Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Kresťania a svet
 Kresťania a spoločnosť
 Vyhrada svedomia?
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Zneužívanie chlapcov kat. kňazmi Téma Next Topic: Hrozba tretej svetovej vojny
Strana: z 2

olivero77

Stav: offline

Odoslaný - 13 január 2015 :  20:16:14  Zobraziť profil  Pridať olivero77 do zoznamu priateľov
Dobry den,
pracujem ako anesteziolog v Nemecku.Sucastou mojej prace je uspavanie ludi ako aj predoperacne vysetrenie,kedy musim ako lekar posudit ci je pacient schopny operacie alebo nie.Na nasej klinike sa vykonavaju aj interupcie.Informoval som mojho sefa,ze ako krestan s tymto zakrokom nesuhlasim,pricom mi povedal,ze mam pravo tieto zakroky nevykonavat tzn.NEUSPAVAT zenu na operacnej sale,ale pokial ide o predoperacne vysetrenie,to som POVINNY vykonat,bud sa s tym zmierim alebo si mam hladat nove miesto,nemocnicu kde sa interupcie vobec nevykonavaju...podla neho ide len o posudenie ci je zena schopna vykonu...je to diskutabilne ci sa jedna o spoluucast...chcel by som sa opytat na vas nazor a co by ste mi poradili v tejto dileme. Dakujem za kazdu reakciu a nazor.
M.T.

Krajina: Germany  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 11 január 2015  ~  Posledná návšteva: 15 január 2015 Upozorniť moderátora 

mak

Odoslaný - 13 január 2015 :  22:09:08  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
predoperačné vyšetrenia sa robia v celkovej anestéze? Ak sú to skutočne predoperačné vyšetrenia a potom sa žena s anestézy preberie a má možnosť sa sama rzohodnúť či zákrok podstúpi,alebo nie myslím že nemáš viny ako spolúčastník na interupcii. Pokial je anstéza ako súčasť interupčného zákroku (žena sa po predoperačnom vyšetrení nepreberie a po kladnom výsledku nasleduje inteupcia) tak by si mal účasť odmietnuť pretože trest exkomunikácie sa vzťahuje na každého kto sa na zákroku podiela teda aj na anesteziológa.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

olivero77

Odoslaný - 13 január 2015 :  22:30:39  Zobraziť profil  Pridať olivero77 do zoznamu priateľov
Dakujem za reakciu...predoperacne vysetrenie sa robi pred kazdou operaciou je jedno ci je to operacia chrbtice,slepeho creva alebo interupcia v skratke je to vysetrenie rovnake pred kazdym planovanym zakrokom...je to vysetrenie v ambulancii meria sa krvny tlak,vysetruje sa krvny obraz atd...tymto argumentuje moj sef ze je to klinicke vysetrenie posudenia zdravotneho stavu pred operaciou....faktom vsak je,ze zena pride ku mne do ambulancie s tym,ze ma ako planovanu operaciu napisanu v papieroch interupcia. Po vysetreni ide domov a zakroj je naplanovany par dni neskor....naposledy som robil cirkus pri vysetreni a povedal som jej ze ju nebudem vysetrovat a zena nakoniec na zakrok neprisla cize mozem mat pocit,ze som zachranil aspon jedno dieta no hned nato moj sef vyhlasil,ze to nadalej nebude tolerovat. Ide o to,ci sa to berie ako spoluucast? Tym padom by mali spoluucast vsetci...sestra,instrumentarka,technik ktory pripravuje operacne stroje,upratovacka ktora pred zakrokom poumyva operacnu salu...neviete mi v tomto pripade poradit,pripadne odporucit osobu s ktorou by som mohol prediskutovat danu problematiku? Dakujem

Krajina: Germany  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 11 január 2015  ~  Posledná návšteva: 15 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saša

Odoslaný - 14 január 2015 :  16:19:14  Zobraziť profil  Pridať saša do zoznamu priateľov
Výborná otázka.Kde končí výhrada vo svedomí?Kedy ešte spolupracujeme a kedy už nie na ťažko hriešnom čine?Citlivejšie povahy sa môžu zblázniť.Začína to ženou,pokračuje lekárom,ale kde to končí?Ak vodič taxíka,príp.autobusu zistí,že nastupuje žena,ktorá ide na interrupciu,má si tiež uplatniť výhradu vo svedomí a neodviezť ju?Možno absurdné,ale kde je tá hranica?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1  ~  Člen od: 11 január 2014  ~  Posledná návšteva: 14 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 15 január 2015 :  06:11:57  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
absurdnost takychto situacii je dana absurdnostou samotneho "problemu" - preco by mal clovek dobrovolne pracovat v oblasti, ked vie, ze eventualne sa bude musiet odvolavat na vyhradu vo svedomi; to je rovnake, ako keby nejaky ultra zaryty milovnok prirody a aktivista dobrovolne pracoval pre drevorubacsku spolocnost a sam osobne by sa podielal na vyrube tych najvacsich stromov v pralese

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

olivero77

Odoslaný - 15 január 2015 :  17:47:15  Zobraziť profil  Pridať olivero77 do zoznamu priateľov
A co si tym chcel povedat? Ze nemam robit lekara? K praci anesteziologa patri aj praca na intenzivke plus jazdime sanitkou...zachranujeme zivoty...ta praca ma maximalne naplna...co sa tyka operacii tak operujeme vsetko cca 50 operacii denne a co sa tyka interupcii tak to predstavuje cca 0,1 percenta vsetkych zakrokov...ja zakroky nerobim ide mi len o spoluucast na ambulantnom pripraveni pacienta na operaciu...neviem nejako som nepochopil ten tvoj prispevok a mam pocit ze sam nerozumies tomu co hovoris.pekny vecer.

Krajina: Germany  ~  Počet príspevkov: 3  ~  Člen od: 11 január 2015  ~  Posledná návšteva: 15 január 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 15 január 2015 :  20:21:43  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
olivero, veď choď za dobrým spovedníkom keď nemáš istotu a oboznám ho so svojou situáciou. Lebo katolíci čo spolupracujú na abortoch sú automaticky exkomunikovaní. Osobne by som sa na takýchto výkonoch nezúčastnil ani ako anesteziológ alebo akékoľvek iné koliesko v tejto zvrátenej mašinérii kultúry smrti. A robota bez tamtoho tam nie je na dosah? A čo tvoji nadriadení, skús im opatrne vysvetliť svoje trápenie, či by nešlo zariadiť výnimku.
Olivero, ty vieš čo je podstatou tvojho povolania, že zdravotník má slúžiť životu. Ľudia ale dokážu zneužiť všetko, aj lekárske umenie.
Nech ťa žehná Pán.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

hadec

Odoslaný - 16 január 2015 :  01:05:26  Zobraziť profil  Pridať hadec do zoznamu priateľov
Pri aut. exkomunikacii sa hovori o materialnej ale aj formalmej pomoci pri interupcii.
Myslim si ale, ze na teba sa ani jedno ani druhe nevztahuje, pretoze tvoj cin nie je bezprostrednou a ani nevyhnutnou sucastou interupcie. Navyse exkomunikacia sa uvaluje pre smrtelny hriech, co tiez nie je tvoj pripad. Tvoje predoperacne vysetrenie sluzi k tomu , aby si neohrozil zivot matky ( poprip.reputaciu nemocnice a tiez toho masiara co zabije nevinneho). Navyse medzi tymito slobodnymi ludskymi cinnmi je dlhsia casova medzera aj(nielen) preto sa posudzuju oddelene.
Ak chces (resp.nemas na vyber) aj napriek tomu ostat v takejto nemocnici skus prosim ta tymto zenam a nenarodenim detom pomoct podla svojich moznosti. Z Bozou pomocou dobra rada ci slovo zmozu vela.

Ad.posledne- vsetci co priamo a to materialne alebo formalne pomahaju pri umelom potrate su exkomunikovany bez vyhlasenia a nemozu prijmat sviatosti, pokym nebude z nich exkomunikacia snata. Materialne= vsetci co priamo pomahaju cinu, Formalne = aj ty co radili vykonat cin, co pozbudzovali nabadli ci nutili apod.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 196  ~  Člen od: 06 február 2010  ~  Posledná návšteva: 01 január 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 16 január 2015 :  06:09:15  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
A co si tym chcel povedat?
Pôvodne zaslal olivero77 - 15 január 2015 :  17:47:15
vsak si vedel ked si si planoval karieru, studoval a nastupil do zamestnania, ze sa potencialne mozes dostat do takejto situacie, hadam je na tvojom svedomi co budes povazovat za akceptovatelne a co uz nie, ci na to potrebujes potvrdenie od "kontrolneho organu"? mimochodom povazujes abort za vrazdu? ak ano, nazyvas svojich kolegov, ktori abort vykonavaju vrahmi?

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 16 január 2015 :  11:50:41  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
mna skor udivuje , ze takyto clovek, lekar, ktory mnohokrat zachranuje zivoty si chodi po rady na pofiderne fora ... to je fakt des!

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Odoslaný - 20 január 2015 :  14:14:29  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
Aj mňa veľa vecí udivuje. Ake k téme.

Predoperačné vyšetrenie nie je bezprostredný čin vedúci k interupcii, žena si to po ňom a niekedy aj na základe neho môže rozmyslieť.
Rovnako ani upratovačka umývajúca podlahu nie je zapojená do samotného skutku. Aj keď, ak by robila upratovačku iba na potratovej klinike, asi by to už bolo treba chápať inak.

Ja osobne by som predoperačné vyšetrenie takej ženy robil obzvlášť dôsledne a neodpustil by som si niektoré poznámky (prípadne by som si na stôl v ambulancii dal leták o adopcii, alebo niečo k veci a potrate). Rovnako by som bol ochotný vyšetriť kata a aj odsúdeného na smrť. Ale ja by som nemal morálny problém ani podať smrtiacu injekciu právoplatne odsúdenému na smrť a pod.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

slovenka

Odoslaný - 07 február 2015 :  14:05:20  Zobraziť profil  Pridať slovenka do zoznamu priateľov
Olivero, uspávať nemusíš - ako ti povedali, tak to nerob. Ale predoperačné vyš. môžeš. Je to jej problém a vina. Nie tvoja. Ty ju môžeš poučiť v tejto oblasti a tak možno niekoho odhovoriť a tak to bude lepšie, ako keby to robil niekto, komu to je jedno. Nie však nadávať, s láskou ....

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 346  ~  Člen od: 07 máj 2010  ~  Posledná návšteva: 25 máj 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mato

Odoslaný - 07 február 2015 :  21:20:31  Zobraziť profil  Pridať Mato do zoznamu priateľov
Ja osobne si myslim, ze predoperacne vysetrenie nema priamy suvis s potratom ako takym, je to len zhodnotenie stavu a skonstatovanie, ze pacientka je schopna podstupit celkovu anestezu.

Nie je tam ziadna priama suvislost.

Pre guesta - ak ide niekto robit lekaraide to robit pre to, aby zivot a zdravie zachranoval. Ak ho niekto nuti robit opak, neznamena to, ze nema robit lekara vobec, ale ze sa tomu ma branit, chybanie je v nim, ale v systeme.

Non nobis Domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 12026  ~  Člen od: 29 september 2003  ~  Posledná návšteva: 21 marec 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

teta

Odoslaný - 28 február 2015 :  21:39:59  Zobraziť profil  Pridať teta do zoznamu priateľov
Chápem že sa pýta tu, lebo v Nemecku by nemusel naraziť na správneho kňaza. Lepšie sa poradiť s viacerými v závažnejších veciach.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 60  ~  Člen od: 24 jún 2013  ~  Posledná návšteva: 28 február 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  17:53:48  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Idem robiť topinky dá si niekto

morituri te salutant

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Greta

Odoslaný - 29 marec 2015 :  18:21:04  Zobraziť profil  Pridať Greta do zoznamu priateľov
citácia:
Idem robiť topinky dá si niekto

Pôvodne zaslal thorah - 29 marec 2015 :  17:53:48

Topinky neviem co je, hrianky?

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 368  ~  Člen od: 29 august 2011  ~  Posledná návšteva: 01 január 2022 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  18:35:30  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Hejze

morituri te salutant

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 337  ~  Člen od: 15 december 2011  ~  Posledná návšteva: 30 marec 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Odoslaný - 29 marec 2015 :  18:43:43  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Mám pocit, že ako kresťania robíme málo pre ukončenie vraždenia detí. Nerozumiem prečo v krajine ako je Slovensko(kde viac ako 80% obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu) sú stále potraty dovolené.
Chce to radikalizáciu.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  18:58:56  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Nespamuj

morituri te salutant

Koki

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:18:19  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
To je vec štátu a zákonodarstva. Kľúčoví politici unisono vyznávajú ideály humanizmu, ktoré aplikujú na život spoločnosti.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:19:50  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Sedlák Sedlák

morituri te salutant

butyl

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:23:30  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Ale je to vec nás všetkých. Ak mlčíme akokeby sme to schvaľovali resp. tolerovali- a ani jedno nieje správne. Tvrdíme, že je tu demokracia- teda vláda ľudu- tak potom z toho vychádza, že potraty chce ľud. Proti tomu treba rázne konať. Chýba tu rázny hlas ochotný proti tomu aktívne bojovať. A to považujem za chybu nás kresťanov.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:27:56  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Uhol pohľadu

morituri te salutant

butyl

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:37:18  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
Aký uhol pohľadu? Existuje situácia kedy je úmyselný potrat ospravedlniteľný?

thorah

Odoslaný - 29 marec 2015 :  19:39:16  Zobraziť profil  Pridať thorah do zoznamu priateľov
Jáj ty hovoríš k téme?

morituri te salutant

Koki

Odoslaný - 29 marec 2015 :  21:23:30  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Butyl, ďalší príklad - Malta
http://www.lifenews.sk/content/maltský-zákon-nariaďuje-pokuty-za-urážku-transgender-osoby

Strana: z 2 Previous Topic: Zneužívanie chlapcov kat. kňazmi Téma Next Topic: Hrozba tretej svetovej vojny  
 Verzia pre tlač
Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06