Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Krst a spasa
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Otvorený dopis Téma Next Topic: Mám problém
Strana: z 14

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  03:23:27  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal pavelba
Odpáliť úprimne hľadajúceho je ľahké, ale stáť si za názorom, udržať ...

To hovoris o zaleme? Lebo to je jediny prispievajuci ktory nas opustil po priamej korespondencii so mnou (ktoru som mimochodom nezacal ja) a este po sebe aj urazene zmazala prispevky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  06:07:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
Veritas, vdaka za pekne a povzbudive slova, prajem vela trpezlivosti a Bozej lasky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  08:40:19  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Odpoveď pre pavelba...

Katechumen-lotor na kríži.
Katechumen je ten, kto sa pripravuje na krst. V honbe za doslovným výkladom Písma Svätého často zabúdame na jednu vec: Boh je pánom situácie. On povolá koho chce, kedy chce! Ale!
Lotor nemusel byť pokrstený, keďže po smrti ešte nešiel do nebeského kráľovstva ale do raja (predpeklia). Vykupiteľké dielo ešte nebolo dokončené. Aj keď lotor zomrel ešte nebol vykúpený! NEŠIEL DO NEBA!
Dielo vykúpenia sa sa dovŕšilo až o tri dni, keď Kristus vstal z mŕtvych! Chápete? Lotor, ako spravodlivý (keďže dúfal v Pána, veril Ježišovi) sa ocitol na tri dni v predpeklí, kde prebývali duše spravodlivých starého zákona. Po zmŕtvychvstaní Ježiša sa im otvorilo nebeské kráľovstvo a Kristus sám ich voviedol do svojho príbytku. Teda načo krst, keď sám Kristus (Boh, Duch Svätý, Ježiš) ich voviedol tam, kde je zotretá každá slza z líc...?


Kňazi a ich moc.
Kristus bol Veľkňaz - (aj vo Sv. Písme je povedané - "Ty si kňaz naveky, podľa radu Melchizedechovho").
Kristus mnohými spôsobmi (dalo by sa povedať "ceremóniami") ukázal, aká je jeho vôľa:
3x povedal: "pas moje baránky"
povedal: "čo zviažete na zemi, komu odpustíte...bude zviazané/odpustené v nebi..."
povedal: "Toto robte na moju pamiatu..."
povedal: "kto bude piť moju krv a jesť moje telo...bude mať život večný..." (Ty si kedy naposledy jedol a pil Kristovu krv, keďže predpokladám, že neveríš v opravdickú prítomnosť Krista vo Sviatosti...?)
a iné...

Pri sv. spovedi sa vyznávaš z hriechov, ktoré si predtým premeditoval, oľutoval. Si si asi nevšimol poradie úkonov pri sv. spovedi. Zopakujem:
- spytovanie svedomia: mimoriadne dôležitá a najdlhšie trvajúca procedúra. Tu si uvedomujem, čo robím zlé, formulujem a hľadám svoje slabé stránky - hriechy. Robím to v tichosti (napr. doma) pred a s Bohom!
- ľútosť: opäť sám doma v tichosti, ľutujem a modlím sa k Bohu. Pred Pánom ľutujem svoje neduhy a poklesky. (Tu sa častokrát skutočne aj plače, lebo si uvedomujeme, ako veľmi Boha hriechom zraňujeme...)
- vyznanie hriechov (spoveď): až teraz idem ku kňazovi a poviem mu hriechy (môžem z pamäti alebo som si ich mohol aj napísať). Vyznám, kňaz mi niečo na to povie, povzbudí, poučí, pokarhá, dá mi urobiť zadosťučenie (pokutu). Potom nasleduje verejné vyjadrenie mojej túžby snažiť sa nehrešiť, resp. snahy o polepšenie ("...chcem sa naozaj polepšiť a hriechu sa chrániť..."). Kňaz až potom udelí rozhrešenie. (v mene Ježiša) V MENE JEŽIŠA! "Ak čokoľvek robíte v mojom mene..." (slová Písma)
- predsavzatie: opäť mimo spovednice, v kľude s Bohom a pred Bohom vykonám si silné predavzatie, pomodlím sa o silu. A vykonám určené zadosťučinenie.

Ako vidíš sv. spoveď je len v jednom bode (a práve v tom najkratšom) pri kňazovi. Ostatné všetko sa deje s Bohom. No kňaz je mimoriadne dôležitý. Lebo:
Kňaz je vedený duchom svätým, viac, ako ktokoľvek iný (pretože je pomazaný, žije v modlitbe viac, ako kto iný z nás, má moc od samého Krista). A je to človek, ktorý nám vie poradiť ako v budúcnosti nehrešiť. Je to osoba, ktorá nám dá aj "pokutu" za hriechy.
Ak som totiž ukradol 5000 korún, tak kňaz mi (podľa situácie!) dá nahradiť spôsobenú škodu.
Sv. spoveď je jedna z najlepších sviatostí, lebo dostávame silu duchovnú ale aj ľudskú ...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  09:36:29  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas
Katechumen je ten, kto sa pripravuje na krst.

A uz vieme, co je ten krst? Si napisal dlhu uvahu, a prebral si vsetko okolo, ale tvoju predstavu o krste si nepredviedol.

quote:
On povolá koho chce, kedy chce!

Cize je babkar?

quote:
Lotor nemusel byť pokrstený, keďže po smrti ešte nešiel do nebeského kráľovstva ale do raja (predpeklia).

Aha, tu bolo nase nedorozumenie, lebo raj bol na zaciatku a volal sa Eden.

Mimochodom, ako je to podporene Pismom?

quote:
Vykupiteľké dielo ešte nebolo dokončené. Aj keď lotor zomrel ešte nebol vykúpený! NEŠIEL DO NEBA!
Dielo vykúpenia sa sa dovŕšilo až o tri dni, keď Kristus vstal z mŕtvych!

Cas ma suvis s priestorom a s hmotou, je to fyzikalna kategoria. Ak je Boh duch a je nad svojim stvorenim, tak nie je limitovany ani casom.

quote:
Chápete? Lotor, ako spravodlivý (keďže dúfal v Pána, veril Ježišovi) sa ocitol na tri dni v predpeklí, kde prebývali duše spravodlivých starého zákona.

Cize hades, podsvetie?

quote:
Teda načo krst, keď sám Kristus (Boh, Duch Svätý, Ježiš) ich voviedol tam, kde je zotretá každá slza z líc...?

Voviedol ich preto, lebo mali vieru a teda presli krstom.

quote:
Ty si kedy naposledy jedol a pil Kristovu krv, keďže predpokladám, že neveríš v opravdickú prítomnosť Krista vo Sviatosti...?


Hmm, predpokladas, a potom si na takychto mylnych predpokladoch zakladas svoje teorie.

Kristus je pritomny, ale nie pre to, ze niekto povazuje istu cinnost za sviatost, ale preto, lebo slubil, z bude vzdy v strede medzi ludmi, ak sa v jeho mene zidu.

quote:
- vyznanie hriechov (spoveď): až teraz idem ku kňazovi a poviem mu hriechy (môžem z pamäti alebo som si ich mohol aj napísať). Vyznám, kňaz mi niečo na to povie, povzbudí, poučí, pokarhá, dá mi urobiť zadosťučenie (pokutu). Potom nasleduje verejné vyjadrenie mojej túžby snažiť sa nehrešiť, resp. snahy o polepšenie ("...chcem sa naozaj polepšiť a hriechu sa chrániť...").

Toto je problematicke. Aku pokutu? Preco? Z akeho titulu?

quote:
Kňaz až potom udelí rozhrešenie. (v mene Ježiša) V MENE JEŽIŠA! "Ak čokoľvek robíte v mojom mene..." (slová Písma)

Cize Kriziacke vypravy, nabozensky fanatici zabijajuci v mene Kristovom, toto vsetko je OK a nebodaj ich Kristus este aj pozehnava?

quote:
A vykonám určené zadosťučinenie.

Ake a naco?

quote:
Kňaz je vedený duchom svätým, viac, ako ktokoľvek iný (pretože je pomazaný, žije v modlitbe viac, ako kto iný z nás, má moc od samého Krista).

Ako pomazany? Nezalezi to azda na spolocnej dohode Ducha a cloveka, ze sa necha niektop viest?

Zije v modlidbe viac ako kto? Hocikto iny? A to vies ako posudit?

quote:
A je to človek, ktorý nám vie poradiť ako v budúcnosti nehrešiť. Je to osoba, ktorá nám dá aj "pokutu" za hriechy.
Ak som totiž ukradol 5000 korún, tak kňaz mi (podľa situácie!) dá nahradiť spôsobenú škodu.

Prudky omyl! Nahrda skody je nie pokuta, ale zodpovednost.

quote:
Sv. spoveď je jedna z najlepších sviatostí, lebo dostávame silu duchovnú ale aj ľudskú ...

Iste, aj posedenie u psychologa ma rovnaky ucinok a v podstate aj procesny priebeh. Cize psychologia.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  09:45:18  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
quote:
(Ty si kedy naposledy jedol a pil Kristovu krv, keďže predpokladám, že neveríš v opravdickú prítomnosť Krista vo Sviatosti...?)



V nedeľu, na slávení Pamiatky Pánovej večere. A jedol som chlieb, a pil víno /červené/, tak ako to Pán prikázal.

1 Korintským 11:23  Lebo ja som prijal od Pána, čo som vám aj vydal, že Pán Ježiš v noci, v ktorej bol zradený, vzal chlieb
24  a poďakujúc lámal a povedal: Vezmite, jedzte, toto je moje telo, ktoré sa za vás láme. To čiňte na moju pamiatku.
25  Tak tiež i kalich, keď bolo po večeri, hovoriac: Tento kalich je tá nová smluva v mojej krvi; to čiňte, koľkokoľvek ráz by ste pili, na moju pamiatku.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  09:58:52  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ako vies, ze prikazal pit cervene vino?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 11 november 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:06:17  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal Mato

Ako vies, ze prikazal pit cervene vino?


Neviem. ECAV v Petrzalke pouziva biele.

Myslim, ze ide len o psychologicky efekt cerveneho vina a cervenej krvi.

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

pavelba

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:06:21  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: pavelba  Pridať pavelba do zoznamu priateľov
To: Veritas

quote:
Dielo vykúpenia sa sa dovŕšilo až o tri dni, keď Kristus vstal z mŕtvych! Chápete? Lotor, ako spravodlivý (keďže dúfal v Pána, veril Ježišovi) sa ocitol na tri dni v predpeklí, kde prebývali duše spravodlivých starého zákona. Po zmŕtvychvstaní Ježiša sa im otvorilo nebeské kráľovstvo a Kristus sám ich voviedol do svojho príbytku

Odpoveď nájdeš tu: http://www.blumental.sk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50

To: Mato
quote:
Ako vies, ze prikazal pit cervene vino?


To neviem, ale krv pripomína viac červené ako biele, ak v Písme nie je špecifikovaná farba /ale pozriem na to/, v tom prípade je to nepodstatné.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 4769  ~  Člen od: 06 december 2003  ~  Posledná návšteva: 28 máj 2007 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:14:44  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Drahy veritas, k tejto teme sa radsej uz vyjadrovat nebudem, ale prosim uvedom si, ze davas katechzmus (teda nieco co vytvorili ludia a co teda vekom je urcite "preverene" - v tom negativnom slova zmysle, pozrime sa do historie) na jednu uroven s Pismom.

ŠTICH

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:19:26  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Katechizmus je ako vykladovy slovnik k Pismu...

Teda vy, co neuznavate vierouku (katechizmus je vierouka Cirkvi), asi ani nepouzivate ziadne slovniky, lebo ich vytvorili ludia a lustite vsetko v originali...
A potom je vysledok precitania zly...

Pripomina mi to jeden vtip:
Kolko protestantov treba na vymenu ziarovky?
???
Ani jedneho. Ziarovka sa v Pisme nespomina, je teda nebiblicka a teda neexistuje...
:)))

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:21:03  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
K tomu jedeniu TELA a pitiu KRVI, ked Jezis "lamal a daval", tak neodrezaval zo seba a povedal "toto cinte na moju pamiatku", teda to co cinil on, o nejakej trans.... desi, cosi nehovoril. RKC vlastne vzdy znova ukrizovava Jezisa na omsi a este pritom prosi Boha aby tuto obetu prijal - teda nestaci, ze zomrel raz. Ak tvrdim, ze oplatka je TELO Kristove, tak je potom nie je jedenie ludskeho tela
Myslim, ze ani v tejto teme sa nedohodneme, pretoze vy sa drzite katechizmu, ktori ako hovorite vznikal pocas historie a najviac v obdobi "temna" teda v stredoveku. Je bytocne sa o tom hadak, kedze vy mate odlisne autority.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:26:37  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
A čo viera?

Veriť, že skutočne je tam?

Keby sme mali vieru horčičného zrnka - vrchy by sme prenášali.

Ak máme vieru, Kristus je a (a prečo by nebol, keď veríme) prítomný v hostii...

VIERA, CHLAPCI, VIERA, PRETVÁRA ĽUDSKÉ SRDCIA A SVET.
A VIERA PRETVORÍ oplátku na "TELO KRISTOVO"... :)

...čo okom nevidíš, veriť v to silne máš... :)

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:36:32  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
na tom horcicnom zrnku nieco bude

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:37:14  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Takze to mam skutocne verit, ze ak zjem hostiu, zjedol som kusok Jeho skutocneho tela. Prepac, ale nie som ludozrut. Prosim neurazte sa, ale tak to skutocne vidim, ako praktiku africkeho kmena.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:39:04  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Bozia pritomnost nie podmienena ziadnym predmetom, Bozia pritomnost je absolutna, to len my, kvoli nasej hriesnosti ho nevidime.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:41:20  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
Vidíš, Lajos, absolútne nepochopenie podstaty premenenia...
A rozpravas nam tu o tom... ;)

Pri hostii sa meni PODSTATA a nie FORMA... ;)

A ci je viac: PODSTATA alebo FORMA?

Ak ja pisem text, tak menej zalezi na forme a viac na podstate textu...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:47:48  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas
Pri hostii sa meni PODSTATA a nie FORMA... ;)


A nie je to len nahodou tak, ze sa meni len interpretacia, pricom podstata zostava rovnaka?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:49:11  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Hej ved o tej podstate tu hovorime, formou je to stale oplatka, ale podstatou je to podla vas telo, teda "maso"

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:51:53  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
No, ono je to v skutočnosti niečo ako "spôsob" - preto sa aj hovorí, že Kristus je prítomný v "spôsobe chleba" a v "spôsobe vína"...

No nechcel som vás zaťažovať hneď od začiatku vecami, ktorým neviem do akej miery chápete... No veď sa ešte uvidí...

Teda správe je hovoriť: KRISTUS JE PRÍTOMNÝ V SPOSOBE CHLEBA A VÍNA...

A pokiaľ trvajú tieto spôsoby, tak je fyzicky prítomný, možno ho držať v rukách a pod...
Preto hostiu nemôže len tak hocikto chytať...

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

veritas

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:53:51  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: veritas  Odoslať ICQ správu pre: veritas  Pridať veritas do zoznamu priateľov
EE-ee...

Nie je to mäso, nie je to krv -> takú akú vidíme a akú si predstavujeme v živom organizme... :)

Ako vieme Kristus po vzkriesení dostal nové, oslávené telo - ako vieme, akú krva malo toto oslávené telo? Ako vieme, eké telo mal po vzkriesení? No?

VIERA! FIDE! FIDE! FIDE!

Viera nás zachráni! Nie rozumovanie!!! :)

2Pt 1,20 | Sir 28,15 | Mt 18,15-22
Autor bol od roku 2001 animátorom a pomocníkom vo farnosti Bratislava-Rača, pracoval v oblasti výpočtovej techniky. Od roku 2006 študuje katolícku teológiu. Je praktizujúcim kresťanom-katolíkom. Internetové stránky autora: www.trobon.org. Pane, ja viem, že za veľa nestojím, ale Ty vieš, ako veľmi Ťa milujem!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2806  ~  Člen od: 11 august 2004  ~  Posledná návšteva: 22 február 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  10:57:56  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
ja verim v Boha absolutneho a take nieco, ze kto moze drzat nejaky predmet, kto na to nem pravo, ked nahodou ten predmet padne, ta pomali prechadzame k ostatkom svatych, potom k talizmanom a sme v pohanstve. Chapes asi moju paralelu a dovod, preco nemozem tejto veci verit. Boh je absolutny a nezavisly na nasich predmetoch, u neho niej je rozhodujuce ci mam, alebo nemam kriz na dverach, u neho zalezi ci ho mam v srdci, ci mam vieru v neho a ochotu odovzdat mu zivot...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  11:03:02  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
No, ono je to v skutočnosti niečo ako "spôsob" - preto sa aj hovorí, že Kristus je prítomný v "spôsobe chleba" a v "spôsobe vína"...

Sposob = forma prevedenia.

quote:
Teda správe je hovoriť: KRISTUS JE PRÍTOMNÝ V SPOSOBE CHLEBA A VÍNA...

Ak je pritomny v sposobe, tak je pritomny formou (a co obsah = podstata?), to znamena, ze oblatka a vino su sucastami tela Kristovho.

quote:
A pokiaľ trvajú tieto spôsoby, tak je fyzicky prítomný, možno ho držať v rukách a pod...

Takze vlastne okultizmus.

quote:
Preto hostiu nemôže len tak hocikto chytať...

A co ked oblatky zozeru mysi (co ked predsa)?

Ale uz konzumovat, prezuvat a neskor zaludocnymi stavami stravit a rozlozit, posunut do creva a vykadit ano...

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Marcelllooo

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  11:06:08  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: Marcelllooo  Odoslať ICQ správu pre: Marcelllooo  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: Marcelllooo  Pridať Marcelllooo do zoznamu priateľov
quote:
Pôvodne poslal veritas
Nie je to mäso, nie je to krv -> takú akú vidíme a akú si predstavujeme v živom organizme... :)

To rozhodne nie. Forma je oblatka a vino. Podstata je telo a krv. A nie len symbolicky.

quote:
Ako vieme Kristus po vzkriesení dostal nové, oslávené telo - ako vieme, akú krva malo toto oslávené telo? Ako vieme, eké telo mal po vzkriesení? No?

Kristus mal telo z oblatkoveho cesta a roznych druhov vin??? Toto naznacujes?

Nuz, zjavoval sa ucenikom a Tomas dokonca mu vlozil do ran prsty. Ci aj toto telo zahodil a zobral si este ine?

GMK: Geniálny Marcelllooo Kráľ

 Krajina: Antigua and Barbuda  ~  Počet príspevkov: 10311  ~  Člen od: 15 máj 2004  ~  Posledná návšteva: 05 marec 2009 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mirecnr

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  11:07:24  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: mirecnr  Send mirecnr an AOL message  Odoslať ICQ správu pre: mirecnr  Zobraziť adresu v MSN Messengeri pre: mirecnr  Pridať mirecnr do zoznamu priateľov
slova, slova a zasa len slova...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2690  ~  Člen od: 06 november 2003  ~  Posledná návšteva: 04 marec 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Lajos

Stav: offline

 Odoslaný - 11 november 2004 :  11:09:04  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Lajos  Pridať Lajos do zoznamu priateľov
Ved to tvrdim stale, ze v katechizmoch su slova, slova, slova, ktore mnohych ludi zavadzaju, a dost znacne

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2570  ~  Člen od: 29 február 2004  ~  Posledná návšteva: 16 február 2011 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 14 Previous Topic: Otvorený dopis Téma Next Topic: Mám problém  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06