Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Katolícka apologetika
 Teológia tela
 Jedine "misionárska poloha"?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Sobasny list - povolenie mat sex? Téma Next Topic: Čo robiť so sexuálnymi túžbami?  

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 28 december 2006 :  23:33:25  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pre tých, čo nepoznajú tento pojem, trocha terminológie. „Misionárska poloha“ popisuje polohu pri sexuálnom akte, počas ktorej manželka leží na chrbte a manžel na nej, tak, že si pozerajú do očí. Existuje mnoho vysvetlení, ako tento pojem vznikol, najpravdepodobnejšie má ale svoj pôvod v učení misionárov, ktorý túto polohu propagovali počas evanjelizácie u domorodých národov ako „správnu“ a zároveň ich odrádzali od iných polôh, ktoré označovali za neosobné a zvieracie.

Hoci žiadna poloha pri milovaní nie je sama o sebe zlou, mali misionári (za predpokladu, že sú tie príbehy o nich hodnoverné), v čomsi predsa len pravdu. Hovorí sa napríklad o polohe zo zadu, ktorú ľudia bežne označujú ako polohu „na psa“. Takýto popis však prezrádza istý neosobný prístup k sexu. Neznamená to, že táto poloha je vnútorne zlou, ale použitie polohy z tváre do tváre posilňuje osobný charakter manželskej jednoty.

Ak si pamätáte na náš rozhovor o Knihe Genezis, viete, že Adam si uvedomil svoju odlišnosť od zvierat špeciálne vo svojej sexualite – svojom povolaní milovať telom. Čo bolo ale prvým následkom prvotného hriechu? Adam a Eva sa skrývali jeden pred druhým a aj pred Bohom.

Nech už urobili čokoľvek, bolo to niečo hlboko pod ich dôstojnosť ako ľudských bytostí. V istom zmysle klesli na úroveň zvierat. Manžel a manželka by mali urobiť všetko, čo je v ich sexuálnom živote možné, aby podporili skutočne osobnú a intímnu jednotu medzi nimi a neklesli na úroveň číreho uspokojovania inštinktov, ako to robia zvieratá.

Raz som počul, ako niekto hovoril, že slovo "intimita" (angl. "intimacy“) sa skladá zo slov into-me-see (vidieť do mňa). Ak sa muž a žena boja počas sexu pozrieť jeden druhému do tváre, niečo nie je v poriadku. Mali by byť schopní hľadieť jeden druhému hlboko do očí práve v tom najzraniteľnejšom momente – áno v momente vyvrcholenia – a radovať sa v tajomstve toho, že sa navzájom poznajú tak veľmi intímne. Každá osoba je nevyčerpateľným tajomstvom. Ak pristupujete k milovaniu s cieľom stále hlbšie a hlbšie poznávať ako osoba toto tajomstvo vášho manžela/manželky (tak ako Adam poznal svoju ženu Evu – pozri Gen 4, 1), potom je poloha v akej sa milujete nepodstatná.

Christopher West, Radostná zvesť o manželstve a sexe.

Na túto tému úzko nadväzuje aj téma Čo je zlé na tom, že sa snažíme náš sexuálny život okoreniť aj nejakými obmenami?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora 

samanka

Stav: offline

 Odoslaný - 30 december 2006 :  16:35:54  Zobraziť profil  Pridať samanka do zoznamu priateľov
quote:
Hoci žiadna poloha pri milovaní nie je sama o sebe zlou, mali misionári (za predpokladu, že sú tie príbehy o nich hodnoverné), v čomsi predsa len pravdu. Hovorí sa napríklad o polohe zo zadu, ktorú ľudia bežne označujú ako polohu „na psa“. Takýto popis však prezrádza istý neosobný prístup k sexu. Neznamená to, že táto poloha je vnútorne zlou, ale použitie polohy z tváre do tváre posilňuje osobný charakter manželskej jednoty.


Maťo z tohto teda chápem, že iné polohy nie sú hriechom, iba nie sú tie naj.To som si vydýchla.Ja presne viem, čo myslíš s tými očami je to veľmi osobné a intímne.Čítala som to dokonca aj v obyčajných príručkách o sexuológii. Nie som vôbec proti.Ale odmietať kôli tomu raz za čas inú polohu, to je trochu kruté.Veď sa nemusím VŽDY pozerať do manželových očí, to je každého vec. Maťo o tom som v predchádzajúcom príspevku hovorila, tie vysvetlenia na otázky. Sú veľmi obsiahle,na to síce nie je nič zlé, ale zase nie je jasne povedané, či teda áno alebo nie.Iba to, že "iná poloha sama osebe nie je zlou" Chápem to tak, že spovedať sa z toho nebudem musieť, ak sa s manželom budem milovať aj inak. Dík za vysvetlenie.

 Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 27 december 2006  ~  Posledná návšteva: 27 december 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 30 december 2006 :  23:22:40  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Pochopila si to spravne, nie je to samo o sebe zle. Zlym sa to vsak moze stat za urcitych okolnosti, o ktorych hovori tema Čo je zlé na tom, že sa snažíme náš sexuálny život okoreniť aj nejakými obmenami?. Aj preto sa na Tvoje otazky neda odpovedat iba suchym ANO-NIE.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

samanka

Stav: offline

 Odoslaný - 01 január 2007 :  17:17:12  Zobraziť profil  Pridať samanka do zoznamu priateľov
Nuž dobre ale na spovedi sa predsa "sucho" vymenúvajú hriechy a tak teda musím vedieť čo je hriech a čo nie.Celý čas odkedy prispievam do diskusie prosím o jasnú odpoveď a nie o omáčky okolo, pretože okolnosti, situácie dokážu spraviť aj z dobrého činu hriech a naopak.Život je nevyspytateľný.Keď už niekto vyslovil tvrdenie smie sa to a ono, chcem vedieť, či je to naozaj tak.Moja otázka znela -je povolená misionárska poloha?Odpoveď bodka, špekuláciami sme sa len zamotali,a myslím si, že tá otázka nie je zase tak zložitá aby sa na ňu odpovedalo celými stranami.

 Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 27 december 2006  ~  Posledná návšteva: 27 december 2006 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 02 január 2007 :  17:25:42  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Spovedou uz zachadzame do problemov moralnej teologie a to je zasa ina tema. Existuju skutky vnutorne zle a skutky, pri ktorych zavisi na umysle.

Tvoja otazka sa pyta na skutok z druhej skupiny a neda sa na nu odpovedat jednym slovom, minimalne jednou vetou, ktora by znela: Ziadna poloha pri milovani nie je vnutorne zlou, ak ale "musí pár, aby sa vyhol nude ustavične hľadať nové a bizarnejšie polohy, ak musia byť manželia, ktorý chcú „fungovať“ púhymi hercami účinkujúcimi v scenári, ktorý vytvorila fantázia jedného či druhého, ak pár neustále hľadá nové „techniky“ na maximalizáciu fyzického vzrušenia, namiesto hľadania ciest na upevnenie manželskej jednoty v láske, potom je niečo desivo zlé."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PavolKukucka

Stav: offline

 Odoslaný - 20 jún 2008 :  23:05:44  Zobraziť profil  Pridať PavolKukucka do zoznamu priateľov
Čo to znamená doslova "Misionárska poloha"?
Miosionár je ten, ktorý prináša, ktorý obohacuje, zveľaďuje, misionár je očakávaný a nenahraditeľný. Premietnime si tento pojem do oblasti sexuálneho života.
- sexuálny vzťah musí niečo prinášať, a to nielen mne, ale i môjmu partnerovi. V sexuálnom živote musím byť ja misionárom pre partnera a partner pre mňa. Manželka musí byť tá, ktorá očakáva počas sexuálneho styku od manžela obohatenie, pritom vie, že manžel sa daruje v suxeuálnom styku úplne a len jej, že dáva do sexuálneho styku seba celého, že pre manžela je sexuálny styk niečo, čo sa žije len medzi ním a ňou, a toto darovanie je pre neho zmyslom sexuálneho styku, no zároveň vie, že je to i naopak, a tak sa cíti i ona ako misionár, ktorý prináša manželovi niečo úžasné, prináša mu to s určitým pocitom vznešenosti. Misionári sú vlastne obidvaja voči sebe.
- sexuálny vzťah obohacuje, obohacuje manžela i manželku, on sám o seba obohacuje, ale obohacuje ho i manželka manželovi a manžel manželke tým, že ho prežíva z opačného pohľadu. " Ja som ten, ktorý teraz sexuálne obohatí svoju manželku", a dáva do sexuálneho styku celú svoju mužnosť, fantáziu; a manželka opačne, "Ja som tá, ktorá teraz sexuálne obohatí svojho manžela", a dáva do sexuálneho styku svoju ženskosť, vznešenosť, krásu.
- sexuálny vzťah zveľaďuje, zveľaďuje spoločný manželský život, je jednou z tých "troch nôh stoličky - trojnohá stolička je najstabilnejšia" (jednou nohou je láska človeka a Boha, druhou nohou je láska človeka a človeka a treťou nohou je sexuálna láska). Pokiaľ niekto z partnerov a lebo obaja túžia po egoistickoom sexuálnom ukojení svojich pudov, vášní a predstáv a v takotmo položení preživajú sexuálny styk, pokiaľ manžel používa svoju manželku "len na ukojenie svojich pudov", pokiaľ manželka si vynucuje od manžela sexuálny styk slovami "Je to tvoja manželká povinnosť", takýto sexuálny vzťah rozvracia manželstvo, nie zveľaďuje.
- sexuálny vzťah je očakávaný, po sexuálnm vzťahu manželia túžia, je to veľmi citeľné pri dlhšom odlúčení manželov či už na služobnej ceste alebo pobytu partnera v nemocnici či u svojich rodičov mimo domu, alebo hoci i len pri aplikovaní Billingsovej metódy a vyratúvaní neplodných dní, ak si manželia "práve netúžia zvýšiť počet detí v domácnosti". Obaja túžia po sexuálnom styku a tak sa naň pripravujú, obaja ako očakávaní a zároveň obaja ako očakávatelia. Pokiaľ je však jeden z partnerov opilec, sebec, egoista alebo "pán domu", diktátor či štváč, ten druhý partner sa skôr sexuálnemu vzťahu vyhýba, ako by ho túžobne očakával.
- sexuálny vzťah so svojim manželským partnerom je nenahraditeľný. Žiadny chvíľkový či príležitostný úlet, flirtovanie, zábavky či neviazaná známosť nenahradí vzájomný sexuálny vzťah manželov.
Čiže "Misionárska poloha" nie je o polohe dvoch ľudských tiel, ale o vzájomnom prežívaní pohlavného styku.

(Počas môjho 17 ročného manželstva sme prežili už stovky polôh a človek si už akosi ani neuvedomuje ktorú kedy a ako; ale jedno je jasné, samozrejmé a nepopierateľné;
- pokiaľ si chcem "ja užiť" počas pohlavného styku, môže vymýšľať i neviemaké polohy, je to oničom, je to prázdne, suché, studené
- pokiaľ sa chcem dať partnerovi, aby si "on užil" počas pohlavného styku, je to niečo veľké, plné, horúcec, je to oheň, ktorý spaľuje, proste !to bolo ono, a človek to vidí aj na svojom partnerovi, a toto je ten sexuálny vzťah, po akom každý človek túži.
 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 157  ~  Člen od: 20 jún 2008  ~  Posledná návšteva: 05 október 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

verim

Stav: offline

 Odoslaný - 16 september 2008 :  13:33:46  Zobraziť profil  Pridať verim do zoznamu priateľov
Pri citani prispevku od Pavla Kukucku mi je dost tazko, lebo najradsej by som si povzdychla: Keby takych Kukuckov bolo viac a jeden by sa aj mne usiel.
U mnohych z nas to funguje bud presne naopak ze treba skusat pestrost v sexe tzv. hocico - alebo to nefunguje vobec. Malokto zostane iba pri misionarskej polohe.
Co by ste povedali na nazor muza manzela: "Cirkev mi nebude rozkazovat, kedy a ako mam sulozit. Doba ide dalej a Cirkev je v tomto smere stale v stredoveku."
Moj protinazor je, ze misionarska poloha je, podla mna, najkrajsia a najprijatelnejsia pre zeny. To ostatne uz velakrat robievame iba kvoli muzom. (Samozrejme, ze nie vsetky) - ale vacsina istotne.
Ja osobne si myslim, ze tam kde je temperament - tak ma ten druhy co robit aj pri jednej polohe

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 27  ~  Člen od: 12 september 2008  ~  Posledná návšteva: 11 apríl 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

volsung

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2009 :  13:55:45  Zobraziť profil  Pridať volsung do zoznamu priateľov
hm ako sak ocny kontakt je mozny aj pri inych polohach.... a zas niektore zeny pri sexe zatvaraju od vzrusena oci a pod ako toto je dost skatulkovane mierne..neni to pritiahnute za vlasy?

http://www.bagras.sk/

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1510  ~  Člen od: 21 október 2008  ~  Posledná návšteva: 18 august 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2009 :  16:16:18  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Volsung, skus si ten prispevok precitat este raz a daj si zavazok nereagovat na neho minimalne 24 hodin po precitani. Potom si ho znova precitaj a potom mozno pochopis, ze pointa vobec nie je v moznosti ocneho kontaktu...

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Sobasny list - povolenie mat sex? Téma Next Topic: Čo robiť so sexuálnymi túžbami?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06