Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Slovenská duchovná veda a jej začiatky
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: zmysel prosby o orodovanie Téma Next Topic: Váš názor  

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 19 august 2015 :  08:24:14  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Dnes zakladám tému, ktorá je vlastne pokračovaním témy O sv. Sofii.

Niekto si dal totiž tú námahu a uverejnil na internet vôbec prvé pojednanie o novej vede Slovanov. O vede duchovnej, ktorá všetko zjednotí a ktorá pravdivo rozsekané pospája.
Tento dokument (link na konci príspevku) je z roku 1851, pôvodne napísaný už v r. 1847 Petrom Kelnerom Hostinským - štúrovcom. A po prvý krát bol uverejnený v druhom dieli Slovenských pohľadov.

Toto pojednanie vysvetľuje čo bude základom tejto novej vedy. Bude to schopnosť videňja. Teda slovanský vedec bude vedieť a vidieť, alebo vidieť a vedieť.
Teda Vidieť a Vedieť bude jedno a to isté v zraku slovanského vedca.
Je to dar, ktorý dostal najmladší národ do daru od samotného BOHA - nábožnú vedu.

Nuž Peter Kelner Hostinský vidiac pravdu zo sveta ducha hovorí to jasne:

,,Momenti postati, a momenti vlastnosti, z ktorých tamtie náležali človekovi, a tjeto vede, tamtje svetu pohanskjemu, musia sa stotožniť a v jednom sliať. A to prečo? preto, že videňja je vedeňja alebo: že človek nesmje biť niečo inšjeho od vedi, alebo: že človek a veda ňesmejú biť v odpore, v dualisme. Toto bude vencom víťazstva vedy Slovanskej!

Výsledok tento vo vede našej, vidobúda jej novú dobu, a to, o čom sa aj geniálnym filosofom dosjal len sňívalo, zjavuje sa nám tak v skutočnom obraze. Veda a človek, veda a Boh, Boh a človek sú to samuo, to istuo!"


Peter K. teda hovorí jasne. Slovanská veda, integruje vedu a poznanie pohanské do zmysluplného celku s kresťanstvom a prekoná všetky rozpory a poukáže na to, že všetko stvoril Boh a všetko čo je, má konkrétne miesto, funkciu a meno, v božom pláne. A toto poznanie nebude vedomosť ale videnie.

To je to čo vzíde z nášho národa v budúcnosti. To je tá pravda o ktorej hovoril sv. Ján Pavol II, pri pohľade na slovenského roľníka, ktorá má z nášho národa pre svet vzísť.

To je význam slov Krista, že po ňom príde duch svätý. Lebo slovan rozvinie svoj dar vidieť do sveta ducha a vedieť a následne ho odovzdá aj druhým národom, naučí ich ho.

Takže odporúčam študovať, prečo sme ako národ v Božom pláne vôbec vznikli. Tento spis ma v sebe toľko duchovna o akom sa môže väčšine katolíckych spisov iba snívať.

Link tu: http://digitalna.kniznica.info/cgi-bin/library?e=d-01000-00---off-0pohladi2--00-1----0-10-0---0---0direct-10---4-------0-1l--11-sk-50---20-about---00-3-1-00-0-0-11-1-0utfZz-8-00&a=d&c=pohladi2&cl=CL1.1.27&d=HASHec2e6cf607cb6c82a2a9

O nejakom NEW AGE, ako to tu radi idioti vyťahujú, nemôže byť ani reč. Je to len neznalosť vlastných dejin a úplné zúfalstvo vlastného všeobecného rozhľadu a poznania.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora 

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 19 august 2015 :  19:33:19  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Aka slovenska duchovna veda?
Aka sv Sofia?
Aki idioti co vytahuju new age?
Aka angelogia, sofiologia?
Ktory slovensky vedec obdareny Duchom Svatym?

Ohanate sa J A Komenskym ako sofiologom. On bol velka osobnost, vysveteny knaz (protestanskej cirkvi).Komenskeho pojem Pansofia ako cesta k zivotnej múdrosti poukazovala čo je v zivote podstatne, na com zalezi a co je nepodstatne.
Komensky videl tento celok v troch oblastiach – svet prirody, svet cloveka a duchovny svet (vztah k Bohu)
Komensky bol teda prirodovedec,filozof ale predovsetkym teolog. Myslel , pisal a konal v ramci teologickeho vzdelania, nesiril bludy.
Jeho pojem Pansofia nema nic spolocneho so Sofiou ako u Soloviova (sofiologia).

Ohanate sa Sturovcami ako sofiologmi.
L. Stur studoval evanjelické lýceum , neskor filozofiu ,lingvistiku a teologiu na univerzite v Halle. Jeho otec bol ucitel na evanjelickej skole,jeho brat bol evanjelicky knaz,napr. jeden jeho blizky spolupracovnik M Hurban bol evanjelicky knaz.Takze Stur vystupoval taktiez s hlbokou znalostou teologie ( nebudem ist hlbsie, nakolko bludil napr.Inspiroval ho okrem inych aj nemecky filozof F. Hegel ,ktory siril osvietenectvo, romantizmus, Velku francusku revoluciu...a to su sekularne bludy)


O Soloviovi sme uz pisali dost, on je jedinym otcom sofiologie. Taktiez bludil tazko sekularnymi filozofiami a sam napisal, ako tym trpel. Ako hlboko veriaci krestan (pravoslavny) doslova bojoval az za cenu svojej chudoby a smrti v chudobe za zjednotenie sa pravoslavnych s katolikmi pod vedenim papeza (on si zamiloval rimskokatolikov, ty siris voci nim neunavnu nenavist).

SV Cyril mal symbolicky sen (nie mysticky zazitok ako tvrdil, ze mal Soloviov o sebe).Videl vo sne Sofiu , teda grecky mudrost ( teda nie svata Sofia ako podsuvas). Inspiroval sa,rozhodol sa neskor, preto studovat filozofiu a vedu, neozenil sa naopak , vstupil do rehole.
Nemate ani najmensie pravo zakomponovat do vasho sektarskeho vsebludu osobu Svateho Cyrila!

Takze je zjavne, ako zamerne prekricate fakty a z:
* Komenskeho filozofickeho pojmu pansofia urobite sofiologiu
*Tvrdite ze Sturovci sirili sofiologiu .Klamstvo,Stur zomrel, ked sa tvorca sofiologie Soloviou iba narodil. Siri to iba Pales..
*O Soloviovi naopak Pales zamlcuje jeho laske ku katolickej cirkvi a naopak, ty ako jeho ziak, ci troll, ci co si, siris nenavist-Soloviov by ti dal po zadku, keby mohol.

Okrem toho, ze ste urobili zo slovanskych osobnosti sofiologov, tak do vasho vsebludu ste zakomponovali aj angelogiu. Vasa angelogia nema nic spolocne s ucenim RKC o anjeloch. Naopak, je to cista astrologia,pomylena mystika,stare babylonske a asyrske bozstva a este kadeco ine (pisal som uz o tom podrobnejsie). Velakrat som ta nachytal, ze tvrdis,ze anjeli su nizsi bohovia polyteizmu a pod.

citácia:
O nejakom NEW AGE, ako to tu radi idioti vyťahujú, nemôže byť ani reč. Je to len neznalosť vlastných dejin a úplné zúfalstvo vlastného všeobecného rozhľadu a poznania.

To co tu siris ty,co Pales inde ma vsetky znaky new age (uz som ich opisal)

Ale napr. aj s oficialnou zaregistrovanou cirkvou-nabozenstvom Bahá'i.Je to dokonca nove monteisticke nabozenstvo, dokonca jedno zo styroch, ktore uznavaju Abrahama (judaizmus, krestanstvo,islam , bahai).
Tato viera tiez zlucuje vsetky nabozenstva do univerzalneho (ako new age),kde nie je podstatne, kde je pravda, hlavne, ze je telesna spokojnost , laska, humanita....
Jezis kristus je ich prorok (ako v islame), ale aj Budha a dalsi.. Niektori clenovia vystupuju ako krestania.
Povolene su vsetky ucenia demonov,nech si vyberie kazdy to, co chce a moze hladat "pravdu". Tak isto ako new age (ja si myslim, ze su forma new age)jej clenovia si myslia, ze su najviac duchovnymi ludmi na svete (ako aj vy)
Ucenie (ciele) Bahai v skratke (kopirujem):

jednotu ľudstva
spoločný pôvod a spoločný účel všetkých svetových náboženstiev
harmóniu vedy a náboženstva
rodovú rovnosť
odstránenie všetkých foriem predsudkov
duchovné riešenie ekonomických problémov
vytvorenie svetového spoločenstva národov

Teda podobne ciele ako new age (new age je zdroj myslienok roznych nabozenskych a paranabozenskych siekt).Obidve hnutia (jedna je cirkev!) chcu mat podobnost s krestanstvom. Veria v prichod spasitela(akeho-padleho anjela?),ktory vsetkych zjednoti a bude len laska a laska.
Asi preto si sa chytil Hymnusu sv. Pavla a slov laska...A zakomponoval si do jeho slov jasnovidivost (mesacnu aj namesacnu..). Dokonca si skusal zakomponovat channeling (Bahai vzniklo z channelingu..a bohuzial asi aj islam)
Zaver: To, co siris ty a aj Pales je blud. Kedze robi aj kurzy a uci je sektar. Ty ked si naozaj krestan,tak si aj heretik v sekte.
Teraz ta nastvem:
Mojim principom v zivote je jednat priamo, zasadne nedavat teda anonymne podania, navrhovat zakazy atd. Naopak, ako krestan mam nie iba pravo-ale priam povinnost oponovat (teda nie zakazovat, ziadat ban a pod) bludnym uceniam!
Ale vzhladom k tvojej neunavnosti a zavaznosti sireneho, by sa mali vsetky tvoje vlakna a diskusie asi aj zrusit, kedze to priamo skodi krestanstvu. Je to iba na adminovi, on sa rozhodne podla svojej vole. Ja by som tiez na jeho mieste asi poriadne zvazoval, ci mazat a ci vobec mazat na nete. Iba som napisal svoj nazor (osobne tiez nemam v laske cenzuru).

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 19 august 2015 :  22:07:13  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
A je to tu zas. Odborník všehlasný a človek ktorý odmieta so mnou komunikovať neustále vstupuje do tém ktoré zakladám. Nemá zmysel komentovať to čo si napísal.

Presne pre teba som tento článok napísal a tebe podobných. A zas len čítam o tom New Age atď. To je až neuveriteľné ako môže byť niekto tak hlboko, ale naozaj tak hlboko hlúpy.

Oháňaš sa tu perlami múdrosti a pritom si plne MIMO. O živote napr. takého Komenského vieš veľmi veľmi málo. To nie je vôbec všetko o Komenskom a zas je to len o tom istom - o tvojom žalostne slabom všeobecnom prehľade.

Poviem ti teda niečo o Komenskom lebo už naozaj nemám chuť a ani nebudem reagovať na takéto príspevky, ktoré omieľajú New Age a pritom tu majú jasný rukolapný dôkaz od čoho sa odrážam.

Komenský sa snažil dosiahnúť niečo viac ako len zavedenie školskej dochádzky a pogramotnenie ľudstva. Komenský žil svojim vedomím v dnešnej a ešte ďalekejšej budúcnosti. Sen Komenského sa totižto ešte nenaplnil a neustále s k nemu približujeme. Ale na to aby sa to mohlo stať, dosiahol aspoň to čo vidíš dnes.
Jeho snom bolo založiť Pansofickú školu. Teda školu venovanú Múdrosti, tej Múdrosti ktorá sa zjavila Metodovi v sne ako bytosť.
Komenský chcel aby školstvo išlo ďalej a učilo aj o duchu a náboženskej podstate prírody a aby predmety boli rozšírené aj o náboženský rozmer. S tým ale nepochodil a angličania dali prednosť Baconovi. On mu pri stretnutí povedal na to: ,, Nech je teda u mňa cellkom to čo je u teba iba časťou".

Ján Ámos Komenský žil niečo o čom ty PeterM nemáš ani len šajn. Bol veľmi blízkym priateľom J.V. Andreho. A tu sa stavím, že zas nemáš ani len šajn. J. V. Andre bol v minulosti považovaný za najväčšieho predstaviteľa tajného rádu Rozikruciánov a pripisuje sa mu aj napísanie najmystickejšieho diela Rozikruciánov - Chýmycká svadba Christiana Rosenkreuza. Ktorá bola vydaná v r. 1616 ale ako rukopis kolovala už dlhšie. Komenský toto dielo totižto v Prahe spomína už v r. 1610. Súčasníci Komenského preto podozrievali Komenského z tajného členstva v tomto ráde. J. V. Andre napísal neskôr aj dielo Rei publicae christianae politanae descriptio - utopické dielo, ktorým sa inšpiroval Komenský pri písaní svojho diela Labyrint sveta. V kapitole 12. sa Komenský zmieňuje o svojom nadšení z Rosikruciánov, no neskôr jeho nadšenie vystriedalo sklamanie po roku 1620. S J. V. Andre ostal ale v kontakte a veľmi často si dopisovali a tieto idei Rosikruciánske sa začínajú objavovať v následnom diele Pansofie a toto dielo následne inšpirovalo vytvorenie lóže slobodomurárov - Slobodomurársky manifest z r. 1717.

Vráťme sa ale ku Komenskému a jeho Pansofii a nechajme hovoriť Komenského (vyberám z diela Conatuum pansoficorum dilucidácio):

,,Proč však má být chrám Pansofie prímo podle idejí, rozmňerú a zákonú nejvyššího stavitele? Protože sleduje obraz celku podle míry, čísla, podoby a účelu části tak, jak to predznačuje sama moudrost Boží ........"
,,Základem chrámu moudrosti bude tedy vidění Boží, to znamená, že ve všem viditelném má být poznávam a spatřován neviditelný rektor světa se svou všemohoucností, moudrostí a dobrotou"
,,Pro chrám moudrosti poskytujú stavební drěvo tři lesy: les zmyslú, rozumu a zjevení Božího; první poskytuje to co je pochopitelné, druhý to co je živé a tretí to co je nepomíjivé"


J. A. Komenský nazval teda toto Pansofiou. Teda Všemúdrosťou. Teda videním zákonov Božích v prírode a všetkom čo je viditeľné. A to tak, že sú v jednote zmysly, rozum a písmo. Tri zdroje poznania. Tri pravdy tak ako ich popísal Hostinský a základom bude metóda videňja!

Veda a Boh, človek a veda, človek a Boh sú jedno (Hostinský). Vidieť znamená vedieť. Kto vidí, vie múdrosť božiu a zákony ducha vo všetkom. Kto vidí zákony a ducha vo všetkom vidí božiu múdrosť - teda Pansofiu. A to isté len v rúžovom: "Kto žije duchom, v tom žije celý svet a on v celom svete."[/i] (Štúr)

Takže nie PeterM, Komenský NEUPOZORŇOVAL na to čo je nepodstatné a čo je podstatné. On upozorňoval na to, že ak nie sú v zhode zmysly, rozum a písmo (teda to večné) nesmie sa také poznanie vysloviť a nesmie sa považovať za pravdu. Tri pramene poznania sú tri svetlá poznania a ich spojením vzniká najjasneší plameň poznania. Inak sa človek oklame a bude žiť v lži.

O Komenskom sa so mnou sporiť nemôžeš vôbec, lebo jeho odkaz a dielo zbožňujem a bolo to predmetom môjho hlbokého osobného záujmu.

Nespor sa so mnou ani o Štúrovi, lebo on to priamo vyhlásil: "My chytili sme sa do služby ducha, a preto prejsť musíme cestu života tŕnistú." Teda pripraviť vek slovanov a splniť Boží plán vývoja.

K tomu Metodovi. Len dávaš viac a viac najavo ako vôbec nerozumieš svetu ducha a vôbec nevieš čo to vlastne sen je. Sen je aj mystickým zážitkom a zvlášť vtedy keď ho prežiješ vedome. Tak ako to urobil Metod, keď si sám v sne vybral koho bude nasledovať. (ak chceš viac vedieť o snoch, založ tému).
No a čo sa týka slovenskej vedy, mal som tam napísať slovanská veda. Ale je to jedno, lebo slovenská veda bude len vedou slovanskou.

A keď už spomínaš tú jasnovidnosť, nepísal som [i]mesačnú a námesačnú jasnovidnosť.
Ale slnečnú a mesačnú. A nie preto, že by súvisela so slnkom alebo mesiacom, ale pre popisovanie stavu vedomia. Pri jednej je vedomie odpojene (ako keď spíš v noci), pri druhej je plne prítomné (ako počas jasného dňa). A prítomné vedomie - myseľ, žiadal od Korinťanov priamo sv. Pavol. Pravdu neprekrútiš, každý sa mohol o tom presvedčiť, kto čítal vysvetlenie ktoré som k listu podal. To čo si tam podal ty protirečilo skoro s každým Pavlovým výrokom. A neprestal si ani keď som ťa na to priamo upozornil. Nehovor si teda kresťan a už vôbec sa ma nesnaž presvedčiť o svojej fundovanosti a úprimnosti v hľadaní.

Rovnako tak si stále ale stále nepochopil jednu jedinú vec. RKC môže hovoriť o tom, že je pravdivá len potiaľ, pokiaľ jej Ježiš dal informácie. Ale Ježiš aj povedal, že mnohé ešte zatajil. A hoci to priznal sám Ježiš, neustále robíš jedno a to isté. Všetko redukuješ a vyhlasuješ za lož, bez toho aby si vôbec skúšal pochopiť a vystupuješ ako človek ktorý vie všetko rozsúdiť. A pritom nevieš vôbec ale vôbec nič.

Takže na záver ti poviem len toto, rešpektuj moje prianie a do mojich tém vôbec nevstupuj. Nehodlám totižto komunikovať s niekým kto poprie aj nos medzi očami. A nezabudni mi napísať, že nie si hodný Komenskému ani šnúrky na topánke zaviazať a následne zas mudrovať ako to vlastne Komenský myslel.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 19 august 2015 :  23:00:55  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Zaplava viet a nic si nevyvratil z toho, co som napisal.Naopak,zatiahpl si s Komenskym este aj murarskych remeselnikov do toho tvojho zmatku
* U Stura sam dal do zatvorky jeho bludenia (jemne). V kazdom pripade nerozvijal sofiologiu.
*U Komenskeho som nedal, ale zato ty si poukazal na rozne tesarske a murarske moznosti jeho bludenia.
* O Soloviovi a jeho skutocnej sofiologii a jeho hlavnej nabozenskej zivotnej ideii si zase pomlcal
*O sv. Cyrilovi sa ty radsej nevyjadruj. Sen je len sen a snivalo sa mu, ze z vela diev v meste si vo sne vybral Sofiu-mudrost. A tak sa vzdelaval, hladal mudrost u Boha, zasvetil sa,nesiril bludy, ale cistu krestansku teologiu a vidno to po jeho ovoci. Nevnasaj prosim svetca do svojho vsebludu. A hlavne ma usetri astrologickych vykladov snov a mysticizmu v nich,,,
*Sv Pavla nespominaj uz vobec. Vonkoncom uz nie v suvislosti s nim akukolvek jasnovidost. Tu je aspon dokaz,co sa stane, ak sa zmazu napisane fakty. Urcita skupina ludi je na koni, ak za nim nevidno napisane, resp.iny dokaz v realnom zivote. Volaju sa notoric......
Ta namesacna bola iba parodia. Prepac:)
Budem ta respektovat-ja ta budem uz ignorovat. Svoj nazor som uz vyjadril.

P.S: ti remeselnici bola tiez iba parodia, tak mi nezcni zase vysvetlovat ako funguju ich loze...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 19 august 2015 :  23:07:18  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Hurá a ďakujem a len k tomu názoru. To nebol názor, to bola kôpka nezmyslov. Používanie pojmov bez pochopenia čo tie pojmy vlastne označujú. A naozaj ani nemalo zmysel komunikovať s niekým pre koho priame vyjadrenie Komenského o tom ako to myslel, alebo priamo spis z r. 1847 a podobne, nie je faktom ktorý vyvracia všetko čo si sa snažil splodiť.

Takže s bohom

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 20 august 2015 :  08:55:00  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ok a dost.

Mily chodec, chodte si prispievat a sirit svoje bludy na ine forum.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 21 august 2015 :  14:51:08  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
konečne Maťo!

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: zmysel prosby o orodovanie Téma Next Topic: Váš názor  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06