Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Nesviatostne manželstvo katolíkov.
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Zdravie - zivot - vecny zivot Téma Next Topic: Čo je dovolenou a nedovolenou antikoncepciou?  

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  09:15:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Je veľa manželstiev aj u katolíkov v ktorom je aspoň jeden s partnerov rozvedený a následne uzatvárajú civilní sobáš. V tomto novom manželstve žijú šťastne a s vierou.
Preto neodsudzujme takýchto ľudí veď aj oni sú súčasťou cirkvi. Aj keď nemôžu prijímať všetky sviatosti treba im pomáhať na ceste k spáse. Veľa dobrých skutkov zakryje veľa hriechov v našom živote. Odporúčam prečítať si tento článok Jezuitov.

http://www.jezuiti.sk/admin/dok/47f813fe61ab3.pdf

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora 

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  09:50:47  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Je veľa manželstiev aj u katolíkov v ktorom je aspoň jeden s partnerov rozvedený a následne uzatvárajú civilní sobáš. V tomto novom manželstve žijú šťastne a s vierou.
Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

Pôvodne zaslal kakas - 15 december 2008 :  09:15:57



no tieto dve vety si navzajom odporuju. ak žiju s vierou prečo žiju v neplatnom manželstve - teda vlastne cudzoložia(neviem či len 6 alebo aj 9. Božie prikázanie). Vieš viera to nie je len chodenie do kostola, a modlitba, ale aj realny život viery

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  12:52:16  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Alesko neviem či si poriadne čítal článok v odkaze.
Neposudzujem či si tieto dve vety odporujú ale to, že sa treba vžiť do ich ťažkostí a pochopiť ich zložitú situáciu v ktorej sú a s ktorej z rôznych príčin nemôžu odísť.
Je jednoduché povedať nehreš ale o veľa ťažšie je ukázať cestu ako to urobiť.
Nemôžeme teraz roztrhnúť manželov ktorý takto žijú aby sa vrátili k svojim prvým zákonným partnerom. Spôsobilo by to oveľa viac trápenia a utrpenia ktoré tieto rodiny už aj tak majú dosť.
Len chcem aby sme tieto rodiny neodsudzovali aj keď žijú v ťažkom hriechu cudzoložstva.
To neznamená, že nemôžu chodiť do kostola a zúčastňovať sa svätých omší alebo učiť svoje deti ku katolíckej viere.
Veď pozrime sa na seba a kto z nás môže o sebe vyhlásiť som bez hriechu a nežijem v hriechu.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mira

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  14:18:59  Zobraziť profil  Pridať Mira do zoznamu priateľov
citácia:

Je jednoduché povedať nehreš ale o veľa ťažšie je ukázať cestu ako to urobiť.

Len chcem aby sme tieto rodiny neodsudzovali aj keď žijú v ťažkom hriechu cudzoložstva.
To neznamená, že nemôžu chodiť do kostola a zúčastňovať sa svätých omší alebo učiť svoje deti ku katolíckej viere.
Veď pozrime sa na seba a kto z nás môže o sebe vyhlásiť som bez hriechu a nežijem v hriechu.


Pôvodne zaslal kakas - 15 december 2008 :  12:52:16




Kakas, úplne súhlasím s týmito Tvojimi slovami, nesúďme, ale pomáhajme

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 76  ~  Člen od: 16 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 05 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  14:31:41  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ale nemôžme pomáhať v páchaní hriechu. Pomoc pre tíchto ľudí je vysvetlenie, že žijú v hriechu, a snaha hľadať riešenie tejto situácie. Povzbudzovať ich v tom, že šak to nieje až tak hrozné a podobne škodí v konečnom dôsledku mnoho ľuďom, kedže sa sami presviedčajú, a teda aj druhých presviedčajú, že to je najmenej zlé riešenie.
A samozrejme je to ľahšie hovoriť ako urobiť, ale určite je ľahšie vyvarovať sa jamy, ako vyťahovať sa z nej.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  15:30:37  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
kakas ja ich neodsudzujem, ale tak ako azuritko píše, nemožno ich podporovať v ich hriechu. a preto sa mi zda zvlaštne, že človek na jednej strane chce žiť podľa Boha a Božích prikazani a na druhej strane pacha hriech

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  16:48:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Napomáhať a podporovať týchto ľudí v tomto ťažkom hriechu to naozaj nemáme ale máme pomáhať aspoň modlitbou a prosbou u nášho milosrdnému Ježiša. My sami ani nevieme ako by sme týmto ľudom mohli najlepšie pomôcť.
Preto prosme nášho Pána Boha aby on svojou mocou vyriešil tento pre nás neriešiteľný problém.
A ak je jeho Božia vôľa zachrániť týchto ľudí nech tak urobí čím skôr.
Nikto s nás nevie či neskončí v podobných problémoch sám alebo jeho blízky.
Dal by Pán Boh aby sme takéto problémy v našom živote nemuseli riešiť.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zmurka

Stav: offline

 Odoslaný - 15 december 2008 :  21:55:50  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: zmurka  Pridať zmurka do zoznamu priateľov
Jedna vec je milosrdenstvo voči hriešnikom, láska, odpúšťanie a vzájomná pomoc medzi ľuďmi - ale druhá - úzka cesta - ktorá jediná vedie k Bohu. A najdôležitejšia je pravda, ktorú - kto má podávať, ak nie tí, ktorí nás majú viesť na ceste ku spáse???

Osobne si myslím, že tento prof. RNDr. ..... SJ, PhD. (vo všetkej úcte ku všetkým jeho titulom) nenazýva veci pravými menami - píše - že A - je síce hriech - ale nie až taký, aby nemohol aktuálny hriešnik žiť B, C, D spôsobom... Taktiež - je síce potrebné E - teda sviatostné pokánie, ale na druhej strane - ono E sa dá nahradiť aj tým F, G, H ...
Je síce cesta spásy - ale ono aj cestou J, K a L môže k nej dôjsť vlastne každý... a v podstate potom aj bez E. Nie tak sa dá čítať v jeho materiáli?

Jednoducho - podľa mňa - guľáš. Alebo skôr priotrávené "nejedivo". Na oklamanie koho? Na prospech komu? No - sotva k záchrane duší tých, ktorí sú kŕmení takouto pekne zabalenou otravou...

Život je veľký dar - nepremrhajme ho

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 890  ~  Člen od: 28 október 2006  ~  Posledná návšteva: 23 október 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  08:30:05  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Toto nie je o sudeni. My tu na to nie sme. Pravda je vsak taka, ze ziju v hriechu. Nech sa to nazve akokolvek, zaobali akokolvek, je to len "obielenie hrobu"... A je to o slobodnej voli tych ludi, a je to len na rozhodnuti Boha pri poslednom sude, ci prevazi ich zivot v hriechu alebo skutky ktore, zijuc v hriechu, konali...

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  18:55:53  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:


Neposudzujem či si tieto dve vety odporujú ale to, že sa treba vžiť do ich ťažkostí a pochopiť ich zložitú situáciu v ktorej sú a s ktorej z rôznych príčin nemôžu odísť.
Je jednoduché povedať nehreš ale o veľa ťažšie je ukázať cestu ako to urobiť.
Nemôžeme teraz roztrhnúť manželov ktorý takto žijú aby sa vrátili k svojim prvým zákonným partnerom. Spôsobilo by to oveľa viac trápenia a utrpenia ktoré tieto rodiny už aj tak majú dosť.
Len chcem aby sme tieto rodiny neodsudzovali aj keď žijú v ťažkom hriechu cudzoložstva.
To neznamená, že nemôžu chodiť do kostola a zúčastňovať sa svätých omší alebo učiť svoje deti ku katolíckej viere.
Veď pozrime sa na seba a kto z nás môže o sebe vyhlásiť som bez hriechu a nežijem v hriechu.

Napomáhať a podporovať týchto ľudí v tomto ťažkom hriechu to naozaj nemáme ale máme pomáhať aspoň modlitbou a prosbou u nášho milosrdnému Ježiša. My sami ani nevieme ako by sme týmto ľudom mohli najlepšie pomôcť.
Preto prosme nášho Pána Boha aby on svojou mocou vyriešil tento pre nás neriešiteľný problém.
A ak je jeho Božia vôľa zachrániť týchto ľudí nech tak urobí čím skôr.


Pôvodne zaslal kakas - 15 december 2008 :  12:52:16



- To čo tu možno čítať je v podtate eklektizmus, čo "je bezzásadové, nesúrodé, mechanické vyberanie a spájanie rôznorodých prvkov rozličných smerov, teórií, názorov, prác a pod...." - teda vyberám si, čo sa mi páči z božieho a cirkevného učenia a zásad a to veru nemožno podporovať. Tak ako mirec a i. napísali, nie sú odsudzovaní, ale ak sa niekto pýta, ako sa k tomuto probl zachovať, tak sa nedá inak, ako byť v tomto dôsledným, už aj kvôli korektným info.
- Ukázať cestu, ako to robiť? Tá už bola ukázaná Ježišom a nie len Ním, takže, treba Ho len nasledovať a to fakt nie je ľakým...
nemožno roztrhnúť manželov... nuž a predchádzajúce rodiny, v ktorých riadne žili a pre zaľúbenosť jednoducho predchádzajúcu rodinu či partnera opustili? Ako možno veriť takému partnerovi/-ke, keď zradí v tom nacitlivejšom - opustí, prestrane sa starať, zapudí tak manželku, ako i deti atď., nuansí je tam dosť...čiže v tomto je Kristov príkaz o nemožnosti rozviazania manželstva pochopiteľným. Na dôvavažok z pohľadu Cirkvi existuje len jedno platné manželsvto a to presne opustili. Takže akí manželia? Tvrdá otázka, ale stojím si za ňou!
- Oni môžu chodiť do kostola, aj na omše, ale nesmú pristupovať k Eucharistii, pretože v rámci spovede nesmú dostať rozhrešenie, až kým minimálne neprestanú spolu žiť ako manželia...život si skomplikovali sami a dopad toho všetkého väčšinou nesú tí, ktorých opustili. Preto treba nad tým uvažovať skôr, než sa tak stane...Ale väčšinou je to tak, že si človek najprv narobí problémy a až potom zrazu sa dožaduje ústupku Cirkvi, aby v podstate porušila Kristov príkaz, lebo oni to tak chcú a najmä potrebujú pre upokojenie vlastného rozháraného svedomia.
- kto žije v ťažkom hriechu a to ešte verejne, nuž minimálne tento hriech cudzoložstva máme právo odsúdiť, modliť sa môžeme, ale nie preto, aby to "riešil" Pán Boh - to je v rukách hriešnika, to on musí začať a to pokáním, pokorou a činom - a áno je to vôľa Božia ľudí, aj týchto, zachrániť, veď by predsa neprišiel Ježiš, vieme kvôli komu/čomu - nám a našej spáse naším vykúpením.
Oni sa prosto správajú (a samozrejme každý, kto zotrváva v ťažkom hriechu) tak, ako ten mladík, ktorý prišiel za Ježišom s otázkou, čo má urobiť, aby sa stal Jeho učeníkom a mohol Ho nasledovať. A Ježišova odpoveď bola jednoznačná - choď, rozdaj všetko čo máš a potom sa vráť! "rozdať všetko, čo človek vlastní, nie je to len o bohatstve, ktorého sa dobrovoľne (alebo aj nie) vzdávame, ale je to najmä o vzdaní sa nášho vťahu/naviazanosti naň. Pretože presne týmto musí človek prejsť, aby bol schopný robiť to, čo od neho očakáva Ježiš a aj Boh.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  21:14:28  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Juja, ďakujem za vystižný príspevok na túto tému.
Ja osobne som pred rokom takýchto ľudí skôr odsudzoval a možno aj nimi opovrhoval.
Po prečítaní toho článku som začal nad týmito manželstvami viac uvažovať ale neprišiel som na nič konkrétne čím by som im skutočne mohlo pomôcť. Okrem modlitby obetovanej za tieto manželstvá.
Túto tému som otvoril aby som poznal aj názory vás členov tohto fóra, prípadne počul vaše rady ako túto zložitú situáciu by ste vyriešili vy .

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  21:48:17  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
kakas, ludi treba milovať, nie odsudzovať. odsudyovať treba to čo robia. teda rozlišiť človeka a jeho činy. v tomto možno kontexte chapať to čo pisal mirec alebo i juja či aj ja, alebo azuritko... že svojimi prispevkami sme neodzsudzovali tých manželov, ale to čo robia.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  22:18:21  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Áno pochopil som to a som vám vďační za vaše príspevky. V ďaka aj tomuto fóru sa človek ako ja môže veľa naučiť a veľa pochopiť.
Stále sa máme čo učiť a stále máme čo zdokonalovať.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Zdravie - zivot - vecny zivot Téma Next Topic: Čo je dovolenou a nedovolenou antikoncepciou?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06