Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 Voľný priebeh
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Po prečítaní biblie Téma Next Topic: O čo vlastne ide?
Strana: z 3

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  06:16:27  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
to saxsax & guest636 Co ste ochotny urobit preto aby ste dostali odpovede na vase otazky?
Pôvodne zaslal hadec - 19 máj 2015 :  22:49:48

davas/sprostredkovavas odpovede za odmenu? si divny clovek

vobec od teba odpoved necakam, pretoze na to nie je rozumna odpoved; rozmyslal som o tvojich tvrdeniach... no jednoducho to nedava zmysel - ak je choroba trest, tak mi povedz cim, voci komu a kedy sa previnil clovek, ktory kratko po narodeni na nejaku chorob umrie; a ak je choroba odmena? tak to je proste oxymoron... to je ako keby som tvrdil ze v tombole clovek vyhral ked namiesto toho aby dostal povedzme supravu poharov, musel ist domov a organizatorovi dat svoju vlastnu supravu

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  07:52:27  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
davas/sprostredkovavas odpovede za odmenu? si divny clovek
Pôvodne zaslal guest636 - 20 máj 2015 :  06:16:27


Toto robí hadec aj v iných témach, viď napr. http://www.kredo.sk/bforum/topic.asp?TOPIC_ID=3550&whichpage=13 , príspevok z 10 apríl 2015; 22:06:16

Položí otázku (s hrubkou) "to saxsax & guest636 Co ste ochotny urobit preto aby ste dostali odpovede..." a následne už nereaguje. Proste diskusný troll.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  08:57:04  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
to saxsax & guest636 Co ste ochotny urobit preto aby ste dostali odpovede na vase otazky?
Pôvodne zaslal hadec - 19 máj 2015 :  22:49:48

davas/sprostredkovavas odpovede za odmenu? si divny clovek

vobec od teba odpoved necakam, pretoze na to nie je rozumna odpoved; rozmyslal som o tvojich tvrdeniach... no jednoducho to nedava zmysel - ak je choroba trest, tak mi povedz cim, voci komu a kedy sa previnil clovek, ktory kratko po narodeni na nejaku chorob umrie; a ak je choroba odmena? tak to je proste oxymoron... to je ako keby som tvrdil ze v tombole clovek vyhral ked namiesto toho aby dostal povedzme supravu poharov, musel ist domov a organizatorovi dat svoju vlastnu supravu

Pôvodne zaslal guest636 - 20 máj 2015 :  06:16:27


Davas otazky a nechces na ne odpovede a ja som divny clovek. Nikdy ste ma totiz nepresvedcili, ze naozaj chcete porozumiet. Ty uz totiz odpovede mas- tie svoje a na tomto fore si iba preto, aby si dokazal aky sme hlupaci. Tod moj nazor na teba a tebe podobnych. Na margo toho, ze ti to jednoducho nedava zmysel- ono ti to ani zmysel dat nemoze, aspon teraz nie a tebe nie. Mozes hadat preco? Pretoze sa podobas vo viere skolacikovi, ktory chce riesit diferencialne rovnice a pritom neuveril ze jedna a jedna su dva.

Kto nehlada odpovede vytrvalo, nehlada pravdu. Paci sa mu len jeho vlastne zbytocne taranie. Moju otazku chapes presne podla svojho zmyslania.
PS: k teme zasa nic:)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  09:48:35  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Hadec ja nie som za kresťanstvo bez kríža, ono je aj dosť ťažké vyhnúť sa v živote každému trápeniu. Len mi pripadalo to, čo ste radili Esso-vi, ako príliš náročné, ako keby ste povedali Kristovi že nech sa dá zbičovať viac, nech si vyberie ťažšie brvno a nech ide na Golgotu veľkou obkľukou, aby to nemal také ľahké. Prečo by mal človek ešte prikladať bremeno niekomu komu ho naložil osud, alebo ak chceš, Božia prozreteľnosť? Keď človek vážne ochorie, potrebuje pokoj na usporiadanie si vecí, a nie chodiť po lekároch a stresovať sa v nemocniciach, a nádejať sa že sa lieči: po stanovení dg. niekoľko zdrvujúcich operácií, potom rádioterapia, nakoniec paliatívna starostlivosť a smrť medzi prístrojmi a cudzími ľuďmi.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  11:19:16  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
to Koki

Podsuval som len podnety na zvazenie. Je dost mozne,ze Esso sa s nimi uz davno zaoberal. Ked sa ma niekto moznost rozhodnut zomriet relativne rychlejsie alebo pomalsie mal by v tom mat jasno, a mal by byt svaty. On v tom jasno nemal, preto dal otazku aku dal. Svaty tuzi ist k Bohu co najrychlejsie ale cez to vsetko podriaduje svoje rozhodnutia Bozej voli.
Pre Esso je teda rozhodujuce co chce a preco to chce - preto by bolo najlepsie keby si vedel nadobudnut istotu sam.

Nikto mu nemoze povedat ci to bude hriech alebo nie. Iba on a Boh pozna vsetky ciele a okolnosti a predmety jeho slobodnych cinov.
Nekonat proti svomjmu svedomiu.-zasada c.1
Samotny cin ako ho tu popisal hriechom nieje, predmet -smrt; ciel- usetrit si trapenie,usetrit trapenie blizkym ; okolnosti-smrtelna choroba,neodrezanie nohy atd.

Lenze smrt je predmetom definitivnym a ak by bola okolnost ze niesom v posvacujucej milosti tak je problem.
Kazdopadne o case smrti nerozhoduje ani Esso ani nikto iny, preto je to stale len coby bolo keby?Dumanie nad nesmrtelnostou chrobaka ukoncene:)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  15:53:01  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Davas otazky a nechces na ne odpovede...
Pôvodne zaslal hadec - 20 máj 2015 :  08:57:04
mas problem s chapanim pisaneho textu? kde som napisal, ze nechcem pocut odpovede?! ja som napisal, ze od teba odpoved necakam

ano ano, zase klasicky argument o nedostatocnom vzdelani ateistu; nezabudni ze chlapec v cisarovych novych satoch tiez nemal vychodenu skolu dizajnu, a predsa nemal problem zakricat cisarovi ze je nahy

otazka - poznas nejakeho cloveka, ktory by dakoval bohu za svoje postihnutie?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  16:48:58  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
guest, a ty myslíš že Boh to tu všetko riadi, aj to koho zasiahne aké šťastie alebo nešťastie? To hádam nie, aj keď je pravda že on do týchto dejov môže zasiahnuť. Preto by sme nemali vravieť že mu hento spravil Boh, ale osud či zhoda okolností. Napríklad v zime som stúpil na zľadovatelé miesto, spadol som a rozbil menší nákup. A nemyslím si že mi to urobil Boh.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  18:21:51  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
guest, a ty myslíš že Boh to tu všetko riadi, aj to koho zasiahne aké šťastie alebo nešťastie? To hádam nie, aj keď je pravda že on do týchto dejov môže zasiahnuť. Preto by sme nemali vravieť že mu hento spravil Boh, ale osud či zhoda okolností. Napríklad v zime som stúpil na zľadovatelé miesto, spadol som a rozbil menší nákup. A nemyslím si že mi to urobil Boh.

Pôvodne zaslal Koki - 20 máj 2015 :  16:48:58



drviva vacsina veriacich to tvrdi, najdes to aj tu na fore .... Boh je tak neskutocne dokonaly a vseveduci a vsadebol, ze bez neho to nijako nejde ...
chcem nieco vediet o tych chorobach, teda poruseni zdravia, ktore su akoze darom ...

ak ma presvedcite, ja sa tomu nebranim, ved sa mozem mylit .... potom z uprimneho srdca prajem kazdemu z vas to bozie pozehnanie venovaneho daru nejakej tej choroby... nebudem malicherny, celym vasim rodinam ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Stav: offline

 Odoslaný - 20 máj 2015 :  19:45:14  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Saxsax, trebárs nejaký muž patrí Bohu, ale zanedbal vieru a začal hrešiť s priateľkou. Keď potom vážnejšie ochorie, uvedomí sa a začne robiť pokánie (pritom neraz aj vyzdravie). Asi takéto požehnanie vzišlo z jeho choroby. Zdá sa ale že utrpenie má na svet aj skrytý širší dosah, to sa nám však ukáže až vo večnosti.
A čo sa týka toho riadenia všetkého Bohom, stačí si spomenúť na evanjeliový opis búrky, pri ktorej sa loďka s apoštolmi potápala, kým Ježiš na nej spal. Apoštoli ho zobudili a on Božskou mocou hneď utíšil búrku. Alebo niekto ochorel a Pán ho uzdravil.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  06:20:49  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Saxsax, trebárs nejaký muž patrí Bohu, ale zanedbal vieru a začal hrešiť s priateľkou. Keď potom vážnejšie ochorie, uvedomí sa...
Pôvodne zaslal Koki - 20 máj 2015 :  19:45:14
nevedel som sa dockat tejto odpovede

povedzme ze v takomto pripade toto vysvetlenie uznam (aj ked tam by sa nasla vyhrada o nekonzistencii takejto "pomoci" z vseobecneho hladiska), lebo je pravda ze obcas sa najdu ludia ktori potrebuju ladovu sprchu aby sa spamatali

ALE, ja mam na mysli prave narodene dieta - to ako mohlo "zanedbat vieru a hresit s priatelkou"?!


povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  06:25:01  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Napríklad v zime som stúpil na zľadovatelé miesto, spadol som a rozbil menší nákup. A nemyslím si že mi to urobil Boh.
Pôvodne zaslal Koki - 20 máj 2015 :  16:48:58
po prve, posmyknutie sa na lade nie je choroba ci telesna vada, po druhe to uz je kombinacia roznych logickych chyb: cherry picking - vyberas si vysvetlenia, ktore sa ti hodia, dalej special pleading - nemerias rovnakym metrom a nakoniec moving the goalposts - menis definiciu/hranicne podmienky podla potreby argumentacie

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  10:49:50  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
ALE, ja mam na mysli prave narodene dieta - to ako mohlo "zanedbat vieru a hresit s priatelkou"?!
Pôvodne zaslal guest636 - 21 máj 2015 :  06:20:49

Odpoveď na Tvoju otázku je komplikovaná a presahuje diskusiu na takomto médiu.
V jednoduchosti sa dá povedať, že nijako. No na druhej strane sa nedá povedať, že je to voči nemu nespravodlivé. Práve preto, že najvyššou hodnotou nie je pozemský život (či zdravie) človeka ale jeho život večný. A z hľadiska večnosti a spravodlivosti je treba pripomenúť, že Boh zohľadňuje, a to podstatne, podmienky a okolnosti, dokonca aj úmysly a pohnútky konania. Práve narodené dieťa, ktoré zomrie pokrstené je spasené. Tam problém nevidím.

Pripodobním to, je to ako keby sa ferrari chlapilo, že má dosť sily a bude ťahať návesy s cementom. Môže, ale všetci vieme ako to dopadne.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  14:05:48  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
neveriaci a hladajúci (verím ) priatelia otázka utrpenia nie je jednoduchá. Neveriaci považujú utrpenie za nezmysel. Ale to vyplýva z toho že ani život podla nich nemá zmysel, nemyslím teraz zmysel života konkrétneho človeka, on si nejaký ten zmysel (úžitok, význam) nájde. Myslím zmysel života ako takého - prečo a za akého dôvodu vôbec život existuje. Neveriaci život považujú za produkt hmoty, náhodného výberu, pokusu - omylu a mutácii. Ale v každom prípade za dielo náhody, resp. zhody náhod. Ak im niečo nepasuje alebo kazí možnosť tento náhodný život si užívať je to zlé a nezmylené.
Naopak veriaci vie že života a človek je dielom Boha a zmyslom existencie na zemi je naučiť sa milovať - lebo láska je vstupenka do večného života. A spoznávať Božiu lásku a dielo Jeho rúk aby sa tešil na stretnutie s Ním a na večný život. Každé utrpenie má zmysle pretože cez ťažkosti človek rastie, zdokonaluje sa a spoznáva svoje hranice ako aj Božiu veľkosť. Teraz nechápeme často čo dané utrpenie prináša a v čom je jeho pozitívum. To uvidíme až vo večnosti.
Utrpenie človeka ktorý sa na rodí a po pár dňoch umrie - 1. nie je to o utrpení toho človiečika pretože to si utrpenie neuvedomuje (podobne ako slepý si nevie predstaviť ako to je vidieť). Ide o bolesť a rodičov a blízkych a pre nich platí čo som povedal.
2. či poznám človeka ktorý by ďakoval za svoje postihnutie? Poznám a viacero. Poznám rodičov s postihnutými deťmi a oni napriek trápeniu vnímajú tieto deti ako veľký dar. To postihnuté dieťa im dáva viacej lásky ako ostatné deti ktoré majú.
Tiež viem o človeku ktorý ostal ochrntý na jednu nohu pretože mu priatel omylom pichol injekciou jed miesto lieku. Jeho meno ste možno počuli: Carlo Careto.

Takže Veriaceho utrpenie prehlbuje vo viere, približuje k Bohu a pomáha mu rásť aj po ludskej stránke. Neveriaceho ženie k zúfalstvu, nenávisti a až k samovražde (eutanázii)

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  16:11:56  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Odpoveď na Tvoju otázku je komplikovaná a presahuje diskusiu na takomto médiu.
V jednoduchosti sa dá povedať, že nijako. No na druhej strane sa nedá povedať, že je to voči nemu nespravodlivé. Práve preto, že najvyššou hodnotou nie je pozemský život (či zdravie) človeka ale jeho život večný. A z hľadiska večnosti a spravodlivosti je treba pripomenúť, že Boh zohľadňuje, a to podstatne, podmienky a okolnosti, dokonca aj úmysly a pohnútky konania. Práve narodené dieťa, ktoré zomrie pokrstené je spasené. Tam problém nevidím.
Pôvodne zaslal Mx - 21 máj 2015 :  10:49:50
a na akom mediu by moja otazka nepresahovala uroven diskusie? nevrav mi ze tuto otazku si uz predo mnou nepolozilo tisice teologov a apologetov a ze nemaju vhodnu odpoved na to v nejakej poucike laeo v niecom podobnom... (len plz nech to nie je zdovodnene ako tajomstvo a nevyspytatelnost bozich ciest)

ak je to pre novorodenca, ktore umrie tesne po narodeni, alebo je odsudene umriet po urcitom case, nejakym sposobom vyhodnejsie (lebo ak podstatny zivot nie je ten pozemsky ale az ten vecny zivot po pozemskom), tak potom naco vobec zijeme?

znova opakujem, novorodenec nezma ziadne pohnutky ani umysly, ktore by mu prilepsili alebo pohorsili v ociach boha; co take moze boh v takychto pripadoch zohladnit?

chces mi povedat ze lepsie dopadne pokrstene dieta, ktore umrie po narodeni nez nepokrstene? a to je spravodlive? moze dotycne dieta za to ze ho nepokrstili? preco by malo byt zvyhodnene/znevyhodnene niecim nad cim nemalo kontrolu?


povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  16:14:20  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Utrpenie človeka ktorý sa na rodí a po pár dňoch umrie - 1. nie je to o utrpení toho človiečika pretože to si utrpenie neuvedomuje (podobne ako slepý si nevie predstaviť ako to je vidieť).
Pôvodne zaslal mak - 21 máj 2015 :  14:05:48
pozor na tuto argumentaciu; tu mozem smahom ruky pouzit v prospech abortov ak sa zacnu veriaci ohanat tym ze plod trpi ked ho trhaju kliestami na kusy

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  16:20:44  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
2. či poznám človeka ktorý by ďakoval za svoje postihnutie? Poznám a viacero. Poznám rodičov s postihnutými deťmi a oni napriek trápeniu vnímajú tieto deti ako veľký dar. To postihnuté dieťa im dáva viacej lásky ako ostatné deti ktoré majú.
Pôvodne zaslal mak - 21 máj 2015 :  14:05:48
clovece to je zvratene... ty ospravedlnujes utrpenie dietata tym, ze jeho rodicia z toho maju "uzitok" toto hranici s egoistickym sadizmom/masochizmom

ved ja ti teraz na to mozem povedat, ze by potom bolo lepsie v rodine s nejakymi problemami, kde maju male dieta tomuto odtat nohu a tym by ho rodicia zacali viac milovat (kedze jeho utrpenie by im prinasalo dar) a mozno by prehodnotili svoj zivot

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Esso

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  19:21:25  Zobraziť profil  Pridať Esso do zoznamu priateľov
Mať tak vaše problémy :D

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 22 marec 2014  ~  Posledná návšteva: 13 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 21 máj 2015 :  20:19:27  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
2. či poznám človeka ktorý by ďakoval za svoje postihnutie? Poznám a viacero. Poznám rodičov s postihnutými deťmi a oni napriek trápeniu vnímajú tieto deti ako veľký dar. To postihnuté dieťa im dáva viacej lásky ako ostatné deti ktoré majú.
Pôvodne zaslal mak - 21 máj 2015 :  14:05:48
clovece to je zvratene... ty ospravedlnujes utrpenie dietata tym, ze jeho rodicia z toho maju "uzitok" toto hranici s egoistickym sadizmom/masochizmom

ved ja ti teraz na to mozem povedat, ze by potom bolo lepsie v rodine s nejakymi problemami, kde maju male dieta tomuto odtat nohu a tym by ho rodicia zacali viac milovat (kedze jeho utrpenie by im prinasalo dar) a mozno by prehodnotili svoj zivot

Pôvodne zaslal guest636 - 21 máj 2015 :  16:20:44


1. Pytal si sa ci poznam a odpovedal som ze poznam. Nehodnot a nesud lebo romu nerozumies. pozri trosku odbornu literaturu a uvidis ze to dieta vobec netrpi!
2. Prijat utrpenie je nieco uplne ine ako si utrpenie sposobit.
takze tebe neide o odpovede na polozene otazky a pochopenie postoja protistrany, aj ked nemusis suhlasit ale jedine o rypanie, urazanie a znevazovanie.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Esso

Stav: offline

 Odoslaný - 22 máj 2015 :  17:29:53  Zobraziť profil  Pridať Esso do zoznamu priateľov
mak ako ty vieš či ja netrpím? Ty človeče riadne si ma nabudil teraz ale šak čo už, sýty hladnému neverí.

Mak s tebou ako tak kukám nemá zmysel sa pustiť do rozumnej debaty lebo si myslíš, že vieš všetko :) píšeš tak jednoznačne a sebavedome, že ma to vytáča lebo ja viem ako to je a či trpím atd atd (vlastne netrpím to všetko sú bludy čo píšem a aký je môj stav) ale to je jedno ty "vieš" a tam to hasne. Diabetická noha viete koľko má štádií a viete v akom som ja? Neviete ale píšete sem múdrosti o ktoré som V8s neprosil. Na pravú nohu nemôžem 3 roky poriadne dostúpiť a začína ma bolieť päta aj na ľavej nohe ale ako píše mak ja vôbec netrpím, tak tebe mak radím zobrať si literatúru alebo chod medzi ludi lebo sám nevieš a ideš mudrovať už sem neprídem lebo toto mi nepomáha :) síce ak budem mať nízky tlak prečítam si niečo :D

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 29  ~  Člen od: 22 marec 2014  ~  Posledná návšteva: 13 november 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  08:10:58  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Odpoveď na Tvoju otázku je komplikovaná a presahuje diskusiu na takomto médiu.
Pôvodne zaslal Mx - 21 máj 2015 :  10:49:50
a na akom mediu by moja otazka nepresahovala uroven diskusie?
Ak by som sem napísal 50 strán o utrpení a pod. tak by to nikto nechcel čítať a myslím, že ani ty. Lebo ak by si mal naozaj úprimný záujem spoznať Pravdu, správal by si sa inak. Aj keď za určitých okolností by sa aj Tvoje súčasné správanie na fóre dalo chápať ako hľadanie pravdy.
citácia:
nevrav mi ze tuto otazku si uz predo mnou nepolozilo tisice teologov a apologetov a ze nemaju vhodnu odpoved na to v nejakej poucike laeo v niecom podobnom... (len plz nech to nie je zdovodnene ako tajomstvo a nevyspytatelnost bozich ciest)
Tú otázku si kladie každý rozumný tvor. Najzaujímavejšie na tom je, že odpoveď si musí nájsť každý sám zoči voči vlastnému utrpeniu. Samozrejme, že existujú poučkové odpovede, ale tie zvyčajne v tých krízových situáciách nefungujú.
Božou odpoveďou na utrpenie a zlo vo svete je život a smrť Ježiša - Božieho Syna. Potvrdením odpovede potom zmŕtvychvstanie.
citácia:
ak je to pre novorodenca, ktore umrie tesne po narodeni, alebo je odsudene umriet po urcitom case, nejakym sposobom vyhodnejsie (lebo ak podstatny zivot nie je ten pozemsky ale az ten vecny zivot po pozemskom), tak potom naco vobec zijeme?
Ja viem, načo žijem, ale nechcem Ti vnucovať moje názory. Pohľad katolíka Ti tu bol už veľakrát prezentovaný. Nájdi si svoju odpoveď sám, ak Ti katolícky nevyhovuje.
K tým deťom, ja osobne s tým síce nemám problém, ale priznávam, že mi to nie je jasné. Verím však Bohu, že to má dobre vymyslené a hlavne spravodlivo.
citácia:
znova opakujem, novorodenec nezma ziadne pohnutky ani umysly, ktore by mu prilepsili alebo pohorsili v ociach boha; co take moze boh v takychto pripadoch zohladnit?
Znova opakujem, verím Bohu, že koná spravodlivo. Na druhej strane, "novorodenec nemá žiadne pohnútky ani úmysly" - o ktorých by si Ty vedel. Ale o tom, čo sa deje medzi dušou novorodenca, ktorá sa ešte nevie prejavovať navonok a Bohom, o tom môžeme len fantazírovať.
citácia:
chces mi povedat ze lepsie dopadne pokrstene dieta, ktore umrie po narodeni nez nepokrstene?
Samozrejme.
citácia:
a to je spravodlive?
Áno, je to spravodlivé.
citácia:
moze dotycne dieta za to ze ho nepokrstili?
Nie, nemôže za to. Môžu za to iní a budú sa zodpovedať.
citácia:
preco by malo byt zvyhodnene/znevyhodnene niecim nad cim nemalo kontrolu?
Pôvodne zaslal guest636 - 21 máj 2015 : 16:11:56

Tak toto je celkom dobrá otázka. Ale odpoveď zase presahuje diskusiu na takomto fóre. Možno je odpoveď podobná ako na to, prečo sa niekto narodí ako muslim, iný ako budhista a iný ako katolík.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  09:42:59  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
citácia:
Tak toto je celkom dobrá otázka. ..................

Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58


Posobenie, existencia zla je vo velkej miere zahadou. Pri odpovedi by sa malo podla mna vychadzat z toho , ze hriech nie je nikdy vecou osobnou, co do posobenia alebo dosahu.
/ Samozrejme je vecou osobnou co do vzniku, ale to uvadzam len preto, aby to nemiatlo./
Rovnako teda nesie nasledok hriechu dieta matky, ktora napr. pocas tehotenstva pila alkohol. Jej dieta moze potom trpiet vrodenou srdcovou vadou a pod. Takýto nasledok alebo podobny sa moze prenasat generaciami, cize pravy povodca hriechu nemusi byt nas rodic.
Tak isto si subjektivne nezasluzi trpiet ani dieta narkomana, zlodeja atd atd. a predsa hriech rodicov bezosporu ma dosah na dieta. Takto by sa dalo po casovej osi dostat az k prvotnemu hriechu /dedicnemu/
Tuto liniu vazieb nasledkov a dosledkov pretrhava jedine milost posvacujuca.
To, ze niekto v tomto stave prijme utrpenie ci uz nadprirodzene alebo prirodzene a pripodobnuje sa Jezisovi Kristovi, ma za nasledok obrovske mnozstvo milosti/roz. darov/ jednak pre svoju osobu a podobne pre okolie.
Osobna nemohucnost niektorých ludi vsak moze mat za nasledok opovrhovanie, ci pripodobnovanie takychto ludi k masochistom ci podobne chorým ľudom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 05 júl 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  09:49:42  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Ak by som sem napísal 50 strán o utrpení a pod. tak by to nikto nechcel čítať a myslím, že ani ty. Lebo ak by si mal naozaj úprimný záujem spoznať Pravdu, správal by si sa inak. Aj keď za určitých okolností by sa aj Tvoje súčasné správanie na fóre dalo chápať ako hľadanie pravdy.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
50 stran nie je ziaden problem, ja rad citam; ty nemozes vediet co by som ja chcel alebo nechcel (pokial nie si telepat); neverim ze tvoj pohlad na vec je tak komplikovany, ze by si na strucne vyjadrenie potreboval 50 stran; nemam zaujem sposznat tu "Pravdu", mne ide iba o pochopenie rozmyslania oponenta

citácia:
Tú otázku si kladie každý rozumný tvor. Najzaujímavejšie na tom je, že odpoveď si musí nájsť každý sám zoči voči vlastnému utrpeniu. Samozrejme, že existujú poučkové odpovede, ale tie zvyčajne v tých krízových situáciách nefungujú.
Božou odpoveďou na utrpenie a zlo vo svete je život a smrť Ježiša - Božieho Syna. Potvrdením odpovede potom zmŕtvychvstanie.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
prave narodene dieta este ani same nevie ze ono same existuje, nie to este ze jeho utrpenie je odpovedou na zlo vo svete; racionalny clovek musi dospiet k tomu, ze utrpenie ako take je bezcielne a eventualne postihuje kazdeho bez ohladu na jeho zasluhy/hriechy a hlavne ze je vysledkom prirodnych javov a nie nejakej "karmy" ci "hriesnosti"

citácia:
Ja viem, načo žijem, ale nechcem Ti vnucovať moje názory. Pohľad katolíka Ti tu bol už veľakrát prezentovaný. Nájdi si svoju odpoveď sám, ak Ti katolícky nevyhovuje.
K tým deťom, ja osobne s tým síce nemám problém, ale priznávam, že mi to nie je jasné. Verím však Bohu, že to má dobre vymyslené a hlavne spravodlivo.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
nemaj obavy ja mam svoj ciel zivota tiez davno urceny; aspon ze priznas ze to nevies, aj to je jedna z moznych odpovedi

citácia:
Znova opakujem, verím Bohu, že koná spravodlivo. Na druhej strane, "novorodenec nemá žiadne pohnútky ani úmysly" - o ktorých by si Ty vedel. Ale o tom, čo sa deje medzi dušou novorodenca, ktorá sa ešte nevie prejavovať navonok a Bohom, o tom môžeme len fantazírovať.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
tomu mozes iba verit, ze to tak je, nemas ale ziadnu istotu ze opisujes skutocnost

citácia:
citácia:
chces mi povedat ze lepsie dopadne pokrstene dieta, ktore umrie po narodeni nez nepokrstene?
Samozrejme.
citácia:
a to je spravodlive?
Áno, je to spravodlivé.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
sorry, toto ti neberiem, to je priliz iracionalne, rozumny sudca by nikdy takto netrestal

citácia:
citácia:
moze dotycne dieta za to ze ho nepokrstili?
Nie, nemôže za to. Môžu za to iní a budú sa zodpovedať.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 : 08:10:58
a konkretne kto? co ak nebol cas nap okrstenie? co ak nebol dovod na pokrstenie? vtedy za to kto moze a kto bude potrestany?

a inak, preco trestat eventualneho rodica za nepokrstenie dietata? ked to dieta bude potrestane za to ze nei je pokrstene, vsak to su uz dva tresty za jeden "priestupok"

citácia:
citácia:
preco by malo byt zvyhodnene/znevyhodnene niecim nad cim nemalo kontrolu?
Pôvodne zaslal guest636 - 21 máj 2015 : 16:11:56

Tak toto je celkom dobrá otázka. Ale odpoveď zase presahuje diskusiu na takomto fóre. Možno je odpoveď podobná ako na to, prečo sa niekto narodí ako muslim, iný ako budhista a iný ako katolík.
Pôvodne zaslal Mx - 23 máj 2015 :  08:10:58
NIKTO sa nerodi ako moslim, budhista ci katolik! moslimom, katolikom ci budhistom sa clovek moze iba stat ak on sam chce (a aj to je otazne, pretoze doxasticky voluntarizmus nepozorujeme); novorodenec ked uz tak, tak moze byt oznaceny ako pasivny ateista - to znamena, ze nevie ze boh existuje lebo este nema ziadne informacie o nabozenstve a bohoch

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  10:05:56  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Posobenie, existencia zla je vo velkej miere zahadou. Pri odpovedi by sa malo podla mna vychadzat z toho , ze hriech nie je nikdy vecou osobnou, co do posobenia alebo dosahu.
/ Samozrejme je vecou osobnou co do vzniku, ale to uvadzam len preto, aby to nemiatlo./
Rovnako teda nesie nasledok hriechu dieta matky, ktora napr. pocas tehotenstva pila alkohol. Jej dieta moze potom trpiet vrodenou srdcovou vadou a pod. Takýto nasledok alebo podobny sa moze prenasat generaciami, cize pravy povodca hriechu nemusi byt nas rodic.
Tak isto si subjektivne nezasluzi trpiet ani dieta narkomana, zlodeja atd atd. a predsa hriech rodicov bezosporu ma dosah na dieta. Takto by sa dalo po casovej osi dostat az k prvotnemu hriechu /dedicnemu/
Pôvodne zaslal hadec - 23 máj 2015 : 09:42:59
zahady su na to aby sa riesili, opovazis sa tvrdit, ze tuto "zahadu" ludstvo nikdy nevyriesi?

ale mne je jasne, ze dieta bude niest nasledok nezdaveho zivotneho stylu matky, ale ja sa pytam ci je to voci tomu dietatu SPRAVODLIVE; stale sa neviem dostat cez to, ze je spravodlive trestat niekoho za chyby druheho, v historii sa taketo trestanie vzdy spaja s nespravodlivostou a justicnymi omylmi

lenze staci jedna vec a toto vysvetlenie sa ruti ako domcek z harat, nie vsetky vrodene vady su sposobene zivotnym stylom matky, vsetky taketo chyby su sposobene chybou v chromozomoch, ale tu aj ine mechanizmy nez chemicke (alkohol, cigarety), ktore poskodzuju chromozomy - napr kozmicke ziarenie alebo chyba v mechanizme prepisu dna - za toto moze kto? hadam nie matka?!

citácia:
Tuto liniu vazieb nasledkov a dosledkov pretrhava jedine milost posvacujuca.
To, ze niekto v tomto stave prijme utrpenie ci uz nadprirodzene alebo prirodzene a pripodobnuje sa Jezisovi Kristov,i ma za nasledok obrovske mnozstvo milosti/roz. darov/ jednak pre svoju osobu a podobne pre okolie.
Pôvodne zaslal hadec - 23 máj 2015 :  09:42:59

toto by som bral jedine keby clovek dobrovolne pristupil na trpenie (tak ako podla vasho nabozenstva jezis dobrovolne trpel na krizi) napr ked vojak dobrovolne zalahne granat aby zachranil spolubojovnikov alebo ked rodic odstrci dieta z cesty auta a sam uz nestihne uskocit a auto ho zrazi, ale vrodena vada dietata v ziadnom pripade nie je dobrovolna, alebo vari dieta osobne poprosilo rodicov aby ho "pokazili"?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  12:13:32  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
50 stran nie je ziaden problem, ja rad citam; ty nemozes vediet co by som ja chcel alebo nechcel (pokial nie si telepat); neverim ze tvoj pohlad na vec je tak komplikovany, ze by si na strucne vyjadrenie potreboval 50 stran; nemam zaujem sposznat tu "Pravdu", mne ide iba o pochopenie rozmyslania oponenta
Tu by sme mohli skončiť. Neveríš mi, keď niečo tvrdím a ďalšou vetou povieš, že chceš pochopiť rozmýšľanie oponenta. Ale to bez dôvery nejde a to je tiež dôvod, pre ktorý som napísal o takejto debate, že presahuje toto fórum. Nemá zmysel vysvetľovať niekomu moje postoje, keď on sám potvrdí, že mi to neverí.

citácia:
racionalny clovek musi dospiet k tomu, ze utrpenie ako take je bezcielne a eventualne postihuje kazdeho bez ohladu na jeho zasluhy/hriechy a hlavne ze je vysledkom prirodnych javov a nie nejakej "karmy" ci "hriesnosti"
Racionálny podľa Tvojich predstáv? Chápem. Ale Boh a ani ja nie sme podľa Tvojich predstáv (našťastie) a preto nech aj podľa Teba neracinálne dospejem k inému záveru.

Na ostatné len stručne.
Nemám obavy o Tvoj zmysel života.

Nikdy som netvrdil, že viem Božiu spravodlivosť dokázať exaktne, ale stále tvrdím, že v ňu verím a mám aj niektoré dosť dobré dôkazy, že to tak je. Spravodlivosť sa nedá dokázať (teda záleží ako ju definujeme).

Pokiaľ ide o krst, to je mimo tému pozemského utrpenia. Kauzalita jasne ukazuje, kto je za čo zodpovedný a Boh ako spravodlivý sudca k tomu určite prihliada.

Ver tomu, ak chceš, že trest je len jeden. Boh dieťa netrestá. Rovnako ako ťa Boh nepotrestá rozbitou hlavou zato, že Ti padne na hlavu sekera, ktorú si si nad ňu vyhodil.

AD: NIKTO sa nerodi ako ...
Moja replika mala znamenať, že sa človek jednoducho do nejakého prostredia narodí začo tiež akosi nemôže.

A na záver, tejto pre mňa nezmyselnej debaty, nakoľko si sám napísal, že mi neveríš, čo píšem. Nie v zmysle, že neveríš, že je to objektívna pravda, ale že to ja tak v sebe vnímam a prežívam.

Kauzalita je tu a nič s ňou nespravíš. Každý čin má svoju dôsledok. Zákon akcie a reakcie je aj fyzikálny princíp, platí aj v metafyzike. Je otázne, či bez takéhoto zákona by to nejako rozumne fungovalo. Ale pokojne vypracuj lepší koncept a experimentálne ho over a potom uvidíme.

Takže z pohľadu katolíka. Je tu kauzalita a vďaka nej vôbec existujeme. Vzhľadom na hriech vo svete, má kauzalita aj "negatívne účinky". Pre mňa je to logické. Problém je, že práve tento hriech priniesol do "poriadku stvorenia" "neporiadok". A aj ten sa prenáša kauzálne (kauzalita je ako potrubie, môže viesť pitnú vodu rovnako ako močovku). Božou odpoveďou na túto ľudskú zmenu je milosť a zázraky a tiež "utrpenie, smrť a zmŕtvychvstanie jeho Syna".
Ďalší rozmer je , že človek stvorený ako pán tvorstva sa postavil proti stvoriteľovi a v podstate odovzdal vládu diablovi. Ten teraz chce svoje dane od každého, kto mu patrí. Našťastie mu nepatrí každý človek.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

mak

Stav: offline

 Odoslaný - 23 máj 2015 :  20:58:29  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
citácia:
mak ako ty vieš či ja netrpím? Ty človeče riadne si ma nabudil teraz ale šak čo už, sýty hladnému neverí.

Mak s tebou ako tak kukám nemá zmysel sa pustiť do rozumnej debaty lebo si myslíš, že vieš všetko :) píšeš tak jednoznačne a sebavedome, že ma to vytáča lebo ja viem ako to je a či trpím atd atd (vlastne netrpím to všetko sú bludy čo píšem a aký je môj stav) ale to je jedno ty "vieš" a tam to hasne. Diabetická noha viete koľko má štádií a viete v akom som ja? Neviete ale píšete sem múdrosti o ktoré som V8s neprosil. Na pravú nohu nemôžem 3 roky poriadne dostúpiť a začína ma bolieť päta aj na ľavej nohe ale ako píše mak ja vôbec netrpím, tak tebe mak radím zobrať si literatúru alebo chod medzi ludi lebo sám nevieš a ideš mudrovať už sem neprídem lebo toto mi nepomáha :) síce ak budem mať nízky tlak prečítam si niečo :D

Pôvodne zaslal Esso - 22 máj 2015 :  17:29:53


nikde som nepovedal ze netrpis a nedovolil by som si zlahcovat tvoju situaciu. Moja odpoved sa tykala malickych deti. Tie noaozaj netrpia teda neuvedomuju si svoju situaciu a teda nevedia ze ich zivot by mal hyt utrpenim. To pride az neskor ked zacnu komunikovat a uvedomia si ze su odlisni.problem utrpenia je vyrieseny v Katolckej cirkvi, resp v krestanstve. Tvoj osobny problem presahuje toto forum a ak chces mozeme debatovat cez ss.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 3 Previous Topic: Po prečítaní biblie Téma Next Topic: O čo vlastne ide?  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06