahý zástanca "ľudských práv" broli. Keď sa ti nepáči- dovidenia. Ja tiež nechcem platiť dávky na cígánov a ani školstvo Maďarom ale musím tak ako každý slovenský dańový poplatník. Keď už sme pritom, prečo by mal Slovák vlastne platiť dane, však v tomto štáte sa o ňho aj tak nik nestará. Keď sa vyriešia dávky cigánom a odvody na maďarské školstvo, vtedy môžeme pristúpit k tomu že zbavíme bezvercov povinnosti platiť na cirkev.
reagovať
|_RE: Broli 02.07.2009 15:48
IvanSk včera 17:44
Samozrejme, keď bezverci nebudú platiť na cirkev budú pochovávaní do hromadných jám, bez obradu samozrejme:D
reagovať
|_RE: Broli 02.07.2009 15:48
melmak včera 17:51
Cirkev by sa mala financovat sama,uz len z principu-Ked a same financuju male cirkvi,tak preco nie aj katolicka.Zeby bola nieco viac?
reagovať
|_RE:mike 2
moss včera 20:50
Tak ty mi chces nahovorit ,ze Vy ste len nejaki uboziaci ,hlasajuci krestanstvo ?...vies voved ,ze Vatikan figuruje na Rimskej Burze ?? )) ty vygumovana ovca.
reagovať
|_RE:mike 2
moss včera 20:52
Talianski slobodomurari boli zapleteni s Vatikanskou bankou..islo o miliony $$$$
reagovať
|_RE:mike 2
moss včera 20:54
Tvoj papez v zlatom hodvabnom ruchu a zlatymi prstenami na kazdom prste,ide hlasat Krestanstvo ??..Vatikanu nevadi kapitalizmus ...preco nebojuje proti tomuto systemu ?????
reagovať
|_RE:mike 2
MO dnes 07:37
Vážení, mne nevadí, že z mojich daní zo sociálneho a morálneho hľadiska prispievam na niečo, čo štát považuje ako potrebné, mne vadí, že naopak štát nepovažuje za potrebné počuť odozvu z druhej strany. Ak je zákon taký, že sú organizácie zriadené na nepodnikanie a dostávajú peniaze od štátu ok, ale keĎ TIETO ORGANIZáCIE ODMIETNU ZVEREJNIť MAJETOK A PODNIKAJú S NíM, tak je to odrb. Lebo ak s ním podnikajú majú platiť dane. A keď nechcú priznať majetky tak niečo v tomto kráľovstve smrdí a neskutočne. Nemajú čisté svedomie. Vatikán má svoje nevestince apod.
reagovať
|_RE:mike 2
camo dnes 10:30
Vatikán má svoje nevestince? Ja som ochotný diskutovať o tejto veci a pátrať po pravde, ale s dementami je to nemožné. Alebo, že pápež si umýva nohy v zlatom lavóre. Takýto argument by mňa v diskusiách pochoval, ale vy môžte, vy ste niečo viac. Či ako?!



Páčilo sa? A stále vás to nezaujíma?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 26  ~  Člen od: 06 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 09 august 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 08 júl 2009 :  13:50:38  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:42
Vies ake konta ma Vatikan ??...zakrutila by sa ti hlava )))
reagovať
|_RE: cirkev a dane
moss 02.07.2009 18:45
Kristus vravel bohacom ,daj vsetko a pod za mnou.Opytajte sa papeza preco je (este v roku 2009) hlad v Afrike a otroctvo po svete ?????
reagovať


Podobné diskusie sa pomaly nedajú čítať, aj keď v tejto je to ešte tak pol na pol, ale väčšina iných je na jedného katolíka 15 pseudo katolíkov a nekatolíkov. Ale ako v týchto dvoch vetách je celé zmýšľanie tohto človeka. Čisté zaujaté postavenie z informáciami štýlu jedna babka povedala a la TV JOJ. Príde mi to ako aj v inej téme, všetci lekári sú bohatí a hotovo. Keď 40 ľudí bude tvrdiť tráva je modrá, tak 41-vý to príjme ako fakt a ďalej sa tým nezaoberá. A potom keď tresne niečo ako tento moss, mne sa krúti hlava ako môže niekto mať taký hlúpy "argument" a považovať ho za neprekonateľný argument alebo strašnú múdrosť.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Svetske skolstvo je nepripustne Téma Next Topic: Uctievanie Marie  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06