Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Medzináboženský dialóg
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pápež Honorius I. Téma Next Topic: Uprchlikov do kazdej farnosti
Strana: z 2

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 31 marec 2016 :  23:36:34  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
No a čo sa týka Mx, tak vrátiš sa a odpovieš my alebo si svoj rozpor ponecháš neobjasnený?

Stále sme totižto na začiatku súčasná veda skôr Boha popiera a prisudzuje vznik sveta čomukoľvek inému ako ,,akejsi,, superinteligentnej forme života.
Tak ako by mal prebiehať ten medzináboženský dialóg? Mňa zaujíma kde viera môže nájsť oporu vo vede a kde sa veda priamo snaží dokázať tvrdenia viery. Narazil som na niečo čo ma naozaj veľmi zaujalo. Narazili ste na taký nejaký príklad alebo pokus aj vy?

Pôvodne zaslal Luther - 29 marec 2016 :  18:50:18


Síce nemám pocit, že Ti niečo dlhujem, ale teraz aspoň mám tušenie, o čo by ti mohlo ísť.

Povedzme, že okrem striktne exaktných vied ako fyzika, chémia, ... existujú aj iné ako psychológia, história, archeológia, geológia a pod. A niektoré z nich majú aj iný prístup k bádaniu ako napríklad fyzika.

No a v ďalšom kroku musím zopakovať, že keď chce napríklad fyzik hovoriť o tom, že jeho výskum popiera vieru (katolícku vieru) tak sú tu napríklad tieto možnosti a ich kombinácie:
1) Alebo nepozná katolícku vieru
2) mýli sa nevedome
3) vedome klame
4) jednoznačne opustil fyziku a začal sa venovať filozofii
5) príliš sa najedol alebo napil
6) ...

A ak ide o vedecké potvrdzovanie viery, tak áno, existujú spôsoby akými môže veda podporiť vieru. Napríklad tým, že sa ukáže, že Turínske plátno pochádza naozaj z čias Krista (že odobrané vzorky boli možno úmyselne zo záplaty), alebo že naozaj bolo možné za vhodných okolností prejsť Červené more suchou nohou, alebo že naozaj rybník Siloe existoval a že to bolo naozaj tak ako píše sv. Ján. Takže história, archeológia, geografia a takéto vedy môžu potvrdzovať vieru, alebo skôr vierohodnosť Biblie. História a archeológia tiež môžu potvrdzovať, že napríklad texty sv. Písma sú stále tie isté ako boli pre 2000-3000 rokmi. A pod.

Ale napríklad o stvorení sveta nevie povedať nič ani fyzika. Prečo? No preto, lebo ich Plankova konštanta tak blízko k momentu stvorenia nepustí.

Avšak k tomu, že existuje Boh ako nehmotné bytie sa exaktná veda, ktorá skúma len hmotný svet vyjadriť nemôže = musí povedať - out of scope...

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 05 apríl 2016 :  10:52:11  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Mak, ďakujem a vôbec to nie je môj pokus o to umlčať ťa, veľmi manipuluješ realitu a z toho obviňuješ mňa. Robil si to aj tým, keď si mi vkladal do úst to, čo si vôbec nemyslím no zobral si to ako fakt.
To čo si tu predviedol sa odborne v psychológii volá PRENOS.

Mx, tebe napíšem neskôr.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 06 apríl 2016 :  09:33:40  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Tak prečo priamo nenapíšeš čo si myslíš a o čo ti ide?

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 09 apríl 2016 :  21:07:06  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
citácia:
To čo si tu predviedol sa odborne v psychológii volá PRENOS.


Chodec, uz davnejsie som ti pisal ,co si myslim o Sigmundovi...opakujes sa.
Uz po prvych tvojich vetach som vedel, ze si to ty a ako budes viest diskusiu...
Tak velmi si citatelny (a mozno iba ovplyvneny chorym psychiatrom, ktory (jej) dal zaklad modernosti).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 14 apríl 2016 :  19:24:15  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Mak akosi som stratil chuť a presvedčenie, že by ste chceli aj rozumieť a potom aj naozaj diskutovať. A možno sa mýlim a bol by som prekvapený, ale stačilo mi to čo bolo do teraz.
PeterM ja neviem o čo ti ide, ani to nejak neplánujem sledovať, ja som ja, za koho ma máš mi je asi aj jedno, lebo som sa už vyjadril.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 15 apríl 2016 :  02:02:09  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Po spojení Tvojich príspevkov (odpíšeš mi neskôr a následne, neodpíšeš už) to chápem tak, že nemáš argumenty k téme a rešpektujem, že sa chceš stiahnuť.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 21 apríl 2016 :  14:47:02  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
Po spojení Tvojich príspevkov (odpíšeš mi neskôr a následne, neodpíšeš už) to chápem tak, že nemáš argumenty k téme a rešpektujem, že sa chceš stiahnuť.

Pôvodne zaslal Mx - 15 apríl 2016 :  02:02:09




presne v tomto duchu je aj jeho odpoved mne.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 25 apríl 2016 :  11:13:40  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Takže som zas tu, nie že by som ti Mx nechcel odpovedať ale mal som iné veci a potom som na to aj pozabudol.

Popisuješ niektoré príklady ale tak ako o tom píšeš to môže byť tvoj pohľad na vec. Ty napr. vkladáš do hlavy bádateľa nevedomú slepotu. To je iste možnosť ako nájsť zadné vrátka ale skús sa na to dívať tak, že bádateľ je naozaj presvedčený o tom, že nič po živote nie je.
Ďalej vedy ktoré si vymenoval ... to si dobre napísal a aj si sa popravil, že nie otázky viery ale Bibliu. Ide skôr o nepriame dôkazy. Keby rybník Siloe existoval, veda by stále nevedela dokázať nejaké zázraky okolo neho a podobne aj s to s Červeným morom. Len by sa to dopĺňalo o texty z Biblie.

Čo tak dokazovať otázky viery priamo? Skús vedecky preukázať, že svätožiara existuje alebo niečo iné, čo je popisované v Biblii.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 26 apríl 2016 :  14:52:51  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Takže som zas tu, nie že by som ti Mx nechcel odpovedať ale mal som iné veci a potom som na to aj pozabudol.
To som rád.
citácia:
Popisuješ niektoré príklady ale tak ako o tom píšeš to môže byť tvoj pohľad na vec. Ty napr. vkladáš do hlavy bádateľa nevedomú slepotu.
Ešte by som im mohol vkladať do hlavy klince a tak, ale na druhej strane, ak by tá slepota bola vedomá, bolo to by ešte horšie.
citácia:
To je iste možnosť ako nájsť zadné vrátka ale skús sa na to dívať tak, že bádateľ je naozaj presvedčený o tom, že nič po živote nie je.
S týmto žiadny problém nemám. Lebo bádateľ v oblasti prírodných vied takúto vec ani nemôže riešiť. Už sám život nie niečo, čo neviem nijako špecificky popísať. Vieme pozorovať prejavy života ale nevieme ho definovať, čo to vlastne je. Podobne ako čas.
citácia:
Ďalej vedy ktoré si vymenoval ... to si dobre napísal a aj si sa popravil, že nie otázky viery ale Bibliu.
Asi nerozumiem, čo týmto myslíš. Veda a viera sú pre mňa ako veda=množina prirodzených čísel a viera=množina komplexných čísel.
To, čo skúma veda, je len obor prirodzených čísel a tak je logické, že mnohé veci pre nich nemajú riešenie. Ale v množine komplexných čísel je život omnoho bohatší.
citácia:
Ide skôr o nepriame dôkazy. Keby rybník Siloe existoval, veda by stále nevedela dokázať nejaké zázraky okolo neho a podobne aj s to s Červeným morom. Len by sa to dopĺňalo o texty z Biblie.
Presne tak som to myslel. Mimochodom, ja ako katolík verím, že Boh pri stvorení sveta skryl svoju existenciu. Môžeme ho spoznať cez nepriame dôkazy, ale priame dôkazy sú nám skryté. Je na to, podľa mňa, viacero dôvodov. Jedným z nich je milosrdenstvo a spravodlivosť. Druhým napríklad dar rozumu.
Rybník Siloe existoval, to znamená, že si evanjelista nevymýšľal a ak si človek dneška uvedomí, že v čase písania evanjelií ešte mohli žiť očitý svedkovia udalostí, veci dostávajú celkom iný nádych.

citácia:
Čo tak dokazovať otázky viery priamo? Skús vedecky preukázať, že svätožiara existuje alebo niečo iné, čo je popisované v Biblii.
Pôvodne zaslal Luther - 25 apríl 2016 :  11:13:40
Nuž, lepší príklad si asi ani nemohol vybrať. Ja som dúfal, že začneš od základov, minimálne do vecí, ktoré sú potrebné pre spásu človek. Ale svätožiara? Optický jav vznikajúci za pomoci intenzívneho laserového lúča z neznámeho zdroja na voľným okom neviditeľnej vrstve vodnej pary privedenej do stavu plazmy.
Či ako by si si to predstavoval?

Napríklad to, že Ježiš prešiel cez zatvorené dvere? Nuž ja tomu môžem len veriť. Chcel by som si aspoň vedieť predstaviť, ako by sa daná udalosť odohrala pred zrakmi vedcov. Napriek tomu, že by to videli na vlastné oči a urobili by aj video záznamy v ultra-high-neviemčo rozlíšením a s neviem ako úžasnou rýchlosťou snímania, aj tak by mohli povedať len to, že nevedia, ako je to možné. Nanajvýš by mohli začať popierať, čo videli. Čiste teoreticky je to vysvetliteľné vedecky, no nikto to nebude schopný verifikovať.
Napríklad: na subatomárnej úrovni dochádza k superpozície jednotlivých častíc Ježišovho tela a podobne ako to bolo pozorované pri atómoch Hélia pri super nízkych teplotách, dokážu atómy Ježišovho tela superponovať molekuly drevených dverí a tak po relatívne krátkom čase je možné pozorovať, ako sa Ježišovo telo vynára z dverí podobne ako z hmly.

Problém pre vedu nepredstavuje to, že by sa to nedalo aj vedecky vysvetliť, ale hlavne tá overiteľnosť, čiže opakovateľnosť pokusu. Okrem Ježiša toto nikto nedokáže a on vedcom pózovať nebude, aspoň pokiaľ ja viem.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2016 :  10:03:33  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Myslím, že sa mýliš, že bádateľ nemôže riešiť čo je to život. Materialista môže usudzovať, že život je prejavom hmoty a vnútorných reakcií organizmu a dívať sa na život ako na logické kontinuum nejakých udalostí na začiatku, ktoré mohli byť náhodné. Veriaci bádateľ to môže vnímať ako výsledok vecí ktoré sa odohrali za určitým účelom. Ale prvý môže byť slepí, ale nevedome.
To s tými číslami si mohol viacej vysvetliť. Lebo veda ako hra s prirodzenými číslami je do značnej miery skutočne obmedzená. Predstav si ale, že by sa každá veda zaoberala predmetom svojho pozorovania a prepájania toho čo fyzicky vidíš, s tým čo vôbec nevidíš, hoci ona to už robí no ostáva len v hraniciach fyzickej reality. Keby sa dívala na veci aj inak, keby sa to snažila prepojiť s duchovnom alebo už ako to budeme nazývať mohla by vysvetľovať veci úplne inak. Lenže ako to urobiť, keď väčšina týchto dnešných vedátorov existenciu duchovného sveta odmieta a ich vedomosti sú v tomto obmedzené.
A prečo myslíš, že Boh po stvorení sveta skrýva svoju existenciu? Ďalej myslíš, že je možné pozorovať len nepriame dôkazy a nie priame? Ak stvoril Boh zem, nie je priamym dôkazom samotná zem? A ten rybník Siloe, stále to nie je dôkazom, že sa tam stalo to čo sa tam malo stať. Ani svedkovia s odstupom toľkého času nie sú pomaly nič platní, keďže sa Biblia mohla meniť a osobitý záujem mohol mať aj jej pisateľ?
Ešte sa vrátim dopísať tie superpozície, neskôr.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 27 apríl 2016 :  11:46:56  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Svätožiara je naozaj dobrý príklad hoci by to mohol byť hoc aký iný príklad. Ale práve hovoriť o nejakej spáse k začatiu takejto diskusie je úplne nesprávne. Nám nejde teraz o spásu ale o prepojenie vedy a viery. Svätožiara ako taká je predmetom viery a rozprávať sa o spáse znamená byť úplne odtrhnutý o fyzikálnych dôkazov.
To čo si napísal je tvoja vlastná úvaha a pokus o vysvetlenie čo by svätožiara mohla byť alebo sám veríš, že takto vzniká svätožiara? Ak je niečo svätožiara tak sa rozprávame o niečom, čo nie je viditeľné voľným okom. Ide vlastne o duchovný jav. Následne ak budeme predpokladať alebo dívať sa na svätožiaru ako na duchovný jav a tak sa ho budeme snažiť aj vysvetliť, budeme tento jav vnímať ako určitý výsledok niečoho - činnosti, pôsobenia? Ako napr. keď ti pustím vtipné video ktoré v ľuďoch vyvolá smiech a išlo by o situáciu ktorá by bola kultúrne nepodmienená. Tzn. čo príde vtipné nám by napr. prišlo vtipné indiánom alebo Číňanom. V tomto príklade by sme našli niečo, čo u človeka vyvoláva rovnakú reakciu. Mohli by sme povedať, že je tu niečo čo u všetkých ľudí môže viesť do vzniku svätožiary. Keď budeme teda vychádzať, že to je jav možný u všetkých ľudí a je to duchovná vec, začína sa nám otvárať priestor pre vedecký a náboženský dialóg so všetkými kultúrami a náboženstvami. V takom prípade sa následne budeme musieť oboznámiť s pojmami iných kultúr ktoré popisujú duchovné veci a hľadať, či nehovoríme o tom istom, či obsah odlišných pojmov nie je rovnaký. Keď Boh tvoril človeka, vložil doňho určitý príncíp. Nestvoril inak Európana, Inda a Indiána. Keď si uvedomíme, že obsah rôznych pojmov používaných rôznymi kultúrami je rovnaký, dá sa uvažovať, že daný jav nie je len výmyslom akejsi kultúry ale existuje sám o sebe a práve preto sa odráža v jazyku. Ak existuje sám o sebe, je možné ho vedecky skúmať, alebo sa o to aspoň pokúsiť a vysvetliť a keď si následne vezmeš ešte na pomoc sv. písmo, máš voditko.
Hovorim o tom preto, lebo som na túto tému počul veľmi zaujímavú diskusiu. Nedá sa povedať, či to tak je alebo nie je ale prišlo mi to nanajvýš zaujímave a to som sa k tomu dostal len náhodou a s obavami.

Pozri a prečítaj si tento link a obrázok mapy emócii. Je to niečo ďaleko viac ako v skutočnosti vidíš. Lebo toto je realita ktorú nevidíš ale cítiš a je spoločná pre všetkých ľudí. Ďalej potom budeme o tom diskutovať ak budeš mať záujem. Link: http://www.kreativita.info/tieto-mapy-emocii-na-tele-odhalia-pocity-ako-laska-strach-ci-depresia/

A ešte pre istotu ten obrázok




O Ježišovi si zaujímavo rozmýšľal. Len ak by bol Ježiš v superpozícii, tak by nemohol byť viditeľný. Iba je časť ktorá aktuálne prechádza iným telesom by bola v superpozícii. V postate by sa pretuneloval. A keď vezmeme do úvahy, že je hmota prepojená s vedomím a reaguje naň, prečo nie. Tí vedci by mohli tvrdiť, že cez dvere neprešiel, lebo by to nevideli napr.
Ak veda raz zistí ako pretunelovať aspoň 1 živú bunku, nebude problém premýšľať nad tým, že by sa mohol pretunelovať celý človek. To sme ale ďaleko od toho, čo je dnes reálne možné. No keďže tu už taký príbeh existuje, bude len otázka času, keď sa to bude niekto snažiť dať do vzájomného vzťahu a vysvetliť.

Ak som to napísal nejasne, môžem to ešte rozviesť.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

gonadom

Stav: offline

 Odoslaný - 05 máj 2016 :  16:21:54  Zobraziť profil  Pridať gonadom do zoznamu priateľov
Ahoj,

citácia:
Máte s tým niekto skúsenosti? Ako by sa takýto dialóg mal odohrávať a na čom by mal byť založený? Pretože oslabovanie katolíctva a celkovo kresťanstva v Európe si nutne žiada aktívnu iniciatívu inak nastupujúci Islam a konzum kresťanstvo v Európe ubijú.
Ja si myslím, že veda je cestou k zblíženiu.
Aký je váš názor?


To si Vazne myslis ? Hmm, preco? ...

Myslis sucasnu fyziku, ktora je postavena na bludoch A.Einsteina (ktora umoznuje "objavit" naraz aj cierne diery - a sucasne aj potvrdit "korektnost" metody, ktorou tie cierne diery "objavili")...

Pripadne myslis na psychologiu, psychiatriu (napr. ze homosexualita bola este nedavno "diagnozou" ... a po politickom tlaku homosexualou ... je uz homosexualita, nielen ze "zdrava", navyse spolocensky ziaduca - vid.svatby homosexualov ...)

Ktory z tychto "vednych" odborov mas na mysli ??? Luther, sucasna "veda" stoji na dvoch veciach: osobnych ambiciach "vedcov", a na aktualne platnych paradigmatoch (ktore momentalne, v tom-ktorom "vednom" odbore povazuju za "pravdu Boziu") ... z toho si mozes vyvodit "objektivnost" sucasneho "vedeckeho" badania

Ahoj

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 25 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 07 január 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 05 máj 2016 :  17:11:01  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Skôr som mal napísať vedomosti než skúsenosti.
Mal som na mysli, či niekto nad niečom podobným neuvažoval, alebo sa nechce pokúsiť, alebo nečítal nejakú knihu ktorá sa mu zdala zaujímavá alebo vôbec celkovo osobný pohľad na to ako by sa to dalo.

K tej fyzike len toľko, paradigma sa začína dosť posúvať a to už objavením quantovej fyziky. Uvidíme čo prinesie čas.
A keď sa zaujímaš ktorú vednú disciplínu som mal na mysli, samozrejme že všetky.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 07 máj 2016 :  16:39:26  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov

citácia:
...začína sa nám otvárať priestor pre vedecký a náboženský dialóg so všetkými kultúrami a náboženstvami. V takom prípade sa nasledne budeme musieť oboznámiť s pojmami iných kultúr ktoré popisujú duchovné veci a hľadať, či nehovoríme o tom istom, či obsah odlišných pojmov nie je rovnaký....



Momentalne je uz nabozensky dialog so vsetkymi nabozenstvami a kulturami v takej dynamike,ze priestor je az neumerne nepriestorny...veda je dnes uz na urovni bulvaru a je to jedna z najnemoralnejsich oblasti....ano , dnes uz hladaju spolocny prienik v roznych kulturach a nabozenstvach tak okato, ze to priam vykole aj nechapavym oci...
Chces prispiet tiez svojou troskou medizi mlynske kamene:?)
Mas pravdu, vsetko smeruje ku globalnemu svetovemu (sektarskemu) nabozenstvu a mi ti tu radit nebueme,ako to este urychlit,...Ano pseudovedci coskoro potvrdia existenciu boha, Bohuzial falosneho.... skus najsti naivnejsie forum.

Nie , obsah odlisnych pojmov nie je rovnaky!
Iba jeden pojem je skutocny: Kristus a skrz jeho pravdu, zivot a cestu sa dostat k Bohu Otcu Vsemohucemu!...(bez zbytocnych spekulacii)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 09 máj 2016 :  08:14:11  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Teraz si ma PeterM neoznačil za nejakého Chodca ale nepriateľský tón v tvojich prispevkoch zostal. Čo som ti ja urobil? Ak máš nejaký problém s mojou osobu tak načo ešte aj prispievať?
Ale už si začal tak sa ťa opýtam, koľkými náboženstvami si sa podrobne zaoberal aby si mohol so 100% istotou vyhlásiť, že pojmy niesú iné a ich obsah nieje rovnaký? A to s tým Kristom bolo úbohé. Nikde som nehovoril o tom, že pojem Kristus je pre odlišné náboženstva rôzny s rovnakým významom. Upozornil som na hľadanie takých pojmov, ktoré popisujú tú istú vec. A nie na hľadanie cesty ako pre všetky pojmy napr. z kresťanstva nájsť za každú cenu to isté v inom náboženstve. Kristus je Kristus a hotovo a vieme to aj bez teba.
V príspevku vyššie som ponúkol cestu ako hľadať tie prepojenia a ako som to myslel. Ty si ale niekde odbočil a vybral si sa ako sa ti zachcelo.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

gonadom

Stav: offline

 Odoslaný - 09 máj 2016 :  18:52:20  Zobraziť profil  Pridať gonadom do zoznamu priateľov
Ahoj Luther,

citácia:
Skôr som mal napísať vedomosti než skúsenosti.
Mal som na mysli, či niekto nad niečom podobným neuvažoval, alebo sa nechce pokúsiť, alebo nečítal nejakú knihu ktorá sa mu zdala zaujímavá alebo vôbec celkovo osobný pohľad na to ako by sa to dalo.

K tej fyzike len toľko, paradigma sa začína dosť posúvať a to už objavením quantovej fyziky. Uvidíme čo prinesie čas.
A keď sa zaujímaš ktorú vednú disciplínu som mal na mysli, samozrejme že všetky.

Pôvodne zaslal Luther - 05 máj 2016 :  17:11:01



Sucasna veda (myslim exaktne vedy), ma vsetky znaky nabozenstva. Mozno Ti to zneje prehnane, ale rovnako ako tradicne nabozenstva maju svojich knazov (vedcov-vykladacov), svoju vnutorne konzistentnu teoriu … a hlavne pre obycajneho laika, naprosto nepochopitelny obsah (samozrejme, pokym mu to „odbornik“ nevysvetli)...
TO, co nie je beznou skusenostou pochopitelne (a to sucasne exaktne vedy-nie su!), je odkazane na slepu vieru.

Takze Luther, chcel by si spojit tradicne nabozenstva – novym dalsim qvazinabozenstvom. Ale to sa Ti nepodari, pretoze aj keby si nenasiel ortodoxnych vyznavacov tradicnych nabozenstiev … vyznavaci noveho nabozenstva (VEDY), Ti neustupia ani tolko.
ahoj



 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 25 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 07 január 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Stav: offline

 Odoslaný - 10 máj 2016 :  22:40:35  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
V prvom rade tu hovorim o medzináboženskom dialógu.
No a po druhé, zabúdaš, že sú aj veriaci vedci, preto nemôže platiť to čo píšeš. Jav existujúci sám o sebe je hodný vedeckého skúmania, či už to priznáš alebo nie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Pápež Honorius I. Téma Next Topic: Uprchlikov do kazdej farnosti  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06