Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťania a spoločnosť
 Bergoglio: Slovensko by malo prijat moslimov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Co nas caka v buducnosti? Téma Next Topic: Správy z Rakúska
Strana: z 4

cristiano

Stav: offline

Odoslaný - 15 november 2015 :  18:19:01  Zobraziť profil  Pridať cristiano do zoznamu priateľov
Pápež František vyzval slovenských biskupov, aby prijali migrantov.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=uu2-8SCDd7c

Krajina: Mexico  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 22 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 13 január 2020 Upozorniť moderátora 

Koki

Odoslaný - 25 december 2016 :  04:14:45  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Čo znamená prijať migranta? Nuž prijať ho iba ako človeka, nie však ako vyznavača a apoštola zhubného učenia. Na apoštolát sme tu my... Prijať ho tak, ako prijímame napríklad toho čo žije v nedovolenom zväzku; milovať hriešnika, no nenávidieť jeho hriech. Okrem toho sú tu otázky množstva prijatých a schopnosti im zabezpečiť slušný život (s bývaním a zamestnaním), čo sa necháva zvážiť a zariadiť miestnym kompetentným.

PS:
"Varovanie pred bludármi. – 7Lebo vyšlo do sveta mnoho zvodcov, ktorí nevyznávajú, že Ježiš Kristus prišiel v tele. To je zvodca a antikrist. 8Dávajte si pozor, aby ste neprišli o to, na čom ste pracovali, ale aby ste dostali plnú odmenu. 9Ktokoľvek zachádza ďalej a neostáva v Kristovom učení, nemá Boha. Kto ostáva v jeho učení, ten má aj Otca, aj Syna. 10Ak niekto prichádza k vám a neprináša toto učenie, neprijímajte ho do domu, ani ho nepozdravujte. 11Lebo kto ho pozdraví, má účasť na jeho zlých skutkoch."
/2.Jn/

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Odoslaný - 27 december 2016 :  23:01:50  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Ja som za, ja príjmem akéhokoľvek migranta. Rád mu aj poslúžim a keď sa opýta aj cestu mu ukážem...

Väčšina migrantov nie je v núdzi z dôvodu vojny, ide o obsadzovanie EU a dôvodov je viacero. Už bývalý prezident Líbie, Kaddáfí povedal niekedy koncom minulého storočia, že Islam nemusí bojovať o Európu zbraňami, vraj do 50 rokov ju obsadia aj tak, či už vďaka populačnej explózii islamských prisťahovalcov alebo aj vďaka vymieraniu pôvodného obyvateľstva.
Náhodou som sa dostal ku knižke z roku 1915 "misijným svetom" kde je veľmi dobre opísané, ako sa "biela rasa" správala vo svojich kolóniách a vlastne po celom svete. Je tam veľmi pekne povedané, prečo napríklad Čína nie je kresťanská.
To, čo sa teraz deje v západnej Európe, je len ovocie toho, že kolonizátorské národy dosiahli svoj vrchol. Blíži sa pád. Otázkou je, či stiahnu aj nás, alebo sa spamätáme, a vymodlíme si od Boha záchranu.

Fascinuje ma, ako už aj Merkelová zmenila rétoriku a hlavne ako chce "urýchliť" vyhosťovanie tých, ktorí nedostanú azyl (čo by mala byť drvivá väčšina).
Tiež som prekvapený, ako sa napríklad Taliansko správa, keď priplávajú migranti na tých loďkách, alebo teda keď ich zachránia pred utopením. Netvrdím, že ich majú nechať sa utopiť, to v žiadnom prípade. Ale podľa mňa treba vyslať jasný signál, že tadiaľto cesta nevedie a jednoducho ich odviesť rovnou späť. Tých, ktorí spĺňajú podmienky pre získanie azylu, zobrať do EU a ostatných hneď odviesť tam, odkiaľ prišli.
Má to totiž podľa mňa dva rozmery. Jeden je, že ukážeme, že tých v núdzi (keď ide o život, ale nie z ekonomických dôvodov), prichýlime. Druhý zase je, že nemôžeme sem zobrať všetkých, bohaté národy (Slovensko nebolo nikdy kolonizátorom a vykorisťovateľom iných národov a kultúr), bohaté krajiny by sa mali začať deliť so svojimi bývalými kolóniami o bohatstvo, ktoré svojim kolóniám kedysi v podstate ukradli. Musíme zlepšiť kvalitu života tam, kde tí ľudia žijú, aby nemali dôvod utekať zo svojich domovov. Lebo napríklad aj v Číne žije veľmi veľa ľudí, ktorí sú podstatne chudobnejší, než my a keby sem mali všetci prísť, tak sa sem nepomestíme a ľudia z krajín pri Atlantiku, by asi museli ustupovať do oceánu.

Ešte som zabudol, ak som niečo ukradol, musím to vrátiť, aby mi bolo odpustené, alebo minimálne nahradiť. Ak nie, Boh príde účtovať. Nič iné sa dnes v Európe nedeje. EU skladá účty zato, že drancovala menej rozvinutý svet.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 29 december 2016 :  00:32:22  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ja si zase myslím že presťahovanie obyvateľstva Afriky a Ázie do Európy nie je rozumným riešením ich domácich problémov, ktoré si inak zavinili sami. Nemali byť hlúpi a mali prijať Krista, nie antikrista.
Zabezpečiť tu normálny život každému bude stále náročnejšie, a je faktom že stále viac sa zrieďujeme vierovyznaním, kultúrne aj etnicky. Keď dáš ku sebe žiť vlka a ovcu, čakaj konflikt. Nemám nič proti iným, ale som presvedčený že je správne zachovať na zemi jednotlivé národy a rasy, nevraviac o slobode vierovyznania. Ak som preto rasista, čo sú potom tí ktorí sa usilujú poškodiť nás? Nebuďme naivní a chráňme si naše dedičstvo.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 31 december 2016 :  10:37:46  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ešte niečo k skončenej vojne v Sýrii. Bojovníci proti sýrskej vláde (prevažne ISIS a Turci) vedení a podporovaní Amerikou boli z krajiny vytlačení s pomocou Iránu a Ruska. (Následkom toho bol v Ankare zastrelený ruský diplomat) Ak neprídu ďalšie provokácie a boje v oblasti, možno sa utíši aj migrácia:
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=24953

Reconquistador

Odoslaný - 01 január 2017 :  21:07:17  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
Koki, vojna v Sýrii sa ešte ani zďaleka neskončila.

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 16 jún 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 01 január 2017 :  21:51:36  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Nesledujem príliš internetové správy a tie z RVat som špatne pochopil, myslel som že oslobodením Aleppo už boje končia.
http://www.teraz.sk/vojna-v-syrii/syrske-vladne-lietadla-bombardovali-p/236179-clanok.html

Mimochodom, to je všetko čo na tomto fóre bolo treba povedať? Ostatné nestojí za debatu?
Asi to tu zbalím aj ja...

Mx

Odoslaný - 03 január 2017 :  14:21:04  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
K tomu, že si za to môžu tie krajiny samé, lebo neprijali Krista. Nuž, myslím si, že Európania dosť často neohlasovali Krista takým spôsobom, ako to robil Ježiš. V mnohých prípadoch to robili drancovaním, násilím a zotročovaním národov. Tie sa im potom často vzopreli a ovocie tej stáročnej nenávisti žneme dnes. Misionári by boli fajn, a veľmi často sa s nimi zviezli (často lstivo) aj dobrodruhovia a kolonizátori.
A ak mi chce niekto povedať, že ohlasovanie Krista mečom a mocou je to pravé orechové, tak si to podľa mňa pomýlil s islamom.

Chcem tým povedať, že ak niekto odmietne Krista preto, lebo mu ho vnucujem, alebo preto, lebo síce Krista ohlasujem, ale sám sa správam horšie ako zviera, alebo dokonca preto, že môj život presne sedí na vodu káže víno pije, tak je otázne, nakoľko je zodpovedný ten, komu "ohlasujem" a nakoľko ja.
Zjednodušenou optikou by sa ale dalo povedať, že sú tam, kde sú, len preto, že neprijali Krista a my sa dostaneme tam, kam sa dostaneme, lebo sme ho zapredali. Och, aké kruté pravdy sa zo mňa rinú.

A k tej vojne, ktorá nie je len v Sírii. Nuž, neuhasne, ak to nevyprosíme, je to znamenie posledných čias, že budú vojny a pod. Je to spôsob, akým si elity pripravujú cestu pre svoje svetovládne plány. Ale to už asi nepatrí do tejto témy. Migrácia nie je následkom vojny. Migrácia je zámer, je to úmyselná snaha islamizovať Európu. Európsky muži stratili odvahu, zodpovednosť aj mužnosť. Ľahko dobyť a zotročiť národy, ktoré nemajú mužov (len osoby mužského pohlavia, alebo dokonca ani to, len osoby s mužskými pohlavnými znakmi).

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 04 január 2017 :  19:38:26  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Nevedel som že kresťanstvo sa niekde šírilo aj násilne alebo z nejakej vychytralosti, myslel som že to sú len také zlomyseľné klebety našich nepriateľov. Skôr vídam opačný smutný extrém, ako keby mnohí katolíci stratili misijné nadšenie, a to nielen laici; viera, nádej a láska sa stala intímnou záležitosťou. Čo sa nám stalo? Neuvedomujeme si nevyčísliteľnú hodnotu pokladu? Potom sa pohoršujeme nad úpadkom a nad tým že apoštolskú iniciatívu prevzali iní.
Mne sa napríklad páči aj práca nášho o. Eirena, páčil sa mi aj štýl arcibiskupa R. Bezáka, ktorého niekto zničil vraj pre jeho dobro.
Kiež by tento ľud zbadal čo treba robiť+
---
Ešte som objavil pekný článok k imigrácii:
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=24328

Mx

Odoslaný - 05 január 2017 :  12:08:50  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Koki,
bohužiaľ nezdieľam v týchto veciach Tvoj pohľad na vec. Súhlasím, že opadlo misijné nasadenie. Čiastočne by som videl dôvody v tom, že celkovo opadla horlivosť katolíkov a na strane druhej sa dosť silne rozpúšťa v "ekumenickom hnutí". Katolíkom sa prestalo klásť na srdce, že za spásu ako svoju tak i druhých treba bojovať vhod i nevhod. Už netreba moslimov a inovercov privádzať späť do lona katolíckej Cirkvi, lebo už je možné spasiť sa kdekoľvek. Inak povedané, vypustením jednej vety sa stalo v podstate klamstvo, na ktoré mnoho ľudí doplatí.
Pôvodne sa totiž tvrdilo, že "aj inoverec a neverec, ktorý žije podľa svojho svedomia a hľadá pravdu môže byť spasený, ak nemal možnosť spoznať Krista a pravú Katolícku Cirkev." Vypustením "ak nemal možnosť spoznať Krista a pravú katolícku Cirkev" sa z toho stane ekumenický guláš, ktorý nikomu poriadne nechutí no hlavne, vážne oslabí misijný náboj katolicizmu.

Pokiaľ ide o násilné šírenie viery. Nemyslel som to takto. Chcel som povedať, že niektorí ľudia skrývali za "šírenie viery" svoje dobyvateľské chúťky. Nešlo len o katolíkov, ale aj protestanti. Celá história USA a vlastne Ameriky by o tom mohla rozprávať. Aj Židia zabili Boha v mene boha (mysleli si, že v mene Boha). Jednoducho, zviezli sa na vlne šírenia viery, ale šírili len svoje záujmy, často aj panovníci. Otvorene by sa dalo povedať, že za vznešené ideály šírenia viery, skrývali svoje mocenské a dobyvateľské chúťky. Zneužili myšlienky viery.

A pokiaľ ide o nemenovaného biskupa. Tam je ťažké zaujať správny postoj. Ako kňaza som ho viackrát stretol a bol to zapálený človek. No tiež je pravda, že biskup by mal dohliadať na čistotu právd viery a tie pravdy viery niektorými svojimi výrokmi otec biskup snáď až "poprel". Vysvetlenie vyjadrení by bolo neskoro ale predsa no i tak žiadne neprišlo. Ja osobne to vnímam nie ako útok na neho, ale na slovenskú Cirkev. Bohužiaľ z časti úspešný. Nepriatelia Cirkvi v Cirkvi si pripravili útok, podaril sa im, a aj keď nepriniesol "vďaka Bohu" predpokladané ovocie, aj tak narobil veľa zla.

RKC

Koki

Odoslaný - 15 január 2017 :  16:20:14  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mx, som presvedčený že pravý dôvod Bezákovho prípadu spočíva v jeho apoštolskej charizme, a nie v tom všetkom čím ho diskreditovali nepriatelia (Údajné morálne a vieroučné prehrešky). Niektorým by vyhovoval kňaz v roli pochmúrneho dedinského čudáka, a biskup ako spoločensky uzavretý byrokrat - aby si viera a jej predstavitelia nezískali pospolitý ľud - no Mons. Bezák sa takejto predstavy kresťanstva štítil...
Môj pohľad na stav viery v národe nepochádza od iných, je to moja osobná skúsenosť s ľuďmi, živo vnímam ich duchovnosť, aj na vidieku kde teraz pracujem. Myslím že živú katolícku vieru u nás dnes držia mestá, hoc len v neveľkom rozsahu.

Mx

Odoslaný - 16 január 2017 :  10:27:23  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Drahý Koki,
Na otca B. máme trochu rozdielne názory, možno aj preto, že ja ho evidujem asi trochu dlhšie ako ty. Ak si dobre spomínam, si konvertita. Tým som ťa samozrejme, nechcel nijako uraziť ani sa ťa dotknúť, ale veľmi často pozorujem, že konvertiti z protestantizmu nemajú taký silný zmysel pre to katolícke, čoho by sa mali katolíci držať (často sa ale nedržia). Jasne vnímam, že reči otca B. tebe nepripadajú nijako problematické. V podstate sa dá súhlasiť, že keby bol kňazom, nikto by to nijako zvlášť neriešil (možno hej, ale nie tak prísne).
Za jeho odvolaním nebola jeho apoštolská horlivosť, povedzme, že tie veci sa udiali trochu inak. Niekto by mohol citovať klasiku v zmysle:"od začiatku celé zle".
A aby si vedel, ktorým smerom by sa malo Tvoje uvažovanie uberať, ak teda chceš, tak sa skús zamyslieť, aká je v Cirkvi zaužívaná prax pre svätenie biskupov a aká pre ich menovanie za administrátorov prípadne arcibiskupov. A keď nájdeš nejaké podivné nezhody v zaužívanej praxi a v príbehu otca B., tak potom pochopíš, že to vyzerá viac ako akcia pripravená dopredu, než reakcia na stav.

A pokiaľ ide o stav duchovnosti. Bude asi ešte horšie. Na slovenských dedinách sa kedysi starí ľudia modlili, veľa modlili a pracovali, ak ostal čas, tak čítali a modlili. Za posledné roky sa to ale veľmi výrazne zmenilo. Dnes v mnohých domácnostiach vládne televízia. Ľudia, ktorí by sa podľa mňa mali modlitbou a obetovaním svojich trápení mali pripravovať na veľké stretnutie a odčiniť aspoň časť zo svojich časných trestov, pozerajú TV. Ovocie je potom jasné, nemá sa kto modliť za ich deti a detné deti. A stav spoločnosti je toho odrazom.
Duchovnosť na SVK nedržia ľudia v mestách. Je tam len viac ľudí, tak to tak môže vyzerať, ale je to len štatistika. Iná vec je, že koľko z tých "držiteľov" v mestách pochádza z dedín.

A prémiová otázka, aké sú najdôležitejšie vlastnosti biskupa?

RKC

Koki

Odoslaný - 16 január 2017 :  19:05:06  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ja si nerobím štatistiku o viere, vravím tu len čo sám vidím a cítim; je to na našich dedinách bieda. V mestách máme viac kostolov, domáce spoločenstvá a živšiu, priebojnejšiu vieru. Sme naučení bojovať o ňu priamo v uliciach, a Omšu nemáme za nedeľný zvyk, ale základ života.
"Otče, vy ste tuná kňazom? Nerozumiem ako to že ste ešte neobrátili celú dedinu?" "Ja som vždy chcel žiť pokojným životom vidieckeho kňaza."
---
Mx, veď aj ja som v onej dobe sledoval každé slovo Mons. Bezáka a znovu zopakujem, že sa mi ohromne páčil a nielen mne. Títo mi už akosi nesedia. Prečo? Lebo pravý kresťan je misionár telom aj dušou, horiaca pochodeň Kristova.
Som konvertita z ateizmu, vyšiel som z neveriacej rodiny katolíckeho pôvodu po starých rodičoch, s protestantizmom ani ničím iným som nikdy nič nemal.
Ešte by si tu mohol prezradiť, čo z tých rečí na o. Bezáka sú fakty alebo čo by si mu vytkol?

Koki

Odoslaný - 17 január 2017 :  18:19:30  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Pápež spomenul "zaparkovaných" kresťanov a vystríhal pred pohodlnosťou:
http://sk.radiovaticana.va/news/2017/01/17/ranná_homília_pápeža_františka_buďme_odvážni_kresťania/1286248

Mx,
máš pravdu, snáď to u nás nie je až tak zlé ako sa mi zdalo, ešte nie je na slovenskom vidieku viera mŕtva. Môže za to asi iný typ duchovnosti, pokojnejší a vnútornejší, ako som dnes zbadal na návšteve u kolegu, ktorý má manželku katolíčku, aj keď sám je nábožensky ľahostajný. Nech ich rodine Pán žehná!

Koki

Odoslaný - 18 január 2017 :  19:04:21  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mx,
ešte mimo tému k R. Bezákovi, s ktorého zbytočnou stratou sa stále neviem vyrovnať, lebo verím že jeho ponechanie by bolo pre Slovensko ziskom.

https://blog.postoj.sk/7285/kontroverzna-pravda-o-odvolanom-arcibiskupovi

"Niektoré Bezákove odpovede možno chápať ako nedostatočné využitie zriedkavej príležitosti, keď arcibiskup dostal priestor v televízii. Niektoré neboli presné v zmysle toho, čo učí a verí Cirkev. Niekedy sa možno príliš "znížil" na úroveň v týchto veciach nevzdelanej väčšiny. Ale na základe takýchto "dôkazov" by nikoho za heretika nevyhlásil ani Benedikt XVI., ani inkvizičný tribunál pred 300 rokmi. A pápež František vyzýva pastierov, aby viac vyšli medzi ľudí aj za cenu, že sa pri tom "zašpinia"."

Mx

Odoslaný - 19 január 2017 :  11:35:55  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Drahý Koki,

k viere,
presne to som mal na mysli. Viera na dedine je trochu iná ako v meste. Ja som napríklad na základe niektorých informácií z posledných dní zistil, čo mi silne vadí a prekáža na charizmatickom hnutí v katolíckej Cirkvi (akože na chválach a tak). A vadilo mi to aj kedysi dávno, len som to nevedel pomenovať. Dnes už viem, a som z toho trochu smutný. Ale neodsudzujem to, len mi vadí, že riziká a veľké riziká, ktoré sú s takou formou uctievania spojené, nikto nerieši.
Ja osobne som sa posunul iným smerom a to k adorácii, lebo si myslím, že tichá (to neznamená, že sa pri nej nespieva) adorácia je mojej duši omnoho viac prospešná a Boh ku mne má možnosť hovoriť. To by ale bolo na inú tému.
Len teda poznámka, pustovníci boli pre cirkev rovnako dôležití ako duchovní medzi ľuďmi. Inak povedané, kontemplatívne rehole sú zázemím akčných reholí a katolíkov. A tak je to aj s duchovnosťou na vidieku. Ľudia tam prežívajú vieru viac vo svojom vnútri a navonok prejavujú viac ovocie, než vieru.

K otcovi B.
Nuž, biskup Cirkvi sa podľa mňa musí správať trochu inak ako kňaz. Má podstatne väčšiu zodpovednosť a aj povinnosti. Biskup sa nemôže "znížiť" na úroveň nevzdelanej väčšiny takým spôsobom, že umožní, aby si jeho slová vysvetlili veľmi odlišne od katolíckej vierouky a dokonca tým môže ohroziť vieru sebe zverených veriacich. Ono to, čo vyzerá ako nevinné "nevyužitie príležitosti" je v skutočnosti vážny problém. Biskup je strážca toho, čo učí Cirkev a keď biskup hovorí veci, ktoré "neboli presné v zmysle toho, čo učí a verí Cirkev", tak kto potom má hovoriť tú presnú pravdu od Ježiša potrebnú pre našu spásu? My laici?
Ale chápem Ťa, ja mám otca B. stále rád, mal som ho rád, keď som ho poznal ešte ako kňaza. Má obrovskú charizmu, myslím, že tým, že z neho spravili biskupa mu asi "skôr nepomohli". A ani on tej celej veci nepomohol tým, čo robil pri a po svojom odchode. Ak by sa pokorne stiahol, vyzval veriacich k jednote s pápežom a potom by bez zverejňovania riešil veci s Vatikánom, možno by sa dokonca vrátil (lebo také sa už stalo, že sa niekto stiahol a potom ho menovali znovu, ale keď ťa musia odvolať, potom ťa už nevymenujú späť).
Napriek všetkým týmto úvahám, podozrivé pre mňa je, že sa stal arcibiskupom bez toho, aby predtým bol niekde pomocným biskupom a to je veľmi nezvyklé (mne toto zaváňa nepriateľmi Cirkvi), lebo ani novokňaz sa nestane farárom hneď, ale najskôr ide na faru ako kaplán, aby sa naučil ako sa reálne taká fara spravuje a pod.

A posledná vec, nikto ho nevyhlásil za heretika a ani ho nikto preto neexkomunikoval, problém je v tom, že sa proste nesprával ako biskup Cirkvi. Možno na niektoré veci musí človek dozrieť a možno na niektoré sa aj čo to podučiť. Ja neviem a nechcem ho súdiť. Pre mňa jedným zo znakov "zrelosti/nezrelosti pre úrad" je to, ako z neho človek odíde.

K tvojmu zázemiu,
Až keď si mi napísal o Tvojom pôvodnom ateizme, som si uvedomil, aké je prostredie okolo nás "zprotestantizované". Alebo možno opačne, kam vedie protestantizmus vo svojej podstate (týmto nechcem uraziť žiadneho úprimne veriaceho a pravdu hľadajúceho protestanta alebo protestantku).

RKC

slovenka

Odoslaný - 19 január 2017 :  12:24:36  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Problém Bezáka je (bol) nedostatok pokory. To vycapovanie sa v médiách za podpory takých "celebrít" ako Puškárová a pod. mu veru nepomohlo.....

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 19 január 2017 :  19:06:09  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Nedostatok pokory? Má tu niekto dosť pokory, vyrovná sa niekto Ježišovi?
Bol Bezák príliš namyslený, keď sa bavil so svetskými ľuďmi ako so seberovnými? Nik z nás sa nemá správať ako panovník, kto kedy prosím vás zaviedol tie honosné tituly a oslovenie kňaza "vdp"? Nestačí jednoduché oslovenie otče biskup? Alebo už nie sme všetci bratia? Áno Bezák bol iný, bol to človek, to nie je protestantizmus, to je návrat k počiatkom.
Akú vieru som dostal, takú som si zachoval, nech si to už nazvete ako chcete. Našťastie, Cirkev je tak univerzálna že sa tam pekne vojde aj moja duchovnosť, aj Bezákova, a aj tá vaša... Neexistuje tu nijaká šablóna správania, súdení budeme podľa svätosti.
PS: Bezáka mali nechať tak!
PPS: Mimochodom, čo vravíte na tohoto:
https://www.youtube.com/watch?v=WHvacgTvjT4

Riman

Odoslaný - 19 január 2017 :  19:59:17  Zobraziť profil  Pridať Riman do zoznamu priateľov
Koki, ten na videu, čo tam obdivuje tetovania, je oblečený ako starý roker, alebo motorkár. Bezák ale okrem iných čudných názorov vraj prejavoval verejne aj názor, že Cirkev by mala svätiť i ženy za kňazov, čím sa postavil proti jej súčasnej náuke, ktorú razantne presadzoval pápež Ján Pavol II. Tento na videu je síce dosť výstredný, ale pravdepodobne v ničom náuke Cirkvi neprotirečí, preto je asi pre Cirkev stále znesiteľnejší než pán Bezák.

Som Katolík

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 122  ~  Člen od: 29 november 2011  ~  Posledná návšteva: 07 máj 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Odoslaný - 20 január 2017 :  13:35:05  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Nedostatok pokory? Má tu niekto dosť pokory, vyrovná sa niekto Ježišovi?
Preto som napísal, že ho nechcem súdiť a keby som mohol pridať moje zbožné prianie, tak nech ho ani Pán nesúdi, prajem mu veľa Božieho milosrdenstva.

citácia:
Bol Bezák príliš namyslený, keď sa bavil so svetskými ľuďmi ako so seberovnými?
Pre mňa toto nebol vôbec problém, to ako odchádzal z úradu mi ukázalo, že sa nechal "nachytať" Zlým. Myslím, že ho to možno aj samého už mrzí. A ak nie, časom bude. Ostatné neriešim, nie som jeho nadriadený. Napísal som len, že ma to zarazilo. Od Pánovho pomazaného som čakal inú reakciu, ale zase, asi sú to len moje predstavy. Ja rešpektujem nariadenie vrchnosti vo veciach, v ktorých má autoritu.

citácia:
Nik z nás sa nemá správať ako panovník, kto kedy prosím vás zaviedol tie honosné tituly a oslovenie kňaza "vdp"?
Na tom nezáleží, vždy platilo, že ak zastávam vyšší úrad, ľudia majú tendenciu mi hovoriť honosné mená.
Ja som všetkým slovenským biskupom celý život hovoril "otec biskup", prípadne "otec arcibiskup", prípadne napríklad aj "otec Ján", alebo "otec Dominik" a žiadnemu z nich to nikdy nevadilo.
Na druhej strane si uvedom, že zasvätené osoby sú vyhradené Bohu, majú duchovnú autoritu, takže je logické, že keď sa ich boja démoni a mňa nie, budem k nim mať úctu. Cez nich koná Boh, oni často konajú v mene Boha (malo by to tak byť a často aj je).

citácia:
Nestačí jednoduché oslovenie otče biskup? Alebo už nie sme všetci bratia?
Stačí, stačilo by, ako som napísal, ja som iné nikdy nepoužil a nikto sa na mňa nikdy nehneval a to som tu už nejaký ten piatok.
citácia:
Áno Bezák bol iný, bol to človek, to nie je protestantizmus, to je návrat k počiatkom.
No práve, ten návrat k počiatkom je niečo, čo nie je úplne zdravé. Lebo v dospelosti sa človek nezvykne vracať k pitiu materského mlieka z pŕs svojej matky. A preto ja som sa naučil byť veľmi opatrný k takýmto vyjadreniam. Tak ako apoštoli dostali v počiatkoch mimoriadny dar Ducha Svätého, že rozprávali cudzími jazykmi, alebo ešte lepšie, že im všetci rozumeli a teraz sa to už nedeje ale musíme sa tie jazyky naučiť, tak aj vracanie sa k niektorým prvkom praxe prvotnej Cirkvi nie je v poriadku. Ľudstvo sa vyvíja a aj spôsob, akým Cirkev ohlasuje Krista sa mení.
Všetci protestanti sa odvolávajú na prax prvotnej Cirkvi, lebo chcú vymazať Posvätnú Tradíciu, zabúdajúc, že aj sv. Písmo máme len a vďaka Posvätnej Tradícii (a Panne Márii ).

citácia:
Akú vieru som dostal, takú som si zachoval, nech si to už nazvete ako chcete.
To by bolo v poriadku, len s vierou je to tak, že keď sa nerozvíja, tak upadá a mohlo by sa stať a aj sa stáva, že ju človek stratí. Prajem Ti (a môžeš samozrejme aj ty tykať mne), aby si rástol vo viere a raz ju šťastne odložil v predsieni večnosti.

citácia:
Našťastie, Cirkev je tak univerzálna že sa tam pekne vojde aj moja duchovnosť, aj Bezákova, a aj tá vaša...
Cirkev je síce univerzálna, ale človek musí spĺňať niektoré elementárne predpoklady, aby do nej patril a aby bol katolíkom (napr. v katechizme definované). V momente, ak vedome a dobrovoľne niektorý z predpokladov nespĺňam, prestávam patriť do univerzálnej katolíckej Cirkvi.
Takže nie, univerzálnosť je o inom ako o tom, že si môžem veriť, čo sa mi zachce.

citácia:
Neexistuje tu nijaká šablóna správania, súdení budeme podľa svätosti.
No, šablóna správania, to by sa asi dalo akceptovať, keby tu napríklad nebolo desatoro.
To súdenie podľa svätosti by sme si asi museli tiež vysvetliť, lebo pravda viery znie "Boh je spravodlivý sudca, ktorý dobrých odmeňuje a zlých tresce".

citácia:
PS: Bezáka mali nechať tak!
Nechali, a aj my by sme ho mali nechať.

citácia:
PPS: Mimochodom, čo vravíte na tohoto:
https://www.youtube.com/watch?v=WHvacgTvjT4
Pôvodne zaslal Koki - 19 január 2017 :  19:06:09
Neviem, k tomu zaujať postoj, lebo som to jednak nepozeral celé a jednak nerozumiem ani slovo. Čo som o ňom našiel, je to len kňaz. Ak by som poznal toho otca osobne, možno by som ho v takej veci aj podporoval. Ja sám som viac menej priklonený k tomu, že ak chcem niekoho zachrániť pred utopením, musím za ním zvyčajne do vody, ale to ešte nemusí znamenať, že sa tiež utopím. Toto je len príklad, lebo ja by som sa utopil.
Niekedy treba ísť za takýmito ľuďmi a oni sa ako malé deti chvália a tešia z toho, že ich niekto v niečom uzná. Proces budovanie dôvery u toho druhého býva niekedy "svojský". Ja osobne sa nebojím byť "bláznom pre Krista". Ak by ma Boh k takej veci volal, nemal by som problém. Ak by to robil na sv. omši, vadilo by mi to, ale je to jeho svedomie a tiež svedomie jeho biskupa.
Takže za mňa, neviem zaujať postoj.

RKC

orbit

Odoslaný - 20 január 2017 :  20:59:13  Zobraziť profil  Pridať orbit do zoznamu priateľov
Napriek všetkým týmto úvahám, podozrivé pre mňa je, že sa stal arcibiskupom bez toho, aby predtým bol niekde pomocným biskupom a to je veľmi nezvyklé (mne toto zaváňa nepriateľmi Cirkvi), lebo ani novokňaz sa nestane farárom hneď, ale najskôr ide na faru ako kaplán, aby sa naučil ako sa reálne taká fara spravuje a pod.
Mx,výborný postreh,nič viac netreba povedať,v tejto vete je všetko.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 38  ~  Člen od: 31 december 2011  ~  Posledná návšteva: 23 január 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 21 január 2017 :  15:42:46  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Všimli ste si niekto vo vyššieuvedenom článku, analýze P. Martinického, zhrnuté najpravdepodobnejšie dôvody odstránenia biskupa Bezáka? Figurujú tam ako spory s niektorými podriadenými a žiaľ aj nedostatok porozumenia s kolegami biskupmi, tak aj jeho originálnosť ako pastoračná charizma, pre ktorú sme si ho tak zamilovali a ktorá inde nebola pochopená. Myslím si že o. Bezákovi malo jeho cirkevné okolie fandiť a na jeho ceste ho podporovať dobrým slovom a modlitbou, a nie aby sme nakoniec museli byť svedkami takých trápností. Súhlasíte s obrazom katolíckeho hierarchu ako neprístupného úradníka? Taký sa nehodil ani do stredoveku a biskup Bezák tento stereotyp rúcal, tak ako ruší vžité šablóny svojim bláznovstvom pre Krista už spomenutý známy francúzsky kňaz o. G. Gilbert. Typy katolíkov vyvolávajúce obdiv jedných a obavy druhých. Ale vari nepatrí hlboká originálnosť k svätosti, ako v jednej knihe píše J. Ratzinger?
Že sa R. Bezák vraj odklonil od doktríny, teda že názorovo mal blízko k Teofóru, to treba aj dokázať, veď podobných neoverených správ sme sa napočúvali neúrekom. Pritom osobne som jeho úst nikdy nič neprijateľné nezachytil.
To je asi všetko čo mám dnes na srdci.
Ešte by tu bolo dobre niečo podotknúť k fenoménu protestantizmu o ktorom by sa dalo veľa písať, ale aspoň stručne platí, že protestanti si zredukovali evanjelium (vieroučný minimalizmus) a sfalšovali Kristovo učenie, čo platí hlavne pre teológiu sviatostí. A bez sviatostí niet svätosti. Pre katolíka platí čo je v Biblii respektíve v katechizme, ako sa toho drží je na dobrej ceste.

Mx

Odoslaný - 23 január 2017 :  11:37:10  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Koki, mám len jednu podstatnú a podľa mňa mimoriadne dôležitú a zaujímavú otázku, ktorú ale nie je ľahké napísať jednou vetou, tak skúsim takto.

Ako by mal žiť kňaz alebo biskup v zmysle, komu by sa mal chcieť zapáčiť? Bohu alebo ľuďom? Ako môžeme najviac pomáhať ľuďom okolo seba? Slovami? Akými a komu adresovanými? Čo má najväčšiu silu, najsilnejší účinok na našu spásu?

A podporná otázka: akým spôsobom obrátili späť k Bohu a vrátili do lona katolíckej Cirkvi zblúdených bratov a sestry sv. Ján Mária Vianney a sv. František Salezský? Viedli teologicko nepresné debaty v novinách a na námestiach? Prečo matka Tereza z Kalkaty bola tiež uznaná za blahoslavenú? Je rozdiel v správaní sa voči cirkevnej autorite u pátra Pia a u otca B.? A ak hej, v čom?

PS: Znovu sa dostávam k tomu, čo stále v tejto kauze opakujem. Ak dostanem nejakú funkciu a naozaj ju vnímam ako službu, ako zareagujem, ak som teda naozaj Boží služobník a môj nadriadený, ktorý zastupuje Krista na zemi mi naznačí, že by som mal odstúpiť? Ako zareagujem, ak chcem naozaj a úprimne slúžiť Bohu v poslušnosti?
Pátrovi Piovi zakázali slúžiť sv. omše a on poslúchol. Mal dary, ktoré iný nemali, no poslúchol. Podobne sv. Bernadeta, poslúchla. A podobne všetci svätí, napríklad aj don Bosco, podriadil sa. Ako sa pozerať na človeka, ktorý sa odmietne podriadiť príkazom autority Cirkvi v pokore a poslušnosti? Nuž ja len tak, že potrebuje moje modlitby.
Vieš, ako to je, bez pokory nie je Božie požehnanie. A bez Božieho požehnania, márne naše namáhania. Ako píše sv. Pavol, môžeš robiť čokoľvek v Božom mene, ale ak nemáš lásku, nič ti to neosoží. A v prvom rade ide o spásu a to - moju a potom ostatných.

RKC

Koki

Odoslaný - 23 január 2017 :  22:26:10  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Už idem spať, tak dnes prispejem len stručne - odkazom na pápežovo aktuálne slovo.
http://sk.radiovaticana.va/news/2017/01/23/rozhovor_pápeža_františka_pre_španielsky_denník_el_país/1287769

Koki

Odoslaný - 29 január 2017 :  17:31:15  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Mx,
nikto z nás to nemôže riešiť, lebo nemáme všetky potrebné informácie okolo toho prípadu. Iba mi je ľúto, že človek a biskup, pastier pre dnešnú dobu, ktorý mal tak blízko k ľuďom a ľudia k nemu, dostal smrteľný úder z nečakanej strany. Že tým utrpela aj dôvera v slovenskú cirkevnú hierarchiu je ďalšia smutná skutočnosť.
Je mi ľúto.

Mx

Odoslaný - 30 január 2017 :  12:52:38  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Drahý Koki, úder bol pripravovaný dávno predtým, než bol otec Róbert menovaný a vysvätený za biskupa. Naznačil som, odkiaľ treba brať indície. Vôbec nesúdim otca B. Práve naopak, vedie ma to len k väčšej obozretnosti.

Ak niekto prestane dôverovať Cirkvi, je to jeho problém. Iba nemúdry človek si bude myslieť, že úrad v Cirkvi znamená bezhriešnosť a dokonalosť.
Dokonca ani to, že je niekto vyhlásený za svätého neznamená, že žil bez hriechu. Znamená to len, že dosiahol hrdinský stupeň čnosti.
S väčšou zodpovednosťou prichádzajú aj väčšie pokušenia.

RKC

Strana: z 4 Previous Topic: Co nas caka v buducnosti? Téma Next Topic: Správy z Rakúska  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06