Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Duchovná časť
 Teológia tela - otázky
 Kňaz suspendovaný kvôli porušeniu celibátu
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Manzelstvo Téma Next Topic: Moze Cirkev riesit moralnost umeleho oplodnenia?  

cristiano

Stav: offline

 Odoslaný - 12 august 2015 :  06:25:31  Zobraziť profil  Pridať cristiano do zoznamu priateľov
Známy michalovský kňaz porušil celibát. Tajil dvoch synov!

Medzi veriacimi rímskokatolíckej cirkvi v okrese Michalovce rezonuje v týchto dňoch kauza okolo známeho kňaza, ktorý 13 rokov pôsobil v Michalovciach. Pred pár dňami sa prevalil škandál, ktorý mnohých veriacich nemilo prekvapil. Vysvitlo, že kaplán Peter Novysedlák, ktorý mal dodržiavať celibát, je otcom dvoch detí. Kňaza, ktorý zároveň šéfuje šiestim charitným domom a získal viaceré ocenenia za svoje aktivity v charitatívnej oblasti, košický arcibiskup Bernard Bober po osobnom rozhovore suspendoval.

Známy michalovský kaplán Peter Novysedlák, ktorý je kňazom od roku 1998 musel po 17 rokoch duchovnej služby vyzliecť kňazské rúcho.
Celibát
V Michalovciach pôsobil ako kaplán od roku 2002. Pred pár dňami vysvitlo, že kňaz porušil celibát. Už niekoľko rokov tajil, že je otcom. Kaplán má štvorročného a jednoročného syna. Košický arcibiskup Bernard Bober ho pred pár dňami po osobnom rozhovore ihneď suspendoval. O biskupovom rozhodnutí informoval veriacich na svätej omši aj dekan farnosti Stanislav Pavúk. Suspendovaný kňaz už nesmie vysluhovať žiadne sviatosti, krstiť, sobášiť, spovedať či slúžiť sv. omše.

Priznal sa biskupovi
Hovorca Arcibiskupského úradu v Košiciach Jaroslav Fabián nám potvrdil, že v osobnom rozhovore s arcibiskupom sa menovaný kňaz priznal k porušeniu celibátu. „Na základe toho bol podľa kódexu kánonického práva kňaz osobitným dekrétom od svojho diecézneho biskupa suspendovaný,“ vysvetlil hovorca arcibiskupského úradu. Spresnil, že suspendovanie neznamená exkomunikáciu z cirkvi. „Vyplýva to zo zlyhania kňaza, ktorý pri tom prežíva aj veľké zranenie, a preto sa to rieši vnútri cirkvi individuálne,“ dodal Fabián. Hovorca arcibiskupa doplnil, že kňaz už nemá zverených veriacich a nesmie vysluhovať žiadne sviatosti, krstiť, sobášiť ani spovedať či slúžiť sv. omše.

Kňaz: Moja duchovná služba skončila
Podarilo sa nám spojiť aj so suspendovaným kňazom. Dnes už bývalý kaplán potvrdil, že je otcom dvoch synov vo veku štyroch a jedného roka. Dodal, že už sa stihol vysťahovať z prideleného farského bytu. „Moja duchovná služba skončila,“ reagoval. To, či sa plánuje s matkou svojich dvoch synov v krátkom čase oženiť, neprezradil. „Je o tom ešte skoro hovoriť,“ povedal.

Charita a biznis
Peter Novysedlák nebol len kňazom, zároveň je predsedom Občianskeho združenia Teresa Benedicta, ktoré sa venuje pomoci starým a chorým ľuďom. Za svoju činnosť získali kňaz a združenie viacero ocenení. V roku 2003 Cenu ministra práce soc. vecí a rodiny za Sociálny čin roka 2003, o štyri roky neskôr dostal Peter N. plaketu predsedu KSK za osobitný prínos pre rozvoj samosprávneho kraja v oblasti humanitárnej a verejnoprospešnej činnosti a v roku 2008 Cenu primátora mesta Michalovce za duchovný rozvoj a starostlivosť o chorých občanov v rámci výstavby charitných domov. Združenie prevádzkuje v okresoch Michalovce a Trebišov charitné domy, ktoré sa starajú dohromady o približne vyše 150 seniorov a ľudí v hmotnej núdzi. Združeniu sa očividne darí nielen v charite, ale aj biznise. Nedávno otvorilo v poradí už šiesty charitný dom. Novostavba sa nachádza na Námestí Jána Pavla II. v Michalovciach. Sociálne zariadenia nesú vo svojich názvoch mená známych kňazov ako profesor Štefan Hlaváč, Jozef Machala a ďalších. Arcibiskupský úrad v Košiciach považuje za vhodné, aby suspendovaný kňaz už nestál na čele združenia. „Arcibiskup ho naviac nabádal, aby sa vzdal postu predsedu Občianskeho združenia Teresa Benedicta,“ potvrdil hovorca arcibiskupského úradu Jaroslav Fabián. Odvolaný kňaz sa postu predsedu združenia vzdať nemieni a naďalej sa plánuje venovať sociálnym službám. „Chcem naďalej pôsobiť v treťom sektore,“ uzavrel.

Zdroj: http://www.slovenskyvychod.sk/sk/index.php/spravodajstvo/1668-znamy-michalovsky-knaz-porusil-celibat-tajil-dvoch-synov

 Krajina: Mexico  ~  Počet príspevkov: 72  ~  Člen od: 22 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 13 január 2020 Upozorniť moderátora 

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2015 :  17:01:10  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
*Dalsi ucelovy spam od cristiana.
*Pre nas krestanov katolikov je povzbudzujuce, ze arcibiskup-metropolita košickej rímskokatolíckej arcidiecézy Mons. Bernard Bober konal transparentne a promptne zjednal napravu.
*Taktiez je to pre nas dolezite pripomenutie, ze zlo nas zvadza neustale a vsade, a my ludia sme na kazdej pozicii bez skutocnej oddanosti Bohu velmi slabi .
*Nemalo by nas to odradzat od viery (vsetci vieme, ze jednotlivci budu zlyhavat), naopak, ma nas to drzat v strehu.
*Menovanemu v clanku zelam, aby sa opat primkol k Bohu a ked uz zlyhal v sluzbe Kristovi,nech najde dostatok sil na ulohu manzela a otca rodiny vedenej v krestanskom duchu.
*Dnes mame kazdu minutu, vzhladom k medilanej dostupnosti informacii dokazy o doslova zverstvach sekularneho sveta. Ale ktosi ma potrebu vytiahnut stale iba urcite veci v zlyhaniach jednotlivcov v cirkvi .
*Aj v sucasnej dobe zomiera kvoli viere denne niekolko desiatok (stovak?) krestanov denne. Kde su svedectva o nich?

Pripajam link, kde je sprava, ako 15-ti moslimski utecenci hodili, a teda zavrazdili 12 krestanov. Dalsi krestania sa ubranili tym, ze vytvorili ludsku retaz. Z toho vyplyva, ze krestanov bolo viac ako tych agresivnych vrahov. Napriek tomu sa krestania zrejeme nebranili hrubou silou....

Dodam este, ze sprava vtedy bola cenzurovana v slovenskych aj svetovych mediach. Prebleskla tlacou len kratko,o par dni vela dennikov dokonca spravu zmazalo zo svojich archivov. (to je zaroven aj priklad, ako sa cenzuruje inde, a ako sa treba asi branit)
Sprava je zo sme a oni ju nezmazali. predpokladam, ze sa im pacila kombinacia nabozenska neznasanlivost (patricne to vypichli v nadpise)...Inde to mazali, lebo predsa len hrdinstvo a slachetnost krestanov je v pribehu markantna. Otazkou je, kolko by o tom pisali, keby to bolo naopak a zomreli by moslimovia?
http://www.sme.sk/c/7755997/pre-nabozensku-neznasanlivost-hodili-cez-palubu-12-krestanov.html

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Stav: offline

 Odoslaný - 22 august 2015 :  21:30:34  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja by som to nenazval spam, bohuzial su to veci, ktore sa deju a castokrat aj s vedomim ci priamm suhlasom nadriadenych.

Dnesna Cirkev ma tendenciu fungovat, ze vsetko je v najlepsom poriadku a presne tak, ako ma byt.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12062  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 18 máj 2023 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 23 august 2015 :  14:00:00  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Vychadzal som z toho, ze cristiano tu posiela vzdy starostlivo vybrane udalosti z roznych katolickych diecez z celeho sveta. Vzdy su to negativne javy, ako homosexualita,upadok cirkvi a podobne. Pomenovanie spam som teda pouzil po posudeni jeho vsetkych prispevkov (z poslednej doby),ktore poslal na toto forum. Teda nie iba tento jeden konkretny prispevok.Samozrejme, je to iba moj subjektivny nazor a nic neziadam,neodsudzujem,len uvazujem.

Neviem, co ho k tomu vedie, ale viem, ze takto krestan nema postupovat. Takto sa kona vo vsetkych sekularnych mediach a siria to neustale s obrovskou cielenou intenzitou...

K clanku , ktory poslal:
Pokial by Mons. Bober neodvolal dotycneho a kryl ho, tak by ten clanok tuna mal opodstatnenie. Nas by to vsetkych znepokojovalo a mali by sme pravo na kritiku. Ale Mons. Bober konal transparentne a spravne.

Takze takto iba odsudzujeme zlyhanie jednotlivca a na to nemame pravo.

Ked uz kritizovat, tak by sa dalo poukazat na to, ze horemenovany nechce napriek vyzve Arcibiskupskeho uradu v Kosiciach odstupit z postu predsedu obcianskeho zdruzenia. A to je pre mna dost zarazajuce....

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Zajkula

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2016 :  19:27:08  Zobraziť profil  Pridať Zajkula do zoznamu priateľov
Je škoda, že možno dobrý kňaz opustí šírenie evanjelia. Kvôli porušeniu celibátu.
Nechápem ten celibát. Načo je to dobré? (aha, áno - pre nedelenie majetku :/ ).
Však aj apoštoli mali manželky (sv.Peter taktiež).
Evanjelici to majú jednoduchšie a aj logickejšie.
V Biblii sa predsa píše:
"Biskup by mal byť muž jednej ženy... (1. Timoteovi 3:2) " Tá žena sa nejako v dejinách katolíckej cirkvi vytratila, a preto to tak vyzerá ako to vyzerá.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 8  ~  Člen od: 21 máj 2016  ~  Posledná návšteva: 21 máj 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

baránok

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2016 :  20:37:34  Zobraziť profil  Pridať baránok do zoznamu priateľov
citácia:

"Biskup by mal byť muž jednej ženy... (1. Timoteovi 3:2) " Tá žena sa nejako v dejinách katolíckej cirkvi vytratila, a preto to tak vyzerá ako to vyzerá.
Pôvodne zaslal Zajkula - 21 máj 2016 :  19:27:08


Ty biblista. Ste nám ukázali pri biskupovi čo je Sola Scriptura ...
http://svet.sme.sk/c/5104263/svedi-maju-prvu-biskupku-lesbu-slovenski-evanjelici-su-proti.html

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 521  ~  Člen od: 26 apríl 2011  ~  Posledná návšteva: 16 december 2019 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Reconquistador

Stav: offline

 Odoslaný - 04 jún 2016 :  17:17:44  Zobraziť profil  Odoslať ICQ správu pre: Reconquistador  Pridať Reconquistador do zoznamu priateľov
citácia:
Nechápem ten celibát. Načo je to dobré? (aha, áno - pre nedelenie majetku :/ ).
Pôvodne zaslal Zajkula - 21 máj 2016 :  19:27:08

Je to prax, ktorú Cirkev drží už od prvých storočí svojej existencie. Má obrovské výhody - kňaz, ktorý nemá ženu a tým pádom ani deti, na nich nemusí brať ohľad - môže teda odvážne hájiť pravdu aj vtedy, kedy by sa mu inak mohol niekto mstiť na jeho rodine. Zároveň, nemá starosti, ktoré by mu prekážali pri plnení jeho povinností (napr. nemusí zrušiť spovedanie preto, že má doma vážne choré deti a manželku o ktoré sa musí starať). Má celý svoj život voľný na to, aby ho venoval Bohu. Nie len 8 hodín denne a zvyšok času, že by sa musel venovať rodine...

S luteránmi je to zbytočné porovnávať, nakoľko oni nemajú kňazov, ani biskupov (oni tvrdia že majú, avšak ich svätenia sú neplatné).

GLORIA IN EXCELSIS DEO ET IN TERRA PAX HOMINIBUS BONAE VOLUNTATIS

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1877  ~  Člen od: 16 apríl 2010  ~  Posledná návšteva: 27 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

PeterM

Stav: offline

 Odoslaný - 04 jún 2016 :  21:40:56  Zobraziť profil  Pridať PeterM do zoznamu priateľov
Takze protestantske" nevinne" popularne bludy typu:aha,pre nedeleniu majetku..
Od zaciatku siria protestanti iba rozkol...
Katolikom protestanti nevadia,skor sa modlia, aby sa vratili (aspon jednotlivci) naspat do Cirkvi.
Protestanti neustale....

A dalsi poznavacie znamenie je vas "vyklad" biblie.

MT.19
11 On im povedal: "Nie všetci pochopia toto slovo, iba tí, ktorým je to dané.
12 Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 148  ~  Člen od: 26 jún 2015  ~  Posledná návšteva: 08 december 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 10 september 2016 :  13:35:04  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
Nechápem ten celibát. Načo je to dobré? (aha, áno - pre nedelenie majetku :/ ).
Však aj apoštoli mali manželky (sv.Peter taktiež).

ono to prave bolo inak ako je to dnes prezentovane
aj ti ktori boli zenati zili s manzelkou len ako so sestrou
a celibat bolo len potvrdenie vseobecnej cirkevnej praxe
aj pravoslavni si dali ulahcenie az na trulskom koncile niekedy v 8 storoci (neakceptovany zo strany RKC)
dovtedy vsetci sa snazili dodrziavat celibat (pripadne boli napominani za nedodrziavanie)

reci o zavedeni celibatu niekedy v stredoveku su mytus
cirkev ho mala od sameho zacatku
ale jedine RKC tomu ostala verna az dodnes

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Manzelstvo Téma Next Topic: Moze Cirkev riesit moralnost umeleho oplodnenia?  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06