Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Tradiční a ich pohľady
 Ostatné témy
 Summorum Pontificum v platnosti
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Liturgické zmeny?? Téma Next Topic: Vysviacka kňazov
Strana: z 9

PFS

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  17:14:42  Zobraziť profil  Pridať PFS do zoznamu priateľov
Znova sa mi zda,akoby niektori ani necitali Motu Proprio. Prestante konecte s tym nalepkovanim tradicionalisti vs. modernisti! Aspon v tejto otazke ohladom omse je to uz neopodstatnene. Odteraz su to 2 formy (riadna a mimoriadna) jedneho rimskeho obradu, nie 2 omse. I ked ti co videli mimoriadnu formu (tridentsku) asi vedia o com pisem, a ze ten viditelny rozdiel je dost znacny.

Na druhej strane, treba podotknut ze niektori mate vo starej forme vytvorene obrovske klise a predsudky.
Ohladom aktivnej ucasti ludi na omsi:znamena "aktivna" ucast, ze musim stale nieco hovorit, recitovat, spievat, tancovat...???Neznamena to najprv VNUTORNE sa stotoznit s tym co sa deje na oltari a prezivat to?Jasne, ze to nepojde bez istej katechezy.
Co sa tyka knazov ochotnych sluzit omse:zdroje sa najdu, su rozne knizky, didakticke DVD...Snad sa najdu nejaki duchovni ochotni sa to naucit!

Niekedy je smutne citat, ze v Nemecku ci v inych krajinach sa stale hladaju nejake sposoby,ako mimoriadnu formu obmedzit a zuzit moznosti na jej sluzenie vydavanim roznych smernic o vybornej znalosti latinciny,rubrik, zlozenim pred skusielk pred komisiou...O tomto Sv.Otec vobec nepise v SP!
Mimoriadna forma ma aspon z vonkajsej stranky dost blizko vychodnej liturgii, je to citit a vidiet.A mozno by mohla mat aj mimoriadne ucinky na niektorych ludi, ktori ju budu brat ako bohatstvo Cirkvi a nie ako bremeno.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 25 august 2007  ~  Posledná návšteva: 12 apríl 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  20:37:05  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Poviem len osobnu skusenost zo vcerajska Na radiu Lumen bol dialog o Eucharistii . Ked zacali tezy typu , ze knez je predsedajucim spolocenstva , tak som to jednoducho vypol
O tom , ze knaz je obetnik ani slovo
Potom treba povedat otvorene , ze si proste s mnohymi uz nerozumiem co je a co nie je katolicke
A pre Juju Mohla si si vsimnut , ze som svoju ucast obmedzil snad na dve alebo tri temy , v ktorych nieco poviem A ked ste nas vypoklonkovali do tohto vyhnanstva , tak tu aspon napisem co si myslim
Kto je za to , ze knaz je obetnik a nie predsedajuci spolocenstva ?

To nie su moje nazory , kto je knaz To definuje Cirkev dve tisic rokov ked sa vam to nepaci vasa vec Ja si zostanem v uceni Svatej Matky Cirkvi ako ho zachovava vo svojom poklade viery

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  20:52:33  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Neboj, Amigo, mne sa to paci ze je knaz obetnik. A plne aj suhlasim ze je

Ale ked niekto povie ze je aj predsedajuci spolocenstva veriacich, to tiez myslim sedi. Navzajom sa to nijako nevylucuje. Snad len mozeme vytknut, zeby mali castejsie pripominat, ze je obetnik.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  21:22:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Hej to sedi a mohol by si mi ukazat kde v Tradicii Cirkev tvrdi , ze knaz je predsedajuci spolocenstva ? Potom je medzi nami diametralne odlisne chapanie pojmu svata omsa

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  21:47:32  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Netreba to ukazovat v Tradicii, ono to ani nie je jeho titul. To len vychadza zo samotneho rozumu, ze ked je tam on hlavny recnik a vedie to tam, ze je to teda inymi slovami povedane: predseda spolocenstva, aby sme to lepsie priblizili chapaniu dnesneho cloveka.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 19 september 2007 :  23:07:45  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

A pre Juju Mohla si si vsimnut , ze som svoju ucast obmedzil snad na dve alebo tri temy , v ktorych nieco poviem A ked ste nas vypoklonkovali do tohto vyhnanstva , tak tu aspon napisem co si myslim
Pôvodne zaslal amerika1 - 19 september 2007 : 20:37:05



ami, ja ťa normálne milujem, tak sme Ťa či vás vypoklonkovali do vyhnanstva a preto tu aspoň napíšeš, čo si myslíš

Vidíš, vidíš, tak ani my tu ešte nie sme takí hnusní
No dobre, uznávam, fakt si sa polepšil, hoci teraz nám šviháš tituly a kladieš otázky typu "a kedy bude tridentská omša a kto ju bude slúžiť a kde ju bude slúžiť", namiesto toho, aby si sa tešil z toho, že ju vlastne aj Benedikt XVI. potvrdil, že JE.
Dúfam, že ma teraz nezabiješ.
Šak neber to hneď tak čierno, daj tomu čas, nech sa to vyvrbí, utrasie, ja verím, že kto záujem bude mať, naozaj sa tejto omše dočká.
Veď , vidíš, aj PFS, píše, že už s tým nálepkovaním máme prestať, a s omšou je to jasné.
Tak prečo sa netešíš, ami? Ja Ti tú radosť fakt doprajem.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2007 :  04:52:50  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Tesim sa , tesim velmi Len pri tom poteseni treba byt opatrny Pretoze jedna vec je deklarovat slobodu tradicnej svatej omse a druha vec je realny stav
Mimochodom ked si katolicka Juja ako ubezpecujes , preco sa netesis aj ty ? Ved to je katolicka svata omsa , poklad nasej viery , sluzena katolickymi knazmi a svatcami , potvrdzovana papezmi
Mna obvinujes , ze vas nalepkujem
Lenze vy sami ste si na vine , lebo tie nalepky su nasledkom toho , ako sa vyjadrujete

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2007 :  06:39:33  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ale však sa teším, že sa tešíš a tak sa tešíme všetci.
A čo sa reality týka, nuž aj tu platí, že je taká, akou si ju spravíme - teda vo všeobecnosti. Tak sa to aspoň hovorieva.
No a inak vieš, na akom fóre si , tak aj tak sa vyjadrujeme. Ešte stále je to tak, že ofiko nič z 2.VK nebolo odvolané, takže, bez toho, aby som chcela provokovať, ale zatiaľ veľmi nemôžeme inak...

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2007 :  14:34:05  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Aj ja sa Tridentskej omsi velmi tesim. Velmi a moc. Aj by som sa rad na nej zucasnil, keby bola niekde v mojom okoli. Mozno by som na nu aj chodil pravidelne. Len mi je blbe, ze o nej nic neviem, potreboval by som nejaku prirucku, ktora by mi to vsetko vysvetlovala i ucila ako sa na tej omsi spravat.


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 20 september 2007 :  17:42:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Ale však sa teším, že sa tešíš a tak sa tešíme všetci.
A čo sa reality týka, nuž aj tu platí, že je taká, akou si ju spravíme - teda vo všeobecnosti. Tak sa to aspoň hovorieva.
No a inak vieš, na akom fóre si , tak aj tak sa vyjadrujeme. Ešte stále je to tak, že ofiko nič z 2.VK nebolo odvolané, takže, bez toho, aby som chcela provokovať, ale zatiaľ veľmi nemôžeme inak...


Pôvodne zaslal juja - 20 september 2007 :  06:39:33



Depozitum fidei ostalo koncilom nedotknute Malo ti to je ked to povie papez ?

2Vk ? Ja ti poviem uprimne , ze ani nie je dolezite co povedal
Vies co je dolezitejsie ?
Ako sa vysvetli to , co je v koncilovych textoch
A chces dokaz ?
Problem substitut A najnovsi vyklad z kongregacie pre nauku viery

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

methodius

Stav: offline

 Odoslaný - 21 september 2007 :  03:20:50  Zobraziť profil  Pridať methodius do zoznamu priateľov
Laudetur Iesus Christus!
Pan Boh pomahaj vsetkym.
Zdravim Ta amerika1, musime aj nieco vydrzat! A to je nic proti tomu co si vytrpel nas Pan Jezis Kristus. Netreba klesat na mysli,aj ked je to tazke a bude tazsie, On nam da milosti, potrebna je modlitba. Dobre vieme ze toto bolo vsetko predpovedane-len clovek tomu stale nechce uverit. Ludia sa nemodlia, nestuduju, lahsia je lenivost a lahostajnost. Vymizli pojmy statocnost, uctivost, mudrost, spravodlivost, slachetnost, muzskost ...vymizla ucta k Obeti sv. Omše, v ktorej dostavame najvacsie a najviac milosti, ktore sa tazko dostavaju mimo. Ludia ani nevedia ze je to Obeta. A preto sa spravaju ako na discoteke. Ziadna ucta. Ryba smrdi od hlavy. Kostol je Bozi dom a nie lotrovska peles, ale ked knaz nevie a mnohi nechcu vediet, tak tak vyzeraju aj tzv. modlitbove stretnutia, ludi treba neustale ucit. Moj priatel knaz ucil o sv. Omsi, ked dal ludom moznost nech sa opytaju co nevedia , jeho priatel za nim dosiel a povedal mu "my nevieme, co sa mame opytat". Zehnanie knazi zakazuju, klacanie zakazuju. Ked sa pastier nesprava uctivo ako chceme aby sa ludia v kostole spravali uctivo. Ked pozries kniznice knazov-nic. Iba od II.VK. Predtym matka Cirkev nebola nikym zastupena? Kto studoval sv. Katarinu Siensku, sv. Augustina a jeho predestinaciu a ine, sv. R. Bellarmina, sv. A.M. de Liguori-napriklad jeho dielo modlitba, kto vie ze napisal viac ako 1000 knih, kto cital sv. dona Bosca, sv. Frantiska Serafinskeho-napr. zmluva s pani Chudobou, sv. F. Saleskeho, sv. Tomasa Akvinskeho, kto si precital K. Emmerichovu,Mullera SJ, Tomasa Kempenskeho, abp. Nowowiejskeho- Wyklad liturgii,sv. J .M.Vianney, Bougauda, bully a encykliky nasich papezov, ...Slovenske zlato-kazne Antona Palsovica, A. Radlinskeho, F. Sasinka. J. Kompanka...Vsetko balzam na dusu-tvrdy ale krasny..........malo kto, neni zaujem o "stariny" ale platne stariny. Ludia nevedia ani detsky katechizmus-a naco. Kazen v mojom oblubenom Blumentali zacne-Dal by som si pivo az by to zasicalo!!! To je ukazovanie cestu k spase, to je ukazovanie cesty do pekla. Don Bosco povedal. Knaz nikdy nejde do neba alebo do pekla sam , idu s nim duse ktorym ukazal cestu alebo do neba alebo do pekla. Musime sa vela modlit a ucit, hlavne za knazov. Peklo bude plne nas katolikov a nasich pastierov. Kto chce nech chodi na Blasfemicke omse, kto chce a da len trochu vole tomu Dobrotivy Boh pomoze. Aj kedysi ludia chodili aj 1000km na sv. Omsu mozno raz za 2 mesiace, k sv. Padre Piovi. Nelutovali, dostali milosti. Aj my tak budeme chodit, nemozeme lutovat ziadnu namahu ked nam Pan Jezis dava takuto moznost, kym tu nebude poriadny knaz . A asi dlho nebude ako povedali jeden pan biskup-nechcem o tom ani pocut-nemusi, sam si vybral. Musel by uznat ze desiatky rokov viedol ovecky po zlej ceste a to mu pycha nedovoli. V Polsku je vela omsi, v Cesku , v Madarsku, v Rakusku, treba nieco obetovat, nie sme z cukrovej vaty, pre Pana Jezisa musime aj zivot obetovat. Zivot je kriz.
Poznamka: II. VK bol pastoracny, vyjadrenie sv. Padre Pia si vyhladajte sami, aj to preco musel dostat vynimku aby sluzil Tradicnu sv. Omsu. Vyhladajte si aj kto sa naposledy vyjadril ex-cathedra-ste skuseni.
K tym co nevedia kde zohnat Missale Romanum, davam zdarma informacie -zdarma som dostal -zdarma davam: 1. Modlitebna knizka Pramen z Boha -antikvariat, 2. Vsetky "stare" modlitebne knizky-su tam aj modlitby v slovencine , aby ste sa "nenudili" pocas sv. Omse. 3. Misal lat-slov. z 1957.antikvariat, fary-knazi vam ho radi daju, aspon sa ho zbavia , nemusia ho spalit, 4. CyriloMetodska matica Olomouc ho onedlho vyda-casopis Svetlo od nich predavate v Blementali, Skoro vsetci mate internet, nemecke, polske, ceske , usa, francuzke, talianske stranky. Pre knazov su DVD ako sa sluzi sv. Omsa latinska, v jazyku nemeckom, polskom, anglickom, francuzkom. Existuju "nezavadne" kopie P.Mariana. Schallera O.S.B Rimsky misal Praha 1952. Vsetko sa da zohnat, naskenovat, poslat-kto neni lenivy tomu sa zazelena. Je doba Internetu, UPS, DHL, Laserjet, Scanovania, Copyrovania.

S panom Bohom
Lex orandi, lex credendi!

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 61  ~  Člen od: 05 júl 2007  ~  Posledná návšteva: 13 január 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 21 september 2007 :  10:46:45  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Toto siahodlhe zamyslenie chcelo povedat, ze jedina spravna omsa je Tridentska a mame za nou cestovat napriklad az do Mnichova (to je cca 1000km) hoci len raz za pol roka, len aby sme nesli na NOM?
Ci som to nepochopil?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 21 september 2007 :  18:48:43  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
Poznamka: II. VK bol pastoracny, vyjadrenie sv. Padre Pia si vyhladajte sami, aj to preco musel dostat vynimku aby sluzil Tradicnu sv. Omsu. Vyhladajte si aj kto sa naposledy vyjadril ex-cathedra-ste skuseni.

Pôvodne zaslal methodius - 21 september 2007 : 03:20:50


Mimochodom, sv. padre Pio slúžil NOM, ale bol donútený.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 21 september 2007 :  19:54:25  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
citácia:
Toto siahodlhe zamyslenie chcelo povedat, ze jedina spravna omsa je Tridentska a mame za nou cestovat napriklad az do Mnichova (to je cca 1000km) hoci len raz za pol roka, len aby sme nesli na NOM?
Ci som to nepochopil?

Pôvodne zaslal Mato - 21 september 2007 :  10:46:45



predovsetkym si opat dokazal len velku neuctu k posvatnemu Problem je , ze nic si nepochopil
Ten siahodlhy prispevok bolo jedno z najkrajsich vyznani na fore
Nech ta dobrotivy Boh zehna Methodius




Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PFS

Stav: offline

 Odoslaný - 21 september 2007 :  23:49:47  Zobraziť profil  Pridať PFS do zoznamu priateľov
Methodius to dobre zhodnotil, no prosim bez urazok na adresu Novus Ordo. Drzme sa toho, ze su to formy jedneho omsoveho obradu, i ked ten rozdiel je znacny.
Co sa tyka Misala 1962, cesky casopis Světlo ma v cisle 37 velky pekny komentar k tomu. Udajne u nas ani tieto vydania nie su, kedze misal bol vydany kratko pred zaciatkom Koncilu a potom sa u nas vydal az misal 1965.Takze asi treba skusit antikvariaty v zahranici.. Avsak som zvedavy odkial maju tieto vydania v Cechach, kde sa sluzi povolena tridentska forma omse.
Ti co mate zaujem o tidentsku na Slovensku, pozrite si web www.sacrumimperium.blogspot.com,tam su konkretne info. A ked si sadnete do lavic v nasich kostoloch, najdete tam dost starych predkoncilovych modlitebnych kniziek, s tym by problem teda nemal byt.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 96  ~  Člen od: 25 august 2007  ~  Posledná návšteva: 12 apríl 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 22 september 2007 :  05:12:05  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Problem NOM - u nie je vo forme , ale v obsahu V tom papez zostal Ratzingerom
NOM si zasluhuje kritiku
Mimochodom ja si myslim , ze NOM ma byt bez kompromisov zruseny , alebo reformovany tak , aby vyjadroval to , co katolicka svata omsa vyjadrovat ma
Inak jednym z najvacsich kritikov NOM - u bol byvaly prefekt kongregacie pre nauku viery Jozef kardinal Ratzinger
Napriklad jeho kritika , ze koncil vobec v reforme liturgie nepovedal to , co NOM obsaghuje
Takze ohananie sa koncilom v pripade liturgie je totalny preslap
Este si myslim , ze pride aj na NOM

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Bystrican

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  01:45:31  Zobraziť profil  Pridať Bystrican do zoznamu priateľov
Podla tychto prispevkov mam rozumiet, ze NOM je neplatna ?! A je nutne cestovat 1000 km na platnu predkoncilovu omsu? A ak je platna, tak potom kde je problem? Jednoducho nechapem...! O co vam vlastne ide? Ci Jezis v Eucharistii nie je hodny poklone a zvelebovaniu na pokoncilovej omsi? Naozaj mam cudne pocity pri citani rozhorcenych prispievatelov na tomto fore....alebo je to "len aby rec nestala ?"

 Krajina: Canada  ~  Počet príspevkov: 62  ~  Člen od: 23 máj 2007  ~  Posledná návšteva: 19 máj 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  08:20:56  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
NOM je platne ale nedovolene vysluhovana

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  09:09:36  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:
NOM je platne ale nedovolene vysluhovana

Pôvodne zaslal amerika1 - 23 september 2007 : 08:20:56



Správne som to pochopila?
Svojho času, začiatokom70.-tych rokov, bolo potrebné povolenie biskupa na slúženie platnej NOM. Tak sa i dialo. Ale postupne platná NOM, takpovediac "vytlačila" platnú tridentskú omšu, takže postupne bolo naopak potrebné povolenie na jej slúženie, teda tej tridentskej. Dnes je potrebné už len samotné rozhodnutie sa kňaza. Nejde ani tak o platnosť omší, ale o "splatnenie" kňaza, aby ju právoplatne mohol slúžiť. Tým, že ordinuje biskup kňaza na vysluhovanie sviatostí a tým i na slúženie omše, nedovoľuje mu automaticky vysluhovať platnú NOM omšu? Na ňu si musí požiadať ešte raz extra platné povolenie? Ta nenie to dáko domotané?
Alebo zase narážaš na tú intenciu?

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  10:12:18  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Narazam na to , ze NOM nevyjadruje vsetky katolicke pravdy , ktore ma katolicka omsa vyjadrovat

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  11:52:55  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
citácia:

NOM je platne ale nedovolene vysluhovana
Narazam na to , ze NOM nevyjadruje vsetky katolicke pravdy , ktore ma katolicka omsa vyjadrovat
Pôvodne zaslal amerika1 - 23 september 2007 : 08:20:56


Nuž, neviem, oprav ma, ale hlavným znakom omše - Eucharistie - je obeta, lebo sprítomňuje obetu kríža, je jej pamiatkou a súčasne aplikuje jej ovocie, ktorou je spása všetkých veriacich a nezanikajúce kňazstvo, ktoré je na toto vysluhovanie a všetkých ostatných sviatostí, potrebné. Tak hádam som to nenapísala nesprávne.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  12:00:40  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Preto je v NOm vynechane obetovanie

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  12:10:26  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ami, no, priznávam, teraz tomu naozaj nerozumiem, veď premenenie chleba a vína, tým spôsobom, ako to JK určil pri poslednej večeri - je vlastne tou obetou, kde je vynechaná obeta? Tak tridentskú omšu som naposledy zažila v 15-tich, ale presne tento "akt" sa nezmenil. Iba otočenie je iné, ale obetné dary sa dvíhajú rovnako k Nebesiam, k Bohu - Otcu. Po jednej aj druhej sa číta anamnéza - pamiatka. Táto nie je len spomienkou na minulé udalosti, ale ohlasuje tieto Božie skutky, a v liturgii sa stávajú prítomnými a aktuálnymi.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

amerika1

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  12:13:01  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: amerika1  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: amerika1  Pridať amerika1 do zoznamu priateľov
Ofertorium je v NOM totalne vynechane

Milovaní, veľmi som sa usiloval napísať vám o našej spoločnej spáse; a pokladám za nevyhnutné písať vám a napomenúť vás, aby ste zápasili za vieru, raz navždy odovzdanú svätým. Jud 1,3

 Počet príspevkov: 8817  ~  Člen od: 15 február 2005  ~  Posledná návšteva: 24 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

juja

Stav: offline

 Odoslaný - 23 september 2007 :  12:16:27  Zobraziť profil  Pridať juja do zoznamu priateľov
Ofertorium - po slovensky je časť omše, priamo obetovanie, kde konkrétne je vynechané, teda nemám tu nejaký text po ruke, ako sa doslovne vyjadruje kňaz v tomto úkone. Neviem to teda posúdiť. Alebo musím pohľadať.

Judith

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 3217  ~  Člen od: 30 október 2005  ~  Posledná návšteva: 30 máj 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Liturgické zmeny?? Téma Next Topic: Vysviacka kňazov  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06