Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Dlhé bozky a petting
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Homosexualita Téma Next Topic: Aj mňa by zaujímali odpovede  

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2009 :  10:09:59  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
Dobrý deň. S mojou priateľkou sme spolu už asi 4 a pol mesiaca. Spočiatku sme začínali nežnosťami (držanie za ruky, objatia, letmé bozky), ale teraz, vždy keď sme spolu, začíname najskôr francuzákmi a potom prejdeme na petting. Chcem sa teda opýtať, či je to ťažký hriech, veď to nerobíme kvôli vlastnému potešeniu, ale preto, aby sme na základe lásky potešili toho druhého. A láska predsa znamená dávať radosť. Áno, zvádza to na sex, ale ak si vtedy povieme, že z lásky vydržíme so sexom až do svadby (to je totiž dôkaz lásky a nie mať sex z lásky pred svadbou [môj názor]), je to aj forma akejsi askézy, lebo najprv vzájomne robíme petting, ale keď ma prísť "zlatý klinec" (sex), tak z lásky prestaneme a povieme si, že musíme počkať do manželstva. Je to ťažký hriech? A čo ak je moja priateľka pasívna? Teda ak ja jej robím petting a ona nič nerobí. Tiež má ťažký hriech? Ďakujem za odpoveď

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora 

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2009 :  18:41:24  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ano, je to tazky hriech...pokracujte takto dalej a uvidis, ze do svadby nevydrzite bez pohlavneho styku
praveze ked s tym budete bojovat(spolu sa modlit za cistotu, cim skor sa z hriechu vyspovedat, prijimat Pana Jezisa), vyhybat sa prilezitostiam takto si dokazovat "lasku" vydrzite
potom v manzelstve spoznate, ze sa oplatilo obetovat sa z lasky pre toho druheho

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2009 :  21:39:59  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
hm zacni delat naky namahavy sport a udajne byt o malo pomoct ....z vlastnej skusenosti ale poviem ze nepomaha

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  14:05:37  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
Nechcem sa nikoho dotknúť, ale podľa mňa je to s tým pettingom rovnako nezmyselné, ako nakupovanie v nedeľu. Je viacero takých prikázaní, ktoré "vymyslela" Cirkev a ktoré nemajú žiadné logické opodstatnenie. Keby bola reč napr. o masturbácii, tak by som pochopil, že je to ťažký hriech- robím dobre sebe samému- sebeláska, egoizmus. Ale keď dotykmi a bozkami robím radosť druhému človeku, ktorého najviac milujem, prečo je to pred svadbou hriech? O predmanželskom sexe nehovorím- náhodou dôjde k oplodneniu a muž môže opustiť svoju priateľku, lebo nedal nijaký sľub ani nič podobné (je teda logické, že sex pred manželstvom je hriech). Ale o pettingu fakt neviem, prečo je to ťažký hriech. Dá mi niekto LOGICKÉ a rozumné vysvetlenie? Teda nie niečo v tom duchu, že to Boh zakázal (hoci viem, že on to zakázal)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  16:25:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
citácia:
hm zacni delat naky namahavy sport a udajne byt o malo pomoct ....z vlastnej skusenosti ale poviem ze nepomaha

Pôvodne zaslal volsung - 24 jún 2009 :  21:39:59



-

- vraj pomaha aj studena sprcha, tak som pocul ... neviem, neskusal som, tieto problemy su mi cudzie ...


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  22:27:33  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Tiež si nemyslím, že je správe kategoricky povedať, že petting je ťažký hriech. Myslím si, že môže byť, ale aj nemusí. Záleží od rôznych okolností. Povedal by som, že petting je morálnou nedokonalosťou, ale ak ho dvaja ľudia zvládajú, tak podľa mňa nie je ťažkým hriechom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2009 :  23:19:46  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
" vraj pomaha aj studena sprcha, tak som pocul ... neviem, neskusal som, tieto problemy su mi cudzie" hm milan nahodou aj taka svieza sprcha v lete vie byt ono.. hm ale spat k teme ono viera a zalezitosyti okolo nej memusia mat vzdy logiku rovnako aj prikazania ale ako sa na to divam podla mna sa to zakazuje hlavne koli tomu bo je to taka predohra a je to len naskok ku sexu...a vies necem podcenovat ale niekedy sa len tazko clovek ubrani ...

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 26 jún 2009 :  13:51:24  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
To je fakt. Ale je rozdiel, či ja ovládam svoje sexuálne túžby, ale túžby ovládajú mňa. Ak ja ovladám svoje túžby, potom viem, že môžem prestať kedy chcem. A nie je to podľa mňa hriech. Ale ak by túžby ovládali mňa, nemohol by som rpestať, musel by nasledovať sex a ja by som mu nevedel zabrániť. Vtedy by bol podľa môjho názoru petting hriechom. Alebo sa mýlim?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 26 jún 2009 :  14:21:02  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
mno ci to je alebo neni hriech ti ja asi nepoviem ...a s tymi tuzbami ono tazko povedat aj sebeovladanie vypliva s okolnosti..

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 26 jún 2009 :  14:49:46  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ahaho,

najprv sa Ta musim opytat - hladas odpoved na svoje otazky a si pripraveny prijat ich, aj ked to bude znamenat, ze budes musiet prestat s tym co robis, alebo iba hladas ospravedlnenie preto, co robis a odpovede, ktore Ti ho neponuknu vopred odmietas?

Pytam sa preto, aby som nemarnil cas rozpravanim do vetra. Ak je ale Tvoja otazka uprimna, rad venujem svoj cas jej zodpovedaniu.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 jún 2009 :  17:02:20  Zobraziť profil  Pridať Lucka do zoznamu priateľov
Podla mna nejde jednoznacne povedat ci to je hriech ci nieje. Nevidime ti do duse, nevieme s akym umyslom to robis... Tak ako jednoznacne nejde povedat ci je vrazda hriechom(napr v obrane nie)
Osobne si myslim ze pokial je to z lasky k druhemu to nieje zle, teda...pokial sa planujete casom vziat, uplne chapem ze to cloveka laka. Ak viete zvladat svoje telesne tuzby, a ste pevne presvedceny ze vydrzite do manzelstva cisty, a nevidite v tomto nic zle, prosim, v pohode. Aj ked nejde mi do hlavy preco po 4 mesiacoch. osobne mam vztah, a ver ze viem o com hovoris. ale po 4 mesiacoch mi to pride take sebecke, take....nazvyme to ze urychlene. a este si myslim ze je rozdiel ci sa to planuje alebo nie. vies, ak je to SPONTANNY prejav lasky, myslim ze v pohode. ale akonahle to clovek planuje, ze napr romantika, a co ja viem co...pride mi to take... no ze viem ze to bude, tesim sa, bude mi fajn, proste taky egoizmus.
a este sa mi zda, ze akonahle sa na to pytas, tak mas pochybnosti. myslis si ze je to zle, ale je to fajn, tak hladas ospravedlnenie ze ano je to v pohode. viera je osobna vec, osobny vztah, ide o to ako to vnimas, ako mas vytrenovane svedomie.

dalen si myslim ze niekedy to moze byt hriechom a inokedy nie. proste raz to robis z lasky a raz pre potesenie.takze nejde jednoznacne pvedat ci to je zle ci nie.
a myslim ze je dolezite sa o takychto veciach s priatelkou rozpravat. chapem, ze vo vztahu treba napredovat. ale nielen fyzicky, a lasku sa da prejavovat aj inak. osobne mi pride velmi velky prejav lasky dovera, a nieje nic dovernejsie ako pravidelna modlitba v pare. ver ze to posilnuje. a nieje od veci sa modlit aj za cistotu, cistota je totiz dar. nejde to vydrzat bez Bozej pomoci.

mozno som to nie dobre vysvetlila tak ako to v skutocnosti myslim, ale snazila som sa. pripadne mozem dovysvetlovat, ak niekto nepochopi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 8  ~  Člen od: 19 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 26 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 jún 2009 :  19:39:43  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Osobne si myslim ze pokial je to z lasky k druhemu to nieje zle, teda...pokial sa planujete casom vziat, uplne chapem ze to cloveka laka.

esteze Boh mysli dopredu a jasne povedal nezosmilnis!!!
clovek moze planovat cokolvek a nemusi mu to z roznych pricin vyjst
ak by som svoj vztah myslela s niekym vazne a tymto by som si ospravedlnovala hriech...no
Pan Boh nas pozna najlepsie, pre nas pokoj ustanovil toto prikazanie
ked clovek zacne s tym druhym intimne zit, dava mu nieco, co nikomu inemu...prihodit sa moze vselico a ak sa z hocijakeho dovodu dvaja rozidu, ostava v cloveku stopa, citi sa podvedeny...z toho vznika zranenie, ktore sa tazko lieci a clovek si ho prenasa do dalsieho vztahu...posuvaju sa mu hranice-neostava len pri tom, co "robil" s tym predchadzajucim, moze zanevriet na opacne pohlavie, mat predsudky, nevazit si seba, nedoveruje, dostava sa z rozchodu ovela tazsie a s vacsimi nasledkami ako keby s tym druhym prezivali vztah v uplnej cistote...a navyse Boh cisty vztah aj pozehnava
ked je par povolany do manzelstva a snazil sa prezit obdobie pred manzelstvom v poslusnosti ukaze sa mnohe ovocie...napr. vztah je ovela hlbsi, pretoze ti dvaja ludia travili cas rozpravanim a nie sexom; zena nema nikdy pocit, ze si ju muz bral koli sexu,koli tomu ako vypada( a rozne ine vycitky, ktore ju mozu napadnut v manzelstve), ale jednoducho koli nej celej, takej aka je( a to je super pocit); a potom rozne ine pozehnania
proste Boh nas velmi dobre pozna a vie aj to, ze sme vsetci hriesny(ublizujeme si) a ustanovil prikazania aby nas chranil od zbytocneho trapenia

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lucka

Stav: offline

 Odoslaný - 27 jún 2009 :  23:27:52  Zobraziť profil  Pridať Lucka do zoznamu priateľov
janka, presne je tu to, o com som vravela "mozno som to nie dobre vysvetlila tak ako to v skutocnosti myslim, ale snazila som sa"

Nebolo to myslene zle, fakt. chcela som len povedat ze je rozdiel preco to clovek robi, ci to robi ako prejav lasky(ano znie to mozno divno lebo pravy prejav lasky je chciet cistotu), alebo to je prejav nejakeho sebeckeho cinu, ze JA si chcem uzit,ze netreba odsuzdovat druhych, lebo nevieme ich umysel. a len oni sami si za svoje ciny budu zodpovedat.
a s tym ci sa planuju casom, vziat, no to bolo myslene tak...no poznam ludi co spolu chodia, a ked sa ich clovek spyta na nieco ohladom ich buducnosti, napr. kedy by sa chceli vziat, kolko deti a tak....tak zistia, ze ani nevedia ci sa chcu vziat. ze je proste ine mat ten umysel " chciet sa vziat" aj ked clovek nikdy nevie ci mu to vyjde. ano...moze sa stat ze je den pred sobasom a si povieme ze ved co, vyspime sa spolu, ved zajtra sa berieme, ale co ak sa stane autonehoda a jeden umrie?? a nevezmu sa?? preto treba dobre zvazit svoje ciny, kazdy dotyk, kazde lubim ta, kazdu pusu, leto to vsetko zvazuje.

ano uznavam ze mat pohlavny styk patri do manzelstva. verim tomu, ze ked to tak pan ustanovil, asi vie ze je to pre nas dobre. a neverim tomu preto ze sa to bojim porusit, ale skutocne viem ze je to tak dobre.

chcem povedat ze nieje nic zle na prejavoch lasky, aj takych intimnejsich, teda pokial niesu iba tie, a samozrejme nesmu byt sebecne a nikomu neprijemne. ale ide o umysel.

niekedy pomaha sa "namiesto nekalosti" modlit. proste presne vtedy ked by to cloveka napadlo, lakalo....preste vtedy si povedat ze "podme sa spolu pomodlit" mozno sa spociatku stane ze si to nedokazete povedat ale verte ze s panom to ide lahsie.

aj tu sa to riesilo http://www.ziwhat.sk/main.php?p=poradna&t=423&pa=1

a este mi napadlo, ehm, ono dost ide o to ako to clovek vnima, napadlo mi to az teraz. ze pokial to dojde. aj dojde v ejakulacii, hm....uz by som to radila k hriechu.
ale napr. to mazlenie....vravim, je to tak ako to clovek srdcom vnima.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 8  ~  Člen od: 19 máj 2008  ~  Posledná návšteva: 26 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 28 jún 2009 :  06:18:33  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
citácia:
Ahaho,

najprv sa Ta musim opytat - hladas odpoved na svoje otazky a si pripraveny prijat ich, aj ked to bude znamenat, ze budes musiet prestat s tym co robis, alebo iba hladas ospravedlnenie preto, co robis a odpovede, ktore Ti ho neponuknu vopred odmietas?

Pytam sa preto, aby som nemarnil cas rozpravanim do vetra. Ak je ale Tvoja otazka uprimna, rad venujem svoj cas jej zodpovedaniu.

Pôvodne zaslal Mato - 26 jún 2009 :  14:49:46



Áno som ochotný prijať odpoveď a som ochotný prestať robiť petting, za predpokladu, že bude jasný LOGICKÝ dôvod, prečo je petting hriechom

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 28 jún 2009 :  14:17:36  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
alaho ale ta logika tam vobec nemusi byt....a predsa to moze byt hriech ..to je jedna z veci ktora mi pride na krestanstve trochu odpudzujuca ale je to len moj subjektyvny nazor..

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 28 jún 2009 :  15:09:35  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Logický dôvod podľa mňa už bol zodpovedaný. Ja neviem či petting je naisto hriech. Ale začnem takto. Z pohľadu mojej finančnej situácie, je zlé alebo dobré staviť na rulete na červenú farbu 10€ ? Povedzme, že si robím týždennú podrobnú štatistiku, a mám predpoklad že červená padne takmer isto. A urobil som všetko preto aby padla (napr. som počkal kým je tam dealer, ktorému padá najčastejšie....). Môžem teraz povedať či je dobré alebo zlé risknúť tú stávku? stále nie. Môžem to povedať až potom čo padne buď červená abo čierna. Ale môžem povedať, že riskovať to nieje dobré, lebo môžem veľa stratiť, pričom keby som počkal kým zarobím dvojnásobok tých 10€ napr. prácou, tak by som mal istotu, ale za dlhší čas. Ale zase je to na mne, či som ochotný to risknúť, či mi prinesie väčší úžitok zisk a strata zároveň menšiu škodu alebo naopak, a podľa toho sa môžem rozhodnúť. Ale riskovať hriech, hazardovať s hriechom, že ak nenastane zlá situácia fajn, ak nastane tak sa vyspovedám, to už je určite hriechom samo o sebe podľa mňa.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 29 jún 2009 :  01:10:55  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:

Áno som ochotný prijať odpoveď a som ochotný prestať robiť petting, za predpokladu, že bude jasný LOGICKÝ dôvod, prečo je petting hriechom
Pôvodne zaslal ahaho - 28 jún 2009 :  06:18:33



Všechno, co patří manželovi Tvé dívky, nepatří Tobě, pokud nejsi její manžel.
Nepatří ti to do doby, dokud nebudeš její manžel, pokud se vůbec staneš jejím manželem.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 29 jún 2009 :  07:26:56  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
Ale veď predsa musí byť nejaká logika, ktorá to určuje hriechom... Uvediem príklad: Predmanželský sex je hriechom a plne to chápem- žena môže otehotnieť a keďže muž nie je viazaný manželským sľubom a prísahou, môže ju jednoducho opustiť. Čo urobí žena? Pravdepodobne pôjde na potrat, lebo sa nebude mať ako starať o dieťa. Preto je predmanželský sex hriechom a má aj logický dôvod.

Ale v Cirkvi je teraz v poslednej dobe veľa vecí, ktoré absolútne nedávajú zmysel. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale podľa mňa si niektoré veci vymysleli len "vedúci" Cirkvi. Napr. nakupovanie v nedeľu... neviem, prečo by toto malo byť hriechom. Čo ak je na pokladni človek, ktorý potrebuje zarábať aj cez víkendy, lebo má napr. 5 detí a nemá ich čím živiť? VeĎ sobota bola ustanovená pre človeka a nie človek pre sobotu... Alebo som počul už aj také, že kto pozerá horor, pácha hriech... tomu tiež zase nechápem.

A ešte k tomu pettingu: Jasné, že to zvádza k sexu... ale to, že ma niečo zvádza, ešte neznamená, že to musí byť hriech. Ak idem večer po ulici a vidím osamelého 5 ročného cigana, zvádza ma jednu mu streliť (to je len príklad), ale to, že ma to zvázda, ešte nie je hriech. Alebo v obchode ma zvádza ukradnúť slivovicu, ale keď odolám, nespáchal som hriech... či nebodaj áno?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 29 jún 2009 :  11:45:35  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ahaho,
vsak kazdy hriech ma logicke vysvetlenie
nestaci ti, ze ak nebudete s tvojou priatelkou manzelia, tak toto co robite zanecha na tebe aj jej vacsie zranenia z rozchodu, akoby ste to vsetko nerobili? a navyse sa oberate o Bozie pozehnanie...predsa ak mas rad seba a ak milujes aj ju, ako hovoris, nebudes robit nic preto aby si niekedy ublizil vedome sebe aj jej a budes chciet aby teba aj ju Boh pozehnaval (kto to nechce?)...
neviem kolko vztahov mas uz za sebou, ale staci aj pozorovat okolo seba...taka platonicka laska necha na tebe najmensie nasledky....pretoze je to len v tvojich myslienkach...ked s niekym chodis za ruky, rozpravas sa a rozidete sa- boli to, ale aj z toho sa da dostat bez vacsich nasledkov...ked spolu chodite a robite to, co napr. teraz ty, uz to zanechava na cloveku nasledky, co som opisala hore vyssie... ak si nazivate ako manzelia a manzelia nie ste- tak to je uz poriadne bahno, z ktoreho je tazko sa dostat a nechava to na cloveku hlboke rany
ten hriech, co spolu vykonavate sa vam teraz nemusi zdat ako hriech, ale jeho nasledky sa ukazu neskor...skuste sa aj modlit za to, aby vam Boh ukazal ten hriech a pochopite...bez Neho to pojde tazko

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 29 jún 2009 :  12:02:13  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Lucka,
no ja len doplnim, ze hriechom je uz len to, ked niekto pozrie na zenu ziadostivo, uz je to cudzolostvo...nie mensie cudzolostvo, ani skoro cudzolostvo, ale cudzolostvo...a ked sa niekto zeny dotyka intimne nemyslim si, ze tam nie je ziadostivost...preco by to inak robil?...z lasky k bliznemu svojmu?...kazdy iny umysel ako z lasky je hriech
preto som taka radikalna, lebo ked budeme akceptovat v nasom zivote co i ten najmensi hriech, nepodari sa nam ho nikdy zbavit, ale naucime sa s nim zit a tym budeme primat do zivota stale viac takych akceptacii a tym sa mozeme uplne vzdialit od Boha...preto sa treba vzdat kazdeho hriechu, iba tak nam s nim Boh pomoze
ani u nas to s manzelom nebolo v case chodenia idealne, ale bojovali sme s tym a mozem povedat, ze par mesiacov pred svadbou to bolo take pekne, ciste a na toto obdobie spominam najradsej, lebo sme si neublizovali...a aj ten boj nas vztah viac posilnil...lebo sme celili problemu spolu a koli nam, chceli sme aby ten druhy bol naozaj stastny

ten boj nie je vobec lahky, ale s Bohom sa to da

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 29 jún 2009 :  14:54:09  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
citácia:
ahaho,
vsak kazdy hriech ma logicke vysvetlenie
nestaci ti, ze ak nebudete s tvojou priatelkou manzelia, tak toto co robite zanecha na tebe aj jej vacsie zranenia z rozchodu, akoby ste to vsetko nerobili? a navyse sa oberate o Bozie pozehnanie...predsa ak mas rad seba a ak milujes aj ju, ako hovoris, nebudes robit nic preto aby si niekedy ublizil vedome sebe aj jej a budes chciet aby teba aj ju Boh pozehnaval (kto to nechce?)...
neviem kolko vztahov mas uz za sebou, ale staci aj pozorovat okolo seba...taka platonicka laska necha na tebe najmensie nasledky....pretoze je to len v tvojich myslienkach...ked s niekym chodis za ruky, rozpravas sa a rozidete sa- boli to, ale aj z toho sa da dostat bez vacsich nasledkov...ked spolu chodite a robite to, co napr. teraz ty, uz to zanechava na cloveku nasledky, co som opisala hore vyssie... ak si nazivate ako manzelia a manzelia nie ste- tak to je uz poriadne bahno, z ktoreho je tazko sa dostat a nechava to na cloveku hlboke rany
ten hriech, co spolu vykonavate sa vam teraz nemusi zdat ako hriech, ale jeho nasledky sa ukazu neskor...skuste sa aj modlit za to, aby vam Boh ukazal ten hriech a pochopite...bez Neho to pojde tazko

Pôvodne zaslal janka - 29 jún 2009 :  11:45:35




No konečne nejaký rozumný dôvod. Vďaka za radu. Ono by to chcelo prediskutovať aj s kňazom, ale kňazi akosi debaty tohto typu ignorujú, alebo sami nevedia, čo majú na to povedať. A Janka asi máš pravdu... cítim, že to nie je dobré, čo robíme... Ale teraz sa s tým dá ešte bojovať. Diky za radu ;)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lila

Stav: offline

 Odoslaný - 30 jún 2009 :  00:20:05  Zobraziť profil  Pridať lila do zoznamu priateľov
ahaho chela som ti odpovedať, ale už si asi pochopil daný problem. ale i tak. Predstav si že by si bol ženatý alebo tvoja priateľka vydatá za iného a toto by ste spolu robili. Považoval by si to za hriech? Pravdaže bola by to nevera a cudzoložstvo. Takže to znamená keby tvoja priateľka patrila inému a nie tebe bol by to jednoznačne hriech. Teraz sa ťa spýtam. Patrí tvoja priateľka tebe? Nie, ešte nie je tvoja.
Patrí niekomu inému? Patrí. Patrí jej rodičom, ktorím ju dal Pán Boh, ale v podstate ani im nepatrí bola im len daná. (ale s istotou je to Božie dieťa) Bola im daná a tým ich Pán Boh zaviazal, že ju budú vychovávať a vychovajú tak aby nezmazali obraz Božieho dieťaťa. Nezničili ste ten záväzok rodičov? Mohol by si sa po tom, čo ste robili, pozrieť s kľudným svedomím do očí jej, alebo tvojich rodičov? Ak áno tak to hriech neból ak nie tak to hriech ból.

Pridŕžajme sa Božej vôle. Ona nech je našou hviezdou, ktorou sa riadime počas tejto plavby. Takto určite zakotvíme v správnom prístave.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 365  ~  Člen od: 02 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 jún 2009 :  00:34:21  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ahaho,

dovolim si opat zacitovat z knihy Christophera Westa Radostna zvest o manzelstve a sexe. Na pochopenie odpovede na Tvoju otazku by bolo dobre precitat si celu kapitolu, pokusim sa to vsak maximalne zostrucnit.

Najprv treba pochopit a prijat tieto predpoklady:

1. Predtým, ako niekto nakreslí čiaru do zoznamu telesného správania, musí byť nakreslená v našich srdciach. Táto čiara musí platiť pre každého, za každých okolností a v každom romantickom vzťahu – manželskom, snúbeneckom, alebo vo vzťahu s priateľom alebo priateľkou.

2. Telesné prejavy nežnosti majú byť bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú v zozname – od držania rúk a bozkov až po pohlavný styk –vonkajšími znakmi, ktoré pravdivo vyjadrujú vnútorné skutočnosti. Keď sú vonkajšie prejavy pravdivým vyjadrením vnútornej reality, súčasne dochádza k zodpovedajúcemu fyzickému aj duševnému naplneniu, od potešenia z nežného držania rúk až po intenzívne prežívanie orgazmu pri pohlavnom styku.

3. Ak je pre nás telesné a duševné uspokojenie samotným cieľom, teda ak k inej osobe pristupujeme ako k prostriedku na naplnenie našich vlastných potrieb, a nie ako k osobe stvorenej kvôli nej samej, prekračujeme hranice v našom srdci. To sa môže veľmi ľahko stať aj vtedy, keď neprekračujeme čiaru na zozname telesného správania.

Napríklad zosobášený pár pri pohlavnom styku „neprekračuje hranice“. K ich stavu je to primeraný prejav. Ale ak má zosobášený pár pohlavný styk iba kvôli „dobrému pocitu“, a nie preto, lebo obaja chcú vyjadriť to, čo pohlavný styk vyjadruje („Som tvoj slobodne, bezhranične, verne, a áno, som otvorený na potomstvo.“), prekračujú hranice v svojich srdciach.

4. Rozlišovanie vnútorných pohnútok nášho srdca môže byť mätúce a ťažké. Dôsledkom dedičného hriechu nevyhnutne spoznáme, že úprimná túžba po láske sa v nás mieša so sebectvom. Toto poznanie nemá potlačiť prejavy nežnosti, ale naopak, má ich očistiť.

Existuju teda vobec nejake "hranice" ktore by nezosobaseny par nemal prekrocit?

1. Jednou zjavnou hranicou, ktorú nezosobášený pár nemôže prekročiť, je pohlavný styk. Ak pár prehlasuje, že čestne a zodpovedne skúmal svoje srdcia a zhodol sa na tom, že pohlavný styk je pre nich opravdivým vyjadrením ich vzťahu, klamú sami seba.

2. Podobne aj telesné správanie s cieľom vzrušenia a prípravy na pohlavný akt (dráždenie pohlavných orgánov alebo bradaviek, alebo aj niektoré intenzívnejšie formy bozkávania alebo objímania) nie je vhodným prejavom nežnosti pre nezosobášené páry. V skutočnosti je prejavom nelásky vzrušovať niekoho až po bod telesnej dychtivosti po pohlavnom styku v situácii, keď jednoducho z morálneho hľadiska nemôže dôjsť k zavŕšeniu lásky.

3. Ak musíme hovoriť o telesných hraniciach, aby sme mohli úprimne posúdiť naše srdcia, môžeme povedať: ak muž alebo žena dôjdu po hranicu vyvrcholenia, alebo vyvrcholenie dosiahnu, alebo boli vzrušení po bod, kedy sú pokúšaní masturbovať, takýto pár „prekročil hranice“ už dávno pred tým a mal by vážne skúmať svoje srdcia a motívy.

4. Inými slovami, je bláznovstvom (alebo nesprávne, nemilujúce, úplne nevhodné) štartovať motor, ak nemôžme auto šoférovať. Človek, ktorý dosiahol vyvrcholenie alebo bol pokúšaný masturbovať, nielen že auto naštartoval, ale ho aj dlho túroval.

Pouvazuj a pripadne sa dalej pytaj...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

ahaho

Stav: offline

 Odoslaný - 01 júl 2009 :  06:34:53  Zobraziť profil  Pridať ahaho do zoznamu priateľov
citácia:
ahaho chela som ti odpovedať, ale už si asi pochopil daný problem. ale i tak. Predstav si že by si bol ženatý alebo tvoja priateľka vydatá za iného a toto by ste spolu robili. Považoval by si to za hriech? Pravdaže bola by to nevera a cudzoložstvo. Takže to znamená keby tvoja priateľka patrila inému a nie tebe bol by to jednoznačne hriech. Teraz sa ťa spýtam. Patrí tvoja priateľka tebe? Nie, ešte nie je tvoja.
Patrí niekomu inému? Patrí. Patrí jej rodičom, ktorím ju dal Pán Boh, ale v podstate ani im nepatrí bola im len daná. (ale s istotou je to Božie dieťa) Bola im daná a tým ich Pán Boh zaviazal, že ju budú vychovávať a vychovajú tak aby nezmazali obraz Božieho dieťaťa. Nezničili ste ten záväzok rodičov? Mohol by si sa po tom, čo ste robili, pozrieť s kľudným svedomím do očí jej, alebo tvojich rodičov? Ak áno tak to hriech neból ak nie tak to hriech ból.

Pôvodne zaslal lila - 30 jún 2009 :  00:20:05



Toto je Ďalší logický dôvod. Máš pravdu, naozej mi zatiaľ nepatrí. A nemôžem sa s kľudným svedomým pozrieť do očí jej rodičov :( Už viem, že som spáchal zlo :( Ešte to v blízkej dobe prediskutujem s kňazom.

Ono ide o to, že keď sme spolu robili petting, tak sa mi to nezdalo ako nič zlé. Ale potom, keď som večer zaspával, tak mi tak chodilo po rozume, že to nebolo dobré, čo som urobil

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 7  ~  Člen od: 13 jún 2009  ~  Posledná návšteva: 08 júl 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Homosexualita Téma Next Topic: Aj mňa by zaujímali odpovede  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06