Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený

Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Bleskozvody na vežiach kostolov
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Pápež a materiálna paradigma Téma Next Topic: Co ma zaujalo v mediach
Strana: z 3

mak

Stav: offline

Odoslaný - 28 december 2014 :  12:49:44  Zobraziť profil  Pridať mak do zoznamu priateľov
Ano parafrazovat ma mozes ale pravdu nemas. Uz len z logickeho hladiska: neveriaci ma zuzeny pohlad na svet. Unika mu nadprirodzeny rozmer ktory vytvara komplexny pohlad na svet, jeho funkciu, zmysel, ucel a aj zakonitosti fungovania. Neveriaci je schnopny postrehnut len funcnost a zakonitosti fungovania. Ostatne mu unika. V matematike a aj fyzike su pripady neriesitelnene na obore komplexnych cisiel (= ateizmus). Akonahle sa hlada riesenie na obore komplexnych cisiel( = veriaci, cize komplexny pohlad) je riesitelne vsetko a vsetko ma zmysel.
Teda ak sa sam chces ochudobnovat kludne zostan vo svojom ateizme

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 606  ~  Člen od: 28 október 2011  ~  Posledná návšteva: 05 apríl 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 28 december 2014 :  15:13:01  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
mak,
oni majú svoje dôvody prečo neuverili, podobne ako my máme dôvody veriť. A iste to nebude v tom, že kresťan verí preto že je hlúpejší či naivnejší, než ateista. Rovnako neobstojí ani ich výhovorka, že neveria preto lebo Boha nevideli. Skutočné príčiny neviery zostávajú záhadou, ktorú pozná asi len Pán Boh. Ak ich viera nefascinuje, my asi nenájdeme spôsob ako ich pritiahnuť k Bohu.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 28 december 2014 :  15:17:00  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Neveriaci je schnopny postrehnut len funcnost a zakonitosti fungovania. Ostatne mu unika. V matematike a aj fyzike su pripady neriesitelnene na obore komplexnych cisiel (= ateizmus). Akonahle sa hlada riesenie na obore komplexnych cisiel( = veriaci, cize komplexny pohlad) je riesitelne vsetko a vsetko ma zmysel.
Pôvodne zaslal mak - 28 december 2014 :  12:49:44
:D panko je daky matematik... uz si rozdelil vseobecny uhol na tri rovnake casti v obore komplexnych cisel len za pomoci neoznaceneho pravitka a kruzidla? neskutocne, ale pokrivene analogie vies vymysliet

povodny GUEST635

He will learn... no king rules forever...

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 28 december 2014 :  16:10:44  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:
Neveriaci je schnopny postrehnut len funcnost a zakonitosti fungovania. Ostatne mu unika. V matematike a aj fyzike su pripady neriesitelnene na obore komplexnych cisiel (= ateizmus). Akonahle sa hlada riesenie na obore komplexnych cisiel( = veriaci, cize komplexny pohlad) je riesitelne vsetko a vsetko ma zmysel.
Pôvodne zaslal mak - 28 december 2014 :  12:49:44
:D panko je daky matematik... uz si rozdelil vseobecny uhol na tri rovnake casti v obore komplexnych cisel len za pomoci neoznaceneho pravitka a kruzidla? neskutocne, ale pokrivene analogie vies vymysliet

Pôvodne zaslal guest636 - 28 december 2014 :  15:17:00

priama ukazka nadprirodzeneho rozmeru v praxi ...

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 28 december 2014 :  17:56:15  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Skutočné príčiny neviery zostávajú záhadou, ktorú pozná asi len Pán Boh.
Pôvodne zaslal Koki - 28 december 2014 :  15:13:01
skutocnych pricin je viac a su vseobecne zname - absencia dokazov je jedna z pricin, no zavaznejsia pricina je samotna nekompatibilita mojho myslenia s moznostou co i len uvazovat s existenciou akehokolvek boha

skusim analogiu s perpetuum mobile - viem (veda vie) preco nieco take nemoze nikdy existovat z principu; a keby sa nieco take objavilo, tak by to otriaslo mnou/vedou takym sposobom ze ss to ty nevies predstavit - uplne by sa rozpadla koncepcia mojho myslenia/fundamenov vedy; a nemyl si to s nejakymi neuvazenymi vyrokmi jednotlivcov o tom, ze napr vlak nikdy nebude moct prekonat taku a taku rychlost lebo clovek by v nom umrel na udusenie, to nie je to iste ako ustanoveny fundament vo vede - ziaden z ustanovenych fundamentov vo vede nebol nikdy v historii vedy (od antiky) prelomeny

povodny GUEST635

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2291  ~  Člen od: 16 november 2010  ~  Posledná návšteva: 04 február 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 29 december 2014 :  23:55:48  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Ale aj tak je rovnica o Bohu veľmi jednoduchá - Boh ako nevyhnutne nezapríčinená príčina všetkého. Ateistická veda si tu nikdy neporadí, bez Boha nemožno nevysvetliť pôvod sveta. Toto nie je názor, ale púha matematika. Na miesto zjavného výsledku si však tvrdohlavo dosadíte otáznik. Tomuto sa vraví strach z Boha, aj keď strach iného druhu, než poznajú veriaci.

http://3.bp.blogspot.com/-MS5eDahIO_I/UmP7f9TWfgI/AAAAAAAABlI/0zivFGVFL1c/s1600/fanoa%25C3%25B1odelafe_cl.jpg

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1460  ~  Člen od: 14 september 2013  ~  Posledná návšteva: 25 marec 2017 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

poutník

Odoslaný - 30 december 2014 :  10:01:05  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
Je zajímavé že právě ateisti, jsou-li v nebezpečí smrti, tak právě oni jako první se modlí a volají ó Bože prosím pomoz mi. Ateisti se marně snaží popřít Boha a umlčet své svědomí, ten hlas Boží v nás. Ateisti aby utišily své svědomí a získali tak klid, se snaží svůj zvrácený názor co nejvíc rozšířit a přesvědčit tak ostatní aby nevěřících bylo co nejvíc a čím víc bude nevěřících tím větší budeme mít svůj klid a v klidu se tak můžeme věnovat svému hříšnému chování a zálibám.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Odoslaný - 30 december 2014 :  15:35:21  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Išiel som včera po meste a všimol som si na veži každého kostola bleskozvod. Neviem ako to mám chápať, toto je tá kresťanská viera? Kňazi chcú vybabrať s Bohom, postaviť sa proti jeho vôly a väčšiu dôveru skladajú vede? V kostole sa teda dobre musí modliť Pod tvoju ochranu sa utiekame, keď nás pred bleskami chráni bleskozvod a pred zlodejmi alarm...

Pôvodne zaslal Milankoo - 21 december 2014 :  12:25:59

BUdem sa snažiť veriť, že sa pýtaš úprimne a nesnažíš sa provokovať. Na záver napíšem prečo takto uvažujem.

Blesk je fenomén, ktorý bleskozvodom neovládneš, len zmenšíš prípadné následky. Videl som blesky, ktoré zasiahli budovy z boku a nie do bleskozvodu. Ak to bude Božia vôľa, tak ťa blesk zabije aj bez toho, aby si bol zasiahnutý priamo (napríklad krokovým napätím). Ak si postavím dom na kopci musím počítať s tým, že sa mi doň budú opierať vetry a možno aj blesky a preto si ho nepostavím zo slamy a nebudem sa spoliehať na Božiu pomoc, Boh mi predsa pomohol, dal mi rozum a ruky.

Boh nám dal rozum a prírode zákony. Našou úlohou je, aby sme sa naučili správne používať rozum a rozumeli prírodným zákonom. Použitie bleskozvodu nie je urážkou Boha ale jeho oslavou. S lekárom je to podobne. Uzdravovanie sa môže a často aj začína aj bez liečby lekára, ale to je už zase iná téma. Múdry človek urobí, čo je v jeho silách a ostatné nechá na Boha.

Samozrejme, že Tvojím zjednodušením si sa dopustil hrubého omylu. Kňazov a Cirkev všeobecne k použitiu alarmu a bleskozvodov a prípadne aj iných opatrení, veľmi ale naozaj veľmi často tlačí štát a poisťovne. Ale je to o dosť zložitejšie než len na pár riadkov.

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 30 december 2014 :  20:03:57  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Ateisti aby utišily své svědomí a získali tak klid, se snaží svůj zvrácený názor co nejvíc rozšířit a přesvědčit tak ostatní aby nevěřících bylo co nejvíc a čím víc bude nevěřících tím větší budeme mít svůj klid a v klidu se tak můžeme věnovat svému hříšnému chování a zálibám.
Pôvodne zaslal poutník - 30 december 2014 :  10:01:05
vies mi vysvetlit preco podla statistiky napr vo vazniciach v USA je 90% krestanov a ateistov je tam iba mizive percento? ved podla toho co pises, prave ateistov by tam malo byt najvac, lebo podla teba nerobime nic ine iba sa venujeme hriesnemu chovaniu a zabavam...

povodny GUEST635

guest636

Odoslaný - 30 december 2014 :  20:09:19  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Ale aj tak je rovnica o Bohu veľmi jednoduchá - Boh ako nevyhnutne nezapríčinená príčina všetkého. Ateistická veda si tu nikdy neporadí, bez Boha nemožno nevysvetliť pôvod sveta.
Pôvodne zaslal Koki - 29 december 2014 :  23:55:48
smola je ze boh nie je skutocnym vysvetlenim, ale iba odsunutim problemu o jednu uroven "dozadu" pretoze ide o tzv special pleading fallacy, pomocou ktoreho sa veriaci snazia obist problem s nekonecnym regresom, pretoze nik mi nemoze zabranit sa opytat: A odkial sa vzal tvoj boh? a ak ty odpoves: Boh je vecny a nezapricineny, nik mi nemoze zabranit v prehlaseni, ze nie je dovod aby rovnaky atribut nemal samotny vesmir

povod vesmiru prave naopak je vedou dostatocne uspokojivo vysvetleny - big bang zo singularity (odkial sa vzala ta singularita je ina otazka a nie je hanbou odpoved "to zatial nevieme")

povodny GUEST635

poutník

Odoslaný - 30 december 2014 :  22:16:03  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
guest636
Zeptej se těch křesťanů proč jsou ve vězení, já to nevím, napsal jsem jen jakousi definici ateismu.

Krajina: Czech Republic  ~  Počet príspevkov: 113  ~  Člen od: 20 október 2013  ~  Posledná návšteva: 25 august 2018 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 31 december 2014 :  09:41:11  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Zeptej se těch křesťanů proč jsou ve vězení, já to nevím, napsal jsem jen jakousi definici ateismu.
Pôvodne zaslal poutník - 30 december 2014 :  22:16:03
ale nejaky nazor na to by si mohol mat, ked tak dobre vies, preco su ateisti nemoralni hedonisti; ked sa vies vzit do ich tak tebe vzdialeneho uvazovania, preco sa nevies vzit do uvazovania tebe blizsich krestanov?

povodny GUEST635

Milankoo

Odoslaný - 31 december 2014 :  15:40:13  Zobraziť profil  Pridať Milankoo do zoznamu priateľov
Ježiš povedal že jeho nasledovníci budú konať väčšie zázraky ako konal on, že budú svoje ruky pokladať na hlavu iných ľudí a tým budú uzdravení a že o čokoľvek požiadajú Otca v jeho mene dá im to. Z toho vyplýva, že keď sa tieto veci začnú diať uverím v kresťanstvo, ale nedeje sa ani jedno jediné prisľúbenie napísané vo svätom písme. Tak ako môže niekto veriť v kresťanstvo a že Ježiš je Boží Syn, keď slová jeho zakladateľa nie sú pravda... Ja sa nechcem rúhať ani nikoho uraziť, snažím sa hľadať pravdu a nežiť slepo v klamstve. Priznávam, že som pravdu zatiaľ nenašiel, ale to neznamená že sa na to vykašlem, lebo verím že tu na zemi nie som náhodou ani omylom a jeho zmyslom je hľadať ten zmysel a učiť sa. A ak sa mi to ani do smrti nepodarí som si istý že by to nebol stratený čas lebo mi to nebolo ľahostajné. Prosil som Boha kazdý jeden deň aby mi ukázal, kde je pravda a že ho budem nasledovať ale za celé roky sa nestalo absolútne nič. A opäť sa potvrdilo že slová proste a dostanete, hľadajte a nájdete neboli pravdivé... Nuž tak ja stále prosím a budem prosiť do smrti. A ak sa ani dovtedy nič nestane a Boh bude naozaj existovať a zistím ktoré náboženstvo je to pravé snáď ma neodsúdi a pochopí, že keby bol on len človek a žiadneho boha by nikdy nevidel a sľuby ktoré nám zanechal cez svojich apoštolov očividne nie sú pravdivé, asi by sa zachoval rovnako ako ja... Je lepšie povedať viem že nič neviem ale snažím sa zistiť pravdu ako žiť spokojne a v klamstve.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 58  ~  Člen od: 01 október 2014  ~  Posledná návšteva: 30 jún 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Koki

Odoslaný - 31 december 2014 :  16:25:53  Zobraziť profil  Pridať Koki do zoznamu priateľov
Milanko, nebudeš ty teraz v nejakej kríze keď tebou zmietajú takéto pochybnosti?
Myslíš si že si doteraz veril chimére a mnoho rokov ťa niekto vodil za nos? Nie si jediný, ktorý musel prejsť týmto temným údolím, tak dúfaj! Boh existuje a Ježiš naozaj vstal z mŕtvych a ukázal sa niektorým. Ale kríž, temnota alebo prenasledovanie musia prísť. Chcel si predsa nasledovať Baránka všade kam pôjde.
Milanko, toto je dlhodobá skúška a proces z ktorého vyjdeš buď ako apostata, alebo ako skalopevne veriaci.
Drž sa a vydrž, nech ťa na tvojej ceste sprevádza Pán.

poutník

Odoslaný - 01 január 2015 :  21:00:50  Zobraziť profil  Pridať poutník do zoznamu priateľov
citácia:

ale nejaky nazor na to by si mohol mat, ked tak dobre vies, preco su ateisti nemoralni hedonisti; ked sa vies vzit do ich tak tebe vzdialeneho uvazovania, preco sa nevies vzit do uvazovania tebe blizsich krestanov?

Pôvodne zaslal guest636 - 31 december 2014 :  09:41:11

Tady je něco o ateismu z toho jsem taky čerpal - http://luxenn.rajce.idnes.cz/ateismus/

guest636

Odoslaný - 02 január 2015 :  10:19:57  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Tady je něco o ateismu z toho jsem taky čerpal - http://luxenn.rajce.idnes.cz/ateismus/
Pôvodne zaslal poutník - 01 január 2015 :  21:00:50

to je co za autora? je to pisane tak archaickou recou, ze sa domnievam ze to ma aspon 200 rokov; vsak ale ako moze veciaci autor vediet z akych myslienkovych pochodov cerpaju ateisti pri vysvetleni ich svetonazoru?

okomentujem to podrobnejsie ked to docitam
......
no prepac, ale taku znozku doslova primitivneho uvazovania som uz davno necital...v tej "praci" je hadam najvyssi pocet domyslavosti na centimeter stvorcovy aky som kedy zaznamenal

"Nebot ze skusenosti kterou kazdy dospely a radne myslici ma o zovnejsku a svem nitru, muze podle zasad logickych velmi snadno poznati ze jest Buh, nemaje potreby velke ucenosti." - v tejto jednej jedinej myslienke autora su aspon 3 zavazne logicke chyby

"7. Neznabozstvi jst najvyssi hrich, ponevadz jim clovek nejvice urazi Boha, sveho pana..." clovece, boha, ktory je tak detinsky ze sa moze urazit, si (velmi slusne povedane) vetkni za klobouk

"10. neznabozstvi nahrazuje nabozenstvi poverou, spiritismem..." tu musel byt autor poriadne ozraty ked si dovolil taku hovadinu napisat

povodny GUEST635

gonadom

Odoslaný - 02 január 2015 :  16:15:50  Zobraziť profil  Pridať gonadom do zoznamu priateľov
ahoj,

citácia:
 Odoslaný - 21 december 2014 :  18:29:14 Milankoo
Keby počas sv. omše trafil do kostola blesk, ľudia by zomreli a eucharistie zhoreli bola by to predsa Božia vôľa, nakoľko on je Pánom nad prírodou ,,,

OK, a z toho si vyvodil co? ... Toto(?):
citácia:
Stavať bleskozvody nad kostol znamená nedôverovať Bohu a postaviť sa proti jeho vôli. ,,,

... resp. Toto(?):
citácia:
Kňazi chcú vybabrať s Bohom, postaviť sa proti jeho vôly a väčšiu dôveru skladajú vede?

------------------------------
1, Knazi doveruju zdravemu usudku, lebo este sa neukazalo, ze by zdravy usudok bol v rozpore s Bozim planom.
2, Knazi,nie ze by neverili v Boha, ..., skor neveria v to, ze by mali protekciu v otazkach prirodnych zakonov, ... , ergo: knazi, na rozdiel od Tvojej uvahy, prejavili viac racionality, nez si Ty preukazal pri predpojatom axiome!
Ak Boh, je strojcom prirodnych zakonov (ako ze nim je, na Tuti ! ), potom prvou vecou ktoru vyzaduje od Krestana, je - ich dodrziavanie ... ergo: zastupcovia cirkvi, ktori nariadili montovat hromozvody, konali v sulade s pokorou a vierou (a s doverou) v Boha.

Pevne verim, ze si len zartoval, a poplietol si (si) datum - prvy april, je az za styri mesiace. ahoj

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 177  ~  Člen od: 25 jún 2005  ~  Posledná návšteva: 07 január 2020 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

butyl

Odoslaný - 03 január 2015 :  19:49:58  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
Ježiš povedal že jeho nasledovníci budú konať väčšie zázraky ako konal on, že budú svoje ruky pokladať na hlavu iných ľudí a tým budú uzdravení a že o čokoľvek požiadajú Otca v jeho mene dá im to. Z toho vyplýva, že keď sa tieto veci začnú diať uverím v kresťanstvo, ale nedeje sa ani jedno jediné prisľúbenie napísané vo svätom písme. Tak ako môže niekto veriť v kresťanstvo a že Ježiš je Boží Syn, keď slová jeho zakladateľa nie sú pravda...
Pôvodne zaslal Milankoo - 31 december 2014 :  15:40:13

Ako chceš merať veľkosť zázraku? Svätci počas celej existencie Cirkvi a aj dnes vykonali mnohé zázraky- tak ako môžeš povedať že Ježiš klamal?
Naozaj môžeme o úplne čokoľvek požiadať a Boh nám to automaticky dá? Čo ak budem chcieť aby sused dostal maláriu?
Podľa mňa ide o to že Boh nám chce dať len to dobré. A my nie vždy prosíme o to dobré. Na to aby ti Boh splnil všetko čo chceš tak by si mohol prosiť len o to dobré a to je vždy to čo chce Boh. A tak sa aj modlíme- buď vôľa tvoja ako v nebi tak i na zemi. Veci, ktoré môžeme považovať za nešťastie, majú v Božom pláne dôležité miesto a v konečnom dôsledku budú len na osoh.

"Toto robíme pre priateľov, aby so zajatím tela nebola zajatá aj ich duša."

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 04 január 2015 :  10:30:34  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Podľa mňa ide o to že Boh nám chce dať len to dobré. A my nie vždy prosíme o to dobré. Na to aby ti Boh splnil všetko čo chceš tak by si mohol prosiť len o to dobré a to je vždy to čo chce Boh.
Pôvodne zaslal butyl - 03 január 2015 : 19:49:58

nuz ale kolko miliard ludi na Zemi je krestanov? kolko percent z nich sa modli za nejaku dobru vec? a kolko percent z nich je "vyslysanych" ak na milion modlitieb pripada jedna vyslysana, tak to sa kludne mozem modlit aj k topanke, pretoze tam budem mat podobnu sancu ze sa mi splni zelanie

citácia:
Veci, ktoré môžeme považovať za nešťastie, majú v Božom pláne dôležité miesto a v konečnom dôsledku budú len na osoh.
Pôvodne zaslal butyl - 03 január 2015 : 19:49:58
zaujimave, teda ked sa niekto narodi napr bez mozgu, tak sa to z nejakeho uhla pohladu da povazovat za stastie a danej osobe na osoh?

povodny GUEST635

butyl

Odoslaný - 04 január 2015 :  15:34:57  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
nuz ale kolko miliard ludi na Zemi je krestanov? kolko percent z nich sa modli za nejaku dobru vec? a kolko percent z nich je "vyslysanych" ak na milion modlitieb pripada jedna vyslysana, tak to sa kludne mozem modlit aj k topanke, pretoze tam budem mat podobnu sancu ze sa mi splni zelanie

zaujimave, teda ked sa niekto narodi napr bez mozgu, tak sa to z nejakeho uhla pohladu da povazovat za stastie a danej osobe na osoh?
Pôvodne zaslal guest636 - 04 január 2015 :  10:30:34

A čo je dobrá vec? To o čom si myslíme že je pre nás alebo aj pre blížneho dobré môže niekomu ublížiť(či už berieme ohľad na život časný alebo večný). Keď uvážime, že konečným zmyslom nášho života je večný život tak veci ktoré považujeme na tomto svete za hrozné nešťastie(napr. vážna choroba, zlá soc. situácia a pod.) môžu byť práve príležitosťou na nápravu života a jeho zachovanie pre večnosť- a to nie len pre nás ale aj pre okolie(napr. blízku rodinu ktorej vydáme svedectvo, umožníme niekomu pomôcť nám, atď.). Teda to, že nám Boh automaticky nesplní všetko čo si zmyslíme je podľa mňa len vyjadrením jeho dokonalého plánu. Stále ale platí proste a dostanete. A podľa mňa by sme mali prosiť a modliť sa ako Ježiš v Getsemanskej záhrade: Lk 22, 42: "Otče, ak chceš, vezmi odo mňa tento kalich! No nie moja, ale tvoja vôľa nech sa stane!"

Neviem o tom aby sa niekto narodil bez mozgu- ale ľudia s fyzickým či psychickým postihom sú tiež pozvaný k spáse. A keďže Boh je spravodlivý tak aj ich utrpenie má zmysel- opäť aj pre nich aj pre okolie a budú zaňho odmenený ak ho statočne ponesú. Nenazval by som to šťastím(aj keď v istom ohľade by sa to tak dalo chápať), skôr údelom. Každý máme iný údel a máme inak spolupracovať pri spáse svojej aj spáse ostatných ľudí.

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 273  ~  Člen od: 03 február 2014  ~  Posledná návšteva: 27 december 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

saxsax

Odoslaný - 04 január 2015 :  18:39:16  Zobraziť profil  Pridať saxsax do zoznamu priateľov
citácia:

Neviem o tom aby sa niekto narodil bez mozgu- ale ľudia s fyzickým či psychickým postihom sú tiež pozvaný k spáse. A keďže Boh je spravodlivý tak aj ich utrpenie má zmysel- opäť aj pre nich aj pre okolie a budú zaňho odmenený ak ho statočne ponesú. Nenazval by som to šťastím(aj keď v istom ohľade by sa to tak dalo chápať), skôr údelom. Každý máme iný údel a máme inak spolupracovať pri spáse svojej aj spáse ostatných ľudí.

Pôvodne zaslal butyl - 04 január 2015 :  15:34:57

http://www.lidovky.cz/zene-se-narodi-dite-bez-mozku-soud-vsak-potrat-zakazal-pp3-/zpravy-svet.aspx?c=A130531_115219_ln_zahranici_jv

http://www.denik.cz/ze_sveta/salvadorce-se-narodila-holcicka-bez-mozku-po-peti-hodinach-zemrela-20130604.html

http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/100186/smutny-zivot-ukoncen-zemrelo-dite-bez-mozku.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/253263-hruzy-syrske-valky-v-zemi-se-rodi-stale-vic-deti-bez-mozku/

„ Nech nachadza ktokolvek vo viere svoje svetlo a svoju utechu, nech je blazeny, avsak mnohi nepotrebuju toto svetlo a tuto utechu, lebo ich maju vo svojom rozume a ludskej bytosti – a tychto nech nechaju tiez zit a byt stastnymi „

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 2129  ~  Člen od: 10 september 2009  ~  Posledná návšteva: 25 august 2016 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 05 január 2015 :  06:20:38  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
A čo je dobrá vec? To o čom si myslíme že je pre nás alebo aj pre blížneho dobré môže niekomu ublížiť(či už berieme ohľad na život časný alebo večný). Keď uvážime, že konečným zmyslom nášho života je večný život tak veci ktoré považujeme na tomto svete za hrozné nešťastie(napr. vážna choroba, zlá soc. situácia a pod.) môžu byť práve príležitosťou na nápravu života a jeho zachovanie pre večnosť- a to nie len pre nás ale aj pre okolie(napr. blízku rodinu ktorej vydáme svedectvo, umožníme niekomu pomôcť nám, atď.).
Pôvodne zaslal butyl - 04 január 2015 : 15:34:57

ked sa tak nad tym zamyslim, tak su veriaci relativisti podla takehoto zmyslania, a zaroven pouzivate dvojity meter; lebo ak by som teraz tvrdil, ze krst (co je urcite podla teba dobra vec), by podla tvojho uvazovania tiez mhol byt na skodu, tak by si vehementne protestoval a snazil by si sa ma presvedcit, ze ide o absolutne dobro pre recipienta

citácia:
Pôvodne zaslal butyl - 04 január 2015 :  15:34:57
pre cloveka ktory nikdy nenadobudne zmysluplnu existenciu kvoli absencii vedomia a osobnosti, tazko moze mat take postihnutie nejaky zmysel, nie to este ze jeho "zivot" ma pre neho samotneho nejaky ciel

povodny GUEST635

Mx

Odoslaný - 07 január 2015 :  11:32:12  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
pre cloveka ktory nikdy nenadobudne zmysluplnu existenciu kvoli absencii vedomia a osobnosti, tazko moze mat take postihnutie nejaky zmysel, nie to este ze jeho "zivot" ma pre neho samotneho nejaky ciel
Pôvodne zaslal guest636 - 05 január 2015 :  06:20:38
Ja ako veriaci verím, že človek má nesmrteľnú dušu, ktorá má rozum a slobodnú vôľu. Veci, ktoré opisuješ, bránia duši prejaviť sa naplno. To ale neznamená, že existencia takého jedinca nemá zmysel. Podstatné je, či takýto jedinec dokáže naplniť cieľ svojho života. A ako vieme, cieľ/zmysel/účel existencie si nedáva stvorenie samé (človek), ale dáva mu ho jeho tvorca (teda podľa viery a filozofie - ceruzka si nemôže povedať načo existuje, cieľ programu určuje programátor a nie program sám). A ak je zmyslom ľudského života naučiť sa milovať Boha a ľudí a takýto postihnutý človek to dokáže (už v akej forme a intenzite nie je v našich silách posúdiť), potom jeho existencia zmysel má. Dokonca takýto človek môže dosiahnuť cieľ svojho pozemského života za kratší čas než zdravý jedinec (lebo ho od cieľa neodvádzajú nepodstatné veci).

RKC

Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

guest636

Odoslaný - 07 január 2015 :  17:05:26  Zobraziť profil  Pridať guest636 do zoznamu priateľov
citácia:
Podstatné je, či takýto jedinec dokáže naplniť cieľ svojho života. A ak je zmyslom ľudského života naučiť sa milovať Boha a ľudí a takýto postihnutý človek to dokáže (už v akej forme a intenzite nie je v našich silách posúdiť), potom jeho existencia zmysel má.
Pôvodne zaslal Mx - 07 január 2015 :  11:32:12
pravdepodobne si neuvedomujes rozsah danej vrodenej vady... hrubou analogiou to mozem prirovnat k pocitacu, ktory nema procesor a harddisk, no pri jeho zapnuti sa aspon rozkruti ventilator - plni taky pocitac ciel stanoveny jeho vyrobcom? a z akeho rozumneho dovodu by taky chybny pocitac vyrabal jeho vyrobca? a z akeho dovodu by boh dovolil vznik takeho cloveka, ved maximalne jeho "vyuzitie" je ze ho budu skumat na patologii ak to dovolia rodicia ako medicinsku kuriozitu - mohol by boh pouzit cloveka na takyto ucel?

citácia:
Dokonca takýto človek môže dosiahnuť cieľ svojho pozemského života za kratší čas než zdravý jedinec (lebo ho od cieľa neodvádzajú nepodstatné veci).
Pôvodne zaslal Mx - 07 január 2015 : 11:32:12
cez reductio ad absurdum ale potom podla tvojho uvazovania dospejem k zaveru, ze akekolvek branenie "prirodzeneho priebehu zivota" jednotlivca je potencialne na jeho skodu, a teda by sme sa nemali snazit zachranovat zivoty tazko postihnutym jedincom; vid moj priklad - ja som sa narodil s tazkou vrodenou srdcovou vadou, a bez operacie by som sa nedozil ani 7 rokov; teraz zijem ale je zo mna ateista, teda objektivne sa da povedat, ze tym, ze ma rodicia nenechali umriet, dovolili aby som sa stal ateistom...

pri este extremnejsom uhle pohladu, by sme sa vlastne mali snazit umriet co najskor (lebo cim dlhsie trva nas zivot, tym dlhsie existuje riziko ze nas od ciela odvedu nepodstatne veci)

povodny GUEST635

butyl

Odoslaný - 07 január 2015 :  18:23:15  Zobraziť profil  Pridať butyl do zoznamu priateľov
citácia:
ked sa tak nad tym zamyslim, tak su veriaci relativisti podla takehoto zmyslania, a zaroven pouzivate dvojity meter; lebo ak by som teraz tvrdil, ze krst (co je urcite podla teba dobra vec), by podla tvojho uvazovania tiez mhol byt na skodu, tak by si vehementne protestoval a snazil by si sa ma presvedcit, ze ide o absolutne dobro pre recipienta

Ja verím v absolútnu pravdu. Ide o to, že vzhľadom na naše obmedzené vnímanie ju nepoznáme celú a tak veci relativizujeme. Ak uvažujeme len o dvoch konečných stavoch- spasenie a zatratenie tak je krst absolútne dobro. Ak by sme to však rozšírili na veľkosť trestu po smrti, tak niektorým ľuďom by mohol fakt, že patrili do Cirkvi priťažiť.

citácia:

Rozum nie je všetko, človek má aj dušu. Teda za predpokladu, že každý človek má dušu, ktorú Boh stvorí v momente počatia, a konečným zmyslom života je večné spasenie, môže aj človek bez rozumu naplniť cieľ svojho života. Aj keď je ukrátený o život na zemi, predsa jeho existencia zmysel mala(či už pre neho, alebo aj pre iných ľudí).

Strana: z 3 Previous Topic: Pápež a materiálna paradigma Téma Next Topic: Co ma zaujalo v mediach  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana | Nasledujúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06