Fórum pre katolíkov
Vitajte na fóre.
Meno:
Heslo:
Ostať prihlásený


Registrovať sa
Zabudli ste heslo?
  Portál   Fórum   Zodpovední ľudia   FAQ     Registrovať sa
Aktívne témy | Aktívne ankety | Ďaľšie informácie | Reg. členovia | Prihlásení užívatelia | Zoznam avatarov | Hľadať
Zvoľte si vzhľad: 
 Všetky fóra
 Mimo pôvodnú myšlienku fóra
 Polemiky, filozofovanie
 Všadeprítomnosť Panny Márie
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia otvárať NOVÉ témy
   V tomto fóre môžu všetci užívatelia odpovedať na témy
Predchádzajúca strana
 Verzia pre tlač
Autor Previous Topic: Vlajka Európskej únie = znak Panny Márie? Téma Next Topic: Predkoncilová modlitba za obrátenie
Strana: z 2

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  11:37:01  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Jedným z veľkých omylov dnešných katolíkov je viera, že napríklad duša je stvorená z ničoho. Omyl. Nič nevzniká z ničoho. Je v tom Boží úmysel a to už niečo je, podobne tak to bolo aj s Anjelmi. Navyše ak je Boh všadeprítomný, slovo Nič stráca význam, lebo NIČ vlastne neexistuje.
Pôvodne zaslal Chodec - 13 október 2014 :  10:10:39

Rád by som k tomuto len poznamenal, že katolícka viera je o tom, že Boh stvoril celý vesmír z ničoho a ľudské duše vznikajú z ničoho pri počatí pôsobením všemohúceho Boha.
Ono keďže hmota nie je večná, no Boh je, tak máme len dve možnosti. Alebo Boh stvoril svet z ničoho, alebo zo seba, lebo okrem Neho nebolo nič.
No a jednoduchou úvahou by sme prišli na to, že svet vznikol z ničoho pôsobením všemohúceho Boha. Prečo? No lebo keby bol svet stvorený z Boha, musel by mať Boh časti a časti sú skôr ako celok a tak by Boh nemohol byť prvý. Ale to len taká odbočka.
Stvoriť niečo z ničoho (čiže spôsobiť vznik niečoho) nám nie je úplne cudzie. No stvoriť niečo hmotné z ničoho pôsobením niečoho nehmotného (duchovného) s tým máme problém, lebo to síce neodporuje nášmu rozumu ale našej skúsenosti už áno.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  12:06:28  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:

No a jednoduchou úvahou by sme prišli na to, že svet vznikol z ničoho pôsobením všemohúceho Boha. Prečo? No lebo keby bol svet stvorený z Boha, musel by mať Boh časti a časti sú skôr ako celok a tak by Boh nemohol byť prvý.
Pôvodne zaslal Mx - 14 október 2014 :  11:37:01



Vašu úvaha podľa mňa má nesprávny záver a je povrchná. Vaš záver predpokladá, že by museli byť časti, no zároveň to odmietate. Zabúdate však na to, že Boh do vzniku sveta nemusel vložiť všetko (ale len určité svoje tvorivé myšlienky- časti) a stále bude dielom Boha.

Je napísané:
Prvý list Korinťanom - kapitola 2

9 Ale, ako je napísané: "Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú."

Znamená to, že je niekde ešte niečo iné, čo nikto z nás nevidel. To znamená, že to nie je súčasťou nášho, alebo nami poznaného sveta. A teda musí platiť, že náš svet je len časťou, niečoho väčšieho a nie úplnou plnosťou.



Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  12:56:17  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
citácia:

No a jednoduchou úvahou by sme prišli na to, že svet vznikol z ničoho pôsobením všemohúceho Boha. Prečo? No lebo keby bol svet stvorený z Boha, musel by mať Boh časti a časti sú skôr ako celok a tak by Boh nemohol byť prvý.
Pôvodne zaslal Mx - 14 október 2014 :  11:37:01


Vašu úvaha podľa mňa má nesprávny záver a je povrchná. Vaš záver predpokladá, že by museli byť časti, no zároveň to odmietate. Zabúdate však na to, že Boh do vzniku sveta nemusel vložiť všetko (ale len určité svoje tvorivé myšlienky- časti) a stále bude dielom Boha.

Je napísané:
Prvý list Korinťanom - kapitola 2

9 Ale, ako je napísané: "Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, ani do ľudského srdca nevystúpilo, čo Boh pripravil tým, ktorí ho milujú."

Znamená to, že je niekde ešte niečo iné, čo nikto z nás nevidel. To znamená, že to nie je súčasťou nášho, alebo nami poznaného sveta. A teda musí platiť, že náš svet je len časťou, niečoho väčšieho a nie úplnou plnosťou.

Pôvodne zaslal Chodec - 14 október 2014 :  12:06:28

S týmto sa dá síce súhlasiť, v tom problém nie je. Problém je, že asi každý z nás píše o niečom inom. Ja píšem o stvorení ako akte. Všetko, či už to, čo vidíme a čo sa vojde do našich schopností, alebo to, čo nevidíme a nevojde sa, proste všetko stvoril Boh z ničoho pôsobením svojej všemohúcej vôle.
Ja odmietam, že by Boh ako absolútne jednoduché bytie bol z niečoho zložený a podal som hneď aj dôkaz, pre ktorý si to myslím. Prečo by mal byť Boh absolútne jednoduché (nie zložené) bytie, je už trochu iná debata.
To, že teraz existuje aj niečo, čo nepoznáme, nijako Božiu všemohúcnosť neobmedzuje, práve naopak.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  13:06:09  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
citácia:

Ja odmietam, že by Boh ako absolútne jednoduché bytie bol z niečoho zložený a podal som hneď aj dôkaz, pre ktorý si to myslím. Prečo by mal byť Boh absolútne jednoduché (nie zložené) bytie, je už trochu iná debata.
To, že teraz existuje aj niečo, čo nepoznáme, nijako Božiu všemohúcnosť neobmedzuje, práve naopak.

Pôvodne zaslal Mx - 14 október 2014 :  12:56:17



To isté odmietam aj ja. Moje vysvetlenie skôr naznačuje, že nie je jednoduchý, ale zložitý. O častiach nám dáva za pravdu už len to, že je tu Kristus, Boh a duch svätý. Všetko sú to časti a zároveň súčasti Boha či nie? A nie nijak ju to neobmedzuje. Som to ja niekde napísal?

Ako správny príklad k môjmu tvrdeniu ma napadá život motýľa. Začnime životom larvy, toto štádium vo vajíčku je jej celým životom. Potom sa narodí a začne žiť inú rolu a iný svet (teda niečo čo tu nebolo - myslím to štádium húsenice) a následne tu nie je a predsa už je ďalší svet - štádium motýľa.

Neviem či ste porozumel, je to trochu zložitejšie. Všetko je teda časťou a až z častí sa stáva rozumná plnosť. Takže to čo ešte nieje, zároveň nie je a je. Zatiaľ len v Božej mysli.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  15:05:34  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
TO: Chodec
Samozrejme, že rozumiem, čo Ti nejde do hlavy (na internete, ale aj v bežnom živote preferujem tykanie, ak Ti to vadí, tak mi daj vedieť, prosím Ťa).

Priznávam, že od boha filozofov po Boha katolíkov je riadne ďaleká štreka. Ja sa bez mučenia priznávam, že taký skok prirodzeným rozumom nedám. Nehanbím sa za to, úplne spoznať Boha je nad moje sily a hlavne je na to potrebný nekonečný čas. Som rád, že v nebi ho na to bude dostatok (len sa tam dostať).

Boh musí byť absolútne jednoduchý, to hovorí filozofia (nie teológia). Našim prirodzeným rozumom sa vieme dostať len po túto hranicu. Ako je možné, že Boh napriek tomu, že je absolútne jednoduchý a nemá žiadne časti, existuje v troch Božských osobách ako Otec, Syn a Duch Svätý. Alebo ako je možné, že Ježiš ako Boh má súčasne aj hmotné telo, alebo ... je toho proste veľa. Myslím, že tieto veci nás jednoducho presahujú. Preto aj dostal sv. Augustín sen o chlapcovi, mori a lyžičke. Možno je to tým, že duchovný svet má iné zákonitosti ako hmotný, ale to len možno.

Polemizovať o jednoduchosti Boha síce môžeme, nič to ale nemení na fakte, že svet vznikol z ničoho a nie z Boha, to by sme sa dostali k panteizmu, lebo by to vlastne znamenalo, že všetko je teda bohom. A od tejto myšlienky sa aj sám Boh dištancuje, či už u prorokov (napr. - ako vysoko je nebo nad zemou, tak vysoko sú moje cesty nad vašimi cestami, atď).
alebo oveľa jasnejšie u Jóba (takto sa predsa nerozpráva o svojich častiach - to čo som dal hrubým, ma práva osobne oslovilo v rámci tejto témy):
1 Tu Boh prehovoril z lona búrky k Jóbovi:
2 „Kto to prozreteľnosť zatemňuje zas
a slovami, v ktorých vedy vôbec niet?!

3 Slabiny si opáš ako hrdina,
ja sa budem pýtať, ty ma poučíš.

4 Keď som zem zakladal, kde si vtedy bol,
nože mi to povedz, akže pravdu znáš!

5 Vieš ty, kto jej vtedy určil rozmery,
kto to obvinul ju sťaby povrázkom?
6 Do čoho jej stĺpy zapustené sú
a kto položil jej kameň uholný,
7 keď si ranné hviezdy zborom spievali
a Boží synovia všetci plesali?
8 Ktože bránami to more uzavrel,
keď sa prúdom vzdulo, zo dna vyvrelo,
9 keď som za odev mu oblak pridelil,
ako plienky zasa mračno pošmúrne?
10 Potom som ho sputnal svojím zákonom,
vložil som naň zámok, dvoje brány tiež.
11 A povedal som: „Potiaľ smieš, ďalej nie,
tu sa už rozbije pýcha tvojich vĺn.“

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  16:48:03  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
Vypichol ste zaujímavú stať, budem nad ňou premýšľať. Knihu Jób som už čítal, ale takto som sa nad to nepozastavil. Uvidíme čo sa dozviem.

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Mx

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  17:00:50  Zobraziť profil  Pridať Mx do zoznamu priateľov
citácia:
Vypichol ste zaujímavú stať, budem nad ňou premýšľať. Knihu Jób som už čítal, ale takto som sa nad to nepozastavil. Uvidíme čo sa dozviem.
Pôvodne zaslal Chodec - 14 október 2014 :  16:48:03
Prosím Ťa, už sa rozhodni, či chceš tykať alebo vykať :"Vypichli ste / vypichol si ". Som za tykanie.
Držím palce, je to veľmi zaujímavá časť. Sú v nej skryté mnohé odpovede na otázky človeka, ktorý trpí - čímkoľvek.

RKC

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 1076  ~  Člen od: 01 február 2006  ~  Posledná návšteva: 19 júl 2021 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky

Chodec

Stav: offline

 Odoslaný - 14 október 2014 :  19:44:00  Zobraziť profil  Pridať Chodec do zoznamu priateľov
áno ono je to tak, že chcem vykať a potom sa pozriem a zas tykám. Ako na potvoru ...

Pri písaní svojich príspevkov vychádzam z metódy sofiologie ako aj z knihy Angelológia dejín.

 Krajina: Slovakia  ~  Počet príspevkov: 894  ~  Člen od: 12 apríl 2013  ~  Posledná návšteva: 19 august 2015 Upozorniť moderátora  Na začiatok stránky
Strana: z 2 Previous Topic: Vlajka Európskej únie = znak Panny Márie? Téma Next Topic: Predkoncilová modlitba za obrátenie  
 Verzia pre tlač
Predchádzajúca strana
Choď na:
 Image Forums 2001 Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06