Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 ASPOŇ RAZ ZA MESIAC SA VYSPOVEDAŤ
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Sv. prijimanie Téma Next Topic: Moc pritomneho okamžiku
Strana: z 2

jmj

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2008 :  13:53:12  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: jmj  Pridať jmj do zoznamu priateľov
Medžugorie sa nazývá „spovednicou sveta".

Lepšie to pochopíme, keď spoznáme udalosť,ktorá sa tam stala v auguste 1981. P. Jozo a vizionáři ju často spomínajú. Aj sr. EmmanuelMaillard zo spoločenstva Blahoslavenstiev, ktorá Medžugorie neopustila a opisuje tuto udalosť vo svojej knihe Medžugorie - 90. roky.
Bolo to dva mesiace po prvom ni v čase vojny, opisuje tuto udalosť vo svojej knihe Medžugorie - 90. roky.
Bolo to dva mesiace po prvom zjavení, keď Panna Maria vizionárov poprosila:

viac tu http://mariaem.ic.cz/Asponrazzamesiacsavyspovedat/Asponrazzamesiacsavyspovedat.html

crux sacra sit mihi lux

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10  ~  Člen od: 18 september 2007  ~  Posledná návšteva: 30 december 2012 Upozorniť moderátora 

verim

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2008 :  17:01:39  Zobraziť profil  Pridať verim do zoznamu priateľov
Moj duchovny vodca mi povedal, ze vyspovedat z hriechov by sa mal kazdy podla hriesnosti svojho zivota. Ak som sa vcera vyspovedala, ale som natolko slaba, ze dnes som si "zadovazila" nejaky tazky hriech, tak by som ho mala olutovat - ak sa da, napravit chybu - a vyspovedat sa z neho, bez ohladu na to, ze som sa spovedala vcera. Smrt sa totiz nikoho nespyta, ci je pripraveny alebo nie. Vacsina ludi si nechava sv.spoved na koniec. So slovami: "KED MI BUDE SMRT DYCHAT NA CHRBAT - POTOM MI ZAVOLAJTE KNAZA."
A co - ak to bude uz zajtra alebo dnes...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 27  ~  Člen od: 12 september 2008  ~  Posledná návšteva: 11 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

zrno

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  21:51:13  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: zrno  Pridať zrno do zoznamu priateľov
Spovedať sa mám tak často ako cítim vo svojom vnútri. Vždy keď ma osloví moje svedomie a povie, že niečo nie je v poriadku. Sú ľudia ktorý stále odkladajú svätú spoveď na neskôr ani netušia ako riskujú svoju spásu. Smrť príde ako zlodej najme vtedy keď ju najmenej čakáš.
Preto nikdy neváhajme a neotáľajme zo svätou spoveďou.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

"Lebo im odpustím vinu a na ich hriech si viac nespomeniem." (Jer 31,34) Boh odpúšťa a zabúda! A to my musíme tiež!!!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1221  ~  Člen od: 26 september 2008  ~  Posledná návšteva: 09 január 2013 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 16 december 2008 :  22:05:32  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:

Preto nikdy neváhajme a neotáľajme zo svätou spoveďou.

Sláva Bohu a Nepoškvrnenej.

Pôvodne zaslal kakas - 16 december 2008 :  21:51:13



aj spoved je Boží dar....

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  14:49:37  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ked to tu tak citam, premyslam, kolko ludi chodi pravidelne aspon raz za mesiac na sv. spoved
mne sa zda, ze dost malo
a este taka vec, co som si vsimla...je potrebne ak sa da, chodit aj casto na sv. prijimanie, potom sa clovek lahsie udrzuje v stave milosti posvacujucej

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  15:17:20  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Poďme si trochu popísať o spovedi z katolíckeho hľadiska. Minule mi jeden nekatolik dával zaujímavé otázky a dá sa povedať, že ťažko som na ne hľadal odpovede. Nemám túto vec dostatočne naštudovanú.
Takže, kto odpúšťa hriechy?
Aká je funkcia kňaza pri spovedi?
Aké sú jeho právomoci?
Kedy cirkev zaviedla ušnú spoveď?
Vo Švajčiarsku a Holandsku sa praktizujú akési všeobecné spovede /teda nie ušné/, ako by ste prijali takúto formu spovede u nás?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  15:28:06  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
potrebne ak sa da, chodit aj casto na sv. prijimanie, potom sa clovek lahsie udrzuje v stave milosti posvacujucej


Pôvodne zaslal janka - 17 december 2008 :  14:49:37



janka horšie je však to, že nie vždy sa da. človek pride večer narobenydomov, dochadzam do druheho mesta do roboty a ked pridem domov akurat pokrčím nad omšou či spovedou alebo prijimanim iba rukami.... proste musel by som byť robocop aby som to zvladal.
a u nas su len dve omše cez tyžden, a dtu druhu nestiham, lebo vlak mi ide tak že pridem akurat po omši

a u nas knazi spovedaju len v stredu pred prvym piatkom a kedže tu omšu nestiham(vid vyššie prečo) tak si môžem akurat pískať prakticky ak neratam par stršelnych modlitieb a prežehnania sa pred obedom lebo sa v škole musíme(prakticky aj modlim sa lebo sa v škole musim), tak môj duchovný život je akurat tak v keli. a môžem sa akurat tak vytešovať peknymi spomienkami ake to bolo krasne ked som bol veriaci. vlastne ani neviem či sa môžem pokladať za veriaceho.

proste nie vždy to chcenie stačí, lebo keby som aj chcel ísť na spoved tak z roboty ma nepustia, hoci učim na cirkevnej škole.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:19:43  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
no ved prave alesko k tomu poznatku som dospela z vlastnej skusenosti...ja teraz tiez nemam cas...a ked to porovnam s tym, ked som chodlia na sv. prijimanie denne...fakt raz do tyzdna nestaci...niekomu mozno ano, ale mne nie...tiez moj duchovny zivot na bode mrazu...ale ked sa to tak vezme, ani nie je v mojich silach mat teraz tolko casu na Boha...to by som potom zanedbavala dieta, rodinu a myslim si, ze to prave Boh nechce... On ma obdaroval rodinou a iste vedel, ze potom sa cas venovany Jemu tym sposobom ako predtym zredukuje...preto treba hladat ine sposoby ako byt s Nim a na minulost si akurat tak spomenut, ake to bolo krasne, ale teraz je to este krajsie, lebo ma Boh vybral do povolania, o ktorom som len snivala a prosila v case duchovnej hojnosti alebo ako to nazvat...a On da vsetky potrebne milosti na vytrvanie, aj ked momentalne je nas duchovny zivot na bode mrazu...neboj

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:36:29  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Takže, kto odpúšťa hriechy?
Boh
Aká je funkcia kňaza pri spovedi?
zastupuje Boha
Aké sú jeho právomoci?
hm, sluzi Bohu, alebo ako je tato otazka myslena?
Kedy cirkev zaviedla ušnú spoveď?
neviem
Vo Švajčiarsku a Holandsku sa praktizujú akési všeobecné spovede /teda nie ušné/, ako by ste prijali takúto formu spovede u nás?
mne sa paci usna, lebo je to vlastne rozhovor a knaz moze reagovat na moje konkretne problemy a poradit, povzbudit, ako psycholog...a tiez ukon rozhresenia je mojimi zmyslami viditelny a pocutelny a je osobny...to si myslim je tiez velmi dolezite, kedze nam Boh daroval zmysly

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mimi

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:45:16  Zobraziť profil  Pridať Mimi do zoznamu priateľov
Hmm, čítam tu, že nemáte čas chodiť na spoveď alebo do kostola. A to ma zase privádza k záveru, aká som ja hlúpa, keď mám kostol pod nosom, omšu každý deň a spoveď, v ten týždeň, keď je prvý piatok, sa spovedá každý deň.
A ja som posledných 7-8 rokov chodila na spoveď len preto, že sa patrí... Že idú Vianoce alebo Veľká noc, všetci pôjdu na prijímanie, len ja budem v lavici. No ako to bude vyzerať?
Musela som padnúť na hubu, aby som si uvedomila, akým veľkým darom je táto sviatosť. A už sa neviem dočkať piatku, keď pôjdem zase...
(Len mi akosi chýba ten krásny pocit ľahkosti, keď vyjdem zo spovedelnice...)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 15  ~  Člen od: 15 november 2008  ~  Posledná návšteva: 09 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:46:45  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
1. Boh skrze krv a obeť Ježiša Krista
2. KNaz kona in persona Christi, čiže knaz dava k dispozicii svoje telo, aby skrze neho mohol Kristus odpúšťať hriechy
3. pravomoci neviem skor si mysllm že knaz tu je skrz svoje povinnosti
4. neviem ale viem že to boli irski mnisi ktorý prichadzali na misie do Nemecka. takže odhadujem 7. stor. n.l. ale plus minus
5. Taka spoved je pripustna v určitých pripadoch všade. Za určitých okolnosti. Ak by nastali nemam problem ju prijať a podvoliť sa cirkvi. ak by bola zavedená skrz neposlušnosť pápežovi či neposlušnosť Cirkvi, tak takú spoved pokladam za neplatnu a nejdem sa jej zúčastniť.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:50:18  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Hmm, čítam tu, že nemáte čas chodiť na spoveď alebo do kostola. A to ma z
(Len mi akosi chýba ten krásny pocit ľahkosti, keď vyjdem zo spovedelnice...)

Pôvodne zaslal Mimi - 17 december 2008 :  17:45:16



Boh odpúšťa aj ked ten pocit lahkosti chýba. Ja si kolkoraz uvedomujem skor vačšiu ťažobu, skrz to, že si uvedomujem zodpovednosť za to, aby sa to druhý raz nestalo.

Vieš, pocit lahkosti nie je ani znakom či spoved bola platna a vlastne okrem toho, že tomu uveríš čo ti knaz povedal(že Ti Ježiš skrze knaza dal rozhrešenie), tak nič ine ani nie je znakom že si sa v poho vyspovedala. proste nič ine len viera ta uzdravuje.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mimi

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  17:55:00  Zobraziť profil  Pridať Mimi do zoznamu priateľov
Len mám stále pocit, že to nestačí. Ako som už niekomu z vás písala, vlastne aj tuto vyššie som to napísala, tých posledných 7-8 rokov som bola riadne "vlažná". A asi to nedostatočne vyznám. Hoci tá prvá spoveď po tomto období bola taká, že som to kňazovi povedala takto doslovne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 15  ~  Člen od: 15 november 2008  ~  Posledná návšteva: 09 október 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  18:08:08  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
jj perfekcionizmus...neodsudzujem ta, ale je to tiež jedna z pasci diabla. Diabol totiž ked vidi že ta nezastavi na ceste k Bohu, tak bude ešte fukať do plachiet aby si sa niekde roztrieskala v tej svojej horlivosti. vieš, bol som taky isty. a nie sme jediní.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  18:28:44  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Ďakujem za odpovede, budem pokračovať:
1. Hriechy odpúšťa Boh, dobre. Ako potom vysvetľovať slová Písma, že "komu odpustíte, bude mu odpustené, komu zadržíte bude zadržané"?
2. Znamená to, že kňaz sa v spovedelnici nemôže zmýliť?
3. Ak kňaz povie, že sa hriešnikovi odpúšťajú hriechy, je toto vyjadrenie pre Boha záväzné?
4. Tiež som počul, že to prišlo z Irska alebo tohto smeru, ale na druhej strane som čítal, že už za čias heretika Ária mala svetská vrchnosť svojich spovedníkov...
5. Poznám mnoho ľudí na Slovensku, ktorí by sa radšej vyznávali zo svojich hriechov takto verejne. Myslíte si, že by to mohlo mať efekt o niečo také požiadať na biskupskom úrade?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 17 december 2008 :  18:56:05  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
vyjadrim sa k poslednemu: tiež som maval podobne stavy , že verejne, ale uvedomujem si, že by to nem bolo dobre,

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 18 december 2008 :  10:12:25  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
1. Hriechy odpúšťa Boh, dobre. Ako potom vysvetľovať slová Písma, že "komu odpustíte, bude mu odpustené, komu zadržíte bude zadržané"?
Pan Jezis tym, ze zalozil Cirkev dal cloveku obrovsky dar a vyjadril mu svoju doveru...Boh doveruje az tak cloveku, ze povedal to, co povedal...no netreba zabudat, ze povedal, ze Cirkev pekelne brany nepremozu, cize je v Cirkvi stale pritomny...knazi teda maju obrovsku moc od Boha odpustat i zadrziavat hriechy...a este som sa nestretla s tym, zeby kajucemu hriesnikovi knaz zadrzal hriechy...proste clovek nemoze odpustat sam od seba hriechy v mene Boha, pokym nema od Neho ten dar
2. Znamená to, že kňaz sa v spovedelnici nemôže zmýliť?
v com zmylit? ked udeluje rozhresenie a hriesnik vyzna hriechy na oko a nechce sa napravit?...nie kazdy knaz ma dar vidiet co je v cloveku, on si kona svoju sluzbu, da rozhresenie, ale odpusta Boh...ku spovedi pristupuju ludia, ktory su schopni pochopit o com je sv. spoved a ak tam ide len aby sa nepovedalo a nemieni sa polepsit, je hlupost aby potom povedal na knaza vsak vy ste sa zmylil, Boh mi neodpustil!vsak on tam potom ani nesiel so zamerom aby mu bolo odpustene...pacha svatokradez!!!
3. Ak kňaz povie, že sa hriešnikovi odpúšťajú hriechy, je toto vyjadrenie pre Boha záväzné?
ano, ale pod podmienkou, ze hriesnik ma v umysle sa polepsit

5. Poznám mnoho ľudí na Slovensku, ktorí by sa radšej vyznávali zo svojich hriechov takto verejne. Myslíte si, že by to mohlo mať efekt o niečo také požiadať na biskupskom úrade?

no neviem co su to za ludia, ale ja som tiez kedysi chcela aby to tak bolo...a bolo to vtedy, ked som chodila na sv. spoved len z povinnosti a nemala som v umysle polepsit sa...pripadalo mi to jednoduchsie povedat len zhresila som...je ovela tazsie presne pomenovat hriechy a vyznat ich nahlas pred inym clovekom..to vyzaduje pokoru
neviem aky by malo efekt poziadat o to na biskupskom urade, ale naco vymyslat nieco, co by sv. spoved znekvalitnilo?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

stefan

Stav: offline

 Odoslaný - 19 december 2008 :  20:23:57  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: stefan  Pridať stefan do zoznamu priateľov
Ďakujem za odpovede. Ide mi o principiálnu vec. Položím ďalšie otázky.
citácia:
v com zmylit? ked udeluje rozhresenie a hriesnik vyzna hriechy na oko a nechce sa napravit?...

Presne to mám na mysli. Predstavte si situáciu, že niekde je malá skupina veriacich, ale veľké spoločenské tlaky na kresťanský život. To znamená, že od každého sa očakáva, že bude chodiť na spoveď a na prijímanie. Je tam však jeden človek ktorý je k tomuto ľahostajný. Ale ako sa hovorí; aby bol pokoj v rodine, tak ide "akože" na spoveď a potom aj na prijímanie. Je mu jedno či pácha svätokrádež alebo nie. Pri spovedi povie nejaké základné hriechy, ale niečo, začo sa hanbí alebo sa toho nechce vzdať, tak to zatají. Nevyzná. Kňaz nemá šancu to zistiť a udelí mu rozhrešenie. A tu je tá vec, na ktorú sa pýtam. Sú takémuto človekovi odpustené hriechy alebo nie? Pravdepodobne nie. Lebo odpovieme, že je to Boh, ktorý odpúšťa hriechy. Ale potom nekatolíci povedia, že načo celá tá ceremónia s kňazom a spoveďou, keď aj tak je to nakoniec Boh, ktorý odpúšťa hriechy.

citácia:
ano, ale pod podmienkou, ze hriesnik ma v umysle sa polepsit

Ak hriešnik má v úmysle sa polepšiť a aj sa skutočne polepší, ale nechce sa vyznať kňazovi, vyznáva sa priamo Bohu v kútiku svojej izby, je mu odpustené?

citácia:
neviem aky by malo efekt poziadat o to na biskupskom urade, ale naco vymyslat nieco, co by sv. spoved znekvalitnilo?

Pretože nie všetci ľudia sú rovnakí. Niektorí trpia napríklad nejakou poruchou, prežívajú hrozné stavy úzkosti pri kontakte s cudzím človekom, ktoré ich môžu priviesť až k depresiám a odkázať na lieky. Alebo sú natoľko neurotickí, že ak majú rozprávať o svojom súkromí, tak prepadajú panike, začínajú plytko dýchať a jediný ich cieľ je oslobodiť sa z takého stavu. V spovedelnici to buď nevydržia alebo odtiaľ na koniec vypália takou rýchlosťou, že z toho nič nemajú, pričom boli tak nesústredení, že si nepamätajú ani jedno slovo, ktoré kňaz povedal.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 514  ~  Člen od: 31 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 25 november 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 19 december 2008 :  21:13:42  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
1. Principialne, sice Boh odpušťa hriechy ale je na to spolupraca človeka. Proste tak ako ked maš pritaela sa pohadate a on pride za tebou sa ospravedlniť. K tomuto sa najčastejšie prirovnava spoved. Ako môže Boh odpustiť niečo ked ten človek ani o to odpustenie nestoji? Neviem ako to chodi u nekatolikov ale principialne by malo u nich platit to iste - Boh proste nemôže odpustiť ked človek o to nestoji a na druhej strane ma zaujem v tom pokračovať čo robil dovtedy.
a ta ceremonia okolo toho - prave o to ide , vyznať to pred druhým človekom. Si zoberme že prví krestania sa spovedali total verejne, ale jeden pred všetkými. a aj pokanie aj ostatne veci boli udelene verejne. Miesto toho čo by sme si vážili toho, že môžme takto v sukromi poprosit Bohao odpustenie, tak znehodnocujeme svoju snahu o lepší život.
2. Toto čo spominaš, je len snaha nekatolikov aby sa rkc v niečom prispôsobila. a ide viacmenej len o falošný ekumenizmus.
3cit. Ak hriešnik má v úmysle sa polepšiť a aj sa skutočne polepší, ale nechce sa vyznať kňazovi, vyznáva sa priamo Bohu v kútiku svojej izby, je mu odpustené?

odp. na každu spoved je potrebne sa pripraviť. a už toto samotne olutovanie v kutiku izby ma predchdzat každej spovedi. Ale tu nejde len o to priznať si to, vela ludi si povie: "no čo už, som už raz taky". Ale funkcia knaza pri spovedi je nielen vypočuť, ale aj povzbudiť a pomoct hriešnikovi aby viac nezhrešil. A preto je ta ušna spoved ovela vačším prinosom pre človeka, ako len samotne uznanie: no zhrešil som, prepač Bože.

cit. Pretože nie všetci ľudia sú rovnakí. Niektorí trpia napríklad nejakou poruchou, prežívajú hrozné stavy úzkosti pri kontakte s cudzím človekom, ktoré ich môžu priviesť až k depresiám a odkázať na lieky. Alebo sú natoľko neurotickí, že ak majú rozprávať o svojom súkromí, tak prepadajú panike, začínajú plytko dýchať a jediný ich cieľ je oslobodiť sa z takého stavu. V spovedelnici to buď nevydržia alebo odtiaľ na koniec vypália takou rýchlosťou, že z toho nič nemajú, pričom boli tak nesústredení, že si nepamätajú ani jedno slovo, ktoré kňaz povedal.

odp.:
ja som občas podobne na tom. Niektorí sa dokonca polepšia len aby sa nemuseli vyznavať z toho isteho. Samozrejme, spovedať sa môže aj za inych okolnosti ako v kostole na klakatku. Zažil som a nie jednu spoved formou priatelskeho rozhovoru(v miestnosti, za stolom a podobne), kde mi knaz poradil pomohol, a napriek neurotickemu stavu zo spovede ma rozveselil.
Vlastne takymto ludom sa odporuča staly spovednik, čiže takemu človeku stačí len naznačiť a vie pochopiť čo sa udialo. Proste, pokiaľ sa chce, da sa najsť nejake riešenie. Vlastne takymto ludom ušna spoved skor pomôže, lebo neurotik bude stále na pochybach či ozaj Boh odpustil, alebo by si časom sam začal odpusťať hriechy....

jednoznačne sa však pripajam k janke: odchod od ušnej spovede, bez vážneho dôvodu , spomenuteho v katechizme, vedie k znekvalitneniu spovede, i znekvalitneniu duchovneho života.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 december 2008 :  12:36:08  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
suhlasim s Aleskom a este doplnam:

Ak hriešnik má v úmysle sa polepšiť a aj sa skutočne polepší, ale nechce sa vyznať kňazovi, vyznáva sa priamo Bohu v kútiku svojej izby, je mu odpustené?
zrejme je rec o krestanovi-katolikovi
ktovie preco nechce ist ku knazovi?
zeby pycha?neodpustenie?zaujatost?zatrpknutost?
to vsetko su hriechy!
neviem si dost dobre predstavit cloveka so zdravym vztahom k Bohu, ktory vedome ignoruje dary od Boha
takemu cloveku moze byt ten jeden hriech odpusteny, ale na konte ma dalsie hriechy ktorych sa nechce vzdat

len clovek, ktory hriech olutuje, chce sa polepsit a vyzna to pri sv. spovedi a dostane rozhresenie, moze s istotu povedat, ze mu Boh odpustil!

podmienkou odpustenia nie je to, ze clovek uz viac tym hriechom nezhresi- naprava je dosledok Bozej milosti


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

timothy

Stav: offline

 Odoslaný - 08 január 2009 :  21:02:48  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: timothy  Pridať timothy do zoznamu priateľov
ja sa snažím chodiť na spoveď tak raz za mesiac (aj keď niekedy cítim, že aj mesiac bez spovede je dosť dlho...) ale nie pre nejaky príkaz - jednoducho cítim že musím povedať Bohu sorry za všetko... vidím sama na sebe ako mi časté spovedanie prospieva a vidim ten rozdiel medzi spovedanim sa raz do roka a spovedanim čo najčastejšie.. možem citiť Božiu milosť a jeho lásku...
raz som čítala niekde (už som zabudla kde) niečo takéto (ale nie je to presne od slova do slova.. možno to bolo aj tu niekde na fore): človek je s Bohom spojený niťou. každým hriechom, čo človek spraví, sa an tej niti spraví uzlík..no každou spoveďou sa uzlík odstráni - a tým je nitka medzi Bohom a človekom je čoraz kratšia a kratšia...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 21 júl 2008  ~  Posledná návšteva: 04 november 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 január 2009 :  09:08:09  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
vidím sama na sebe ako mi časté spovedanie prospieva
suhlasim, lebo clovek vtedy na sebe pracuje

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

soso

Stav: offline

 Odoslaný - 04 február 2009 :  17:20:34  Zobraziť profil  Pridať soso do zoznamu priateľov
Pozdravujem všetkých, veci v tejto téme sú už trošku staršie, tak dúfam, že sa nikto nebude hnevať, keď to trošku obnovím.
Spoveď je určite krásna vec, ale mám k nej pár výhrad. Zaznelo tu niekoľko otázok ako napr. kto odpúšťa hriechy? Je samozrejmosťou, že odpúšťať hriechy môže jedine Boh. V čom ale spočíva moja výhrada? Predstavte si situáciu (ktorá sa medzi rečou pravidelne niekde deje),že kňaz pri spovedi nedá rozhrešenie, neodpustí hriechy a človeka pošle zo spovedelnice preč. Tento človek príde za iným kňazom s prosbou o vyspovedanie sa z týchto istých hriechov. Tento kňaz hriechy odpustí a dá rozhrešenie. Pýtam sa ako je to možné? Veď v každom kňazovi pôsobí Boh, tak by mal buď každý kňaz rozhrešenie k tej istej veci dať alebo nedať, odmietnuť. Ako je možné, že jeden zadrží hriechy, druhý odpustí? Nie je niekde chyba?
Práve v takýchto situáciach mám obavy, či spoveď prebieha u Boha alebo len u kňaza ako človeka.
Ďalšou zarážajúcou vecou je na tom toto. Predstavte si tú osobu, ktorú som spomínal ako dievča vo veku okolo 17-18rokov, jednoducho ešte v puberte. Je prirodzené, že človek v takom období svojho života môže porobiť všelijaké hlúposti (ale to sa môže týkať aj každého z nás v akomkoľvek veku). Myslíte si, že by náš pán Boh vo svojej nekonečnej láske, dobrote a milosti neodpustil tieto hriechy tejto mladej osobe??? Ja osobne si myslím, že odpúšťa aj omnoho horšie veci, lebo každého človeka pozná a pozná aj jeho slabosti.
Ešte by som sa chcel vyjadriť k tomu, že tá spoveď, keďže je pred kňazom, tak niekto napísal, že to dodáva ešte pokory a odvahy práve preto, že hovoríme hriechy inej osobe, niečo v tom zmysle, že sa aj hanbíme viac akokeby sme to mali robiť sami doma v kúte svojej izby. S týmto vrcholne nesúhlasím, pretože, keď človek kľačí v spovedelnici, tak má vedľa seba kňaza, ale keď je sám v izbe, dobre vie, že tam je iba on sám a Boh. A čo je horšie, povedať hriechy kňazovi (človeku) alebo ich vyznať Bohu? Ja osobne by som sa nezrovnateľne viac hanbil, keď by som ich vyznával Bohu (aj keď On o nás všetko vie). A s tým súvisí aj ďalší problém, ktorý vidím a to, že veľa ľudí vníma spoveď ako nejakú automatiku. Nie každý ide na spoveď kvôli úprimnej túžbe o odpustení, ktorú pociťuje v srdci, ale ide, lebo to má ako automatiku...spravím zle, veď sa vyspovedám. Môj spovedník mi odpustí, lebo už to tak bolo veľakrát. Potom príde, povie hriech, povie formulku o ľútosti, pomodlí sa a je to. Obávam sa, že skutočná ľútosť niekedy chýba.
Ale teraz sa prosím nehnevajte všetci, lebo nemyslím tým každého.

Najväčším spojencom diabla je nevedomosť o jeho existencii!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 04 február 2009  ~  Posledná návšteva: 25 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 04 február 2009 :  18:48:12  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ak to dievča(uvediem iba príklad bežný) spalo s chalanom, a na spovedi vyznalo ten hriech, a spovedajúci sa opýtal či to ľutuje, a ak povedala nie, tak kľudne ju mohol vyhodiť. No a ak u druhého vyznala hriech a sa jej nepýtal či ľutuje alebo povedala, že ľutuje, tak nemal dôvod ju vyhadzovať. Takže ten zdanlivý rozpor by som veľmi v kňazoch nehľadal ak nepoznáte presné okolnosti.
K tomu, že ľudia chodia na spoveď len tak ako rutinne, že už ani v duši hriechy neľutujú, to Boh dobre vidí, a ak aj kňaz dá rozhrešenie, Boh sa už z hriešnikom poráta. A čo s tým? My s tým mnoho neurobíme, jedine na to upozorniť, ale na spoveď ide každý dobrovoľne a mal by byť patrične pripravený, aby tá spoveď nebola zbytočná.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

soso

Stav: offline

 Odoslaný - 04 február 2009 :  22:00:20  Zobraziť profil  Pridať soso do zoznamu priateľov
Nejednalo sa o hriech, ktorý si napísala a za druhé ku žiadnej ľútosti už ani nedošlo, pretože ju vyhodil ešte skôr ako by sa spýtal, či to ľutuje...

Najväčším spojencom diabla je nevedomosť o jeho existencii!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 04 február 2009  ~  Posledná návšteva: 25 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Azuritko

Stav: offline

 Odoslaný - 04 február 2009 :  22:07:23  Zobraziť profil  Pridať Azuritko do zoznamu priateľov
Ak ju vyhodil kôli tomu čo spáchala, keď sa z toho vyznávala, tak neviem veru čo by také mohlo byť aby to urobil. Boh odpustí všetko čo je úprimne oľutované. Hmm, ale ktovie aké boli okolnosti? Je to ťažko uvažovať lebo to prečo bola vyhodená vie najlepšie daný kňaz, a možno sa nemýlil v tom čo urobil a ten druhý to neurobil možno preto, že už boli okolnosti trochu iné. Ale celkovo no ťažko povedať. Každopádne ak ozaj úprimne ľutovala, už jej to je odpustené a už sa tým nami nieje potrebné zaoberať.

Rímskokatolík

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4003  ~  Člen od: 15 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 27 apríl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Sv. prijimanie Téma Next Topic: Moc pritomneho okamžiku  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06