Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Antikoncepcia
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Planovane vs. zodpovedne rodicovstvo Téma Next Topic: Hriesnost sexuality.
Strana: z 5

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  14:08:00  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad
Dôvodom bola jeho tvrdá línia v otázke antikoncepcie. Kedže v uvedeých krajinách je veľa ľudí nakazených HIV, bránenie rozšíreniu antikoncepcie zo strany katolíckych kňazov prispelo k tomu, že sa táto nemoc rapídne rýchlo rozšírila aj na zdravých partnerov, takže dnes sa odhaduje až 30% HIV pozitívnych z populácie. To je tiež dôsledok premršteného učenia RKC.


Arpad, ako mozes ako krestan takto bezducho prepisovat liberalnu propagandu? Dosledkom ucenia RKC je rozsirenie AIDSu, lebo je proti antikoncepcii? O uceni o abstinencii pred manzelstvom, o tom, ze cudzolozstvo je smrtelny hiech si nikdy nepocul? Preco by mal niekto, kto neposlucha Cirkev v otazke abstinencie a manzelskej vernosti, zrazu posluchat v otazke antikoncepcie a tak sposobovat rozsirenie AIDSu? Rozmyslal si niekedy nad argumentami, ktore pouzivas, alebo len papagajujes, co Ti liberali nasadili do hlavy?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  14:41:38  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Arpád to je veliký rečník a vážne konkuruje aj môjmu nebohému papagájovi Fiľovi.

V tejto veci sa ale musím katolíkov zastať. Tvrdiť, že AIDS je v Afrike zozšírený, lebo cirkev veľmi veriacim Afričanom zakazuje antikoncepciu, je podivná logika. Ak by boli tí veľmi veriaci Afričania skutočne tak nábožní, tak by sa tam AIDS rozšíriť nemohol, nakoľko by súlož prebiehala len medzi manželmi.

Ostatne, cirkev im ani nemusí nič zakazovať. V niektorých štátoch je taká bieda, že taký luxus ako antikoncepciu si nemôžu dovoliť.

Tak koho viniť z toho, že v krajinách tretieho sveta sa šíri AIDS, hlad a chudoba?

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  14:49:14  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Milý Mato, mrzí ma, ze som v mojom krátkom príspevku nedokázal vystihnúť všetko. Uvedomujem si, že príčinou epidémie AIDS v Afrike nie je otázka antikoncepcie, ale má pôvod v hriechu. Ale prosím uznaj, že prístup RKC k riešeniu problému, ktorý je popísaný napr. aj v tomto článku,
http://www.guardian.co.uk/aids/story/0,7369,1059068,00.html
je prinajmenšom divný. Takéto učenie o antikoncepcii, má veľmi malú oporu v Božom Slove a je často kontraproduktívne. Ochrana pred šírením infekčných chorôb je len jedna z vecí v súvislosti s antikoncepciou, pri ktorej sa RKC blamovala.
Nikto sa nemusí obmedzovať na liberálnu propagandu, aby videl pravdu.
Božie Slovo je ten dvojsečný meč, ktorý rezdeľuje pravdu od lži, tomu, dúfam, obidvaja veríme.

Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  15:04:15  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
To Morphee: Som možno dobrý rečník, ale neviem a ani nechcem tak obracať, ako je to v poslednej dobe u tých, koho sa zastávaš.

Podľa tohto článku je antikoncepcia schválená, ale doktrína je zachovaná. To je umenie!


http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A29404-2005Jan22.html


Po slovensky sa na to povie: Aj vlk sa nažral, aj ovca ostala celá.

Ľutujem tých, čo sa miesto Boha spoliehajú viac na človeka, byť vysoko postaveného.

Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  17:44:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Bibliu, to údajné božie slovo, som čítala. A rovnako, ako som tam nenašla zmienku o Piovi XII., o ktorom ste tam vy čítali, som tam nenašla ani zmienku o antikoncepcii. Teda je to ponechané na cirkvi podobne ako celibát.

Pavol VI. sa postavil výrazne proti antikoncepcii a ostatní pápeži ho nespochybňujú.

Každá viera a náboženstvo má svoje zvláštnosti. Židia musia jesť len kóšer jedlo, islamisti nesmú piť alkohol, jehovisti nesmú prijať a ani darovať krv, no a katolíci nesmú používať antikoncepciu.

Z pohľadu zdravého sedliackoho rozumu nemá zmysel nič z vyššie menovaného. Ale ak to niekomu vyhovuje, prosím, máme demokraciu. A ak to niekomu nevyhovuje, tiež prosím, z toho istého dôvodu. Nikto nikomu neprikazuje, aby bol židom, islamistom, jehovistom alebo katolíkom.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  19:13:52  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Slečna Morphee, kedže ste už čítala Bibliu, tak ste asi neprehliadla Prvý list Korintským 2:14.
V súvislosti s Vašimi úvahami Vám dáva Božie Slovo zapravdu.


Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  20:17:34  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
Arpad, aspon budete vy, liberalni protestanti zat. RKC ma tu smolu(), ze ucenie nemodifikuje. Vy viete vypocut hlas ulice a co ste vcera davali na oltar, dnes mozete hodit do kosa.
RKC sa nemoze spravat ako "prostitutka" a ziskavat popularitu na ukor vernosti ku Kristovmu uceniu. Staci ludi presvedcit, ze nie ich promiskuita a nerespektovanie desatora(uz sa tu vyfarbili vasi sympatizanti co vedia vhodne vysvetlit Nezosmilnis !) stoji za epidemiami AIDS, ale ze to je na vine RKC s jej dbanim na moralku. Nasledne ich ospravedlnite z viery, zahrniete do kosiara a vec bude vybavena.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:00:46  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
Ahoj Aniko,
s tou moralkou sa Ti to pokusim vysvetlit, ako to chapem ja - krestanske manzelstvo ma byt stale otvorene prijat deti. Vyuzivat neplodne dni je "dovolene" ak su iste veci, pre ktore zatial alebo uz nemozno splodit dieta./napr. zdravotny stav, financna stranka, psychicka stranka.../ Kazde manzelstvo vsak treba brat ako povolanie a skumat, k comu nas Boh povolava. Totizto ani manzelsky styk v plodne dni nezarucuje 1oo percentne splodenie dietata, tak isto ani styk cez neplodne dni nezarucuje uplnu neplodnost, lebo tuto vec nema v rukach len clovek ale aj Boh.Treba spolu s manzelom hladat ako vas Boh vedie v sexualite. Ako niekto spominal, treba si najprv vyriesit 1. prikazanie.
Na druhej strane ani ludske priciny, pre ktore sa mozno "odvolat pred Bohom" - t.j. zdravotny stav a ine, nemusia byt vzdy spravnym dovodom predist pocatiu, hoc ich Boh akceptuje. Tym chcem povedat, ze ak si dajaki manzelia povedia, ze momentalne dieta nechcu pocat, a Boh chce aby to dieta pocali aj napriek tym vaznym dovodom, tak ho pocnu...alebo iba ak by sa rozhodli drzat celibat, tak nepocnu, ale potom je to aj tak o skumani Bozej vole.
Nemoralne pouzivaju styk v neplodne dni ti manzelia, ktori nemaju objektivne priciny nepocat dalsie dieta.
Nie je vobec lahke prijat tieto zasady,ale Boh hojne pozehnava take manzelstvo, kde sa i v sexualnej stranke akceptuje jeho vola.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:04:10  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
To Vlkodlak: Ceríš na mňa zuby ako ozajstný vlkodlak.

K tvojim výpadom o liberálnych protestantoch, oltárnej obeti či ospravedlnení z viery sa tu nechcem vyjadrovať, lebo je to mimo tému.

Diskusia je o antikoncepcii, kde ma zaujala tvoja poznámka

quote:
Najhorsie je, ze neviem kto je tou definitivnou autoritou, ktora povie tak - a nijak inak.
.

Keď si sa rozčúlil, možno si prehliadol skôr napísanú odpoveď, že autoritou je Božie Slovo, kde je zaznamenaná aj príčina nemocí podobných AIDS (Deut 28:58-59). O tomto som v príspevku nehovoril. Mal som na mysli, že aplikácia učenia o antikoncepcii, ktoré nie je inšpirované Duchom Svätým môže situáciu zhoršiť.

Ako skorej sám konštatuješ

quote:
Debatil som s mnohymi knazmi na tuto temu a zda sa, ze sami nemaju v tejto veci jasno. Tvrdim to na zaklade toho, ze co knaz to nazor.


nebudú v tomto smere kňazi veľmi užitoční, už aj preto, že žijú v celibáte, dobrovoľne oddelení, z pohľadu sexuality, od reality bežných ľudí. V ďalšom som len rozviedol tvoje zistenie, a dokumentoval, že ani výklad učenia o antikoncepcii dvoch po sebe nasledujúcich pápežov nie je jednotný. Nemaj mne za zlé, že si oni protirečia.

Ak kresťan skutočne chce nájsť jasno pre svoj zdravý život v otázke antikoncepcie, musí veľmi pozorne študovať biblické pasáže, k tomu hovoriace a počúvať na hlas Ducha Svätého, aby tieto slová prijal v synergii.




Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:16:05  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
Arpad, myslim si, ze tak ako mnohi svati odchdzali na pust, aby nasli v samote odpovede na otazky zivota a casto aj odpovede na otazky zivota beznych ludi, tak isto knaz nezatazeny svetskymi vecami, zijuci v celibate a cistote, v uzkom spojeni s Bohom nachadza odpoved na otazky beznych ludi....Ako knaz sice nema osobnu priamu skusenost manzelskeho zivota, ale ma skusenosti zo zivota manzelov, ktori sa s nim o svoj zivot delia a ma na vec "Bozi pohlad".Vidi problemy s ktorymi sa manzelia stretaju, vidi spravne i nespravne riesenia, Bozie pozehnania i tresty....s tymto ma skusenost a na zaklade toho a pomocou Ducha Svateho moze ludom v manzelstve dobre poradit.
Niektori knazi poznaju omnoho detailnejsie manzelsky zivot nez sami manzelia.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:38:42  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal miska
Tym chcem povedat, ze ak si dajaki manzelia povedia, ze momentalne dieta nechcu pocat, a Boh chce aby to dieta pocali aj napriek tym vaznym dovodom, tak ho pocnu...alebo iba ak by sa rozhodli drzat celibat, tak nepocnu, ale potom je to aj tak o skumani Bozej vole.

Tak predsa sa da s Bohom vybabrat!

Kokos, je mi zle uz teraz po tom vsecko, co sa tu popisalo.

P.S. Zatial mi nikto nedpisal na moju otazku: Je v poriadku planovat dieta ako ho pocat a kedy podla nasich tuzob a zaujmov?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

miska

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:43:29  Zobraziť profil  Pridať miska do zoznamu priateľov
Este stastie, ze nie si zenaty, cooooooooooo

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 638  ~  Člen od: 03 január 2004  ~  Posledná návšteva: 17 júl 2014 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  22:52:25  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Arpad, k vasim clankom, ktore ste citovali na podporu svojich predchadzajucich vyhlaseni.
Prvy clanok cituje "starsieho hovorcu Vatikanu" bez uvedenia mena. Isto vam je zname, ze prezervativ nie je ani zdaleka 100% uspesny pri zabraneni pocatia a preto nie je dovod si mysliet, ze pri prevencii AIDS takuto ucinnost ma. A to je to, co v skutocnosti v tejto suvislosti hovori Cirkev.
V druhom clanku je napisane, ze Jan Pavol II. a pred nim dalsi papezi odmietli antikoncepciu a ze za hlavny sposob prevencie AIDS povazuju vzdelavanie o cistote a vernosti v manzelstve. Dalej sa clanok zaobera sukromnymi nazormi moralistov (neviem ci v protestantizme poznate slovo moralka), ktori hovoria, ze v niektorych sitaciach je nevyhnutne volit mensie zlo (ale nikdy nie je mensie zlo povazovane za dobro).

Takze este raz, akym sposobom sa snazite ucenie Cirkvi o cistote a vernosti obvinit zo sirenia AIDS? A prosim necitujte liberalnu tlac.

A este si prosim zistite, kedy v obdobi od roku 1930, kedy povolili antikoncepciu v anglikanskej Cirkvi a dneskom, povolil antikoncepciu vo vasej odnozi a co ich k tomu viedlo. Do roku 1930 sa totiz vsetci krestania zhodovali na tom, ze antikoncepcia je nepripustna.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 24 máj 2006 :  23:32:09  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
To Miska:
Skutočne sú ľudia, ktorí sa zaujímajú o potreby, starosti aj slasti iných, žijú život s Bohom a vedia často v živote druhému dobre poradiť. Takým bol aj apoštol Pavel. Výnimočný muž vo svojom vyučení, dnes by sme jeho vyučenie mohli prirovnať k doktorátu z filozofie a teológie. Výnimočný vo svojom zjavení duchovných vecí. A výnimočný vo svojom postoji k partnerskému spolužitiu. Sám síce v celibáte, ale svojim učeníkom odporúčal byť mužom jednej ženy. Na rozdiel od RKC svoj celibát neurobil zákonom.
Tam, kde namiesto slobody nastúpi zákon, je často blízko jeho prestúpenie.
Možno ste sa ešte nestretla so ženami, ktoré na spoveď chodia so zbraňou, aby tak, v prípade potreby, mohli obhájiť svoju dobrú povesť? Možno vo vašom okolí ešte nežijú absolventi kňazského seminára, kde sa namiesto celibátu dával priestor prostitúcii či pedofílii. Cirkené škandály a 4000 obetí podobných praktík, ktoré žiadali v USA odškodnenie je len veľkým výkričníkom za mylným pochopením celibátu, ako podmienky pri vstupe do služby Bohu. A keď je zlý strom, aké bude ovocie?
Žiaľ, s ohľadom na nemilé historické skutočnosti sprevádzajúce takýto kňazský stav, nemôžem zdieľať Vaše nadšenie o tom, že takíto ľudia vo všeobecnosti dokážu ľuďom v manželstve, alebo v otázke antikoncepcie dobre poradiť. Či môže, moji bratia, fík rodiť olivky alebo vinič fíky?
Napriek uvedenému verím, že všemohúci Boh má aj tu svojich verných.
Ostávam dúfať, že som Vám neznepríjemnil májový večer.

Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Morphee

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  00:04:35  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Morphee  Pridať Morphee do zoznamu priateľov
Aj keby hneď teraz cirkev "dovolila" svojim veriacim používať antikoncepciu, myslíte si, že v krajinách, kde nemajú čo jesť, by mali na - podľa môjho názoru dosť drahé - antikoncepčné prostriedky? Podľa mňa je problém prave tu, a nie tam. Toto treba riešiť a nie vyhovárať sa na nejaké náboženstvo.

Skúsim podobenstvo, tomu čitatelia Biblie zrejme porozumejú lepšie. Ak cirkev zakazuje svojim veriacim šoférovať auto, nemôžete ju obviniť z toho, že veriaci zomierajú na cestách v dôsledku nepoužívania ochranných pásov.

Povedala Morphee, nech je živá, zdravá a svieža na veky vekov.

 Počet príspevkov: 720  ~  Člen od: 04 február 2005  ~  Posledná návšteva: 09 jún 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  00:06:23  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad
Ostávam dúfať, že som Vám neznepríjemnil májový večer.



Nie arpad nezneprijemnil, podobne nezmysli ako tu pisete ma uz neprekvapuju a uz vobec mi nemozu pokazit vecer. Svedcia iba o tendencnosti a neobjektivite vasich postojov.
Dufam, ze som vas svojou uprimnostou neurazil.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

arpad

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  00:47:52  Zobraziť profil  Pridať arpad do zoznamu priateľov
Mato ty máš talent na prekladanie článkov z angličtiny. Mal by si to využiť. Možno ťa to uživí.

Učenie Cirkvy o čistote a vernosti. Znie to veľmi vznešene, ale čo to má spoločné s antikoncepciou? Ak má, tak porozprávaj!

V mojich príspevkoch som okrem iného písal o tom, že učenie RKC o antikoncepcii a jeho aplikácia v praxi si často protirečia, a že v minulosti to viedlo k protestom a zhoršeniu situácie v AIDS postihnutých afrických krajinách.

Ak z toho pociťuješ obvinenie, presvedč sa, či je oprávnené. Ak je, jednaj, ako s každou vinou - žiadaj Boha o odpustenie. Ak nie je, mal by som pokánie robiť ja. Výhovorky ani protiútoky nepomôžu.

Dobrú noc!




Všetko môžem, ale nie všetko prospieva.

 Počet príspevkov: 672  ~  Člen od: 20 máj 2006  ~  Posledná návšteva: 01 apríl 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  11:24:48  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad
Ceríš na mňa zuby ako ozajstný vlkodlak.
Nic si z toho nerob. Ja sa nehnevam, len mam rad debaty, kde sa tne hlava - nehlava. Sladke debaty ma nudia, uspavaju ...

quote:

K tvojim výpadom o liberálnych protestantoch, oltárnej obeti či ospravedlnení z viery sa tu nechcem vyjadrovať, lebo je to mimo tému.
Tazko povedat, ci je to mimo temu. Vy ste taki ficuri. Povolite latku, poobzerate sa co ziada dav a date mu to. Samozrejme, RKC ukazuje nekompromisne prstom a co raz hriechom je, hriechom i ostane. Vy zasa si poviete, ze ste vsetci hriesni, ospravedlnite sa z viery a napriklad veselo budete smilnit mimo manzelstva dalej(to bol len priklad z predchadzajucich debat). Ked bude RKC vo svojom postoji principialna, obvinite ju zo spiatocnictva, dokonca(i to som uz na tomto fore videl) zo smrti milionov nakazenych a mrtvych kvoli AIDS-u v Afrike a zivot ide dalej.

quote:

Diskusia je o antikoncepcii, kde ma zaujala tvoja poznámka
Najhorsie je, ze neviem kto je tou definitivnou autoritou, ktora povie tak - a nijak inak.
Arpad, asi v tom zmetku prispevkov si trocha pomiesal temy. Spomenul som i "priemyselnu antikoncepciu" o ktorej sa sporime a tu hovori RKC jasne. Ja som v tejto mojej poznamke mal na mysli veci suvisuace s pristupom k neplodnym obdobiam zeny ako jedinej pripustnej metode planovaneho rodicovstva.

quote:

Ako skorej sám konštatuješ
Debatil som s mnohymi knazmi na tuto temu a zda sa, ze sami nemaju v tejto veci jasno. Tvrdim to na zaklade toho, ze co knaz to nazor.
Arpad, opat to iste. Nehovorim o klasickej antikoncepcii ale o "exclusivite" tzv. Bilingsovej metody.

quote:

Ak kresťan skutočne chce nájsť jasno pre svoj zdravý život v otázke antikoncepcie, musí veľmi pozorne študovať biblické pasáže, k tomu hovoriace a počúvať na hlas Ducha Svätého, aby tieto slová prijal v synergii.
Z toho si ty tazku hlavu nerob. Vy, protestanti to mate prespekulovane.

 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  12:08:01  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal arpad

Mato ty máš talent na prekladanie článkov z angličtiny. Mal by si to využiť. Možno ťa to uživí.


Zivim sa niecim inym. Ale moja znalost anglicitny je na takej urovni, ze linkou na liberalne noviny v anglicitne u mna na doveryhodnosti neziskate.

quote:

Učenie Cirkvy o čistote a vernosti. Znie to veľmi vznešene, ale čo to má spoločné s antikoncepciou? Ak má, tak porozprávaj!


Ja? Snad Vy ste sem zaniesli ten clanok, ktory toto ucenie spomina. preco? Rozpravajte.

quote:

V mojich príspevkoch som okrem iného písal o tom, že učenie RKC o antikoncepcii a jeho aplikácia v praxi si často protirečia,


Kde ste to pisali a ako si protirecia? Rozpravajte.

quote:

a že v minulosti to viedlo k protestom a zhoršeniu situácie v AIDS postihnutých afrických krajinách.


Myslim, ze sme tu uz jasne ukazali, akym nezmyslom je toto tvrdit. To ze to neustale opakujete svedci o nekritickom prijimani liberalnej propagandy. Skoda...


quote:

Ak z toho pociťuješ obvinenie, presvedč sa, či je oprávnené. Ak je, jednaj, ako s každou vinou - žiadaj Boha o odpustenie. Ak nie je, mal by som pokánie robiť ja. Výhovorky ani protiútoky nepomôžu.


Myslim, ze je nacase, aby ste zacali s pokanim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  14:40:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Vlkodlak
Ja som v tejto mojej poznamke mal na mysli veci suvisuace s pristupom k neplodnym obdobiam zeny ako jedinej pripustnej metode planovaneho rodicovstva.

Doteraz si neodpovedal na otazku: aky je rozdiel sulozit v neplodne dni a sulozit s gumou, ked v oboch pripadoch je tvojim cielom si len dobre zasukat a vyhnut sa dosledkom v podobe babatka.

Taktiez mi vysvetli, ci je v poriadku rodicovske planovanie, ze teraz chceme a tuzime mat dietatko?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  14:55:33  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
gmk, ja som sa tiez pytal, aj som to porozpisoval preco si to myslim, ale odpovede som sa nedockal. teda jedine od mata, coho vysledkom bolo to interview(ale nie kvoli mne).

suhlasim s tebou, ze sulozit len kvoli dietatu, alebo zaobstaravat si "zivu" hracku. nie je spravne. velmi sa to potom odrazi na spravani rodica k dietatu, mozno nie hned, ale casom urcite.

ale nesuhlasim gmk, ze rodicia sa vzdy spravaju len na zaklade tohoto - proste ak to dieta vzniklo ako vysledok lasky, tak aj ten rodic sa inak sprava k dietatu, takze nemozes vsetkych rodicov hadzat do jedneho vreca.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Vlkodlak

Stav: offline

 Odoslaný - 25 máj 2006 :  20:49:48  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Vlkodlak  Pridať Vlkodlak do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal GMK
Doteraz si neodpovedal na otazku: aky je rozdiel sulozit v neplodne dni a sulozit s gumou, ked v oboch pripadoch je tvojim cielom si len dobre zasukat a vyhnut sa dosledkom v podobe babatka.

Rozdiel je v tom, ze raz sa hras sam na Boha a inokedy pocitas s Bozim pozehnanim. Raz si pokrytec(a v katolickom kriteriu moralky i hriesnik), v druhom pripade, pary vyuzivaju vlastnosti, ktore Stvoritel prisudil nasim telam. Samozrejme, nehovoriac o abortivnej antkoncepcii, kedy pouzitim diabolskych metod(usmrcovanim pocateho zivota) sa vystavujes riziku exkomunikacie. Ale vy to mate maksie. Vy mozete. Vy ste vlastne exkomunikovani aj tak ...

quote:

Taktiez mi vysvetli, ci je v poriadku rodicovske planovanie, ze teraz chceme a tuzime mat dietatko?
Samozrejme, ze je v poriadku. Vychova deti je aj o zodpovednosti. Samozrejme, ak sa i napriek planom dieta pritrafi - krestan katolik takyto zivot prijima so samozrejmostou a s radostou. Vy to mate opat jednoduchsie(?). Vy takeho to jedinca mozte i zabit - u vas je to iba hriech. Ked opat uverite v Krista, viera vas ocisti.




 Počet príspevkov: 1964  ~  Člen od: 05 marec 2005  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 26 máj 2006 :  09:01:57  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Vlkodlak
quote:

Taktiez mi vysvetli, ci je v poriadku rodicovske planovanie, ze teraz chceme a tuzime mat dietatko?
Samozrejme, ze je v poriadku. Vychova deti je aj o zodpovednosti. Samozrejme, ak sa i napriek planom dieta pritrafi - krestan katolik takyto zivot prijima so samozrejmostou a s radostou.


dobre, suhlasim ze k rodicovstvu treba zodpovednost. suhlasim povedzme aj s rozhodovanim ze ci dieta a kolko. nechapem jedine: preco nie je napr. Billingosova metoda hriechom? ked jedinou podstatou tejto metody je nemat deti a sexovat. coz je potstatou aj ínej antíkoncepcíe? teda okrem prirodzenosti - tam su rozdiely.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Aniko

Stav: offline

 Odoslaný - 26 máj 2006 :  09:59:35  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Aniko  Pridať Aniko do zoznamu priateľov
Pôvodne poslal Vlkodlak
..v druhom pripade, pary vyuzivaju vlastnosti, ktore Stvoritel prisudil nasim telam.
Na to Ti zástancovia piluliek môžu oponovať, že Stvoritel nám prisúdil aj poznanie a schopnosť ovplyvniť dianie v tele, ktoré môžme /dokonca máme/ využívať.

Samozrejme, ak sa i napriek planom dieta pritrafi - krestan katolik takyto zivot prijima so samozrejmostou a s radostou. Vy to mate opat jednoduchsie(?).
No, ešte že si tam dal ten otáznik... Každý splodený život v lone prijíma protestant ako od Boha daný, možno niekedy aj so starosťou, ale s vedomím, že Boh ho dal. Boh, ktorý sa o nás stará, ktorý je naším Otcom...

Vy takeho to jedinca mozte i zabit - u vas je to iba hriech. Ked opat uverite v Krista, viera vas ocisti.
Hlúposti, Vlčik.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1311  ~  Člen od: 10 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 23 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 26 máj 2006 :  10:29:03  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
add planovane rodicovstvo a reakcia vlcka:
quote:
Samozrejme, ze je v poriadku. Vychova deti je aj o zodpovednosti.

Takze ak Boh da rodicom dieta, kd to este nepovazuju za vhodne a "planuju" rodicovstvo inak, je NEZODPOVEDNY. Co ma spolocny pocet deti so zodpovednostou Nasi stari rodicia rodiacia mali bezne 10 deti a nezodpovedni neboli. Dokonca si dovolim tvrdit, ze konzumny zivot bez zavezkov a v extremnom hmotnom blahobyte ktory je trvalo neudrzatelny je iba na nasu skodu, Pretoze dnes vacsinou rodicia planuju pocet deti podla poctu skrin v domacnosti (vyjadrene expesivne ale skutocne dnes sa pozerame skor na hmotne vybavenie dietata, ako na to, co skutocne potrebuje a to pristup rodicov)
quote:
Samozrejme, ak sa i napriek planom dieta pritrafi - krestan katolik takyto zivot prijima so samozrejmostou a s radostou.

To akoze prisiel zivot medzi nas, Boh ucinil maly zazrak a podlateba krestan-katolik povie: "No, co uz, ked sa pritrafilo..." Fakt uzasny pohlad a dovera v Boha. Dieta sa iba tak nepritrafi...
quote:
Vy to mate opat jednoduchsie(?). Vy takeho to jedinca mozte i zabit - u vas je to iba hriech. Ked opat uverite v Krista, viera vas ocisti.

No a na takyto nezmysel si kde uz prisiel. Uz len vyraz "iba hriech" je nezmyslom. Vlcko, trocha si to ujasni, bo uz si ako Pavelba, nevies o com pises.

Dufam z moj prispevok nebude zmazany ani dodatocne upravovany. Inak som rad, ze som stihol prispiet pred zamknutim temy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 5 Previous Topic: Planovane vs. zodpovedne rodicovstvo Téma Next Topic: Hriesnost sexuality.  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06