Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Krst v Duchu - komu vadi pravda?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Antikoncepcia a sex Téma Next Topic: No pekne...
Strana: z 2

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  20:03:59  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
V piatok som sa po dlhsom case vratil na forum, najme povedat Ignacovi, ze budem v SE (na co som sa nakoniec nezmohol) a pozrel som si temu Krst v duchu.

Sasulnik uviedol v tejto teme niektore informacie, ktore sa vsak nezakladaju na pravde, ale zaklada na nich argumentaciu. Vo svojom prispevku som uviedol veci na pravu mieru a upozornil jeho, ale i dalsich citatelov na omyly.

Z mne neznameho dovodu vsak Sasulnik usilovne a vytrvalo mazal tento prispevok, zrejme nema rad pravdu, skor sa uchyluje k manipulacii s citatelmi tohoto fora.

Otazkou potom vsak je, ci nenastava zneuzivanie jeho pravomoci...

Povodny prispevok z temy Krst Duchom...
citácia:
Nakoľko protestanti nemajú sviatosti ako krst alebo birmovku, ktorou by mohli označiť kresťanskú iniciáciu,

Ti, co ich nazyvas protestantmi maju sviatost a to dokonca sviatost krstu, ktora je podobna krstu u RKC.

citácia:
pomenovali na základe veršov v Svätom Písme skutočnosť obrátenia sa ako krst v Duchu Svätom, hlavne poukazujúc verše o Turíciach. Krst v Duchu Svätom ja u protestantov
vidím ako analógiu k sviatosti birmovania v Cirkvi.

Dalsi omyl. Birmovka by sa dala prirovnat ku konfirmacii, teda potvrdeni viery pred cirkevnym zborom.

Krst duchom sa skor odvolava na Jana Krstitela a jeho slova o Kristovi krstiacom Duchom a Mt 9,22;15,28, Mk 5,34, Mk 10,52 a Lk 7,50;8,48;17,19;18,42.

citácia:
Ďalej, keďže u protestnatov sviatost pokánia neexistuje, stále sa u nich
poukazuje na ľútosť nad hriechmi pri "krste v Duchu Svätom". A táto ľutosť nad hriechmi
je opäť analógiou k sviatosti pokánia.

Dalsi omyl. Pri dalsiej sviatosti, sviatosti vecere panovej, je ej sucast prave pokanie:
teda priznanie si hriechov a ich olutovanie.

Ukazuje sa, ze tie rozdieli medzi nami az take velke nie su.

citácia:
Toto je môj osobný názor, dobré je preto nepoužívať protestanské označenie "krst
v Duchu Svätom" alebo aj "nové vanutie Ducha" a pod., nakoľko to závadza (či i zvádza) od
sviatostí v Cirkvi.

Je to nielen len tvoj osobny nazor, je to navyse nazor mylny a zalozeny na omyle.

Mne osobne ide o to, aby som bol vo vztahu s Bohom aby aj mne raz povedal "tvoja viera ta
zachranila". Tak ako to povedal mnohym napr. tu: Mt 9,22;15,28, Mk 5,34, Mk 10,52 a Lk 7,50;8,48;17,19;18,42.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora 

trent.tomas

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  20:55:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: trent.tomas  Pridať trent.tomas do zoznamu priateľov
Celý tvoj príspevok v tomto znení je uvedený inde, čo halasíš o mazaní?

Nuž a že komu vadí pravda?

A vieš čo? Pýtam sa to spolu s tebou. Hoci si medzi prvými, komu evidentne vadí. Toľko nezmyslov v každom subkomentári, čo si dal, to by stálo za prenos do rubriky problematických výrokov.

Tomáš, bývalý priaznivec Kreda.

 Počet príspevkov: 1082  ~  Člen od: 25 marec 2006  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  21:53:26  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
Celý tvoj príspevok v tomto znení je uvedený inde, čo halasíš o mazaní?

Ano, pozri si vsak cas uverejnenia. Je to v poradi uz siedme post-nutie po tom, co Sasulnik sa realizoval.

citácia:
Toľko nezmyslov v každom subkomentári, čo si dal, to by stálo za prenos do rubriky problematických výrokov.

Tak sa realizuj: prejdi od prazdnych slov k preukazaniu svojich tvrdeni.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

trent.tomas

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  22:41:28  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: trent.tomas  Pridať trent.tomas do zoznamu priateľov
citácia:


citácia:
Toľko nezmyslov v každom subkomentári, čo si dal, to by stálo za prenos do rubriky problematických výrokov.

Tak sa realizuj: prejdi od prazdnych slov k preukazaniu svojich tvrdeni.

Pôvodne zaslal Marcelllooo - 24 jún 2007 : 21:53:26



Zase to mam robit ja?

Tomáš, bývalý priaznivec Kreda.

 Počet príspevkov: 1082  ~  Člen od: 25 marec 2006  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  23:21:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
Zase to mam robit ja?

Pôvodne zaslal trent.tomas - 24 jún 2007 :  22:41:28


Ty namietas pravdivost mojich slov, tak sa cin.

Ked som ja namietal pravdivost Sasulnikovych slov, cinil som sa ja.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

trent.tomas

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  23:49:01  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: trent.tomas  Pridať trent.tomas do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Zase to mam robit ja?

Pôvodne zaslal trent.tomas - 24 jún 2007 : 22:41:28


Ty namietas pravdivost mojich slov, tak sa cin.

Pôvodne zaslal Marcelllooo - 24 jún 2007 : 23:21:29



No výborne, toto som chcel počuť, aby som už mohol povedať takto:

Namietol som, lebo nesedí jediná veta, čo si dal. Ani najmenej však nemám chuť rozoberať to, nech tak event. urobí niekto iný - ovšem, ak im za to budeš stáť.

Môžeš sa však opraviť. Kým nedôjde napr. pierre - ten sa baví aj s takými, ktorí za to nestoja.

No ale aby sme nezahlcovali tému odbočkami, nemusíš už na mňa reagovať. Jako vidíš, statočne tvoju pobídku ignorujem. Bol si slušný, preto ti náleží odpis slušný.

Tomáš, bývalý priaznivec Kreda.

 Počet príspevkov: 1082  ~  Člen od: 25 marec 2006  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 jún 2007 :  23:54:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
No ale aby sme nezahlcovali tému odbočkami, nemusíš už na mňa reagovať. Jako vidíš, statočne tvoju pobídku ignorujem.
Pôvodne zaslal trent.tomas - 24 jún 2007 : 23:49:01


Naco potom spamujes?

citácia:
No výborne, toto som chcel počuť, aby som už mohol povedať takto:

Mile vsak, ze si odo mna vypytas dovolenie...

citácia:
Namietol som, lebo nesedí jediná veta, čo si dal. Ani najmenej však nemám chuť rozoberať to, nech tak event. urobí niekto iný - ovšem, ak im za to budeš stáť.

Naco potom spamujes?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  11:41:20  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
citácia:


Povodny prispevok z temy Krst Duchom...
citácia:
Nakoľko protestanti nemajú sviatosti ako krst alebo birmovku, ktorou by mohli označiť kresťanskú iniciáciu,

Ti, co ich nazyvas protestantmi maju sviatost a to dokonca sviatost krstu, ktora je podobna krstu u RKC.

citácia:
pomenovali na základe veršov v Svätom Písme skutočnosť obrátenia sa ako krst v Duchu Svätom, hlavne poukazujúc verše o Turíciach. Krst v Duchu Svätom ja u protestantov
vidím ako analógiu k sviatosti birmovania v Cirkvi.

Dalsi omyl. Birmovka by sa dala prirovnat ku konfirmacii, teda potvrdeni viery pred cirkevnym zborom.

Krst duchom sa skor odvolava na Jana Krstitela a jeho slova o Kristovi krstiacom Duchom a Mt 9,22;15,28, Mk 5,34, Mk 10,52 a Lk 7,50;8,48;17,19;18,42.

citácia:
Ďalej, keďže u protestnatov sviatost pokánia neexistuje, stále sa u nich
poukazuje na ľútosť nad hriechmi pri "krste v Duchu Svätom". A táto ľutosť nad hriechmi
je opäť analógiou k sviatosti pokánia.

Dalsi omyl. Pri dalsiej sviatosti, sviatosti vecere panovej, je ej sucast prave pokanie:
teda priznanie si hriechov a ich olutovanie.

Ukazuje sa, ze tie rozdieli medzi nami az take velke nie su.

citácia:
Toto je môj osobný názor, dobré je preto nepoužívať protestanské označenie "krst
v Duchu Svätom" alebo aj "nové vanutie Ducha" a pod., nakoľko to závadza (či i zvádza) od
sviatostí v Cirkvi.

Je to nielen len tvoj osobny nazor, je to navyse nazor mylny a zalozeny na omyle.
Pôvodne zaslal Marcelllooo - 24 jún 2007 : 20:03:59



Ohledně svátostí.
Svátost křtu je u katolické církve a ECAV buď stejná, a potom z katolického pohledu platná (myslím, že to tak obě církve uznávají), a potom není jen podobná.
U ostaních svátostí myslím že shoda není, maximálně může jít jen o vnější podobnost.
citácia:

Mne osobne ide o to, aby som bol vo vztahu s Bohom aby aj mne raz povedal "tvoja viera ta
zachranila". Tak ako to povedal mnohym napr. tu: Mt 9,22;15,28, Mk 5,34, Mk 10,52 a Lk 7,50;8,48;17,19;18,42.
Pôvodne zaslal Marcelllooo - 24 jún 2007 : 20:03:59



Myslím, že ohledně touhy po vztahu s Bohem se nedá nic namítnout a tato touha je opět stejná u všech křesťanů.
Po druhém vatikánském koncilu zřejmě v tomto došlo k obratu ve vnímání podstatné části katolíků - biskupové v čele s papežem v dekretu o ekumenismu se snaží upozornit na prvky ve víře jednotlivých odloučených církví, které mají shodné s katolíky a dávají naději na možnost hledání jednoty, tak jak se za ni pro křesťany modlil Kristus.
Rozdělení křesťanů je ostudné, i když popravdě řečeno, stejně v lidskch silách zřejmě není toto rozdělení překonat.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  15:10:20  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
Tvoj príspevok som zmazal, lebo si argumentoval zavadzajúco.

Čo sa podobá na sviatosť, ale sviatosťou nie je, sviatosťou ani nenazývam.
ECAV sviatosti nemá, okrem krstu, ktorý je i tak otázny, nakoľko krstiaci musí mať úmysel konať to, čo koná Cirkev, to jest, musí vedieť, čo ten krst vlastne je a aký má zmysel.
Myslím, že Tridentský koncil pripustil, že heretici môžu krstiť platne, ale pod podmienkou správneho úmyslu.

Zbytočne sa rozčuľuješ, aj túto tému považujem za zbytočnú a je to kandidát na zmazanie.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  15:56:58  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
sasulnik napisal
citácia:
Myslím, že Tridentský koncil pripustil, že heretici môžu krstiť platne, ale pod podmienkou správneho úmyslu.
To čo nekatolíci, teda i ECAV veriaci nazývajú "sviatosťami", sviatosťami nie sú, aj keby sa neviemkto roztrhol.


Toto fórum slúži na obohacovanie Cirkvi ako bojujúcej, tak i oslávenej.
Tvoje príspevky obohatenie nevykazujú preto sú mazané i bez upozornenia.


no to ze ignorujes nejake rozhodnutia tridentskeho koncilu je jedna vec (moze byt nesviatostny krst platny?) a za dalsie, aka si ty autorita, ze vies posudit co obohacuje, alebo neobohacuje, resp. co moze Bohu posluzit a co nie.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  15:58:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
To čo nekatolíci, teda i ECAV veriaci nazývajú "sviatosťami", sviatosťami nie sú, aj keby sa neviemkto roztrhol.

Sasulnik, znovu predvadzas zavadzanie citatelov vo svojom osobitom style? Ak si chcel byt korektny, tak si mal napisat:
ECAV ma dve sviatosti, ale RKC ich neuznava za sviatost, alebo nieco taketo.

Takto len sam seba demaskujes ako manipulujuceho zavadzaca.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  15:59:38  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
citácia:
Rozdělení křesťanů je ostudné, i když popravdě řečeno, stejně v lidskch silách zřejmě není toto rozdělení překonat.
pekne povedane radku

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  16:06:40  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
To Lajoš:
Pravidlá pre toto fórum sú dané, pokiaľ sa nezmenia, budem sa snažiť moderovať podľa nich, ako najlepšie viem a ako moje svedomie dovolí. Ak sa Ti nepáči, ako postupujem, sťažuj sa Maťovi.
O.i. neignorujem Trident. Je potrebný úmysel, aby sviatosť krstu v ECAV bola sviatosťou krstu. Ak správny úmysel nie je istý, tak sa nehovorí o sviatosti.

To GMK:
Toto fórum je katolícke, takže príspevky sa očakávajú katolícke, a ak poviem sviatosť, tak je to v zmysle podľa Cirkvi. Ďalšie upresňovanie nie je nutné, pokiaľ toto nebude ekumenické fórum, tým pádom Tvoja námietka má váhu.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  16:11:42  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
citácia:
To Lajoš:
Pravidlá pre toto fórum sú dané, pokiaľ sa nezmenia, budem sa snažiť moderovať podľa nich, ako najlepšie viem a ako moje svedomie dovolí. Ak sa Ti nepáči, ako postupujem, sťažuj sa Maťovi.
Sice sa snazis, ale tvoje "moderovanie" sa ti nedari. Mozna ako cenzor by si bol lepsi. Staznost som matovi uz poslal, hovorim ti to aj tu, aby si nepovedal, ze ti to robim za chrbatom

citácia:
Toto fórum je katolícke, takže príspevky sa očakávajú katolícke, a ak poviem sviatosť, tak je to v zmysle podľa Cirkvi. Ďalšie upresňovanie nie je nutné, pokiaľ toto nebude ekumenické fórum, tým pádom Tvoja námietka má váhu.

Toto forum ma nazov KRE-DO teda krestanska domena, coz dava isty predpoklad, ze tu budu aj ine nazory. Prezentovat iny nazor, ako ty zastavas moze byt, predstav si, prinosom aj pre teba. A to uz vobec nehovorim o tom, ked ta niekto upozorni na vyslovenu kravinu co napises. Vies toho o ECAV asi tolko ako Pavelba o RKC a spravas sa tak ako on.

A este posledna otazka, opakovana... moze byt nesviatostny krst uznany za pravoplatny?

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  16:19:24  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
Sice sa snazis, ale tvoje "moderovanie" sa ti nedari. Mozna ako cenzor by si bol lepsi. Staznost som matovi uz poslal, hovorim ti to aj tu, aby si nepovedal, ze ti to robim za chrbatom.

Ďakujem, za Tvoj fér prístup.


citácia:

Toto forum ma nazov KRE-DO teda krestanska domena, coz dava isty predpoklad, ze tu budu aj ine nazory. Prezentovat iny nazor, ako je ty zastavas moze byt, predstav si, aj prinosom. A to uz vobec nehovorim o tom, ked ta niekto upozorni na vyslovenu kravinu co napises. Vies toho o ECAV asi tolko ako Pavelba o RKC a spravas sa tak ako on.

Výcuc z pravidiel:

1. Toto fórum je – podobne ako celý portál - neziskovou iniciatívou súkromnej osoby, vychádza v celku i v častiach výlučne z učenia Katolíckej cirkvi a jeho zmysel môže byť vyjadrený mottom: "všetko ku cti, chvále a sláve Trojjediného Boha a spáse nesmrteľných duší"

2. Aktívne budovanie fóra sa deje najmä prostredníctvom príspevkov úprimne angažovaných prispievateľov, ktoré tak slúžia na počesť a prospech Cirkvi neviditeľnej (najmä Matky Božej Panny Márie, anjelov, svätých a duší v očistci) i Cirkvi viditeľnej (tých žijúcich vykúpených, ktorí sa o svoju spásu ešte musia pričinovať živou katolíckou vierou a záslužnými skutkami lásky)

3. K takémuto aktívnemu a záslužnému budovaniu fóra je pozvaný každý človek dobrej vôle. Môže tým participovať na jeho ostatných dobrách a prispieť tak k šíreniu Ježišovej dobrej zvesti, ako ju podáva Ním založená a Duchom Svätým vedená jedna, svätá, apoštolská a katolícka Cirkev, neomylne vykladajúca pravdy Zjavenia z Písma a Tradície prostredníctvom živého Magistéria.

Budujú Tvoje príspevky a príspevky GMK toto fórum v zmysle bodu 3?

citácia:
A este posledna otazka, opakovana... moze byt nesviatostny krst uznany za pravoplatny?

Už som spomenul, že ak je správny úmysel, tak krst je sviatosťou a je platný, inak nie.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  16:26:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
Už som spomenul, že ak je správny úmysel, tak krst je sviatosťou a je platný, inak nie.

Pôvodne zaslal sasulnik - 25 jún 2007 :  16:19:24


Je platny krst GMKov?

Ako to mozem zistit? Kto to rozhodne?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  16:36:05  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
citácia:
zmysel môže byť vyjadrený mottom: "všetko ku cti, chvále a sláve Trojjediného Boha a spáse nesmrteľných duší"
ako tomuto zmyslu odporuje to, co napisal GMK o ECAV?

citácia:
Už som spomenul, že ak je správny úmysel, tak krst je sviatosťou a je platný, inak nie.
cize si nepriamo priznal, ze aj krst u ECAV kedze bol uznany ako platny samou RKC, je teda uznany ako sviatost. Ide mi o tom, ze mozna neumyselne a mozna zamerne uvadzas nepravdive veci a ked ta na to niekto upozorni, tak to zmazes a potom sa snazis skryt svoju cenzuru za pravidla fora, ktore prispevky takehoto druhu nevylucuju.

citácia:
O.i. neignorujem Trident. Je potrebný úmysel, aby sviatosť krstu v ECAV bola sviatosťou krstu. Ak správny úmysel nie je istý, tak sa nehovorí o sviatosti.
takze "aky" umysel?

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  18:14:43  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
To GMK:
Z pohľadu ECAV máš krst platný, z pohľadu Cirkvi, nie je možné jednoznačne povedať.

To Lajoš:
Spomínal som inak bod 3.

Neviem na akom základe sa uznávanjú krsty podľa toho dokumentu, Trident dal odpoveď, ktorá je jasná a nemeniteľná.

Úmysel konať to, čo koná Cirkev.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  18:48:45  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
To GMK:
Z pohľadu ECAV máš krst platný, z pohľadu Cirkvi, nie je možné jednoznačne povedať.

Tak ako teda? Je platny a ci nie?

Ujasni si, ci je z pohladu Cirkvi platny a ci nie (zatial si uviedol aj tak aj tak).

Ale dolezitejsia je tato otazka: Bol som obmyty? Zmyl Duch svaty moje hriechy?


GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  19:11:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
1. pokiaľ viem ECAv sviatosti neuznáva. resp. sa o nich nevyjadruje ako o sviatostach

2.platnost krstu z pohladu Tridentu neviem. Viem že problem bol skor praktickeho charakteru a preto dlho RKC neuznavala ECAV krst(pri prechode katechumen bol pokrsteny podmienecnym krstom). Terfaz nedavno sa dohodla Rkc s ECAv o sposobe krstu a jeho vzajomnej platnosti(neviem co vsetkeho sa tyka)

p.s. ospravedlnujem sa za pripadnu nepresnost.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  19:35:41  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:

Tak ako teda? Je platny a ci nie?

Ujasni si, ci je z pohladu Cirkvi platny a ci nie (zatial si uviedol aj tak aj tak).

Ale dolezitejsia je tato otazka: Bol som obmyty? Zmyl Duch svaty moje hriechy?

Pôvodne zaslal Marcelllooo - 25 jún 2007 : 18:48:45


Mne je jasné, kedy krst ako sviatosť platí.
Ale ťažko môžem povedať, aký úmysel mal ten, čo Ťa krstil.
Ak mal úmysel robiť to čo robí Cirkev, si platne pokrstený, v druhom prípade nie.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  20:38:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
1. pokiaľ viem ECAv sviatosti neuznáva. resp. sa o nich nevyjadruje ako o sviatostach

Omyl. Aby nevznikli nejake nejasnosti, treba hned povedat, ze nie su totozne s RKC sviatostami.

ECAV ma tieto sviatosti: krst a veceru Panovu.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  20:42:52  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
Mne je jasné, kedy krst ako sviatosť platí.
Ale ťažko môžem povedať, aký úmysel mal ten, čo Ťa krstil.
Ak mal úmysel robiť to čo robí Cirkev, si platne pokrstený, v druhom prípade nie.

Pôvodne zaslal sasulnik - 25 jún 2007 :  19:35:41


Stale mi odpovedas podmienene a vseobecne - a na zaklade toho ja neviem povedat, ci som bol platne pokrsteny, lebo neviem, aky mal umysel nas farar, do hlavy mu vidi len Boh.

Co teraz? Bol moj krst platny? Nebol?

Sviatost je typicka aj tym, ze je platna vzdy. Niekto mi tu na fore hovoril, nech by sa knaz dopustil akehokolvek hiechu, nema to vplyv na nim vysluhovane sviatosti - tie su vzdy platne a ucinne.

Co teda v pripade mojho krstu?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  20:49:05  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
Stale mi odpovedas podmienene a vseobecne - a na zaklade toho ja neviem povedat, ci som bol platne pokrsteny, lebo neviem, aky mal umysel nas farar, do hlavy mu vidi len Boh.

Co teraz? Bol moj krst platny? Nebol?

Sviatost je typicka aj tym, ze je platna vzdy. Niekto mi tu na fore hovoril, nech by sa knaz dopustil akehokolvek hiechu, nema to vplyv na nim vysluhovane sviatosti - tie su vzdy platne a ucinne.

Co teda v pripade mojho krstu?

Pôvodne zaslal Marcelllooo - 25 jún 2007 : 20:42:52


Jednoznačne Ti odpovedať neviem.

Pre každú sviatosť, aby mohla byť platne vyslúžená, potrebuješ vysluhovateľa, matériu, formu a intenciu - úmysel. Toto je pohľad Cirkvi.

Aký je pohľad ECAV, ten neviem, ale podľa toho, čo hovoríš nie je totožný s pohľadom Cirkvi.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  20:58:39  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
citácia:
Pre každú sviatosť, aby mohla byť platne vyslúžená, potrebuješ vysluhovateľa, matériu, formu a intenciu - úmysel. Toto je pohľad Cirkvi.

Aký je pohľad ECAV, ten neviem, ale podľa toho, čo hovoríš nie je totožný s pohľadom Cirkvi.

Pôvodne zaslal sasulnik - 25 jún 2007 :  20:49:05


Toto je teda zaujimavy pohlad - to znaci, ze ani katolik nemoze mat istotu, ze jemu vysluhovana sviatost je platna, nakolko nikto nevie zarucit, ake mal vysluhovatel umysly?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

sasulnik

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2007 :  21:30:41  Zobraziť profil  Pridať sasulnik do zoznamu priateľov
citácia:
Toto je teda zaujimavy pohlad - to znaci, ze ani katolik nemoze mat istotu, ze jemu vysluhovana sviatost je platna, nakolko nikto nevie zarucit, ake mal vysluhovatel umysly?

Pôvodne zaslal Marcelllooo - 25 jún 2007 : 20:58:39


Ako sa to vezme. V podstate má istotu.

Ak vysluhovateľ nevyslúžil sviatosť platne, veľmi ťažko hreší, a tak pokiaľ pokrstený o tom vedomosť nemá, že je pokrstený neplatne, sviatosť udelenú má platne, lebo je v dobromyseľnom omyle a túži sa stať údom Cirkvi. Ak tú vedomosť o neplatnom vyslúžení má, alebo sa o tom dozvie, vtedy platný krst už nemá a musí sviatosť prijať nanovo.

V Tvojom prípade to tak, či tak presne posúdiť neviem.

 Počet príspevkov: 1677  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 06 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Antikoncepcia a sex Téma Next Topic: No pekne...  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06