Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 O fóre
 Voľná diskusia
 ThDr. Jozef Tiso
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Môžem milovať ženu ktorá má 5-ročný vzťah? Téma Next Topic: Zabíjanie na príkaz Boha  

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2015 :  17:51:34  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Otázka na hlasovanie:
Aký je váš pohľad na prezidenta prvej Slovenskej republiky?
Myslíte, že sa zachoval správne v ťažkých vojnových rokoch?
Zlyhal ako kňaz a kresťan?

Možnosti:

Zachoval sa správne ako politik aj ako kňaz/kresťan
Zachoval sa správne ako politik ale nie ako kňaz/kresťan
Nezachoval sa správne ako politik ale správne ako kresťan/kňaz
Nezachoval sa správne ako politik ani ako kňaz/kresťan
Neviem kto to bol/nemám názor

(Anonymné hlasovanie)

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora 

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2015 :  18:12:16  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
To je veľmi zložitá otázka.
V určitých momentoch áno, v určitých momentoch nie.
Napríklad pri vzniku samostatného Slovenska zvolil asi cestu najmenšieho zla.
Napríklad pri deportáciách Židov zaujal nesprávny postoj a zodpovedá za to, čo sa dialo s nimi potom. Príklad Dánska (alebo aj Bulharska) ukazuje, že aj malá krajina v područí Nemecka dokázala zaujatím zásadného postoja zachrániť väčšinu svojich židovských spoluobčanov.

To len tak narýchlo, dva príklady, že na tvoju otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Záleží na tom, na ktorú časť jeho politického života a na ktoré rozhodnutia sa pýtaš.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2015 :  22:36:54  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Ide o to, že za veci ktoré vykonal počas vojny bol popravený- ja tvrdím, že neprávom. Myslím, že ako národovec si kládol za úlohu ochrániť slovenský národ pred vojnou v čo najväčšej možnej miere(napr. za slovenský štát v celej vojne padlo asi 3000 vojakov- ak to porovnáme s Maďarskom tak ide o závratný rozdiel.). Z toho plynulo aj jeho rozhodnutie spolupracovať s Nemeckým režimom.
Čo sa týka deportácii židov tak to bola vec radikálov. Tisova umiernená skupina však zaujala pasívny postoj. Ale ako by to dopadlo, keby proti tomu vystúpili? K moci by mohol dôjsť Tuka a deportácie by sa jednak zhoršili a tiež štát by sa pravdepodobne pripojil k Maďarom. Tiso dokonca dával mnohé výnimky židovskému obyvateľstvu- čím osobne zachránil veľa ľudí. Tak trochu je jeho postoj podobný s Piom XII- aspoň mne sa tak javí.
Uvedomujem si, že na otázku je ťažké odpovedať no ide mi o názor ako kresťania(a nielen oni) vnímajú jeho osobu. Ja jeho popravu považujem za nespravodlivú, rovnako ako aj démonizovanie jeho osoby a prvej Slovenskej republiky. Vnímam ho ako človeka ochotného obetovať aj život pre národ, len či sa tým nedostal do rozporu z poslaním kňaza.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 16 marec 2015 :  22:55:18  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
citácia:
Ide o to, že za veci ktoré vykonal počas vojny bol popravený- ja tvrdím, že neprávom.

On nebol odsúdený za veci, čo vykonal počas vojny, ale za "rozbitie ČSR", čiže z pohľadu na obvinenie, bol trest smrti určite udelený neprávom.

citácia:
Čo sa týka deportácii židov tak to bola vec radikálov. Tisova umiernená skupina však zaujala pasívny postoj. Ale ako by to dopadlo, keby proti tomu vystúpili? K moci by mohol dôjsť Tuka a deportácie by sa jednak zhoršili a tiež štát by sa pravdepodobne pripojil k Maďarom.

Alebo možno by sa podarilo zastaviť deportácie...
Dánsko bolo na tom rovnako ako Slovensko. A dokázalo sa postaviť proti:
http://globalmagazin.sk/dansky-pribeh-odmietnutia-holokaustu/
Bulharsko:
http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/zpravy/_zprava/1196552

citácia:
Tak trochu je jeho postoj podobný s Piom XII- aspoň mne sa tak javí.

Tak to sa ti "len javí".
Protest Sv. Stolice proti antisemitským opatreniam slovenskej vlády, zo dňa 5. mája 1943,citujem:



súkromný komentár Domenico Tardini, tajomníka Kongregácie pre mimoriadne záležitosti:



Tardini poveril chargé d`affaires Mons. Burzia, aby sa „osobne obrátil na prezidenta republiky a dovolával sa aj jeho kňazského cítenia". Deportácie však ani napriek týmto protestom zastavené neboli, boli iba zmiernené udeľovaním výnimiek pokrsteným Židom.

Aj Dáni si mohli povedať, že radšej nebudú robiť nič, lebo ich obsadia Nemci...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2015 :  05:57:07  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
Dánsko bolo na tom rovnako ako Slovensko. A dokázalo sa postaviť proti:

Práveže nebolo. Slovensko bolo neustále v napätí s Maďarskom čo Hitler obratne využíval. Ukazovalo sa, že ak v budeme robiť problémy Maďari nás obsadia. Tiso ako národovec toto nechcel pripustiť- a práve preto zaujal pasívny postoj. Dánsko podobným problém o existenciu národnosti nemuselo čeliť.

citácia:
Tardini poveril chargé d`affaires Mons. Burzia, aby sa „osobne obrátil na prezidenta republiky a dovolával sa aj jeho kňazského cítenia". Deportácie však ani napriek týmto protestom zastavené neboli, boli iba zmiernené udeľovaním výnimiek pokrsteným Židom.

Aj Dáni si mohli povedať, že radšej nebudú robiť nič, lebo ich obsadia Nemci...


Môžeme sa len domnievať ako by to bolo keby sa Slovensko postavilo na odpor. Ak by nás obsadili Nemci- mohlo by to vyzerať ako v Poľsku- a to by pre malý národ zrejme znamenalo koniec. Alebo by sme mohli skončiť pri Maďarsku a tam su vážne pochybnosti či by sme sa odtiaľ niekedy dostali.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Tom

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2015 :  07:31:38  Zobraziť profil  Pridať Tom do zoznamu priateľov
Iste. Na argument že ak by sa postavil proti, potom by možno bolo horšie, ťažko reagovať. Lebo on sa proti nepostavil, čiže je to len v rovine hypotéz. Možno by to dokázal ustáť, možno nie.
Pre pokoj a kľud v krajine obetoval časť svojich občanov.

Rovnako hypoteticky môžme uvažovať, že vlastne aj ten Gottwald bol vcelku fajn. Síce pár ľudí bolo popravených, pár skončilo v uranových doloch, ale ak by tu nebol on, možno by ruskí poradcovia dosadili niekoho iného, kto by bol ešte horší...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 126  ~  Člen od: 09 december 2014  ~  Posledná návšteva: 07 február 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2015 :  11:52:55  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
Protest Sv. Stolice proti antisemitským opatreniam slovenskej vlády, zo dňa 5. mája 1943,citujem

Mal som namysli, že aj Pia XII obviňujú z príliš vlažného postoja k židom- a pritom vykonal pre nich veľa...

citácia:
Rovnako hypoteticky môžme uvažovať, že vlastne aj ten Gottwald bol vcelku fajn. Síce pár ľudí bolo popravených, pár skončilo v uranových doloch, ale ak by tu nebol on, možno by ruskí poradcovia dosadili niekoho iného, kto by bol ešte horší...

Nechcem teraz relativizovať chyby politických osobností minulosti. Len tvrdím, že súčasný pohľad na osobu J. Tisa je nespravodlivý a sú mu za vinu pripisované veci na ktorých nemal takmer žiaden podiel.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 17 marec 2015 :  16:06:15  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Nechcem teraz relativizovať chyby politických osobností minulosti. Len tvrdím, že súčasný pohľad na osobu J. Tisa je nespravodlivý a sú mu za vinu pripisované veci na ktorých nemal takmer žiaden podiel.
Pôvodne zaslal butyl - 17 marec 2015 :  11:52:55
to je sice mozne, ale za kolaboraciu a vlastizradu visel opravnene

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Stav: offline

 Odoslaný - 18 marec 2015 :  13:16:10  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
http://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/307526-americky-historik-tiso-bol-typicky-kolaborant-navyse-knaz/

riesit otazku Tisa je podobe ako riesit pedofila ...


„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Stav: offline

 Odoslaný - 29 marec 2015 :  17:24:02  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Ahoj Mato

morituri te salutant

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lubomir

Stav: offline

 Odoslaný - 31 máj 2015 :  16:23:43  Zobraziť profil  Pridať lubomir do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Nechcem teraz relativizovať chyby politických osobností minulosti. Len tvrdím, že súčasný pohľad na osobu J. Tisa je nespravodlivý a sú mu za vinu pripisované veci na ktorých nemal takmer žiaden podiel.
Pôvodne zaslal butyl - 17 marec 2015 :  11:52:55
to je sice mozne, ale za kolaboraciu a vlastizradu visel opravnene

Pôvodne zaslal guest636 - 17 marec 2015 :  16:06:15



Kolaborácia ? Zradili nás veľmoci, tie v prvom rade kolaborovali s Nacistami, takže Tisa obviňovať z kolaborácie je nezmysel. Navyše Tisove právomoci boli vo viacerých prípadoch oklieštené, lebo Hitlerovi celkom nevyhovoval.

Čo si tým myslel akú vlastizradu ? Hitler podpísal rozsudok smrti nad Československom, čiže ČSR zničil Hitler, Tiso vládol pozostatku Československa. Ak bol Tiso vlastizradca, čo bol potom napríklad taký Emil Hácha ?

Skôr by som povedal, že Tiso reprezentoval obyčajného dobového Slováka, antisemitizmus bol rozšírený, viaceré osobnosti, ktoré sú uznávané boli ďaľeko väčší antisemiti. Tým to u mňa hasne. A ďaĺšia vec, je rozdiel, ak ťa presídlim, alebo pošlem za účelom presídlenia a niekto ťa zabije, morálnu zodpovednosť za zabitie samozrejme nenesiem.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 381  ~  Člen od: 14 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 14 máj 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 01 jún 2015 :  06:12:59  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Kolaborácia ? Zradili nás veľmoci, tie v prvom rade kolaborovali s Nacistami, takže Tisa obviňovať z kolaborácie je nezmysel. Navyše Tisove právomoci boli vo viacerých prípadoch oklieštené, lebo Hitlerovi celkom nevyhovoval.
Pôvodne zaslal lubomir - 31 máj 2015 : 16:23:43
riaden blud, noze mi prezrad ktore velmoci to kolaborovali s nacistami; to mi chces povedat, ze ak nejkay stat kolaboruje s niekym, tak prezident ineho statu uz kolaborovat nemoze? aka logika je za tym?

citácia:
Čo si tým myslel akú vlastizradu ? Hitler podpísal rozsudok smrti nad Československom, čiže ČSR zničil Hitler, Tiso vládol pozostatku Československa. Ak bol Tiso vlastizradca, čo bol potom napríklad taký Emil Hácha ?
Pôvodne zaslal lubomir - 31 máj 2015 : 16:23:43
Hacha sa s Tisom vobec neda porovnavat a ked uz, tak Hacha aspon aktivne kladol odpor plus nebol katolicky knaz!

citácia:
Skôr by som povedal, že Tiso reprezentoval obyčajného dobového Slováka, antisemitizmus bol rozšírený, viaceré osobnosti, ktoré sú uznávané boli ďaľeko väčší antisemiti. Tým to u mňa hasne. A ďaĺšia vec, je rozdiel, ak ťa presídlim, alebo pošlem za účelom presídlenia a niekto ťa zabije, morálnu zodpovednosť za zabitie samozrejme nenesiem.
Pôvodne zaslal lubomir - 31 máj 2015 :  16:23:43

ano? cize ked dostatocne velka cast obyvatelstva vnima antisemitizmus pozitivne (spolu s osobnostami), tak je to potom pozitivne? pozor na tuto retoriku - ma velmi neprijemne dosledky; tak po prve, Tiso vedel alebo aspon tusil ze presidlenych zidov caka nieco nedobre a po druhe samotne presidlenie proti ich voli bolo minimalne moralne neakceptovatelne a je uplne jedno kto stal na konci retaze, ktora sposobila smrt zitov, vinny je kazdy, kto sa na tom podielal dobrovolne a vedome

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lubomir

Stav: offline

 Odoslaný - 01 jún 2015 :  11:49:31  Zobraziť profil  Pridať lubomir do zoznamu priateľov
"Riaden blud, noze mi prezrad ktore velmoci to kolaborovali s nacistami; to mi chces povedat, ze ak nejkay stat kolaboruje s niekym, tak prezident ineho statu uz kolaborovat nemoze? aka logika je za tym?"

Blud ? Mníchovský diktát ti nič nehovorí ? Pod dohľadom Francúzska a Spojeného kráľovstva prišla ČSR o značnú časť územia...to nebola žiadna spolupráca ? Toto bol spúšťač všetkého ostatného a pokašľali to veľmoci, nechápem, prečo by sme mali označiť Tisa za kolaboranta, keď nemal inú možnosť, buď zoberieš čo dávame, alebo rozdelíme územie...je to skôr vynútená kolaborácia a to je rozdiel.
Ty sa pozeráš na to od konca, nerieš následky, ale príčinu.


"Hacha sa s Tisom vobec neda porovnavat a ked uz, tak Hacha aspon aktivne kladol odpor plus nebol katolicky knaz!"

Hácha akoby tam nebol, Tiso naopak povedal do očí Hitlerovi, že Slovenský štát vyhlásiť nemôže a potom neskôr dal transporty zastaviť (Karvaš priniesol zoznamy židov, ktorí boli popravený a Nemci nepodali žiadne vysvetlenie)...to nie je aktívny odpor ?
Tiso kládol aktívny, ale najmä pasívny odpor, ale čo iné mohol robiť ? Ak bol Tiso taký pohodlný, prečo bol Salzburský diktát ?
Hitler povedal niečo v takomto zmysle "Slováci veria farárom. On je farár a verí mne", ak by Tiso nebol farár, dávno by za neho našiel náhradu.....


"ano? cize ked dostatocne velka cast obyvatelstva vnima antisemitizmus pozitivne (spolu s osobnostami), tak je to potom pozitivne? pozor na tuto retoriku - ma velmi neprijemne dosledky; tak po prve, Tiso vedel alebo aspon tusil ze presidlenych zidov caka nieco nedobre a po druhe samotne presidlenie proti ich voli bolo minimalne moralne neakceptovatelne a je uplne jedno kto stal na konci retaze, ktora sposobila smrt zitov, vinny je kazdy, kto sa na tom podielal dobrovolne a vedomeô

Nie, ja píšem o tom, že tzv. dnešné osobnosti majú dvojaký meter, ale otázka antisemitizmu je na dlhú debatu, ja osobne to vnímam ako nenávisť medzi etnikami, ktorá tu bola od nepamäti, teda nič nové, bolo to tak, je a bude chyby robili Židia, ale aj Slováci a tým to u mňa hasne.

Takže za prvé, Židia mali byť presídlení a s týmto vedomím boli vysťahovaní, vieš, ono založiť Židom štát bola veľmi stará myšlienka a aj pred vojnou sa uvažovalo nad presídlením. Teda nič nové, jasné, každý vedel, že Hitler nenávidí Židov, ale je rozdiel presídliť a vyvraždiť. Akonáhle sa Tiso dozvedel, že určití Židia boli popravení, transporty dal zastaviť a obnovili ich až samotní Nemci.

Za druhé, Tiso sa o protižidovských zákonoch vyjadril ako o amorálnych a potom to radikálna časť HSĽS pretlačila ako vládne nariadenie...ale je pravda, že podpísal Ústavný zákon o vysťahovaní Židov..otázne je, čo by sa stalo, ak by ho nepodpísal a keby sme Nemcom kládli až takýto odpor, ja si myslím, že to bolo menšie zlo.
Ak by niekto chcel zabiť 10 ľudí a ja by som nejakou dohodou mohol zachrániť 5, určite by som sa o dohodu posnažil. Ale potom by prišli takí ako ty a označili ma za kolaboranta.....

Tiso nechcel určite vysťahovať Židov, ale vyrovnať pomery medzi Slovákmi a Židmi, to, že prišiel rasizmus a presídľovanie a niekto prišiel s pojmami ako árizácia a podobne (inak skoro všetci mali na háku nejakú čistú rasu a dokonca aj talianski fašisti), to už je dobová problematika a boli to tlaky z vonku.









 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 381  ~  Člen od: 14 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 14 máj 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 01 jún 2015 :  17:43:36  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Len zopár poznámok. Pri posudzovaní histórie modernými očami sa často dopúšťame chýb.

Spojenci až pri oslobodzovaní zistili, aké sa skutočne diali veci v koncentračných táboroch. Dovtedy sa to bralo za fámy. Prevalilo sa to možno niekedy v 1944. Takže treba sa pozrieť ako to bolo s deportáciami pred a po.

USA podporovali Hitlera dosť dlhý čas po začatí vojny. Paradoxne po vojne niektoré americké firmy, ktoré na vojne zarobili, dostali ešte aj reparácie od vlády USA, že im v Nemecku zbomardovali fabriky. Ak by nikto so spojencov s Hitlerom neobchodoval, netrvala by vojna dlho a tiež ak by podmienky kapitulácie po 1.sv.vojne neboli k Nemecku také nespravodlivé. Nespravodlivé v zmysle, že sa požadovalo v príliš krátkom čase priveľa.

Boli ľudia, ktorí mohli Hitlera zastaviť oveľa skôr a omnoho ľahšie a jednoduchšie, než Tiso. Neurobili tak, ba práve naopak, ešte ho podporovali. Ale tých nikto neodsúdil, prečo? Lebo dejiny píšu víťazi.

Ja som osobne poznal ľudí, ktorí žili v tej dobe. Poznal som aj Židovku, čo prežila koncentrák, aj môj dedo prežil koncentrák a nebol Žid a poznal som aj ľudí, čo neboli deportovaní, lebo neboli Židia a žili za Slovenského štátu. Tá pani mi povedala, že sa síce veľmi báli, ale nevedeli o tom, že by ich mali zabíjať. Vedeli, že idú na nútené práce a už sa asi nikdy nevrátia a to si vraj myslela aj väčšina Slovákov.

Ale ja nemám prístup k archívom, ja len viem, čo som počul od očitých svedkov a čo sa dostane von cez knihy a dokumenty. Z môjho pohľadu ako kňaz nemal ísť Tiso do politiky. To bola najväčšia chyba. Ale dovtedy to nebolo dané ako pravidlo. Mnohí kardináli robili politiku. Zase je to optika dneška.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 02 jún 2015 :  09:36:12  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Z môjho pohľadu ako kňaz nemal ísť Tiso do politiky. To bola najväčšia chyba. Ale dovtedy to nebolo dané ako pravidlo. Mnohí kardináli robili politiku. Zase je to optika dneška.
Pôvodne zaslal Mx - 01 jún 2015 :  17:43:36
toto je rozumny nazor umierneneho diskutujuceho

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Stav: offline

 Odoslaný - 02 jún 2015 :  10:18:03  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Blud ? Mníchovský diktát ti nič nehovorí ? Pod dohľadom Francúzska a Spojeného kráľovstva prišla ČSR o značnú časť územia...to nebola žiadna spolupráca ? Toto bol spúšťač všetkého ostatného a pokašľali to veľmoci, nechápem, prečo by sme mali označiť Tisa za kolaboranta, keď nemal inú možnosť, buď zoberieš čo dávame, alebo rozdelíme územie...je to skôr vynútená kolaborácia a to je rozdiel.
Ty sa pozeráš na to od konca, nerieš následky, ale príčinu.
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 : 11:49:31

to bola politika appeassementu, a aj ked to bolo nemudre a kratkozrake, nebola to kolaboracia; s nacistami kolaborovali spociatku Rusi, Visisti, Ustase, ciastocne Frankovci a Fini

Slovensky stat predsa podpisal "Protokol o pristúpení Slovenskej republiky k Paktu troch mocností" cim sa stal jednym z clenov Osi, a to je viac nez kolaboracia!


citácia:
Hácha akoby tam nebol, Tiso naopak povedal do očí Hitlerovi, že Slovenský štát vyhlásiť nemôže a potom neskôr dal transporty zastaviť (Karvaš priniesol zoznamy židov, ktorí boli popravený a Nemci nepodali žiadne vysvetlenie)...to nie je aktívny odpor ?
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 : 11:49:31

to uz bolo neskoro, skoda uz bola napachana; mal hned odstupit vzhladom na to ze bol clenom kleru

citácia:
Nie, ja píšem o tom, že tzv. dnešné osobnosti majú dvojaký meter, ale otázka antisemitizmu je na dlhú debatu, ja osobne to vnímam ako nenávisť medzi etnikami, ktorá tu bola od nepamäti, teda nič nové, bolo to tak, je a bude chyby robili Židia, ale aj Slováci a tým to u mňa hasne.
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 : 11:49:31
ale jasne, zaujimave kolko etnik ma vyhrady voci zidom, ale zidia nemaju ziadne vyhrady voci etnikam; za tou nenavistou sa skryva zavist - tito ludia zavidel izidom ich sposob zivota a majetky a chceli ich okradnut a uloha ktoru zohrali pri ukrizovani jezisa bola vitanym bonusom pre antisemitov, to nemozes popriet!

citácia:
Takže za prvé, Židia mali byť presídlení...
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 : 11:49:31
preco by v prvom rade mali byt presidleni proti ich voli?! preco im boli najprv okliestene prava a zhabany majetok?!

citácia:
Ak by niekto chcel zabiť 10 ľudí a ja by som nejakou dohodou mohol zachrániť 5, určite by som sa o dohodu posnažil. Ale potom by prišli takí ako ty a označili ma za kolaboranta.....
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 : 11:49:31

vyborne, vyborne... uznavam to je tazka moralna dilema; aspon je vidiet ze ani krestania nie su az tak striktni moralni absolutisti ako zvyknu hrdo hlasit do sveta; co je moralne prijatelnejsie? umyt si ruky nad problemom, alebo ohnut chrbat? alebo nebodaj nejaky hrdinsky vzdor aj ked dopredu odsudeny na neuspech?

citácia:
Tiso nechcel určite vysťahovať Židov, ale vyrovnať pomery medzi Slovákmi a Židmi...
Pôvodne zaslal lubomir - 01 jún 2015 :  11:49:31

vysvetli mi co si predstavujes pod pojmom "vyrovnanie pomerov medzi Slovákmi a Židmi"

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lubomir

Stav: offline

 Odoslaný - 02 jún 2015 :  11:57:08  Zobraziť profil  Pridať lubomir do zoznamu priateľov
"to bola politika appeassementu, a aj ked to bolo nemudre a kratkozrake, nebola to kolaboracia; s nacistami kolaborovali spociatku Rusi, Visisti, Ustase, ciastocne Frankovci a Fini

Slovensky stat predsa podpisal "Protokol o pristúpení Slovenskej republiky k Paktu troch mocností" cim sa stal jednym z clenov Osi, a to je viac nez kolaboracia!"

Pozri sa, ak by sme bola veľká krajina, ktorá by si mohla vybrať, alebo jednoliata menšia krajina (čo ČSR nebolo, pretože Nemci sa prikláňali k Nemecku a Maďari k Maďarsku), tak to by už bolo úplne o inom. Ale aj tak by sme mali na výber..buď Nemci, alebo Sovieti, väčšina Slovákov neznášala Sovietov, tak sa priklonili k Nemcom. No a ? Každá veľmoc robila etnické čistky, aj nespravodlivosti, vrátane Spojeného kráľovstva a USA, aj tam bol rasizmus. Nemali sme veľa na výber a nikto zo Západu si nás nezastal. Takisto mnohé krajiny neznášali Sovietov, spojili sa s Nemcami a ?? Že Hitler prenasledoval Židov, mal reči o ich presídlení, pracovných silách, zopár ich priamo zabil (Krištáľová noc)...to bolo v tej dobe skoro na dennom poriadku a robili to úplne všetci. Každý vodca dal niekoho zabiť, presídliť....




"]to uz bolo neskoro, skoda uz bola napachana; mal hned odstupit vzhladom na to ze bol clenom kleru"
Škoda napáchaná..fajn, odstúpil by a nejaký Tuka by transporty hneď obnovil a možno by ľudácky režim "obohatil" aj o rasové teórie, aby sa zapáčil Nemcom... to by bolo lepšie ?
A inak vieš o tom, že Tiso chcel naozaj odstúpiť ? Uvažoval aj nad takou možnosťou...

"ale jasne, zaujimave kolko etnik ma vyhrady voci zidom, ale zidia nemaju ziadne vyhrady voci etnikam; za tou nenavistou sa skryva zavist - tito ludia zavidel izidom ich sposob zivota a majetky a chceli ich okradnut a uloha ktoru zohrali pri ukrizovani jezisa bola vitanym bonusom pre antisemitov, to nemozes popriet!"

Závisí akí Židia, ja si myslím, že sekulárni Židia sú úplne v pohode, skôr ortodoxní (ktorých bolo v minulosti omnoho viac) predstavujú niečo ako nacizmus, riadia sa SZ, Talmudom a my, nežidia (gójovia), sme len odpad.
Tak bez debaty, že bolo mnoho závistlivcov v radách Slovákov, ale aj veľa úžerníkov v radách Židov. Ako by si označil niekoho, kto závidí ? Závistlivec.....ako by si označil niekoho, kto z rasových a náboženských dôvodov berie úžeru len od nežidov ?

"preco by v prvom rade mali byt presidleni proti ich voli?! preco im boli najprv okliestene prava a zhabany majetok?!"
Lebo to tak proste fungovalo všade na svete, navyše čo sa týka zhabania majetku, okliešteniu práv, pozri sa, to bol vtedy "moderný trend", zvrátený, ale bol a vydobili si to Nemci. Pozri sa, ak sa riešia problémy medzi etnikami, vždy sú umiernení a radikálni ľudia, samozrejme výhodu majú vždy radikálni. Ale Tiso tieto protižidovské zákony nikdy nepodpísal, sám sa vyjadril, že sú nekresťanské a nehumánne a potom ich pretlačili ako vládne nariadenie.

"vyborne, vyborne... uznavam to je tazka moralna dilema; aspon je vidiet ze ani krestania nie su az tak striktni moralni absolutisti ako zvyknu hrdo hlasit do sveta; co je moralne prijatelnejsie? umyt si ruky nad problemom, alebo ohnut chrbat? alebo nebodaj nejaky hrdinsky vzdor aj ked dopredu odsudeny na neuspech?"

Ja nie som kresťan. Osobne si myslím, že v takýchto prípadoch treba kalkulovať a robiť racionálne rozhodnutia.

"]vysvetli mi co si predstavujes pod pojmom "vyrovnanie pomerov medzi Slovákmi a Židmi"

Ja to skôr beriem z tej stránky, v tej dobe nebola globalizácia (možno len v plienkach), každý sa rád hlásil k nejakej etnicite a toto riadilo úplne všetko, až po ekonomiku. Bola to dobová mentalita, proste, Tiso zastával názor, že ak Slovensko, tak väčšina majetku musí byť aj v slovenských rukách. Napríklad árizácie (teraz pod pojmom árizáciu si predstav len technických pojem, hypoteticky, ak by neboli nacisti a Tiso by bol vo vláde, volalo by sa to inak, žiadni árijci by sa neriešili), Tiso si to predstavoval tak, že 51% židovskému majetku pripadne árizátorovi s tým, že ten árizátor potom tých 51% vyplatí židovi zo zisku. Teda sa snažil o väčšinový podiel v slovenských rukách. Toto môžeme hodnotiť akokoľvek, tiež je to sporné, ale musíme brať do úvahy dobovú mentalitu.

Ja sa snažím na toto pozerať objektívne. Tisa tiež neglorifikujem, skôr ho hodnotím ako človeka, ktorý sa viac menej obetoval a podpisoval zmluvy s diablom.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 381  ~  Člen od: 14 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 14 máj 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 02 jún 2015 :  14:16:50  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Len dve poznámky.
1. Stále sa na to pozeráte optikou dneška, keď už viete, kto bol akože dobrý a kto akože zlý. Lenže v 1939 sa to javilo úplne inak.

2. Vzťah Židov k ostatným etnikám nie je neznáma vec, nachádza sa priamo v ich posvätných knihách. Stručne by sa dalo povedať, že ide minimálne o pohŕdanie takými, ktorí nepatria do vyvoleného národa. Je to hlboko historicky zakorenená vec. Žili dlhé stáročia v prostredí, kde ich každý okolo chcel zlikvidovať, no neúspešne.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

lubomir

Stav: offline

 Odoslaný - 02 jún 2015 :  15:50:19  Zobraziť profil  Pridať lubomir do zoznamu priateľov
citácia:
Len dve poznámky.
1. Stále sa na to pozeráte optikou dneška, keď už viete, kto bol akože dobrý a kto akože zlý. Lenže v 1939 sa to javilo úplne inak.

2. Vzťah Židov k ostatným etnikám nie je neznáma vec, nachádza sa priamo v ich posvätných knihách. Stručne by sa dalo povedať, že ide minimálne o pohŕdanie takými, ktorí nepatria do vyvoleného národa. Je to hlboko historicky zakorenená vec. Žili dlhé stáročia v prostredí, kde ich každý okolo chcel zlikvidovať, no neúspešne.

Pôvodne zaslal Mx - 02 jún 2015 :  14:16:50



Prepáč, ale Židia nie sú po tejto stránke nijak výnimoční, prenasledovanie, zotročovanie a vraždenie bolo vždy, je obrovský mýtus, že najviac trpeli Židia. Židia trpeli/netrpeli o nič viac, ani menej ako ostatné národy/etnické skupiny. Takisto rovnako páchali/páchajú krivdy, ako ostatné národy.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 381  ~  Člen od: 14 júl 2011  ~  Posledná návšteva: 14 máj 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 03 jún 2015 :  12:31:44  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Prepáč, ale Židia nie sú po tejto stránke nijak výnimoční, prenasledovanie, zotročovanie a vraždenie bolo vždy, je obrovský mýtus, že najviac trpeli Židia. Židia trpeli/netrpeli o nič viac, ani menej ako ostatné národy/etnické skupiny. Takisto rovnako páchali/páchajú krivdy, ako ostatné národy.
Pôvodne zaslal lubomir - 02 jún 2015 :  15:50:19
Asi sme sa nepochopili. Ja som nenapísal, že by v tomto ohľade boli výnimoční. Aj keď v niektorých ohľadoch sú. A ak aj trpeli a boli prenasledovaní viac než iné národy, tak majú na tom tak trochu svojim prístupom k iným národom svoj podiel (ak budem ožobračovať chudobných, tak si to odnesiem, keď sa chudoba dostane k moci a to bez ohľadu na národnosť či rasu).

Ja osobne mám hypotézu, prečo z moderných dejinách povedzme v našom letopočte, sú Židia na okraji spoločnosti. Ale to je na inú debatu. Každopádne oproti iným "prenasledovaným dejinami", Židia našli miesto, kde sa dobre vedeli uplatniť a to boli financie a ekonomika. A keďže lakomstvo a hrabivosť je pre ľudí bežná, tak stačilo Hitlerovi ukázať na Židov a povedať, že to oni môžu za to, že sa Nemci majú zle a osobná skúsenosť obyčajných ľudí s úžerníkmi a obchodníkmi (väčšinou to boli práve Židia) dokonala svoje.

Napríklad existuje aj hypotéza, že bohatí Židia obetovali svojich vlastných chudobných aj preto, aby si po 2.sv. vojne mohli založiť vlastný Židovský štát. Pravdou je, že z tých bohatších rodín nezomrel v koncentračnom tábore ani jeden a tiež je pravda, že paradoxne aj bohaté Židovské rodiny podporovali finančne tretiu ríšu. Ale toto nech je len ako konšpiračná teória.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

misojogi

Stav: offline

 Odoslaný - 10 september 2016 :  14:25:22  Zobraziť profil  Navštíviť domácu stránku užívateľa: misojogi  Pridať misojogi do zoznamu priateľov
citácia:
Z môjho pohľadu ako kňaz nemal ísť Tiso do politiky.
Tiso chcel odist ale ho uprosili ze bez neho slovensko nema sancu
a je fakt ze oproti tomu co by slovensku hrozilo to bolo daleko lepsie riesenie
boli sme medzi dvomi mlynskymi kamenmi (Stalin a Hitler)
a na rozdiel trebars od Danska alebo Bulharska sme nemali ziadne historicke zazemie (boli sme cerstvo vzniknuty stat)

teraz je lahko mat huste reci
vtedy vselico nebolo jasne a mnohe veci boli pvazovane za vojnovu propagandu (dokonca ani Wetzlerovi nechceli uverit ze ked usiel z koncentraku 1944)
napriek tomu Slovensku sa podarilo zastavit deportacie uz na prelome 1942/43
a napriek opakovanym urgenciam Nemcov sme ich neobnovili (zaviedla ich az nemecka armada ked obsadila slovensko na jesen 1944)

Aby sme vo všetkom dosiahli pravdu, musíme sa vždy pridržiavať zásady, že to, čo sa mne zdá bielym, budem pokladať za čierne, keď to hierarchická Cirkev tak rozhodne, pevne veriac, že medzi ženíchom Kristom, naším Pánom, a medzi jeho nevestou Cirkvou je ten istý Duch, a náš Pán, ktorý nám dal Desatoro prikázaní, riadi a spravuje aj našu svätú matku Cirkev.
sv.Ignac z Loyoly

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1231  ~  Člen od: 06 november 2010  ~  Posledná návšteva: 01 máj 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
  Previous Topic: Môžem milovať ženu ktorá má 5-ročný vzťah? Téma Next Topic: Zabíjanie na príkaz Boha  
 Verzia pre tlač
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06