Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Klinická smrť - druhá šanca vďaka modlitbám
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pápež František útočí na mocných Téma Next Topic: Stigmatizovaná Anna Bohuslava Tomanová  

Milankoo

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2015 :  00:39:12  Zobraziť profil  Pridať Milankoo do zoznamu priateľov
Dobrý deň. Čítal som viacero kníh na tému ľudí, ktorí prežili klinickú smrť napr. knihu Stála som pri bráne neba a pekla atď. A Boh týmto ľuďom vždy vravel, že im dáva druhú šancu len vďaka modlitbám iných ľudí. A kladiem si otázku, keďže Boh je spravodlivý a nenadŕža nikomu, prečo iní ľudia nedostali druhú šancu a skončili v pekle a iní ju dostali. Prečo Boh nedáva druhú šancu lebo je milosrdný ale na základe modlitieb iných. Čo potom s ľuďmi ktorí nemajú nikoho kto by sa za nich modlil. Keby druhú šancu dostal každý človek po videní pekla istotne by urobil všetko aby sa tam druhý raz nedostal. Príde vám to spravodlivé? Napr. ateisti neveria v Boha a je to logické, nakoľko im o sebe celý život nedal vedieť. A po smrti zistia pravdu. A prídu do pekla lebo ho počas života odmietali, nakoľko považovali takéto rozhodnutie za správne rovnako ako katolíci upaľovanie kacírov pred troma storočiami alebo vraždenie inovercov moslimami. Panna Mária vo Fatime povedala že veľa duší prichádza do zatratenia lebo sa za nich nikto nemodlí. Rozdiel medzi bohom a človekom vidím v tom, že keď stretnem na ulici človeka v bezvedomí okamžite mu utekám pomôct. Ale Boh čaká ako automat a zachráni až po modlitbe. Neviem pochopiť zmysel sv. omše a modlitby za duše v očistci. Boh ich nechá trpieť ale po modlitbe alebo sv. omši sa rýchlešie začnú očisťovať a tým sa im skracuje utrpenie. Čo s ostantnými ľuďmi ktorí nemajú nikoho? Aký máte na túto v mojom prípade problematiku názor ?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 01 október 2014  ~  Posledná návšteva: 30 jún 2016 Upozorniť moderátora 

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 23 jún 2015 :  08:37:40  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
No ja si myslím, že modlitba za druhého je ušľachtilá zmysluplná a veľká vec. O tom ostatnom by sme mohli polemizovať. Kto verí, že Boh druhú šancu nedáva a nedávani ani tretiu, štvrtu a piatu Bohu naozaj nerozumie. Kým je svet svetom človek bude mať šancu vždy. Akurát sa mu kráti čas.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 25 jún 2015 :  07:40:00  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Milankoo, máš pomerne komplexný súbor otázok. Odpoveď by si vyžadovala pomerne veľa textu. Moja odpoveď bude dlhá aj keď len tak naznačím odpovede, prípadne môžeme rozobrať niektoré oblasti neskôr. Pýtaj sa teda znovu.

AD: Klinická smrť.
Pri čítaní takejto literatúry treba byť opatrný. Niektorí autori totiž nepíšu celkom pravdu a niektorí si dokonca vymýšľajú. Treba byť opatrný a preverovať si veci uvádzané v takejto literatúre.

AD: Druhá šanca
Každý z nás dostáva nespočetne druhých šancí. Minimálne každé ráno, keď sa prebudí. Ale je pravda, že prebrať sa z kómy, či klinickej smrti je veľká druhá šanca.

AD: Vymodlená druhá šanca
Je pravdou, že vďaka modlitbám iných je možné dostať mimoriadnu druhú šancu. Je to niečo podobné, ako spravil pre nás Ježiš. Ježiš zomrel za všetkých, no účinné je to len za tých, ktorí sa ku Kristovi aj aktívne hlásia. Naše modlitby sú niečo navyše, čo umožňuje Bohu konať práve v plnosti spravodlivosti. Lebo spravodlivé je, hriešnika zahubiť, lenže príhovorom Božieho dieťaťa, Boh môže prejaviť milosrdenstvo no ostať aj spravodlivým. Skúsim to pripodobniť (je to len podobenstvo, treba hľadať zmysel, nie chytať za slovíčka).
My všetci sme otrokmi diabla, v takomto stave sa už rodíme (a znovu stávame každým ťažkým hrichom). Ježiš zaplatil za všetkých, ktorí prejavili záujem nebyť otrokmi (a má stále pripravené peniaze vyplatiť nás aj tých, čo prídu po nás). Lenže, stále sú tu aj ľudia, ktorí sú otrokmi a nechcú byť oslobodení = spasení. Možno o tom nevedia, alebo nevnímajú, že sú otrokmi. Ježiš za takýchto zaplatiť nemôže, lebo by to nebolo spravodlivé. Spravodlivosť znamená, že každému dám, čo mu patrí. A my, kým nie sme vykúpení Kristom, patríme diablovi. A nebolo by spravodlivé, keby mu Boh zobral všetkých, aj tých, ktorí nechcú patriť Bohu. Nebolo by to spravodlivé voči nikomu, voči tým ľuďom, diablovi, ale ani Boh by nebol spravodlivý sám k sebe.
No a teraz do toho prichádza naša modlitba. Človek, ktorého Ježiš vykúpil sa stáva Božím dieťaťom. A to nám otvára možnosť prihovárať sa za iných "otrokov", aby boli vykúpení.
A tak môžeme pripodobniť naše modlitby a sebazápory k peniazom, ktoré ponúkame za iného otroka, ktorý o záchranu nestojí (je jedno prečo), alebo lepšie, upozorníme Ježiša, že by sme chceli, aby vykúpil tohto konkrétneho "otroka". Boh ale napriek tomu neporuší zásadu spravodlivosti, a ani takéhoto človek nevykúpi bez jeho súhlasu. Ale zase prirovnanie, nebude pozývať k vykúpeniu tak, že oslovuje dav, čiže jedného z davu, ale príde za tým človekom osobne.
V niektorých zvláštnych prípadoch je formou oslovenia aj klinická smrť, alebo kóma, alebo veľké nešťastie v rodine, či jeho osobné. Je to nie preto, žeby mu Boh chcel ublížiť, ale preto, lebo človek sa často zamyslí nad vecami potom, čo sa mu niečo také prihodí.

AD: Milosrdný Boh
Treba si uvedomiť, že napriek tomu, že sa dnes na to zabúda, jedna zo šiestich hlavných právd nás učí, že BOH je spravodlivý sudca, ktorý dobrých odmeňuje a zlých tresce. Milosrdenstvo predpokladá splnenie požiadaviek spravodlivosti. Nemôžem byť milosrdný, ak nie som aj spravodlivý. Druhá vec je, že a to si treba uvedomiť, že milosrdenstvo musí naplniť spravodlivosť. Zase v prirovnaní ako vyššie. To, že mne bude dlh odpustený ešte neznamená, že za mňa nemusel nikto zaplatiť. Ak dlhujem milión, niekto to zaplatí, aj keď mi to môže banka odpustiť (ako pri oddĺžení bánk), tak sa na to niekto poskladá (v uvedenom príklade daňový poplatníci).

AD: Boh je spravodlivý
Treba si uvedomiť, že Boh je spravodlivý sudca, to znamená, že nerobí chyby, ktoré sú nám ľuďom vlastné. Netreba sa dať diablom oklamať. Ak niekto o Bohu nikdy nepočul, tak boh na to samozrejme prihliadne. Ak niekto pre zlý príklad katolíkov odmietne Boha, tak Boh na to prihliadne, aj keď sa bude pýtať, či napriek tomu hľadal taký človek pravdu a Boha. Jednoducho, Boh bude súdiť naozaj objektívne, lebo vidí do človeka, do ľudského srdca. V mnohých prípadoch sa dá povedať, že smerodatné je, či človek nasledoval svoje svedomie a či si svedomie správne formoval.

AD: Rozdiel medzi Bohom a človekom.
Ak človek vidí niekoho v bezvedomí na ulici, radšej sa mu zďaleka vyhne, aj keď nie vždy. No keď vidíme neprávosť, sme ešte viac uzavretí do seba a tvárime sa, že nevidíme. To je moja skúsenosť s ľuďmi. A teraz Boh. Je pravda, že Boh aj čaká na človeka, kým prejaví záujem. Nie však pravda, že by čakal nečinne ako automat. Boh každému jednému z nás hovorí takmer stále, buď nám posiela do cesty svojich poslov, alebo hovorí k nám či už cez naše svedomie, alebo cez udalosti. Boh je v tomto neuveriteľne kreatívny, veď napokon zistíš sám.

AD: Isté je
že Bohu nebude môcť nikto pri osobnom a ani poslednom súde nič vyčítať, teda pokiaľ ide o spravodlivosť (samozrejme, že ani inak, ale teraz sme riešili ju).

AD: Očistec
Očistec je stav duše, keď duša samotná spozná, že nie je zatratenia hodná ale nie je ani hodná vidieť Boha z tváre do tváre a tak namiesto toho, aby odišla do zatratenia, nachádza sa v stave očisťovania sa od sebalásky a lásky k pozemských dobrám čiže spoznala Boha ako nekonečné dobro, ale pre svoju naviazanosť na pozemské veci alebo pre vlastnú neschopnosť Boha dostatočne milovať sa očisťuje. Je to pre dušu síce veľmi bolestivé a vzhľadom na to, že v očistci nie je čas, ťažko hovoriť o čase, ale používa sa to ako prirovnanie pre nás pozemšťanov.
Je pravdou, že v očisťovaní týmto dušiam pomáhajú naše modlitby a obety a aj sv. omše obetované za nich. Je to veľká vec a Boh dal prisľúbenie, že ak sa niekto na zemi bude modliť za duše v očistci, sám tam nebude veľmi dlho trpieť. Ale ak niekto na duše v očistci celý život kašle a dostane sa do očistca, jeho proces očisťovania bude dlhší.

AD: Ľudia, ktorí nemajú nikoho
To je práve tá krása Cirkvi, ktorú Kristus založil. V dnešnej dobe je to trochu horšie, ale napríklad do osvieteneckých aktivít, keď sa rušili kontemplatívne rehole, sa práve tieto modlili ako za hriešnikov, tak aj za duše v očistci. Je to totiž veľká služba. Cirkev aj dnes ako dobrá matka pamätá aj na svoje deti v očistci a umožňuje nám získavať pre ne odpustky aj každý deň. Raz do roka dokonca môžeme získať pre duše v očisti úplné odpustky len pre ne. Počas celého roka samozrejme tiež, ale tie cez rok si môžeme privlastniť aj my. V novembri je to špeci pre duše v očistci.
Tým som chcel len povedať, že môžeš aj denne po celý rok vyslobodiť jednu dušu z očistca, ak teda chceš so všetkými dôsledkami, čo to prináša (skrátenie svojho očistca, príhovor duší v očisti, na ktorý Boh viac prihliada a príhovor aj vyslobodených duší). Ľudia sa dnes pripravujú o mnohé milosti, keď namiesto modlenia sa za duše v očistci sledujú TV a podobné v podstate hlúposti. Žiadna modlitba nebude nevyslyšaná, ak sleduje dobrý cieľ.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Pápež František útočí na mocných Téma Next Topic: Stigmatizovaná Anna Bohuslava Tomanová  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06