Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Cirkev a jej denominácie
 Evanjelický kaplán podporil gayov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Láska zvíťazila nad celibátom Téma Next Topic: Augsburské vyznanie-lutheráni  

cristiano

Stav: offline

 Odoslaný - 15 august 2016 :  22:42:04  Zobraziť profil  Pridať cristiano do zoznamu priateľov
Kaplán z Turian podporil homosexuálov a cirkev sa mu tvrdo pomstila. Je to náš Bezák, vraví farníčka

Bol súdený na základe názoru, nie na základe skutku. Mladý evanjelický kaplán vyjadril svoju podporu LGBTI komunite. A potom nasledovalo poriadne peklo. Ale tajne. Cirkev sa snaží škandál odbiť mlčaním.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Kaplan-z-Turian-podporil-homosexualov-a-cirkev-sa-mu-tvrdo-pomstila-Je-to-nas-Bezak-vravi-farnicka-274504

Kňaz, ktorý vytŕčal z davu, musí po roku odísť. Biskupom prekážalo, že podporil registrované partnerstvá.

Farár Jakub Pavlús (26) sa zastal homosexuálov, na poste kaplána v Turanoch skončil. Evanjelická cirkev mu poslala list, že jeho pracovný pomer, uzavretý na jeden rok, sa končí 14. augusta.

Pracovnú agendu má odovzdať miestnemu administrátorovi a v posledný pracovný deň si môže prevziať výstupné materiály na generálnom biskupskom úrade.

Podľa mladého kaplána je to dôsledok jeho postoja k registrovaným partnerstvám.

Tŕňom v oku predstaviteľov druhej najväčšej cirkvi u nás bol jeho pohľad na manželstvo, myslí si končiaci mladý farár. K evanjelikom sa pri poslednom sčítaní ľudu pred piatimi rokmi prihlásilo vyše 300-tisíc Slovákov.

Vytŕčal z davu

Jakub Pavlús pred minuloročným referendom o rodine odmietol na pracovnom stretnutí s biskupmi súhlasiť, že manželstvo je iba zväzok muža a ženy.

Nejde o jediný netradičný postoj mladého muža. Na svojom profile na sociálnej sieti má v súčasnosti namiesto profilovej fotografie iba prečiarknutý symbol Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko.

Začiatkom leta nadriadení farníka rozhodovali o tom, či s ním predĺžia zmluvu.

„Bolo to krátke stretnutie, trvalo iba desať minút. Spýtali sa ma iba jednu otázku, či som nezmenil svoj súkromný názor na manželstvo, odpovedal som im nie a rozhovor sa skončil,” povedal kňaz Pavlús pre Aktuality.sk.

Sťažnosti na neho neboli

Obhajuje sa písomnými posudkami svojich nadriadených, ktoré má k dispozícii. Spoluprácu s ním si pochvaľujú a žiadajú, aby predĺžili pobyt Pavlúsa na fare vo vyše štvortisícovom mestečku pri Martine.

Pred rokom však padla otázka o manželstve, odpovedal diplomaticky.

„Povedal som im, že je to zväzok, ktorý uzatvárajú dve dospelé svojprávne osoby, na základe svojho slobodného rozhodnutia a vzájomného doživotného sľubu vernosti, lásky a starostlivosti,“ spomína rebelujúci farár.

Evanjelici vtedy pripravovali stanovisko pre svojich veriacich, ako majú reagovať počas kontroverzného referenda o rodine.

Iba muž a žena?

Organizátori referenda, teda Aliancia za rodinu, žiadali napríklad zákaz adopcií detí pármi rovnakého pohlavia, alebo zákaz sexuálnej výchovy na školách.

„Opýtali sa ma, či tým myslím zväzok muža a ženy a ja som im povedal, že ak ide o môj súkromný názor, netrvám na tom, aby mali rozdielne pohlavie,“ dodal kňaz, ktorý sa do luteráku obliekol len pred dvomi rokmi po skončení štúdia teológie.

V stanovisku cirkvi, ktoré neskôr vydali, generálny biskup Miloš Klátik a ďalší dvaja biskupi Milan Krivda a Slavomír Sabol nabádali ľudí, aby počas plebiscitu „vyjadrili svoj kresťanský postoj.“

Referendum nakoniec bolo neplatné, k volebným urnám prišlo necelých 22 percent voličov.

Ľudia stoja za ním

Mladý kaplán o svojom postoji k LGBT komunite s veriacimi ani s deťmi nikdy nehovoril.

„99-percent ľudí v meste o tom nevie,“ tvrdí Pavlús.

Jeho slová potvrdzuje aj obyvateľka Turian, s ktorou sa Aktuality.sk skontaktovali. Na bohoslužbu chodí do kostola každú nedeľu. O kauze bola ochotná hovoriť iba pod podmienkou, že neuverejníme jej meno.

„Kaplan svoje názory nikdy neprezentoval ani nikomu nevnucoval počas služieb Božích v chráme, ani v rámci iných zborových aktivít či osobných rozhovorov,“ uviedla.

Ani ona si nemyslí, že by niekto mal skončiť na fare pre svoje tolerantné názory.

Podľa našich informácií 30 veriacich napísalo vedeniu ECAV na Slovensku spoločný list, aby Pavlúsa ponechali. Odpoveď zatiaľ nedostali.

Cirkev o tom hovoriť nechce

Biskupi o kauze, ktorá sa šíri Turanmi, mlčia.

„Dištriktuálne biskupské úrady ECAV nie sú zamestnávateľmi evanjelických duchovných, preto mi neprináleží hovoriť v mene zamestnávateľa,“ odmieta hovoriť o kňazovi Pavlúsovi priamy nadriadený biskup Slavomír Sabol.

V telefonickom rozhovore potvrdil, že o personálnych otázkach v cirkvi rozhoduje Bratislava – teda Generálny biskupský úrad.

Hlava evanjelickej cirkvi Miloš Klátik aj jeho hovorkyňa sú na dovolenke.

„Nie, neviem o tom nič,“ odbil nás stroho Dušan Vagaský, riaditeľ biskupského úradu. Na zvyšné otázky odmietol odpovedať a neskôr už telefón nedvíhal a nereagoval ani na SMS správy.

„Rád by som ostal v cirkvi, uvidíme, čo sa stane – asi sa budem venovať manželke a deťom," zhodnotil mladý kaplán Jakub Pavlús svoju najbližšiu budúcnosť.

http://www.aktuality.sk/clanok/362783/farar-podporil-homosexualov-ako-kaplan-v-turanoch-skoncil/

http://www.cas.sk/diskusia/435455/mlady-kaplan-z-turian-podporil-gejov-na-svoj-nazor-kruto-doplatil-radikalne-rozhodnutie-biskupov/

 Krajina: Mexico  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 22 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 13 január 2020 Upozorniť moderátora 

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2016 :  08:21:55  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
A čo chceš týmto príspevkom povedať? Manželstvo je zväzok muža a ženy a hotovo. A mladý kaplán si to mal dobre v hlave upratať, lebo takým vyhlásením čo dal išiel proti cirkvi.
To najhoršie čo sa môže stať a to si dobre pamätaj je, keď dovolíme aby pojem ostal, ale jeho obsah sa zmenil.
Zväzok muža a muža nech kľudne zostane registrovaným partnerstvom a ničím iným, ale manželstvo je manželstov. Tu nie je možná žiadna diskusia ani posúvanie hraníc alebo ich ohýbanie alebo rozširovanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 08 december 2016 :  18:55:20  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Otázka: čo môže vyjadrovať symbol dúhy na kňazskom ornáte - v poslednej dobe som to zočil nie raz...
http://sk.radiovaticana.va/news/2016/12/08/novým_arcibiskupom_krakova_je_mons_marek_jędraszewski/1277612

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 09 december 2016 :  15:44:51  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Pokial viem tak symbol dúhy sa prvýkrát spomína v Biblii ako symbol zmluvy medzi Bohom a Noem po skončení potopy. Teda dúha je predovšetkým najprv symbol zmluvy medzi Bohom a človekom. Že si tento symbol privlastnili homosexuáli je len ich kamufláž. Nesnaž sa vo všetkom vidieť niečo proti Cirkvi

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 09 december 2016 :  19:51:22  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ďakujem mak, to ma napadlo tiež, no pritom som nenašiel súvis medzi starozákonným znamením dúhy a jeho ornátom. Dúfajme len že to neznačí cirkevnú podporu LGBT komunity.
Ja sa nesnažím všade vidieť niečo zlé a apokalyptické, iba som viac všímavý.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 13 december 2016 :  10:54:02  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Blbé je to, že to čo má biskup na ornáte nieje dúha. Je to len 5 farebných pruhov náhodne usporiadaných. Vlajka sodomitov má 6 pruhov.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 13 december 2016 :  12:09:35  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Vlajka sodomitov nie je presne definovaná, videl som aj 7 pruhov a aj 5, ale nikdy tam neboli tie isté farby ako má spomínaný biskup.

Ešte by to mohla byť aj vybraná farebná symbolika FM (po slovensky SM). Farby sa zhodujú ale nie sú všetky. Napr. červená je vraj symbolom obnovy a očistenia duší. Zelená ja potom symbolom ich nemennej nesmrteľnosti všetkého, čo je pravdivé a sväté.

Ja som sa v poslednom čase často stretol s tým, že nositeľ takéhoto rúcha, prípadne zadávateľ náboženskej stavby ani netuší, akú symboliku mu podsúva "umelec" či "architekt" danej veci. Niekdy je to až perverzná symbolika.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 14 december 2016 :  16:43:51  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Áno ich vlajka vypadá ináč - začína červenou a končí fialovou, ale videl som aj náznak onej vlajky, zloženej len s niekoľkých farebných pásikov. Niektorí tohoto pána s výrazom tváre manažéra či politika podozrievajú že patrí do povestnej cirkevnej homolobby a takéto foto je znamením. S vysvetlením čo vlastne značia tieto pruhy pri liturgii sa nik neponáhľa. Tak ja neviem, neskôr zbadáme.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Láska zvíťazila nad celibátom Téma Next Topic: Augsburské vyznanie-lutheráni  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06