Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťanská kultúra
 Tanec
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Hodnotné filmy a filmové scény Téma Next Topic: Sťahovanie z internetu
Strana: z 2

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  09:11:44  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Musím priznať, že ako veľmi veľký problém súčasného (posledných 150 rokov) katolicizmu vnímam stratu "asketického ducha". Zlému sa podarilo "nabulikať" nám do hláv, že Boh chce, aby sme boli šťastní tu na zemi ale nie z Božej prítomnosti v nás, ale z pozemských vecí a dobier. Lenže to je veľký omyl, napríklad:

citácia:
"Kto neberie svoj kríž a nenasleduje ma, nie je ma hoden."

citácia:
"Kto chce ísť za mnou, nech zaprie sám seba, vezme svoj kríž a nasleduje ma."

citácia:
"33 Predajte, čo máte, a rozdajte ako almužnu! Robte si mešce, ktoré sa nezoderú, nevyčerpateľný poklad v nebi, kde sa zlodej nedostane a kde moľ neničí. 34 Lebo kde je váš poklad, tam bude aj vaše srdce."


A je to presne tak, kde je náš poklad, tam je naše srdce. Život je otázkou priorít. Žijem podľa toho, čo pokladám za dôležité. Ak je pre mňa prvoradý Boh a život s ním, tak budem uprednostňovať všetko, čo mi pomáha budovať vzťah s Bohom a všetko ostatné pôjde bokom. A ak zistím, že mi niečo naopak bráni v tomto, tak sa toho vzdám. Toto učila Cirkev takmer 2000 rokov, no dnes akoby sa ukazovalo, že sa dá milovať aj Boha aj mamonu. Ježiš hovorí, že sa to nedá, ale my sme múdrejší ako on, všakže? Naleteli sme, môžem všetko hovorí sv. Pavol, ale nie všetko osoží.

Samozrejme, nie každý dostal dary a povolanie ku kontemplatívnemu životu v kláštore alebo pustovni, no každý sme dostali povolanie k svätosti a Ježiš nám hovorí, že oko, ktoré hľadí žiadostivo na ženu si máme vylúpiť, lebo je lepšie, keď zahynie jeden úd, než aby celé telo išlo do pekla. Keď je Ježiš takýto nekompromisný, snáď vie prečo, ale my si to zmeníme, my môžeme tancovať, zabávať sa a veselo hodovať, lebo my sme doma tu na zemi.
Ja osobne sa rád (a niekedy možno zo začiatku aj nie veľmi, ale nakoniec rád) zrieknem čohokoľvek, čo mi Boží Duch (aj cez matku Cirkev) ukáže, že ma brzdí na ceste domov - do neba.
Katolík bez askézy nie je katolíkom, je to karikatúra. Askéza ale neznamená celé dni nejesť a žiť na pokraji biedy. Správny význam slova askéza by bolo potreba katolíkom asi znovu pripomenúť. Ale newspeak je proste asi silnejší (askéza je niečo strašné, čo ti bráni žiť a byť šťastný, čo ti nedovolí sa naplno rozvinúť a realizovať - hľa aké "krásne" diablovo klamstvo). Askéza je súčasť pokánia a bez toho sa do neba nedostaneme. Amen.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  18:54:47  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
PeterM,
niekedy je to iba vonkajší dojem, že sme povrchní hedonisti, ale tak to myslím nie je. Dostali sme Ducha a dúfam že počúvame jeho hlas, aspoň mne Boh nevnuká, aby som prehĺbil zriekanie sa svetských vecí teda askézu, ale chce iné, a to sa snažím plniť. Teraz žijem ako bežný zamestnaný človek v strednom veku, mám malý plat a náročnú robotu, skromné slušné bývanie, pár kusov oblečenia, cestujem autobusom a bicyklom.
Doteraz som však dvadsať rokov (už ako kresťan) nedobrovoľne žil v zlých podmienkach, v jednej nevykurovanej a nezariadenej izbe bez teplej vody a bez WC, spal som na zemi bez prikrývky schúlený ako pes, svietil som si montážnou lampou, nemohol som si variť a tak som jedol zväčša chlieb s olejom a ovocie, spoločnosť mi robili pavúky a mole. Našťastie v práci som sa mohol sprchovať a šaty sa mi prali u rodičov. Keď som večer prechádzal popri domoch, zvykol som pozerať ľuďom do vysvietených okien ako krásne bývajú. V zime som rád chodil slabo oblečený, takže jedna žena z kostola mi darovala prešívaný robotnícky kabát, mysliac si že som nejaký nezamestnaný chudák. Nebolo to vtedy pre mňa ľahké, no ja som hlboko miloval Cirkev žijúc v jej strede, Pán sa o mňa vždy úžasne staral a viedol ma z vnútornej temnoty do svetla. Dnes si myslím že Boh nežiada drastickú askézu, ale naše srdce. Kríž je prostriedkom, nie cieľom cesty. Ešte by sa dalo veľa písať...
Mx, pekne píšeš, ale prečo si niektorí myslíte že pred stáročiami sme boli lepší, asketickejší?
Inak asi by sa tu žiadalo ešte rozvinúť úvahy o asketickej praxi a o povolaní nasledovať Ježiša v chudobe. Zároveň by bolo dobre upresniť, čím sa líšia pokánie, kríž a askéza.
PS: Čo vám hovorí pojem kresťanská radosť a jej prejavy?

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  20:07:29  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Koki, uzasna vypoved! Vzdy som citil, ze si clovek cisteho srdca, a teraz aj chapem tvoje slova o mojej pokore (z akeho poznania vychadzali). Ak je to tak, ty si uz presiel 20 rocnou tvrdou askezou a Boh ta vedie neustale.. Samozrejme, ze Boh chce hlavne cele nase srdce, kriz nie je ciel, ale prostriedok. Drasticka askeza tiez nie je nevyhnutnost. Ved som tu pisal hned v prvom prispevku: "Netvrdim samozrejme, ze mame vsetci zit asketskym zivotom" Tu islo len a len o to, aby sa nehlasalo prilis zlahcene Evanjelium.Ja osobne som si urcite nemyslel,ze niekto je povrchny a hlasa protestansky hedonizmus.Opakujem, len sa reagovalo na prilisne zlahcovanie ako fakt,nikdy nemam voci cloveku na nete ziadne negativne emocie...vzdy ide o text a reakciu na neho, mozne nasledky vyplyvajuce z napisaneho pre ostatnych citatelov v suvislosti s vierou...tada nie o emocie k osobe (osobne pozeram na cloveka ako dusu a ducha)

Katolick askeza je nie len post, odputavanie sa od materialneho...pre nas laikov hlavne navyk na disciplinu,sebaovladanie, modlitba, navsteva kostola, almuzna, jednoducho sucast pokania...kazdy sa rozhoduje sam, ako nalozi s podnetom, ktory niekto napise v diskusii...ale to ty vies.
Uz si tym presiel a mas moju velku uctu, ze si vydrzal v sulade s Bohom. Verim, ze Boh ta bude aj nadelej pevne viest.
Ja mam opacny problem, potrebujem najst vacsiu disciplinu. Dobrovolne sa momentalne odputavam od materialneho a je to uzasne, aj ked uplny pokrok nastal iba v niektorych oblastiach, niektore veci som este zdaleka nezvladol...

Vidis, ja dobrovolne idem "dole" (tak to momentalne citim, je to sucast pokania, a necitim to ako posun nizsie, naopak, naplna ma to), a ty zasluhou Boha ides vyssie.Mas pravdu, Duch Svaty vedie kazdeho roznym sposobom , aj ked ciel je vzdy ten isty.
Nech ta stale vedie Duch Svaty,a Boh ti nadeli hojnost aj v pozemskom zivote:)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  20:39:02  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
To čím som musel prejsť by som nenazval askézou, ale krížom. Trvalo to pridlho, dobreže som neskončil s depresiou na psychiatrickom. V časoch najväčšej opustenosti a temnoty, v dobe kríz ma Boh musel pevne držať, aby som si obnovoval a posilňoval vieru. Zakaždým som si vravel asi takto: "Či som nevidel Ježiša, či mi neukázal ako veľmi ma miluje a že mi odpustil všetky moje hriechy? On žije, to viem a ja chcem ísť za ním!" A predsa to nebolo až tak hrozné, veď koľkí trpia omnoho viac?
No nechcem sa ľutovať, asi to bol zaslúžený trest za hriešnosť.
Nežiadaj si tak trpieť, neprajem to nikomu, ale nech si ťa Boh vedie a privedie ku sebe. Vydrž, aj keby sa niekedy zdalo že si v koncoch. Nie vždy si uvedomujeme hodnotu utrpenia. Nech ti Pán žehná+

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  21:32:25  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:

Inak asi by sa tu žiadalo ešte rozvinúť úvahy o asketickej praxi a o povolaní nasledovať Ježiša v chudobe. Zároveň by bolo dobre upresniť, čím sa líšia pokánie, kríž a askéza.
Pôvodne zaslal Koki - 26 január 2017 :  18:54:47To je těžko stravitelná strava, umrtvování smyslů, zrak, čich, chuť, sluch, hmat. Umrtvování ducha, vášně, smrt své vůle.

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 26 január 2017 :  22:00:39  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Priznám sa že patrím medzi tých veriacich čo tomu moc nerozumejú, myslím umŕtvovaniu zmyslov, ducha a svojej vôle. Aby si to neprehnal, tam treba múdrosť!
V jednom známom kórejskom filme je aj tragická scéna o tom, ako sa dívajú na svet a život budhisti...
https://www.youtube.com/watch?v=DY018IB5bB0

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 27 január 2017 :  09:57:01  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Koki, kresťanská askéza nie je to isté ako budhistická.

Ono je jednoducho viacero ciest k svätosti ako nám aj svätci ukazujú. Je tu Karol Boromejský, ktorý bol bohatý, sú tu niektorí panovníci, ktorí mali bohatstvo a moc a potom sú tu chudobní, pustovníci, rehoľníci, ako napríklad sv. František s Assisi.

Podstatou askézy je sloboda (čiže schopnosť zvoliť si vždy to, čo je dobré a správne). Následkom dedičného hriechu je naša vôľa naklonená k zlému, ľahšie si vyvolíme zlo než dobro. Naše telo bojuje proti nášmu duchu ako to píše aj sv. Pavol. Askézou sa učíme ovládať svoje telo, aby sa podriadilo duchu. Snažíme sa navrátiť stratenú hierarchiu v sebe samom.
Cieľom askézy nie je teda vyhladovať sa až na smrť. Cieľom askézy je, vzdať sa nižších dobier pre vyššie. A hlavne musím počúvať, k čomu ma vedie Boh. Askéza je myslím po slovensky umŕtvovanie.

Napíšem to ešte takto. Základom nášho duchovného života je pokánie - metanoia - vnútorná premena zmýšľania, hľadanie Božej vôle a nie tej našej (cieľom je samozrejme Boh). Nato sa využíva viacero "techník", kde je napríklad modlitba, rozjímanie, meditácia, pôst, sebazápor, almužna, ...
Pôst a sebazápor sú súčasťou askézy. Ale to samé o sebe nie je dobré k ničomu, ak nás to nevedie k väčšej láske k Bohu a k dušiam (či už žijúcich alebo napríklad aj dušiam v očistci).
Diabol útočí aj na ľudí, ktorí už opustili hriešne telesné pôžitky a to napríklad aj stratou miery v pôste. Nadmerný pôst môže byť hriechom proti 5. prikázaniu, kedy si poškodzovaním zdravia znemožním vykonávať službu, ku ktorej ma Pán povoláva.

Pôst by sme mohli definovať ako zrieknutie sa pozemského dobra bez náhrady z lásky k Bohu. Napríklad hladový pôst v piatok. Primárnym cieľom pôstu je prehĺbiť lásku k Bohu, dokázať sa niečoho zrieknuť z lásky k nemu. Pokračovaním, nie nutným, môže byť, že ušetrené peniaze za jedlo darujem chudobným (ale pozor, aby sa to nezvrhlo na dobročinnosť ako primárny cieľ, dnes sme aj takto klamaní). Primárny cieľ musí ostať Boh a láska k nemu.

Sebazápor, narozdiel od pôstu nemôže poškodiť zdravie. Sebazápor je skôr o zriekaní sa svojho pohodlia. Napríklad sa zapriem a poupratujem namiesto toho, aby som si čítal na internete, alebo pozeral TV. Zapriem sa a pomôžem niekomu s niečím. Alebo tiež si na krátky čas odsuniem splnenie potreby alebo túžby (na dlhší čas to už je pôst) - napríklad som hladný, a nejdem sa nejesť hneď ale odložím to o hodinu. Alebo som smädný a nenapijem sa hneď ale najskôr napríklad niečo dobré urobím, alebo len jednoducho 5 minút počkám.

A posledná poznámka, práve preto, že pokušenia stratiť v tomto mieru bývajú veľmi rafinované, je dôležité mať v tejto fáze duchovného života niekoho ako duchovného vodcu, ktorému sa so všetkým zverujem, aby vedel posúdiť, či už som neprekročil mieru. Duchovné vedenie je samozrejme špeciálna vec, ktorú Boh zvláštnym spôsobom požehnáva. Ale toto všetko je na samostatné témy. Ak niekto chcem, môže založiť témy a budeme sa baviť.

A na záver obšírneho pojednania sa vrátim k tancu. Tanec je vraj estetický pohyb. No v niektorých prípadoch, hlavne u mladých a zdravých heterosexuálnych jedincov môžu niektoré druhy tanca viesť k sexuálnemu vzrušeniu, čo mimo manželstva môže viesť až k ťažkým hriechom (manželia samozrejme tento problém nemajú). Alkohol na zábavách a diskotékach tomu veľmi nepomôže. Takže ako so všetkým, treba byť rozvážny a uvedomiť si, čo získam a čo stratím a potom sa rozumne rozhodnúť.
Ako povedal jeden svätý, hlupák je, kto pre chvíľkové potešenie riskuje stratu večného šťastia (AMdL).


RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 27 január 2017 :  10:26:44  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Mx, kde v dnešní liberální době najít duchovního vůdce?
Tady je kniha výstup na horu karmel- tam je všechno
http://librinostri.catholica.cz/download/SvJanodKVysNHKarm2.pdf
tady poznámky k té knize- http://librinostri.catholica.cz/download/SvJanodKVysNHKarm1Pozn.pdf

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 27 január 2017 :  18:33:42  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Poutník, ale veď mystické javy sú čiste Božím darom, nemožno ich dosiahnuť technikou, ani pochopiť ich z kníh. Nebude teda prílišný záujem o mystiku márnosťou?
Ppotrebuješ duchovného vodcu, keď nie si v reholi?

Mx, tie ukážky askézy z onoho filmu majú byť len pre zaujímavosť a pre porovnanie ale aj varovanie, je jasné že to neslobodno zamieňať s katolíckou askézou.


http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 27 január 2017 :  22:58:04  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Skusim tuto temu komplexnejsie zhrnut, kedze sa v poslednych tyzdnoch prave tomu intenzivne venujem. Pohnutkou k tom mi je to, ze v poslednych desatrociach sa o katolickej spiritualite a mystike hovori malo.Na zaklade rozsirenia charizmatickych hnuti a opierania sa o ucenie z Biblie, ktore je casto vytrhnute z kontextu v protestanskych denominaciach sa dokonca v RKC u niektorych objavuje aj odporucanie necitat Pismo sv.Je prehliadane dokonca posobenie Ducha svateho.Je pravdou, ze v mnohych protestantskych denominaciach idu do extremu (mimochodom pisal som tu, ze denominacii pred rokom a pol bolo 33 0000,najnovsie statistiky uz uvadzaju cez 40 000!)
Ale to neznamena, ze mame ist do opacneho extremu a zavrhnut uz aj citanie Pisma a spiritualitu.Vysledkom je, ze v mnohych krajinach de facto uz katolikov niet, v inych este su, ale casto iba takz. kulturni, zvykovi katolici.Naopak, ludia tuziaci po duchovnom masovo (najma na zapade, ale uz aj u nas) hladaju spiritualitu a uzky kontakt s Bohom v sektach, alebo falosnych nabozenstvach, kde sa ich pomocou falosnych meditacnych technik ujima priamo demon.Tych ludi su miliony a uz desatrocia.

Nebudem tu uz o askeze, napisal o tom uz Mx. Mna zaujima skor to, ako sa dokazat spajat z Bohom, a potom tuzba po askeze pride sama..

Dnes v skratke zhrniem prednasku Dr. Jack Finnega, selziana , ktory mal na Slovensku prednasky o spiritualite pre reholnikov a knazov-duchovnych sprievodcov. Dr.Finnega z Irska je kapacita v katolickej spiritualite,je predsedom asociacie, prednasa na teologickych fakultach v Irsku, Rime, v USA,ma aj titul z psychologie, je trenovany psychoanalytik..

Fazy duchovneho rozvoja veriacich:
1. Faz zvykovosti- veriaci chodia do kostola, modlia sa v modlitebnych skupinach. Lebo tak boli nauceni, tak robi ich okolie, zvykli si.Nebezpecenstvom je, ze vsetko moze byt iba vonkajse.
2. Faza objavenia vlastnej vnutornej identity-clovek sa dokaze spajat s Bohom aj sam. Nebezpecenstvom je, ze vsetko bude vnutorne, clovek moze prestat mat potrebu chodit do komunity, na bohosluzby.
3. Objavenie Boha aj u druhych. Pochopime, ze clovek je najma duch a dusa a v dusi sa zrkadli Kristus, dusa je vykupena krvou Krista. Dokazeme kontemplovat, nachadzat krasu vo vsetkych stvoreniach
4.Faza svatosti-Clovek dokaze laskyplne prijmat vsetko. Pravdive , dobre,..ale aj narusene,zlomene,znicene.Teda stane sa sucitnym. Sucit znamena nesudit, neposudzovat ludi.

Dodam, ze kazdy pokrsteny katolik sa stava svatym. Iba vynimocne si to ludia udrzia az do konca, a nie az tak vela ludi pocas zivota si svoju svatost dokaze obnovit a rozvijat az do konca. Ale kazdy ma tu moznost, a to len vdaka Jezisovi. Zalezi len na nasej voli.
Rozlisit kedy sudime cloveka a kedy kritizujeme hriech cloveka kvoli vyssiemu principu (napr ochrana viery a snaha o usmernenie k spase) je extremne tazke...Ja som tu tiez asi viackrat prekrocil pomyselnu hranicu, a to len dokazuje, ze svaty nie som.

Temna noc zmyslov
Ego cloveka v sucastnom svete je uplne odtrhnute od duse (cielenou svetskou politikou).Vlastan spiritualita moze nastat az po prekonani tejto temnej noci zmyslov. Cielom je zosuladit ego a dusu

a.) Bod prazdnoty-Kazdy, kto sa pravidelne modli a medituje, dostane sa do toho bodu.Do takzvanej priepasti (abisus). Modlitba prestava uspokojovat nasu povrchnu mysel a nase ego (teda telesno). Citime sa prazdny, akoby nas Boh opustil, mozeme mat pocit, ze Boha niet, ze sme stratili vieru..Ale my nie sme prazdni, Boh je v nasej dusi,len nase ego sa este nevie s dusou spojit.

b.) Ziskava sa vnutorny pohlad nasou dusou a najdeme Boha v nas.
Po temnej noci zmyslov nastane ocistovanie duse a potom:

c.) Osvietenie-zasa sa veriaci zacina modlit, zacal cas posobenia Ducha Svateho, prechadza sa na vliatu kentemplaciu.

d.)Zjednotenie s Bohom

Osvietenie znamena:Vidi jasne, ake to bolo, ked zil iba zo svojho ega,chape svoju minulost, svoje hriechy,vie, ako to riesit, dokaze konat dokonale pokanie, lutost. Ocistenie duse,rozdvojenost duse a ega je prekonane,zacina zit viac z duse ako ega...Clovek sa odtial moze vracat aj spat, pokial zavaznejsie zhresi...moze to byt taky boj v navratoch a napredovaniach

Do osvietenia sa udajne v dnesnej dobe dostane pomerne malo ludi, ale kto je v tomto stadiu,moze u neho nastat :

Temna noc ducha.

Ta sa nikdy nevyzaduje, ta je vylucne iba vliata Duchom svatym-Boh sa sam rozhodne
To su mystici, charizmatici, osobna skusenost s Bohom.

Kontemplacia moze byt:
1. nacvicena pomocou technik
2. vliata (netrva dlho)
3.kombinacia oboch (idealny pripad)
Kontemplacia je disciplina a milost.

Poutnik tu poslal link na sv Jana z Kriza,tam sa prave o temnej noci zmyslov aj ducha pise a je vhodne si ju precitat. Ja som to zhrnul v bodoch podla novsich poznatkov, ktore vychadzaju aj z tejto knihy. Posielam link na videoprednasky, z ktorych som cerpal a kde je toho ovela viac. V piatich castich,snazil som sa vybrat podstatu.

https://www.youtube.com/watch?v=zuqIp6hVzwY

V zasade ale plati ze:
Duch sv ako holubica odleti od clovek, pokial clovek zasa hresi a neovlada svoju vonkajsiu (povrchnu ) mysel, ziadostivost a pride hnev na blizneho....vrati sa, ak pride pokanie, odpustenie bliznemu a hnev vystrieda miernost.
Vztah k Duchu svatemu ma byt zalozeny na citlivosti, mame sa snazit stat hlupim pre tento svet=skutocna mudrost a slabim z pohladu tohto sveta-skutocna sila.Je potreba dat svoje telo ako zivu obat Bohu, odovzdat svoju volu Duchu svatemu.
Pozor na opovazlivu vieru, precenovat svoje sily, cakat prilis vela od Boha. Uvazovat aj racionalnym rozumom, teda triezvo a neocakavat prilisne milosti. nasou ulohou je naucit sa spajat s Bohom, pretoze na to mame slobodnu volu...a on nas uz potom povedie.Ja osobne kontemplujem casto skrz Bozske Srdce.Je to uzasna milost, toto zasvatenie!

Napisal som to tu,aj ked je to o tanci.Takto vznikaju spontanne diskusie pod vedenim Ducha svateho a od tanca, cez konfrontaciu, osobne vypovede sa prechadza az k potrebe spajat spolu navzajom a s Bohom,hladat spolu ako.


 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 28 január 2017 :  09:54:39  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
PeterM,
keď sa v téme o tanci začne s asketizmom, určite to spolu súvisí. Ťažšie je to už s mystikou, o ktorej si príliš nedovolia diskutovať ani obdarovaní. Mimochodom, ku nám do niekdajšieho modlitbového spoločenstva chodil mladík, ktorý vynikal nápadným záujmom o katolícku mystiku a dané spisy, hoci sám nezakúsil zjavenie. V takýchto prípadoch hrozí, že kresťanstvo bude len akademickým teoretizovaním, odtrhnuté od praxe každodenného života. Toto pekne vystihol Don Bosco výrokom, ako gram praxe preváži tony teórie.
Treba čítať Bibliu, lebo - snáď to možno tak povedať - ona je nemystickým zjavením Boha človeku, skrze text. Ježiš Kristus a evanjelium je to isté, Ježiš je zosobneným evanjeliom. Čítanie tohoto posvätného textu má byť určite sprevádzané katechizmom, teda Cirkvou, aby sa eliminovali chyby v chápaní Slova. Zasiate Slovo sa potom u kresťana odrazí v skutkoch...
Zatiaľ končím, idem makať. Drž sa+

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 28 január 2017 :  13:28:49  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
* oprava: sucasny,hlupym, slabym..mam tam zasa vela chyb. Gramatika ocividne nie je mojou priatelkou. Nevadi, ved je tak trosku tiez iba blaznovstvom tohtoto sveta. Aj ked moje ego obcas nemoze zniest, ze je pre mna tak nedostupna.

Koki, to, co som napisal, nie je o mystike, ako pises. Mystika sa objavila iba okrajovo, ako stav po temnej noci ducha a dodal som k tomu, ze ta sa nikdy nevyzaduje , ta je vylucne iba vliata Duchom svatym-Boh sa sam rozhodne. Pises o akomsi katolikovi, ktory prejavoval prilisny zaujem o mystiku. O takych ludi prave ide. Dnes je obrovske mnozstvo mladych ludi, ktori opustaju krestanstvo, lebo tuzia po osobnom stretnuti s Bohom...a koncia v sektach a new age,budhizme... casto ako trosky. Jasne som napisal, moju motivaciu, preco obetujem svoj cas a pisem tieto riadky.Aby prakticky dokazal co len jeden najst sposob, ako sa spajat s Boho na zaklade katolickej spirituality (podavanej nam odbornikmi).. a ludia sa nenechali zlakat "uzasnymi" videami sektarov, ktorymi je web zaplaveny.Aby vedeli, ze statisticky zo zvykovej viery kazdy clovek prechadza temnou nocou zmyslov a vtedy sa citi akoby stratil vieru. Vtedy mozu ludia aj opustit cirkev. Odbornici na spiritualitu nas ucia, ze je to normalny stav kazdeho v urcitej faze vyvoja viery. Je to posobenie Ducha sv, chce nam ukazat, ze upokojovat ego je malo a uci nas spajat sa s Bohom nasim vnutrom. Je to bolestivy proces, casto mozu prist aj depresie. Treba vydrzat, dobrovolne nerezignovat a prekonat tuto fazu. Potom uz prichadza ta skutocna, hlboka viera, ocistovanie duse.Koki,nie kazdy videl Jezisa a tato skutocnost ho v krize drzi vo viere. My ostatni, co sme nevideli,sa musime naucit, ako to prekonat bez straty viery. Pomocou praxe nasich duchovnych otcov uz od pociatku krestanstva a vsetci z nich nam o tom vydali v knihach svoje svedectva, pretoze nebrali vieru ako svoje privatne tajomstvo.Tak isto aj vacsina svatych mystikov hojne pisali a zanechali nam poznania. My, siritelia evanjelia (povinny je KAZDY krestan) mozeme aspon sirit popri Evanjeliu aj poznania nasich duchovnych otcov. Vsimni si, aj tato prednaska, na ktoru som poslal link bola pre par zasvatenych duchovnych sprievodcov. Oni sa stihnu venovat akurat tak dalsim zasvatenym (a je to mimoriadne potrebne).Dnes sa o tom uz na kaznich velmi nehovori,tazko sa dostava k informaciam.. pozri aj tie videnia na youtube mali minimalne pozretie.Ako povedal jeden nas velky sucasnik: niekedy pri spovediach knazi nepocuvali iba nase skutky (hriechy), ale pouzivali aj kardiogniziu-citanie v srdci ineho cloveka.Povedal, ze to nie je zazrak, ale kazdy, kto ma ciste srdce, dokaze bez tazkosti citat v sdrci ineho. Kedze vedeli stav cloveka a jeho hriechy vyznane pri spovedi, mohli pri kazdej spovedi par praktickymi vetami presne poradit dotycnemu a tak ho usmernovat. Dnes to uz neplati a tak sa kazdy k tomu musi dopracovat sam.Kto ma snahu, toho Boh vzdy usmerni (a aj vyskusa).Pokial clovek nepochopi, ze starost o dusu je zakladom zivota, ze najprv nasa prax cez den ma viest k tomu a potom samozrejme aj k svetkym veciam,dovtedy bude iba vonkajsim clovekom. Boh vie v nas dosiahnut neskor stav, ze sa dokazeme spajat s Bohom a aj plnit si sucasne s tym svoje stavovske povinnosti. Vzdy ale musime zacat mi sami. Presne na to plati: pomoz si sam a Boh ti pomoze...

Vcera som zabudol este napisat, ze pri tom znovuzrodeni sa z vonkajsieho na vnutorneho cloveka casto prichadza obdobie zamilovanosti sa do Boha.Dr. Finega to opisuje tak, ze stale myslime na Boha, nedokazeme sa sustredit na cinnost.Tento stav trva u niekoho kratsie u ineho dlhsie, ale vzdy skonci.Clovek ,ak sa posuva dalej, potom dokaze vykonavat akukolvek cinnost a pritom sucasne vnima vsade aj Boha. Tiez som pisal, ze clovek sa moze casto aj vracat po hriechoch napat. Plati to, ale plati aj to, ze pokial clovek napreduje, jeo stav sa stava trvalym a je prenho stale tazsie zhresit..
Neskor, ak Boh da este dokoncim temu krestanskej sprituality. Budem sa teraz opierat o poznatky dalsieho nasho velikana v otazkach spirituality, ktory to doplni komplexne a aj s praktickymi radami pre kazdodenny zivot.

Drz sa,+

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 28 január 2017 :  15:33:39  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
S pravopisom a diakritikou si nerob starosti, všetci ti rozumejú aj takto. Každý sme originál. Ty zrejme nie si taký osol ako ja a nie si pôvodcom toľkých hriechov, aby si sám seba nazýval "skazená hlina". Dobre tu píšeš a tvoríš rýchle, iní potrebujú na dlhší článok viac času. Ja som navyše perfekcionista, keby si mi trebárs dal v záhrade vykopať jamu pre stĺp, určite by bola úhľadne vyhĺbená a dôkladne vyčistená. :-)
To o mystike bolo určené aj pre Poutníka, keďže tu odporučil spisy o temnej noci duše. Obával som sa aby sa na ceste hľadania priveľmi neuzatváral do seba. Keď som voľakedy nazrel do Temnej noci od Jána z kríža, bolo mi jasné že tento typ literatúry nie je pre mňa a knihu som podal ďalej.
Vieš čo práve čítam? Nie katolícku ani odbornú literatúru ako dosiaľ, ale "Brondove rozprávky" od J.C.H. a potom príde na rad "Smolný Peter" od P. Neda. No chápeš to?
Nehodím sa za svätca, Pane, ale dovoľ mi byť aspoň tvojim najposlednejším sluhom. Možno nášmu Bohu neprekáža že sme takí, len aby sme nehrešili.
Buď k pokazenej hline milostivý, môj Pane.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 28 január 2017 :  20:45:29  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Koki, máš pravdu, mystika je Boží dar, technikou jako je askeze, rozjímání a jiné se jen připravujeme ke sjednocení s Bohem. Při rozjímání můžeme dostat darem získané nebo vlité nazírání a to je velká posila na cestu.
Zajímám se o mystiku protože jsem potřeboval nějaké odpovědi.

PeterM, vůbec nerozumím o čem mluví Jack Finnegan, nějak mně ty nové názory nesedí. Spíš rozumím co píše sv.Terezie z Avily a sv.Jan od Kříže.

 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 29 január 2017 :  11:21:55  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Koki,veru, vsade sa na nas valia hesla: cas su peniaze.V skutocnosti cas je vzacny preto,lebo ked sa nas pozemsky cas naplni,uz nebudeme moct urobit nic so stavom nasej duse a ducha. A preto sa cas od Boha nam dany tu na zemi ma vyuzit na to, aby sme sme udrzovali nasu dusu a ducha v takom stave,aby dokazali zniest Boziu pritomnost aj po smrti. Nic, co je neciste a hriesne na druhom svete nemoze zniest Boziu pritomnost.Mame sice este aj milost ocistca,ale to uz je loteria,ci splnime kriteria so svojim "CV -kom" v dusi na prijatie do ocistneho posmrtneho procesu. Takze pedantny by mal mozno skor vyuzit svoju schopnost na vycistenie dna duse,a nie jamy na stlp.My spontanni zasa musime krotit svoju dusu,aby sme ju nezaplnili prilisnym chaosom.
Mas pravdu najdolezitejsie je pre Boha ohladom nas, aby sme Jemu verili a nehresili.A mame sa snazit naucit pomocou ucenia Cirkvi, ako kontrolovat nase myslienky, volu a city.Pokial mame uprimnu vieru, tak plati, ze kazdy dostal tolko viery,kolko potrebuje.

Poutnik, verim ti, ze ti tato prednaska vela asi neda. Ty sa zrejme venujes kontemplacii uz dlhsie, a chces sa dostat do maximalneho stadia.Ja rad kontemplujem v tichu, uspokojuje ma, ze si dokazem vycisti mysel a neprichadzaju mi do nej ziadne (takmer:) rusive myslienky a dokazem sa sustredit na Boha.Hlbsie uz nepotrebujem ist,vsetko ostatne je na Bohu. Mojou ulohou je uz iba to, aby som dokazal aj cez den v kazdej cinnosti mat cim viac mysel ocistenu od rusivych myslienok ,dokazal ich filtrovat a zle okamzite zavrhnut a nepokracovat s rusivymi myslienkami vo vnutornom dialogu.A zarovan , aby som neustale podvedome,radsej vedome myslel na pritomnost Boha pri kazdej cinnosti.Osobne nejdem uz dalej, staci mi tieto poznatky a pracovat s nimi. Nestudujem do hlbky mysticke knihy, sposoby askezy,dychacie cvicenia.Takze ano, tebe ta prednaska , ktory si isel v tychto veciach hlbsie pripada povrchna.Je pravda, ze samotne video nie je az tak vhodny material. Je tam zdlhavy preklad,je to rozkuskovane, kladu sa tam otazky.Ale cenna je v tom, ze sa opiera o prax v sucasnej spolocnosti, je tam zakomponovana aj moderna psychologia. Zdoraznuje sa aj ego. Uz som pisal, ze mojou motivaciou napisat o tom bolo hlavne to, ze vela ludi odchadza z RKC, lebo sa udajne v comsi citia nenaplneni,stracaju vieru, stale im cosi brani ist hlbsie do vnutra,vadi im to vonkajsie v Cirkvi. A druha strana caka len na to... a tym, co hladaju Boha aj po odchode z Cirkvi (resp. sa iba stiahnu za zivota v Cirkvi a utiahnu sa v trpkosti do seba) ponukaju "iny pohlad na Boha" a lakaju ich do siekt. Diskutoval som uz s vela mladymi, hlcu rozne "nauky",filozofie,ako sa pomocou roznych technik spoja s nadpriodzenym, najdu jedinu pravdu o sebe,o svojom egu,dostanu sa do roznych stavov atd...Je ich naozaj velmi vela a poznam ich myslienkove pochody. Preto som ponukol aj moderny krestansky pohlad na tuto problematiku..
Dal som link ako zdroj, z ktoreho som cerpal. Chcel som hlavne cim jednoduchsie (opierajuc sa o odbornu prednasku) poukazat na to, ze aj pocit straty viery, pocit prazdna je prirodzenym pre KAZDEHO veriaceho, je to posobenie Ducha svateho a chce nas tym naucit spajat sa s Bohom vnutorne a nie iba vonkajsie. Ze po temnej noci zmyslov,ako clovek vydrzi pride vzdy hlbsi, vnutorny pohlad na vieru. A ze su aj dalsie , hlbsie stadia.Pri ziskani hlbsieho, vnutorneho pohladu je potrebne nie len dokazat ukludnit a vycistit vonkajsiu mysel, ale pocuvat aj myslienky z vnutra. Tie su od Boha. Su to kratke zablesky intuicie a to je to nazeranie, o ktorom pises.... je k tomu dost knih, clankov.Kto chce , najde si sam.Dal som iba impulz.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 29 január 2017 :  18:11:02  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
PeterM,
sám som si vedomý že dokonalý a svätý tu nikdy nebudem, lebo na to nemám. Takže sa popri bežnom živote sústreďujem na to čo je najpotrebnejšie, na očisťovanie, na prehĺbenie lásky k Bohu a k blížnemu, a na modlitbu ako za seba, tak aj za druhých.
Len nech nás Pán vykúpi z našich vín a nech nás ráči prijať do svojich príbytkov.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2017 :  16:35:23  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Dokonaly svaty nebol nikto z ludi, takym je iba Boh.Kazdy pokrsteny krestan je povolanym byt svatym. Ma to byt vyslovene nas ciel.Stav svatosti mozeme dosiahnut iba na zaklade obety nasho Pana za nas a za nase hriechy.Bez moznosti odpustenia nasich minulych hriechov by sme pri tazkom hriechu motivaciu stat sa svatym navzdy stratili...stratili by sme aj spasu. Takze my sa nemame snazit stat dokonalym, lebo to sa ani neda. Mame sa snazit stranit sa hriechu.Posobenim milosti sa clovek obracia k Bohu a strani sa hriechu.Pokial odvzda svoju volu Bohu, deju sa neskutocne premeny v nasom vnutry.Takze nasim cielom je v skutocnosti stranit sa hriechu, mysliet na Boha s laskou v kazdej chvili. Stav nasej duse posudi uz Boh. Nikto predsa nechce byt svatym,aby tak o nom hovorili ludia, verit preto, aby mal charizmy a rozne milosti. Veris a milujes lebo to tak silno citis...vtedy sa dokazes stale viac a viac stranit hriechu. Nestaci to samozrejme k dokonalosti.Aj ked dokazes ovladnut svoju mysel pomerne dobre, este je tu aj vola, city. Ked zvladnes aj to na ziaducej urovni, este je tu demon,ktory kruzi okolo cloveka o to viac, o co viac sa clovek priputava k Bohu...zvlas v dnesnej dobe, ked je mozno uz aj vypusteny ...

Napisat , ze na to nemam, to je jasne ospravedlnovanie svojich buducich slabosti. Boh na to ma, aby kazdeho viedol, kto sa mu UPRIMNE, ako dieta podda.

Ako pises, laska k Bohu a bliznemu je pred vsetkym. Kto pociti silnu lasku k Bohu, toho Boh nauci milovat aj blizneho.

Kontemplacia je velmi dolezita, ako sa naucit mysliet na Boha neustale, ako sa naucit ovladat a nehresit. Ale najvacsi ucinok ma modlitba...najma tam . kde sa modlia dvaja a viaceri v Jeho mene a ak sa modlime za inych, za cely svet, za duse v ocistci..lebo vtedy posobime na celu komunitu, svet.

Zhrnutie:Nasim cielom teda v skutocnosti je spojit sa s Bohom tak urpimne a v laske, ako sa len da,On nas nauci skutocnej laske, pokaniu,vyuzit Sviatost zmierenia,dokonalej lutosti a stranenia sa hriechu.A aj ked sme boli hriesni, mozeme byt pred Bohom dokonca az svati. To je ta velkolepost nasho Vykupenia Jeho vastnym Synom.
Okrem mnohych dalsich veci MUSIME sirit aj Evanjelium...zvlast v tejto dobe, ked knieza temnot drancuje.

PS: ja som mozno ovela, ovela viac zhresil ako ty...ale uprimne verim, ze nas Pan nas moze viest neochvejne v buducnosti,ked sa mu oddame s laskou, doverou a baznou.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2017 :  19:50:25  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Nemyslel som tým nejakú anjelskú dokonalosť, ale tú obyčajnú ľudskú, so všetkými obmedzeniami pozemšťana. Každý nedokáže byť hrdinsky svätý a to kvôli rôznym príčinám, napríklad aj prílišnej pripútanosti k stvoreniu, k svetským záležitostiam (môj prípad). Môže ťa spútať práca, dom a rodina, vzťahy, zaujímavý svetský život, záujem o umenie, a podobne. Vnímaš to ako svoju životnú potrebu. Nie každý je spôsobilý všetko opustiť a len tak odísť ďaleko a navždy, žiť ako kňaz, rehoľník, či laický dobrovoľník. Takto som to myslel.
Je zároveň fakt, že nie každého uverivšieho povoláva Pán opustiť svoj svet a ísť, ale mnohí zostávajú so svojimi každodennými starosťami a radosťami, pokým nepríde. Môžeme len prosiť, aby sme každý vo svojom stave čo najlepšie plnili Božiu vôľu.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 30 január 2017 :  23:58:37  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ešte by som doplnil - spomína sa občas askéza, spomína sa aj kontemplácia, ale nikto tu nevie vysvetliť čo ony znamenajú. Čo sa modlitby týka, okrem Omše je myslím treba počas dňa aj bežných hlavných modlitieb, ako Otče náš, Zdravas, respektíve ruženec, ..., k tomu tzv. strelné modlitby, tiež k anjelom a svätým. Klasické modlitby hlavne pre obdobie vnútornej otupenosti a pocitu osirelosti, kedy nie je také ľahké rozjímať o Božích veciach.

Keby sa dalo, opýtal by som sa Ježiša: "Pane, kvôli ktorým mojim hriechom si trpel najviac? (Videl som akú skrivenú bolesťou máš tvár kvôli mne.)"

Mimochodom, prečo si myslíte že sa Ježiš nikdy nesmial, lebo sa to nespomína v Biblii? Veru aj sa smial - jednak sa vo svojej nočnej opustenosti pousmial na kríži keď bolo dokonané, pretože nás vykúpil, a jednak sa usmial nadpozemským úsmevom po vzkriesení, v nedeľu nadránom o pol štvrtej.
V pozemskom živote bol náš Pán chudobný, namáhavo pracoval po boku Jozefovom až asi do tridsiatky, kým Jozef nezomrel. Bohatší ľudia Ho využívali; boli radi že Ježiš robil za malý peniaz, za pár drobných v dlani, z lásky.

No idem spať, požehnanú noc+

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2017 :  09:20:07  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Tady najdeš něco o kontemplaci od strany 456 https://www.uloz.to/!FSX3Jnpa/dacik-prameny-duchovniho-zivota-pdf
je to česky ve slovenštině nejsou snad žádné knihy.
 Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 31 január 2017 :  10:09:34  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Dokonaly svaty nebol nikto z ludi, takym je iba Boh.Kazdy pokrsteny krestan je povolanym byt svatym. Ma to byt vyslovene nas ciel.Stav svatosti mozeme dosiahnut iba na zaklade obety nasho Pana za nas a za nase hriechy.Bez moznosti odpustenia nasich minulych hriechov by sme pri tazkom hriechu motivaciu stat sa svatym navzdy stratili...stratili by sme aj spasu. Takze my sa nemame snazit stat dokonalym, lebo to sa ani neda. Mame sa snazit stranit sa hriechu.
Pôvodne zaslal PeterM - 30 január 2017 :  16:35:23


Drahý PeterM,
bohužiaľ s Tebou nemôžem súhlasiť v niektorých veciach. Pouvažuj, či si nedal oklamať.

Ad 1. - Kazdy pokrsteny krestan je povolanym byt svatym. Ma to byt vyslovene nas ciel.
Tu si treba uvedomiť, čo je to svätosť. Obávam sa, že ani pri to pravom význame slova "svätosť" nemôžem súhlasiť, že je naším cieľom. Ale našim cieľom je Boh. Svätosť je prejavom toho, že je Tvojím cieľom živý Boh.

Ad 2. - Takze my sa nemame snazit stat dokonalym, lebo to sa ani neda.
Protirečíš Bohu v osobe Ježiša Krista. On povedal:"buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec." Myslíš, že nevedel, čo hovorí? Súhlasím, že sa to nedá dosiahnuť, ale nesúhlasím, že sa o to nemáme snažiť. Práve naopak, dáva to trochu tušiť, čo nás čaká vo večnosti. Musíme sa snažiť o dokonalosť, ale o dokonalosť v tom, čo myslel Ježiš a on celkom isto nemyslel to, aby sme boli bez hriechu. Veď nás pozná, vie, že sme slabí. Máme byť dokonalí v láske a až tak a tým nebudeme môcť hrešiť, lebo pravá láska nielen vyháňa strach ale aj nenecháva žiaden priestor pre hriech a zlo.

Ad 3. - Mame sa snazit stranit sa hriechu.
Drahý brat, ak je toto Tvoje hlavné moto, tak bojuješ s veternými mlynmi. Nemôžem súhlasiť, bohužiaľ. My sa máme v provom rade "starať o veci Božieho kráľovstva a to ostatné sa nám pridá". Katolík sa nesmie sústrediť na hriech a na boj s diablom. Naopak! My sa musíme sústrediť na Boha, jeho vôľu a konanie dobra. Tým sa zbavíme aj zla aj hriechu. Lebo keď konám dobro z lásky k Bohu, nemám čas hrešiť.

Katechizmová replika, ktorú si veľmi často pripomínam, hlavne keď sa rozhodujem o niečom je:"Načo sme na svete? Aby sme Pána Boha poznali, milovali, slúžili mu a tak sa spasili." Toto je základ, z ktorého treba vychádzať. Ako sa to, čo idem robiť, zhoduje s mojím cieľom? Mnohé sa potom vyjasní.

PS: Prepáč, že som si dovolil takto osobnejšie, ale možno to pomôže aj iným. Veľmi často sa stretávam s tým, že nás diabol oklame v tom, čo je cieľom a čo prostriedkom v duchovnom živote.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 01 február 2017 :  12:06:20  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Drahy Mx,mam neustale na pamati, ze v dnesnej dobe sme uz takmer vsetci aspon v niecom oklamani....Nevadi mi, ta osobnost, naopak, je to prirodzene. Plne chapem, co si napisal a na co si ma chcel upozornit. Uznavam, ze som niektore vety neformuloval idealne, ale vzdy je potrebne pozaret na text,ako na celok. Skusim teda upresnit (a zakomponovat do toh zasa kontemplaciu).

K tvojmu ad1.-Suhlasim, skutocnym cielom a zmyslom v zivote cloveka je pravy Boh. To je zjavena pravda.Lenze k tomu vedie mnozstvo ciastkovych cielov (a prostriedkov) v roznych oblastiach, ktore vedu k Bohu.Jednou z takych oblasti je aj svatost.
Ja som reagoval na to, ked Koki napisal: "sám som si vedomý že dokonalý a svätý tu nikdy nebudem, lebo na to nemám"
Chcel som mu naznacit (nic viac), ze to nie je najlepsi pristup . Jeden z ciastkovych cielov (v ramci hlavneho ciela) je aj snaha o nasu svatost ci dokonalost, ako casto sv. Pavol nabadal vsetkych spolubratov v listoch.
Co je to svatost? Okrem ineho aj toto: obnovit si ducha a dusu, mysel a emocie k zivotu v Bohu,dostat telo, zvyk do poriadku.Svatost z prekladu slova hal znamena dravy, svaty, uplny...teda rozvijat vztah k Bohu v uplnosti (dokonalosti), vo vsetkych aspektoch, nie povrchne, teda verit celym srdcom.A to sa musime aj naucit,pretoze Boh ocakava aj nase vlastne kroky k nemu.
A k tomu sluzia aj ciastkove ciele o ktore sa mame snazit:okrem ineho aj naucit sa modlit spravne slovom,meditovat (rozjimat), teda zapojit do toho cele nase vnutro (srdce-teda mysel, volu , city a svedomie sucasne).Ciastkovym cielom je aj zvladnutie kontemplacie.Meditacia je cesta k Bohu, kontemplacia je uz stretnutie s nim. Rozpravame sa vnutorne s Bohom,alebo sa snazime zachytit Jeho hlas z nasho vnutra (kratke zablesky inuicie).Cielom je aj naucit sa filtrovat nase rusive myslienky, nepustat ich dnu...Takto (a este vela inymi sposobmi) si formujeme nase vnutro pomocou svojej vole a snazime sa o hlavny ciel: Pravy Boh v nasom zivote,pocitit Jeho lasku a volu cim jasnejsie...az k moznej dokonalosti.

K ad2.-Dokonaly je iba Boh. Vo vsetkom. Jezis nam povedal aj to, ze dobrym nie je nikto, iba Boh.Nebudeme sa teraz chytat za slovicka,pomocou vytrhnutych viet z kontextu. Pochopit vobec v plnosti dokonalost ci svatost je z ludskeho pohladu nemozne.Ja samozrejme netvrdim, ze sa nemame snazit o dokonalost. Naopak, mame, ved som pisal aj Kokimu, ze kazdy sa ma snazit byt svatym (teda dokonalym).Sv Pavol hovoril vela o jednym z nasich cielov, stat sa dokonalym.Ale taktiez hovori:9 Lebo poznávame len sčasti a len sčasti prorokujeme.
10 Ale keď príde to, čo je dokonalé, prestane, čo je len čiastočné

Napisal si: "Máme byť dokonalí v láske a až tak a tým nebudeme môcť hrešiť, lebo pravá láska nielen vyháňa strach ale aj nenecháva žiaden priestor pre hriech a zlo."
Napisal si vyborne...ale to, len inymi slovami som napisal aj ja, citujem:
"Zhrnutie:Nasim cielom teda v skutocnosti je spojit sa s Bohom tak urpimne a v laske, ako sa len da,On nas nauci skutocnej laske, pokaniu,vyuzit Sviatost zmierenia,dokonalej lutosti a stranenia sa hriechu.A aj ked sme boli hriesni, mozeme byt pred Bohom dokonca az svati".
Teda je tam zakonponovane vsetko,hlavny ciel je Boh, spojit sa s nim v prvom rade v laske, naucit sa citit Jeho lasku a On nas nauci (takmer) dokonalej nasej laske, pokaniu...a stranenia sa hriechu (po tvojom-nenecha nam priestor na hriech...je to to iste, On nas nauci stranit sa hriechu-stranime sa hriechu, pokial splnime vela ciastocnych cielov,az ku moznej svatost-teda obnovit si ducha, dusu, dat telo do poriadku-do suladu s duchom , dusou a Bohom)..On nas nauci (nenecha v nas priestor na hriech), ale iba vtedy, ak aj my pracujeme na sebe, dokazeme rozoznat pomocou cisteho vnutra Jeho volu.

K ad 3.- Neviem, kde si cital, ze mojim hlavnym cielom a mottom je stranenie sa hriechu, boj s diablom Je to jednym z mnoho ciastkovych cielov.Ja ta uplne chapem,ako to myslis,ale kazdy mame ine vnutro a poslania.Pre mna je samozrejme tiez v prvom rade byt sluzobnikom vole Boha.Ale citim, ze aj ja sam sa musim naucit posilovat svoju volu, ako si kontrolovat mysel a pod...nie len vsetko nechat na Boha.Tak to robili krestania cele starocia. Napr, tak casto tu spominana kontemplacia sluzi aj na to, aby sa clovek dostalt do takeho stavu, aby dokazal pri akejkolvek cinnosti mysliet zaroven aj na Boha...a teda nezhresil tak lahko.Kontemplativni mnisi mozu ist aj ovela hlbsie, ja som pisal , ze staci ist do fazy prebudenia a ocistenia sa,spojit ego s vnutrom. Vsetko za tym je uz aj tak iba na Bohu a nemozeme to vyzadovat, len s pokorou prijat, ak sa Boh rozhodne. Bohu sluzime aj tak, ze sa zdokonalujume aj svojim usilim, aby sme boli dobrym sluhom, a nenechavame vsetko iba na Boha (dostat sa svojim usilim do takeho stadia, aby v nas mohol posobi Boh sam).
Ja si naopak myslim, ze dnes nas klamu tym, ze my sa mame orientovat iba na pomoc bliznemu (najlepsie daj anonymne a hlavne nepovedz cloveku, ze mu to dava Jezis a nie ty)..a slova askeza, zdokonalovanie vnutra, vlastna snaha su hlboko potlacane do uzadia..cele starocia to bolo opacne.
Myslim, ze som k tejto teme napisal zasa az zbytocne vela,pre mna je to uz uzavreta diskusia, napisal som, co som chcel.Koki, snazil som sa odpovedat v tomto prispevku aj tebe.Kazdy aj tak kona podla svojej slobodnej vôle.
Zelam kazdemu pokoj v dusi.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2017 :  10:45:00  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Mx, kde v dnešní liberální době najít duchovního vůdce?
Pôvodne zaslal poutník - 27 január 2017 :  10:26:44
Drahý poutníku, prepáč, nevšimol som si predtým Tvoju otázku.
Odpoveď je krátka - neviem. Sám už niekoľko rokov hľadám. Mojím kritériom je hlavne zbožnosť. Nemusí to byť a asi by ani nemal to byť človek, ktorý prežíva duchovnosť podobne alebo "rovnako" ako ja. Tým sa vyhneme tomu, aby sme "uleteli" do extrému. Mal by to byť múdry (dar Ducha) a zároveň otvorený človek. Tých vecí je asi veľa. Pre mňa nie je dôležité, či to bude kňaz, môže to byť aj laik.
Dôvod, prečo ja vnímam potrebu duchovného vedenia je, že "nie je dobre človeku samotnému". Ak som sám, tak ma môže diabol ľahšie oklamať.

Na druhej strane ale vnímam aj to, že kým hľadám duchovného vodcu, ale nemám ho, tak ma Boh vedie aj cez iných ľudí okolo mňa (a oni o tom často ani nevedia). Chce to len byť voči Božiemu vedeniu otvorený a byť pripravený opustiť to, o čom som si doteraz myslel, že je to Božia vôľa, ak sa ukáže, že to tak nie je. Ťažko sa to takto všeobecne vysvetľuje.

PS: Napríklad pri charizmatikoch veľmi silne vnímam, že im tam chýba "kotva". Ak rozdelíme spirituality na klasickú, modernistickú a charizmatickú, tak charizmatici by mali byť vedení klasickým teológom (ktorý s nimi nedvíha ruky) a možno by to mohlo fungovať aj naopak. Aby sa to správne pochopilo, tak modernistu neodporúčam asi nikomu.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 02 február 2017 :  10:49:33  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
PeterM a Koki,

len poznámka k čítaniu sv. Písma. Bez toho, aby mal človek naštudovaný katechizmus katolíckej Cirkvi, je čítanie sv. Písma hazardom. Musíme najskôr vedieť, ako ho čítať a chápať a až potom sa môžeme pustiť do jeho čítania. Veľa ľudí už opustilo katolícku Cirkev len preto, že čítali Bibliu ale vysvetľovali si ju po svojom.
A druhá veľmi dôležitá vec (a pre mňa samozrejmosť) sú katolícke vysvetlivky.

Ja osobne nemám rád novodobé preklady, lebo napriek tomu, že sú možno slovensky gramaticky správne a písané moderným jazykom, občas "z lásky k oddeleným bratom" sa tam strácajú dôležité informácie. Možno si treba rýchlo ešte kúpiť katolícke Biblie, kým sa ešte dajú zohnať, a začína to byť už trochu problém.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Hodnotné filmy a filmové scény Téma Next Topic: Sťahovanie z internetu  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06