Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 nový začiatok - pre mariu
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Benedikt XVI - Sacramentum Caritatis Téma Next Topic: Velka noc  

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 11 apríl 2007 :  19:08:57  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Maria:

quote:
odpoveď na tvoju otázku je nasledovná - neverím v boha, ja viem o jeho existencii. otázka prečo teraz stráca zmysel, tak ti pridám odpoveď na alternatívnu otázku - ako môžem vedieť o jeho existencii - jednoducho, je stále so mnou ;)
teraz by som si dovolila otázku na teba - bezvýhradne veríš predstave RKC o bohu , alebo máš nejaké pochybnosti? mňa by veľmi zaujímala tvoja odpoveď na toto - podla teba je boh, ako ho predstavuje RKC, dokonalý? nemáš pocit, že má vštky bežné ľudské vlastnosti? a tvoja osobná predstava o dokonalosti pasuje na tvojho boha? zdá sa ti, že systém odmien a trestov je to najlepšie, čo môže boh ponúknuť?


- Hovoris ze Boh je s tebou, teda ho citis a vnimas. Nedavas na to ziadnu racionalnu odpoved, len ze to tak je. Nuz asi si citliva a vnimava osoba, nie kazdy ma taku schopnost, inak by neexistovali ateisti. Ale inak to ze Boh existuje, dokaze vnimat a citit vacsina ludi sveta. Zatial si v stadiu ked len vies ze Boh existuje, no nevies urcit ktore nabozenstvo by mohlo byt to prave, co Ho naozaj dovernejsie pozna. Preto sa tu natiska otazka ako Ho dovernejsie spoznat, ze ktora z tych predstav o Nom je ta prava, a v ktorom nabozenstve pravy Boh naozaj prehovoril. Nieco o nom nam prezradza jeho dielo – tato planeta a vesmir. Uz samotna velkost vesmiru a jeho uzasna rovnovaha, roznorodost a krasa hovori vela o Bohu, ktory to vsetko stvoril. V stvoreni Boh ukazuje svoju uzasnu moc, obrovsku inteligenciu a velkolepu fantaziu. Hoci este v tomto stadiu nemozes povedat ze biblia pochadza od Neho, no i tam nachadzame rovnaky nazor, ze je Boha mozne trochu poznat z Jeho diela: Nebesa rozpravaju o slave Bozej a dielo Jeho ruk zvestuje obloha. Alebo: Co je neviditelne z Neho, Jeho vecna moc a bozskost, to od stvorenia sveta mozu pozorovat z Jeho diela, aby nemali vyhovorky. Z prirody sa da vycitat ze Boh je velmi dobry, vzneseny, ale vie byt aj velmi kruty. Pytala si sa ci mi Boh svojim spravanim v biblii trochu nepripada ako clovek. My ludia sme tiez jeho dielo, a podla bibie vraj nas dokonca spravil na svoj obraz, sme mu teda zvlast podobni. Takze pripadat ti to tak kludne moze. Clovek je mu velmi podobny. A prave clovek dokaze byt najkrutejsia bestia akej niet paru medzi inymi viditelnymi zivocichmi, ale zaroven clovek dokaze byt aj najmilosrdnejsia a najdobrejsia bytost akej zasa nenajdeme paru a ani len naznakom medzi vsetkymi viditelnymi zivocichmi. Clovek je naozaj nieco ine, zvlastne...

- No a preco prave biblia by mala byt naozaj od Boha? Napr. v ziadnej inej knihe nenajdeme zaznamy proroctiev, ktore vyslovili rozni ludia tvrdiac, ze to maju od Boha, a ktore by sa aj v takom pocte vyplnili. Hmm, ale vsimnut si a uznat ze Boh existuje, a este vsimnut si a uznat, ze k nam hovori cez stvorenie, bibliu, apostolske ucenie a zazraky... Treba byt este o nieco vnimavejsi a preniknut hlbsie. A teraz tvoje otazky ci verim bezvyhradne ze Boh je taky ako hovori RKC. Ano verim bezvyhradne. Ja som uveril nie v nejakeho neznameho Boha, ale priamo v Jezisa. A tento Boh neponuka len odmeny a tresty, ako si pisala, On ponuka odpustenie a hlavne lasku. Boh je dokonaly.


 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora 

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2007 :  06:42:43  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Boh je Laska...

Veď ma, Pane, vo svojej pravde a uč ma, lebo Ty si Boh, moja spása, a v Teba dúfam celý deň.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 13 apríl 2007 :  10:34:45  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
... a človek nie je Boh.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2007 :  13:15:38  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Pierre

[quote].... Nuz asi si citliva a vnimava osoba, nie kazdy ma taku schopnost, inak by neexistovali ateisti. ...




...

... a čo ak je pravda úplne iná .... napr.:

E. Hemingway (1899-1961), americký spisovateľ:

„Všetcí rozumne premýšľajúci ľudia sú ateisti.“

a pre mariu :

E. Stanton (1815-1902), Známa americká bojovníčka za emancipáciu žien:

„Biblia a cirkev sú dve najväčšie prekážky na ceste k emancipácii žien.“


....a ďalší zaujímavý citát :

„Ak existuje Boh, musí sa mu ateizmus zdať oveľa menšou urážkou, ako náboženstvo.“




 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

xyz

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2007 :  13:30:33  Zobraziť profil  Pridať xyz do zoznamu priateľov
Tie výroky nie su pravdivé, Milan. Veriaci ľudia su rovnako medzi inteligentnými ako aj tými menej, a rovnako aj ateisti. Na to aby si dokázal pocítiť Boha, treba mať niečo iné - citlivé srdce.

Milan, Ty naozaj necítiš a nevnímaš prítomnosť Boha? To mi je ľúto. Skús si niekedy len tak kľaknút, ked budeš sám, upokoj sa, utíš svoje myšlienky, a úprimne povedz nahlas: Bože veľmi ťa prosím, ak existuješ, daj sa aj mne pocítit.

A rob to často, aj každý deň. Raz Ho aj Ty pocítiš, bude to tvoj veľký osobný zázrak. A potom nebudeš chápať ako niekto može byt ateista.


 Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 16 apríl 2007  ~  Posledná návšteva: 16 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2007 :  13:41:14  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Milan, co tak zacitovat Dostojevskeho? (tusim)

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Laco

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2007 :  16:55:23  Zobraziť profil  Pridať Laco do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal xyz
...Skús si niekedy len tak kľaknút, ked budeš sám, upokoj sa, utíš svoje myšlienky, a úprimne povedz nahlas: Bože veľmi ťa prosím, ak existuješ, daj sa aj mne pocítit...


Musím zareagovať, pretože neviem, či ide len o náhodu. Práve dnes mi písala cez Skype už dospelá dcéra - neveriaca, že mala strašný sen o satanovi, modlení a jeho zahnaní, a ani S. Freud by nenašiel dôvod alebo podnet, prečo sa jej to snívalo. Pýtala sa ma, či to neznamená, aby začala veriť v Boha.
No a presne toto isté som jej poradil, čo Ty Milanovi - osamote a na kolenách dôverný rozhovor k Bohu, nech jej dá ešte nejaké znamenie, že má o ňu záujem.

Nedomnievajte sa, že som prišiel dať pokoj na zem; neprišiel som dať pokoj, ale meč. (Matúš 10:34)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 746  ~  Člen od: 24 október 2006  ~  Posledná návšteva: 31 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2007 :  22:26:54  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Laco

quote:
Pôvodne poslal xyz
...Skús si niekedy len tak kľaknút, ked budeš sám, upokoj sa, utíš svoje myšlienky, a úprimne povedz nahlas: Bože veľmi ťa prosím, ak existuješ, daj sa aj mne pocítit...


Musím zareagovať, pretože neviem, či ide len o náhodu. Práve dnes mi písala cez Skype už dospelá dcéra - neveriaca, že mala strašný sen o satanovi, modlení a jeho zahnaní, a ani S. Freud by nenašiel dôvod alebo podnet, prečo sa jej to snívalo. Pýtala sa ma, či to neznamená, aby začala veriť v Boha.
No a presne toto isté som jej poradil, čo Ty Milanovi - osamote a na kolenách dôverný rozhovor k Bohu, nech jej dá ešte nejaké znamenie, že má o ňu záujem.



Nechci nijak zpochybňovat, že má smysl se modlit za to, aby se mi bůh dal poznat, naopak.
Ale myslím, že poznání Boha není jen věc citu.
Myslím, že je asi dost individuální, jak kdo dostane od Boha dar víry, ale jistě to není jen pocit. Myslím, že je to věcí i rozumu, i vůle i citu. S tím vším myslím Bůh dokáže u nás pracovat, abychom dostali dar víry v něho. (vlastně víra je tu trochu nepřesně, spíš jak píše Maria je to vědění či navázání kontaktu či komunikace).
Jen je smutné, že se lidé začnou o Boha zajímat, většinou když mají špatné zážitky, podobně jako sen tvé dcery.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mc

Stav: offline

 Odoslaný - 16 apríl 2007 :  23:05:53  Zobraziť profil  Pridať mc do zoznamu priateľov
boh je laska a ten kto ju nema a nepocitil ju vo svojom zivote ten to ma o to tazsie uverit.

 Počet príspevkov: 4  ~  Člen od: 16 apríl 2007  ~  Posledná návšteva: 23 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 17 apríl 2007 :  07:57:02  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ja som si v sobotu pripomenula ked som v radiu pocula Mam jednu ruku dlouhou, ze Pan Boh bol vzdy so mnou, aj ked som Ho nepoznala
tato pesnicka sa mi este na strednej velmi pacila, bola som z nej hotova...do skoly som sa budievala na radio budik a raz v noci mi zacal z nicoho nic ten budik hrat a akurat sla tato pesnicka...velmi som sa z toho tesila a potom som mala z toho aj cez den dobru naladu...a pamatam si ze vseljake mile akoze nahody sa mi stavali stale, len som ich nepripisovala Bohu...teraz ked sa mi nieco take stane, viem, ze to ma chce potesit On a potesoval ma aj vtedy
vdaka Ti Pane, ze si vzdy verny!

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Milan

Stav: offline

 Odoslaný - 20 apríl 2007 :  11:15:40  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Milan  Pridať Milan do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal janka

Milan, co tak zacitovat Dostojevskeho? (tusim)



... alebo

L. N. Tolstoja ?:

Cirkev. Toto slovo je názvom pre klamstvo, prostredníctvom ktorého jední chcú vládnuť nad inými.

este jednoduchsie a strucne, pekne, vystizne to popisal

M. Gorkij:

„Keď nevieš - vymýšľaš“

... ale ja Janka nespochybnujem Pierrovu odpoved Marii, no nemohol som nezareagovat na tu narazku porovnania na ateistov... vzdy ma bude "udivovat" to myslenie urcitej skupiny ludi, co si myslia, ze atesti su pomaly ina kategoria ludi, co necitia, nevnimaju, a ak tak ako zvierata ... pfffff

... zacinam mat dojem, ze pri tej bozej dokonalosti, ktoru ty tak rada prezentujes, sa mi ateisti nemame coho bat, bol to jeho zamer dokonaleho planu aby sme tu boli, a bat by sa mali vsetci co sa tak spupne spravaju voci ostatnim ...



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1632  ~  Člen od: 16 máj 2005  ~  Posledná návšteva: 04 september 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

rad.ek

Stav: offline

 Odoslaný - 20 apríl 2007 :  11:27:59  Zobraziť profil  Pridať rad.ek do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Milan
... zacinam mat dojem, ze pri tej bozej dokonalosti, ktoru ty tak rada prezentujes, sa mi ateisti nemame coho bat, bol to jeho zamer dokonaleho planu aby sme tu boli, a bat by sa mali vsetci co sa tak spupne spravaju voci ostatnim ...




Máš tak trochu pravdu, protože pokud bylo křesťanům opravdu více dáno, bude se po nich také více žádat.
Ale i ateistům toho bylo dost dáno na to, aby se po nich mohlo poměrně dost žádat.

rad.ek

 Počet príspevkov: 2120  ~  Člen od: 02 január 2006  ~  Posledná návšteva: 09 august 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Pierre

Stav: offline

 Odoslaný - 20 apríl 2007 :  14:15:35  Zobraziť profil  Pridať Pierre do zoznamu priateľov
Tak, tak. Ja pojdem pred prisnejsi sud nez Milan. No a ak to o cirkvi napisal Tolstoj, to asi myslel pravoslavnu, kedze bol rus.

 Počet príspevkov: 5067  ~  Člen od: 31 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 14 marec 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Benedikt XVI - Sacramentum Caritatis Téma Next Topic: Velka noc  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06