Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 warez - kradez alebo nie ?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Panna Mária a Boh Téma Next Topic: Manželstvo, rodina
Strana: z 9

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:13:26  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
Spiragov katechizmus:

citácia:
Zvláště se zapovídá v 7. přikázání krádež, loupež, podvod, lichva, poškozování cizího majetku, zadržování nalezených nebo vypůjčených věcí a neplacení dluhů.

1. Krádeží se rozumí tajné odnětí cizího majetku proti rozumné vůli majetníkově.


To, čo je dôležité je, že sa jedná o odňatie majetku. Stiahnutím si nejakého programu však tvorcovi žiaden majetok neodnímame (to by sa stalo vtedy, ak by sme ukradli priamo CD s daným programom).

To, o čo tvorca programu prichádza je totiž len obchodná zmluva medzi ním a človekom, čo sťahuje jeho program. Konkrétne, prichádza o možnosť vzniku tejto zmluvy. Tá by však vznikla jedine obojstrannou dobrovoľnou dohodou, ktorú sťahujúci zjavne nemá záujem uzatvoriť (inak by nesťahoval) a tým pádom sa tvorcovi žiaden majetok neodňal a nejedná sa teda o krádež.

Inou vecou ale je, pokiaľ by sťahujúci tento program chcel ďalej predávať, pretože sa jedná o nečestné podnikanie (za istých podmienok priamo o podvod, či krádež (ak kupujúcu nevie, že kupuje nelegálny software)), kedy tvorcovi nieje problém konkurovať nižšou cenou, ako sú jeho výrobné náklady. K podobnej situácii dochádza, ak by som napríklad nelegálne stiahol programovací jazyk a na ňom tvoril programy, ktorú budem ďalej predávať a takto zarábať, pretože tým opäť škodím ľuďom, ktorý si tento programovací jazyk zakúpili.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 04 november 2011 :  19:30:05



na toto sa odvolavat nema zmysel, pan Spiragov, ked tvoril tieto pravidla nemal ani tusaka o nejakom softwere a podobnych veciach, nemyslite?, pretoze keby ano, vyzerali by tie parvidla inak !

pretoze dnesni knazi toto za kradez dnes povazuju


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:19:17  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Prekopírovanie stránok z knihy je úplne bežnou vecou a deje sa to aj oficiálne. Nie je to ani protizákonné a aj priamo v knižnici to umožnia. Pri programoch ide o to isté.

mak: Čo sa týka zákonov, ja som sa vyjadril, aký je v tomto smere môj postoj k zákonom Slovenska a prečo nie je hriešny.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  13:00:56




zákony si povinný dodržiavať (okrem prípadu že sú v rozpore s Božím zákonom) ináč porušuješ 4.Božie prikázanie. Porušenie 4. Božieho príkazu je hriešne. Pretože zákon zakazuje nelegálne sťahovanie SW a dokonca to trestá väzením je to hriechom. Pritom nezaváži či ide o porušenie 4. alebo 7. Božieho príkazu.

áno knižnice umožňujú kopírovanie strán kníh, ale len na štúdijné účely a nie na bežné používanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:24:32  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Spiragov katechizmus:

citácia:
Zvláště se zapovídá v 7. přikázání krádež, loupež, podvod, lichva, poškozování cizího majetku, zadržování nalezených nebo vypůjčených věcí a neplacení dluhů.

1. Krádeží se rozumí tajné odnětí cizího majetku proti rozumné vůli majetníkově.


To, čo je dôležité je, že sa jedná o odňatie majetku. Stiahnutím si nejakého programu však tvorcovi žiaden majetok neodnímame (to by sa stalo vtedy, ak by sme ukradli priamo CD s daným programom).

To, o čo tvorca programu prichádza je totiž len obchodná zmluva medzi ním a človekom, čo sťahuje jeho program. Konkrétne, prichádza o možnosť vzniku tejto zmluvy. Tá by však vznikla jedine obojstrannou dobrovoľnou dohodou, ktorú sťahujúci zjavne nemá záujem uzatvoriť (inak by nesťahoval) a tým pádom sa tvorcovi žiaden majetok neodňal a nejedná sa teda o krádež.

Inou vecou ale je, pokiaľ by sťahujúci tento program chcel ďalej predávať, pretože sa jedná o nečestné podnikanie (za istých podmienok priamo o podvod, či krádež (ak kupujúcu nevie, že kupuje nelegálny software)), kedy tvorcovi nieje problém konkurovať nižšou cenou, ako sú jeho výrobné náklady. K podobnej situácii dochádza, ak by som napríklad nelegálne stiahol programovací jazyk a na ňom tvoril programy, ktorú budem ďalej predávať a takto zarábať, pretože tým opäť škodím ľuďom, ktorý si tento programovací jazyk zakúpili.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 04 november 2011 :  19:30:05



na toto sa odvolavat nema zmysel, pan Spiragov, ked tvoril tieto pravidla nemal ani tusaka o nejakom softwere a podobnych veciach, nemyslite?, pretoze keby ano, vyzerali by tie parvidla inak !

pretoze dnesni knazi toto za kradez dnes povazuju



Pôvodne zaslal saxsax - 05 november 2011 :  14:13:26



Avšak už vtedy bola možnosť odpísať si text knihy bez vedomia jej autora, či vydavateľa.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:26:13  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
tretikrat ti radim, spytaj sa knaza! ked nam neveris, mozno ti dokaze lepsie poradit (a mozno ho presvedcis ze to hriech neje )

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:27:55  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
mak: Zákony dodržiavať mienim, ale týka sa to zákonov mojej vlasti, nie zákonov Slovenska. Týmto sa ale už dostávame mimo témy.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:29:55  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
a v ktorom state je nelegalne stahovanie povolene? stvrty krat ti radim: spytaj sa knaza

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:45:41  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:


Avšak už vtedy bola možnosť odpísať si text knihy bez vedomia jej autora, či vydavateľa.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:24:32



samozrejme, keby poznali a boli ine formy, konali by inak , svojim sposobom kradli mnohokrat, ved i v tej dobe existovala rozna spionaz a kradeze dusevneho vlastnictva, co si budeme nahovarat, ze to bolo inak


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:48:43  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


Avšak už vtedy bola možnosť odpísať si text knihy bez vedomia jej autora, či vydavateľa.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:24:32



samozrejme, keby poznali a boli ine formy, konali by inak , svojim sposobom kradli mnohokrat, ved i v tej dobe existovala rozna spionaz a kradeze dusevneho vlastnictva, co si budeme nahovarat, ze to bolo inak



Pôvodne zaslal saxsax - 05 november 2011 :  14:45:41



Mne ide o to, že už v tej dobe bola možnosť vykonať obdobu sťahovania a aj napriek tomu táto definícia túto možnosť nezavrhuje.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:49:57  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
a v ktorom state je nelegalne stahovanie povolene? stvrty krat ti radim: spytaj sa knaza

Pôvodne zaslal slavom - 05 november 2011 :  14:29:55


Pokiaľ by bolo povolené, už by nemohlo byť nelegálne... nedávno som niekde čítal, že v Španielsku to povolil súd.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  14:57:59  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
si španiel? a fakt to myslim spytaj sa toho knaza

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  15:00:51  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
citácia:


Avšak už vtedy bola možnosť odpísať si text knihy bez vedomia jej autora, či vydavateľa.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:24:32



samozrejme, keby poznali a boli ine formy, konali by inak , svojim sposobom kradli mnohokrat, ved i v tej dobe existovala rozna spionaz a kradeze dusevneho vlastnictva, co si budeme nahovarat, ze to bolo inak



Pôvodne zaslal saxsax - 05 november 2011 :  14:45:41



Mne ide o to, že už v tej dobe bola možnosť vykonať obdobu sťahovania a aj napriek tomu táto definícia túto možnosť nezavrhuje.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:48:43



v obdobi stredoveku, skor ako autorske diela, boli v ramci cechov chranene tradicne vyrobne postupy. Za urcity akysi milnik sa oznacuje Gutenbergov vynalez knihtlace v polovici 15. storocia. Spustenie masivneho rozmnozovania literarnych, ale aj hudobnych diel (v notovych zaznamoch), prinutili vydavateľov, tlaciarov ale aj samotnych autorov o zasadenie sa za institucionalizaciu autorskopravnej ochrany


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  15:11:42  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
stacilo aby hudobnika pocul clovek tiez hudobnik a uz stacilo aby ten zlodej to vydal a bol automaticky autor. A ten prvý mal smolu. Nijako potom nedokázal že to on urobil a nie ten kto to vydal.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  15:17:06  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
a v ktorom state je nelegalne stahovanie povolene? stvrty krat ti radim: spytaj sa knaza

Pôvodne zaslal slavom - 05 november 2011 :  14:29:55


Pokiaľ by bolo povolené, už by nemohlo byť nelegálne... nedávno som niekde čítal, že v Španielsku to povolil súd.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:49:57


to ze niekde zlegalizuju lahke drogami neznamena ze tie drogy prestanu byt zle a teda nebudu hriechom. To co je hriechom sa neurcuje podla toho ci je to ne/legalne

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  15:20:29  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
stahovanie softwaru splna definiciu Spiragovho katechizmu.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  16:08:53  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:

v obdobi stredoveku, skor ako autorske diela, boli v ramci cechov chranene tradicne vyrobne postupy. Za urcity akysi milnik sa oznacuje Gutenbergov vynalez knihtlace v polovici 15. storocia. Spustenie masivneho rozmnozovania literarnych, ale aj hudobnych diel (v notovych zaznamoch), prinutili vydavateľov, tlaciarov ale aj samotnych autorov o zasadenie sa za institucionalizaciu autorskopravnej ochrany
Pôvodne zaslal saxsax - 05 november 2011 :  15:00:51


No tak v tomto sa s Vami zhodnem. S preberanou témou sa to dá aj spojiť vtedy, ak by človek, čo niečo stiahol toto niečo použil pri výrobe vlastného produktu, ktorý bude ďalšej šíriť.

Takže napríklad, ak by som si stiahol pieseň a použil ju pri tvorbe nejakého filmu, tu už ku krádeži dôšlo a je to hriech.

Postoj, ktorý tu ja označujem za bezhriešny je ten, keď má napríklad niekto na počítači, ktorý nieje počítačom firemným, nelegálny Windows.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  16:18:07  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
je jasne ze cely cas sa bavime o stahovani na neziskove ucely.

K tomu windows pripocitaj aj Office. Minimalne.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  20:27:23  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
a co tak sa spytat knaza?

Pôvodne zaslal slavom - 05 november 2011 :  13:28:30


Ak by som mal na to dôvod, či nejakú pochybnosť, mohol by som sa spýtať. Od kňaza (Spiraga, ktorý ten katechizmus spísal) mám definíciu krádeže a podľa nej to krádež nie je a tak na otázky kňazovi nevidím dôvod. Či s ním mám prejsť celý katechizmus a pýtať sa ho, či to je pravda?

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  13:43:18




noooo, tu je kameň úrazu..
že vy ani necítite, že by ste tým robili niečo zlé.. uff..
preto vravím - možno vám subjektívne všetky tie definície nesedia na krádež - ak sa to týka softwaru, mne však áno. Je to teda nie iba o zákonoch svetských, ako aj cirkevných, ale aj o vašom svedomí. Ja keby som niečo na čierno stiahla a vedela by som, že to sťahujem načierno, najprv by ma asi tak hrýzlo svedomie, že by som sa išla sama udať a potom by som sa od hanby asi prepadla pod zem na spovedi

ale ok - teraz počkajme, ved vy sa to recon knaza pri najbližšej spovedi opýtate.. uvidíte a už len to, že tu nad tým špekulujete podla mna znamená, že už sa vo vas čosi pohlo..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  20:31:48  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:
mak: Zákony dodržiavať mienim, ale týka sa to zákonov mojej vlasti, nie zákonov Slovenska. Týmto sa ale už dostávame mimo témy.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  14:27:55



recon - smiem sa opýtať v akej krajine žijete?? ja som myslela, že vy ste slovák a ja tu žijete..
samozrejme, nemusím vám hádam vysvetlovať, že ste povinní rešpektovať zákony SR, pokiaľ sa na území SR zdržiavate - naše slovenské zákony nie sú v rozpore s tými kresťanskými normami predsa, (síce -2 výnimky som sama našla, ale vás sa to netýka..... )

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  20:34:08  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:


ale ok - teraz počkajme, ved vy sa to recon knaza pri najbližšej spovedi opýtate.. uvidíte a už len to, že tu nad tým špekulujete podla mna znamená, že už sa vo vas čosi pohlo..

Pôvodne zaslal mortinia - 05 november 2011 :  20:27:23



Nepohlo sa nič. Ja som len pomocou katechizmu zdôvodnil, prečo to nie je hriech krádeže (pre väčšinu z Vás by ale možno bol hriechom proti 4. prikázaniu - pre mňa nie) a následne už iba odpovedám.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mortinia

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  20:40:40  Zobraziť profil  Pridať mortinia do zoznamu priateľov
citácia:


Nepohlo sa nič. Ja som len pomocou katechizmu zdôvodnil, prečo to nie je hriech krádeže (pre väčšinu z Vás by ale možno bol hriechom proti 4. prikázaniu - pre mňa nie) a následne už iba odpovedám.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  20:34:08



tak ako myslíte no... viete, nie stále sa dá žiť podla teórie, niekedy musíme aj naše svedomie počúvnuť.. Ja niekedy na spovedi poviem aj vec, čo vraj nie je hriech - preistotu.. a ked ma knaz opraví, tak ma opraví, ale radšej vysypem všetko, jak by som sa mala zaťažovať s tým, čo povedať a čo nepovedať podla teórie.. Je to vec svedomia no.. každopádne, čo stratíte, ak sa na to kňaza opýtate?? - podľa mna nič..

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 997  ~  Člen od: 07 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 13 máj 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  21:02:47  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:


Nepohlo sa nič. Ja som len pomocou katechizmu zdôvodnil, prečo to nie je hriech krádeže (pre väčšinu z Vás by ale možno bol hriechom proti 4. prikázaniu - pre mňa nie) a následne už iba odpovedám.

Pôvodne zaslal Reconquistador - 05 november 2011 :  20:34:08



tak ako myslíte no... viete, nie stále sa dá žiť podla teórie, niekedy musíme aj naše svedomie počúvnuť.. Ja niekedy na spovedi poviem aj vec, čo vraj nie je hriech - preistotu.. a ked ma knaz opraví, tak ma opraví, ale radšej vysypem všetko, jak by som sa mala zaťažovať s tým, čo povedať a čo nepovedať podla teórie.. Je to vec svedomia no.. každopádne, čo stratíte, ak sa na to kňaza opýtate?? - podľa mna nič..

Pôvodne zaslal mortinia - 05 november 2011 :  20:40:40



Pozrite - spýtať sa zaiste môžte. Avšak ja som si to našiel aj v katechizme ako to je a moje tvrdenie mi tu nikto nevyvrátil. Takže pokiaľ by to teoreticky aj hriech bol, dopustil by som sa ho z nevedomosti a to konkrétne z nevedomosti nezavinenej, keďže som sa snažil si overiť hriešnosť, či bezhriešnosť môjho konania.

Čo sa týka svedomia, to by mi niečo stiahnuť nezakazovalo (aspoň myslím).

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  21:57:02  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
recon.
Kto chce hľadá spôsob kto nechce hľadá dôvod.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slavom

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  21:58:19  Zobraziť profil  Pridať slavom do zoznamu priateľov
ale my sme tu dokazali a odôvodnili preco to hriech JE! a to ze to nechcete prijat vas neospravedlnuje, dokonca som sa na to pytal aj knaza a spytam sa aj dalsich, a dobre vam hovorim treba sa na to opytat

TOTUS TUUS (motto bl. Jana Pavla II)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 261  ~  Člen od: 02 november 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2012 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Ales

Stav: offline

 Odoslaný - 05 november 2011 :  21:59:14  Zobraziť profil  Pridať Ales do zoznamu priateľov
citácia:
Čo sa týka svedomia, to
by mi niečo stiahnuť
nezakazovalo (aspoň
myslím).

viem ta ako informatik pochopit.

Dostal som ban, nereagujte na moje prispevky prosim.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 10389  ~  Člen od: 09 december 2004  ~  Posledná návšteva: 11 november 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 06 november 2011 :  20:57:21  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
ake su tresty za spachanie tohto zlocinu?
s akou prisnostou stat dohliada nad dodrzovanim tohto zakona?

 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 9 Previous Topic: Panna Mária a Boh Téma Next Topic: Manželstvo, rodina  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06