Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Duchovný život
 Sv. Terezka Jeziskova
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Mám dosť hriechov Téma Next Topic: NOM, prečo pre mňa nie  

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 03 október 2015 :  22:33:17  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Sv. Terezka Jeziskova a o jej snahe po dokonalosti

„V zivote duchovnom zbehli a svati ludia davaju tym, ktori snahu po zivote dokonalejsom nielen udrzat ale aj rozmnozit si ziadaju, nasledujuce rady:

a, Horlivo rozjimaj

b, Casto dobre predsavzatia Bohu opakuj

c, Neobzeraj sa spat na dobre skutky ktore si snad uz vykonal

d, Pamataj castejsie na svoje sucasne poklesky i na stare hriechy.“

( Volne cit. z Rehakovej Mravouky)

Pre kazdeho z nas plati rozkaz Pana Jezisa: „ Budte dokonali, ako i vas Otec nebesky dokonaly je.“ (Mat 5,48)
Sv. Terezka Jeziskova je nasledovania hodnym prikladom pre nas, ako sa snazila uz ako dieta co najdokonalejsie Panu Bohu z lasky sluzit. Porovnajme sa s nou my dospeli a nech nam nase zahanbenie sluzi ku spase.

a, Horlivo rozjimaj

„Jej duch bol stale obrateny k veciam nadprirodzenym. Dokazom toho je tato udalost: Terezka bola v spolku Anjelov straznych. Mala vtedy asi devat rokov. Ked mala niektora z cleniek nejaky zarmutok, zverovala ho obycajne predsedkyni.

Tiez mala Terezia ku mne raz prisla a vravela: „ Marketka, rada by som sa ta na nieco spytala.“
„ Ano, Terezka, pohovorime si o tom na obed.“

Pocas obednajsieho odpocinku sme sli trochu stranou, prechadzali sme sa popri kaplnke a ona mi povedala: „ Chcela by som, aby si ma naucila rozjimat.“

Prekvapilo ma to, pretoze som cakala, ze ju budem musiet tesit v nejakej detskej strarosti. Vtedy sa mi tiez zverila, cim sa zaobera doma vo volnych chvilach, ze totiz „premysla“ o veciach bozskych, co tiez aj jej ucitelky poculi. Rozjimat som vtedy Terezku neucila, ale poslala som ju k ucitelke nabozenstva.“


b, Casto dobre predsavzatia Bohu opakuj

„Jej ( riaditelke Matke Placide) zverila vtedy tiez svoje tajomstvo, knizocku, do ktorej zaznamenavala denne skutky lasky a obety.

Za tri mesiace pripravy na prve sv. prijimanie zaznamenala si 818 obeti a 2773 skutkov lasky.

Nebolo to u nej snad detskou hrou, ale vaznou pracou. Mimo Matku Placidu nevidel nikto tieto zaznamy, ktore starostlivo skryvala pod vankusom.

Dojata dobrotou svojej ucitelky, ukazala jej poznamky s roztomilymi slovami: „Ctihodna sestra, mm vas velmi rada, preto vam zverim velke tajomstvo.“


c, Neobzeraj sa spat na dobre skutky ktore si snad uz vykonal

d, Pamataj castejsie na svoje sucasne poklesky i na stare hriechy

Pise sv. Terezka:

„ J.M.J.T. Na Karmele v decembri 1888

Moja draha ucitelka!

Vasa mila pozornost ma velmi dojala. Obeznik Marianskej druziny som citala s radostou. Na tej krasnej slavnosti budem pritomna v duchu.
Vsak to bude v pozehnanej kaplnke, kde ma Panna Maria v den mojho prveho svateho prijimania a pri prijati do druziny racila vziat pod svoju ochranu.
Nezabudnem nikdy, draha moja ucitelka, ako ste boli v tych velkych chvilach mojho zivota ku mne dobra! Toho dna, ked som prvy krat prijala Pana Jezisa, zasvatila som sa i Panne Marii pri jej oltari a zvolila som si ju za matku.
Nepochybujem, ze uz onoho stastneho dna, ked som bola obklopena svojimi dobrymi ucitelkami, vzklicilo semienko nesmiernej milosti mojho reholneho povolania.
Rada si predstavujem, ze Maticka nehladela na moju nehodnost, ale ze vo svojej velkej dobrote pozerala len na cnosti mojich drahych uciteliek, ktore s takou starostlivostou pripravovali moje srdce na prijatie Jej Bozskeho Syna.
A verim, ze i na Karmel ma priviedla preto, aby som jej patrila dokonalejsie.
..... “

(Uryvky su z knihy Terezicka v pensionate sester benediktinek)


„Svaty Tomas Akvinsky dal sestre, ktora sa ho pytala ako by najlahsie svojho spasenia dojst mohla, dal teda pravom odpoved: „Ak budes chciet.““
(Rehak)


Sv. Terezka Jeziskova, oroduj za nas!








 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora 

janka

Stav: offline

 Odoslaný - 09 november 2015 :  20:10:32  Zobraziť profil  Pridať janka do zoznamu priateľov
Sice nie z knihy o sv. Terezke, ale suvisace s nou, tak to davam sem.
Jednoducha rada ak bude dobra vola, dopomoze znovu k horlivosti akou sa kedysi vyznacovali mnohi prispievatelia tohto fora.

" I duse casem onemocni, zemdli, zmalatni.
Neciti radosti z obeti, modlitby vykonava s nejvetsim premahanim, jest ji, jako by tezce kracela temnym udolim a nerozveseli ji ani laska spolusester, jeji chladne srdce nerozehreje ani rozjimani o bozskych pravdach, ani cteni duchovnich knih.
Zaslo slunce jeji horlivosti.

Nuze – v trpkych chvlilich dusevni vyprahlosti kladte na povyhasly ohen tenoucka stebla malych cnosti.
Promluvte, kdyz by ste chteli mlceti, usmejte se, zjasnete zrak pro uspokojeni druhych – a z takovych malych obeti se znova rozhori ohen byvale horlivosti, vyprysti z nich vody zasluh a pozehnani."

(P.J.Roberti, Neuhledne cnosti)

Svata Terezka Jeziskova, oroduj za nas!


 Krajina: Hungary  ~  Počet príspevkov: 5687  ~  Člen od: 27 január 2004  ~  Posledná návšteva: 07 január 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Mám dosť hriechov Téma Next Topic: NOM, prečo pre mňa nie  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06