Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Medzináboženský dialóg
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pápež Honorius I. Téma Next Topic: Uprchlikov do kazdej farnosti
Strana: z 2

Luther

Stav: offline

Odoslaný - 10 marec 2016 :  16:35:54  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Máte s tým niekto skúsenosti? Ako by sa takýto dialóg mal odohrávať a na čom by mal byť založený? Pretože oslabovanie katolíctva a celkovo kresťanstva v Európe si nutne žiada aktívnu iniciatívu inak nastupujúci Islam a konzum kresťanstvo v Európe ubijú.
Ja si myslím, že veda je cestou k zblíženiu.
Aký je váš názor?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora 

butyl

Odoslaný - 10 marec 2016 :  20:48:10  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Úplne priamočiaro by sa dalo povedať, že dialóg by mal byť založený na usvedčení inovercov z ich bludu a ukázaní pravej katolíckej viery. Lenže tvrdý jednostranný postoj, hoc je pravdivý, by nepriniesol priaznivé ovocie ale ešte viac uškodil už beztak dosť ničeným kresťanom v náboženský zmiešaných oblastiach.

K akemu zblíženiu môže dôjsť? Môže sa tolerovať ale ani jedná strana nemôže uznať pravdivosť tej druhej bez popretia samej seba.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 11 marec 2016 :  17:05:10  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Takže napr. veda a viera sa musia len popierať? Prienik neexistuje, alebo nebude existovat?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Odoslaný - 11 marec 2016 :  20:02:53  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Viera s vedou predsa nieje v absolútne žiadnom rozpore. Spoločne objasňujú celú podstatu sveta, neprotirečia si.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 12 marec 2016 :  09:42:03  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
A na to si prišiel ako? Boh nexistuje, mýtické bytosti vznikli ako báje a rozprávky pre deti a kadejaké vysvetlenia o tom ako tiene ohňa v jaskyni skákali po stenách a vyvolávali ilúzie rôznych strašných tvorov.
Keď si viera a veda neodporuje, kde si dnes hrkútajú? Vari Zem podľa vedcov nevznikla veľkým treskom a nie z Boha ktorého nikto nikdy nevidel?

Či tomu ja nesprávne chápem?

Mimochodom to čo si napísal ešte predtým o tom usvedčovaní, to nie je nič čo by pripomínalo dialóg, ale monológ, nezdá sa ti?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 108  ~  Člen od: 07 marec 2016  ~  Posledná návšteva: 12 september 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Odoslaný - 12 marec 2016 :  12:11:00  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Boh existuje.

Opakujem, že veda nieje v rozpore s vierou. Vedecké poznatky nám pomáhajú lepšie pochopiť podstatu sveta a priviesť nás k Bohu, ktorý je stvoriteľom. Veľký tresk je na ilustráciu veľmi dobrý príklad. Otcom tejto teórie je totiž istý Georges Edouard Lemaître- belgický katolícky kňaz. Táto teória bola sprvu označovaná ako "katolícky výmysel" práve preto, že neodporovala viere ba práve naopak- ukazovala, že vesmír má svoj počiatok, že vznikol v čase- a teda, že mohol byť stvorený. To čo viera celý čas hlásala veda ukázala ako možné.
Viera tiež nepotrebuje nejaké potvrdenia zo strany vedcov. Nieje akokoľvek závislá na vede, hlása totiž pravdu zjavenú samotným Bohom.
Je mnoho veriacich vedcov, na katolíckych univerzitách po celom svete tiež prebieha výskum. To, že veda a viera si odporujú je len výmysel nepriateľov Cirkvi a mýtus, ktorý vznikol ešte niekedy koncom 18.storočia no dodnes sa nájdu taký ktorý to stále tvrdia bez akýchkoľvek dôkazov.

Pri vedení dialógu si treba uvedomiť aký má byť jeho cieľ. Katolícka Cirkev má pravdu vo všetkom čo neomylné hlása. Ak nejaká iná viera hlása niečo v rozpore s tým čo hlása Cirkev tak nemá pravdu. O čom má teda Cirkev viesť dialóg? V čom spočíva podstata dialógu? Môže to byť jedine o nejakom vzájomnom pochopení ale stále bude musieť Cirkev trvať natom, že ostatné viery sú nepravé a nepravdivé iank by poprela samú seba.

Luther

Odoslaný - 12 marec 2016 :  21:38:53  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Vidíš, presne to je to východisko, ktoré žiadny dialóg neumožňuje. Keď chce mať každý pravdu, nemá ju vlastne nikto.

O tej vede by som tak optimisticky nehovoril. Pretože v tej súčasnej vede miesto pre Boha nie je, dokonca ho zapiera a snaží sa vysvetliť svet inak ako výtvor ,,akej si" bytosti ktorú nikto nikdy nevidel.

Mx

Odoslaný - 14 marec 2016 :  15:50:11  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Veda a viera si nemôžu odporovať, lebo nemajú v podstate nič spoločné. Ani otázky, ktoré sa pýtajú, ani objekt skúmania a ani metódy práce. Tam kde končí veda začína viera a naopak.

Alebo inak, veda je veľmi malá a presne vymedzená podmnožina filozofie. Alebo ešte inak, je to ako chcieť šublerou merať veľkosť atómu, alebo ešte lepšie veľkosť elektrického prúdu.

PS: Podľa mňa práve viera dáva človeku väčší rozhľad, alebo mu umožňuje objavovať nové veci. Viďme práve objav Veľkého Tresku, alebo aj kvantovej mechaniky.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 15 marec 2016 :  11:43:26  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Nemôžu si odporovať? Máš pocit, že teraz kráčajú v jednote? Podľa vedy Ježíš Kristus ani neexistoval a svet nestvoril Boh. Je to náhoda a všetko sa deje náhodne a nie cielene. Preto podľa vedy svet ani nemôže byť riadení ,,akou si" inteligentnou bytosťou.
Majú spoločné to, že každá sa snaží vysvetliť svet a pritom jedna aktuálne popiera druhú.
Iným príkladom by mohlo byť lekárstvo. Viera bola presvedčená, že v ľudskom tele je ukrytá duša a veda sa o to intenzívne zaujímala. Preto náboženské presvedčenia bránili poznávaniu ľudského tela a dlhé roky bola napr. pitva človeka totálne tabu.
Ako môžeš teda tvrdiť, že nemajú rovnaký predmet záujmu a že sa ani neprelínajú? Alebo lepšie povedané budeš aj teraz trvať na svojom?
To iste by som mohol napísať aj o objavovaní a skúmaní vesmíru. Vari neupaľovala cirkev takýchto priekopníkov?
Skôr je to tak, že veda ťahá za kratší koniec a viera jej kladie prekážky.

Keď hovorím, že náboženský dialóg mám na mysli aj dialóg medzi vedou a vierou, pre niekoho je totiž veda náboženstvom.
Ako môže byť potom to čo si hore uviedol dialóg tvrdiac, že každá sa zaoberá niečím iným a pritom každá chce len vysvetliť svet a zmysel existencie.

Mx

Odoslaný - 16 marec 2016 :  23:39:31  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Nechce sa mi na všetko reagovať, lebo to, čo píšeš, nemá z vedou nič spoločné. To sa len niekto snaží svoje náboženstvo prezentovať ako vedu. Lebo povedzme si aj ateizmus je náboženstvom a vyžaduje silnejšiu vieru, než dôvera v Boha.
Ale na niektoré veci zareagujem.
citácia:
Nemôžu si odporovať?
Nemôžu, veda rieši úplne iné veci než katolícka vierouka a viera. Veda mi môže povedať, ako je možné, že nejaký stroj funguje, ale nemôže mi dať odpoveď na otázku, prečo som ho postavil. Veda a viera nemajú ani len súbor otázok rovnaký. Veda sa pýta - ako je to spravené, z čoho, ako to funguje, ...
Viera sa pýta, prečo je to tak, čo tým autor sledoval, načo som na svete, čo je mojím cieľom. A na toto veda nemôže odpovedať, lebo na toto nie sú žiadne exaktné postupy aplikovateľné. Ako sa chceš Boha spýtať, tak aby jeho odpoveď bola nezávisle verifikovateľná?
citácia:
Máš pocit, že teraz kráčajú v jednote?
Samozrejme, alebo teda nie v jednote, ale v súlade.
citácia:
Podľa vedy Ježíš Kristus ani neexistoval
Podľa pseudovedy. Skutočný vedec historik prizná, že ak akceptujeme existenciu nejakého Homéra, alebo iných antických ľudí, na základe nejakých pravidiel historických vied, tak musíme pripustiť, že existencia Ježiša je doložená podstatne lepšie, než mnohých napr. rímskych cisárov. O historickosti Ježiša sa môžeš sporiť, ale to, že Ježiš žil na zemi je historická skutočnosť a to dokázateľná vedecky.
citácia:
a svet nestvoril Boh.
Veda sama prišla k pojmu Veľký tresk (aj keď to pôvodne bol posmešok), ktorým označuje, že vesmír má svoj začiatok. A veda sa zatiaľ nevie dostať až k samotnej prvotnej singularite. Paradoxne, ako keby veda potvrdzovala stvorenie. A dalo by sa o mnohých veciach ešte baviť.
citácia:
Je to náhoda a všetko sa deje náhodne a nie cielene.
Ako toto dokáže veda povedať? Aký vedec sa pod toto podpíše? Načo potom máme fyziku, ktorá skúma a opisuje fyzikálne zákony? Vari neplatí gravitácia? Nemala by, veď vládne všade chaos.
citácia:
Preto podľa vedy svet ani nemôže byť riadení ,,akou si" inteligentnou bytosťou.
Takéto tvrdenia už nie sú veda, to je už filozofovanie a aj to ja amatér nazvem, filozofovanie bez znalosti základných pravidiel logiky.
citácia:
Majú spoločné to, že každá sa snaží vysvetliť svet a pritom jedna aktuálne popiera druhú.
Nie, ani to spoločné si netrafil a ani to popieranie. Veda nemôže poprieť katolícku vieru (budhizmus možno hej, dobre tak určite), ale katolícka viera vedecké skúmanie obstojí, lebo viera sa zaoberá niečím, čo vedu presahuje.
Dám Ti príklad z matematiky. Veda sa zaoberá množinou reálnych čísel. Existujú však rovnice, kde riešenia existujú len v komplexných číslach a to je už pole viery. Ak by veda o tých rovniciach chcela tvrdiť, že nemajú riešenie, tak sa bude mýliť. Veda musí priznať, že tie rovnice nemajú riešenie v reálnych číslach a priznať, že viac povedať nevie. Ak začne zovšeobecňovať, dopúšťa sa chyby.
Na druhej strane úlohou viery nie je rozoberať ako konkrétne bol svet stvorený, to je práve úlohou vedy. Viera hovorí prečo, načo a kým bol stvorený.
citácia:
Iným príkladom by mohlo byť lekárstvo. Viera bola presvedčená, že v ľudskom tele je ukrytá duša a veda sa o to intenzívne zaujímala.
Veda sa zaoberá hmotou a duša je nehmotná samou svojou podstatou. Ako ju môže veda skúmať? Iba z prejavov ale nie priamo, lebo duša nespadá do oboru vedy.
citácia:
Preto náboženské presvedčenia bránili poznávaniu ľudského tela a dlhé roky bola napr. pitva človeka totálne tabu.
no po pravde, paradoxne, katolícka Cirkev vede nebránila, myslím, že skôr naopak. Pokiaľ napríklad išlo o skúmanie ľudského tela, tak išlo skôr o pietu k mŕtvym. Samozrejme, pripúšťam aj tmársky prístup niektorých jednotlivcov a pripúšťam, že mohli byť na vplyvných miestach. Katolícka Cirkev však hlása, že človek dostal od Boha rozum a tak veda má svoje miesto pri skúmaní sveta, len si musí byť vedomá svojich obmedzení.
citácia:
Ako môžeš teda tvrdiť, že nemajú rovnaký predmet záujmu a že sa ani neprelínajú?
Tak ako tu píšem. Veda skúma ako je svet stvorený alebo ako funguje a používa k tomu metódy a nástroje, ktoré na duchovný svet viery nie je aplikovateľný. Veda mi nikdy nebude môcť odpovedať na otázky, prečo som na svete a kam sa uberám. A ak áno, bude to veľmi zle, lebo už to nebude veda ale zase len náboženstvo.
citácia:
Alebo lepšie povedané budeš aj teraz trvať na svojom?
Musím, inak by som klamal. A to nechcem.
citácia:
To iste by som mohol napísať aj o objavovaní a skúmaní vesmíru. Vari neupaľovala cirkev takýchto priekopníkov?
Doplň si informácie. Nie, Cirkev neupaľovala priekopníkov. Dokonca Cirkev vôbec neupaľovala, robili to zvyčajne svetské autority, ktoré vnímali kacírov ako spoločenské zlo, lebo rozvracali poriadok v štáte. Cirkev podporovala vzdelanosť a aj vtedajšie vedy. A podporuje ich aj dnes. Aspoň teda predpokladám, že narážaš na inkvizíciu. Mrzí ma, že kopec ľudí verí výmyslom ešte z čias budovania komunizmu aj napriek tomu, že dnes historici môžu ísť študovať do Vatikánskych archívov. A aj to samozrejme robia. Len na okraj, inkvizičné procesy nerobili len katolíci. A paradoxne, Cirkev zaviedla inkvizíciu práve preto, aby predišla lynčovaniu nevinných a tak v skutočnosti viac, oveľa viac životov zachránila ako zmarila.
citácia:
Skôr je to tak, že veda ťahá za kratší koniec a viera jej kladie prekážky.
Nikdy som to takto nevidel. Viera je moja láska a veda môj koníček. Nie som síce vedec, ale snažím sa mať aspoň aký taký prehľad a ešte som nenašiel nič, kde by si viera a veda odporovali. Naozaj nemajú ako.
citácia:
Keď hovorím, že náboženský dialóg mám na mysli aj dialóg medzi vedou a vierou, pre niekoho je totiž veda náboženstvom.
Ak sa veda stane náboženstvom prestáva byť vedou.
citácia:
Ako môže byť potom to čo si hore uviedol dialóg tvrdiac, že každá sa zaoberá niečím iným a pritom každá chce len vysvetliť svet a zmysel existencie.
Pôvodne zaslal Luther - 15 marec 2016 :  11:43:26
Veda chce vysvetliť svet ale nie zmysel jeho existencie. Veda chce len opísať a popísať ako svet funguje. Viera hovorí aký to má všetko zmysel a cieľ. A tak sa môžu navzájom naozaj len dopĺňať.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 17 marec 2016 :  08:12:32  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Dal si si námahu s dlhým príspevkom ale aj tak myslím, že si to poprekrucoval.
Veda sa nesnaží byť len popisnou ale aj vysvetľujúcou. Keby ostala len popisnou potom by nemala zmysel. Tu si sa sekol. A veda vysvetľuje svet materialisticky, bez Boha. Hoci ako vieme mýli sa.
Napr. nič také ako duša neexistuje, je to len prejav nervovej sústavy a hormonálneho riadenia. Veda rozobrala všetko do súčiastok aby ukazovala, že tam nie je žiadny Boh.
Mimochodom veda ti môže dať odpoveď aj na to, prečo si ho postavil, tu naozaj nesprávne rozumieš vede.

Nesúhlasím ani s tým kladením prekážok. To si veľmi zjednodušil, zaobalil a čo ja viem ešte čo. Katolícka cirkev brojila proti vedeckému poznaniu kde mohla, čo ma teda ako katolíka mrzí.

S tým náboženstvom a vedou. Myslel som to tak, že ak niekto len akceptuje to čo sa podarí experimentami dokázať a neakceptuje iné veci ktoré z poriadku akoby vytŕčali.
Ty by si akceptoval napr. že svet je výsledkom náhody, alebo teda len výsledkom fyzikálnych síl? Nie. A to sa bavíme len o viere a vede ale ešte sú tu aj iné náboženstva. Čo potom? Tie sú mimo úplne?

mak

Odoslaný - 17 marec 2016 :  10:13:02  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Luther ty hovoríš že si katolík a tvrdíš že veda hovorí že Kristus nikdy nežil? Doplň si vzdelanie. Dnes o reálnej existencii Ježiša Kriata ako historickej osobe nepochybujú ani ateistický historici.
Celá tvoja argumentácia pripomína prednášky z "vedeckého ateizmu"

Veda a viera naozaj nie sú v protiklade a ani rozpore. Ináč by významní naši aj svetoví vedci nemohli byť veriaci. Veda v podstate zhromažduje poznatky a snaží sa nájsť súvislosti. Ale vyvodzovanie záverov je už vecou inej vedy a to filozofie, resp. teológie.
Obe disciplíny odpovedajú na rôzne otázky a preto nemôžu byť v rozpore.
Veda odpovedá na otázku "ako" (na spôsob) a viera odpovedá na otázku "prečo" (príčinu)

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 17 marec 2016 :  17:19:36  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Je to tak ako písal hore Mx, priami dôkaz neexistuje. To že sú aj vedci ktorí veria že existuje ešte neznamená, že máme skutočné fakty. Sú to nepriame dôkazy. To ale neznamená, že ho vedci považujú za realne existujúceho.

Hovorim znovu že s tým ako to vysvetlil Mx a ako to vysvetľuješ teraz ty tak to nie je pravda.
Veda nevysvetľuje len Ako, snaží sa povedať aj prečo. Nie je len popisnou ale aj vysvetľujúcou.
Ak raz veda kladie za vznik sveta fyzické zákony a nie duchovné ako tomu veríme, tak potom musíš uznať je v priamom rozpore a ani sa nedopĺňa s vierou, práveže ju priamo popiera.
Mimochodom tí vedci by kľudne mohli byť veriaci. Lebo veda ešte celkom nevysvetlila svet, je tam ešte kopec nepoznaného atď. Práve preto je u veriacich vedcov ešte priestor pre Boha. Ale niekedy už len ako prvého kto veci naštartoval ale už nezasahuje. Čo vieme, je omyl.

A čo tie iné náboženstvá a ten dialóg?

mak

Odoslaný - 18 marec 2016 :  14:49:48  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Máš to úplne pomýlené. Je to tvoj názor ale nie je ničím podložený. Máš na svoj názor právo a neberiem ti ho. Ale nemôžeš demagogicky podsúvať akoby tvoj názor bol objektívne platný.

Pozri si hocijakú filozofiu a kompetenciu vedy a filozofie. Ved kedysi sa v ZSSR (ak si pamätáš) študovala kombinácia fyzika + filozofia. Práve preto aby fyzici boli kompetentní robiť závery z výsledkov bádania.
Preto mnohí vedci - fyzici a matematici v histórii boli aj filozofi (La Place, Pascal, Euler, Descartes....... ) Tvoj názor že veda - exaktná veda odpovedá na otázku "prečo" je scestný. Veda nemá možnosti, prístroje ani metodológiu. Ak to robí niektorý vedec už opúšťa pôdu exaktnej vedy a dostáva sa na pôdu filozofie.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Guliver

Odoslaný - 19 marec 2016 :  13:08:23  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Luther zbytočne tu strácaš čas. Dialóg s tými čo veria a zároveň sú presvedčení, že vedia je nemožný.

Veda je aj o o pravdepodobnosti a nezaujatí vedci netvrdia, že Boh neexistuje, ale, že pravdepodobnosť jeho existencia, na základe toho čo vieme, je velmi nízka.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 19 marec 2016 :  15:32:33  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
citácia:
Máš to úplne pomýlené. Je to tvoj názor ale nie je ničím podložený. Ale nemôžeš demagogicky podsúvať akoby tvoj názor bol objektívne platný.
Pôvodne zaslal mak - 18 marec 2016 :  14:49:48

Prepáč MAK ale naozaj tento link s jedinečnou ľahkosťou vyvracia to čo si hore napísal a je dôkazmi prešpikovaný. A presne toto môžem robiť od rána do večera a každý dôkaz ktorý sem dám ti ukáže, že veda nie je iba POPISNÁ ale aj VYSVETĽUJÚCA.
Teda neodpovedá len na otázku ako, ale aj PREČO. Budem preto veľmi rád, keď tie slová ktoré som sem prilepil vezmeš späť a priznáš si, že nie ja ale ty sa mýliš.

Tu je link napr. na taký pankreas: https://sk.wikipedia.org/wiki/Pod%C5%BEal%C3%BAdkov%C3%A1_%C5%BE%C4%BEaza

Prvá časť textu - opis
Druhá časť textu vysvetlenie funkcie a účelu pankreasu, teda nie len AKO ale aj PREČO.

Toto naozaj predsa nemôžeš popierať ani ty ani Mx, lebo ste jasne vysvetlili ako veda neodpovedá na otázky PREČO.
Ja myslím, že veda dostatočne vysvetľuje PREČO máme pankreas.

Guliver ja viem ale som tým naozaj zaskočený. Som rád že komunikujeme, chcel som diskusiu a je to jedna z mojich prvých tém. Chcel som sa dostať k nejakým predstavám o náboženskom dialógu ale namiesto toho zisťujem, že tu majú viacerí problém pochopiť čo to je veda. Aj ty sám píšeš, že veda pracuje s pravdepodobnosťou, no zároveň to, že vedci skôr tvrdia, že je nepravdepodobné, že Boh existuje. A tak to bohužiaľ skutočne je.
Predsa však ma presviedčajú, že veda nie je v rozpore s vierou ale si asi hrkútajú alebo čo ako dve priateľky a pritom veda skôr vieru a Boha zapiera.

Tak ja neviem či sme na Melmaku alebo ešte na Zemi. Teraz som sem dal nepriestrelný dôkaz (lebo podľa Maka žiadny nemám) ale uvidíš zas to budú prekrúcať a spochybňovať.
Tak radšej nediskutujme ak to má byť takto.
Zatiaľ teda len sklamanie

Čo sa týka vedy a filozofie, veda robí z dôkazov ktoré pozoruje logické závery ktoré dôkazom dávajú zmysel, teda odpovedá na to, prečo.

Choďte sa pozrieť na súd ako to tam prebieha. Obžaloba najprv popíše ako sa skutok stal a potom musí ešte objasniť aj motív. Teda prečo sa skutok stal a na to sa opiera o Kriminalistiku a iné vedné odbory ktoré sú do riešenia zahrnuté. Pozrite si NCIS napr. aj keď majú dôkazy voči páchateľovi. Agent Gibs alebo aj ten Dinozo povie, že máme dôkazy ale chýba nám ešte motív - PREČO. A na motív často usudzujú z dôkazov a podľa ich jednoznačnosti potom páchateľa so svojou verziou konfrontujú.
Hore písal Mx, že veda síce povie ako zostrojil stroj ale nepovie mu prečo. Hovorím to je nezmysel, veda povie aj to prečo ho zostrojil.

Keby platilo to, čo hovorí Mx, tak by sme mohli zavrieť vysoké školy. Napr. taká psychológia by sa mohla zrušiť úplne. A psychoterapia už totálne. Koľko krát si niektorí ľudia požiadajú o psychoteapiu aby pochopili svoje konanie. Že napr. niekto utečie zo vzťahu keď sa s partnerom či partnerkou dostanú na určitú úroveň a je napr. sa vyjadriť tak áno či nie? Dotyčný opakuje svoju chybu dokola a hľadá riešenie, lebo on sám si nie je vedomí prečo to robí. Potom príde psychoterapeut a odhalí mu motív jeho konania. Viete to robíte preto, lebo vám si hľadáte nevedome partnerku ktorá vám pripomína vašu matku a tá vás v minulosti odvrhla. A je to. Dochádza k úľave a pochopeniu a následne nápravy svojho konania.

Alebo taká paleontológia. Dôsledne popisuje skamenelinu živočícha, popíše spôsob jeho života - AKO. Ale zároveň popíše aj to PREČO vyhynuli.

Takže opakujem, veda nepovie len ako ale aj prečo.

mak

Odoslaný - 19 marec 2016 :  18:22:19  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Stále zle.
Tvoje ako a prečo je vlastne stále to isté. Ty pod prečo chápeš spôsob fungovania, alebo skôr otázku "na čo nám to je, alebo prečo to máme, či prečo je to tak" Ale ja hovorím o "prečo" ako na dôvod existencie a vzniku. Takže preformulované: veda dáva odpoved na spôsob a význam, viera na dôvod a transcendetné vzťahy.
Pankreas - ako funguje je prvá časť článku, ale druhá nehovorí nič o tom prečo vznikol (dôvod vzniku), ale vysvetluje ako je jeho funkcia dôležitá a ako funguje.Ale nevysvetluje prečo vôbec vznikol človek ktorý ho potrebuje. Okrem toho pankreas je len jeden článok ale neodpovedá na otázku prečo tu vôbec je človek a vesmír..

Tvoje ako a prečo sa dá prirovnať k autu. Ako auto chodí? lebo má motor a kolesá, Prečo chodí - lebo má benzín ktorý poháňa motor. Ale ušlo ti že má aj šoféra ktorý ho riadi.

Podobne dinosoaury Odpoved vedy na to prečo vyhynuli nedáva odpoved na dôvod ale na spôsob. A to je rozdiel. Filozofia a teologia dáva práve odpovede za priestorom vedy. Na transcedentné otázky príčiny bytia a z toho vyplývajúce vzťahy.

Svet nie je mechanistický ko ho chápeš ty ale komplexný. T.j. materiálny ale aj dchovný.

PeterM

Odoslaný - 19 marec 2016 :  19:16:40  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
citácia:
chcel som diskusiu a je to jedna z mojich prvých tém. Chcel som sa dostať k nejakým predstavám o náboženskom dialógu ale namiesto toho zisťujem, že tu majú viacerí problém pochopiť čo to je veda.

Chces diskutovat o nabozenskom dialogu? Diskutovat, alebo zosmiesnovat? Vymenil si nick Chodec za "ohniveho dynamickeho Rumcajsa"? Zasa si zacal s vysmechom, cielavedomym smerovanim tem do urciteho ciela? Co ta k tomu vedie? Nenavist voci katolikom?

citácia:
Tak ja neviem či sme na Melmaku alebo ešte na Zemi. Teraz som sem dal nepriestrelný dôkaz (lebo podľa Maka žiadny nemám) ale uvidíš zas to budú prekrúcať a spochybňovať.
Tak radšej nediskutujme ak to má byť takto.
Zatiaľ teda len sklamanie

Veru, jedina Tvoja rozumna veta:nediskutujme (v tvojej manipulativnej diskusii), pan vedecky "katolik"
Pokoj s tebou,ohnivy carodej

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 20 marec 2016 :  10:05:57  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Mak pozri však ten článok na pankreas vysvetľuje, prečo ho máme. Pomáha s trávením určitých látok.
Povedz mi teda o akej transcendencii sa mám dozvedieť v súvislosti s pankreasom.
A veda chce vysvetliť aj existenciu života ako takého. Však k tomu neustále smeruje.
Videl si písal to už vyššie Guliver, veda skôr popiera že by ho stvoril Boh. To je presne ten protiklad ktorý ste nespomenuli. Povedali ste to vyššie, že si neodporujú. No odporujú.
Práve preto som presvedčený že naša katolícka viera má čo ponúknúť, má s čím pomôcť ale takto to nejde keď ju veda skôr popiera. Preto hovorím o tom dialógu. Ja si osobne myslím že sa v tom veda mýli a mala by sa zmeniť. Otázka je ako tomu pomôcť ...

PeterM ... nerozumiem o akom zosmiešňovaní to hovoríš a ani vlastne o čom to celom hovoríš.

Guliver

Odoslaný - 20 marec 2016 :  11:29:59  Zobraziť profil  Pridať Guliver do zoznamu priateľov
Luther ešte raz: ak je niekto presvedčený, že vlastní pravdu, tak s ním nie je o čom diskutovať. Diskusia totiž predpokladá, že jej účastníci sú ochotní zmeniť názor, ak sa ukáže, že sa mýlia. Ale vlastníci pravdy sa z princípu nemôžu mýliť, ergo je zbytočné s nimi diskutovať. Na diskusiu sú vhodnejšie nenáboženské orientované priestory napr.: http://domov.sme.sk/diskusie/2064944/1/neverit-v-boha-je-normalne-ale-nie-byt-ateistom.html

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 730  ~  Člen od: 13 marec 2009  ~  Posledná návšteva: 13 február 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Luther

Odoslaný - 21 marec 2016 :  16:25:05  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Ja sa rád nechám poučiť ale som veriaci preto asi na to fórum nepôjdem. Radšej by som obhajoval katolícku cirkev ako vedu. Teraz sa zdá, že kopem viac za vedu ako vieru ale tak tomu nie je.
Skôr sme narazili na tvrdenia ktoré si myslím nie sú pravdivé, inak by bol svet celkom iný. Sám Mak si dá námahu poučiť o tom ako sa v Rusku školili vedci z filozofie, akurát sme sa bavili o tom, že dialóg medzi vedou a vierou a nie medzi filozofiou. Mak akosi zabudol dať príklad kedy sa vedci po experimentoch išli školiť z katolíckej náuky aby čerpali inšpirácie. Ale ok ...
Skúsil som diskutovať tu na fóre a už teraz chápem prečo medzi náboženský dialóg nie je možný, ale je to len taká fikcia ....
A jak je to s tebou vedou a vierou? Máš to v nejakom zmysluplnom vzťahu alebo si si nechal dvierka otvorené?

Mx

Odoslaný - 21 marec 2016 :  18:10:13  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Skúsim ešte raz.

Veda sa zaoberá určitými oblasťami. Filozofia inými ale aj tými, ktorými veda. Veda je v podstate podmnožinou filozofie.

Veda sa zaoberá len určitou podmnožinou faktov a používa len špecifické spôsoby pozorovania a uvažovania. Preto je to veda. Veda ale nemôže hovoriť o Bohu, lebo to je mimo jej záber. Na skúmanie Boha neexistuje žiadny exaktný merací prístroj a ani metóda ako na to. Skús si pozrieť, ako je definovaná veda. Veda nemôže odpovedať na všetky otázky, hlavne nie na otázky filozofické neexaktné.

Ešte raz, veda sa zaoberá len podmnožinou skutočnosti a skúma ju len obmedzenými, limitovanými a limitujúcimi postupmi. Naproti tomu filozofia nemá problém používať aj iné postupy.

Ale ja tuším v čom je problém. Dnešný ľudia neuvažujú inak ako materialisticky a tak, čo nedokáže veda, to nedokáže nikto. Ale napríklad filozofia pozná aj iné postupy ako exaktné.

Ešte rýchlo zareagujem na posledný príspevok - takisto teológia je veda o Bohu ale v zmysle tom filozofickom, nie exaktnom. Takže by sme mohli povedať, že filozofia v tom pôvodnom zmysle je nadmnožinou ako teológie, tak aj exaktnej vedy.

RKC

Luther

Odoslaný - 23 marec 2016 :  17:24:58  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Mx nemohli by sme sa vrátiť k rozhovorom o tom ako je to s vedou a vierou? Lebo tam sme začali, nechcem sa rozprávať o vede a filozofii, lebo tie sú si dnes blízke a tam v podstate všetko čo sa tu uviedlo pravdivé.
Tvrdil si, že viera a veda si neodporujú ale dnes je opak pravdou. Mne sa v tomto smere páči viac menej mystická kvantová fyzika.
Chcel som sa tu ale k niečomu dopracovať ale asi to nechám tak, chcel som sa baviť o niečom konkrétnom lebo ma to veľmi oslovilo.

mak

Odoslaný - 24 marec 2016 :  11:53:06  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
sám si začal miešať vedu s filozofiou (resp s teologiou) ked si začal prisudzovať vede kompetencie ktoré jej nepatria ako exaktnej vede ale ktoré má práve veda filozofická resp. teologická.

Veda a viera nie je a nemôže byť v protiklade pretože každá skúma niečo iné. Podobne ako nemôže byť v protiklade fyzika a geografia.

Ty sa chceš dopracovať k tomu že závery vedy sú nepoužiteľné pre veriaceho a on sa má ma opierať jedine zjavené pravdy. Ale tu je rozpor ktorý ty vytváraš a umelo živíš. Zjavené pravdy nás neučia nič o čom nás učia exaktné vedy. Učia nás pravdy potrebné pre spásu a život v Bohu. O Jeho láske k nám a o tom prečo, z akého dôvodu bol svorený vesmír a prečo j na svete človek. Exaktné vedy sa vyvinuli ako rozvinutie Božieho príkazu "chodte a podmante si zem" Preto aj exaktné vedy nepriamo potvrdzujú vieru a odhalujú stopy Božieho pôsobenia vo svete, čím spätne potvrdzujú pravdivosť a správnosť Zjavenej pravdy.

Luther

Odoslaný - 29 marec 2016 :  18:50:18  Zobraziť profil  Pridať Luther do zoznamu priateľov
Mak určite ako kresťan katolík nemáš problém vypočuť svojho brata. Tak ma vypočuj, prosím nevstupuj už do tejto témy, lebo ja o voze a ty o koze a ja na toto nemám síl. A prosím ťa nevkladaj do môjho konania to o čo si myslíš, že mi ide lebo si úplne mimo a ešte to aj berieš ako 100% vec. Zakázať ti písať do tejto témy nemôžem, tak ťa prosím.

No a čo sa týka Mx, tak vrátiš sa a odpovieš my alebo si svoj rozpor ponecháš neobjasnený?

Stále sme totižto na začiatku súčasná veda skôr Boha popiera a prisudzuje vznik sveta čomukoľvek inému ako ,,akejsi,, superinteligentnej forme života.
Tak ako by mal prebiehať ten medzináboženský dialóg? Mňa zaujíma kde viera môže nájsť oporu vo vede a kde sa veda priamo snaží dokázať tvrdenia viery. Narazil som na niečo čo ma naozaj veľmi zaujalo. Narazili ste na taký nejaký príklad alebo pokus aj vy?

mak

Odoslaný - 30 marec 2016 :  12:20:43  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
samozrejme ako kreťan - katolík nemám problém vypočuť brata. Ale ty sa pokúšaš manipulovať a j sa manipulovať nedám a manipulátorovi nevyhoviem už zo zásady.
Tvoju výzvu chápem ako skutočnosť že mám pravdu v postoji že veda a viera sa dopĺňajú a navzájom obohacujú a tebe došli argumenty tak ma chceš umlčať.

Áno pokúšam sa dedukovať o čo ti ide pretože si to nikde nepovedal iba naznačil a robíš sa tajomným, informovaným a tváriš sa akoby si ostatných skúšal a ako b si ty mal patent na pravdu.

Tvrdil som a tvrdím že niet rozporu medzi vedou a vierou. Nie je pravdou čo hovoríš ty že moderná vedy popiera Boha a stvorenie. To len niektorí vedci robia také závery. Iní vedci robia iné závery. Vieš vôbec o tom že Vatikán má svoje astronomické observatórium v ktorom prebieha výskum vesmíru? Že sú fyzici, astronómovia a iní vedci ktorí sú zároveň katolíckymi kňazmi? Ak by bol rozpor medzi vierou a vedou žiaden kňaz by nemohol byť súčasne vedcom.

A zase sa tu ukázal tvoj nadradený prístup - naznačuješ že si niečo našiel ale nepovieš čo a nepodelíš sa s tým čo pokladáš za zaujímavé miesto toho vyzývaš ostatných aby hladali a predložili tebe.

Strana: z 2 Previous Topic: Pápež Honorius I. Téma Next Topic: Uprchlikov do kazdej farnosti  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06